ویزاهای غیر مهاجرتی آمریکا

همانگونه که می دانید کشور آمریکا یکی از محبوب ترین مقصدهای مهاجرتی در جهان است که سالیانه هزاران نفر تلاش می کنند تا به هر نحو ممکن به این کشور وارد شوند . اما جدا از فرآیند دریافت ویزای کار آمریکا شاید بتوان از طریق ویزاهای غیر مهاجرتی آمریکا به این کشور وارد شد که موسسه حقوقی وکلای مهر آفرین رجبی در این مقاله نگاهی به آن داشته و اطلاعات لازم در این زمینه را به بهترین شکل ممکن در اختیارتان قرار می دهد .

در ابتدا باید نگاهی به ویزای غیر مهاجرتی آمریکا و مفهومی که این ویزا به طور کلی دارد داشته باشیم و سپس انواع و روش دریافت آن را توضیح خواهیم داد . دقت داشته باشید که دریافت تمامی ویزاهای مهاجرتی و غیر مهاجرتی به راهنمایی و مشاوره افراد متخصص نیاز دارد و بهتر است که قبل از انجام هرگونه اقدام با افراد زبده در این زمینه مشورت نمایید .

مفهوم ویزاهای غیر مهاجرتی آمریکا

منظور از ویزای غیر مهاجرتی ویزایی است که فرد به واسطه دریافت آن قصد ماندن و مهاجرت دائمی به کشور آمریکا را نداشته و برای مدتی می خواهد در این کشور اقامت داشته باشد . زمینه و دلیل ورود فرد به آمریکا مهم ترین عامل در تعیین نوع ویزاهای غیر مهاجرتی آمریکا می باشد .

اصلی ترین ویژگی ویزا این است که برای یک بازه زمانی مشخص صادر شده و فرد از زمان صدور تا پایان مهلت انقضا می تواند در آمریکا سکونت داشته باشد و پس از اتمام آن باید فورا این کشور را ترک نماید . 

این ویزا تنها یکی از چندین مدل ویزای ورود به کشور آمریکا می باشد و تمام کسانی که می خواهند به صورت دائم به این کشور مهاجرت کنند باید سایر ویزاها را مورد بررسی قرار دهند . هدف فرد از داشتن ویزای غیر مهاجرتی می تواند بازدید و یا پشت سر گذاشتن هرگونه دوره کوتاه مدت در این کشور باشد .

از آنجا که آمریکا یکی از محبوب ترین کشورهای اقامتی در جهان است هر ساله تعداد زیادی از این گونه ویزاها صادر می نماید . آمریکا بیش از ۱۸۵ نوع ویزای مختلف دارد که هر کدام متناسب با شرایط فردی قابل دریافت هستند . در ادامه به بهترین این ویزا اشاره خواهیم نمود .

انواع ویزای غیر مهاجرتی آمریکا

همانگونه که گفته شد هدف فرد از ورود به آمریکا می تواند دلایل متفاوتی داشته باشد از این رو نوع ویزاهای غیر مهاجرتی آمریکا نیز با یکدیگر متفاوت هستند . فرد می تواند به عنوان ورزشکار برای مسابقات ، کارگر برای شغلی فصلی ، دانشجو برای دوره ای کوتاه و غیره درخواست ورود به آمریکا را داشته باشد .

ویزاهای غیر مهاجرتی را می توان به سه دسته اصلی P و F و M تقسیم نمود که هر یک زیرشاخه و شرایط مختلفی برای دریافت دارند .

ویزای گروه P آمریکا

ویزای گروه P آمریکا

این گروه شامل چهار ویزای P-1 ، P-2 ، P-3 و ویزای P-4 می باشد که هر کدام با افراد با هدف های مختلف تعلق می گیرد . ویزای P-1 به صورت جداگانه خود به دو دسته اصلی تقسیم می شود .

ویزای P1-A

ورزشکارانی که به صورت جداگانه و یا تیمی قصد آمدن به آمریکا را دارند می توانند از ویزاهای غیر مهاجرتی آمریکا استفاده کنند . این ورزشکار باید در سطح بین المللی مهارت و توانایی شناخته شده ای داشته و در صورت عضویت در یک تیم مشهور و رسمی عضو باشد .

در ضمن فرد باید شواهدی دال بر شرکت در یک مسابقه بین المللی را داشته و یا جایزه مهمی را در حوزه فعالیتی خود کسب کرده باشد . این ویزا در ابتدا با توجه به دوره مورد نیاز برای فرد ورزشکار صادر می شود که البته تا ده سال قابل تمدید خواهد بود . مدت زمان تمدید برای تیم ورزشی در حدود یک سال است .

ویزای P1-B آمریکا

برای افرادی که در فعالیت های هنری مانند سیرک و یا هرگونه برنامه سرگرم کننده شناخته شده هستند می توان تقاضای ویزاهای غیر مهاجرتی آمریکا را نمود . مهم ترین شرط درخواست این ویزا این است که فرد در گروهی فعالیت کند که در سطح بین المللی شناخته شده باشد و نسبت به سایر همکاران خود دستمزد و حقوق بالاتری دریافت نماید . در ضمن گروه فرد باید بیش از یک سال قدمت داشته و حداقل ۷۵% آنها بیش از یک سال با هم همکار بوده باشند .

ویزای P-2 آمریکا

در این نوع ویزا فرد هنرمند باید با داشتن تاییدیه از سوی دولت کشور خود به صورت موقت در یک دوره هنری و ورزشی در آمریکا شرکت نماید . در این نوع ویزاهای غیر مهاجرتی آمریکا با تبادل متقابل به مدت یک سال به فرد اجازه ورود و سکونت در آمریکا را می دهد که تا یک سال دیگر نیز قابل تمدید است .

ویزای P-3 و P-4 آمریکا

برنامه های فرهنگی مانند هنرمندان و یا افراد فعال در این حوزه که به هر نحوی کارشان در حوزه فرهنگ جای گیرد می توانند به صورت فردی و یا تیمی درخواست ویزاهای غیر مهاجرتی آمریکا بدهند . متقاضیان باید فعالیتی به منظور توسعه ، تفسیر ، نمایندگی ، مربی گری یا آموزش های فرهنگی ، موسیقی و تئاتر داشته باشند و در یک رویداد هنری در زمینه مهارت خود شرکت نمایند .

ویزای P-4 مخصوص همسر و فرزندان زیر ۲۱ سال سه گروه بالا است که تنها حق تحصیل در آمریکا در مدارس و یا کالج ها را دارند .

ویزای تحصیلی غیر مهاجرتی آمریکا 

دانشجویانی که می خواهند برای تحصیل به آمریکا وارد شوند می توانند از دو دسته F و M-1 استفاده کنند . داوطلب باید در یک برنامه آموزشی و یا علمی ثبت نام نموده و به صورت تمام وقت مشغول تحصیل در آن دوره باشد . علاوه بر این متقاضی باید قادر به تامین تمامی هزینه های تحصیل در آمریکا باشد . این ویزا شامل :

  • ویزای F-1 : دانشجویانی که بتوانند در یکی از مراکز آموزشی آمریکا به عنوان دانشجو پذیرفته شوند و یا قصد تحصیل در دوره های زبان انگلیسی را داشته باشند .
  • ویزای F-2 : همسر و فرزندان زیر ۲۱ سال گروه F-1 این شانس را دارند که همزمان با دانشجو به آمریکا وارد شوند و حداقل به مدت یک سال به این کشور وارد شوند .
  • ویزای M-1 : این ویزا به دانش آموزان فنی و حرفه ای که در برنامه های دانشگاهی غیر حرفه ای که نیاز به دانش زبان ندارند تعلق می گیرد . دانش آموزان غیر آکادمیک در این دوره به آنها اختصاص می یابد و همسر و فرزندان آنها نیز قادر به دریافت ویزا هستند .
سایر ویزاهای غیر مهاجرتی آمریکا

سایر ویزاهای غیر مهاجرتی آمریکا

علاوه بر ویزاهای نام برده ویزای J1 جهت فرصت مطالعاتی و تبادل فرهنگی و یا ویزای K1 برای نامزدی و یا ویزای توافقنامه تجارت آزاد H1 و یا افرادی که ترویج دهنده مذهبی هستند با دریافت ویزای R1 می توانند به آمریکا وارد شده و به مدت مشخص در این کشور سکونت داشته باشند .

معمولا افرادی که از طریق ویزای غیر مهاجرتی به آمریکا وارد می شوند قادر هستند تا برای فرزندان زیر ۲۱ سال و همسران خود ویزا دریافت نمایند ، اما افراد همراه اجازه کار نداشته و تنها قادر به تحصیل هستند .

ویزاهای غیر مهاجرتی آمریکا جزئیات خاص خود را دارند ، از این رو کسانی که به دنبال دریافت هرگونه ویزا هستند باید به افراد خبره در این زمینه مراجعه کرده و تمامی اطلاعات مورد نیاز خود را به دست آورند . کارشناسان دفاتر همکار موسسه مهر آفرین رجبی در شهرهای تهارن و شیراز آماده اند تا تمامی جزئیات لازم در رابطه با مهاجرت کاری به آمریکا و اخذ ویزاهای غیر مهاجرتی آمریکا را در اختیارتان قرار داده و اقدامات لازم را به انجام برسانند .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *