فرهنگ ، آداب و رسوم و زبان مردم اتریش

فرهنگ ، آداب و رسوم و زبان مردم اتریش و آشنایی با شرایط و روش زندگی مردم در این کشور، یکی از مهم ترین عوامل حین مهاجرت می باشد.

در حال حاضر زبان رسمی این کشور آلمانی است و بیش از 98% مردم از این زبان برای ارتباط استفاده می کنند. علاوه بر این آداب و رسوم نیز بخش مهمی از زندگی مردم را تشکیل داده و به شدت در زندگی روزمره استفاده می شود.

هر کشور دارای ویژگی های مختص به خود است و گاها درک این ویژگی ها و رفتارها به عنوان یک مهاجر می تواند سخت باشد. ما به شما توصیه می کنیم پیش از شروع روند پروسه مهاجرت ابتدا مهم ترین آداب و رسوم این کشور را مطالعه کرده تا بتوانید در هر موقعیتی، بهترین عملکرد را از خود نشان دهید. در این راه کمک گرفتن از مشاورین حرفه ای شرکت مهاجرتی رجبی به شماره ثبت 562051 (موسسه حقوقی رجبی ثبت 40451) بهترین گزینه می باشد.

امروزه بسیاری از افراد از سراسر دنیا کشور اتریش را جهت کار و اشتغال انتخاب می کنند و نکته حائز اهمیت برای تجارت در این کشور اطلاع از آداب و رسوم تجارت و جلسات کاری است که در ادامه این مقاله مورد بررسی قرار خواهد گرفت. 

در این راستا آشنایی با شرایط کاری و قوانین کار در این کشور نیز خالی از لطف نیست، لذا توصیه می کنیم مطالعه مقاله کار در اتریش را که توسط بهترین مشاورین همین مجموعه تدوین شده را به هیچ عنوان از دست ندهید.

فهرست مطالب
فرهنگ ، آداب و رسوم و زبان مردم اتریش

در این بخش از مقاله روناک از هلدینگ حقوقی مهاجرتی رجبی شما را با فرهنگ و رسوم مردم اتریش اشنا می کند ، اگر وقت کافی برای مطالعه همه محتوا را ندارد حتما ویدئو و پادکست را ببینید و بشنوید که مدت زمان هر کدام کمتر از دو دقیقه است!

پادکست فرهنگ ، آداب و رسوم مردم اتریش ​

جایگاه خانه و خانواده در فرهنگ اتریش

جایگاه خانه و خانواده در فرهنگ اتریش بسیار بالاست و مردم این کشور عموما برای خانواده ارزش بسیار زیادی قائل هستند. به صورت کلی زمان صرف غذا در این کشور امری خانوادگی است و به عنوان زمانی شناخته شده که اعضای خانواده همگی بر سر یک میز نشسته و در مورد روز خود به گفتگو می پردازند.

خانواده ها در این کشور اساس ساختار اجتماعی هستند و عموما کوچک می باشد. با توجه به این که مهاجرت های داخلی و خارجی در این کشور گسترده نیست، تمامی اعضای فامیل و خانواده در یک شهر قرار دارند. جالب است بدانید مردم این کشور آخر هفته ها را به خانواده خود اختصاص داده و بیشتر به فعالیت های تفریحی خارج از منزل می پردازند. علاوه بر این بسیاری از افراد یکشنبه ها را به دیدار پدربزرگ و مادربزرگ یا پیاده روی می گذرانند.

طبق فرهنگ، آداب و رسوم و زبان مردم اتریش، مردم این کشور به خانه خود بسیار اهمیت داده و در بیشتر مواقع خانه را مرتب و پاکیزه نگه می دارند. همچنین خانه محلی خاص است و اصولا تنها دوستان نزدیک و اقوام به خانه دعوت می شوند. آداب همسایه داری در این کشور نیز حائز اهمیت است و مسئولیت تمیزکاری مکان های مشترک مانند راهرو یا حیاط بر عهده تمامی اعضا و همسایگان می باشد.

منتظر شما هستیم!

مشاوره رایگان

شناخت و کسب آگاهی های لازم پیش از مهاجرت با تکیه بر تجربه کارشناسان رجبی!

کارشناسان مهاجرتی رجبی

سوالی دارید؟

مشاوره دقیق و رایگان ما را از دست ندهید.

آداب و رسوم مردم اتریش

به صورت کلی آداب و رسوم مردم اتریش به تدریج و طی سالیان سال ایجاد شده تا به آنچه امروزه می شناسیم تبدیل شود. جالب است بدانید در فرهنگ این کشور مردم عموما دست و دل باز، سخت کوش و گاها محتاط می باشند و همچنین آن ها بر ایجاد روابط طولانی مدت بسیار اهمیت می دهند.

علاوه بر این اتریشی ها برای مناظر و طبیعت کشور خود ارزش بسیار زیادی قائل هستند و بدین ترتیب برای حفظ این طبیعت سخت تلاش می کنند. اکثر مردم این کشور به دین مسیحیت اعتقاد دارند و در کنار آن برخی از اقلیت های مسلمان نیز وجود دارد.

به صورت کلی طبق فرهنگ ، آداب و رسوم و زبان مردم اتریش مردم کشور اتریش بر آداب، سنت و دستاوردهای اجداد خود افتخار کرده و در جهت حفظ این رسوم اهتمام می ورزند. امروزه در تعطیلات، اغلب مردم از لباس های سنتی به نام تراخت استفاده می کنند که لباسی بسیار زیبا با رنگ های قرمز و سبز می باشد.

آداب و رسوم مردم اتریش

برابری جنسیتی در اتریش

برابری جنسیتی در اتریش یکی از اصول بسیار مهم در فرهنگ این کشور است و امروزه نیز مردم اتریش به این اصل بیشتر اهمیت می دهند. به صورت کلی قانون اساسی این کشور از برابری جنسیتی حمایت کرده و از همین رو در آداب معاشرت اتریشی با زنان و مردان در جامعه به صورت یکسان برخورد می شود.

با این حال با وجود تمامی اقدامات انجام شده در زمینه برابری جنسیتی هنوز هم برخی نابرابری ها وجود دارد. برای مثال در حالی که بیشتر زنان در این کشور از مدرک علمی دانشگاهی برخوردار هستند، اما مردان دارای دستمزد بیشتری می باشند.

چنانچه بخواهیم موضوع را با اعداد و ارقام نشان دهیم باید بگوییم که امروزه بیش از 20.6 درصد از زنان اتریشی دارای مدرک علمی هستند درحالی که تنها 16.8 درصد از مردان به اخذ مدرک علمی اهمیت می دهند. در مقابل امروزه نرخ اشتغال زنان در این کشور حدود 8% و دستمزد زنان حدود 18.9% کم تر از مردان می باشد.

به صورت کلی طبق فرهنگ ، آداب و رسوم و زبان مردم اتریش میزان برابری های جنسیتی به منطقه ای که قصد زندگی در آن را دارید نیز وابسته است. برای مثال اصولا در شهرهای کوچک تر، خانواده های هسته ای وجود دارد که در آن مردان سرپرست می باشند. در حالی که در زوج های شهری و به روزتر، برابری بیشتری دیده شده و گاها برخی مردان درخانه مانده و مسئولیت مراقبت از فرزندان را به عهده می گیرند.

ارتباطات در فرهنگ مردم در اتریش

به صورت کلی ارتباطات در فرهنگ مردم در اتریش دارای اهمیت بسیار زیادی است و مردم این کشور در روابط خود افرادی سرزنده، خون گرم و اجتماعی  می باشد. همچنین لازم به ذکر است که اتریشی ها علاقه ای به طفره رفتن و حاشیه نداشته و از ارتباط مستقیم و صریح استقبال کرده و ترجیح می دهند صادقانه و واضح صحبت کنند. بر اساس فرهنگ ، آداب و رسوم و زبان مردم اتریش از نکات مهم برای داشتن ارتباطات کاری و دوستانه در این کشور می توان به موارد زیر اشاره کرد.

ارتباطات در فرهنگ مردم در اتریش
 • برداشت اول در این کشور حائز اهمیت است و اتریشی ها اصولا افراد را از روی ظاهر قضاوت می کنند.
 • داشتن مدرک دانشگاهی و تجربه در تجارت از اهمیت بالایی برخوردار است.
 • داشتن اقتدار و هم سطح بودن برای اتریشی ها حائز اهمیت است.
 • همیشه سعی کنید که از کلمات رسمی و محترمانه استفاده کنید.
 • استفاده از نام کوچک در این کشور تنها برای اعضای خانواده و دوستان صمیمی مجاز است.
 • هر گونه هزل انگاری، وعده های دروغین و توخالی یا اغراق و نمایش بیش از حد احساسات، در اتریش مورد توجه مردم قرار نمی گیرد.

پوشش در فرهنگ مردم اتریش

جالب است بدانید پوشش در فرهنگ مردم اتریش اصولا محافظه کارانه است و بیشتر مردم در این کشور از جلب توجه دوری می کنند. بدین جهت مردم این کشور از لباس های بسیار کوتاه یا بسیار براق استفاده نکرده و بجای آن دارای پوششی با وقار و با ظرافت هستند.

امروزه لباس های غیر رسمی برای زنان در این کشور شامل پیراهن یا دامن در تابستان یا شلوار و ژاکت در زمستان می شود. همچنین اکثر مردان از شلوار و ژاکت استفاده می کنند. جالب است بدانید مردم این کشور در اکثر اوقات دارای لباس هایی با رنگ های تیره، یکدست و با الگوهای ساده هستند.

علاوه بر این، بر اساس فرهنگ ، آداب و رسوم و زبان مردم اتریش لباس ها یا کفش های ورزشی نیز در زندگی روزمره خیلی محبوب نیست و همچنین بیشتر افراد در جلسات کاری و تجاری از لباس های رسمی استفاده می کنند. این پوشش اصولا شامل کت و شلوارهای تیره با پیراهن و کراوات برای مردان و کت شلوار یا کت دامن برای زنان می باشد.

همچنین چنانچه قصد دارید در این کشور به تئاتر بروید توصیه می کنیم که از لباس های رسمی استفاده کنید و برای کنسرت یا رستوران استفاده از لباس های نیمه رسمی گزینه بهتری می باشد. همچنین چنانچه به مهمانی یا مراسمی دعوت شده اید حتما مطمئن شوید که تم خاصی در نظر گرفته شده یا خیر، تا بتوانید با توجه به موقعیت و تم بهترین انتخاب را داشته باشید.

با اتریش از جنبه های مختلف آشنا شوید و اطلاعات خود را به روز کنید.

آداب معاشرت در فرهنگ مردم اتریش

آداب معاشرت در فرهنگ مردم اتریش تا حدودی رسمی و خشک است و مردم این کشور تنها زمانی با افراد صمیمی می شوند که سطحی از ارتباطات و صمیمیت را احساس کنند. بدین ترتیب احوالپرسی و معاشرت معمولی در این کشور بسیار صمیمی و محترمانه می باشد.

دست دادن حین احوالپرسی در اتریش بسیار رایج است و هنگامی که فردی را برای اولین بار ملاقات می کنید باید در کنار احوالپرسی های شفاهی از دست دادن نیز استفاده کنید. همچنین طبق فرهنگ ، آداب و رسوم و زبان مردم اتریش در روابط غیر رسمی نیز بوسه گونه و چسباندن گونه ها به یکدیگر حین احوالپرسی رایج می باشد. لازم به ذکر است که گاها مردان با سن بالاتر ممکن است دست یک خانم را برای آشنایی ببوسند در صورتی که اعمال این رفتار از طرف یک مرد خارجی توصیه نمی شود.

حین معاشرت با افراد این کشور باید بدانید که اتریشی ها تا زمانی که به صورت کامل شما را نشناسند و احساس صمیمیت نکند، علاقه ای به پرسیدن سوالات شخصی ندارد. همچنین در حین گفتگو، از صحبت های پیش پا افتاده اجتناب فرمایید و سعی کنید در مورد چیزهایی صحبت کنید که برایتان ارزشمند می باشند. همچنین حائز اهمیت است که صحبت در مورد برخی موارد مانند جنگ جهانی دوم و هولوکاست به هیچ عنوان توصیه نمی شود و این موارد در اتریش بسیار حساس می باشند.

آداب معاشرت در فرهنگ مردم اتریش

آداب جلسات کاری در اتریش

فرهنگ کار و تجارت در اتریش مستلزم سطح بالایی از احترام، سازماندهی، وقت شناسی و قدردانی می باشد. به صورت کلی برای این که بتوانید با اتریشی ها به تجارت بپردازید باید حتما وقت شناس باشید و تمامی جلسات را از قبل برنامه ریزی کنید و به هیچ عنوان قبل از جلسه قرار خود را کنسل نکنید.

از دیگر الزامات مهم فرهنگ ، آداب و رسوم و زبان مردم اتریش می توان به برنامه ریزی دقیق برای جلسات کاری اشاره کرد. به صورت کلی مردم این کشور از هدر دادن وقت به شدت بیزار هستند بدین ترتیب مهم است که تمامی تایم جلسه را به خوبی سازماندهی کنید تا بتوانید از زمان خود بهترین بهره را ببرید. علاوه بر این مهم است که به تمامی جزئیات دقت کنید و برای ارائه پاسخ به تمامی سوالات احتمالی آماده باشید.

در این کشور اصولا روابط تجاری بسیار رسمی است و بین زندگی خصوصی و کاری شکاف زیادی وجود دارد. بدین ترتیب پیش از این که شریک تجاری شما قدمی برای ایجاد روابط صمیمانه بر نداشته وارد حیطه دوستی نشوید. در صورتی که قصد دارید در جلسه کاری کارت ویزیت ارائه دهید حتما مطمئن شوید که کارتتان به زبان آلمانی ترجمه شده است.

تعطیلات و جشن های مهم در اتریش

تعطیلات و جشن های مهم در اتریش یکی دیگر از مواردی است که اصولا ریشه در فرهنگ این کشور دارد. امروزه حدود 13 تعطیلی رسمی در اتریش وجود داشته که در آن ها برخی از فروشگاه، دفاتر دولتی و دانشگاه ها تعطیل می شوند. جالب است بدانید مهم ترین تعطیلات موجود در نظام تحصیلی این کشور به این چند روز محدود می شود. به صورت کلی برای آشنایی بیشتر با شرایط تحصیلی و همچنین اطلاع از نحوه ورود، شرایط و الزامات تحصیلی، به مقاله تحصیل در اتریش مراجعه فرمایید.

به صورت کلی طبق فرهنگ ، آداب و رسوم و زبان مردم اتریش بیشتر تعطیلات این کشور مربوط به مراسم های مذهبی مسیحی می باشد و برخی دیگر نیز مانند روز اتریش مربوط به ملت این کشور است. با این حال با توجه به این که این تعطیلات بر فعالیت های شما تاثیر می گذارد در ادامه برخی از مهم ترین تعطیلات را به همراه تاریخ آنها در جدول آورده ایم.

نام تعطیلات تاریخ نام تعطیلات تاریخ
روز سال نو 1 ژانویه عروج مریم 15 اوت
اپیفانی 6 ژانویه روز ملی اتریش 26 اکتبر
عید پاک ماه مارس یا آوریل روز همه مقدسین 1 نوامبر
روز کارگر 1 ماه مه جشن معصوم 8 دسامبر
روز معراج 40 روز پس از عید پاک روز کریسمس 25 دسامبر
کورپوس کریستی 60 روز پس از تعطیلات عید پاک روز سنت استفانز 26 دسامبر

آداب هدیه دادن در اتریش

آداب هدیه دادن در اتریش یکی دیگر از آدابی است که دانستن و آشنایی با آن حین زندگی در این کشور ضروری می باشد. در ابتدا مهم است که بدانید در چه زمان هایی هدیه دادن در این کشور رواج دارد. به صورت کلی مردم این کشور در تعطیلات کریسمس، جشن سنت جولاس (6 دسامبر) یا تولد، از هدیه ها استفاده می کنند. علاوه بر این چنانچه در خانه یک فرد اتریشی برای شام یا غذا دعوت شده اید، به همراه داشتن یک هدیه کوچک مانند گل یا شکلات می تواند وجه بسیار خوبی داشته باشد.

به صورت کلی چنانچه علاقه دارید تا برای هدیه گل خریداری کنید، توصیه ما این است که از گل با تعداد فرد استفاده کنید؛ زیرا در فرهنگ این کشور اعداد زوج به عنوان نشانه ای از بد شانسی در نظر گرفته می شوند. همچنین انتخاب گل های میخک قرمز، نیلوفر یا گل داوودی به هیچ عنوان توصیه نمی شود.

طبق فرهنگ ، آداب و رسوم و زبان مردم اتریش چنانچه قصد دارید تا کادویی خریداری کنید بهتر است که هدیه را به خوبی بسته بندی کنید و همچنین جالب است بدانید که تمامی هدیه ها در این کشور حین دریافت باز می شوند و نیازی به صبر کردن تا پس از رفتن مهمان ها نیست.

آداب غذا خوردن در اتریش

آداب غذا خوردن در اتریش

به صورت کلی آداب غذا خوردن در اتریش از هنجارهای بسیار مودبانه غربی پیروی کرده و بدین ترتیب هنگامی که برای شام به خانه فردی اتریشی دعوت می شوید، موارد زیادی وجود دارد یادگیری آن الزامی می باشد. به صورت کلی تا زمانی که برای نشستن دعوت نشده اید بر روی صندلی ننشینید زیرا برخی میزبان ها برای هر مهمان صندلی خاصی در نظر می گیرند.

آداب سفره طبق فرهنگ ، آداب و رسوم و زبان مردم اتریش قاره ای است و اصولا چنگال در دست چپ و چاقو در سمت راست هنگام غذا خوردن نگه داشته می شود. پس از آن که نشستید توصیه می کنیم در اولین گام دستمال سفره را بر روی پای خود قرار دهید. جالب است بدانید حین حضور در میز شام در این کشور نباید آرنج ها را بر روی میز قرار دهید و علاوه بر آن نباید پیش از آن که میزبان تعارف کند، غذا خوردن را شروع کنید.

در این کشور شام مهم ترین وعده غذایی برای معاشرت به شمار می رود و همچنین فردی که دعوت را انجام داده در رستوران، صورت حساب را پرداخت می کند. از دیگر الزامات حین غذا خوردن در این کشور می توان به این اشاره کرد که باید تمامی غذاهای موجود در بشقاب تمام شود و پس از اتمام غذا، چاقو و چنگال باید به صورت موازی روی بشقاب و دسته ها نیز رو به سمت راست قرار داده شوند و این موضوع نشان دهنده این است که غذای شما تمام شده است.

بایدها و نبایدهای فرهنگ مردم اتریش

به صورت کلی فرهنگ اتریش کمی رسمی و پایبند به آداب است بدین ترتیب در نهایت به بررسی چندین بایدها و نبایدهای فرهنگ مردم اتریش می پردازیم، تا شما را بیشتر با آداب و رسوم موجود در این کشور آشنا کنیم.

 • وقت شناسی را سرلوحه خود قرار دهید و از کنسلی قرار در لحظات آخر خودداری فرمایید.
 • همیشه سطحی از ادب و رسمی بودن را داشته باشید.
 • از جلب توجه های افراطی خودداری فرمایید.
 • هیچگاه سر زده و بدون دعوت به خانه فردی نروید.
 • به عنوان میزبان به جزئیات و تشریفات بسیار دقت کنید.
 • فضای شخصی و حریم خصوصی خود را حفظ کنید.

سوالات پر تکرار فرهنگ ، آداب و رسوم و زبان مردم اتریش

در حال حاضر زبان رسمی این کشور آلمانی است و بیش از 98% مردم از این زبان برای ارتباط استفاده می کنند.

مردم اتریش برای خانواده ارزش زیادی قائل هستند و خانواده ها در این کشور اساس ساختار اجتماعی می باشند.

اصولا طبق فرهنگ ، آداب و رسوم و زبان مردم اتریش باید حتما وقت شناس باشید و تمامی جلسات را از قبل برنامه ریزی کنید و به هیچ عنوان قبل از جلسه قرار خود را کنسل نکنید.

بله، به صورت کلی قانون اساسی این کشور از برابری جنسیتی حمایت کرده و از همین رو در آداب معاشرت اتریشی با زنان و مردان در جامعه به صورت یکسان برخورد می شود.

به صورت کلی مردم این کشور در تعطیلات کریسمس، جشن سنت جولاس (6 دسامبر) یا تولد، از هدیه ها استفاده می کنند.

آشنایی با فرهنگ ، آداب و رسوم و زبان مردم اتریش تنها گامی کوچک جهت شناخت شرایط زندگی در این کشور است و راه مهاجرت بسیار طولانی و پیچیده می باشد. بدین ترتیب توصیه می کنیم برای کسب مشاوره تخصصی از طریق دفتر غرب و دفتر مرکزی تهران یا دفتر شیراز با مشاورین شرکت مهاجرتی رجبی در تماس باشید یا جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد شرایط و الزامات مهاجرتی به این کشور در کوتاه ترین مدت زمان، همین حالا به مقاله به روز و کامل مهاجرت به اتریش مراجعه فرمایید.

با فرهنگ و رسوم مردم در برخی کشورهای اروپا از طریق مطالعه مقالات زیر آشنا شوید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Rate this post
منو
خانه