بهداشت و درمان عمومی در اتریش

بهداشت و درمان عمومی در اتریش
مشاور مهاجرتی

بهداشت و درمان عمومی در اتریش یک سیستم واقعاً فراگیر است که همه نیازهای بهداشتی و دارویی شهروندان را پوشش داده و از تمامی اعضای جامعه محافظت می کند . همچنین این سیستم برای افرادی که در این کشور به کار مشغول هستند و تحت پوشش بیمه درمانی کارگران می باشند ، بسیار ایده آل است.

بهداشت و درمان عمومی در اتریش به دلیل برخورداری از مزایای بیمه های درمانی بسیار قوی و همچنین بهره مند بودن از پزشک های بسیار با تجربه و بیمارستان ها و مراکز درمانی بسیار مدرن و باکیفیت به عنوان یکی از برترین سیستم های درمانی در جهان شناخته می شود .

در حال حاضر در این کشور به ازای هر 10 هزار نفر 49 دکتر وجود دارد که آماری فوق العاده در جهان شناخته می شود. همچنین در این کشور 264 بیمارستان در حال فعالیت و خدمات رسانی به مردم هستند. در ادامه با کارشناسان شرکت مهاجرتی رجبی به شماره ثبت ۵۶۲۰۵۱ ( موسسه حقوقی رجبی ثبت ۴۰۴۵۱ ) همراه باشید تا بهداشت و درمان عمومی در اتریش را بهتر بشناسیم.

هم چنین پیشنهاد می کنیم که مقاله مهاجرت به اتریش را نیز مطالعه نموده تا با شرایط و قوانین مهاجرتی این کشور آشنا شوید.

فهرست مطالب

در این ویدیو روناک به صورت خلاصه و مفید بهداشت و درمان عمومی در اتریش را برای شما علاقه مندان شرح داده است . همچنین می توانید با دانلود پادکست هر زمان که توانستید اطلاعات لازم و کافی را به دست آورید.

بهداشت و درمان عمومی در اتریش

انواع بیمه های درمانی در اتریش

کشور اتریش دارای یک سیستم مراقبت بهداشتی دو لایه است که در آن تقریباً همه افراد از مراقبت های دولتی برخوردار می شوند، اما آن ها همچنین می توانند بیمه درمانی خصوصی تکمیلی خریداری کنند. همانطور که متوجه شدید انواع بیمه های درمانی در اتریش به دو صورت بیمه سلامت عمومی و بیمه خصوصی ارائه می شوند .سیستم مراقبت های بهداشتی در اتریش برای اکثریت قریب به اتفاق شهروندان فراهم شده و این کشور از جمله معدود کشورهایی است که با کمبود پزشک مواجه نیست.

ثبت نام در سیستم مراقبت های بهداشتی عمومی عموماً خودکار است و با اشتغال مرتبط است، با این حال بیمه برای بیمه شدگان مشترک (یعنی همسران و افراد تحت تکفل)، مستمری بگیران، دانشجویان، معلولان و کسانی که مزایای بیکاری دریافت می کنند؛ نیز تضمین می شود. برخی از افراد، مانند افراد خوداشتغال، به طور خودکار ثبت نام نمی شوند، اما واجد شرایط ثبت نام در طرح بیمه سلامت عمومی هستند.

هزینه بیمه عمومی بر اساس درآمد است و به سابقه پزشکی فردی یا عوامل خطر مرتبط نیست. برای همه بیمه شدگان کارت الکترونیکی صادر می شود که باید هنگام مراجعه به پزشک ارائه شود (البته برخی از پزشکان فقط به درمان بیماران بیمه شده خصوصی می پردازند).

همچنین به طور کلی لازم است بدانید که بیمه های خصوصی خدمات کامل تری را نسبت به بیمه درمان عمومی ارائه می دهند؛ البته هزینه حق بیمه آن ها نیز بیش تر است که باتوجه به خدمات مشخص می شود. مثلا بیمه های درمانی خصوصی هزینه های دندانپزشکی، هزینه دزمان برخی از بیماری های خاص، هزینه ویزیت برخی پزشکان خاص و هزینه بستری در برخی بیمارستان های خاص را متقبل می شوند.

مدت زمان انتظار در سیستم درمان اتریش

علیرغم ادعاهای دولت مبنی بر اینکه هیچ مدت زمان انتظار در سیستم درمان اتریش وجود ندارد، انتظارهای متوسط یا طولانی حداقل برای برخی از جراحی های انتخابی کاملا طبیعی بوده و وجود خواهد داشت. زمان انتظار را می توان با هماهنگی برای ملاقات با یک پزشک خاص در یک بیمارستان یا کلینیک خصوصی کوتاه کرد و سریع تر به ویزیت آن پزشک رسید . همچنین ممکن است که بیماران بتوانند با پرداخت هزینه های بیش تر به پزشکان به زمان های زودتری برای انجام درمان و عمل های درمانی در مراکز خصوصی دست پیدا کنند. در یک نظر سنجی در اتریش بیش از 8 درصد از افراد گفته اند که در بیمارستان های خصوصی به آنان در صورت دریافت وجه اضافی پیشنهادی برای دریافت زمان انتظار کوتاه تر داده شده است.

مدت زمان انتظار در سیستم درمان اتریش

علاوه بر این طبق آمار تامسون و موسیالوس اعلام شده که بیماران تحت پوشش بیمه درمان عمومی در مقابل بیمه های درمان خصوصی در مراکز خصوصی چیزی در حدود 2 برابر برای کاتتریزاسیون قلبی و 3 تا 4 برابر برای جراحی آب مروارید و زانو منتظر بمانند.به همین خاطر در بهداشت و درمان عمومی در اتریش در برخی از ایالت ها دستورالعمل های عینی لیست انتظار را برای مقابله با این امر ایجاد کرده اند.

خدمات مثبت بهداشت و درمان عمومی در اتریش

شاید برای برخی از افراد سوال باشد که بهداشت و درمان عمومی در اتریش به طور کلی چه خدماتی را برای افراد تحت پوشش خود به ارمغان می آورد!؟ برخی از مهم ترین خدمات بهداشت و درمان عمومی در اتریش عبارتند از:

 • این سیستم بسیار جامع است و تقریباً تمام نیازهای مراقبت های بهداشتی شما را بدون توجه به سن و سابقه شما پوشش می دهد.
 • همه کسانی که تحت پوشش بیمه سلامت عمومی هستند ، کارت الکترونیکی دریافت می کنند و سپس با ارائه این کارت الکترونیکی به متخصصان پزشکی می توانند خدمات پزشکی را بدون پیش پرداخت دریافت نمایند.
 • مراقبت های بهداشتی عمومی برای همه شهروندان اتریشی و همچنین شهروندان اتحادیه اروپا / منطقه اقتصادی اروپا در دسترس است.
 • بیمه درمانی برای بازنشستگان، دانشجویان، معلولان و هرکسی که مزایای بیکاری دریافت می کند تضمین می شود.

برخی آمار مهم در سیستم درمان و بهداشت اتریش در جدول زیر برخی آمار مهم در سیستم درمان و بهداشت اتریش را مشاهده خواهید کرد:

شاخص مقدار و میزان
جمعیتی که به بهداشت دسترسی دارند 100%
شیوع سیگار کشیدن در بزرگسالان بالای ۱۵ سال 29.6%
کل هزینه های سلامت از تولید ناخالص داخلی 7.72%
بودجه وزارت بهداشت از بودجه دولت 13.9 میلیارد دلار
تعداد تخت بیمارستانی 61 927 تخت
تعداد بیمارستان کل 264
تعداد آسایشگاه 32
امید به زندگی 81.9

هزینه های مراقبت های بهداشتی اتریش

هزینه های عمومی برای بهداشت و درمان عمومی در اتریش در سال 2011 حدود 22 میلیارد یورو (30.3 میلیارد دلار) بود که منبع آن حدود 7٪ از تولید ناخالص داخلی و 25٪ از هزینه های اجتماعی دریافت شده است. حدود 81 درصد از این مبلغ 22 میلیارد یورویی برای مراقبت های سرپایی و بستری پرداخت شده است و 15 درصد قابل توجهی برای حمایت از درآمد برای کارفرمایان، به دلیل غیبت افراد یا به دلیل بیماری، صرف شده است.

لازم است بدانید که مراقبت های بهداشتی در اتریش فقط برای کسانی که مستمری بگیر هستند، همسران کارگران، افراد بیکار و کسانی که مزایای بیکاری دریافت می کنند و افرادی که دیگر قادر به کار نیستند رایگان است. اگر در اتریش کار می کنید، از طریق حقوق خود به سیستم مراقبت های بهداشتی عمومی کمک می کنید، که از هر چک حقوقی به عنوان مالیات بیمه درمانی برداشته می شود.

ضمن اینکه دانشجویان خارجی که به صورت خویش فرما بیمه شده و در اتریش مستقر هستند باید ماهانه حدود 50 یورو (60 دلار) برای بیمه سلامت ملی بپردازند. لازم به ذکر است که مبلغ پرداختی برای بهداشت و درمان عمومی در اتریش بر اساس حقوق و دستمزد یک کارگر محاسبه و دریافت می شود نه وضعیت جسمی و سلامت آن ها . چنانچه از علاقه مندان به تحصیل در این کشور هستید ، عنوان تحصیل در اتریش ما را از دست ندهید.

نکاتی درباره مراقبت های بهداشتی اتریش

در این بخش نکاتی درباره مراقبت های بهداشتی اتریش وجود دارد که بهتر است از آن ها مطلع باشید؛ چون این شرایط می تواند شامل حال هر فردی شود . این نکات به شرح زیر می باشند:

 • افراد از چهار جهت تحت پوشش قرار می گیرند: احتیاط ، زایمان ، کمک های درمانی و بیماری.
 • اقدامات احتیاطی شامل مواردی مانند واکسیناسیون، راه‌حل ها و درمان، توصیه های مربوط به سبک زندگی، بررسی های بهداشتی، سلامت در محل کار و بهبودی است.
 • بخش زایمان شامل خود عمل زایمان و مواردی مانند مزایای مرخصی والدین، کمک هزینه فرزند و کمک هزینه زایمان است.
 • بیماری شامل بیماری های مرتبط با کار، ملاقات با پزشک، درمان های بیماری روانی و حمایت با مشکلات جدی سلامتی است.
 • کمک های درمانی برای ناتوانی در کار، حوادث ناشی از کار، درمان پس از حوادث کار و بیماری های شغلی است.
 • برای ویزیت های سرپایی، ممکن است مجبور باشید بین 10 تا 20 درصد از هزینه کلی پزشکان قراردادی را بپردازید.
 • برای کمک های پزشکی مانند ویلچر، اکثر افراد تا 1328 یورو به ازای هر کمک تحت پوشش هستند.
 • هزینه نسخه ها کمی کمتر از 6 یورو برای داروی موجود در «فهرست مثبت» است.
 • افرادی که حداقل حقوق بازنشستگی را دریافت می کنند، افراد مبتلا به بیماری های واگیر قابل اطلاع و پناهجویان به طور خودکار از پرداخت هزینه های نسخه معاف هستند.
 • کارمندان سالانه حدود 11 یورو برای کارت الکترونیکی خود هزینه می پردازند که به آنها امکان بازدید سرپایی بدون هزینه اضافی را می دهد.

مزایا و معایب بهداشت و درمان عمومی در اتریش

به طور قطع در هر کجای دنیا سیستم های بهداشت و درمان مزایا و معایبی را به همراه دارند؛ حال در برخی کشورها مقدار مزایا و خدمات بسیار بیش تر از معایب آن ها است. البته سیستم درمان عمومی به طور کل برای این طراحی شده که خدمات و رویکرد مثبتی را به مردم ارائه نماید؛ که اتریش از جمله همین کشورها می باشد. در ادامه برخی از مهم ترین مزایا و معایب بهداشت و درمان عمومی در اتریش را می شناسیم.

مزایا و معایب بهداشت و درمان عمومی در اتریش

مزایا

 • تقریبا همه مردم کشور تحت پوشش سیستم بهداشت عمومی هستند.
 • مراقبت های بهداشتی به طور کلی از یک استاندارد عالی بهره مند هستند.
 • هزینه های نسخه برای دارو در «فهرست مثبت» بسیار پایین است.
 • اعضای خانواده و همسر افراد شاغل تحت پوشش قرار می گیرند.
 • پرداخت مشارکت بیماران برای بستری شدن در بیمارستان در سال 2017 لغو شد.
 • هیچ کشور اتحادیه اروپا مرخصی زایمان اجباری قبل از زایمان را با پرداخت 100% بیشتر از اتریش ارائه نمی دهد.

معایب

 • برخی از بهترین پزشکان تنها در صورت داشتن بیمه درمانی خصوصی در دسترس هستند.
 • زمان انتظار طولانی تری با بیمه سلامت عمومی وجود دارد.
 • اتاق های بیمارستان می توانند برای حداکثر هشت یا نه بیمار مشترک باشند.
 • تازه مادرانی که شاغل هستند فقط هشت هفته قبل و هشت هفته بعد از تولد فرزندشان حقوق کامل دریافت می کنند. این کوتاه ترین مدت مرخصی اجباری زایمان در اروپا نیست، اما بهترین نیز نمی باشد . 

سوالات پر تکرار بهداشت و درمان عمومی در اتریش

بله، در کشور اتریش سیستم بهداشت و درمان عمومی وجود داشته و یکی از بهترین ها در جهان می باشد.

در سیستم بهداشت و درمان عمومی در اتریش به ازای هر 10 هزار نفر 49 پزشک در حال فعالیت می باشند.

دانشجویان خارجی باید به صورت خویش فرما از بیمه درمان عمومی استفاده کنند که بابت آن باید ماهانه 50 یورو بپردازند.

بله، شهروندان و مقیمان اتریشی باتوجه به میزان درآمدشان باید مبلغی را بابت استفاده از خدمات درمان عمومی بپردازند که برای هرفرد باتوجه به میزان درآمد متفاوت خواهد بود.بله، شهروندان و مقیمان اتریشی باتوجه به میزان درآمدشان باید مبلغی را بابت استفاده از خدمات درمان عمومی بپردازند که برای هرفرد باتوجه به میزان درآمد متفاوت خواهد بود.

هزینه نسخه ها کمی کمتر از 6 یورو برای داروی موجود در «فهرست مثبت» می باشد.

تیم مشاورین هلدینگ حقوقی مهاجرتی رجبی در این مطلب بهداشت و درمان عمومی در اتریش را برای شما عزیزان شرح داده و با شرایط آن آشنا نمودند. اگر در این باره سوال یا ابهامی دارید؛ می توانید با کارشناسان ما در دفاتر غرب یا مرکزی تهران و همچنین دفتر شیراز ارتباط برقرار نموده و از مشاوره های رایگان ما بهره مند شوید. ضمنا مقاله کار در اتریش را نیز برای شناخت بازار کار و قوانین کار در این کشور برای شما در همین سایت قرار داده ایم.

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *