کانادا

قانون تولد فرزند در کانادا

قانون تولد فرزند در کانادا

امروزه تولد فرزند یکی از روش های اخذ پاسپورت یک کشور دیگر است که بسیاری از والدین این کار را با هدف اخذ تابعیت آن کشور برای خود و فرزندشان می پندارند . کانادا از اولین گزینه های انتخابی زوج های جوان برای اخذ تابعیت به این روش می باشد . تعداد زوج هایی که برای تولد فرزند در کانادا برنامه ریزی کرده و از موسسه مهاجرتی به کانادا در مورد قانون تولد فرزند در کانادا مشورت می خواهند بسیار زیاد است . لذا کارشناسان موسسه حقوقی وکلای مهر آفرین رجبی با نگارش این مقاله به توضیحات کامل درباره ی مهاجرت به کانادا و قانون تولد فرزند پرداخته و به این سوال که آیا والدین هم می توانند از این طریق پاسپورت کانادا را بدست بیاورند یا نه ؟ پاسخ خواهند داد .

قانون تولد فرزند در کانادا خاک یا خون

کانادا دومین کشور بزرگ دنیا به مرکزیت اوتاوا ، در قسمت عظیمی از نیمکره ی شمالی گسترده شده است و دارای شرایط مطلوب برای زندگی و کار می باشد . این کشور به دلیل جمعیت کم ، قوانین زیادی برای پذیرش مهاجران تحصیلی ، کاری ، سرمایه گذاری ، تولد فرزند ، اسپانسرشیپ و سایر روش ها دارد . لذا اداره مهاجرت کانادا هر ساله با پرونده های مهاجرتی بی شماری از سوی متقاضیان مهاجرت به کانادا ، روبرو است .

به طور کلی در لیست قوانین بین المللی ، قانونی وجود دارد به نام Jus soli ، یعنی حق خاک . طبق این قانون هر کسی که در قلمرو و یا خاک کشور دیگری متولد شده باشد ، شهروند آن کشور محسوب می شود و از حقوق شهروندی آن برخوردار می باشد . البته ناگفته نماند در حال حاضر ، فقط کشورهای خاصی از این قانون پیروی می کنند و برخی از این کشورها برای خدمات بهداشتی زایمان و قوانین پس از آن بسیار ارزش قائل هستند و بدون استثنا سریعا شهروندی کشور خود را به فرزند تازه متولد شده می دهند . کشور کانادا هم از جمله کشورهای پیروی کننده از این قانون است اما جدیدا در پذیرش و نحوه ی اخذ شهروندی به فرزندان گردشگری تولد ، تغییراتی ایجاد کرده است که با هم به بررسی قانون تولد فرزند در کانادا می پردازیم .

اخذ پاسپورت از طریق گردشگری تولد

گردشگری تولد یعنی شما به عنوان توریست وارد کشور دیگری می شوید ، در آنجا فرزندتان را به دنیا می آورید و از این طریق برای فرزندتان پاسپورت کشور دوم را می گیرید . به خاطر همین عمل گسترده ای که گردشگری تولد تعریف شده است ، در حال حاضر در کشور کانادا جمعیت زیادی وجود دارد که خودشان کانادایی نیستند ، اما فرزندشان در کانادا دارای امتیاز شهروندی می باشد .

در گذشته کشور کانادا با رویی باز از گردشگران تولد استقبال می کرد اما اکنون تغییراتی در قانون تولد فرزند در کانادا اعمال کرده است . بنابراین بهتر است بدانید که ، اگر فرزندی دارید که در کانادا متولد شده است ، شهروندی را به والدین نمی دهد . حتی این احتمال وجود دارد که فرزندتان و شما ، هر دو اجازه اقامت در کانادا را نداشته باشید ! زیرا دولت کانادا در حال تلاش برای از بین بردن قانون شهروندی تولد فرزندان توریست هاست . اما ، این بدان معنا نیست که راه قانونی برای تبدیل شدن شما به یک شهروند وجود ندارد . راه مناسب تر برای شما این است که ابتدا اقامت دائم خود را بدست بیاورید ، سپس زمانی که متوجه شدید کاملا واجد شرایط هستید ، برای شهروندی عادی کانادا ، درخواست دهید .

مزایای تولد فرزند در کشور کانادا

داشتن یک کودک کانادایی از طریق قانون تولد فرزند در کانادا برای به دست آوردن اقامت دائم این کشور هیچ مزیت خاصی به شما نمی دهد . فقط اینکه فرزند شما در آینده می تواند از امکانات آموزشی و رفاهی و شهروندی کشور کانادا بهره ببرد . از طرفی این امکان برای فرزند متولد شده در کانادا وجود دارد که در آینده بتواند پاسپورت یک کشور سوم را نیز دریافت نماید . اما تولد فرزند در کانادا مزیت هایی هم برای کشور کانادا دارد ؛ از جمله اینکه به رشد جمعیت کانادا کمک می کند و این فرد ممکن است در آینده نیروی کار بسیار مفیدی برای دولت کانادا باشد و با پرداخت مالیات بر درآمد به رونق اقتصادی کانادا کمک نماید .

بنابراین با توضیحات فوق باید متوجه شده باشید که ، فقط فرزند شما برای کانادا مفید خواهد بود نه خود شما ! در حقیقت شما ، در مقایسه با سایر روش های اخذ اقامت دائم مبنتی بر مهارت های کاری و تحصیلی ، برای دولت کانادا سودمند نیستید ، زیرا در حال حاضر روش های کاری مانند اعزام نیروی کار ماهر به کانادا و یا تحصیلی نسبت به تولد فرزند ، مزیت های بیشتری برای پیشرفت اقتصاد کانادا دارد . به همین دلیل با تولد فرزند اقامت دائم به شما اعطا نمی شود .

اقامت والدین و تولد فرزند در کانادا

در واقع ارتباط بسیار کمی بین شهروندی فرزندان شما و سرعت در روند اقامت دائم شما وجود دارد . اگر شما یک کودک کانادایی دارید و خودتان مقیم دائمی کانادا نیستید ، هنوز می توانید تا مدت زمان محدودی به عنوان یک توریست با مجوز اقامت موقت ، دانش آموز یا کارگر ، با فرزندتان در کانادا بمانید . اما توجه داشته باشید که در نهایت مقامات مهاجرتی کانادا ، ماندن در این کشور با روش های ذکر شده را نخواهند پذیرفت . زیرا شما یا باید برای اقامت دائم اقدام نمایید و یا اینکه پس از پایان مدت زمان اقامت موقت تان ، کشور کانادا را ترک کنید .

در حقیقت بیشتر گردشگران تولد یا سایر خارجیانی که به هر طریقی زایمانشان در کانادا اتفاق می افتد ، مجبور خواهند شد با فرزندشان به کشور خود بازگردند . هنگامی که کودک به اندازه کافی بزرگ شد می تواند به طور دلخواه به کانادا بازگردد و زندگی خود را در کانادا آغاز کند .

طبق قانون تولد فرزند در کانادا ، کودک کانادایی حتی پس از 18 سالگی نیز ممکن است هرگز قادر به دادن حق زندگی به والدین بر اساس تولد نباشد ، زیرا حتی جدیدا بخش حمایت از والدین به طور فزاینده ای فعالیت خود را محدود کرده است . البته این قوانین هر لحظه در حال تغییر است و محدودیت ها نیز برای افراد با شرایط مختلف ، فرق می کند .

به عنوان مثال برای کسانی که در گردشگری تولد شرکت می کنند این نگرانی کمتر است ، زیرا هنگام ورود شما به کانادا کسی از بارداری شما سوالی نمی پرسد ، اما اگر هنگام ورود به طریقی متوجه شوند که شما فقط به خاطر تولد فرزند ویزای توریستی گرفته اید این محدودیت ها حتی با سختی های بیشتری هم اعمال خواهد شد .

اقدامات ضروری پس از تولد فرزند در کانادا

هنگامی که یک کودک نماینده خارجی ( دارای والدین خارجی ) در کانادا متولد می شود که پدر مادرش اقامت کانادا را ندارند ، باید سریعا نامش را به صورت کتبی همراه با نسخه ای از گواهی تولد و سایر مدارک مربوطه به دفتر پروتکل مأموران سازمان بین المللی بفرستند . این کار باید در عرض سی روز بعد از تولد انجام شود .

مأموران سازمان های بین المللی نیز موظف هستند در اسرع وقت درخواست مجوز رسمی تولد نوزاد را همراه با نسخه ای از گواهی تولد در کانادا ارائه دهند . اما زمانی که پدر یا مادر اقامت دائم و یا شهروندی کانادا را داشته باشند نیازی به اعلام تولد کودک به سازمان بین المللی نیست . زیرا این کودک خودش کانادایی است و شناسنامه ی کانادایی به او اعطا می شود .

چگونگی دریافت پاسپورت پس از تولد فرزند در کانادا

ماموران بین المللی در اداره مهاجرت کانادا در تصمیم به صدور پاسپورت کانادایی برای کودک شما ، نقش اصلی را دارند . این گروه به ماموران دیپلماتیک و سران سازمان های بین المللی یادآوری می کنند که طبق جدیدترین قانون تولد فرزند در کانادا ، تحت پوشش بند 2 و3 قانون شهروندی ، به کودکان دارای والدین بدون اقامت کانادا پاسپورت داده نشود . اما با این حال ، در مورد وضعیت فرزتدتان نگران باشید و از گزارش ماموران دیپلماتیک و سازمان های بین المللی نترسید ، به دفتر پروتکل بروید و از آنها کمک بخواهید . آنها در نهایت مراحل مورد نیاز برای ارائه ی پاسپورت کانادایی برای کودک شما را توضیح خواهند داد .

تولد فرزند در کانادا و حق شهروندی

در ابتدای کار که به این کودکان گواهی تولد داده می شود ، دلیل بر برخورداری آنها از حقوق شهروندی کانادا نیست . اما در نهایت طبق مقررات مربوط به قانون مهاجرت و حفاظت از پناهندگان و تعهدات اقامت مندرج در بخش 5 قانون شهروندی کانادا ، این کودکان می توانند شهروندان کانادایی باشند .

با وجود تمامی چالش های جدید دولت کانادا برای اخذ تابعیت از طریق تولد فرزند ، باز هم نباید نا امید شوید . این قوانین لحظه به لحظه در حال تغییر است و شما هنوز فرصت دارید که از این روش موفق به اخذ پاسپورت کانادا شوید . در دنیای پر تلاطم امروزی ، داشتن پاسپورت کشور پیشرفته ای مانند کانادا ابزار مهمی برای آسایش خاطر خود و فرزندانتان است .

حتی علاوه بر کانادا ، کشورهای فوق العاده ی دیگری نیز هستند که شما می توانید از این طریق ، پاسپورت دوم برای فرزندتان بگیرید . بنابراین اگر می توانید شرایط و سختی های قانون تولد فرزند در کانادا و یا سایر کشور های پیرو قانون حق خاک را بپذیرید ، حتما در اولین فرصت با مشاورین موسسه مهر آفرین رجبی ، موسسه مهاجرتی در شیراز و تهران ، تماس گرفته و از راهنمایی های ما به صورت کاملا رایگان برخوردار شوید .

Rate this post
بازگشت به لیست

2 دیدگاه در “قانون تولد فرزند در کانادا

  1. Ned گفت:

    آیا قانون خاک برای تولد فرزندان توریست در کانادا همچنان پابرجا است ؟ و به فرزندان توریست ها شناسنامه کانادایی میدهند؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *