حقوق کارگر ساده در گرجستان

حقوق کارگر ساده در گرجستان

گرجستان یکی از کشور های اوراسیایی است که به دلیل شرایط اقتصادی مطلوب فرصت های شغلی بسیاری برای کارگران ماهر و تحصیل کرده خارجی می تواند مکان مناسبی برای سرمایه گذاری و خود اشتغالی باشد . در این مقاله که توسط مشاورین ارشد موسسه حقوقی وکلای مهر آفرین رجبی گردآوری شده ، حقوق کارگر ساده در گرجستان مورد بررسی قرار گرفته و شرایط کار و استخدام برای مهاجرت به گرجستان نیز بیان خواهد شد .

گرجستان در حال حاضر عضو ناظر اتحادیه اروپا و ناتو به شمار می آید . زبان رسمی مردم این کشور زبان گرجی و واحد پول آن لاری نام دارد . گردشگری یکی از بخش مهم خدمات این کشور است و نقش مهمی در اقتصاد این کشور ایفا می کند .

گرجستان کشوری واقع در منطقه قفقاز اوراسیا است که بخشی از آن در آسیای غربی و بخشی دیگر در اروپای شرقی قرار دارد . این کشور از سمت غرب با دریای سیاه ، از سمت شمال با روسیه ، از سمت جنوب با ترکیه و ارمنستان ، از سمت جنوب شرق با جمهوری آذربایجان مرز مشترک دارد . پایتخت و بزرگ ترین شهر این کشور تفلیس نام دارد .

بررسی حقوق کارگر ساده در گرجستان

گرجستان به دلیل برخورداری از شرایط جغرافیایی ویژه ، دسترسی به آب های آزاد و شرایط آب و هوایی مطلوب به یکی از ثروتمند ترین کشور ها در منطقه خود تبدیل است .

حقوق کارگر ساده در گرجستان در سه ماهه دوم 2018 سال افزایش داشته است و از 1059.22 لاری گرجستان در سه ماهه اول همان سال به 1103.52 افزایش یافت .

البته باید توجه داشت که از سال 2007 تا کنون میزان دستمزد در گرجستان افزایش چشمگیری داشته است ، با این وجود ، به طور کلی میزان درآمد در گرجستان نسبت به کشور های اطراف خود پایین تر است .

البته به طور قطع حقوق کارگر ساده در گرجستان نسبتا پایین است و این میزان درآمد برای تامین هزینه های زندگی در این کشور بسیار ناچیز است .

حداقل دستمزد در گرجستان

حداقل دستمزد در گرجستان

گرجستان دارای حداقل دستمزد است که از سوی دولت تعیین می شود و هیچ کارگری در گرجستان نمی تواند کمتر از این نرخ اجباری حداقل دستمزد را دریافت کند . کارفرماهایی که این کشور حداقل دستمزد را پرداخت نمی کنند ممکن است توسط دولت گرجستان جریمه شوند .

حقوق کارگر ساده در گرجستان کمترین مبلغی است که یک کارگر می تواند برای کار خود به صورت قانونی دریافت کند . اکثر کشور های جهان دارای حداقل دستمزد هستند که توسط دولت تعیین شده است .

حداقل دستمزد در گرجستان برای کارکنان دولتی 115 لاری گرجستان ( 48 دلار ) در ماه است و برای کارکنان بخش خصوصی 20 لاری ( 8 دلار ) در ماه است .

حداقل دستمزد سالانه در گرجستان 279.00 دلار است حداقل دستمزد در این کشور در مقایسه با اغلب کشور های جهان بسیار پایین است و 118 کشور با حداقل دستمزد بالاتر از گرجستان وجود دارد و گرجستان در پایین ترین درصد از تمام کشورها بر اساس حداقل نرخ دستمزد سالانه قرار دارد .

نگاهی به حقوق کارگر ساده در گرجستان

حقوق کارگر ساده در گرجستان بسته به شغل و جنسیت او متفاوت است . به طور قطع میزان مردان در این کشور بیشتر از درآمد زنان می باشد .

حقوق یک کارگر ساده حدود 400 لاری برای هر ماه می باشد که این میزان درآمد برای تامین هزینه های زندگی در این کشور بسیار ناچیز است ، بنابراین دیگر اعضای خانواده برای تامین هزینه های زندگی مجبور به کار می باشند .

از اولین نیازمندی های هر شخص هنگام مهاجرت موضوع مسکن است ، خرید خانه در گرجستان در مقاله ای در همین وب سایت بررسی شده است که شما را به خواندن آن مقاله نیز دعوت می کنیم .

ساعات کار در گرجستان

ساعات کار در گرجستان از ساعت 10 صبح تا 6 بعد از ظهر می باشد . ساعات کاری تعیین شده توسط کارفرما نباید بیش از 40 ساعت در هفته باشد ؛ در حالی که در شرکت هایی با عملیات خاص شرایطی وجود دارد که نیاز به بیش از هشت ساعت کار مداوم دارد .

در این شرایط ساعات کاری فرد در هر هفته کاری کارمند نباید بیش از 48 ساعت باشد . دولت گرجستان لیستی از صنایع و مشاغل با شرایط عملیاتی خاص را جمع آوری و ارائه می دهد .

ساعات کار در این کشور شامل زمان استراحت های در طول روز نمی باشد . مدت استراحت بین روز های کاری ( شیفت های کاری ) نباید کمتر از 12 ساعت باشد .

ساعات کار برای یک فرد بین 16 تا 18 سال نباید بیش از 36 ساعت در هفته باشد . در صورتی که فرد بیش از ساعات کاری ذکر شده در قرارداد کاری خود در یک روز کار کند به آن اضافه کاری تعلق می گیرد و کارفرما ملزم به پرداخت اضافه کاری می باشد . میزان دستمزد اضافه کاری در گرجستان یک و نیم برابر دستمزد ساعتی در این کشور است .

ساعات کار در گرجستان

مرخصی با حقوق در گرجستان

یک کارگر در گرجستان حق بهره مند شدن از مرخصی با حقوق برای حداقل 24 روز کاری در سال را داراست . البته علاوه بر مرخصی با حقوق ، فرد می تواند برای 15 روز در هر سال از مرخصی بدون حقوق بهره مند شود .

یک کارگر می تواند پس از 11 ماه کار کردن در گرجستان تقاضای مرخصی با حقوق کند . البته در صورت توافق کارفرما و کارگر ، کارگر می تواند قبل از گذشت یازده ماه از آغاز کار تقاضای مرخصی با حقوق کند .

یک کارگر در گرجستان می تواند به مدت 477 روز سال از مرخصی زایمان بهره مند شود . غیر از مرخصی بارداری و زایمان یک کارگر در گرجستان می تواند از 126 روز مرخصی با حقوق بهره مند شو .

در شرایط خاص این مرخصی به 140 روز در هفته نیز می رسد . علاوه بر مرخصی زایمان برای مادر ، پدر نیز می تواند به مدت دو هفته در سال از مرخصی با حقوق بهره مند شود .

هزینه زندگی مهاجران در گرجستان

علاوه بر امکان تحصیل رایگان در گرجستان ، هزینه زندگی در گرجستان در مقایسه با غلب کشور های اروپایی پایین است . این کشور یکی از کشور های ارزان قیمت در اروپا است .

هر فرد برای تامین هزینه زندگی خود در این کشور به طور میانگین 250 دلار برای هر ماه نیاز دارد . هزینه زندگی در گرجستان در مقایسه با ایران 4/66 درصد کمتر و هزینه اجاره مسکن نیز 34 درصد کمتر از ایران می باشد .

در مقاله ای که مورد مطالعه قرار گرفت ، تلاش گردید حقوق کارگر ساده در گرجستان بررسی شده و کلیه جزئیات در مورد شرایط کاری در این کشور مانند حداقل دستمزد ، ساعات کار ، مرخصی با حقوق و غیره بیان گردید . در صورت نیاز به کسب اطلاعات بیشتر با دفاتر موسسه مهر آفرین رجبی در شهرهای تهران و شیراز تماس حاصل نمایید و در خصوص مزایا و معایب مهاجرت به گرجستان تحقیق کنید .

4/5 - (3 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

فهرست مطالب
خانه