اجاره مسکن در اتریش و آلمان

اجاره مسکن در اتریش و آلمان

فرایند اجاره برای آپارتمان ها و خانه ها می تواند برای مهاجران کاملا چالش برانگیز باشد ، به ویژه اگر شما زبان خوب بومی را نمی دانید . اگر می خواهید در یک موسسه آموزش عالی آلمان و یا اتریش تحصیل و زندگی کنید ، باید قبل از هر چیز مسکن خود را مشخص کنید . موسسه حقوقی وکلای مهر آفرین رجبی با ارائه مقاله ای با عنوان اجاره مسکن در اتریش و آلمان سعی بر آن دارند که ابهامات موجود در این زمینه و مهاجرت به آلمان را برای شما روشن کنند ؛ پس با ما همراه باشید .

اجاره مسکن در اتریش و آلمان اگر به صورت ماهانه باشد ، برای یک آپارتمان به دو حالت Kaltmiete و Warmmiete تقسیم می شود . Kaltmiete(KM)، یا ” اجاره سرد ” ، بخشی از اجاره است که استفاده از یک یا چند اتاق را پوشش می دهد و شامل هیچ عایداتی نیست .

Warmmiete (WM)، یعنی ” اجاره گرم” شامل آب و برق / گاز است . به طور معمول شما باید صورتحساب اینترنت و تلفن را به طور جداگانه پرداخت کنید . تقریبا همیشه از شما تقاضا می شود که Kaution یا سپرده را پرداخت کنید . Kaution معمولا مبلغ سه ماه اجاره شما را شامل می شود .

شرایط اجاره مسکن در اتریش و آلمان

دو کشور آلمان و اتریش عضو اتحادیه اروپا و حوزه یورو هستند و زبان رسمی آنها زبان آلمانیست . اینکه آلمان برای تحصیل بهتر است یا اتریش ، سوال بسیاری از متقاضیان تحصیل رایگان در اروپا است .

در هر دو کشور دانشجویان اغلب مشکل پیدا کردن مسکن ارزان قیمت دارند . اجاره مسکن در اتریش و آلمان معمولا بزرگترین اقلام در بودجه ماهانه شما است . دانشجویان تقریبا 300 یورو را برای یک اتاق پرداخت می کنند اما قیمت ها در بین مناطق متفاوت است .

اقامت در شهرهای بزرگ مانند مونیخ ، هامبورگ یا فرانکفورت ، وین ، فرایبورگ یا تیبینگن گران است : قیمت یک آپارتمان استودیویی در فرانکفورت حدود 500 یورو و حتی در وین و مونیخ بیشتر است .

زندگی در شرق آلمان خیلی ارزان تر از غرب است و همینطور زندگی در شهرهای کوچکتر اتریش نسبت به وین ارزانتر است . هزینه های اجاره یک تخت کوچک در لایپزیگ آلمان ، به طور متوسط ​​300 یورو است . حتی به اشتراک گذاری مسکن با دانش آموزان دیگر مقرون به صرفه است . در ادامه نکات کلیدی اجاره مسکن عنوان شده است .

اسناد مورد نیاز برای اجاره مسکن

معمولا در سرتاسر آلمان و اتریش ، صاحبخانه ها تقاضای شش نوع سند را دارند که باید برای شروع اجاره آنها را ارائه کنید . اگر شما قادر به ارائه این اسناد باشید ، نباید مشکل اجاره مسکن در اتریش و آلمان داشته باشید .

به عنوان یک پیشنهاد کلی ، ما پیشنهاد می کنیم که همیشه اجاره را به موقع پرداخت کنید ، مخصوصا در آلمان . زیرا اگر پرداخت نکنید صاحبخانه حق دارد بدون اطلاع ، شما را از آپارتمان بیرون ببرد ! این شش مورد در زیر عنوان شده است ؛

 • کپی از شناسنامه یا پاسپورت ( Ausweiskopie )
 • اثبات عدم بدهی قبلی اجاره ( Mietkostenfreiheitsbescheinigung ) ؛ این سند به عنوان ضمانتی برای صاحب خانه شما عمل می کند .
 •  اثبات درآمد ( Gehaltsnachweis )
 • بیانیه بانک( Kontoauszüge ) ؛ اگر شما هنوز دانشجو هستید و به لحاظ مالی به والدین خود وابسته هستید، باید مدرکی را ارائه کنید که والدین شما قبض ها را پوشش خواهند داد .
 • تاریخ اعتبار ( Schufa Selbstauskunft ) ؛ این معمولا برای افرادی که قبلا هرگز در آلمان زندگی نکرده اند ، اعمال نمی شود .
 • O Bürge ؛ یک ضمانت است که نشان می دهد اگر نتوانید اجاره را پرداخت کنید ، شخص دیگری به جای شما آن را پرداخت خواهد کرد . این سند معمولا از افرادی گرفته می شود که نمی توانند مدرک درآمد ، بیانیه بانکی و تاریخ اعتبار ارائه دهند .

اسناد مورد نیاز برای اجاره مسکن

اجاره مسکن از نوع Flatshares در اتریش و آلمان

اگر نمی خواهید به یک محل اقامت دانشجویی منتقل شوید یا به آنجا نرسیده اید ، می توانید به یک آپارتمان که در آنجا یک دانشجو چندین نفر در یک آپارتمان خصوصی اجاره ای زندگی می کند ، بروید . آشپزخانه ، حمام و گاهی اوقات یک اتاق نشیمن به طور عمومی استفاده می شود ، اما هر همسایه اتاق خود را دارد . هزینه اجاره ، برق و اینترنت به اشتراک گذاشته می شود .

این نوع زندگی مشترک یکی از محبوب ترین ها در میان جوانان در آلمان و اتریش است : بیش از 30 درصد از دانشجویان در آلمان زندگی می کنند .

به طور متوسط ، دانشجویان برای یک اتاق در یک آپارتمان مشترک به مبلغ 280 تا 300 یورو هزینه می کنند . اگر شما ترجیح می دهید تنها زندگی کنید ، می توانید مسکن خصوصی تک نفره را اجاره کنید .

این راحت ترین و گران ترین نوع انتخاب برای اجاره مسکن در اتریش و آلمان است . در مسکن خصوصی دانشجویان به طور متوسط ​​357 یورو پرداخت می کنند .

اجاره مسکن در زمان مناسب

به محض اخذ پذیرش از دانشگاه ، شما باید به دنبال جستجوی محل اقامت مناسب در آلمان یا اتریش باشید . خوابگاه های دانشجویی کشور آلمان و اتریش نیز شرایط مطلوبی برای زندگی دارند اما برخی افراد مایل به اجاره مسکن در اتریش و آلمان هستند . دفتر بین المللی در موسسه عالی تحصیلی شما در آلمان می تواند شما را راهنمایی کند .

در شبکه های اجتماعی هم ممکن موارد مناسبی یافت شود . اگر دوره تحصیلی شما در ترم تابستان شروع شده باشد ، مشکل کمتری در پیدا کردن محل اقامت دارید .

تنها یک دهم دانش آموز در آلمان برنامه تحصیلی خود را در تابستان شروع می کنند ، زیرا اغلب دوره ها در ترم زمستان ارائه می شود . این شرایط برای کشور اتریش هم مشابه شرایط آلمان است .

وب سایت های خوب برای پیدا کردن مسکن در آلمان

این روزها بیشتر مردم خانه های آینده خود را برای اجاره مسکن در اتریش و آلمان در اینترنت پیدا می کنند . توجه داشته باشید که مردم بیشتر و بیشتر از گروه های فیس بوک برای تبلیغ آپارتمان خود استفاده می کنند .

این یک راه سریع و آسان برای انجام این کار است . به این ترتیب شما نیز از هزینه های نمایندگی املاک جلوگیری می کنید . در اینجا لیستی از وب سایت های برتر برای پیدا کردن محل اقامت در برلین آورده شده است .

برخی از آنها به زبان انگلیسی هستند ، به طوری که برای مهاجران و دانش آموزانی که به زبان آلمانی صحبت نمی کنند ، بسیار مفید هستند .

 • لیست سایت های مسکن یابی انگلیسی : Olx، Just Landed، Easy WG، Easyflatshare، dreamflat.de
 • لیست سایت های مسکن یابی آلمانی : Immobilienscout، eBay Kleinanzeigen، WG Gesucht، Immowelt
 • گروه های مفید فیس بوک : مهاجرت کوتاه مدت برلین ، WG Zimmer Wohnung در برلین ، WG-Zimmer und Wohnungen برلین ، Berliner Wohnungsbörs

نمایندگی های املاک در آلمان

در آلمان بسیاری از نمایندگی های املاک وجود دارد . آنها معمولا مسئول فروش خانه ها یا آپارتمان های مردم هستند . گاهی اوقات آنها همچنین به صاحبخانه ها کمک می کنند آپارتمان ها یا خانه های خود را اجاره بدهند .

برای این سرویس ها ، هزینه ای در این میان وجود دارد .اگر می خواهید یک خانه یا یک آپارتمان بخرید ، معمولا هزینه مشارکت کمیسیون ( 3-6٪ از قیمت متفاوت است ) . این هزینه به یک نماینده املاک پرداخت می شود . قبل از هر چیز از قیمت خانه برای زندگی در آلمان مطلع شوید .

نمایندگی های املاک در آلمان

چنانچه شما یک محل را اجاره کنید ، معمولا صاحبخانه مجبور است که این حق کمیسیون را پرداخت کند . به همین دلیل است که مردم ترجیح می دهند به جای استخدام یک نماینده املاک ، از وب سایت های اینترنتی استفاده کنند .

توجه داشته باشید که اکثر عوامل املاک و صاحبخانه ها در آلمان انگلیسی صحبت نمی کنند ، پس حتما ایمیل خود را به زبان آلمانی بنویسید . در غیر این صورت ممکن است پاسخی دریافت نکنید .

مفاد قرارداد اجاره مسکن در آلمان

هنگامی که اقدام به اجاره مسکن در اتریش و آلمان می کنید ، باید اطمینان حاصل کنید که جزئیات قرارداد اجاره ( Mietvertrag ) را درک کنید . به طور معمول یک قرارداد اجاره آلمان ( Mietvertrag ) شامل عناصر زیر است :

 • مدت قرارداد اجاره
 • مقدار سپرده ( این معمولا بسته به مدل مسکن و امکانات آن بین یک تا سه ماه اجاره را شامل می شود )
 • مبلغ اجاره ماهانه به یورو
 • هزینه های اضافی ( گرمایش ، آب ، دفع زباله و غیره ) ؛ این با توجه به استفاده شما متفاوت خواهد بود .
 • مدت اطلاع (در صورتی که هر طرف بخواهد قرارداد اجاره ای را در آلمان لغو کند ، معمولا اطلاع سه ماهه است )
 • شرایط برای اجاره بها افزایش می یابد ( توضیح می شود که چقدر اجاره ای هر ساله می تواند افزایش یابد )
 • فهرستی از تمام اقلام مبلمان ، اگر شما اجاره یک مسطح مبله ( بررسی کیفیت مبلمان قبل از اجاره )
 • آیا شما مجاز به نگهداری حیوانات خانگی در آپارتمان آلمان خود هستید ( بعضی از صاحبخانه ها اجازه آن را صادر می کنند و برخی دیگر خیر )
 • قوانین کلی خانه ( در اینجا شما باید توجه کنید که چه نوع تعمیرات مورد نیاز است )

اجاره مسکن موقت در آلمان و اتریش

اجاره مسکن موقت در آلمان و اتریش

اگر هنوز اقامت ندارید ، وقتی که ترم در آلمان شروع می شود ، می توانید یک گذر موقتی را امتحان کنید : بسیاری از دانش آموزان اتاق های خود را برای مدت محدودی آزاد می کنند ؛ زمانی که خودشان به خارج می روند و یا جای دیگری را جایگزین می کنند .

در برخی از شهرهای آلمان و اتریش ، خدمات دانشجویی و جوامع دانشجویی نیز برای چند روز اول محل اقامت شبانه را ارائه می دهند . شما همچنین می توانید تا زمان پیدا کردن یک محل اقامت دائمی ، در یک خوابگاه مستقل ، خوابگاه جوانان یا B & B خصوصی اجاره کنید .

ضروری است که هر بخشی از قرارداد را درک کنید . اگر شما در مورد شرایط اجاره مسکن در اتریش و آلمان خود مطمئن نیستید ، باید قطعا یک دوست آلمانی ، یک وکیل یا انجمن حمایت از مستاجر (Mieterschutzverbund ) مشورت کنید .

انجمن حفاظت مستاجر شما را با سوالات مربوط به توافقنامه ، اجاره نامه و غیره راهنمایی خواهد کرد . اطلاعات بیشتر را از طریق مشاوره با کارشناسان حقوقی موسسه مهر آفرین رجبی به دست خواهید آورد . مشاورین این موسسه در دفاتر تهران و شیراز پاسخگوی سوالات شما در خصوص مهاجرت به اتریش خواهند بود .

Rate this post

2 دیدگاه در “اجاره مسکن در اتریش و آلمان

 1. محمد گفت:

  باسلام و احترام
  من از یک شرکت اتریشی پیشنهاد کار دارم و این شرکت گفته برای ویزا باید یک خانه به مدت سه سال در اتریش اجاره کنم با ریسک عدم دریافت ویزا.

  شرکت شما در این رابطه کمکی متونه به من بکنه؟

  1. Hamid گفت:

   با سلام

   شما می توانید از طریق سایت های مربوطه اجاره ملک در اتریش را انجام دهید ولی راه کاری برای اینکه اجاره انجام نشود نیست

   با تشکر از سوال شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

فهرست مطالب
خانه