قوانین عمومی جزایی در مجارستان

قوانین عمومی جزایی در مجارستان
مشاور مهاجرتی

قوانین عمومی جزایی در مجارستان به آن دسته از قوانین اشاره دارند که جهت حفظ آرامش و صلح ایجاد شده اند. به صورت کلی آشنایی با این قوانین به شما کمک کرده که بتوانید با آگاهی بیشتر در این کشور زندگی کنید و از نقص قوانین کشور مجارستان جلوگیری فرمایید.

بدون شک حفاظت از نظم و آرامش عمومی یکی از مهم ترین وظایف دولت در هر کشور است و تمامی کشورهای دنیا با اعمال برخی از قوانین از وقوع حوادث و هرج و مرج جلوگیری می کند. شما می توانید برای آشنایی با انواع این قوانین و همچنین آشنایی با شرایط کلی زندگی در مجارستان، از طریق راه های ارتباطی با مشاورین شرکت مهاجرتی رجبی به شماره ثبت ۵۶۲۰۵۱ (موسسه حقوقی رجبی ثبت ۴۰۴۵۱) در تماس باشید.

در حال حاضر قوانین جزایی و کیفری موجود در کشور مجارستان طیف وسیعی از اعمال را در خود جای داده اند و ابعاد مختلف زندگی را تحت پوشش خود قرار می دهند. همچنین برخی از قوانین نیز وجود دارند که دارای ریشه ای اجتماعی و فرهنگی هستند و باید حتما در زندگی روزمره از انجامشان خودداری فرمایید.

در کنار قوانین جزایی، دولت مجارستان دارای برخی قوانین سخت گیرانه در مورد ورود و مهاجرت نیز می باشد. بدین ترتیب چنانچه رویای زندگی در این کشور را دارید مطالعه مقاله مهاجرت به مجارستان می تواند گامی کوچک جهت آشنایی بیشتر با انواع روش های قانونی مهاجرت به این کشور برای شما باشد و از همین رو مطالعه آن را به هیچ عنوان از دست ندهید.

فهرست مطالب

تاریخچه قوانین کیفری در مجارستان

تاریخچه قوانین کیفری در مجارستان قدمتی طولانی دارد و در این کشور اولین قانون کیفری مدرن، ماده V در سال 1878، تصویب شد. جالب است بدانید پیش از آن عمدتا قوانین پادشاه سنت ایستوان به جنایات و مجازات ها و در قرون وسطی نیز سه گانه ایستوان وربوشی مبنای قضاوت حتی در پرونده های جنایی بودند.

در آن زمان قسمت مهم قوانین عمومی جزایی در مجارستان شامل تنظیم پرونده زندان بود به گونه ای که مهم ترین احکام مربوط به قانون کیفری مربوط به مجازات حبس و اجرای آن می شد. جالب است بدانید در آن زمان پنج نوع حبس وجود داشت که شامل حبس تعزیری، زندان دولتی، حبس، ندامتگاه و حبس می شدند.

بخش ویژه این قانون در گذشته دارای 43 فصل بود که بر جرایم مشابه تمرکز داشت و 8 فصل اول علیه حاکم و دستور دولت، فصول 9 تا 13 علیه نظم اجتماعی، فصل 14 تا 36 علیه اشخاص و اموال و فصل 41  تا 43 جرایم رسمی را تنظیم می کرد. به طور کلی طبق قوانین عمومی جزایی در مجارستان پس از آن، هر چندین سال یک بار قوانین جزا عمومی در این کشور تغییر کرده و مطابق با توجه به وضعیت جدید، برخی قوانین اضافه و برخی دیگر ویرایش می شوند.

ماهیت حقوق جزا در مجارستان

اولین گام برای شناخت قوانین عمومی جزایی و کیفری، این است که ماهیت حقوق جزا در مجارستان را بشناسید. به صورت کلی حقوق جزا به عنوان قدیمی ترین شاخه حقوق شناخته شده و توضیحات مربوط به این قانون اصولا پیچیده می باشد.

با این حال طبق قوانین عمومی جزایی در مجارستان حقوق جزا به آن دسته از قوانین اشاره دارد که بر رفتارهای ضد اجتماعی و نامطلوب تمرکز می کند. به صورت کلی چنانچه در اثبات جرم جزایی و کیفری شواهد و مدارک کافی وجود نداشته باشد، فرد به مسئولیت کیفری و در صورت اثبات مجرمیت، به مجازات مختص به خود محکوم می شود.

جالب است بدانید حقوق جزا از نظر نظام با سایر شاخه های حقوق تفاوت اساسی داشته و در حالی که سایر شاخه های حقوق در درجه اول بر تنظیم روابط و قوانین زندگی تمرکز دارند، وظیفه اصلی حقوق جزا حمایت از روابط زندگی است و در صورت نقض روابط حقوقی، مجازات مختلف شامل حال متخلفین می شود. بدین جهت در هر کشوری که قصد زندگی دارید، باید حتما با تمامی قوانین کیفری و جزایی آشنا شوید تا خواسته یا ناخواسته این قوانین را زیر پا نگذارید.

ماهیت حقوق جزا در مجارستان

مفهوم جرم در مجارستان

به طور کلی باید گفت که مفهوم جرم در مجارستان به اعمالی اشاره داشته که برای جامعه خطرناک است و همچنین دولت برای انجام آن مجازاتی اعمال کرده است. بدین ترتیب هر آنچه که با قوانین موجود در مجارستان مغایرت داشته باشد، به عنوان جرم شناخته شده و همچنین عمل مجرمانه، شخص یا حقوق دیگران یا نظم اجتماعی، اقتصادی و دولتی را مطابق قانون اساسی مجارستان نقض یا به خطر می اندازد. جرم دارای انواع مختلفی است و طیف وسیعی از اعمال را در بر می گیرد.

جالب است بدانید مفهوم جرم از دو مرحله و لایه کلی تشکیل شده که شامل مرحله درونی و مرحله بیرونی می شود. امروزه مرحله درونی بدان معناست که در ابتدا نوعی نیاز ایجاد شده و پس از انجام مبارزه های انگیزه ی بازدارنده و حمایتی فرد متقاضی دست به ارتکاب جرم می زند و مفهوم بیرونی نیز خود به دو بخش با فعالیت یا انفعال تقسیم می شود.

طبق قوانین عمومی جزایی در مجارستان چنانچه به هر دلیلی فردی در مجارستان مرتکب جرم شود یا به جرمی متهم شود، می تواند از خود دفاع کند زیرا یکی از یکی از اساسی ترین اصول فرآیند کیفری، حق دفاع است. توصیه می کنیم در این راه از وکیل یا مشاوره ی حرفه ای بهرمند شوید تا بتوانید با تمامی قوانین مهم این کشور آشنایی داشته باشید.

انواع جرم در مجارستان

انواع جرم در مجارستان

طبق اطلاعات به دست آمده از قوانین عمومی جزایی در مجارستان بیشتر طبقه بندی های جرم در این کشور بر شدت عمل منطبق هستند و با توجه به شدت، ماهیت یا مدت مجازات تعیین می شوند. بدین ترتیب انواع جرم در مجارستان به دو بخش کلی جرم و جنایات تقسیم شده که هر کدام از این دو مورد دارای مفهوم مختص به خود هستند.

به صورت کلی جنایت به اعمالی گفته شده که دارای مجازات بیش از یک سال یا گاها اعدام هستند و به جرم های سنگین گفته می شوند. از مهم ترین مثال های جنایت می توان به قتل، تجاوز جنسی، آدم ربایی، سرقت مسلحانه، اختلاس، تجارت خودی، کلاهبرداری، و دزدی اشاره کرد.

در کنار جنایت برخی دیگر از جرم ها نیز وجود دارند، که اصولا به عنوان جنحه، جرایم کوچک یا تخلف شناخته می شوند. این نوع از جرم ها دارای مجازات کوتاه تری هستند و تمامی جرم های کوچک در این دسته قرار می گیرند. از مهم ترین این جرایم می توان به جرایم علیه شخص، جرایم علیه اموال، جرایم یقه سفید و جرایم اجتماعی اشاره کرد.

به صورت کلی امروزه دولت کشور مجارستان بر جرایم مربوط به امور مالی بسیار سخت گیرانه عمل کرده و در این راه  قوانین بسیار زیادی را ایجاد کرده است. از همین رو توصیه می کنیم پیش از شروع روند مهاجرت کاری حتما در مقاله کار در مجارستان شرایط و قوانین کاری موجود در این کشور را مطالعه فرمایید.

اصول اساسی حقوق جزا در مجارستان

به صورت کلی آشنایی با اصول اساسی حقوق جزا در مجارستان یکی دیگر از گام های مهم جهت شناخت بیشتر قوانین عمومی جزایی در این کشور می باشد. جالب است بدانید اصول حقوق جزایی یا کیفری به اصولی گفته شه که در کل حقوق جزا وجود دارند و تقریبا در سراسر نظام حقوقی این کشور پیدا می شوند.

همچنین حائز اهمیت است که حقوق جزا صرفا یک ابزار نیست و به صورت کلی از ارزش های مهم اجتماعی و قانونی این کشور محافظت می کند. طبق اطلاعات به دست آمده از قوانین عمومی جزایی در مجارستان اصول اساسی حقوق کیفری در این کشور به دو گروه تقسیم می شوند که شامل اصول اساسی مؤثر بر کل نظام حقوقی و اصول اساسی خاص حقوق جزا می شوند.

  • اصول اساسی مؤثر بر کل نظام حقوقی: ایده حاکمیت قانون زیر مجموعه این مورد از اصول حقوق جزا در مجارستان قرار می گیرد. به صورت کلی اصل حاکمیت در این کشور، در سال 1868 معرفی شد و امروزه نیز این  قانون در ارتباط با حاکمیت قانون و برابری حقوقی و اصل انسانیت منطبق می باشد.
  • اصول خاص حقوق جزا: به صورت کلی این اصول نیز بر جنبه هایی از حقوق اشاره داشته که موجب ایجاد عدالت می شود. در کشور مجارستان اصل خاص حقوق جزا خود شامل اصول مربوط به مسئولیت، اصل مسئولیت مبتنی بر تقصیر، اصل تناسب، ممنوعیت ارزیابی مضاعف، تابعیت حقوق کیفری و ماهیت نسبت نهایی می شوند.
فصلمقررات اساسیفصلمقررات اساسی
1صلاحیت کیفری مجارستان24جنایات علیه دولت
2حوزه زمانی، قلمرو و محدوده شخصی25جرایم علیه اموال ملی
3مسئولیت کیفری26جرایم علیه اجرای عدالت
4دلایل محدودکننده مسئولیت کیفری27جرایم فساد اداری
5دلایل مستثنی از مسئولیت کیفری28جرایم رسمی
6سایر موانع تعقیب کیفری29جرایم نسبت به مقام رسمی
7مجازات ها30جرایم علیه امنیت عمومی
8اقدامات31جرایم علیه مقررات اقتصادی
9اعمال مجازات32جرایم علیه صلح عمومی
10پیامدهای حقوقی نامطلوب محکومیت و معافیت34جرایم علیه اعتماد عمومی
11احکام مربوط به صغیر35جرائم علیه نظم عمومی
12احکام مربوط به سربازان36جرایم خشن علیه اموال
13جنایات علیه بشریت37جرایم علیه اموال
14جنایات جنگی38جرایم علیه حقوق مالکیت معنوی
15جرایم علیه جان، جسمانی و سلامتی39جرایم علیه امنیت گردش پول و تمبر
16جرایم علیه مداخله بهداشتی و دستور تحقیق40جرایم آسیب رسان به بودجه
17جرایم به خطر انداختن سلامتی41پولشویی
18جنایات علیه آزادی انسان42جرایم ناقض نظم زراعت
19جرایم علیه اخلاق جنسی43جرایم نقص کننده منافع مصرف کنندگان
20جرایم علیه مصالح فرزندان و خانواده44جرایم علیه سیستم اطلاعاتی
21نقص برخی حقوق اولیه بشری45جرایم علیه وظیفه دفاع ملی
22جرایم راهنمایی و رانندگی46جنایات نظامی
23جرایم علیه محیط زیست و طبیعت

قوانین عمومی کیفری در مجارستان

به صورت کلی طبق قوانین عمومی جزایی در مجارستان بخشی از قوانین کیفری نیز بر جرایمی تمرکز دارند که در قانون به آنها خیلی توجه نشده اما حین زندگی در این کشور رعایت این قوانین عمومی و اجتماعی جزو الزامات است و در صورت عدم رعایت فرد ممکن است دچار پیگرد قانونی گردد. از مهم ترین قوانین عمومی کیفری در مجارستان می توان به موارد زیر اشاره کرد. 

  • هر گونه ایجاد مزاحمت صوتی و دیگر مزاحمت ها پس از ساعت 10 شب جرم است و تمامی همسایگان می توانند به دلیل انجام این رفتار، از فرد شکایت کنند.
  • باید پاسپورت خود را در این کشور به همراه داشته باشید و یا در صورت درخواست باید بتوانید یک شناسه قانونی را به پلیس محلی این کشور نشان دهید.
  • هر گونه تغییر آدرس باید فورا به پلیس محلی اعلام گردد و چنانچه آدرس خود را تغییر دهید و به پلیس این موضوع را اعلام نکنید در صورت اعمال هر گونه جرمی فورا اخراج خواهید شد.
  • قوانین این کشور در مورد نگهداری و استفاده از مواد مخدر به شدت سخت گیرانه است.
  • هر چند حجاب اجباری نیست اما استفاده از لباس مناسب و مناسب در هر موقعیت یکی از الزامات می باشد.

دادرسی جزایی در مجارستان

در نهایت به بررسی دادرسی جزایی در مجارستان می پردازیم که یکی دیگر از بخش های بسیار مهم قوانین عمومی جزایی در این کشور می باشد. هدف از دادرسی کیفری در این کشور تصمیم گیری در مورد مسئولیت کیفری شخصیست که مرتکب جرم شده و در این زمان تنها دادگاه می تواند مجرم یا بی گناه بودن یک فرد را ثبات کند.

اصولا در صورتی که فردی به ارتکاب جرم مظنون شود، پلیس و سایر مقامات تحقیقاتی در مورد این جرم به انجام سلسله مراتبی از تحقیقات می پردازند. به صورت کلی دادرسی کیفری با تحقیقات آغاز شده و شامل دو بخش کشف و تحقیقات می باشد.

پس از انجام بررسی های لازم ممکن است که دادرسی خاتمه یابد یا اتهامات مطرح شود. در صورت قطعی و لازم الاجرا شدن حکم، مقررات آن باید اجرا شود. هر فرد با توجه به نوع جرمی که انجام داده دچار پیگردهای قانونی خواهد شد برای مثال برخی از افراد به جریمه های مالی، برخی به انجام خدمات اجتماعی، برخی به اخراج از کشور و برخی دیگر به زندان محکوم می شوند.

دادرسی جزایی در مجارستان

سوالات پر تکرار قوانین عمومی جزایی در مجارستان

به صورت کلی قوانین عمومی جزایی به آن دسته از قوانین اشاره دارند که جهت حفظ آرامش و صلح ایجاد شده اند.

به اعمالی اشاره داشته که برای جامعه خطرناک است و همچنین دولت برای انجام آن مجازاتی اعمال کرده است.

به دو بخش کلی جرم و جنایات تقسیم شده که هر کدام از این دو مورد دارای مفهوم مختص به خود هستند.

هدف از دادرسی کیفری در این کشور تصمیم گیری در مورد مسئولیت کیفری شخصیست که مرتکب جرم شده و در این زمان تنها دادگاه می تواند مجرم یا بی گناه بودن یک فرد را ثبات کند.

امروزه یکی از مهم ترین قوانین عمومی جزایی در این کشور این است که هر گونه تغییر آدرس باید فورا به پلیس محلی اعلام گردد و چنانچه آدرس خود را تغییر دهید و به پلیس این موضوع را اعلام نکنید در صورت اعمال هر گونه جرمی فورا اخراج خواهید شد.

در این مقاله شما را تا حد امکان با قوانین عمومی جزایی در مجارستان آشنا کنیم، بدین ترتیب اگر هر گونه سوالی در مورد قوانین موجود در این کشور دارید، از طریق دفتر غرب و دفتر مرکزی تهران یا دفتر شیراز با مشاورین موسسه مهاجرتی رجبی در تماس باشید. همچنین چنانچه علاقمند به رشته حقوق هستید، توصیه می کنیم مطالعه مقاله به روز و کامل تحصیل در مجارستان را از دست ندهید.

Rate this post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *