بهداشت و درمان در مجارستان

بهداشت و درمان در مجارستان
مشاور مهاجرتی

بهداشت و درمان در مجارستان در سطح قابل قبول و عادلانه قرار گرفته و انواع خدمات بهداشتی و درمانی را در اختیار ساکنین قرار می دهد.

به صورت کلی با توجه به این که مراقبت های بهداشتی یکی از مهم ترین بخش های زندگی در هر کشور است، آشنایی با اساس بهداشت و درمان این کشور به شما کمک کرده که حین زندگی در مجارستان متحمل هزینه های گران مراقبت بهداشتی نشوید.

جالب است بدانید مجارستان یکی از کشورهایی است که خدمات درمانی گسترده و عموما مقرون به صرفه ای را ارائه می دهد. اما با این حال میزان هزینه های بهداشت و درمان در این کشور تا حد زیادی به سیستم مورد استفاده شما بستگی دارد. توصیه می کنیم برای آشنایی با هزینه های درمانی و سیستم بهداشت و درمان در مجارستان، در ادامه این مطلب با مشاورین شرکت مهاجرتی رجبی به شماره ثبت ۵۶۲۰۵۱ (موسسه حقوقی رجبی ثبت ۴۰۴۵۱) همراه باشید.

در حال حاضر مجارستان به عنوان یکی از بهترین مکان ها جهت کار و زندگی به شمار می رود و خوشبختانه سیستم بهداشت درمانی این کشور تمامی کارمندان و افراد مشغول به کار در کشور مجارستان را تحت پوشش قرار می دهد. بدین ترتیب حین کار نیازی به پرداخت هزینه های گزاف برای بهداشت و درمان ندارید. چنانچه شما هم قصد اشتغال در این کشور را دارید برای اطلاع از الزامات، شرایط و قوانین کاری، به هیچ عنوان مطالعه مقاله کار در مجارستان را که توسط بهترین مشاورین این مجموعه تدوین شده را از دست ندهید.

فهرست مطالب

در این بخش از مقاله اطلاعات بسیار کاربردی و مفیدی در خصوص سیستم بهداشت و درمان در مجارستان  به صورت فیلم و پادکست به شما عزیزان ارائه شده است.  روناک همکار ما در هلدینگ حقوقی مهاجرتی رجبی این ویدئو و پادکست را شرح داده تا شما راحت تر و موثرتر بتوانید شرایط بازارهای کاری این کشور را درک نمایید.

پادکست بهداشت و درمان در مجارستان

نمایش ویدیو درباره کاور بهداشت و درمان در مجارستان

تامین مالی سیستم بهداشت و درمان مجارستان

به صورت کلی تامین مالی سیستم بهداشت و درمان مجارستان از طریق صندوق بیمه سلامت تامین می شود. جالب است بدانید هزینه این صندوق اصولا از طریق مشارکت های حقوق و دستمزد، مالیات و پرداخت های مشارکتی تامین می شود.

بخش مهمی از این صندوق توسط مالیات های اخذ شده تامین و بخش دیگری نیز توسط مشارکت ها حقوق  و دستمزد تامین می شود. به صورت کلی تمامی افرادی که در حال حاضر در کشور مجارستان مشغول به کار هستند، هر ماهی بخشی از حقوق خود را به صورت خودکار و جهت پرداخت هزینه های مراقبت های بهداشتی عمومی پرداخت می کنند.

در حال حاضر میزان مبلغ کسر شده از درآمد کارمندان حقوق 3% است و در کنار آن 15% نیز توسط کارفرما تامین می شود. علاوه بر این طبق بهداشت و درمان در مجارستان در درمان برخی از بیماری ها، بیمار باید خود بخشی از هزینه های درمان را به عنوان هزینه مشارکت پرداخت کند.

با توجه به این که از سال 2010 به بعد دولت مسئولیت رسیدگی به سیستم بهداشت و درمان را بر عهده گرفت، امروزه بخشی دیگر از هزینه های بهداشت و درمان توسط دولت تامین شده و هر ساله دولت بخشی از بودجه را به این بخش اختصاص می دهد. پس از آن این بودجه بین استان ها و شهرهای مختلف مجارستان تقسیم شده تا در نهایت تمامی افراد به خدمات بهداشتی دسترسی داشته باشند. همچنین حائز اهمیت است که امروزه میزان دسترسی افراد به خدمات بهداشتی، در شهرهای بزرگ راحت تر و سریع تر است.

انواع مراقبت های پزشکی در مجارستان

انواع مراقبت های پزشکی در مجارستان به دو نوع اصلی مراقبت های خصوصی و عمومی تقسیم شده و هر کدام از این سیستم ها دارای شرایط، الزامات و مزایای مختص به خود هستند. به صورت کلی تفاوت های فاحشی بین استانداردهای مراقبت های خصوصی و عمومی در کشور مجارستان وجود دارد.

در حال حاضر سیستم مراقبت های بهداشتی عمومی در این کشور میزان هزینه های کم تری را دریافت کرده و تقریبا رایگان می باشد. با این حال میزان زمان انتظار در این سیستم بالاست و شما نمی توانید در مدت زمان کم به مراقبت های بهداشتی دسترسی داشته باشید.

علاوه بر این با توجه به این که میزان حقوق و دستمزد پزشکان در بخش عمومی بهداشت و درمان در مجارستان پایین تر است، بهترین پزشکان این کشور در بخش خصوصی مشغول به کار هستند. همچنین شما می توانید در این بخش میزان پزشکان انگلیسی زبان بیشتری را پیدا کنید.

به صورت کلی چنانچه به دنبال پرداخت هزینه های کم تر هستید، سیستم درمان عمومی نیز می توانید نیاز های درمانی شما را برطرف کند. با این حال برای دسترسی به خدمات بیشتر، بهرمندی از سیستم مراقبت های خصوصی می تواند گزینه خوبی باشد.

انواع مراقبت های پزشکی در مجارستان

همچنین جالب است بدانید در ابتدای مهاجرت به این کشور نمی توانید از بیمه درمانی عمومی بهرمند شوید و در این مدت زمان توصیه می کنیم از بیمه درمانی خصوصی مناسبی استفاده کنید. شما می توانید اطلاعات کامل تر در مورد الزامات و شرایط مهاجرت را در مقاله مهاجرت به مجارستان مطالعه فرمایید.

هزینه های مراقبت های بهداشتی در مجارستان

نکته دیگری نیز که در بحث مراقبت های بهداشت حائز اهمیت است میزان هزینه های مراقبت های بهداشتی در مجارستان می باشد. به صورت کلی میزان هزینه ها با توجه به نوع سیستمی که از آن استفاده می کنید، تعیین می شود. جالب است بدانید در بخش عمومی علاوه بر مبلغی که از حقوق کسر شده و مبلغی که کارفرما باید پرداخت کند، کارگر باید مبلغ 7500 فورینت را به عنوان مالیات یکجا یا «سهم بهداشتی» پرداخت کند. به صورت کلی هزینه های بهداشت و درمان در مجارستان در بخش خصوصی نیز شامل موارد زیر می شوند.

 • معاینه اولیه با پزشک عمومی: 36-147 یورو
 • معاینه کامل (1 ساعت): 217 یورو
 • مشاوره با متخصص (20 دقیقه): 180 یورو
 • مشاوره کامل با متخصص (1 ساعت): 310 یورو
 • چکاپ سلامت زنان (پیشگیرانه): 138 یورو
 • هزینه فیزیکی مدرسه کودک: 83 یورو
 • چک آپ کامل کودک: – از 122 یورو به بالا
 • نوار قلب: ۵۴ یورو
 • ماموگرافی: ۵۶ یورو
 • اشعه ایکس: ۵۶ یورو
 • سونوگرافی: ۸۸ یورو
 • تست استرس قلبی: 289 یورو

میزان هزینه های دندانپزشکی بهداشت و درمان در مجارستان نیز تا حد زیادی با توجه به نوع سیستمی که انتخاب می کنید متفاوت است. برای مثال در سیستم عمومی تنها مواردی مربوط به معاینه اولیه و پر کردن از طریق سیستم عمومی پرداخت شده و برای مواردی مانند بریج و ایمپلنت، باید هزینه پرداخت کنید. برای مثال هزینه درمان ریشه حدود 90 تا 120 یورو، هزینه دندان مصنوعی 300 تا 400 یورو، ایمپلنت 490 یورو و کشیدن دندان حدود 70 یورو می باشد.

بیمه درمانی عمومی در مجارستان

بیمه درمانی عمومی در مجارستان

بیمه درمانی عمومی در مجارستان یکی از بهترین بیمه ها است که به صورت رایگان انواع خدمات درمانی را در اختیار ساکنین قرار می دهد. اما نکته حائز اهمیت این است که تمامی مهاجرین در این کشور نمی توانند از بیمه عمومی بهرمند شود. پس چه کسانی واجد شرایط دریافت بیمه عمومی در مجارستان هستند؟

پیش از این نیز اشاره کردیم که کارمندان یکی از مهم ترین اقشاری هستند که می توانند به بیمه درمانی عمومی دسترسی داشته باشند. پس از آن کودکان زیر 16 سال، دانش آموزان، زنان باردار و سالمندان بالای 65 سال می توانند از این بیمه درمانی استفاده کنند.

به صورت کلی چنانچه در یکی از گروه های بالا قرار نمی گیرد، توصیه می کنیم برای دسترسی به بهداشت و درمان در مجارستان از بیمه درمانی خصوصی مناسب استفاده کنید. همچنین لازم به ذکر است که پوشش دهی بیمه درمانی عمومی خیلی زیاد نیست و بدین ترتیب افرادی که به هر دلیلی نیاز به خدمات درمانی گسترده تر دارند، باید در کنار بیمه درمانی خود از بیمه خصوصی مناسب نیز استفاده کنند.

نحوه عضویت در بیمه عمومی مجارستان

نحوه عضویت در بیمه عمومی مجارستان اصولا با توجه به شرایط تعیین می شود. چنانچه شما فردی شاغل هستید که به تازگی در مجارستان مشغول به کار شده اید باید گفت که کارفرمای شما تمامی مراحل مربوط به ثبت نام در بیمه سلامت ملی را انجام خواهد داد. با این حال اگر فردی خود اشتغال هستید باید خودتان روند ثبت نام را انجام دهید.

در حال حاضر برای ثبت نام در این بیمه درمانی باید در اداره مالیات و دارایی محلی یا در سازمان بیمه اجتماعی مجارستان ثبت نام خود را انجام دهید. همچنین حین ثبت نام به برخی از مدارک نیاز خواهید داشت که از مهم ترین این مدارک می توان به موارد زیر اشاره کرد. 

 • کارت شناسایی یا پاسپورت
 • آدرس محل سکونت
 • اجازه اقامت
 • اثبات پرداخت سهم بیمه درمانی

به صورت کلی پس از انجام روند ثبت نام برای شما یک کارت بیمه درمانی که اصولا به نام کارت TAJ شناخته شده، همراه با شماره بیمه صادر می شود. پس از دریافت این شماره می توانید به راحتی برای ملاقات با پزشک مورد نظر خود درخواست دهید و از طیف وسیعی از پزشکان و خدمات درمانی در بهداشت و درمان در مجارستان استفاده کنید.

پوشش دهی بیمه درمانی عمومی مجارستان

یکی دیگر از سوالاتی که ذهن بسیاری از متقاضیان را به خود مشغول کرده این است که پوشش دهی بیمه درمانی دولتی مجارستان چقدر است و این بیمه تا چه میزان خدمات بهداشتی را تحت پوشش خود قرار می دهد؟ برای پاسخ باید گفت که پوشش دهی بیمه درمانی قانونی یا دولتی در بهداشت و درمان در مجارستان شامل موارد زیر می شود.

 • درمان دندانپزشکی: برای تمامی شهروندان تا 18 سال، سالمندان بالای 60 سال، دانشجویان و زنان باردار رایگان است و با این حال افراد باید هزینه برخی درمان های اضافی را از جیب خود پرداخت کنند.
 • تشخیص زودهنگام و آزمایش های پیشگیرانه: به صورت کلی در برخی بیماری ها پزشک ممکن است برخی آزمایش های غربالگری را درخواست کند. در سیستم درمانی دولتی مجارستان آزمایش های پیش گیرانه تنها افراد و یا گروه های سنی خاص را تحت پوشش قرار داده و بدین ترتیب تمامی افراد نمی توانند از این مورد استفاده کنند.
 • درمان در منزل: برای کاهش بار سیستم مراقبت های بهداشتی امروزه در این کشور تمامی متخصصین پزشکی در موسسه ملی مدیریت صندوق سلامت مشغول به کار هستند می توانند بیماران را در منزل خود درمان کنند.
 • مراقب های سرپایی: مواردی مانند ویزیت پزشک یا داروهای تجویز شده توسط پزشک در این سیستم کاملا رایگان می باشد.
 • مراقبت های بستری: برای برخی از درمان های خاص، مانند معاینات برای تشخیص بیماری، مراقبت در بیمارستان و… مقداری هزینه ثبات روزانه دریافت شده اما این سیستم هزینه های ضروری بستری شدن را تحت پوشش قرار می دهد.

بیمه درمانی خصوصی در مجارستان

چنانچه به دنبال سیستم مراقبت های شخصی تر، مدت زمان انتظار کوتاه تر و پزشکان انگلیسی بیشتر هستید، بیمه درمانی خصوصی در مجارستان می توانید گزینه خوبی برای شما به شمار روند. به صورت کلی تمامی اتباع کشورهای غیر اتحادیه اروپا که در این کشور مشغول به کار نیستند، باید از بیمه درمانی خصوصی مناسبی استفاده کنند تا بتوانند به راحتی به بهداشت و درمان در مجارستان دسترسی داشته باشند.

به صورت کلی برخی دیگر از افراد نیز حتی هنگامی که بیمه درمانی دولتی دسترسی دارند، برای استفاده از طیف گسترده تری از خدمات بهداشتی از بیمه درمانی خصوصی مناسب استفاده می کنند. برای مثال برخی از افراد برای استفاده از خدمات درمان دندان یا خدمات زیبایی از یک طرح بیمه خصوصی استفاده می کنند.

اصولا درحالی که اکثر خدمات بهداشتی و درمانی در بخش دولتی رایگان هستند اما بسیاری از تجهیزات پزشکی و داروها تحت پوشش این سیستم قرار نمی گیرد بدین ترتیب افراد با بهره مندی از بیمه درمانی خصوصی مناسب، می توانند به خدماتی دسترسی داشته باشند که تحت پوش سیستم دولت نیست.

بیمه درمانی خصوصی در مجارستان

با این حال توصیه می کنیم حین دریافت بیمه درمانی خصوصی از شرکت های بیمه معتبر استفاده کنید و حتما به نوع بیمه ای که قصد استفاده از آن را دارید نیز دقت کنید زیرا امروزه بیمه های درمانی خصوصی هر کدام دارای میزان پوشش دهی های مختلفی می باشند.

بیمارستان ها در مجارستان

به صورت کلی بیمارستان ها در مجارستان به دو نوع اصلی بیمارستان های  دولتی و بیمارستان های خصوصی تقسیم می شوند و هر کدام طیف وسیعی از خدمات بهداشتی را در اختیار بیماران قرار می دهد. بیمارستان های دولتی در این کشور از استاندارد مراقبت های بهداشتی بالایی برخوردارند و اصولا از این نظر با کشورهای غربی قابل مقایسه هستند.

شما می توانند در یک بیمارستان عمومی مجارستانی به طیف گسترده ای از خدمات و جراحی ها دسترسی داشته باشد. با این حال طبق بهداشت و درمان در مجارستان در بیمارستان های دولتی تمامی خدمات ارائه شده حتما باید تحت نظر پزشک شما انجام شود و پزشک در واقع باید مراقبت های پزشکی لازم را برای شما تجویز کند.

تحت این سیستم اول شما به یک پزشک عمومی مراجعه کرده و در صورت لزوم به پوشک یا بیمارستان ارجاع داده می شوید. با این حال چنانچه قصد دسترسی به بیمارستان با پزشک دیگری را داشته باشید باید هزینه های مربوطه را خودتان پرداخت کنید.

با توجه به این که بیمارستان ها و مراقبت های عمومی توسط طیف عظیمی از افراد در مجارستان استفاده می شود، اصولا دسترسی به بیمارستان ها و خدمات درمانی در این سیستم مشکل می باشد. شما می توانید با مراجعه به بیمارستان و یا کلینیک خصوصی در مدت زمان کم تری به طیف وسیع تری از خدمات و تجهیزات پزشکی دسترسی داشته باشید. از بهترین بیمارستان های موجود در این کشور می توان به مرکز بهداشت بودا، کلینیک مدیکاور ایفل و بیمارستان کلن اشاره کرد.

پزشکان در مجارستان

در نهایت به سراغ بررسی پزشکان در مجارستان می رویم تا شما را با شرایط پزشکان و متخصصین در این کشور نیز آشنا کنیم. به صورت کلی در حال حاضر میزان شاخص نسبت پزشکان به بیماران در مجارستان 3.4% در نظر گرفته شده است که این مقدار نسبت به بسیاری از کشورهای پیشرفته جهان پایین تر است.

نکته حائز اهمیت این است که در حال حاضر بسیاری از فارغ التحصیلان جوان و متخصصان که در سیستم آموزشی این کشور مشغول به تحصیل هستند، پس از اتمام آموزش این کشور را ترک می کنند و از طرفی دیگر نیز میانگین سنی کارکنان مراقبت های بهداشتی در این کشور در حال افزایش است. بدین ترتیب امروزه مجارستان با کمبود پزشک مواجه شده است.

کشور جمعیت نسبت پزشکان به بیماران
استونی 1,322,765 3.5
آذربایجان 10,412,651 3.4
مجارستان 10,156,239 3.4
آندورا 80,088 3.3
اسلوونی 2,119,675 3.2
رومانی 19,892,812 3
لوکزامبورگ 654768 3

سوالات پر تکرار بهداشت و درمان در مجارستان

با استفاده از صندوق بیمه سلامت که خود از طریق مشارکت های حقوق و دستمزد، مالیات و پرداخت های مشارکتی تامین می شود.

طبق اطلاعات به دست آمده هزینه کشیدن دندان حدود 70 یورو می باشد.

این بیمه مواردی مانند درمان دندان، مراقبت های سرپایی، درمان در منزل، مراقبت های بستری و… را پوشش می دهد.

کارمندان، کودکان زیر 16 سال، دانش آموزان، زنان باردار و سالمندان بالای 65 سال می توانند از این بیمه درمانی استفاده کنند.

از بهترین بیمارستان های موجود در بهداشت و درمان در مجارستان می توان به مرکز بهداشت بودا، کلینیک مدیکاور ایفل و بیمارستان کلن اشاره کرد.

مجارستان زمینه خوبی را برای انواع متخصصین و پزشکان جوان از سراسر دنیا فراهم کرده تا با تحصیل در این کشور، در سیستم بهداشت و درمان در مجارستان مشغول به کار شوند. شما می توانید اطلاعات بیشتر در مورد شرایط، الزامات و روند تحصیل در بهترین دانشگاه های این کشور را از طریق دفتر غرب و دفتر مرکزی تهران یا دفتر شیراز و حین مشاوره با کارشناسان موسسه مهاجرتی رجبی به دست آورید. همچنین در این راه مطالعه مقاله تحصیل در مجارستان نیز خالی از لطف نیست.

Rate this post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *