مجارستان

تاریخ کشور مجارستان

تاریخ کشور مجارستان

تاریخ کشور مجارستان را در این محتوا از شرکت مهاجرتی رجبی به شماره ثبت ۵۶۲۰۵۱ ( موسسه حقوقی رجبی ثبت ۴۰۴۵۱ ) مروری کوتاه می کنیم ، مجارستان همواره در طول تاریخ درگیر اتفاقات زیادی بوده است و درگیری ها و جنگ های بسیاری را شاهد بوده ، در این قسمت شما را به طور خلاصه با مهم ترین بخش های تاریخ مجارستان آشنا خواهیم کرد.

همچنین شما می توانید با مراجعه به مقاله مهاجرت به مجارستان ، با تمام زوایای اقتصادی ، فرهنگی ، سیاسی و اقتصادی کشور مجارستان هم آشنا شوید.

تاریخ نه چندان دور مجارستان

بر اساس مدارک تاریخی موجود می توان گفت که مجارستان از سال 1000 میلادی به بعد مستقل بوده است و در 1526 میلادی به خاندان هاپسبورگ و متصرفات اروپایی مختلف آن پیوسته شد ، اما هویت جداگانه و خودمختاری خود را به کلی تسلیم نکرد.

در 1848 دولتی انقلابی مردم را به انقلاب بر علیه حکومت پادشاهی در کشور تحریک کرد ، که این حرکت انقلابی با شکست مواجه گردید و باعث شد که مجارستان برای مدتی به طور کل به صورتی از خاک اتریش به حساب آید.

اما 19 سال بعد در سال 1867 مردم مجارستان پادشاهی اتریش را باز مجبور به رسمیت دادن به قانون اساسی کشور مجارستان و به رسمیت شمردن این کشور کردند که باعث تشکیل کشور اتریش مجارستان شد ، کشور اتریش مجارستان در آن دوران با حکمرانانی تحت عنوان دو گانه امپراتوری اتریش و شاهنشاهی مجارستان مورد حاکمیت قرار می گرفت.

جنگ جهانی اول در کشور مجارستان

جنگ جهانی اول یک نبرد جهانی بود که از ماه اوت 1914 تا نوامبر 1918 رخ داد ، بدون هیچ زمینه کشمکشی و درگیری میان کشورها در آن دوره ، سربازان بسیاری برای جنگ تجهیز شدند و مناطق بسیاری درگیر جنگ شدند و بسیاری از زنان و مردان و کودکان در این جنگ جان خود را از دست دادند چنان چه پیش از این جهان در هیچ جنگی این تعداد تلفات و خسارات را به چشم ندیده بود.

سلاح‌های شیمیایی برای نخستین بار در این جنگ و بر روی مردم این کشور استفاده شدند و برای نخستین باربود که به طور انبوه مناطق غیر نظامی از آسمان بمباران شدند و نیز برای نخستین بار در این سده کشتار غیرنظامیان در سطحی گسترده در طول جنگ رخ داد.

مجارستان که در این جنگ با اتحاد متفقین در جنگ بود ، پس از قبول شکست ، توسط کشورهای پیروز جنگ به پیمانی معروف به تریانون در سال 1920 تن داد که بر اساس این پیمان مجارستان دو سوم گستردگی سرزمین و یک سوم جمعیت خود را از دست می داد.

پس از اتمام جنگ جهانی دوم و توافق‌نامه‌ یالتا و پپتسدام ، اروپا به‌ دو منطقه تحت نفوذ آمریکا و شوروی تقسیم شد که مجارستان‌ در منطقه نفوذ دولت‌ اتحاد شوروی‌ قرار گرفت ، پیش از آن در سال 1956‌ مردم‌ مجارستان‌ در اعلام نارضایتی از وضع زندگی خود و برای‌ کسب‌ استقلال‌ سر به‌ شورش‌ برداشتند که بوداپست‌ در این‌ میان‌ نقش‌ اصلی را بازی می کرد.

این‌ شورش و درگیری در مجارستان به مدت 3 به طول انجامید که در نهایت با هجوم‌ ارتش‌ شوروی‌ به‌ مجارستان‌ سرکوب‌ شد و خسارات‌ فراوانى‌ به‌شهر بوداپست‌ وارد شد و ایمره‌ ناگى‌ رئیس‌دولت‌ مجارستان‌ ابتدا به‌ یوگسلاوی و بعد‌ از آن به‌ رومانى‌ پناه‌ برد.

فروپاشی حزب کمونیست مجارستان

در تاریخ اکتبر سال 1989 میلادی در مجارستان همه احزاب آزاد شدند و حزب کمونیست تغییر نام داد و در کنگره حزب کمونیست مجارستان اکثریت نمایندگان رأی دادند که نظام سیاسی مجارستان باید دموکراتیک باشد و از این پس اقتصاد مجارستان اقتصاد بازار خواهد بود نه اقتصاد سوسیالیستی.

این تاریخ را می توان نقطه عطفی در تاریخ مجارستان دانست ، لحظه ای که این کشور از عقب گرد های خود ایستاد و تصمیم به پیشرفت و ابادانی گرفت.

پس از آن بعد از 23 سال استعمار شوروی ، 60 هزار نیرو به همراه تانکها و زره پوشهای آن کشور شروع به تخلیه مجارستان کردند . مجارستان نخستین کشور کمونیستی اروپای شرقی بود که مرزهای خود را به سوی غرب گشود و پس از آن مجارستان گام های سریعی در راه کمونیسم زدایی برداشت و زودتر از کشورهای کمونیستی اروپای شرقی به نظام دیکتاتوری در آن کشور پایان داد و هم اکنون هم این کشور به یکی از مدرن ترین و صنعتی ترین کشور های اروپا مبدل شده و این مسیر ترقی و پیشرفت را با سرعتی فوق العاده در حال ادامه دادن است ، چیزی که شاید نسل پیر و مسن الان این کشور در روزگار جوانی آرزوی آن را داشت و بسیاری از آنان این امر را محال و دست نیافتنی می دیدند.

با تاریخ کشور مجارستان به طور خلاصه آشنا شدید ، برای دریافت اطلاعات مهاجرتی با ما در موسسه مهاجرتی رجبی از طریق شماره تلفن های دفاتر تهران و شیراز در تماس باشید ، همچنین می توانید با مطالعه مقاله کار در مجارستان تا حدود زیادی با شاخصه های اقتصادی این کشور هم آشنا شوید.

3.6/5 - (105 امتیاز)
بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.