تاریخ کشور مجارستان

تاریخ کشور مجارستان مملو از اتفاقات تلخ و شیرین است و مردم این کشور طی سالیان دراز رویدادهای بزرگ، پادشاهان مختلف، جنگ ها، متحدان، استعمارها، دشمنان، صلح و دسیسه را از سر گذرانده، تا به آنچه ما امروزه می شناسیم تبدیل شود.

با توجه به این که تاریخ یکی از مهم ترین بخش های هویت هر جامعه به شمار رفته، ما آشنایی با مهم ترین رویدادهای تاریخی این کشور را به تمامی علاقمندان توصیه می کنیم.

طبق تاریخ کشور مجارستان مجارها در ابتدا مردمانی کوچ نشین بودند که از شرق حوزه کارپات به سمت کوه های اورال مهاجرت کرده و پس از آن و تحت رهبری آرپادها، در حدود سال 893 مجارها این منطقه را تصرف کردند. شما می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد وضعیت امروزه مجارستان، از طریق راه های ارتباطی با مشاورین شرکت مهاجرتی رجبی به شماره ثبت ۵۶۲۰۵۱ (موسسه حقوقی رجبی ثبت ۴۰۴۵۱) در تماس باشید.

جالب است بدانید اولین پادشاهی این کشور در سال 1000 و توسط استفان اول تاسیس شد و از آن زمان به حال مجارستان شاهد امپراتوری و پادشاهی های مختلف بوده است. در طول زمان برخی از این پادشاهی ها مانند دوره ماتیاس کوروینوس برای مجارستان جلال و شکوه را به همراه داشت. بدین ترتیب از گذشته تا اکنون افراد زیادی از سراسر جهان این کشور را برای زندگی انتخاب کرده اند. شما نیز می توانید با مطالعه مقاله مهاجرت به مجارستان تا حد زیادی با روش های قانونی، شرایط و الزامات مهم ورود به این کشور آشنا شوید.

فهرست مطالب
تاریخ کشور مجارستان

دوره پیش از تاریخ مجارستان

عموما دوره پیش از تاریخ مجارستان و نقطه شروع تاریخ این کشور به زمان مهاجرت قوم فینو اوگریکی (مجارها)، نسبت داده می شود. در آن زمان بخش هایی از منطقه ای که امروزه به نام مجارستان می شناسیم جزو استان های روم باستان به نام پانونیا بود و هنگامی که روم در پایان قرم چهارم کنترل این منطقه را از دست داد، ابتدا قبایل آلمانی و سپس اسلاوها آن را مورد اشتغال قرار دادند.

دشت های مرکزی این منطقه یکی از بهترین مکان ها برای مهاجرین کوچ نشین (هون ‌ها، بلغارها، آوارها) از قسمت های شمال دریای سیاه بود. در قرون ششم تا هشتم آوارها بر این حوزه تسلط داشتند اما پس از آن شارلمانی با بیش از 800 نفر به این منطقه حمله کرده و آوارها را شکست دادند. در این زمان افرادی که از این قوم جان سالم به در بردند با مهاجرین مجارها ادغام شدند و تحت رهبری آرپاد با شارلمانی ها جنگیدند.

طبق تاریخ کشور مجارستان مجارها در اواخر قرن نهم به حوزه کارپات مهاجرت کرده و اولین نشانه های قطعی زندگی آنها در این منطقه به سال 862 باز می گردد. فتح منطقه توسط آوارها و مجارها اصولا به سال 894 و با درخواست کمک از آرنولف، پادشاه فرانک و لئو ششم، امپراتور بیزانس، و انجام برخی درگیری های مسلحانه با بلغارها و موراوی ها آغاز شد. پس از اشغال این منطقه مجارها با هیچ دولت تثبیت شده ای رو به رو نشده و توانستند به راحتی بر این حوضه تسلط پیدا کنند.

منتظر شما هستیم!

مشاوره رایگان

مشاوره گام به گام تا رسیدن به اهداف مهاجرتی در شرکت مهاجرتی رجبی

کارشناسان مهاجرتی رجبی

سوالی دارید؟

مشاوره دقیق و رایگان ما را از دست ندهید.

حکومت اولیه در مجارستان

در طول اشغال این منطقه مجارها ابتدا تزاردوستی بلغارستان را شکست داده و شاهزاده موراویا را متلاشی کردند. جالب است بدانید طبق تاریخ کشور مجارستان و نبودن مواردی مانند گورها دسته جمعی نشان می دهد که هدف اصلی آنها تهاجم، غارت سرزمین های به دست آمده نبود و در این حملات به مردم محلی آسیب زیادی وارد نشد.

تمامی حملات توسط گیولا آرپاد و کنده کورسان، دو رهبر عالی رتبه رهبری می‌ شد و مهم ترین هدف این دو رهبر ایجاد منطقه ای پر آرامش برای زندگی مردم این قوم به شما می رفت. مجارها توانستند سال 900 دولت خود را در این منطقه تاسیس کنند و در این زمان بود که حکومت اولیه در مجارستان ایجاد شد.

حکومت اولیه مجارها توسط شاهزاده گزا از سلسله آرپاد ایجاد شد. وی پس از آن که مجارستان را به دست آورد برخی لشکرکشی ها را تا سرزمین های اسپانیای مدرن انجام داد و گزا در سال 955 در جنگی با آلمان در نبرد لچفلد شکست سنگینی را متحمل شد که به عنوان نقطه پایان لشکرکشی های وی و تثبیت قدرت در مناطق به دست آمده شناخته می شود.

حکومت اولیه در مجارستان

گزا پس از خود پسرش استفان اول را به عنوان جایگزین انتخاب کرد و بدین ترتیب اولین حکومت و پادشاهی مجارستان تاسیس شد. این تصمیم گزا در آن زمان خلاف قوانین بود و در آن دوره بزرگ ترین عضو خانواده حاکم، به عنوان جانشین بعدی انتخاب می شد، اما گزا پسر اول خود را به عنوان جانشین خود انتخاب کرد.

تهاجمات مغول به مجارستان

در سال های 1241 تا 1242 پادشاهی در پی حمله مغول به اروپا ضربه بزرگی خورد و رو به ویرانی رفت. به صورت کلی پس از تهاجمات مغول به مجارستان بخش عظیمی از جمعیت و حدود 20 تا 50% مردم از بین رفتند و همچنین بین 50 تا 80 درصد آبادی ها ویران شدند.

طبق تاریخ کشور مجارستان در نبرد موهی مجارستان به طرز بدی شکست خورد و بدین ترتیب شاه بلا چهارم از کشور گریخت. هر چند مغول ها تنها یک سال بر مجارستان حکمرانی کردند، با این حال در این مدت زمان هم تاثیرات بسیار مخربی بر این منطقه داشتند.

با توجه به اینکه هدف اصلی مغول ها پیشروی به سوی غرب بود، این افراد علاقه ای به تحکیم قدرت خود در مجارستان نداشتند و در نهایت تنها شهرستان ها را غارت کردند، محصولات را سوزاندند و تمدن نوپای مجارستانی را به شدت تحت تاثیر خود قرار دادند تا جایی که پس از حملات مغول قحطی گسترده ای سراسر منطقه را در بر گرفت و بخش عظیمی از جمعیت از بین رفت.

طی حملات مغول به منطقه کیوان روس حدود 40000 کومان، اعضای یک قبیله کوچ نشین از کیپچاک های بت پرست، به غرب کوه های کارپات رانده شدند و آنها از پادشاه بلا چهارم حمایت کردند و پس از آن کومان ها به همراه مجارها به مغول ها حمله کرده و آنها را شکست دادند. پس از آن کومان ها در مجارستان ساکن شدند و 7 تا 8 درصد از جمعیت را نیز تشکیل می دادند.

دوره استعمار مجارستان توسط عثمانی

دوره استعمار مجارستان توسط عثمانی

دوره استعمار مجارستان توسط عثمانی در سال 1526 و با لشکرکشی سلیمان حاکم ترکیه به این کشور آغاز شد. وی ارتشی عظیم را به سمت شمال کشور و مرزهای مجارستان رهبری کرد و در نهایت در 29 اوت 1526 ارتش کشور مجارستان و عثمانی در نبرد موهاچ در مقابل هم قرار گرفتند.

نبرد موهاچ با پیروزی قطعی عثمانی به پایان رسید و در این نبرد پادشاه مجارستان کشته شد. پس از آن تا سال 1556 عثمانی به پیش روی خود در مجارستان ادامه داد و موفق شد که بخش های زیادی از پادشاهی مجارستان را فتح کند. جالب است بدانید در آن زمان اشراف مجارستانی برای حاکمیت این کشور در دو پادشاه ساپولیای و فردیناند اتریشی هابسبورگ را انتخاب کرده بودند که ان موضوع باعث رقابت زیاد بین پادشاهان کشورهای رقیب شده بود.

طبق تاریخ کشور مجارستان عثمانی در سال 1541 و با فتح بودا، مجارستان را به سه بخش تقسیم کرد. بخش شمال غربی پادشاهی قدیمی مجارستان (اسلواکی کنونی، غرب ماوراء النهر و بورگنلند، به علاوه غرب کرواسی و بخش‌هایی از شمال شرقی مجارستان کنونی) تحت حاکمیت هابسبورگ به عنوان قلمرو پادشاه فردیناند باقی ماند.

بخش شرقی (پارتیوم و ترانسیلوانیا) ابتدا به یک شاهزاده مستقل تبدیل شد، اما به تدریج تحت سلطه ترکیه به عنوان یک دولت تابع امپراتوری عثمانی قرار گرفت. در نهایت منطقه مرکزی باقی مانده (بیشتر مجارستان کنونی)، از جمله پایتخت بودا، به استان امپراتوری عثمانی تبدیل شد. جالب است بدانید تنها مناطقی که ترک ها نتوانستند فتح کنند شامل نواحی شمالی و غربی می شد.

با مجارستان تا چه حد آشنا هستید؟ مقالات زیر را بخوانید و اطلاعات خود را تکمیل کنید.

سلطنت دوگانه اتریش مجارستان

در پایان قرن هفدهم نقش دولت عثمانی در مجارستان رو به افول بود و بدین ترتیب وین دریافت که اصلاحات سیاسی برای تضمین یکپارچگی امپراتوری هابسبورگ اجتناب ناپذیر است. در این مدت زمان بسیاری از مجارها خواستار استقلال بودند و بدین ترتیب امپراتور جوزف برای راضی نگه داشتن جدایی طلب های مجارستانی، معاهده ای را تنظیم کرد که طی آن در سال 1867 سلطنت دوگانه اتریش مجارستان به وجود آمد.

توسط این معاهده این دو قلمرو به طور جداگانه توسط دو پارلمان از دو پایتخت، با یک پادشاه مشترک و سیاست های خارجی و نظامی مشترک اداره می شدند و طبق آن از نظر اقتصادی نیز کشور اتریش مجارستان امپراتوری یک اتحادیه گمرکی به شمار می رفت.

بر اساس تاریخ کشور مجارستان اولین نخست وزیر مجارستان پس از امضای این معاهده کنت گیولا آندراسی بود و پس از آن نیز قانون اساسی قدیمی مجارستان دوباره بازسازی شد و در نهایت فرانتس ژوزف به عنوان پادشاه مجارستان تاج گذاری کرد.

کشور اتریش مجارستان از نظر جغرافیایی دومین کشور بزرگ اروپا پس از روسیه بود و میزان قلمروی آن در سال 1905 حدود 621540 کیلومتر مربع ارزیابی شده بود. از نظر جمعیت نیز پس از روسیه و آلمان، سومین کشور پرجمعیت اروپا بود. در آن زمان کنترل روستاها در مجارستان به دست اشراف زمین دار بود و این افراد نقش های سیاسی را در انحصار خود در می آوردند. جالب است بدانید در این زمان تنش های زیادی بین هابسبورگ ‌های آلمانی زبان در وین و امپراتوری اتریش مجارستان وجود داشت.

مجارستان در جنگ جهانی اول

مجارستان در جنگ جهانی اول

به صورت کلی پس از ترور آشیدوک فرانتس فردیناند اتریش، وارث تاج و تخت در 28 ژوئن 1914، یک سری بحران و هرج و مرج ها ایجاد شد و در نهایت یک جنگ عمومی در 28 ژوئیه با اعلان جنگ به صربستان آغاز شد. جالب است بدانید مجارستان در جنگ جهانی اول حدود 9 میلیون سرباز را فراخواند که از این تعداد حدود 4 میلیون سرباز، عضو پادشاهی مجارستان بودند.

اتریش مجارستان در کنار آلمان، بلغارستان و امپراتوری عثمانی جنگیدند و موفق به اشغال صربستان شدند. آنها به رومانی اعلام جنگ کردند و سپس قدرت های متحدین جنوب رومانی و پایتخت رومانی، بخارست را فتح کردند. در نوامبر 1916 بود که امپراتور فرانتس جوزف درگذشت و پس از آن امپراتور چارلز اول اتریش جایگزین او شد.

در نهایت کشورهای متفقین که شامل روسیه، ایتالیا، انگلیس، فرانسه، ژاپن، پرتغال، بلژیک، رومانی، صربستان، یونان و آمریکا می شدند، توانستند ورق جنگ را به سوی خود باز گردانند و در نهایت نیروهای اتریش مجارستان مجبور به عقب نشینی شدند. وضعیت اقتصادی در اتریش مجارستان به طرز نگران کننده ای بدتر شد و در این زمان جنبش های زیادی بین چپ و صلح طلب ها ایجاد شد.

طبق اطلاعات به دست آمده از تاریخ کشور مجارستان، امپراتوری اتریش مجارستان در 3 نوامبر 1918 آتش بس ویلا جوستی در پادوآ را امضا کرد و در اکتبر 1918، سلطنت از هم پاشید. پس از امضای معاهده ورسای مجارستان بیش از دو سوم خاک خود را از دست داد.

مجارستان در جنگ جهانی دوم

در 1 سپتامبر 1939 آلمان نازی به لهستان حمله کرد و این اتفاق آغازگر جنگ جهانی دوم بود. جالب است بدانید حین جنگ جهانی دوم پال تلکی (نخست وزیر مجارستان) طی نامه ای به هیتلر نوشت که مجارستان در جنگ علیه لهستان شرکت نخواهد کرد و بدین ترتیب این کشور قصد در درگیری در جنگ جهانی دوم نداشت.

با این حال در 20 نوامبر 1940 مجارستان تحت فشار آلمان، مجبور به امضای پیمان سه جانبه شد و در دسامبر 1940، یک “پیمان دوستی ابدی” را با یوگسلاوی امضا کرد. حدود چند ماه بعد بود که هیتلر از مجارستان در جنگ جهانی کمک خواست و در ازای این همکاری قرار شد که بخشی از مناطق سابق مجارستان را که پس از جنگ جهانی اول از دست داده بودند، به مجارستان باز گرداند.

تلکی که نتوانست از مجارستان در جنگ جهانی دوم در کنار آلمان جلوگیری کند خودکشی کرد و بدین سان لازل باردوسی رادیکال نخست وزیر شد. پس از حمله به یوگسلاوی و اعلام دولت مستقل کرواسی، مجارستان باچسکا، باقیمانده بارانیا، موراویدک و موراکوز را ضمیمه خاک خود کرد.

در طول جنگ جهانی دوم، پادشاهی مجارستان یکی از اعضای قدرت های محور بود و در اواخر سال 1941 ارتش در حمله به یوگسلاوی و حمله به اتحاد جماهیر شوروی شرکت کرد. طبق اطلاعات تاریخ کشور مجارستان در این هنگام این کشور به صورت مخفیانه با کشورهای غربی در حال مذاکره بود و هیتلر که از این موضوع آگاه شد در مارس 1944 دستور اشغال مجارستان را صادر کرد.

برای بسیاری از افراد ، مجارستان پلی است به سوی اهداف مهاجرتی بزرگ تر ، ما هم در این راه می توانید با تجربه بسیار بالایی که در اختیار داریم در کوتاه ترین زمان ممکن شما را به هدفتان برسانیم ، یکی از این شیوه ها تحصیل در دوره های زبان در مجارستان است که بسیاری از مراجعین ما در مدت زمان دو تا سه ماه موفق به اخذ ویزا در این زمینه شده اند. مقاله لینک شده را بخوانید و سپس به بخش ” ما تا حالا چیکار کردیم ” بروید تا با تجربه کلاینت های شرکت مهاجرتی رجبی آشنا شوید.

منتظر شما هستیم!

مشاوره رایگان

تحصیل در برترین دانشگاه های اروپا با هزینه های بسیار کم با تکیه بر دانش و تجربه کارشناسان رجبی

کارشناسان مهاجرتی رجبی

سوالی دارید؟

مشاوره دقیق و رایگان ما را از دست ندهید.

دولت موقت در مجارستان

در سپتامبر 1944 بود که نیروهای شوروی از مرز مجارستان عبور کردند، در ابتدا هورتی اعلام کرد که مجارها با اتحاد جماهیر شوروی آتش بس اعلام کردند، اما شوروی این آتش بس را نادیده گرفت و آلمانی ها با تهدید هورتی، وی را مجبور کردند که آتش بس را لغو کند و دولت مجارستان را سر نگون کند. در 28 دسامبر 1944، یک دولت موقت در مجارستان به رهبری بلا میکلوش، نخست وزیر موقت، تشکیل شد.

در 20 ژانویه 1945 نمایندگان دولت موقت در مسکو آتش بس امضا کردند و به طور رسمی، عملیات شوروی در مجارستان در 4 آوریل 1945، زمانی که آخرین سربازان آلمانی اخراج شدند، پایان یافت. از سال 1944 تا 1945، شوروی ها رانده شدند و آلمان ها مجارستان را اشغال کردند.

طبق تاریخ کشور مجارستان جنگ جهانی دوم با شکست این کشور به پایان رسید و پس از معاهده صلح پاریس در سال 1947، مجارستان منطقه ای کوچکتر از مرزهای تریانون داشت و هیئت چکسلواکی موفق شد سر پل براتیسلاوا را از کشور خارج کند. مجارستان که در این جنگ گرفتار غارت و تورم شده بود، به پرداخت 300 میلیون دلار غرامت محکوم شد.

برخلاف تاریخ تلخ، امروزه مجارستان به عنوان یکی از بهترین کشورها برای زندگی و کار در نظر گرفته شده و هر ساله تعداد زیادی از افراد را از سراسر جهان به خود جذب می کنند.

رویدادهای مهم سال رخداد رویدادهای مهم سال رخداد
انقلاب مجارستان 1849 اشغال مجارستان توسط روس ها 1945-48
تشکیل اتریش-مجارستان 1868 اشغال مجارستان توسط کمونیست ها 1956
معرفی آموزش اجباری 1918 شورش علیه کمونیست ها 1989
استقلال پس از جنگ جهانی اول 1920 فروپاشی کمونیسم 1990
رئیس جمهوری دریاسالار هورتی 1940 برگزاری انتخابات در مجارستان 1999
اشغال مجارستان توسط آلمان 1945 پیوستن مجارستان به ناتو 2004

انقلاب و مبارزه آزادی مجارستان

انقلاب و مبارزه آزادی مجارستان در سال 1956 و علیه دولت جمهوری خلق مجارستان و سیاست های ناشی از تابعیت دولت از اتحاد جماهیر شوروی ایجاد شد. این قیام حدود 12روز به طول انجامید و در نهایت توسط سربازان شوروی در 4 نوامبر 1956 سرکوب شد.

طبق تاریخ کشور مجارستان طی این قیام تانک های شوروی در مقابل مردم عادی قرار گرفتند و سرکوب قیام مجارستان باعث کشته شدن 2500 مجار و 700 سرباز ارتش شوروی شد و 200000 مجار را مجبور کرد که در خارج از کشور پناهگاه سیاسی دریافت کنند. امروزه مجارستان خود به عنوان یکی از بهترین کشورها برای کار در نظر گرفته شده، شما نیز می توانید با مطالعه مقاله کار در مجارستان با اطلاعات و الزامات اشتغال در این کشور آشنا شوید.

با فروپاشی دیوار برلین در 9 نوامبر 1989 مجارستان از حکومت شوروی رها شد و استقلال خود را اعلام کرد. در سال 1990 اولین انتخابات دموکراتیک و چند حزبی در این کشور برگزار شد. بین ژوئن 1991، نیروهای شوروی مجارستان را ترک کرده و پیتر بوروس پس از مرگ آنتال در دسامبر 1993 به عنوان نخست وزیر این کشور منصوب شد. 

مجارستان در دوره معاصر

مجارستان در دوره معاصر

مجارستان در دوره معاصر از وضعیت بسیار خوبی برخودار است و در نهایت توانسته آرامش و صلح را پیدا کند. جالب است بدانید این کشور در سال 1999 به عضویت ناتو و در سال 2004 نیز به عضویت اتحادیه اروپا در آمد. همچنین برای اولین بار در نیمه اول سال 2011 ریاست شورای اتحادیه اروپا را بر عهده گرفت.

پس از جنگ جهانی دوم اصلاحات اقتصادی و سیاسی بسیار زیادی در این کشور صورت گرفت و در نهایت مجارستان توانست به بهبودهای قابل توجهی در کاهش بیماری و افزایش رفاه کشور دست پیدا کند. شما می توانید اطلاعات کامل تر در مورد وضعیت فعلی مجارستان را در مقاله اقتصاد کشور مجارستان مطالعه فرمایید.

همچنین برنامه های در جهت افزایش حقوق معلمان و متخصصان بهداشت آغاز شد. همچنین این کشور امروزه تلاش های زیادی را جهت برابری های جنسیتی انجام داده و در مارس 2022 کاتالین نواک به عنوان اولین رئیس جمهوری زن مجارستان انتخاب شد.  

تاریخ کشورهای همسایه مجارستان که بر سرنوشت این کشور نقش داشته اند را نیز مطالعه کنید!

سوالات پر تکرار تاریخ کشور مجارستان

به صورت کلی مجارها در ابتدا مردمانی کوچ نشین بودند که از شرق حوزه کارپات به سمت کوه های اورال مهاجرت کردند و اولین نشانه های قطعی زندگی آنها در این منطقه به سال 862 باز می گردد.

اولین پادشاهی این کشور در سال 1000 و توسط استفان اول پسر گزا از سلسله آرپاد تاسیس شد.

بر اساس دستور امپراتور جوزف در سال 1867 این پادشاهی ایجاد شد.

و در مارس 2022 کاتالین نواک به عنوان اولین رئیس جمهوری زن مجارستان انتخاب شد. 

تحت حکومت اتریش مجارستان و در بین متحدین به جنگ پرداخت.

در این مقاله سعی کردیم که ابعاد مختلف تاریخ کشور مجارستان را تا حد امکان برای شما شرح دهیم. چنانچه هنوز هم برخی سوالات ذهنتان را درگیر کرده است توصیه می کنیم از طریق دفتر غرب و دفتر مرکزی تهران یا دفتر شیراز با مشاورین شرکت مهاجرتی رجبی در تماس باشید. همچنین می توانید اطلاعات بیشتر در مورد تاریخ این کشور را با تحصیل در بهترین دانشگاه های این کشور و زندگی در بهترین شهرهای آن به دست آورید. جهت آشنایی با شرایط و الزامات تحصیلی مطالعه مقاله تحصیل در مجارستان را از دست ندهید.

با سه نفر از مراجعین ما که موفق به اخذ ویزای مجارستان شده اند آشنا شوید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3.6/5 - (105 امتیاز)
منو
خانه