زبان مردم مجارستان چیست؟

زبان مردم مجارستان چیست؟ زبان تحصیل در این کشور چگونه است؟ مردم بیشتر به چه زبان هایی در مجارستان صحبت می کنند؟ آیا یادگیری زبان این کشور ضروری است؟ این ها سوالاتی هستند که ممکن است ذهن بسیاری از افراد متقاضیان تحصیل و زندگی در این کشور را مشغول کنند. از همین رو ما آشنایی با زبان مردم مجارستان را برای تمامی مهاجرین و علاقمندان به زندگی در این کشور الزامی می دانیم.

به صورت کلی امروزه زبان رسمی موجود در کشور مجارستان، مجارستانی است که به عنوان یکی از سخت ترین زبان های دنیا نیز شناخته می شود. با این حال یادگیری این زبان به شما کمک کرده تا با موفقیت به وارد کار این کشور وارد شوید و علاوه بر این بتوانید بهتر با مردم ارتباط برقرار کنید. چنانچه قصد دارید تا با شرایط کلی کار و زندگی در این کشور آشنا شوید، توصیه می کنیم از طریق راه های ارتباطی با مشاورین شرکت مهاجرتی رجبی به شماره ثبت ۵۶۲۰۵۱ (موسسه حقوقی رجبی ثبت ۴۰۴۵۱) در تماس باشید.

حائز اهمیت است که با توجه به اینکه امروزه زبان رسمی آموزش این کشور، مجارستانی است با تسلط به ابن زبان، می توانید پروسه ورود به دانشگاه را در مدت زمان کمتری انجام دهید. جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد شرایط پذیرش، به مقاله تحصیل در مجارستان مراجعه فرمایید. از طرفی دیگر با یادگیری این زبان می توانید به طیف وسیعی از تاریخ ادبی، سینمایی، موسیقی و سیاسی این کشور دسترسی داشته باشید.

فهرست مطالب
زبان مردم مجارستان چیست؟

با هر هدفی که مجارستان را انتخاب کرده اید چه برای گردشگری و چه با اهداف مهاجرتی و اقامتی باید با زبان مردم این کشور آشنا شوید ، ویدئو و پادکست ارائه شده در این بخش را هلدینگ حقوقی مهاجرتی رجبی به شما تقدیم کرده است.

پادکست زبان مردم مجارستان چیست؟​

نمایش ویدیو درباره کارو زبان مردم مجارستان چیست؟

ریشه زبان مجارستانی

به صورت کلی مجارستانی زبانی منحصر به فرد و خاص است و بدین ترتیب شباهت بسیار زیادی به زبان های رایج در این منطقه ندارد. جالب است بدانید ریشه زبان مجارستانی به زبان های خانواده فینو اوگریک بازگشته و مانند دیگر زبان های رایج در دنیا هندو اروپایی نیست.

همچنین امروزه نزدیک ترین خویشاوندان زبان مجارستان، زبان های فنلاندی و استونیایی هستند، هر چند که این دو زبان نیز ارتباط بسیار کمی با مجارستانی دارند. با این حال در پاسخ به سوال زبان مردم مجارستان چیست؟ باید اشاره کرد که زبان مجارستانی در طول زمان و با توجه به شرایط مختلف تحت تاثیر زبان های دیگر کشورها قرار گرفته و واژگان و ریشه های دیگری نیز از زبان های مجاور در این زبان وجود دارد که از مهم ترین آن ها می توان به زبان های زیر اشاره کرد.

  • ترکی: با توجه به تهاجم ترکیه در قرون وسطی و تعداد زیاد مهاجرین در این کشور
  • لاتین: استفاده برای مدت زمان طولانی به عنوان زبان رسمی مجارستان
  • آلمانی: به دلایل تاریخی و مذهبی
منتظر شما هستیم!

مشاوره رایگان

کسب اطلاعات بیشتر درباره کشور محبوب مجارستان از طریق تماس با مشاوران به روز رجبی

کارشناسان مهاجرتی رجبی

سوالی دارید؟

مشاوره دقیق و رایگان ما را از دست ندهید.

تاریخچه زبان مردم مجارستان

بدون شک برای درک مردم یک کشور باید به تاریخ، فرهنگ و زبان مردم دقت کنیم و از طرفی دیگر برای شناسایی یک زبان نیز باید تاریخ آن را مورد بررسی قرار دهیم. طبق تاریخچه زبان مردم مجارستان تاریخ زبان این کشور به مردم اوگریک بازگشته که در ابتدا در سیبری غربی، جنوب کوه‌ های اورال اقامت داشتند.

حدودا بین 2500-3000 سال پیش، مردم اوگریک از منطقه سیبری به سمت منطقه ای امروزه به نام مجارستان می شناسیم، مهاجرت کردند. به صورت کلی در آن زمان مجارستان بخشی از امپراتوری روم بود و پس از فروپاشی امپراتوری روم غربی این منطقه مورد تهاجمات زیادی قرار گرفت.

در نهایت نوادگان قبایل اوگریک این منطقه را مورد حمله قرار دادند و بر مجارستان تسلط پیدا کردند که این تسلط و قدرت تا به امروز نیز ماندگار است و آنچه به عنوان مردم مجارستان می شناسیم در واقع نوادگان این قبیله هستند. بدین ترتیب با توجه به این که مردم مجارستان دارای ریشه ای جدا از مردم این منطقه هستند، از زبان های هندو اروپایی استفاده نمی کنند.

تاریخچه زبان مردم مجارستان

در طول بررسی سوال زبان مردم مجارستان چیست؟ باید گفت هر چند زبان مجارستانی در طول زمان تحت تاثیر برخی از زبان های اطراف مانند اسلاوی، ترکی، ژرمنی و حتی لاتین قرار گرفته اما بیشتر این زبان دست نخورده باقی مانده تا جایی که زبان شناسان اعلام کرده اند که تقریباً 70 درصد از کلمات زبان مردم مجارستان با ریشه های باستانی خود منطبق است.

گستردگی زبان مردم مجارستان در دنیا

گستردگی زبان مردم مجارستان در دنیا حدودا زیاد است و امروزه این زبان حدودا توسط 12 میلیون سخنور در 12 کشور دنیا استفاده می شود. به صورت کلی بیشتر توزیع جغرافیایی این زبان بر کشور مجارستان متمرکز است و دیگر کشور ها نیز شامل اتریش، کرواسی، رومانی، صربستان، اسلواکی، اسلوونی، اوکراین ایالات متحده و کانادا می شوند.

کشور گوشور مجاری کشور گوشور مجاری
مجارستان 9,896,333 هزار نفر اسلواکی 572000 هزار نفر
رومانی 1205000 هزار نفر صربستان 232000 هزار نفر
اوکراین 131000 هزار نفر چک 21000 هزار نفر
اسلوونی 19000 هزار نفر کرواسی 8000 هزار نفر

زبان های رایج در مجارستان

با توجه به اینکه مجارستانی در کشورهای دیگر به وضوح استفاده شده و توسط مردم صحبت می شود، این کشور نیز در کنار زبان اصلی خود، دارای زبان های مختلفی است. از بین زبان های خارجی موجود در این کشور آلمانی و انگلیسی محبوب ترین ها هستند و به ترتیب توسط 11.2٪ و 16٪ از جمعیت استفاده می شوند. به صورت کلی بیشتر زبان های رایج در مجارستان، مربوط به کشورهایی است که با این مجارستان دارای مرز مشترک هستند. با این حالت برخی زبان ها نیز توسط مهاجرین در دهه های متوالی به این کشور وارد شده است.

علاوه بر این دو عامل، برخی دیگر از زبان ها به دلایل تاریخی، در مجارستان رایج هستند. برای مثال زبان روسی یکی از زبان هایی است که یادگیری آن در دوره شوروی در این کشور اجباری بود و بدین ترتیب امروزه بسیاری از افراد از زبان روسی استفاده می کنند.

ضمنا در پاسخ به سوال زبان مردم مجارستان چیست؟ باید گفت که از طرفی دیگر برخی زبان های اقلیت نیز در مجارستان وجود داشته و این زبان ها نیز بسیار محبوب می باشند. زبان های اقلیت عموما زبان هایی هستند که برای چندین نسل یا در برخی موارد قرن‌ ها، توسط شهروندان مجارستانی به عنوان زبان مادری استفاده می شوند.

امروزه دولت این کشور حدود 14 مورد از این زبان های اقلیت را به رسمیت شناخته که این زبان ها شامل ارمنی، بویاش، بلغاری، کروات، آلمانی، یونانی، لهستانی، رومی، رومانیایی، راسین، صربی، اسلواکی، اسلوونیایی و اوکراینی می شوند. 

با مجارستان از برخی جنبه های دیگر هم آشنا شوید.

زبان ارمنی در مجارستان

به صورت کلی زبان ارمنی در مجارستان یکی از مهم ترین زبان های اقلیت موجود است و حضور این زبان در مجارستان قدمتی طولانی دارد. جالب است بدانید که ارامنه بیش از 1000 سال است که در کشور مجارستان زندگی می کنند.در حال حاضر تخمین زده شده که بیش از 30000 ارمنی در کشور مجارستان سکونت داشته و کم تر از 10% جمعیت این کشور از زبان ارمنی برای ارتباط استفاده می کنند. جالب است بدانید تقریباً نیمی از این افراد به عنوان زبان مادری خود، ارمنی صحبت کرده و همچنین از این تعداد حدود 10000 نفر در بوداپست زندگی می کنند.

زبان ارمنی در مجارستان

زبان بویاش در مجارستان

گزینه بعدی از زبان های اقلیت و در پاسخ به سوال زبان مردم مجارستان چیست؟ باید به سراغ زبان بویاش در مجارستان برویم که یکی دیگر از زبان های محبوب بین مردم این کشور می باشد. جالب است بدانید قوم بویاش به گروهی از رومیان اشاره داشته که اصولا به کار اجباری در معادن روم می پرداختند.

در نهایت پس از آن در قرن 19 میلادی و با اعمال قانون لغو برده داری در این منطقه قوم بویاش در سراسر منطقه گسترش یافته و بسیاری از افراد این قوم، مجارستان را برای زندگی انتخاب کردند. 

طبق اطلاعات به دست آمده بیش از 14000 بویاش در سراسر و بیشتر در قسمت جنوبی کشور مجارستان مستقر هستند. به صورت کلی بویاش ها دارای زبانی خاص هستند که به زبان رومانیایی قدیم نزدیک است.

زبان بلغاری در مجارستان

زبان بلغاری در مجارستان نیز یکی دیگر از زبان های اقلیت محبوب است. به صورت کلی اکثر بلغار ها از قرون وسطی به بعد در این کشور مستقر شدند و طیف وسیعی از آن ها نیز در قرون 18 تا 20 به عنوان باغبان و صنعتگر و به منظور اشتغال این کشور را انتخاب کردند.

در حین یافتن پاسخ برای سوال زبان مردم مجارستان چیست؟ دریافتیم که در حال حاضر میزان سخنوران زبان بغاری در کشور مجارستان بیش از 7000 نفر برآورده است و از این تعداد تخمین زده شده؟ بیش از 2200 نفر در شهر زیبای بوداپست اقامت دارند. جالب است بدانید حتی در شهر بوداپست دبیرستانی به زبان بلغاری وجود داشته که مردم می توانند از آن استفاده کنند. 

خوشبختانه طی سالیان دراز بلغار های مجارستانی هویت اصلی و ملی خود را حفظ کرده اند و حتی با این که برخی افراد چندین نسل است که در مجارستان اقامت دارد، اما به هر حال زبان ملی و اجدادی خود را به فرزندانشان می آموزد.

زبان کرواتی در مجارستان

در پاسخ به سوال زبان مردم مجارستان چیست؟ به سراغ زبان کرواتی می رویم. در حال حاضر بیش از 27000 کروات در این کشور سکونت دارند که از این تعداد حدود 2200 نفر در بوداپست زندگی می کنند و بدین ترتیب زبان کرواتی یکی از زبان های مهم در این کشور می باشد که توسط طیف عظیمی از افراد صحبت می شود. 

در حال حاضر نیمی از کروات ها در کشور مجارستان از زبان مادری خود برای تعامل با یکدیگر استفاده می کنند.

زبان کرواتی در مجارستان دارای قدمتی طولانی است و بیش از 1000 سال است که کروات ها در این کشور حضور دارند. همچنین جالب است بدانید هنگامی که کروات ها به این کشور مهاجرت کردند یکی از بزرگ ترین موج های مهاجرت در این کشور رخ داد.

جالب است بدانید امروزه نیز افراد زیادی از سراسر دنیا این کشور را برای کار و زندگی انتخاب می کنند. چنانچه شما هم به زندگی در این کشور علاقمند هستید، توصیه می کنیم با لمس عنوان مهاجرت به مجارستان روش های قانونی مهاجرت به این کشور را مطالعه فرمایید.

زبان کرواتی در مجارستان

زبان آلمانی در مجارستان

در آخرین مورد از لیست زبان های اقلیت به سراغ زبان آلمانی در مجارستان می رویم. به صورت کلی این کشور دارای گروهی از نوادگان افراد آلمانی است که از قرون وسطی تا قرن هیجدهم به کشور مجارستان مهاجرت کرده اند.

در طی بررسی سوال زبان مردم مجارستان چیست؟ باید گفت که چند دهه اول قرن بیستم، اقلیت آلمانی در مجارستان در حال رشد بود و تعداد این افراد به بیش از 2 میلیون رسید. با این حال جنبش ‌های ملی‌ گرایانه در مجارستان و همچنین تصمیم ‌گیری ‌های مختلف سیاسی منجر به جذب بسیاری از آلمانی ها به فرهنگ و زبان مجارستانی شد.

همچنین پس از پایان جنگ جهانی دوم بسیاری از آلمانی ها از مجارستان اخراج شده و این موضوع موجب کاهش چشم گیر تعداد آلمانی ها موجود در مجارستان شد. در حال حاضر بیش از 180000 آلمانی در مجارستان ساکن هستند که از این تعداد حدود 18000 نفر در شهر بوداپست ساکن می باشند.

نمایش ویدیو درباره ویزاهای کشور مجارستان

در این بخش از نوشتار تصاویر ویزاهای کشور مجارستان را ملاحظه می فرمایید که ما در هلدینگ حقوقی مهاجرتی رجبی برای مراجعین عزیزمان دریافت کرده ایم.

شاید تصویر ویزای شما هم در به روزرسانی بعدی در همین فایل باشد!

برای شناخت بهتر روند کاری ما به بخش ” ما تا حالا چیکار کردیم؟” بروید.

همچنین اگر می خواهید مقایسه دقیقی از شرایط و هزینه های زندگی در مجارستان داشته باشد مقاله مقایسه هزینه زندگی در مجارستان و ایران را بخوانید.

منتظر شما هستیم!

مشاوره رایگان

مهاجرت تحصیلی به مجارستان خصوصا در رشته های پزشکی با همراهی کارشناسان حرفه ای رجبی!

کارشناسان مهاجرتی رجبی

سوالی دارید؟

مشاوره دقیق و رایگان ما را از دست ندهید.

ترتیب واژگان در زبان مردم مجارستان

به صورت کلی واژگان و دستور زبان مجارستانی با دیگر زبان های موجود در قاره اروپا متفاوت است و این زبان منحصر به فرد می باشد. جالب است بدانید مهم ترین تفاوت این زبان ها مربوط به ترتیب واژگان در زبان مردم مجارستان است و در زبان این کشور بجای استفاده از قیدها و حروف اضافه اصولا از پسوند استفاده می شود.

در حالی که در سایر زبان های اروپایی ترتیب کلمات به نوعی است که هر جمله را متوجه شوید، ترتیب در کلمات مجارستانی ثابت نیست. به صورت کلی توابع دستوری بر اساس پسوندهای مختلف شناسایی شده و عموما از ترتیب کلمات برای تاکید بر برخی از واژگان خاص استفاده می شود.

همچنین لازم به ذکر است که نام های مجارستانی پشت سر هم قرار گرفته و در این ترتیب نام خانوادگی اول و پس از آن نام نوشته شده که می تواند یک یا چند مورد باشد. علاوه بر این زبان مجارستانی دارای کلمات بسیار خاصی است که گاها حتی معادل مشابهی از آن ها در زبان انگلیسی وجود ندارد.

ترتیب واژگان در زبان مردم مجارستان

الفبای زبان مردم مجارستان

امروزه یادگیری الفبای زبان مردم مجارستان نخستین گام برای یادگیری این زبان به شمار می رود. به صورت کلی الفبای این زبان دارای 44 حرف و 15 مصوت است و بسیار گسترده می باشد. جالب است بدانید الفبای مجارستانی دارای برخی حروف ترکیبی مانند Dz، Dzs، Gy، Ly، Ny، Sz، Ty و Zs می باشد.

در ادامه پاسخ به سوال زبان مردم مجارستان چیست؟ باید گفت الفبای این زبان عموما از الفبای لاتین گرفته شده و عمدتا آوایی می باشد و بدین ترتیب چنانچه یاد بگیرید که کدام حرف با کدام صدا تطابق دارد، می توانند به راحتی حروف و کلمات مختلف این زبان را بخوانید. علاوه بر این زبان مجارستانی دارای هفت حروف صدادار است که یادگیری آنها کمی چالش برانگیز تر می باشد.

F f É é E e DZS dzs DZ dz D d Cs cs C c B b Á á A a
N n M m LY ly L l K k J j Í í I i H h GY gy G g
T t SZ sz S s R r Q q P p Ő ő Ö ö Ó ó O o NY ny
ZS zs Z z Y y X x W w V v Ű ű Ü ü Ú ú U u TY ty

جالب است بدانید هنگام یادگیری این زبان متوجه خواهید شد که هنگامی که الفبا را به خوبی آموختید، یادگیری دیگر بخش های زبان نیز آسان می شود زیرا تلفظ و املا در زبان مجارستانی، از بسیاری زبان های رایج در دنیا آسان تر می باشد.

زبان نوشتاری مجارستانی

در نهایت به سراغ بررسی زبان نوشتاری مجارستانی می رویم که یادگیری آن برای بسیاری از دانشجویان و علاقمندان به تحصیل در این کشور ضروری می باشد. جالب است بدانید که زبان مجارستانی در گذشته دارای خط مخصوص به خود بود و خط مجارستانی قدیمی با استفاده از الفبای مجارستانی نوشته شده و در حدود قرن دهم مورد استفاده قرار می گرفت.

امروزه قدیمی ترین آثار باقی مانده به این زبان نوشتاری متون منسجم باقی مانده از خطبه و دعای های مربوط به زمان خاکسپاری است که قدمت این آثار به سال 1192 میلادی باز می گردد. در نهایت زبان نوشتاری این کشور طی تاریخ و بر اساس برخی اصلاحات تغییر کرد و بین قرن های 11 تا 15 الفبای لاتین جای الفبای مجارستانی را گرفت و تا به امروز نیز این الفبا و خط نوشتاری در مجارستان باقی مانده است.

اگر با هدف تحصیل مجارستان را انتخاب کرده اید ، مطالعه مقالات زیر را پیشنهاد می کنیم.

سوالات پر تکرار زبان مردم مجارستان چیست؟

به صورت کلی امروزه زبان رسمی موجود در این کشور مجارستانی است که به عنوان یکی از سخت ترین زبان های دنیا نیز شناخته می شود.

ریشه مجارستانی به زبان های خانواده فینو اوگریک بازگشته و مانند دیگر زبان های رایج در دنیا هندو اروپایی نیست.

به صورت کلی بیشتر توزیع جغرافیایی این زبان بر کشور مجارستان متمرکز است و دیگر کشور ها نیز شامل اتریش، کرواسی، رومانی، صربستان، اسلواکی، اسلوونی، اوکراین ایالات متحده و کانادا می شوند.

زبان موجود مجارستانی است و زبان های اقلیت شامل ارمنی، بویاش، بلغاری، کروات، آلمانی، یونانی، لهستانی، رومی، رومانیایی، راسین، صربی، اسلواکی، اسلوونیایی و اوکراینی می شوند. 

بله در حال حاضر بیش از 180000 آلمانی در مجارستان ساکن هستند که از این زبان برای ارتباط استفاده می کنند.

در این مقاله تا حد امکان به سوال زبان مردم مجارستان چیست؟ پاسخ دادیم اما چنانچه هر گونه سوالی در مورد این زبان ذهنتان را مشغول کرده است توصیه می کنیم از طریق دفتر غرب و دفتر مرکزی تهران یا دفتر شیراز با مشاورین موسسه مهاجرتی رجبی در تماس باشید. یکی دیگر از سوالاتی که ذهن بسیاری از متقاضیان را به خود مشغول کرده این است که آیا برای کار در این کشور به تسلط به زبان مجارستانی نیز دارد یا خیر؟ برای یافتن پاسخ توصیه می کنیم به مقاله به روز و کامل کار در مجارستان مراجعه فرمایید.

با صحبت های برخی از مراجعین ما در خصوص چگونگی روند اخذ ویزای مجارستان آشنا شوید.

پخش ویدیو
نمایش ویدیو درباره مارال تقی پور
پخش ویدیو

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Rate this post
منو
خانه