خط و زبان مردم پرتغال

خط و زبان مردم پرتغال
مشاور مهاجرتی

پرتغالی زبان رسمی برزیل ، کیپ ورد ، گینه بیسائو ، موزامبیک ، آنگولا و سائوتومه و پرنسیپ می باشد ؛ همچنین ، این زبان ، زبانی رسمی در تیمور شرقی ، گینه استوایی و ماکائو است که این مناطق و مناطق پرتغالی زبان بعنوان Lusophone (Lusófono) شناخته می شوند و بخشی از Lusofonia می‌باشند ؛ اطلاعات کامل درمورد مهاجرت را می‌توانید در مقاله مهاجرت به پرتغال بیابید ؛ کارشناسان شرکت مهاجرتی رجبی به شماره ثبت ۵۶۲۰۵۱ ( موسسه حقوقی رجبی ثبت ۴۰۴۵۱ ) در مسیر مهاجرت همراه شما خواهند بود.

صحبت کنندگان پرتغالی در برزیل در حدود 212 میلیون ، 18 میلیون در آنگولا ، 10 میلیون در موزامبیک ، 9.9 میلیون در پرتغال ، 396450 در گینه بیسائو ، 367800 در جزایر کیپ ورد ، 197000 در سائو تومه پرنسیپ ، 18680 در ماکائو و 5600 در تیمور شرقی هستند ؛ سایر کشورها که دارای تعداد قابل توجهی پرتغالی زبان هستند شامل فرانسه (1 میلیون نفر) ایالات متحده آمریکا (714018) ، سوئیس (309270) ، ژاپن (270000) ، ونزوئلا (254000) ، هند (250000) ، کانادا (222000) و پاراگوئه (212000) می باشند.

فهرست مطالب

همچنین ، پرتغالی به عنوان یک زبان خارجی در کشورهایی نظیر آفریقای جنوبی ، آرژانتین ، منزوئلا ، زامبیا ، سنگال ، پاراگوئه ، کنگو و اوروگوئه تدریس می شود و در این کشورها این زبان ، یک درس اجباری است ؛ در ادامه در مورد خط و زبان مردم پرتغال اطلاعات بیش تری خواهیم داشت.

تاریخچه خط و زبان پرتغالی

تاریخچه خط و زبان پرتغالی شامل چه دوره هایی است و چه تغییراتی در خط و زبان مردم پرتغال به وجود آمده است؟ زبان پرتغالی از نسل زبان لاتین است که سربازان ، مهاجرین و بازرگانان رومی از 216 سال پیش از میلاد به شبه جزیره ایبری آوردند ؛ زبان لاتین در آن منطقه تحت تاثیر زبان های هیسپانو (Hispano) – سلتی که در آن دوره در آن جا صحبت می شده ، بوده است.

تحمیل فرهنگ  و زبان

تحمیل فرهنگ و زبان سایر مناطق چه تاثیری بر خط و زبان مردم پرتغال داشته است؟ بعد از این که امپراتوری روم غربی در قرن 5 پس از میلاد دچار فروپاشی شد ، مردمان ژرمنی مانند سوبی (Suebi) ، ویزیگات ها (Visigoth) و بوری (Buri) به ایبریا (Iberia) حمله بردند و در آن جا سکونت گزیدند ؛ بدین ترتیب ، فرهنگ لاتین و رومی ها در منطقه به سرعت پذیرفته و با جمعیت محلی ادغام شدند.

در سال 711 بعد از میلاد ، مورها (Moor) از شمال آفریقا ، تهاجم و اشغال مناطق جنوبی ایبریا را آغاز کردند ؛ لذا ، زبان عربی ، به عنوان زبان اصلی در قلمروهای اشغال شده شناخته شد و در این زمان ، برخی کلمات از عربی به انواع زبان های محلی وام گرفته شد.

تصور بر این است که در حدود 600 سال بعد از میلاد ، شکل نخستین گالیسی – پرتغالی در زمان پادشاهی سوئیبی در منطقه شمال غربی ایبریا صحبت می شده است ؛ همچنین ، این زبان در سال 800 بعد از میلاد ، در شمال غربی ایبریا تکلم می شده است ؛ قدیمی ترین رکوردهای مربوط به یک زبان پرتغالی مجزا ، در اسناد اداری مربوط به قرن نهم بعد از میلاد ، از پادشاهی گالیسیا که مربوط به گالیسیا مدرن در اسپانیا و بخشی از شمال پرتغال می باشد ، دیده می شود ؛ این زبان به گالیسی – پرتغالی یا پروتو – پرتغالی شناخته می شد.

ابداع نوشتار در زبان پرتغالی

ابداع نوشتار در زبان پرتغالی چه تاثیری بر خط و زبان مردم پرتغال داشته است؟ دوره های بین قرون 12 و 14 به دوره گالیسی – پرتغالی معروف شدند و زبان پرتغالی ، زبان مورد علاقه شعر غنایی در اسپانیای مسیحی شد ؛ اما تا به آن روز ، هیچ روش استانداردی برای نوشتن این زبان وجود نداشت ؛ اما با این وجود ، بر طبق اکسیتان (Occitan) ، یک املای رایج احتمالا توسط جرالد براگا که راهبی از مویسا بود و در سال 1047 اسقف براگا شد ، ابداع شد.

در سال 1139 ، پرتغال مستقل شد و به دستور پادشاه دینیس اول در سال 1290 ، پرتغالی که زبان مشترک نامیده می شد ، باید به عنوان زبان پرتغالی شناخته می شد و به طور رسمی در پرتغال مورد استفاده قرار می گرفت ؛ در آن زمان ، شعر و ترانه شکل اصلی ادبیات پرتغالی بود ، تا جایی که خود پادشاه دنیس نیز اشعار زیادی را نوشته است.

از قرن 13 ، ادبیات پرتغالی شامل آثار منثور نظیر تاریخ ها ، زندگی قدیسان و رساله هایی در مورد نسب شناسی بوده است.

انتشار خط و زبان مردم پرتغال

انتشار خط و زبان مردم پرتغال چگونه بوده است؟ پرتغالی ها از قرن 15 ، استعمار بخش هایی از آفریقا ، آسیا و قاره آمریکا را شروع کردند و بدین ترتیب زبانشان را هم به خود به این مناطق بردند ؛ در اواسط قرن 16 ، پرتغالی در آسیا و آفریقا و به عنوان زبان میانجی بین پرتغالی ها ، سایر اروپایی ها و مردم محلی مورد استفاده قرار می گرفت ؛ کریول های پرتغالی هم در همین زمان شروع به ظهور کردند.

پرتغالی مدرن

پرتغالی مدرن در قرن 16 شروع به رشد کرد ؛ در آن زمان پرتغالی زبانان نسبت به نوشتن و خواندن زبان خود سواد داشتند ؛ همچنین ، به زبان لاتین نیز سواد داشتند و بسیاری از کلمات را از لاتین کلاسیک و رنسانس و نیز از یونانی کلاسیک وام گرفته بودند.

در ادامه و در سال 1916 ، یک نوع املای اصلاح شده پرتغالی nova ortografia)) که در آن بیش تر کلمات بر طبق تلفظشان نوشته می شدند ؛ پذیرفته شد ؛ همچنین ، در سال 1943 ، فرمی نیز که تغییرات کمی در آن ایجاد شده بود ، در برزیل به تصویب رسید و در سال 1970 اصلاح شد ، علاوه بر این ، املایی جدید که هدف آن یکسان سازی پرتغالی نوشتاری در تمامی کشورهای لوسوفون بود ، در سال 2009 در برزیل به تصویب رسید ؛ اما هنوز تاریخچه ای جهت پذیرش آن در دیگر کشورهای پرتغالی زبان مشخص نشده است.

اگر در خصوص خط و زبان مردم پرتغال سوالی دارید ، می توانید با موسسه مهاجرتی رجبی در تماس باشید ، همچنین اگر قصد شما تحصیل در این کشور است توصیه می کنیم مقاله اقامت دائم پرتغال از طریق تحصیل را هم بخوانید ؛ اطلاعات این مقاله طبق آخرین تغییرات ارائه شده است.

در پرتغال به چه زبان هایی صحبت می شود؟

در پرتغال به چه زبان هایی صحبت می شود؟ آیا خط و زبان مردم پرتغال به یک صورت است؟ در حدود 96 درصد از جمعیت کشور پرتغال ، اصالتا پرتغالی هستند و بقیه شامل جمعیت جوامع اقلیت و اسپانیایی ها ، ایبری ها و ایتالیایی ها می باشند.

سایر زبان های رایج در پرتغال

سایر زبان های رایج در پرتغال شامل انگلیسی ، اسپانیایی ، فرانسوی ، میراندی و غیره می باشد.

انگلیسی

علاوه بر خط و زبان مردم پرتغال ، انگلیسی دومین زبان رایج در کشور پرتغال می باشد ؛ با این که تقریبا زبان انگلیسی در داخل پرتغال ، هیچ گویشور بومی ندارد ، اما این زبان به یک زبان اصلی در مناطق توریستی نظیر لیسبون تبدیل شده است ، همچنین ، اکثر انگلیسی زبانان حرفه ای هستند و تعداد انگلیسی زبانان در پرتغال به نسبت اسپانیا بیش تر است ؛ از دلایل رواج زبان انگلیسی در پرتغال می توان به موارد چون تاثیرات خارجی ، تعامل با فیلم های انگلیسی و آمریکایی ، ارتباطات نزدیک با انگلیس و آزاد بودن یادگیری زبان خارجی در پرتغال دانست ، زبان انگلیسی در مدارس به عنوان زبان دوم تدریس می شود و دارای محبوبیت در بین جوانان است.

اسپانیایی و فرانسوی

اسپانیایی و فرانسوی از دیگر زبان هایی است که در پرتغال استفاده می شود ؛ به طور کلی ، در حدود 10 درصد از مردم پرتغال به زبان اسپانیایی صحبت می کنند ؛ کاربرد زبان فرانسوی در پرتغال در طی سال ها کاهش یافته و اکثر مردم ، انگلیسی را به فرانسه ترجیح می دهند.

فرانسوی در قرن 19 در پرتغال معرفی شد و تا دهه 1970 دارای محبوبیت زیادی بود ؛ اما در حال حاضر ، زبان فرانسوی بیش تر توسط اقشار مسن صحبت می شود.

 

میراندی

میراندی یک زبان هند و اروپایی و آستورلئونی است که توسط جمعیت کمی ، در حدود 15 هزار نفر ، به عنوان زبان اول و دوم صحبت می شود ؛ گویشوران این زبان در سه شهرداری واقع در شمال شرق کشور پرتغال که عبارتند از Vimioso ،  Miranda do Douroو Mogaduro قرار دارند.

میراندی در کنار پرتغالی به عنوان یک زبان رسمی منطقه ای شناخته می شود و این زبان دارای سه گویش مجزا شامل گویش مرزی ، مرکزی و میراندای سندینس می باشد.

زبان اشاره پرتغالی

قانون اساسی پرتغال زبان اشاره پرتغالی را به رسمیت شناخته است ؛ جامعه ناشنوایان در پرتغال که شامل حدود 60 هزار نفر می باشند ، با استفاده از این شکل از زبان اشاره ارتباط برقرار می کنند.

زبان اشاره پرتغالی یکی از اعضای خانواده زبان اشاره سوئدی و بومی پرتغال است.

کشورهای پرتغالی زبان

پرتغالی ، از جمله زبان های پرکاربرد و یکی از بزرگ ترین زبان های جهان است که پس از چینی ، اسپانیایی ، انگلیسی ، هندی و عربی ، رتبه ششم را از آن خود کرده است ؛ حال ، کشورهای پرتغالی زبان کدامند؟ در ادامه ی بررسی خط و زبان مردم پرتغال ، کشورهای پرتغالی زبان را در جدولی فهرست خواهیم نمود.

نام کشور موقعیت شرح
برزیل آمریکای جنوبی زبان پرتغالی ، زبان بیش تر مردم است.
آنگولا جنوب آفریقا پرتغالی زبان دوم اکثر مردم است و زبان مادری اقلیت زیادی از جمعیت می باشد.
پرتغال شبه جزیره ایبری ، جنوب غرب اروپا پرتغالی ، زبان بیش تر مردم در این کشور است.
موزامبیک جنوب آفریقا پرتغالی ، زبان مادری اقلیت زیادی از جمعیت می باشد.
گینه بیسائو غرب آفریقا پرتغالی ، زبان مادری اقلیت زیادی از جمعیت می باشد.
تیمو شرقی آسیا / اقیانوسیه پرتغالی ، زبان مادری اقلیت کوچکی از جمعیت می باشد.
ماکائو جنوب شرق چین پرتغالی ، زبان مادری اقلیت کمی از جمعیت می باشد.
گینه استوایی مرکز آفریقا پرتغالی ، زبان مادری اقلیت زیادی از جمعیت می باشد.
سائوتومه و پرنسیپ مرکز آفریقا ، خلیج گینه زبان مادری بیش تر جمعیت ، پرتغالی است.
دماغه سبز غرب آفریقا پرتغالی ، زبان دوم بیش تر مردم است.

سوالات پر تکرار خط و زبان مردم پرتغال

پرتغالی یک زبان رومی است که توسط 255 میلیون نفر صحبت می‌شود.

پرتغالی زبان رسمی برزیل ، کیپ ورد ، گینه بیسائو ، موزامبیک ، آنگولا و سائوتومه و پرنسیپ می باشد ؛ همچنین ، این زبان ، زبانی رسمی در تیمور شرقی ، گینه استوایی و ماکائو است که این مناطق و مناطق پرتغالی زبان بعنوان Lusophone (Lusófono) شناخته می شوند و بخشی از Lusofonia می‌باشند.

زبان پرتغالی از نسل زبان لاتین است که سربازان ، مهاجرین و بازرگانان رومی از 216 سال پیش از میلاد به شبه جزیره ایبری آوردند ؛ زبان لاتین در آن منطقه تحت تاثیر زبان های هیسپانو (Hispano) – سلتی که در آن دوره در آن جا صحبت می شده ، بوده است.

پرتغالی زبان اصلی و رایج در کشور پرتغال است و مردم پرتغال استفاده از زبان های دیگر که عمدتا انگلیسی ، فرانسوی و اسپانیایی می باشند را پذیرفته اند و در حالی که پرتغالی زبان رسمی این کشور است ، انگلیسی دومین زبان رایج در این کشور می باشد.

پرتغالی ، از جمله زبان های پرکاربرد و یکی از بزرگ ترین زبان های جهان است که پس از چینی ، اسپانیایی ، انگلیسی ، هندی و عربی ، رتبه ششم را از آن خود کرده است.

خط و زبان مردم پرتغال در طی تاریخ دچار دگرگونیهایی شده و در قرن 16 ، پرتغالی به زبانی در آسیا و آفریقا تبدیل شده بود ؛ برخی جوامع پرتغالی زبان در هند ، سریلانکا ، مالزی و اندونزی ، این زبان را حتی پس از جدا شدن از پرتغال حفظ کردند ؛ اطلاع از خط و زبان مردم پرتغال برای کسانیکه به فکر سفر یا تحصیل در این کشور هستند ، لازم است ؛ در مقاله تحصیل در پرتغال چگونگی تحصیل در این کشور آمده است ؛ سوالاتتان درخصوص مهاجرت را می‌توانید با موسسه مهاجرتی رجبی در دفاتر تهران و شیراز در میان بگذارید.

Rate this post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *