تحصیل در پرتغال

تحصیل در پرتغال

تحصیل در پرتغال برای دانشجویان بین المللی انتخابی جذاب و قابل دسترس است ، سیستم آموزش عالی در پرتغال بین موسسات دولتی و خصوصی ، دانشگاه ها و پلی تکنیک ها تقسیم شده و تمرکز کلی آن بر تئوری و تحقیقات است.

در حالی که مدارک دانشگاهی توسط دانشجویان داخلی و بین المللی بیشتر مورد توجه قرار می گیرد ، تکنیک های فنی بر جنبه عملی آموزش تمرکز می کنند.

در این مقاله مشاوران شرکت مهاجرتی رجبی به شماره ثبت ۵۶۲۰۵۱ ( موسسه حقوقی رجبی ثبت ۴۰۴۵۱ ) در تلاش هستند اطلاعات شما را در زمینه تحصیل در پرتغال ارتقا داده و راهی مطمئن و آسان برای مهاجرت تحصیلی به این کشور به شما پیشنهاد دهند.

بر اساس هزینه تحصیل دانشجویان بین المللی محتاط و دقیق می توانند مطمئن باشند که بدون صرف هزینه های بالا می توانند تحصیل با کیفیت عالی همراه با سبک زندگی هیجان آمیز در مدیترانه در پرتغال را تجربه کنند.

پرتغال غربی ترین کشور از سرزمین اصلی اروپا است که در مجموع دارای 47 دانشگاه ، 74 دانشگاه پلی تکنیک و 6 آکادمی پلیس یا نظامی است.

خوب است بدانید ، یکی از بهترین مقالات سایت رجبی ، مقاله تحصیل در خارج از کشور است ، اگر شما رشته خاصی را مد نظر دارید و نمی دانید کدام دانشگاه ها و کشور ها بهترین انتخاب شما می توانند باشند ، به عنوان مرجعی صحیح ، ازین مقاله بهره ببرید.

تحصیل در پرتغال

پذیرش در دانشگاه های پرتغال

دانشگاه های پرتغال از اوایل قرن سیزدهم وجود داشته اند ؛ با این حال ، از سال 2019 ، این کشور میزبان حدود 20 موسسه دولتی آموزش عالی و همچنین 27 دانشگاه خصوصی و چندین دانشگاه پلی تکنیک است.

پذیرش در دانشگاه های پرتغال

طی چند دهه گذشته ، پرتغال از رشد چشمگیری در توسعه اقتصادی برخوردار بوده است ؛ دولت پرتغال متعهد شده که در دهه آینده جمعیت دانشجویان بین المللی خود را افزایش دهد.

از نظر انتقال دانشجویان موسسات پرتغالی همچنین از گزینه ACTS (سیستم انتقال اعتبار و انباشت اعتبار اروپا) استفاده می کنند که به دانشجویان کمک می کند در صورت تمایل در بیش از یک دانشگاه یا موسسه آموزش عالی اروپا تحصیل کنند.

پرتغالی زبان اصلی آموزش در دانشگاه های پرتغال است با این حال چندین دانشگاه برنامه های تدریس شده به زبان انگلیسی را نیز ارائه می دهند.

شرایط پذیرش در دانشگاه های پرتغال

همانند بسیاری از دانشگاه ‌های متعبر در سراسر اروپا ، برای پذیرش یک متقاضی در دانشگاه پرتغال باید دعوتنامه ‌ای برای او از سوی دانشگاه ارسال شود ؛ کسب دعوتنامه پروسه‌ای است که با طی کردن یک سری مراحل توسط خود شخص و یا موسسه‌ای به نمایندگی از او انجام می‌شود.

نخستین گام در مسیر شرایط پذیرش دانشگاه های پرتغال پر کردن فرم تقاضا در سایت دانشگاه است سپس گواهی یا مدرک تحصیلی پیشین ( دیپلم دبیرستان و یا برای مقاطع بالاتر تصویر مدرک کارشناسی یا کارشناسی ارشد) همراه با ریز نمرات باید به صورت تصاویر اسکن شده فرستاده شود.

آخرین تاییدیه سلامت و نتیجه‌ ی آزمایش HIV/AIDS ، تصویر گواهی تولد ، تصویر پاسپورت و چند قطعه عکس پاسپورتی نیز باید ارسال شوند.

تمامی مدارک ذکر شده در بالا باید به تایید نهاد قانونی کشور مبدا برسد که معمولا در بسیاری از کشور ها سفارت رسمی آن‌ ها این اعمال را انجام می‌دهد.

علاوه بر این باید برای اثبات تمکن مالی گردش حساب مالی برای سال اول زندگی در پرتغال ارائه شود ؛ معمولا مدت زمانی حدود ۴ ماه طول می‌کشد تا ویزای تحصیلی یک متقاضی صادر شود.

برای پذیرش دانشگاه در برخی از رشته ‌ها یا مقاطع تحصیلی مانند کارشناسی ارشد یا دکترا ممکن است مدارک یا شواهد بیشتری مورد نیاز باشد و علاوه بر مدارک به مصاحبه تلفنی یا اینترنتی نیاز داشته باشد ، داشتن انگیزه ‌نامه‌ی قوی و روزمه ‌ی متناسب شانس پذیرش را بسیار بالا تر می برد.

چگونگی پذیرش از دانشگاه های پرتغال

برای آن دسته از افرادی که مدرک زبان انگلیسی مانند آیلتس را ندارند امکان شرکت در کلاس و آمادگی برای آزمون وجود دارد.

برای آن دسته از متقاضیان که علاقمند به یادگیری و تحصیل به زبان پرتغالی هستند ، دوره‌ های فشرده یا نیمه‌ فشرده با هزینه‌ای حدود ۳۰۰ تا ۴۵۰ یورو برای آموزش این زبان ارائه می شود که آگاهی از این زبان برای زندگی در این کشور ضروری است.

نکته‌ مثبت دیگر برای پذیرش از دانشگاه‌ های پرتغال این است که محدودیتی برای رشته و گرایش انتخابی وجود ندارد و متقاضی می‌تواند هر رشته‌ای را بدون توجه به مقطع پیشین انتخاب کند ؛ البته نکته بسیار مهمی در این انتخاب نهفته است که شاید تغییر زیاد گزینه ‌ی انتخابی ، ممکن است شانس گرفتن بورسیه ‌ی تحصیلی را تا میزان زیادی کاهش دهد.

لازم به ذکر است محدودیت سنی نیز برای انتخاب رشته ‌های تحصیلی در دانشگاه های پرتغال وجود ندارد.

ثبت نام در دانشگاه های پرتغال

برنامه های کارشناسی برای تحصیل در پرتغال از یک سیستم آنلاین متمرکز ، به نام Candidatura Online استفاده می کنند که به متقاضیان اجازه می دهد تا شش برنامه را به ترتیب اولویت انتخاب کنند ، علاوه بر ارائه مدارکی از مدارک دوره متوسطه احتمالا باید در کشور خود در یک آزمون ورودی شرکت کنند.

دانشگاه های دولتی از آزمون سراسری استفاده می کنند ، در حالی که دانشگاه های خصوصی آزمون های ورودی خود را دارند ، دانشجویان مقطع تحصیلات تکمیلی باید با ارائه کلیه مدارک مورد نیاز از جمله مدارک تحصیلی قبلی مستقیما به دانشگاه های پرتغال که مایل به تحصیل در آن هستند ، مراجعه کنند.

مراکز آموزش دانشگاهی در پرتغال

پرتغال با سیستم آموزش عالی متشکل از موسسات دولتی و خصوصی که به دو نهاد اصلی تقسیم می شوند یک عضو کامل فرایند بولونیا است.

 • دانشگاه ها – تدریس به طور سنتی مبتنی بر تئوری و تحقیق است و دارای رشته های تحصیلی مانند پزشکی ، حقوق ، علوم طبیعی ، اقتصاد و روانشناسی می باشد.
 • پلی تکنیک – ارائه آموزش های حرفه ای که منجر به یک حرفه می شود ، این موسسات رشته های پرستاری ، بهداشت ، حسابداری را ارائه می دهند.

موسسات دولتی از 20 دانشگاه و 20 پلی تکنیک تشکیل شده است در حالی که شبکه آموزش عالی خصوصی شامل 36 دانشگاه و 64 پلی تکنیک است.

سه سطح تحصیل در موسسات آموزش عالی پرتغال

 • کارشناسی
 • کارشناسی ارشد
 • دکتری

دوره های اول و دوم را می توان در دانشگاه و موسسات پلی تکنیک تحصیل کرد اما دوره سوم فقط در دانشگاه ها ارائه می شوند.

سیستم آموزشی پرتغال

پرتغال بخشی از استراتژی گسترده اروپا در زمینه تحرک و مدرنیزاسیون تحصیلی است که توسط سیستم بولونیا اجرا می شود ، هدف فرآیند بولونیا این است که دسترسی به آموزش عالی در سراسر اروپا را گسترش دهد و مبادلات آموزشی در سراسر اروپا را مجاز کرده و پیروی از استاندارد های جهانی را تضمین می کند.

سیستم آموزشی پرتغال

تحصیلات عالی در پرتغال فرمت سه مرحله ای دارد و به تحصیلات کارشناسی و تحصیلات تکمیلی تقسیم می شود ، تحصیلات کارشناسی شامل یک دوره لیسانس و تحصیلات تکمیلی شامل یک دوره کارشناسی ارشد و دکترا است.

سیستم آموزشی پرتغال شامل دانشگاه ها ، کالج ها و پلی تکنیک ها است ؛ اولین مرحله تحصیل در موسسات آموزش عالی در پرتغال دوره چهار ساله کارشناسی است که با دوره های دو ساله کارشناسی ارشد و دوره چهار ساله دکتری تخصصی دنبال می شود ، دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی پرتغال از دو بخش دولتی و غیر دولتی تشکیل می شوند.

برای ورود به دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی این کشور اتمام دوره دبیرستان ضروری است ، برای مهاجرت تحصیلی به پرتغال قبولی در آزمون ورودی و تسلط به زبان پرتغالی ضروری است .

افراد بعد از قبولی در این آزمون بر اساس نمرات خود وارد کالج می شوند ، سیستم نمره دهی در این کشور صفر تا ۲۰ است که نمره ۲۰ بهترین شانس برای ورود به کالج است ، دروس در دانشگاه های پرتغال به زبان پرتغالی و انگلیسی تدریس می شوند.

مقطع کارشناسی در پرتغال

برای پذیرش در دوره کارشناسی باید گواهی پایان تحصیلات متوسطه یا معادل آن را داشته باشید و در امتحانات ورودی لازم شرکت کنید ، برای آگاهی از نیاز های اضافی برای ورود به دانشگاه با موسسه مورد نظر تماس بگیرید.

دانشجویان می توانند دوره های مختلفی را در سطح کارشناسی از جمله پزشکی ، حقوق ، حسابداری ، هنر های خلاق ، روانشناسی ، فناوری اطلاعات و تجارت بخوانند ؛ دوره ها معمولا سه تا چهار سال طول می کشد و با توجه به روند بولونیا مدارک کارشناسی به دست آمده در پرتغال با دوره تحصیل شده در انگلستان قابل مقایسه است.

هم دانشگاه ها و هم موسسات پلی تکنیک دوره کارشناسی را ارائه می دهند ، در سیستم پلی تکنیک دوره لیسانس با تکمیل180ECTS ( اعتبار های اروپا ) ارائه می شوند و معمولا شامل شش ترم ( سه سال ) می باشد ، در دانشگاه های پرتغالی دانشجویان پس از اخذ ویزای تحصیلی پرتغال باید در مقطع کارشناسی بین180 تا ۲۴۰ ECTS را بگذرانند که مدت شش تا هشت ترم به طول می انجامد.

مقطع کارشناسی ارشد

دو نوع مطالعه برای کارشناسی ارشد در پرتغال وجود دارد:

 • یک کارشناسی ارشد ناپیوسته (Mestrado) : پس از اتمام یک دوره کارشناسی ارائه می شود و تحصیل در این دوره معمولا یک یا دو سال به طول می انجامد.
 • کارشناسی ارشد پیوسته (Mestrado integrado) : شامل یک مولفه کارشناسی است و این روش مطالعه بیشتر برای موضوعات حرفه ای مانند حقوق یا پزشکی معمول است و تحصیل در این دوره ها ممکن است تا شش سال طول بکشد.

اکثر دوره های کارشناسی ارشد از واحد های درسی ساخته شده اند و با پایان نامه یا یک پروژه مستقل به پایان می رسند ، برای پذیرش در دوره کارشناسی ارشد باید مدرک کارشناسی مربوطه را داشته باشید.

با این حال شرایط ورود بسته به موسسه و دوره متفاوت خواهد بود بنابراین باید قبل از درخواست این شرایط را بررسی کنید.

در سیستم آموزشی پرتغال دانشگاه های پرتغالی و پلی تکنیک هر دو مدرک کارشناسی ارشد را ارائه می کنند ، هدف مقطع کارشناسی ارشد ارائه یک تخصص بالا به دانشجویان است در حالی که مقطع کارشناسی ارشد در دانشگاه های پرتغال بر نوآوری تمرکز دارد و بیشتر به تحقیق توجه دارد.

دانشجویان باید 90 تا ۱۲۰ ECTS را در طول مدت تحصیل بگذرانند که این دوره سه تا چهار ترم ( یک تا دو سال ) طول می کشد ، دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد باید در پایان دوره تحصیل خود از پایان نامه خود دفاع کنند.

در بعضی موارد دانشجویان به صورت پیوسته تحصیل کرده و پس از چهار تا شش سال تحصیل مدرک کارشناسی ارشد را دریافت می کنند از میان این رشته ها می توان به تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در پرتغال اشاره کرد.

مقطع دکترا در پرتغال

دکترا (دوتورامنتو) بالاترین مدرک تحصیلی موجود در پرتغال است ؛ دوره ها به طور معمول سه یا چهار سال طول می کشد.

برنامه ها در رشته های مختلفی در دسترس هستند و برای پذیرش در دوره شما به یک مدرک کارشناسی خوب و یک مدرک کارشناسی ارشد مربوطه نیاز دارید ؛ برای دوره هایی که به زبان پرتغالی تدریس می شوند بایستی مهارت خود را به این زبان نیز ثابت کنید.

برنامه های دکترا در سیستم آموزشی پرتغال توسط دانشگاه ها و موسسات دانشگاهی ارائه می شوند ؛ اینها درجه های تحقیق مستقل هستند و دانشجویان به طور عمومی از پایان نامه های خود در پایان دوره تحصیل خود دفاع می کنند ؛ این دوره تحصیلی و تحقیقی سه تا چهار سال به طول می انجامد.

تحصیل در پرتغال با مدرک دیپلم

دسترسی به تحصیلات عالی محدود است و پذیرش رقابتی است ، همان گونه که پیش از این در مورد تحصیل در فرانسه ، آلمان و سایر کشورهای اروپایی بیان شد برای ورود به موسسات آموزش عالی اتمام موفقیت آمیز دیپلم دبیرستان الزامی است.

تحصیل در پرتغال با مدرک دیپلم

فارغ التحصیلان دبیرستان های داخلی و بین المللی می توانند با حضور در آزمون های ورودی دانشگاه ها و قبولی در آزمون ورودی در این کشور تحصیل کنند البته دانشجویان بین المللی بایستی در کنکور کشور خود شرکت کرده و پذیرفته شوند.

برای پذیرش ، شهروندان بین المللی لازم است یک مدرک تحصیلی معادل 12 سال تحصیل در پرتغال را ارائه دهند ؛

برای معادل سازی مدارک خود و مدارک شناخته شده در پرتغال ، باید با موارد زیر تماس بگیرید:

 • CIREP یا DGIDC در وزارت آموزش و پرورش (در لیسبون) برای مدارک ابتدایی یا متوسطه ؛
 • NARIC پرتغال برای دیپلم آموزش عالی.

در پرتغال سیستم دانشگاه مبتنی بر تحقیق و تئوری است در حالی که سیستم پلی تکنیک آموزش عملی را ارائه می دهد و مبتنی بر یک حرفه خاص است.

مدارک تحصیلی در رشته هایی مانند پزشکی ، حقوق ، علوم طبیعی ، اقتصاد و روانشناسی فقط در موسسات دانشگاهی تدریس می شود.

رشته هایی مانند مهندسی ، فناوری ، مدیریت ، آموزش ، کشاورزی ، ورزش یا علوم انسانی در هر دو موسسه تدریس می شوند.

شرایط زبانی برای تحصیل با مدرک دیپلم در پرتغال

همان گونه که پیش از این بیان شد اولین سطح تحصیلات عالی در پرتغال دوره کارشناسی است ، در سطح کارشناسی اکثر دانشگاه های پرتغال فقط دوره های تحصیلی را به زبان پرتغالی ارائه می دهند.

آزمون مهارت پرتغالی معمولا شرط ورود به دوره های کارشناسی است و اکثر موسسات آموزش عالی به حداقل مهارت مربوط به سطح B1 / B2 نیاز دارند.

الزامات زبان می تواند به طور قابل توجهی بین موسسات و بین برنامه ها متفاوت باشد ، برای اطمینان از زبان مورد نیاز برای تحصیل در دانشگاه های پرتغال با دفتر بین المللی یا دفتر پذیرش در موسسه مورد نظر خود تماس بگیرید.

آمادگی برای تحصیل با مدرک دیپلم در پرتغال

فارغ التحصیلان دبیرستان های داخلی و بین المللی می توانند با حضور در آزمون های ورودی دانشگاه ها و قبولی در آزمون ورودی در این کشور تحصیل کنند البته دانشجویان بین المللی بایستی در کنکور کشور خود شرکت کرده و پذیرفته شوند.

رشته تحصیل مورد نظر در پرتغال را با توجه به علایق و نمرات دیپلم جستجو کنید و به زبان تحصیل توجه کنید ؛ چرا که برخی از آنها به زبان انگلیسی تدریس می شوند ، در حالی که برخی دیگر دانشجویان را به دانستن برخی از پرتغالی ها ملزم می کنند.

شما باید مدرک دبیرستان خود را به طور رسمی در سفارت یا کنسولگری پرتغال در کشور خود یا در سفارت محلی از پرتغال به رسمیت بشناسید و آن را معادل یابی کنید.

سپس در وب سایت رسمی پرتغالی که به مطالعات آموزش عالی اختصاص دارد ، بصورت آنلاین اقدام کنید ؛ شما می توانید به ترتیب اولویت ، حداکثر شش دانشگاه / پلی تکنیک و برنامه تحصیلی را که مورد علاقه شما برای تحصیل است انتخاب کرده و برای آن ها درخواست دهید.

نکاتی درباره آزمون های ورودی در دانشگاه های پرتغال

سیستم پذیرش در پرتغال شامل آزمون های ورودی است که بسته به کشور محل اقامت فرد متفاوت است و جداگانه برگزار می شود.

اگر شهروند اتحادیه اروپا هستید یا اخیرا در پرتغال اقامت داشته اید می توانید در زمان برنامه ریزی جلسه ملی در این آزمون شرکت کنید.

همچنین اگر مدرک تحصیلی خود را در سفارت محلی خود تایید کنید می توانید این آزمون را با آزمون های نهایی از کشور خود جایگزین کنید.

دانشجویان احتمالی که از کشور های خارج از اتحادیه اروپا می آیند به عنوان “دانشجویان بین المللی” شناخته می شوند و امکان شرکت در امتحانات را به صورت محلی در سفارت پرتغال در کشور خود دارند.

تحصیل رایگان در پرتغال

دانشگاه های رایگان در اغلب کشور های اتحادیه اروپا در دسترس نیستند و همین امر در مورد پرتغال نیز صادق است.

تحصیل رایگان در پرتغال

دانشجویان باید سالانه مقدار مشخصی شهریه بپردازند ؛ با این حال دانشگاه های زیادی در پرتغال وجود دارد که به شما اجازه می دهد برای دریافت یک برنامه بورسیه تحصیلی ( برای داوطلبان با برتری علمی ) اقدام کنید.

از طرف دیگر دانشگاه های بسیاری در این کشور وجود دارند که در مقایسه با سایر کشور های اروپایی برنامه های بسیار ارزان ارائه می دهند البته دانشجویان محصل در دانشگاه های پرتغال می توانند با کار همزمان با تحصیل در این کشور بخشی از هزینه های تحصیل خود را تامین کنند.

دانشگاه پورتو

هزینه های تحصیل : از 300 یورو

دانشگاه پورتو یک دانشگاه تحقیقاتی عمومی است که برای اولین بار در سال 1911 تأسیس شد ، این موسسه نخبه در شهر زیبای پورتو واقع شده است و به عنوان دومین دانشگاه بزرگ کشور طبقه بندی می شود زیرا بیش از 30،000 دانشجو را در خود جای داده است.

مشخصات علمی دانشگاه شامل 15 دانشکده تحصیلی با زیر گروه های دانشگاهی اضافی است که به طور کلی در 3 پردیس اصلی پخش می شوند.

از طریق این دانشکده ها دانشگاه بیش از 600 دوره و مقطع تحصیلی را ارائه می دهد که در دو سطح کارشناسی و کارشناسی ارشد ارائه می شوند ، این دانشگاه بر کار های تحقیقاتی و پژوهشی متمرکز است که به امکانات دانشگاه امتیاز علمی بالایی داده است.

این دانشگاه ارزان در پرتغال اکنون میزبان بیش از 50 موسسه تحقیقاتی در سطح جهانی است که به طور گسترده پتانسیل بالایی برای جذب دانشجو دارد ، علاوه بر این رتبه بین المللی این دانشگاه هر ساله افزایش می یابد.

از گروه دانشجویان فعلی محصل در این دانشگاه تقریبا 15٪ دانشجویان خارجی هستند که از بیش از 100 کشور مختلف خارج از پرتغال آمده اند.

این دانشگاه با پتانسیل برجسته علمی خود به طور مداوم در میان 10 موسسه برتر آموزش عالی پرتغال و همچنین در 300 دانشگاه برتر جهان طبق رتبه بندی (ARU) قرار گرفته است.

دانشگاه لیسبون

هزینه های تحصیل : از 1200 یورو

دانشگاه لیسبون یک دانشگاه تحقیقاتی عمومی مستقر در پایتخت لیسبون است که در حال حاضر به عنوان بزرگترین موسسه آموزش عالی در این کشور زمینه های تحصیلی متنوعی را در اختیار دارد.

این دانشگاه در سال 2013 با ادغام دانشگاه اصلی لیسبون و دانشگاه فنی لیسبون تاسیس شد اما تاریخچه آن را می توان از قرن ها قبل تا اواخر قرن سیزدهم جستجو کرد.

این سازمان دانشگاهی متشکل از بیش از 18 دانشکده و موسسه مهم مطالعاتی است که بر طیف گسترده ای از رشته ها از حقوق ، علوم و پزشکی گرفته تا جغرافیا ، مطالعات اقتصادی و دارویی متمرکز هستند.

در مجموع از طریق این موسسات این دانشگاه مجموعه ای از بیش از 400 رشته و دوره تحصیلی را برای دانشجویان خود ارائه می دهد.

از سال 2019 ، این دانشگاه از بیش از 45،000 دانشجو تشکیل شده است که سبب شده این دانشگاه به عنوان بزرگترین دانشگاه کشور طبقه بندی شود ، عامل دیگری که دانشجویان بین المللی را به خود جلب می کند تعداد رشته های تحصیلی است که عمده ترین برنامه های مدرک انگلیسی است.

به دلیل قرارگیری دانشگاه در پایتخت پرتغال دانشجویان در مقایسه با سایر دانشگاه های این کشور در معرض فرهنگ پرتغالی و جامعه دوستانه و همچنین فرصت های بی نظیری هستند.

انستیتوی دانشگاه لیسبون

هزینه های تحصیل: از 900 یورو

دانشگاه بعدی ما در لیست ارزان ترین دانشگاه های پرتغال ، انستیتوی دانشگاه لیسبون است ، این موسسه که تقریبا اخیرا در سیستم آموزش عالی پرتغال تأسیس شده است در سال 1972 تأسیس شد اما به یک مرکز آموزشی متنوع و قدرتمند تبدیل شده است که بیش از 9000 دانشجو در آن ثبت نام می کنند.

این موسسه در اصل به عنوان موسسه ای با تخصص در آموزش در مطالعات بازرگانی و علوم کار تاسیس شد ، در حال حاضر از 4 مدرسه دانشگاهی یعنی مدرسه تجارت ، مدرسه علوم اجتماعی و انسانی ، مدرسه جامعه شناسی و سیاست گذاری عمومی و دانشکده فن آوری و معماری تشکیل شده است.

این پردیس در دانشگاه Cidade Universitaria و با همکاری سایر موسسات مانند دانشگاه لیسبون مستقر است ؛ با تسلط روزافزون خود در امر تحقیقات ، این موسسه به یک موسسه تحقیقاتی کاملا پیشرفته تبدیل شده است که از بهترین نوع خود در کشور است.

مدارک تحصیلی در تمام سطوح از جمله دوره های کارشناسی ، کارشناسی ارشد ، دکترا ارائه می شود.

دانشگاه مینهو

هزینه های تحصیل : از 1100 یورو

دانشگاه مینهو یک دانشگاه دولتی است که پایگاه های دانشگاهی آن در مناطق شمالی کشور پخش شده است ، این دانشگاه در سال 1973 تاسیس شد و اخیرا برای معرفی مفهوم “دانشگاه های جدید” در کشور تأسیس شد ؛ این دوره برای سیستم آموزش عالی در پرتغال نقطه عطفی بود زیرا موجی از موسسات در سراسر کشور ساخته شد.

با این حال ، از طریق حوادث پر سر و صدا ، دولت تصمیم گرفت دانشگاه را به دانشگاه جز تبدیل کند و بنابراین ، این موسسه مکان خود را عمدتا در براگا و گویمارا قرار دارد.

این دانشگاه ارزان قیمت در پرتغال با جمعیت دانشجویی بیش از 20،000 نفر (از سال 2019) همچنین یکی از بزرگترین موسسات در مناطق شمالی است.

این دانشگاه به یک موسسه در سطح جهانی تبدیل شده و به طور مداوم در میان 100 دانشگاه برتر زیر 50 سال قرار دارد ؛ و بر اساس سیستم آموزش عالی Times این دانشگاه در میان 500 دانشگاه برتر جهان رتبه بندی شده است .

از نظر علمی ، این دانشگاه از چندین دانشکده تشکیل شده است که رشته هایی مانند معماری ، علوم اجتماعی ، مهندسی ، حقوق ، پزشکی ، علوم و روانشناسی را پوشش می دهد ؛ در مجموع ، بیش از 100 رشته تحصیلی در این دانشگاه ارائه می شود.

دانشگاه آزرو

هزینه های تحصیل: از 3500 یورو

دانشگاه آزرو که در جزایر آزرو واقع شده است تنها دانشگاه تحقیقاتی عمومی است که در خارج از سرزمین اصلی پرتغال مستقر است ؛ این دانشگاه در سال 1976 اندکی پس از انقلاب پرتغال تاسیس شد و به عنوان هدف دولت برای بهبود توسعه پایدار و آموزش عالی در این کشور ساخته شد.

با ثبت نام بیش از 5000 دانشجو این دانشگاه از 3 پردیس اصلی تشکیل شده است که در سه منطقه جداگانه آزرو مستقر هستند ؛ موقعیت منحصر به فرد این موسسه ، این دانشگاه را به یک تجربه جالب برای تحصیل تبدیل می کند اما از طریق بسیاری از برنامه های انتقالی که اجرا می کند سالانه تعداد زیادی دانشجوی بین المللی را به خود جلب می کند.

از نظر آکادمیک این دانشگاه از چندین مدرسه و گروه آموزشی تشکیل شده است ؛ زبان اصلی آموزش زبان پرتغالی است اما دانشگاه همچنان بر روی ارائه چندین دوره به زبان انگلیسی برای دانشجویان بین المللی تمرکز دارد.

دانشگاه آلگاروه

هزینه های تحصیل: از 2500 یورو

دانشگاه الگاروه یک موسسه تحقیقاتی عمومی آموزش عالی است که در شهرداری فارو در جنوب پرتغال مستقر است و دارای پردیس های اضافی در Portimao است ؛ این دانشگاه در سال 1979 و به عنوان بخشی از نسل جدید دانشگاه های پرتغال تاسیس شد.

از آن زمان به بعد به یک موسسه معتبر بین المللی تبدیل شده است که بیش از 8000 نفر دانشجو دارد ؛ از این گروه دانشجویان تقریبا 20٪ دانشجویان خارجی از بیش از 70 کشور مختلف هستند.

تمرکز اصلی این دانشگاه ارزان قیمت در پرتغال “دریا ، بهداشت ، غذا ، رفاه ، هنر و میراث و گردشگری” است اما مطالعات آکادمیک آن به طور کلی با کیفیت بالا ارائه می شود.

دانشگاه کویمبرا

هزینه های تحصیل: از 1050 یورو

دانشگاه کویمبرا با تاسیس خود در سال 1290 به عنوان یکی از قدیمی ترین دانشگاه های جهان شهرت دارد که هنوز هم به طور مداوم کار می کنند.

با این وجود ، این یک دانشگاه دولتی نخبه است که در ابتدا پردیس آن در لیسبون داشت ؛ شهر کویمبرا یکی از متنوع ترین و خوش رنگ ترین شهر های لیسبون است و به دلیل برخورداری از سنت هایی خاص مشهور است.

در حال حاضر ، این دانشگاه بیش از 25000 دانشجو دارد که به برخی از جامع ترین سیستم های آموزشی کشور دسترسی دارند ، این دانشگاه از نظر آکادمیک از 8 دانشکده مختلف تشکیل شده است که شامل علوم انسانی ، پزشکی ، حقوق ، مهندسی ، علوم اجتماعی ، فناوری و ورزش است.

این دانشگاه تلاش می کند تا تمرکز بین المللی خود را با داشتن بیش از 12٪ از گروه دانشجویی خود از خارج از کشور حفظ کند علیرغم استاندارد های بالای دانشگاهی ، از مزایای این دانشگاه ارزان تر بودن شهریه است.

دیگر دانشگاه های ارزان قیمت در پرتغال

 • موسسه پلی تکنیک تومر هزینه های تحصیل به طور متوسط 1200-1400 یورو
 • انستیتوی پلی تکنیک براگانسا – متوسط شهریه 1050 یورو
 • دانشگاه کاتولیک پورتو – متوسط شهریه 700 یورو
 • موسسه پلی تکنیک لیریا – متوسط شهریه 1،150 یورو

تحصیل به زبان انگلیسی در پرتغال

همان گونه که تا کنون بیان شد زبان رسمی پرتغال زبان پرتغالی است و دروس در دانشگاه های این کشور به ویژه در مقطع کارشناسی به زبان پرتغالی ارائه می شوند.

تحصیل به زبان انگلیسی در پرتغال

در حال حاضر برای جذب بیشتر دانشجویان بین المللی تعداد زیادی از رشته های تحصیلی در مقطع کارشناسی ارشد و دکتری در دانشگاه های این کشور به زبان انگلیسی ارائه می شوند و این رشته های تحصیلی هر ساله رو به افزایش است.

برای ورود به اکثر دانشگاه ها حداقل سطح مهارت لازم زبان انگلیسی در سطح B1 / B2 می باشد و ارائه مدرک زبان انگلیسی الزامی است.

الزامات زبان برای تحصیل در دانشگاه های پرتغال

یکی از ویژگی های تحصیل در دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی در پرتغال این است که زبان آموزش در دانشگاه های پرتغال زبان پرتغالی است و تمام دوره ها به زبان انگلیسی ارائه نمی شوند بنابراین آزمون مهارت در زبان پرتغالی معمولا یکی از الزامات تحصیل در دوره کارشناسی است .

بیشتر موسسات آموزش عالی نیاز به حداقل مهارت در سطح B1 / B2 دارند ؛ البته همان گونه که بیان شد در مقطع کارشناسی ارشد و دکتری اغلب دانشجویان بین المللی می توانند به زبان انگلیسی تحصیل کنند .

دانشجویان بین المللی غیر انگلیسی زبان باید مهارت خود در زبان انگليسی را اثبات کنند ؛ الزامات قابل توجه از یک رشته تحصیلی تا رشته دیگر متفاوت است ، اما معمولا مدارک آزمون های IELTS ، TOEFL، CAE / CPE ، PTE A برای پذیرش در دانشگاه های پرتغال پذیرفته می شوند.

معمولا حداقل نمره ای که دانشگاه های پرتغالی درخواست می کنند بین ۵٫۵-۶٫۵ در آزمون های آیلتس یا نمره ۵۵۰ ( آزمون کتبی ) ، ۲۱۳ ( رایانه ای ) یا ۸۰ ( آنلاین ) در آزمون تافل می باشد.

الزامات زبان از یک موسسه به دیگری متفاوت است بنابراین برای تحصیل در دانشگاه های انگلیسی زبان پرتغال لازم است قبل از پذیرش از دانشگاه ها از الزامات زبانی آن اطلاع یافت.

برخی دانشگاه های انگلیسی زبان در پرتغال

برای تحصیل در دانشگاه های انگلیسی زبان پرتغال در مورد شرایط پذیرش دانشگاه های زیر مطالعه کنید :

 • دانشگاه لیسبون : این دانشگاه تحقیقاتی دولتی در سال ۲۰۱۳ تاسیس شد و دارای دانشکده های معماری ، پزشکی ، علوم انسانی و علوم اجتماعی ، اقتصاد ، علوم و فناوری و حقوق می باشد ؛ اغلب رشته های تحصیلی در مقطع کارشناسی ارشد و دکتری تخصصی به زبان انگلیسی ارائه می شود.
 • دانشگاه پورتو : این دانشگاه دولتی پرتغالی در سال ۱۹۱۱ تاسیس شد و به عنوان دومین دانشگاه بزرگ پرتغال مشهور است و دارای دانشکده های معماری ، دندانپزشکی ، اقتصاد ، مهندسی ، هنر های زیبا ، حقوق ، علوم و غیره می باشد ؛ اغلب دروس در مقطع کارشناسی ارشد و دکتری تخصصی در این دانشگاه به زبان انگلیسی تدریس می شوند.
 • دانشگاه کویمبرا : این دانشگاه دولتی واقع در شهر کویمبرا در سال ۱۲۹۰ تاسیس شد و دارای دانشکده های حقوق ، پزشکی ، علوم انسانی ، علوم و فناوری ، داروسازی ، اقتصاد ، روانشناسی و علوم آموزشی ، علوم ورزشی و تربیت بدنی می باشد ؛ اغلب رشته های تحصیلی در سطح تحصیلات تکمیلی به زبان انگلیسی ارائه می شوند.
برخی دانشگاه های انگلیسی زبان در پرتغال

دوره های آموزش زبان انگلیسی در پرتغال

علاقمندان تحصیل در دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی پرتغال که به زبان انگلیسی یا زبان پرتغالی تسلط ندارند می توانند در یکی از دوره های زبان ارائه شده در این کشور شرکت کنند.

دوره های زبان انگلیسی ارائه شده در پرتغال بسته به دلیل فراگیری زبان متغیر هستند و شامل سطوح ابتدایی تا پیشرفته و حتی تخصصی می باشند.

این دوره های زبان یک ساله است و علاقمندان تحصیل به زبان انگلیسی در پرتغال می توانند برای پذیرش در یکی از موسسه های آموزش زبان انگلیسی اقدام کنند و پس از تعیین سطح در دوره مناسب ادامه تحصیل داده و دانش زبانی خود را به سطح مورد نیاز برای تحصیل در دانشگاه های پرتغال برسانند.

لازم به ذکر است که افرادی که قصد تحصیل به زبان انگلیسی را دارند باید با زبان پرتغالی نیز آشنایی داشته باشند چرا که برای ارتباط با دیگر دانشجویان ، اساتید و مردم کشور پرتغال مورد نیاز است.

هزینه تحصیل به زبان انگلیسی در پرتغال

اگر چه هزینه تحصیل در پرتغال در مقایسه با کشور های اروپایی کمتر است ، اما هزینه تحصیل به ملیت دانشجو ، رشته تحصیلی ، دولتی یا خصوصی بودن دانشگاه محل تحصیل و زبان تحصیل بستگی دارد ، به طور قطع هزینه تحصیل به زبان انگلیسی بیشتر است و برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد از 5000 یورو برای هر سال تحصیلی به بالا می باشد.

برای تحصیل ارزان گزینه دیگر شما کشور مجارستان است ، مقاله تحصیل در مجارستان را مرور کنید.

تحصیل رشته های مهندسی در پرتغال

پرتغال به یکی از مکان های مطلوب برای مهندسان برای کار و تحصیل با هزینه کم در اروپا تبدیل شده است ؛ این کشور یکی از محبوب ترین کشور هایی است که برنامه های تبادل تحصیلی دارد و بسیاری از دانشگاه ها از اعضای فعال برنامه اراسموس هستند.

تحصیل رشته های مهندسی در پرتغال

بهترین دانشگاه های پرتغال تمرکز خود را بر ارائه دانش تئوری ارزشمند و ارتباط با دانشجویان در پروژه های تحقیقاتی قرار داده اند ؛ بسیاری از دانشگاه ها به چندین مرکز تحقیقاتی وابسته هستند و بیش از 1٪ از نشریات مشهور جهان را در اختیار دارند.

رشته های مهندسی در دانشگاه های پرتغال با دوره سه تا چهار ساله کارشناسی آغاز می شوند و برای پذیرش در این رشته ها قبولی در آزمون ورودی الزامی است.

پس از آن فارغ التحصیلان می توانند برای دوره کارشناسی ارشد اقدام کنند که مدت زمان این دوره 2 سال است ؛ البته امکان ادامه تحصیل برای فارغ التحصیلان رشته های مهندسی در مقطع دکترا در پرتغال نیز وجود دارد.

دانشگاه های مهندسی در پرتغال

دانشگاه های معروف برای تحصیل رشته های مهندسی در پرتغال شامل دانشگاه های لیسبون ، پورتو ، کویمبرا ؛،آویرو ، مینهو ، بیرا اینتریور و نوا دو لیسبو می باشد که پیش از این با اغلب این دانشگاه ها تا حدودی آشنا شده ایم ، در ادامه با دیگر دانشگاه های مهندسی پرتغال آشنا خواهیم شد.

دانشگاه بیرا اینتریور

دانشگاه Beira Interior یک دانشگاه دولتی است که در شهر کویلها پرتغال واقع شده است ، این دانشگاه در سال 1979 تاسیس شده است و دارای 6،879 دانشجو است که در بسیاری از دوره های تحصیلات تکمیلی توزیع شده اند و همه مدارک علمی در رشته های مختلف از پزشکی و علوم پزشکی تا مهندسی هوانوردی و ریاضیات را ارائه می کنند.

این دانشگاه داخلی ترین منطقه Beira است که عمدتا توسط منطقه Guarda و منطقه Castelo Branco در منطقه Centro امروز تشکیل شده است.

برای اهداف آموزشی و پژوهشیUBI از پنج دانشکده سازمان یافته است دانشکده ها در بخش ها سازمان یافته اند:

 • دانشکده علوم شامل گروه ریاضیات ، انفورماتیک ، فیزیک و شیمی.
 • دانشکده علوم مهندسی شامل گروه های علوم و فناوری نساجی، علم و فناوری کاغذ ، مهندسی الکترومکانیک ، مهندسی عمران و علوم هوافضا.
 • دانشکده علوم انسانی و اجتماعی شامل گروه مدیریت و اقتصاد ، گروه جامعه شناسی ، گروه علوم تربیتی و گروه علوم ورزشی
 • دانشکده هنر و ادبیات شامل گروه ارتباطات و هنر و گروه ادبیات
 • دانشکده علوم بهداشت شامل گروه علوم پزشکی .

دانشگاه نوا لیسبو

دانشگاه نوا لیسبو یک دانشگاه پرتغالی است که دفتر ریاست آن در Campolide لیسبون واقع شده است ، این دانشگاه در سال 1973 تاسیس شد و جدیدترین دانشگاه دولتی در پایتخت پرتغال است که نام خود را به عنوان دانشگاه “جدید” (NOVA) لیسبون معرفی کرده است.

این موسسه بیش از 20،000 دانشجو ، 1800 استاد و کارمند دارد که از طریق پنج دانشکده ، سه انستیتو و یک مدرسه توزیع شده و دوره های متنوعی را در چندین زمینه دانش ارائه می دهد ؛ NOVA به نه واحد دانشگاهی تقسیم شده است که از استقلال زیادی برخوردار هستند ؛ این موارد شامل :

 • علوم و فناوری: FCT NOVA – دانشکده علوم و فناوری NOVA
 • علوم اجتماعی و انسانی: NOVA FCSH – دانشکده علوم اجتماعی و انسانی
 • اقتصاد و مدیریت: Nova SBE – دانشکده تجارت و اقتصاد نوا
 • علوم پزشکی: NMS | دانشکده پزشکی FCM – NOVA
 • حقوق: NOVA Direito – دانشکده حقوق
 • آمار و مدیریت اطلاعات: NOVA IMS – دانشکده مدیریت اطلاعات NOVA
 • فناوری شیمیایی و بیولوژیکی: ITQB NOVA – موسسه فناوری شیمی و بیولوژیکی آنتونیو ژاویر
 • بهداشت و طب گرمسیری: IHMT – موسسه بهداشت و طب گرمسیری (پرتغالی)
 • بهداشت عمومی: ENSP-NOVA – مدرسه ملی بهداشت عمومی

موسسه پلی تکنیک پورتو

موسسه پلی تکنیک پورتو همچنین به عنوان Politécnico do Porto (پلی تکنیک پورتو) و P.PORTO شناخته می شود ، یک موسسه پرتغالی با آموزش عالی متشکل از مدارس متنوع پلی تکنیک مستقر در پورتو است ؛ پلی تکنیک پورتو به عنوان یک موسسه شهری با مدارس در پورتو ، ماتوسینوس ، پوووا د وارزیم ، ویلا دو کنده و فلگوئرا توسعه یافت.

پلی تکنیک پورتو در سال 1985 در پورتو تاسیس شد و هدف آن شروع مجدد مطالعات پلی تکنیک در پرتغال بود ؛ پلی تکنیک با دو دانشکده یعنی دانشکده آموزش و دانشکده موسیقی آغاز به کار کرد ، در سال 1988 دو مدرسه ISCAP (موسسه حسابداری و مدیریت) و یک سال بعد ISEP (موسسه مهندسی) دو مدرسه که در قرن نوزدهم تأسیس شد ادغام شدند ؛ امروزه این بزرگترین موسسه پلی تکنیک پرتغال با هفت دانشکده است و بیش از 15000 دانشجو دارد.

رشته های محبوب مهندسی در مقطع کارشناسی در پرتغال

فناوری های بیومدیکال ، مهندسی عمران ، مهندسی شیمی و زیست شناسی ، علوم کامپیوتر و مهندسی کامپیوتر ، الکترونیک ، مخابرات و مهندسی کامپیوتر ، مهندسی برق ، مهندسی صنایع و اطلاع رسانی ، مهندسی مکانیک ، فناوری های شهری و مدیریت.

رشته های محبوب مهندسی در مقطع کارشناسی ارشد در پرتغال

تجزیه و تحلیل و کنترل خطرات بهداشت محیط ( در همکاری با دانشکده پزشکی لیسبون ) ، مهندسی پزشکی ( در همکاری با دانشکده پزشکی لیسبون ) ، مهندسی عمران ، مهندسی شیمی و زیست شناسی ، علوم کامپیوتر و مهندسی کامپیوتر ، شبکه های ارتباطی و مهندسی چندرسانه ای ، مهندسی الکترونیک و ارتباطات ، مهندسی برق ؛ مهندسی مکانیک ،کیفیت و مهندسی محیط زیست.

از کشور های محبوب برای تحصیل مهندسی ، کشور روسیه است ، مقاله تحصیل در روسیه پیشتر به شما تقدیم شده است.

دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم در پرتغال

تا این بخش از مقاله با تعدادی از دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی پرتغال آشنا شدید که در بین دانشگاه های برتر جهان قرار دارند.

تحصیل در این دانشگاه علاوه بر نشان دادن سطح علمی بالای شما ، سبب ورود راحت تر به بازار کار کشور پرتغال و حتی سایر کشورهای اروپایی خواهد بود.

دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم در پرتغال

این دانشگاه ها شامل دانشگاه پروتو ، دانشگاه لیسبون ، دانشگاه نوا لیسبون و کویمبرا می باشد و همان گونه که بیان شد تعدادی از دانشگاه ها و موسسات پلی تکنیک های این کشور در فهرست دانشگاه های برتر جهان بر اساس رتبه بندی های مختلف به ویژه QS قرار دارند.

باید به این نکته توجه داشت که فارغ التحصیلان دانشگاه های پرتغال به شرطی می تواند در ایران مشغول به کار شوند و یا ادامه تحصیل دهند که دانشگاه محل تحصیل آن ها مورد تایید وزارت علوم ایران باشد.

کارشناسان وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری با بررسی دانشگاه های برتر این کشور و با توجه به رتبه بندی های معتبر بین المللی مانند تایمز ، QS ، شانگهای هر ساله فهرست دانشگاه های مورد تائید وزارت علوم را صادر می کنند که در این فهرست برخی از دانشگاه ها و یا حتی کشور ها افزوده یا از آن حذف می شوند پس بایستی است قبل از اقدام برای اخذ پذیرش از دانشگاه مورد نظر به روز ترین و جدید ترین فهرست دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم را بررسی کرده و از اعتبار مدرک این دانشگاه اطمینان حاصل کرد.

البته افرادی که به دنبال اقامت پس از تحصیل در کشورهای اروپایی هستند ، شاید مهم نباشد که در دانشگاه های مورد تائید تحصیل کنند ، اما باید در نظر داشت که به هر حال آینده وضعیت روشنی ندارد و شاید اقدام به کار کردن و معادل سازی مدرک در ایران کنید.

فهرست دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم ایران در پرتغال از گروه های ممتاز ( الف ) ، خوب (ب) و متوسط (ج) تشکیل شده است که در ادامه نام برخی از این دانشگاه ها بر اساس گروه های خود بیان می شوند.

قطعا دانشگاه های گروه الف یعنی ممتاز ، محبوبیت بیشتری دارند و تقاضا برای ورود آن ها بیشتر است پس به آمادگی بیشتر و معدل بالاتر نیاز دارند.

گروه الف ( ممتاز)

 1. ISCTE-University Institute of Lisbon
 2. Universidade Catolica Portuguesa, Lisboa
 3. Universidade da Beira Interior (University of Beira Interior)
 4. Universidade de Aveiro (University of Aveiro)
 5. Universidade de Coimbra (University of Coimbra)
 6. Universidade de Lisboa (University of Lisbon) از ادغا م دو دانشگا ه لیسبون و دانشگا ه
  فنی لیسبون تشکیل شد ه است
 7. Universidade do Minho
 8. Universidade do Porto (University of Porto)
 9. Universidade Nova de Lisboa (New University of Lisbon)

گروه ب (خوب )

 1. Instituto Politécnico do Porto
 2. Universidade de Trás-os-Montes e Alto Douro (UTAD)
 3. Universidade do Algarve (University of the Algarve)
 4. Universidade de Évora
 5. Universidade Lusófona de Humanidades e Tecnologias

گروه ج ( متوسط )

 1. Instituto Politécnico de Bragança (IPB)
 2. Instituto Politécnico de Coimbra (IPC)
 3. Instituto Politécnico de Leiria
 4. Instituto Politécnico de Lisboa
 5. Instituto Politécnico de Setúbal

تحصیل مقطع دکترا در پرتغال

کسانی که مایل به تحصیل در مقطع دکترا در پرتغال هستند ، ابتدا باید مدرک کارشناسی و کارشناسی ارشد خود را دریافت کنند.

تحصیل مقطع دکترا در پرتغال

این کشور به عنوان قدیمی ترین کشور در اروپا ، یک مکان ایده آل برای تحصیل در خارج از کشور است ، به خصوص اگر شما علاقه مند به لذت بردن از آب و هوای آفتابی هستید ؛ پرتغال دارای تحصیلات و تحقیقات در سطح بالا است و یکی از قدیمی ترین دانشگاه های جهان در این کشور قرار دارد ؛ همه این ها سبب ایجاد چشم انداز عالی برای دانشجویان دکترا در این کشور شده است.

البته باید توجه داشت که مقطع دکترا تنها در دانشگاه های پرتغال ارائه می شوند و موسسه های پلی تکنیک دوره های دکتری را برگزار نمی کنند.

فرصت های تحصیل مقطع دکترا در پرتغال

تحصیل مقطع دکترا در پرتغال به شما امکان تحصیل در یک کشور با میراث فرهنگی غنی ( قدیمی ترین دانشگاه کشور ، دانشگاه کویمبرا یکی از قدیمی ترین در جهان) ، یک فرهنگ بین المللی و یک شیوه زندگی و آب و هوای مدیترانه ای را ارائه می دهد.

چشم انداز بین المللی – پرتغال دارای تعداد زیادی دانشجوی خارجی است و تجربه پژوهش های بین المللی را فراهم می کند ( 78٪ دانشجویان دو یا چند زبان را می آموزند ).

علم و جامعه – علم و فن آوری جنبه های مهم جامعه پرتغال است و مشارکت عمومی به طور فعال تشویق می شود.

آب و هوا و شیوه زندگی – پرتغال یکی از مهم ترین مقصد گردشگری جهان با 3000 ساعت آفتابی در سال ، صد ها سواحل و اقیانوس های گرمسیری است و در کل دارای کیفیت عالی زندگی است.

ساختار دوره های تحصیلی دکترا پرتغال

همان گونه که پیش از این بیان شد یک مدرک دکترا ( doutoramento) تنها توسط دانشگاه ها و موسسات دانشگاهی پرتغال می تواند ارائه شود ؛ برنامه های PhD بر اساس فرایند بولونیا ساختار یافته اند و از این رو از نظر بین المللی به رسمیت شناخته شده اند و ساختار مشابهی با مقاطع تحصیلی دکترا در انگلستان دارند.

برنامه های تمام وقت دکترا در پرتغال معمولا بین 3 – 4 سال ( یا 6 – 8 ترم ) طول می کشد ؛ در مراحل اولیه PhD شما ممکن است قبل از انجام تحقیق و کار بر روی پایان نامه دکترای خود نیاز به گذراندن دروس تئوری بیشتر داشته باشید.

تمام متقاضیان تحصیل در مقطع دکترا دارای یک استاد راهنما دانشگاهی هستند و اغلب یک استاد راهنما دوم یا مشترک دارند که مسئول نظارت بر پیشرفت تحقیقات دانشجویان هستند ؛ شما می توانید استاد راهنما خود را انتخاب کنید یا یک استاد راهنما مناسب ممکن است از سوی دانشگاه برای شما تعیین شود ؛ در پرتغال هر دانشگاه قوانین و مقررات مختص به خود را برای نقش استاد راهنما تعیین کرده اند.

ارزیابی و بررسی مدارک تحصیل دکترا در پرتغال

برای دریافت مدرک تحصیل مقطع دکترا در پرتغال ، شما باید:

 • پایان نامه اصلی در زمینه تخصصی خود و یا مجموعه ای از تحقیقات منسجم و مرتبط را ارائه دهید.
 • قطعه هنری ، یا تالیف یا آثار هنری ، با کار مکمل نوشته شده ( فقط قابل استفاده برای PhD در هنر ) را ارائه دهید.

شما همچنین احتمال دارد که واحد های تحقیقاتی اضافی را انجام دهید که ممکن است مورد ارزیابی یا بررسی قرار گیرد.

هزینه های تحصیل مقطع دکترا در پرتغال

پرتغال دارای هزینه پایین زندگی است اما هزینه های تحصیلی برای دانشجویان دکترا نسبتا بالا است ، با این حال منابع مالی متعددی برای تأمین مالی در پرتغال وجود دارد.

هزینه های تحصیل مقطع دکترا در پرتغال

دانشگاه های پرتغال حق دارند که هزینه های تحصیل خود را با هزینه حداقل برای برنامه های دانشگاه های دولتی تعیین شده توسط دولت تعیین کنند ، بنابراین هزینه ها در مقایسه با دیگر کشور های عضو اتحادیه اروپا نسبتا بالا است.

به طور معمول انتظار می رود که سالانه بین 2500 تا 3000 یورو برای سال اول تحصیل تمام وقت و بین 1500 تا 3000 یورو پس از آن پرداخت شود ، هزینه های خاصی برای هزینه های تحصیلات توسط دانشگاه تعیین می شود و هر سال می تواند کمی متفاوت باشد ؛ علاوه بر این انتظار می رود که دانشجویان خارجی غیر اتحادیه اروپا هزینه های بالاتری نسبت به دانشجویان داخلی پرداخت کنند.

درخواست پذیرش مقطع دکترا در پرتغال

درخواست برای تحصیل مقطع دکترا در پرتغال روند مشابه ای با دانشگاه های اروپا دارد ، برنامه های بین المللی برای تحصیل دکترا اغلب با درخواست های ویزا در هم آمیخته شده اند و هر دو فرایند مستلزم مستند سازی از دیگر برنامه ها برای پیشرفت هستند.

( به عنوان مثال تایید ثبت نام ممکن است برای درخواست ویزا مورد نیاز باشد ، مدارک مهاجرت برای درخواست دکترا مورد نیاز است ) شما باید با شروع هر دو فرآیند را با هم آغاز کنید و زمان زیادی را برای تکمیل آنها صرف کنید.

فرآیند درخواست پذیرش دکترا پرتغال

در پرتغال معمولا انتظار می رود قبل از درخواست با دانشگاه مورد نظر خود یا استاد راهنما دکترای خود تماس بگیرید و در مورد تحقیقات پیشنهادی خود برای مقطع دکترا صحبت کنید ؛ شما می توانید استاد راهنما را با استفاده از اطلاعات تماس با پروژه های تبلیغی PhD یا فهرست وب سایت دانشگاه پیدا کنید.

هنگامی که ایده های خود را مورد بحث قرار دادید و حمایت او را برای پیشنهاد خود دریافت کردید می توانید برای دوره دکترای خود درخواست دهید سپس از شما خواسته می شود که چندین مدرک مانند فرم تکمیل پذیرش ، مدارک تحصیلی و اسناد مهاجرتی را آماده کنید ؛ در صورت لزوم ممکن است لازم باشد که منبع علمی آن ترجمه شود ( دانشگاه شما باید مشاوره و پشتیبانی کند ).

تاریخ درخواست دوره های دکترا می تواند بسته به نوع دانشگاه متفاوت باشد شما باید تاریخ ها و مهلت ها و روند درخواست خاص خود را در دانشگاه مورد نظر خود بررسی کنید.

الزامات زبان برای تحصیل مقطع دکترا در پرتغال

اکثر برنامه های دکتری در پرتغال به زبان انگلیسی تدریس می شوند اما بسیاری از آن ها هنوز هم به زبان پرتغالی ارائه می شوند ؛ در هر صورت دانشجویان بین المللی باید نمرات آزمون های زبان انگلیسی مناسب یا آزمون های زبان پرتغالی را ارسال کنند.

بورسیه های تحصیلی در پرتغال

پرتغال اخیرا یکی از جذاب ترین مکان ها برای تحصیل در بین دانشجویان خارجی معرفی شده است که دلایل آن شامل موسسات رقابتی ، مناظر زیبا ، غذا های عالی ، تاریخ غنی ، تنوع در موسسات آموزشی ، در دسترس بودن بورسیه ها و غیره است.

بورسیه های تحصیلی در پرتغال

پرتغال از دانشجویان بین المللی استقبال می کند و به آن ها کمک می کند تا از طریق تعدادی کمک هزینه تحصیلی که توسط دولت پرتغال و موسسات آموزش عالی حمایت مالی می شود تحصیل خود را تأمین کنند.

برنامه های بورسیه تحصیلی که توسط دولت تأمین می شود ، عمدتا توسط اداره کل آموزش عالی (DGES) انجام می شود ؛کمک هزینه تحصیلی دانشجویان بین المللی توسط انستیتوی توسعه پرتغالی تأمین می شود.

از آنجا که پرتغال عضو اتحادیه اروپا است ، در کلیه بورسیه های تحصیلی تحت حمایت اتحادیه اروپا مانند برنامه های بورسیه تحصیلی اراسموس موندوس و غیره شرکت می کند.

موسسات آموزش عالی پرتغال همچنین بورسیه تحصیلی زیادی به دانشجویان بین المللی در زمینه های تجاری ، علمی و فناوری ارائه می دهند ؛ اما تعداد معینی از بورسیه ها فقط برای برخی از برنامه های خاص مانند برنامه های مربوط به زبان و فرهنگ پرتغالی محدود شده است.

لیست بورسیه های تحصیلی پرتغال

در زیر لیستی از بورسیه های تحصیلی موجود در پرتغال برای دانشجویان بین المللی آورده شده است:

بورسیه های دولتی (برای مطالعه زبان و فرهنگ پرتغالی):

 • Instituto Camoes: یک بورسیه تحصیلی 12 ماهه به دانشجویان بین المللی در زمینه های آموزش ، زبان و فرهنگ ارائه می دهد ؛ هدف این است که استعداد های بین المللی را نسبت به فرهنگ و زبان پرتغالی جذب کند.
 • بورسیه تحصیلی دیگری نیز برای دانشجویانی که در دانشگاه های خارجی زبان یا فرهنگ پرتغالی تحصیل می کنند در نظر گرفته شده است ، این کمک هزینه ماهیانه حدود 450 یورو به همراه 375 یورو در ابتدای بورسیه تحصیلی در نظر گرفته شده است ؛ دریافت کنندگان باید کمتر از 45 سال سن داشته باشند و در حال حاضر باید در یک موسسه بین المللی تحصیل کنند.
 • انستیتوی توسعه پرتغالی : به دانشجویان بین المللی متعلق به کشورهایی که قبلا بخشی از قلمرو پرتغال بودند این بورسیه تحصیلی ارائه می شود ؛ این بورسیه ها بسیار سخاوتمندانه هستند و هزینه های تحصیل ، هزینه خوابگاه ، مطالب تحصیلی و هزینه های کتاب را پوشش می دهند ؛ همچنین به افراد دریافت کننده کمک هزینه ماهیانه اعطا می کند.

بورسیه دانشکده تجارت و اقتصاد Católica لیسبون

دانشکده تجارت و اقتصاد Católica لیسبون ، دانشکده تجارت و اقتصاد نوا بورسیه های MBA را به دانشجویان محلی و بین المللی ارائه می دهد ؛ برنامه MBA برای یک سال است و برای آموزش مهارت های مدیریتی و شایستگی های مورد نیاز برای موفقیت در محیط کسب و کار معاصر در نظر گرفته شده است.

جایزه بورسیه تحصیلی از دانشجویی به دانشجو دیگر متفاوت است و از پرداخت شهریه تا 50٪ استفاده می کند ؛ این بورسیه تحصیلی به دانشجویان با سابقه فوق العاده حرفه ای و دانشگاهی اعطا می شود.

دانشجویان باید نیاز مالی خود را نیز نشان دهند آنها از طریق مصاحبه ارزیابی می شوند که به کمیته بورسیه تحصیلی کمک می کند تا مهارت های بین فردی داوطلبان را تعیین کند.

همه داوطلبان قرار است نمرات GMAT خود را ارائه دهند (حداقل 670) و همچنین باید حداقل3 CGPA از 4 داشته باشند.

بورسیه های دانشگاه پورتو

بورسیه تحصیلی برای دانشجویان بین المللی توسط دانشگاه پورتو در مقطع کارشناسی ارشد و دکترا ارائه می شود ؛ بورسیه تحصیلی برای کلیه رشته های درسی آزاد است و حدود 144 دانشجو از آنها بهره مند می شوند.

این بورسیه ها تحت پروژه MOBILE + 3 توسط دانشگاه پورتو با همکاری برنامه Erasmus اروپا اعطا می شود ؛ اراسموس موندوس برنامه تحرک اعتباری بین المللی این اقدام مهم را با هدف بسیج دانشجویان در داخل و خارج از اروپا آغاز کرده است.

این کمک هزینه تحصیلی کمک هزینه ماهانه و هزینه سفر دانشجویان بین کشور خود و کشور میزبان را می دهد همچنین بیمه خدمات درمانی ، تصادفی و مسافرتی را ارائه می دهد که تا پایان دوره بورسیه تحصیلی معتبر خواهد بود.

از آنجا که این یک برنامه تبادل است ، دانشجویان / کارمندان باید به موسسه ای تعلق بگیرند که تحت کنسرسیوم برنامه اراسموس قرار دارد و دانشجویان دوره کارشناسی باید سال دوم تحصیل خود را بگذرانند.

دانشجویان کارشناسی ارشد باید ترم 1 خود را در کشور خود به پایان رسانده باشند، در مورد دکترا دانشجویان باید سال اول تحصیل خود را به پایان رسانده باشند ؛ این بورسیه تحصیلی برای موسسات الجزایر ، ارمنستان ، بوسنی و هرزگوین ، کانادا ، مصر ، جورجیا ، مراکش ، فدراسیون روسیه ، صربستان ، آفریقای جنوبی ، تایلند ، اوکراین ، ایالات متحده و ازبکستان در دسترس است.

بورسیه تحصیلی دانشگاه کارنگی ملون

دانشگاه کارنگی ملون در حال فراخوانی برنامه هایی برای برنامه های دو دوره خود برای Ph.D. برای دانشجویان از سراسر جهان است ؛ CMU پرتغال و ایالات متحده آمریکا این بورسیه تحصیلی را ارائه می دهند و این بورسیه تحصیلی برای نه دکترا آزاد است.

دکترای درجه دو دانشجویان را قادر می سازد تا در دوره دکترا در دو موسسه مختلف تحصیل کنند ؛ به این ترتیب دانشجویان می توانند از فرهنگ ، اساتید و روش های تدریس دو موسسه آموزشی بهره مند شوند ، برنامه دو درجه CMU برای موضوعات زیر باز است:

 • علوم کامپیوتر (CS)
 • مهندسی برق و کامپیوتر (ECE)
 • فن آوری های زبان (LTI)
 • علوم کامپیوتر: رباتیک (CS-R)
 • تغییر فناوری و کارآفرینی (TCE)
 • مهندسی مکانیک (ME)
 • مهندسی و سیاست های عمومی (EPP)
 • ریاضیات کاربردی
 • مهندسی نرم افزار (SE)

اگر زبان اول آنها انگلیسی نباشد و همچنین نمرات GRE را ارائه ندهند بایستی نتایج آزمون انگلیسی به عنوان زبان خارجی (TOEFL) را ارائه دهند ، نمرات آزمون برای (GRE) بالاتر از پنج سال پذیرفته نخواهد شد.

دریافت کنندگان بورسیه تحصیلی در طول مدت اقامت خود در پرتغال از یک هزینه ماهانه برای تأمین هزینه های زندگی خود برخوردار خواهند شد.

بورسیه تحصیلی دانشگاه مینهو

با همکاری موسسه عالی اروپا دانشگاه مینهو بورسیه تحصیل در مقطع دکترا را ارائه می دهد ، این بورسیه تحصیلی برای شهروندان محلی پرتغالی و دانشجویان کشور های عضو اتحادیه اروپا است ؛ داوطلبان می توانند برای هر دوره Ph.D درخواست دهند.

برنامه ارائه شده توسط دانشگاه است اما فقط دانشجویانی که دارای سوابق حرفه ای و دانشگاهی استثنایی هستند مجاز به پذیرش و دریافت بورسیه می شوند ، بودجه تحصیل دکترا از طریق منابع مختلفی از جمله بنیاد علمی پرتغالی IP و وزارت فناوری و آموزش عالی تأمین می شود.

این بورسیه هزینه شهریه ، هزینه های زندگی و هزینه های بیمه شدگان را پوشش می دهد ، برای دریافت بورسیه تحصیلی داوطلبان باید مدرک کارشناسی ارشد با رتبه بالا داشته باشند و قبلا نباید از این جایزه بهره مند شده باشند.

برای دریافت بورسیه های تحصیلی خصوصا در مقاطع تحصیلات تکمیلی ، کانادا همیشه جزو اولین گزینه های دانشجویان سراسر جهان است ، در مقاله تحصیل در کانادا ، بورسیه های جذاب دانشگاه های این کشور را توضیح داده ایم.

کار پاره وقت دانشجویی در پرتغال

دانشجویان بین المللی شهروندان EU / EEA می توانند در حالی که در پرتغال تحصیل می کنند بدون محدودیت و بدون نیاز به مجوز کار کنند ، سایر دانشجویان خارج از منطقه اتحادیه اروپا / منطقه اقتصادی اروپا می توانند 20 ساعت در طول سال تحصیلی و در طول تعطیلات و ماه های تابستان تا 40 ساعت یا بیشتر در هفته در پرتغال کار کنند.

کار پاره وقت دانشجویی در پرتغال

دانشجویان خارج از اتحادیه اروپا با ویزای دانشجویی و اجازه اقامت پرتغال مجاز به کار در پرتغال هستند که منوط به مجوز از SEF هستند ؛ همچنین آن ها می توانند برای انجام کار تحقیقاتی ، تدریس آکادمیک یا انجام فعالیت های خاص به شرط داشتن مهارت و توانایی لازم مجوز درخواست کنند البته مجوز هایی برای کارآموزان و داوطلبان بدون حقوق در دسترس است.

اگر می خواهید داوطلب شوید یا یک کارورزی یا موقعیت آموزشی بدون حقوق را دریافت کنید ، کارفرمای شما باید برای جویا شدن در مورد گرفتن مجوز لازم با SEF تماس بگیرد البته همان گونه که پیش از این بیان شد دانشجویان اتحادیه اروپا می توانند بدون نیاز به مجوز کار در پرتغال کار کنند.

بسیاری از دانشجویان می دانند که انتخاب کار نیمه وقت در پرتغال هم راحت و هم سودآور است ، محیط کار بسیار آرام است و دانش آموزان وقت کافی برای تحصیل دارند و حتی مدتی برای فعالیت های شخصی آن ها باقی می ماند ؛ تعداد زیادی از مردم در شهر های بزرگ انگلیسی صحبت می کنند و مردم محلی همیشه بسیار صمیمی هستند.

شرایط کار پاره وقت دانشجویی در پرتغال

حداقل دستمزد کار غیر ماهر در پرتغال بین 5 تا 6 یورو و حقوق پایه 600 یورو از سال 2019 است ، شرکت ها و موسسات هنگام کار در پرتغال بر اساس ملیت یا قومیت جدا نمی شوند ، مشاغل بر اساس شایستگی یا نیاز شرکت ها به طور مناسب به نامزد های شایسته ارائه می شوند.

بازار کار در پرتغال

در سال های اخیر نرخ بیکاری در پرتغال به میزان قابل توجهی کاهش یافته است و از حدود 12.4٪ در سال 2016 به 5.6 در ژوئن 2020 رسیده است ، بیکاری جوانان بسیار بالاتر است و نرخ آن 25.6 است پس باید توجه داشت یافتن کار پاره وقت دانشجویی در این کشور کار آسانی نیست.

صنایع اصلی پرتغال شامل گردشگری ، منسوجات و کفش ، هتل داری ، خودروسازی ، ساخت و ساز ، الکترونیک و حمل و نقل است ؛ این کشور به اندازه اقتصاد های بزرگ اروپایی کارگران خارجی جذب نمی کند با این وجود در سال های اخیر رشد مهاجران در سن کار وجود داشته است و آنها در حال حاضر حدود 3.2٪ از جمعیت فعال پرتغالی را تشکیل می دهند.

مشاغل پاره وقت برای دانشجویان در پرتغال

بسیاری از دانشجویان خارجی به راحتی در رستوران ها یا کافه ها به عنوان پیش خدمت یا در شرکت های بین المللی به عنوان پشتیبانی از مشتری یا صندوق داران در سوپرمارکت ها و فروشگاه های مواد غذایی مشغول به کار می شوند ؛ مشاغل دیگر شامل متصدی بار ، مترجمان شفاهی ، بازاریابی ، متخصصان فناوری اطلاعات ، مدیریت پروژه ، توسعه دهندگان تلفن همراه و موارد دیگر است.

مشاغل پاره وقت برای دانشجویان در پرتغال

در پرتغال مشاغلی که شامل ارتباط و تعامل است فقط مختص خارجی های انگلیسی زبان نیست ، زبان های دیگر مانند آلمانی ، عربی ، فرانسوی ، روسی ، ایتالیایی و اسپانیایی نیز تقاضای زیادی دارند.

دانشجویان همچنین موضوعات آموزش پاره وقت را در STEM (علوم ، فن آوری ، مهندسی و پزشکی) پیدا می کنند ، مدارس زبان یا رسانه های خارجی پذیرای دانشجویان در پرتغال برای نقش های آموزش زبان های خارجی هستند.

اخیرا ، دانشجویان هنگام تحصیل استعداد خود را به روش جدیدتر کسب درآمد تبدیل کرده اند ؛ مهارت های عکاسی ، طراحی مد و خیاطی ، هنر خلاق و موسیقی اکنون در این کشور پول ساز هستند ، کنسرت های مستقل و رسانه های اجتماعی گزینه های شغلی بسیار محبوب دانشجویان در پرتغال نیز هستند.

مشاغل داخل دانشگاه به صورت کارآموزی ، دوره دانشجویی ، انجمن دانشجویی ، نگهبان خوابگاه ، امنیت دانشگاه و بهداشت محیط ، دستیاران دانشکده و دبیر بخش ، دستیاران کتابخانه و نمایندگان دانشجویان بین المللی برای دانشجویان بسیار در دسترس است و دانشجویان تحصیلات تکمیلی برای نقش دستیار اساتید در نظر گرفته می شوند.

نکاتی برای دانشجویان / جویندگان کار نیمه وقت در پرتغال

 • دانشجویان می توانند فرصت های شغلی پاره وقت را در محل دانشگاه خود جستجو کنند.
 • گزینه هایی مانند کار در کافه تریا ، کتابخانه ، پشتیبانی از بخش اداری برای دانشجویان در دسترس است.
 • علاوه بر این ، می توان برای صرفه جویی در وقت رفت و آمد به دنبال مشاغل نزدیک کالج ها یا محل اقامت بود.
 • دانشجویان می توانند با همسالان خود در مورد کار دانشجویی پاره وقت صحبت کنند و از آن ها برای یافتن کار پاره وقت کمک بگیرند.
 • استخدام نیمه وقت یکی از بهترین گزینه های موجود برای دانشجویان است ، زیرا تجربه و پشتیبانی مالی زیادی را برای آنها فراهم می کند.
 • چند گزینه ای که دانشجویان می توانند در خارج از محل دانشگاه خود استفاده کنند ، کار در یک پارک تفریحی ، فروشگاه های مواد غذایی ، مراکز خرید ، نمایشگاه ها ، رستوران ها ، پمپ های سوخت ، یا حتی کار در خانه و غیره است.
 • فرصت های زیادی وجود دارد که دانشجویان می توانند به راحتی از آنها استفاده کنند.

خدمات بیمه به دانشجویان در پرتغال

طی سال های اخیر دانشجویان بین المللی بیشتر و بیشتر به پرتغال به عنوان یک مقصد عالی برای مطالعه نگاه کرده اند ؛ دلایل انتخاب پرتغال به عنوان مقصد تحصیلی گسترده است اما شامل شهریه کم ، آب و هوای عالی و انتخاب خارق العاده دوره ها و برنامه های بسیار متنوع در دانشگاه های در پرتغال است.

خدمات بیمه دانشجویی پرتغال

پرتغال چیزهای زیادی برای ارائه به دانشجویان بین المللی از گوشه و کنار جهان دارد و تعداد دانشجویان بین المللی که به این کشور سفر می کنند گواه این موضوع است.

بهداشت و درمان در پرتغال

مانند اکثر کشور های اروپایی در پرتغال نیز یک سیستم ملی بهداشت ملی وجود دارد که دسترسی به مراقبت های بهداشتی در پرتغال را آسان می کند ؛ با این حال اکثر دانشجویان بین المللی که قصد تحصیل یا بازدید از پرتغال را دارند برای دریافت ویزای سفر خود باید مدارک مرتبط با پوشش بیمه درمانی دانشجویان بین المللی ارائه دهند که ثابت می کند دانشجویان را برای مدت زمان تحصیل در خارج از کشور تحت پوشش بیمه قرار می دهد.

چه برای لذت یا تحصیل به مسافرت بروید شرایط خاصی وجود دارد که برای دریافت ویزای پرتغال باید آنها را رعایت کنید و در بعضی موارد باید اثبات پوشش بیمه درمانی را نشان دهید.

شرایط بیمه ویزای دانشجویی پرتغال

شرایط بیمه ویزای پرتغال در یک نگاه عبارتند از:

 • دانشجویان خارجی از داخل اتحادیه اروپا برای تحصیل یا سفر به پرتغال نیازی به ویزا ندارند.
 • دانشجویان خارج از اتحادیه اروپا که کمتر از 90 روز اقامت دارند معمولا برای تحصیل یا سفر به پرتغال نیازی به ویزا ندارند.
 • دانشجویان خارج از اتحادیه اروپا که بیش از 90 روز اقامت دارند ، باید درخواست ویزا دهند و اثبات پوشش بیمه درمانی بین المللی را نشان دهند.

برای آن دسته از دانشجویانی که نیازی به درخواست ویزا ندارند پیشنهاد می شود یک برنامه بیمه دانشجویان بین المللی خصوصی را خریداری کنند تا آن ها را برای زمان تحصیل و سفر به خارج از کشور تحت پوشش خود قرار دهد ؛ از این طریق می توان مطمئن بود که در صورت بروز اتفاقی پوشش جامع خواهند داشت.

در بيشتر موارد ، بيمه پزشكي خصوصي پوششي بالاتر و فراتر از هر سيستم بهداشتي ملي مانند پزشكي ، بازگشت به کشور ، گم شدن چمدان و غیره را ارائه مي دهد.

برای دانشجویان متقاضی ویزا باید یکی از برنامه های بیمه را خریداری کرده و پوشش بیمه را با درخواست ویزا خود تأیید کنند ، پوشش کلیه برنامه ها را می توان بصورت آنلاین خریداری کرد و بلافاصله پس از خرید ، تأیید را از طریق ایمیل دریافت خواهند کرد.

بیمه درمانی دانشجویی پرتغال

هر دانشجوی بین المللی که مایل به درخواست ویزا است باید بیمه درمانی دانشجویی را دریافت کند ؛ انواع مختلفی از بیمه درمانی دانشجویان وجود دارد که مفید خواهند بود ، از جمله:

 • یورو تراول (این مبلغ حداکثر 100000 یورو را پوشش می دهد و حداکثر 1 سال آن را تحت پوشش قرار می دهد)
 • Student Secure : این یک برنامه ماهانه با گزینه های پوشش تا 4 سال و حداکثر 300000 دلار است.
خدمات بیمه به دانشجویان در پرتغال

شرایط بیمه درمانی در پرتغال

کشور زادگاه دانشجویان مهم نیست و خدمات درمانی با یک قیمت در دسترس هستند ، چه بیمه باشید و چه به سیستم بهداشت عمومی پرتغال اعتماد کنید در صورت لزوم از خدمات درمانی برخوردار خواهید شد.

البته باید توجه داشته باشید که بسیاری از مدارس ثبت نام شما را نمی پذیرند و دولت بدون پوشش کافی ویزای شما را تأیید نمی کند ، پوشش اصلی درمانی شامل دندانپزشکی نیست و باید تحت بیمه کشور خود باشد.

اگر متقاضی ویزای موقت هستید ، طبق قانون مجبور هستید از پوشش بهداشتی تکمیلی برخوردار شوید به ویژه اگر منبع درآمد ندارید.

بیمه درمانی خصوصی در پرتغال

اخذ بیمه درمانی خصوصی در پرتغال نیز به دلیل انجام عملیات مختلف برای ساکنان پرتغال یک گزینه است ، یافتن پوشش برای دندانپزشکی ، بینایی و سایر گزینه های جزئی تخصصی مراقبت های بهداشتی کار دشواری نیست و مطمئن باشید که حد کافی خواهد بود.

لازم است قبل از اقامت در پرتغال نیاز های خود و شرایط بیمه درمانی را شناسایی کنید ، از انواع پوشش (عمومی و خصوصی) موجود آگاه باشید و نیاز های احتمالی خود را هنگام تحصیل در آنجا ارزیابی کنید.

خوابگاه های دانشجویی کشور پرتغال

در مقایسه با بسیاری دیگر از کشور های اروپایی ، دانشجویانی که پرتغال را به عنوان مقصد تحصیل در خارج از کشور انتخاب می کنند می توانند به طور کلی منتظر تجربه بودجه مناسب تر باشند ؛ پرتغال گزینه های مختلفی برای اسکان دانشجویان بین المللی از محل اقامت متعلق به دانشگاه ، آپارتمان های خصوصی و سالن های دانشجویی که توسط شرکت های خصوصی اداره می شود ، ارائه می دهد.

خوابگاه های دانشجویی کشور پرتغال

هزینه اجاره خوابگاه دانشجویی در پرتغال

قیمت های متوسط برای خوابگاه و گزینه های اقامت دانشجویان:

 • سالن های اقامت دانشجویی متعلق به دانشگاه : به طور متوسط از 400 یورو در ماه ( بعضی اوقات بسته به موقعیت مکانی کمتر است ).
 • اجاره اتاق یا آپارتمان خصوصی : از 400 یورو در ماه در لیسبون و 300 یورو در پورتو شروع می شود .
 • سالن های دانشجویی که توسط اپراتور های بین المللی اداره می شوند : از 595 یورو در هر ماه برای یک اتاق استودیوی استاندارد شروع می شوند.

خوابگاه های دانشگاهی

اکثر دانشگاه ها دارای سالن های اقامتی هستند که به دانشجویان اجاره داده می شوند ، برای متقاضیان مسکن هیچ سرویس متمرکز وجود ندارد بنابراین دانشجویانی که امیدوارند یک اتاق در یک سالن متعلق به دانشگاه اجاره کنند باید با دفتر امور بین الملل یا مسکن موسسه خود تماس بگیرند تا از نحوه درخواست آگاه شوند.

خوابگاه دانشجویی احتمالا ساده ترین و مناسب ترین گزینه برای دانشجویان است و به شما امکان می دهد به سرعت با دانشجویان پرتغالی و بین المللی دوست شوید ، بعلاوه با اجاره بهای کمتر از 400 یورو در ماه می توان در یک خوابگاه دانشگاهی اقامت داشت.

خوابگاه های دانشگاهی در پرتغال به راحتی سایر مناطق اروپا یا آمریکای شمالی در دسترس نیستند و به ندرت پیش می آید که دانشگاهی دارای پردیس مرکزی با امکانات مسکن در محل باشد ، در عوض محل اقامت معمولا در سطح شهر یا اطراف شهر پخش می شود و قیمت آن مربوط به مجاورت با دانشگاه متغیر است.

بخش محدودی از خوابگاه های دانشگاهی برای دانشجویان بین المللی در نظر گرفته شده است که ممکن است به صورت اولین مراجعه و خدمات اولیه ارائه شود ؛ هنگامی که در موسسه ای در پرتغال پذیرفته شدید در اسرع وقت جستجو برای یافتن مسکن خود را شروع کنید تا انتقال به خانه جدید را روان و بدون نگرانی انجام دهید.

اجاره یک اتاق یا آپارتمان با مالکیت خصوصی

یکی دیگر از گزینه های دانشجویان بین المللی که به دنبال اقامت در پرتغال هستند اجاره اتاق یا آپارتمان با مالکیت شخصی است – این چیزی است که دانشگاه محل تحصیل شما می تواند به شما کمک کند ، برای دریافت منابع موجود و برای یافتن محل اقامت خصوصی با دفتر مسکن موسسه خود تحصیلی تماس بگیرید.

بازار اجاره در پرتغال ارزان است البته یافتن مکانی با هزینه کمتر از 450 یورو در ماه خیلی دشوار است ، با این حال برای صرفه جویی در هزینه بسیاری از دانشجویان ترجیح می دهند یک آپارتمان را به صورت مشترک با یک یا چند دانشجوی دیگر اجاره کنند که معمولا شامل یک اتاق خواب خصوصی و آشپزخانه ، سرویس بهداشتی و زندگی مشترک است.

برای اجاره یک آپارتمان استودیویی که به آن T0 گفته می شود حداقل 550 یورو نیاز است ، برای دو اتاق خواب (T2) ، سه خوابه (T3) یا چهار خوابه (T4) باید حداقل 1000 یورو یا بیشتر در ماه بودجه در نظر گرفت.

در مناطقی مانند آلگاروه ، کویمبرا و براگا ، هزینه اجاره آپارتمان کمتر از لیسبون و پورتو است ، برای اجاره یک اتاق در یک آپارتمان مشترک حدود 250 تا 350 یورو نیاز است در حالی که اجاره یک آپارتمان استودیویی خوب از 450 یورو به بالا در هر ماه متغیر است.

سالن های دانشجویی که توسط اپراتورهای بین المللی اداره می شوند

اگر نتوانستید در خوابگاه های دانشگاهی اتاق دریافت کنید ، سالن های اقامت خصوصی یک گزینه در حال رشد برای دانشجویان بین المللی است که در هنگام تحصیل در پرتغال به دنبال محل اقامت هستند ، در حالی که اجاره بها کمی بالاتر است و برای یک اتاق یک نفره استاندارد از حدود 600 یورو شروع می شود اما این مکان ها اغلب امکانات بیشتری را مانند مراکز تناسب اندام و غیره ارائه می دهند.

راهنمای اجاره آپارتمان در پرتغال

هزینه اجاره آپارتمان در پرتغال بسته به نوع قرارداد هایی که دنبال آن هستید (کوتاه مدت یا بلند مدت) متفاوت است ، همچنین یافتن افرادی که در آپارتمان های مشترک زندگی می کنند بسیار معمول است زیرا قیمت آپارتمان برای یک نفر بسیار گران است.

همچنین برخی از مالکان تمایلی به امضای قرارداد های اجاره بلند مدت ندارند زیرا پرتغال مقصد گردشگری بزرگی است و آن ها ترجیح می دهند اجاره های کوتاه مدت به گردشگران بدهند.

راهنمای اجاره آپارتمان در پرتغال

پیدا کردن یک آپارتمان در پرتغال

سریع ترین و بهترین راه برای یافتن آپارتمان بررسی سایت های تبلیغاتی طبقه بندی شده آنلاین یا استفاده از آژانس های املاک و مستغلات است ، در زیر لیستی از بهترین وب سایت ها برای جستجوی آپارتمان یا اتاق اجاره ارائه می شود:

 • Custo Justo (فقط به زبان پرتغالی)
 • Expatriates
 • Idealista
 • Immovirtual
 • OLX (فقط به زبان پرتغالی)
 • Trovit (فقط به زبان پرتغالی)

برخی از بهترین آژانس های املاک و مستغلات در پرتغال شامل موارد زیر است:

 • کازا ساپو
 •  Casas CM (فقط به زبان پرتغالی)
 • Casa Novo Dono (فقط به پرتغالی)
 • ERA

روش دیگر این است که شما می توانید در گروه های فیس بوک جستجو کنید زیرا بسیاری از گروه های اجاره ای هستند که در مورد آپارتمان و اتاق صحبت می کنند ، یا حتی Facebook Marketplace برای پیدا کردن آپارتمان برای اجاره در پرتغال به کار می روند.

بهترین دانشگاه های پرتغال

تعالی ، شفافیت ، حضور و نفوذ دانشگاه ها برخی از عواملی هستند که به تعیین رتبه بندی موسسات آموزش عالی کمک می کنند ، در معرفی دانشگاه های برتر عواملی مانند کیفیت تدریس دانشگاه ، وجود مولفه های عملی ( مانند آزمایشگاه های مجهز ، مدرن و با کیفیت ) ، اساتید و روش های تدریس و البته منابع ارائه شده به جامعه دانشجویی همگی در نظر گرفته می شوند.

بهترین دانشگاه های پرتغال

هنگام انتخاب دانشگاه برای تحصیل یا شرکت در برنامه تبادل دانشجو شناخت بهترین دانشگاه ها مهم است ؛ به همین ترتیب کارفرمایان برای استخدام نیروی کار خود توجه بیشتری به موسسات آموزشی محل تحصیل داوطلبان دارند زیرا معتقدند مراکز عالی علمی ارزش افزوده واقعی در تربیت متخصصان هستند.

پنج دانشگاه پرتغال در بین دانشگاه های برتر جهان بر اساس رتبه بندی دانشگاه های برتر جهان QS قرار دارند دارند ، بالاترین رتبه در بین این دانشگاه ها به دانشگاه پورتو اختصاص دارد که در رتبه 301 مشترک جهان قرار دارد.

با سابقه طولانی و وجود دانشگاه های معتبر سیستم آموزش عالی پرتغال در اولین دوره از رتبه بندی سیستم آموزش عالی QS در رتبه 35 در جهان قرار گرفت.

دانشگاه پورتو

دانشگاه پورتو با رتبه 301 مشترک در رتبه بندی دانشگاه های برتر جهان QS یک دانشگاه دولتی واقع در شهر پورتو است ، این دانشگاه در سال 1911 تاسیس شد و دارای جامعه ای گسترده با بیش از 31000 دانشجو از جمله حدود 3،280 دانشجوی بین المللی است.

با گسترش فعالیت تحقیق و توسعه اخیر دانشگاه پورتو خروجی گسترده ای از تحقیقات را ایجاد کرده است ، از میان شناخته شده ترین مراکز تحقیقاتی این دانشگاه می توان به انستیتوی زیست شناسی سلولی و مولکولی ، انستیتوی آسیب شناسی و ایمنی شناسی مولکولی و موسسه تحقیقاتی سیستم های رایانه ای اشاره کرد.

علاوه بر این ، دانشگاه پورتو دوره های متنوعی را ارائه می دهد و بیش از 600 برنامه ( کارشناسی و تحصیلات تکمیلی) در این دانشگاه تدریس می شوند ، اگر فرصتی برای تحصیل در این موسسه برای شما به وجود آمد به دلیل برتری دوره های آن و خدمات عالی شما در موقعیت خوبی برای بازار کار پس از فارغ التحصیلی قرار می گیرید.

دانشگاه لیسبون

دانشگاه لیسبون دارای رتبه 305 مشترک جهان در رتبه بندیQS است و به عنوان بزرگترین دانشگاه پرتغال شناخته می شود که بیش از 47000 دانشجو در 18 دانشکده آن تحصیل می کنند.

این دانشگاه با ادغام دانشگاه فنی سابق لیسبون (UTL) و دانشگاه لیسبون (UL) در سال 2013 شکل گرفت و در حال حاضر در برخی رشته های تحصیلی مانند هنر و طراحی ، مهندس معدن و جغرافیا در بین 100 دانشگاه برتر جهان QS قرار دارد.

دانشگاه لیسبون دوره های با کیفیت بالا در زمینه های مختلف با هدف ارائه مهارت های لازم برای موفقیت در محیط کار به دانشجویان ارائه می دهد ، از آنجا که دانشگاه لیسبون تحقیقات میان رشته ای را ارائه می دهد برای حوزه های جدید مطالعه ارزش قائل است و تغییرات جامعه را از طریق انتشار دانش ارتقا می بخشد.

دانشگاه نوا لیسبون

سومین دانشگاه پرتغال با بالاترین رتبه دانشگاه NOVA de Lisboa است که در رتبه 361 مشترک جهان بر اساس رتبه بندی QS قرار دارد ، این دانشگاه که به طور غیر رسمی با نام NOVA شناخته می شود دارای بیش از 19،500 دانشجو است.

NOVA از دانشکده های تخصصی با تأکید ویژه بر موضوعات STEM ( علوم ، فناوری ، مهندسی و ریاضیات ) و FAME (امور مالی ، حسابداری ، مدیریت و اقتصاد ) بهره مند است ، همچنین MBA لیسبون را با مشارکت دانشگاه کاتولیک پرتغال ارائه می دهد.

افرادی که خواهان شناخته شدن در سطح بین المللی و ملی هستند و قصد تحصیل تخصصی در مطالعات بهداشت را دارند و به دنبال یافتن موقعیت در بازار کار رقابتی هستند این دانشگاه می تواند گزینه عالی برای آن ها باشد.

دانشگاه کویمبرا

قدیمی ترین دانشگاه در پرتغال دانشگاه کویمبرا است که در سال 1290 تأسیس شد و در رتبه 401-410 در رتبه بندی دانشگاه های جهانیQS قرار دارد ، با جامعه دانشجویی تقریبا 24،800 دانشجو این دانشگاه تعداد زیادی از دانشجویان بین المللی را جذب کرده که در هشت دانشكده آن تحصیل می کنند ، این دانشکده ها شامل موضوعات STEM و همچنین هنر و علوم انسانی هستند.

بهترین شهر های پرتغال برای تحصیل

پرتغال ممکن است یکی از کوچکترین کشور های اروپا باشد اما دارای موقعیت عالی است و شهر لیسبون یعنی پایتخت این کشور بهترین مکان برای تجربه است.

بهترین شهر های پرتغال برای تحصیل

لیسبون نیم میلیون نفر از ساکنان پرتغال را در خود جای داده است و این شهر به اندازه کافی کوچک است که می توان با پای پیاده از زیبایی های آن لذت برد اما به اندازه کافی بزرگ است که هرگز وجود کار در آن به پایان نمی رسد.

بسیاری از دانشجویان بین المللی از اروپا و سایر نقاط جهان جذب آب و هوای دلپذیر و فضای آرام پایتخت پرتغال جذب شده اند البته لیسبون تنها شهر دانشجویی پرتغال نیست و شهر های دیگر این کشور هر ساله پذیرای دانشجویان داخلی و بین المللی از سراسر جهان هستند و این کشور به مکانی عالی برای تحصیل در خارج از کشور و ملاقات با دوستان جدید از سراسر جهان تبدیل شده است.

زندگی دانشجویی در پرتغال به دلیل آرامش برای بسیاری از افراد چشم انداز جذابی را ایجاد کرده است ، این بدان معنا نیست که کار های سختی برای زندگی و تحصیل در این کشور پیش رو نداریم ، اما سبک زندگی خصوصا در ماه های گرم تابستان بسیار جذاب است و به شما فرصت کافی می دهد تا از برخی از امکانات عالی دانشگاهی لذت ببرید ، با دوستان خود سرگرم شوید و از بهترین سواحل کشور دیدن کنید.

لیسبون

لیسبون (یا لیسبوآ) در ساحل غربی پرتغال قرار دارد و تقریبا هر آنچه از یک پایتخت اروپا انتظار می رود در این شهر وجود دارد ، این شهر غنی از فرهنگ ، شخصیت و تاریخ ، پر از غذا های عالی ، شراب ، موسیقی و زندگی شبانه است.

در پس زمینه جذاب ساختمان های تاریخی ، خیابان های پر پیچ و خم و تراموا های قدیمی ، لیسبون مجموعه ای از فعالیت ها و تجربیات را ارائه می دهد که از حمام های عمومی سنتی گرفته تا کافه ها و حتی کلوپ های شبانه پر جنب و جوش با ترکیبی از موسیقی سنتی fado و گروه های الکترونیکی جدید در این شهر دیده می شود.

مناظر عالی لیسبون به دلیل کوهپایه ای شهر زیبا تر و چشم نواز تر است و گرچه این کار پیاده روی و دوچرخه سواری را دشوار ترمی کند اما منظره ها مطمئنا ارزش این را دارند.

دو دانشگاه دولتی در لیسبون یعنی دانشگاه های لیسبون و نوا لیسبون و همچنین دانشگاه خصوصی کاتولیک پرتغال در بین دانشگاه های برتر جهان در رتبه بندی QS قرار دارند.

سایر دانشگاه های این شهر شامل دانشگاه فنی لیسبون ، انستیتوی دانشگاه لیسبون ، دانشگاه لوسیادا ، دانشگاه اتونوما د لیسبون ، تجارت و اقتصاد کاتولیک لیسبون ، دانشکده تجارت و اقتصاد نوا و چندین دانشگاه دولتی و خصوصی دیگر است.

پورتو

دومین شهر بزرگ پرتغال یعنی پورتو نیز در ساحل غربی در فاصله300 کیلومتری شمال پایتخت واقع شده است و هم از نظر تاریخ و هم از تپه ها ویژگی های خود را حفظ کرده و مانند لیسبون پایه های عمیق تاریخی را با غذا های محبوب ، موسیقی و زندگی شبانه ترکیب می کند.

رنگ های شهر و همچنین مسیرهای باریک ، راه پله ها و خیابان ها ، همه با فضای مدرن و امکانات رفاهی کارآمد ترکیب شده و پورتو را به مقصدی جذاب برای دانشجویان و بازدید کنندگان تبدیل کرده است.

شهر پورتو محل حضور دانشگاه پورتو (موسسه پیشرو پرتغال در رتبه 301 مشترک در رده بندی جهانی) و همچنین موسسه سیاسی پورتو و تعدادی از دانشگاه های خصوصی از جمله دانشگاه لوسیادا پورتو و دانشگاه فرناندو پسوآ است همچنین دانشگاه کاتولیک پرتغال در این شهر پردیس دارد.

برای خارجیانی که مایل به تحصیل به زبان پرتغالی هستند شهر پورتو گزینه های مختلفی را برای آن ها ارائه می دهد ، به عنوان مشهورترین شهر پرتغال برای دانشجویان ERASMUS اکثر دانشگاه ها امکاناتی برای کمک به خارجی ها در یادگیری زبان دارند همچنین چندین موسسه یادگیری خصوصی در شهر وجود دارد.

کویمبرا

کویمبرا خانه قدیمی ترین دانشگاه پرتغال است که امروزه دانشجویان از 70 ملیت مختلف در آن تحصیل می کنند و تقریبا 10٪ دانشجویان آن خارجی هستند و این دانشگاه را به بین المللی ترین دانشگاه پرتغال تبدیل کرده است.

در این شهر دوباره خیابان ها و معماری قرون وسطایی را می توان مشاهده کرد که با هیاهوی زندگی مدرن پوشیده شده فعالیت های یک جامعه دانشجویی سرگرم کننده و سرزنده را ارائه می کند.

دانشگاه کویمبرا به ویژه یک انتخاب محبوب در بین دانشجویان بین المللی است که برای تحصیل در پرتغال می آیند ؛ از دیگر گزینه های موجود در این شهر می توان به موسسه پولی تیکنیک کویمبرا و چندین موسسه تخصصی دیگر مانند یک دانشکده پرستاری دولتی و برخی موسسات آموزش عالی خصوصی مانند موسسه Miguel Torga ، موسسه بیسایا بارتو و یک مدرسه هنری اشاره کرد.

هزینه های تحصیل در پرتغال

دانشگاه ها و پلی تکنیک های دولتی پرتغال در تصمیم گیری درباره میزان شهریه که “propinas” نامیده می شود آزادانه تصمیم گیری می کنند ، با این حال وزارت آموزش و پرورش حداقل مبلغی را تعیین می کند که هر ساله بسته به حداقل نرخ دستمزد ملی متفاوت است و طبق مقررات پرتغال ، حداقل میزان شهریه ای که دانشجویان باید بپردازند 1.3 برابر حداقل نرخ دستمزد ملی است.

هزینه های تحصیل در پرتغال

هزینه های تحصیل در پرتغال ممکن است ارزان باشد ، اما هزینه های دیگری نیز وجود دارد که شما باید در طول اقامت در پرتغال پرداخت کنید که در این بخش به بررسی آن ها می پردازیم ، این هزینه ها شامل محل اقامت ، غذا ، مواد آموزشی و غیره است.

یکی از چیزهایی که باید در رابطه با هزینه های تحصیل در پرتغال به یاد داشته باشید این است که اگر شما در یک دانشگاه دولتی شرکت کنید ، هزینه ها به صورت سالانه پرداخت می شوند و در اکثر دانشگاه های خصوصی شما مجبور خواهید بود که بخشی از کل دوره تحصیل را به صورت ماهانه پرداخت کنید.

هزینه های تحصیل در دانشگاه های دولتی در پرتغال

در بیشتر دانشگاه های دولتی ، هزینه های تحصیل بین:

 • 550 تا 1050 یورو در سال برای مقطع کارشناسی
 • 500 تا 2500 یورو در سال برای مقاطع کارشناسی ارشد

البته استثنا هایی وجود دارد به عنوان مثال شما برای بسیاری از دوره های کارشناسی دانشگاه مادیرا باید 4000 یورو در سال بپردازید و اگر می خواهید در دانشگاه آویرو در مقطع کارشناسی ارشد تحصیل کنید انتظار می رود 4500 – 5،500 یورو در سال بپردازید.

شهریه های ذکر شده در بالا عمدتا برای دانشجویان اتحادیه اروپا EEA / اعمال می شود ، اگر شهروند اتحادیه اروپا EEA / نیستید به احتمال زیاد شهریه بیشتری می پردازید ، این برای همه برنامه های تحصیلی درست نیست زیرا هر موسسه آموزش عالی می تواند هزینه های خود را تعیین کند.

برای جلوگیری از سردرگمی ، همیشه بررسی کنید که هزینه های تحصیل در دانشگاه مورد نظر شما چه میزان است.

هزینه های تحصیل در دانشگاه های خصوصی پرتغال

در حالی که هزینه های تحصیل در دانشگاه های خصوصی بالاتر است ، اما در مقایسه با کشور هایی مانند ایالات متحده آمریکا ، انگلستان یا استرالیا هنوز هم کمتر است ، شما می توانید انتظار داشته باشید که برای برخی از برنامه های تحصیلی بیش از 7000 یورو در سال بپردازید اما به خاطر داشته باشید که ممکن است هزینه برای شهروندان غیر اتحادیه اروپا / منطقه اقتصادی اروپا بیشتر باشد.

ارزان ترین دانشگاه های پرتغال

در اینجا لیستی از دانشگاه های پرتغال با برخی از مقرون به صرفه ترین شهریه ها آورده شده است:

 • دانشگاه علوم انسانی و فناوری لوزفون – شهریه از 500 یورو در سال شروع می شود
 • دانشگاه پورتو – شهریه با 871 یورو در سال شروع می شود
 • دانشگاه مینهو – شهریه با 1037 یورو در سال شروع می شود
 • انستیتوی پلی تکنیک لیریا – شهریه از 1040 یورو در سال شروع می شود
 • موسسه پلی تکنیک ارشد – شهریه از 1063 یورو در سال شروع می شود
ارزان ترین دانشگاه های پرتغال

هزینه های تحصیل در دانشگاه های دارای رتبه برتر

این ها متوسط شهریه در دانشگاه های پرتغال هستند:

 • دانشگاه آویرو – شهریه بین 3000 تا 5500 یورو در سال
 • دانشگاه کویمبرا – شهریه بین 900 تا 9000 یورو در سال
 • دانشگاه لیسبون – شهریه بین 3000 تا 7000 یورو در سال
 • دانشگاه پورتو – هزینه های تحصیل بین 871 تا 6000 یورو در سال

هزینه های زندگی در پرتغال برای دانشجویان بین المللی

همانطور که قبلا نیز اشاره کردیم ، زندگی در پرتغال آسان تر است زیرا این کشور یکی از ارزان ترین کشور های اروپا است ، البته هزینه های زندگی از یک منطقه به منطقه دیگر متفاوت است اما به طور متوسط شما بین 500 تا 800 یورو در ماه نیاز دارید.

هزینه های اسکان در خوابگاه

هزینه های اقامت در پرتغال با میانگین بین المللی مطابقت دارد ، در اینجا میانگین قیمت برخی از متداول ترین گزینه های مسکن آورده شده است:

 • سالن های اقامت دانشجویی : بین 150 تا 250 یورو در ماه
 • اجاره استودیو / آپارتمان یک اتاقه : 200 تا 800 یورو در ماه
 • اجاره اتاق در یک آپارتمان مشترک : 100 تا 550 یورو در ماه

اگر تصمیم دارید یک استودیو اجاره کنید یا یک آپارتمان مشترک دارید باید بررسی کنید که آیا خدمات آب و برق در قیمت گنجانده شده است یا نه آنها می توانند تا 100 یورو به هزینه های ماهانه شما اضافه کنند.

هزینه های غذا

برای غذای ماهیانه و مواد غذایی خود ، حدود 150 تا 200 یورو هزینه خواهید کرد ، برخی از ارزان ترین سوپرمارکت های پرتغال Jumbo ، Continente / Modelo ، Lidl و Pingo Doce هستند.

همچنین می توانید در رستوران دانشگاه غذای مقرون به صرفه پیدا کنید جایی که می توانید با حدود 2 تا 5 یورو وعده غذایی دریافت کنید ، در یک رستوران کوچک حتی در لیسبون می توانید یک وعده غذایی با قیمت 7 یورو دریافت کنید ، یک وعده شام گرانتر است اما با احتساب نوشیدنی بیش از 15 یورو هزینه نخواهد داشت.

هزینه حمل و نقل در پرتغال

بلیط یک طرفه برای حمل و نقل محلی حدود 1.5 یورو است در حالی که هزینه کارت حمل و نقل دانشجویی بین 20 تا 55 یورو در ماه است.

در بیشتر شهر ها هزینه کارت مسافرتی مترو حدود 25 یورو در ماه است.

در برخی از شهر های کوچک پرتغال بسته به محل اقامت خود هزینه ای برای حمل و نقل پرداخت نخواهید کرد ، مگر در برخی موارد نادر زیرا به راحتی می توانید در اطراف خود گشت بزنید و شهر را با پای پیاده بگردید.

به راحتی می توانید به پرتغال بروید و با قطار از مکان های دیدنی و جذاب بازدید کنید ، برای سفر به داخل کشور قیمت ها از 25 یورو شروع می شود.

مزایا و معایب تحصیل در پرتغال

تجربه زندگی و یا تحصیل در کشور های اروپایی یک ریسک بزرگ برای هر فرد مهاجر است که ضمن صرف زمان و سرمایه خود به دنبال ساختن آینده ای روشن نیز هستند ، انتخاب کشور مقصد مهم ترین بخش از مهاجرت و دریافت ویزای تحصیلی است که می تواند به یک تجربه خوب و شیرین و یا تجربه ای تلخ مبدل گردد.

مزایا و معایب تحصیل در پرتغال

همان گونه که تا کنون بیان شد تحصیل در پرتغال از مزایای بسیاری برخوردار است که سبب جذب دانشجویان بین المللی از سراسر جهان می شود ، البته در کنار این مزایا معایبی نیز وجود دارد اما به طور قطع مزایای تحصیل در این کشور بیشتر است ، در ادامه با مزایای تحصیل در پرتغال آشنا خواهیم شد.

دانشگاه های عالی در پرتغال

در سراسر کشور دانشگاه هایی با سوابق و اعتبار عالی وجود دارند که شامل : دانشگاه نوا لیسبون که موفق به کسب جایگاهی بین دانشگاه برتر زیر 50 سال بر اساس QS شده است ، دانشگاه کاتولیک پرتغال دارای مدرک کارشناسی ارشدکلاس جهانی و دانشکده معماری است و دانشگاه پورتو که (FAUP) برای دهه ها یک مدرسه معماری برجسته در اروپا بوده است.

هزینه پایین زندگی

پرتغال ارزان ترین کشور در اروپای غربی است و لیسبون یکی از ارزان ترین شهر های بزرگ اروپا است ، این بدان معنی است که اگر بودجه محدودی داشته باشید در اینجا زندگی خوبی خواهید شد و اگر شرایط مالی خوبی دارید واقعا راحت زندگی خواهید کرد.

استقبال از دانشجویان بین المللی

پرتغالی ها به دلیل مهمان نوازی شهرت شایسته ای دارند ؛ مردم محلی شما را به گرمی می پذیرند ، این کشور بین گردشگران از کارگران ، دانشجویان اراسموس یا محققان تحصیلات تکمیلی تبعیضی ایجاد نمی کند و به هر بازدید کننده به عنوان یک مهمان نگاه می کند.

پرتغال کشور کوچکی است و به آن افتخار می کند

پرتغال یک کشور کوچک است و مدام به شما نشان می دهد که چرا یک کشور کوچک مزایای خود را دارد ؛ ساحل همیشه نزدیک است ، به عنوان مثال – در پورتو یا لیسبون ، شما به ندرت بیش از 20/30 دقیقه از ساحل فاصله دارید.

اگر یک روز تعطیل باشید می توانید برای یک سفر روزانه به هر شهر کشور بروید و روز دیگر به دانشگاه خود بازگردید یا می توانید در آخر هفته خیلی بهتر کشور را بشناسید.

زبان پرتغالی یک زبان جهانی

حتی اگر پرتغال یکی از آن کشورهای نادر در اروپا باشد که مردم در واقع تلاش می کنند تا با شما در خیابان ارتباط برقرار کنند و فرقی نمی کند که شما به انگلیسی ، اسپانیایی یا حتی روسی صحبت کنید.

با تحصیل در پرتغال زبان پرتغالی را فرا خواهید گرفت که این زبان ششمین زبان گفتاری جهان است و این توانایی می تواند رزومه شما را به خوبی تقویت کند و می تواند به شما در ایجاد ارتباط با مردم در چهار قاره مختلف (آمریکای جنوبی ، اروپا ، آفریقا و آسیا) کمک کند.

اقیانوس اطلس

پرتغالی ها علاقه زیادی به اقیانوس دارند که در ساحل این اقیانوس استراحت کنند ، این اقیانوس به شما امکان می دهد انواع ورزش های آبی را یاد بگیرید یا تمرین کنید.

مکان های غواصی باورنکردنی ، موج های کلاس جهانی برای گشت و گذار یا قایقرانی در این کشور وجود دارد و اگر اهل ورزش های آبی نیستید به هر حال نگاه کردن دریا بسیار سرگرم کننده است.

شهریه

در دانشگاه های دولتی پرتغال ، هزینه های تحصیل بین 750 تا 1200 یورو در سال است که باعث می شود آموزش برای اکثر مردم مقرون به صرفه و قابل دسترسی باشد البته دانشگاه های خصوصی شهریه بالاتری می گیرند و بسته به خود موسسه متفاوت است.

روش تدریس

سیستم دانشگاهی در پرتغال بسیار خوب کار می کند ، در برنامه مورد نظر خود شما می توانید کلاس های موردنظر خود را کنترل کنید.

گاهی اوقات مجاز به انتخاب هر کلاس در هر ترم هستید که خارج از برنامه شما است ، تنها محدودیت این است که کلاس باید در همان دانشکده باشد ، بیشتر دوره ها در پرتغال به استثنای برخی موارد به زبان پرتغالی تدریس می شوند ، با این حال اکثر اساتید انگلیسی صحبت می کنند و اگر دانش شما در مورد پرتغالی کافی نباشد احتمالا به شما این امکان را می دهند که مقاله خود را به زبان انگلیسی بنویسید و سخنرانی خود را انجام دهید.

ثبت نام آسان

اگر اهل اتحادیه اروپا هستید ، ثبت نام در پرتغال آسانتر از حد انتظار است اما اگر اهل کشوری خارج از اتحادیه اروپا هستید و مایل به دریافت NIF در پرتغال هستید باید نماینده مالیات داشته باشید اگر دانشجو هستید ، دانشگاه شما می تواند نماینده مالیات شما باشد و لازم نیست نگران این موضوع باشید ؛ نماینده مالیات فقط کسی است که مقامات مالیاتی می توانند در صورت نیاز به تماس با شما با او تماس بگیرند.

معایب تحصیل در پرتغال

کشور پرتغال با وجود مزایای فراوان معایب خاص خود را به همراه دارد که می تواند فرد را از انتخاب این کشور منصرف سازد ، به عنوان مثال کشور پرتغال در ابتدای ورود دانشجو به این کشور اجازه بردن همراه را به فرد نداده و صدور ویزای همراه دانشجو به سختی صورت می پذیرد.

شرایط اقتصادی پرتغال : این کشور هم اکنون در شرایط اقتصادی سختی قرار گرفته و یافتن کار همزمان با تحصیل به صورت پاره وقت و یا پس از اتمام دوره دانشگاه جهت دریافت ویزای کار به سختی امکان پذیر خواهد بود.

رقابت سنگین برای ورود به دانشگاه های برتر پرتغال : جدا از برخی از دانشگاه های این کشور که دارای اعتبار بین المللی هستند سایر مراکز آموزشی این کشور نتوانسته اند به سطح استاندارد تحصیلی رایج در اروپا برسند و از آن جا که تقاضا برای ورود به این دانشگاه ها بالا است پذیرش بسیار رقابتی است پس توصیه می شود که دانشجویان تنها در صورتی که موفق به دریافت پذیرش از دانشگاه های مطرح این کشور شوند پرتغال را برای تحصیل خود انتخاب کنند.

دشواری فراگیری زبان پرتغالی : آغاز تحصیلات دانشگاهی در پرتغال با یادگیری زبان پرتغالی همراه است و کسانی که می خواهند در دوره کارشناسی پذیرش شوند باید این زبان را فراگیرند ، یادگیری این زبان برای بسیاری از افراد یک مانع برای ارتباط با جامعه جهانی محسوب شده و برخی ترجیح می دهند تا تحصیلات خود را به زبان بین المللی انگلیسی ادامه دهند.

ویزای تحصیلی پرتغال

ويزاي تحصيلي از جمله ويزا هاي پر طرفدار براي مهاجرت تحصیلی به اروپا و دیگر کشور هاي خارجی است ، یکی از روش های محبوب برای ورود به کشور پرتغال مهاجرت تحصیلی و اخذ ويزاي تحصيلي این کشور است ، پرتغال یک کشور فوق العاده جذاب محسوب می شود و جذابیتش نه فقط به خاطر سیستم تحصیلی بلکه به خاطر سبک زندگی فعال و هزینه های مناسبش است.

ویزای تحصیلی پرتغال

قوانین ویزای دانشجویی پرتغال مشابه قوانین موجود در چندین کشور دیگر اتحادیه اروپا است ، اگر می خواهید از کشوری از EU / EFTA برای ادامه تحصیل به پرتغال بروید ، نیازی به ویزای دانشجویی پرتغال نخواهید داشت اما اگر بیش از سه ماه بمانید باید مجوز اقامت را از شورای شهر محلی خود دریافت کنید.

در مقابل شهروندان غیر اتحادیه اروپا در صورت تحصیل بیش از سه ماه در پرتغال همراه با اجازه اقامت به ویزای دانشجویی پرتغال نیاز خواهند داشت ؛ ویزای دانشجویی پرتغال قبل از سفر به پرتغال باید از سفارت یا کنسولگری پرتغال در کشور خود گرفته شود ، برای ورود به پرتغال از اداره مهاجرت و مرز های پرتغال (SEF) لازم است اجازه اقامت درخواست شود.

انواع ویزا و مجوز های دانشجویی پرتغال

ویزای کوتاه مدت شینگن (کمتر از 90 روز)

برای شهروندان غیر اتحادیه اروپا که در یک دوره کوتاه مدت در پرتغال تحصیل می کنند و یا تحقیقات آکادمیک آنها کمتر از سه ماه انجام می شود و کشور های آنها توافق نامه ای با پرتغال ندارند ، باید برای ویزای اقامت کوتاه مدت نوع C در کشور خود قبل از سفر به پرتغال اقدام کنند.

پرتغال یکی از 26 کشور شینگن است و ویزای شینگن به شما امکان می دهد در کل 90 روز به پرتغال و هر کشور شینگن سفر کنید.

ویزای دانشجویی پرتغال و اجازه اقامت (طولانی تر از 90 روز)

اگر تحصیلات شما در پرتغال بیش از 90 روز طول بکشد ، به عنوان یک شهروند غیر اتحادیه اروپا باید برای ورود به پرتغال برای ویزای دانشجویی پرتغال طولانی مدت یعنی ویزای شینگن نوع D اقدام کنید مگر اینکه کشور شما با کشور پرتغال توافق داشته باشند.

شما باید ظرف سه ماه پس از ورود به پرتغال درخواست اجازه اقامت پرتغال را ارائه دهد ، این مدت یک سال معتبر خواهد بود و اگر تحصیلات شما در پرتغال بیش از یک سال طول بکشد می توانید برای تمدید مجوز دانشجویی پرتغالی خود به SEF مراجعه کنید ، اجازه اقامت پرتغال تا پنج سال قابل تمدید است.

اجازه اقامت پرتغال برای محققان

اتباع غیر اتحادیه اروپا که برای انجام تحقیقات خود پس از دکتری به پرتغال می آیند درصورتی که مدت زمان اقامت آن ها بیش از سه ماه باشد می توانند برای درخواست اجازه اقامت خاص اقدام کنند ، این اجازه اقامت این امکان را برای شما فراهم می کند تا در یک کار تحقیقاتی با پرداخت هزینه یا فعالیتی که واجد شرایط آن محسوب می شود شرکت کنید.

درخواست ویزای تحصیلی پرتغال

شما باید برای ویزای تحصیلی پرتغال به سفارت یا کنسولگری پرتغال درکشور خود درخواست دهید ، برای تحصیل در پرتغال شما همچنین باید در یک دوره در دانشگاه پرتغال یا محل تحصیلات عالی پذیرفته شده باشید.

برای ویزا های کوتاه مدت نوع C90 روز ، به موارد زیر نیاز دارید:

 • یک گذرنامه معتبر / شناسه سفر
 • اثبات منابع مالی برای حمایت از شما در طول اقامت
 • اثبات محل اقامت (یا حداقل اثبات بودجه کافی برای تأمین هزینه های خوابگاه)
 • بیمه درمانی / مسافرتی
 • برنامه سفر
 • نامه پذیرش از دانشگاه یا محل تحصیل
 • رسید بانکی برای اثبات پرداخت هزینه پردازش

برخی از سفارتخانه ها / کنسولگری ها ممکن است گواهی عدم سو پیشینه را نیز درخواست کنند.

برای مجوز های اقامت بیش از 90 روز باید اثبات منابع مالی را هم اضافه کنید ، پس از ارائه درخواست ویزای دانشجویی پرتغال ، مراحل تأیید بسته به اینکه از کدام کشور درخواست می کنید بین یک تا سه ماه طول می کشد.

هزینه ویزای دانشجویی پرتغال 60 یورو برای ویزای کوتاه مدت و 99 یورو برای ویزای اقامت طولانی مدت است.

نکاتی درباره درخواست ویزا برای پرتغال

 • مصاحبه ویزا را در وب سایت سفارت پرتغال در منطقه خود برنامه ریزی کنید.
 • سعی کنید قرار ملاقات برای مصاحبه ویزا را در اسرع وقت تنظیم کنید ، زیرا ممکن است صدور ویزا 2-3 ماه طول بکشد.
 • قبل از ارائه مدارک همه الزامات را دوباره بررسی کنید و مطمئن شوید که همه اسناد را در اختیار دارید ، نسخه هایی از پرونده های خود را نگه دارید زیرا ممکن است به برخی از مدارک نیاز داشته باشید.
 • پس از دریافت ویزا ممکن است لازم باشد برخی از الزامات بهداشتی مانند واکسیناسیون را رعایت کنید.

موسسات اعزام دانشجو به پرتغال

تا این بخش از مقاله مشاوران موسسه حقوقی وکلای مهر آفرین رجبی اطلاعات مورد نیاز برای مهاجرت تحصیلی به پرتغال را بررسی و اهم مطالب را بیان کردند اما ذکر این نکته حائز اهمیت است که مطالعه و بررسی مقالات به تنهایی گزینه مناسبی برای اقدام به مهاجرت نیست و عبور مطمئن و آسان از مسیر پر فراز و نشیب مهاجرت به مشاوره با افرادی مطلع و با تجربه نیاز دارد.

موسسات اعزام دانشجو به پرتغال

بر اساس تجارب می توان نتیجه گیری کرد که عدم آگاهی و انتخاب نادرست می تواند امر مهاجرت را با چالش ها و مشکلاتی رو به رو کند که در برخی موارد حتی ممکن است تمامی زحمات فرد و هزینه های او بی نتیجه بماند و درخواست پذیرش یا دریافت ویزای او رد شود.

بنابراین به شما توصیه می کنیم برای عبور صحیح و آسان و آغاز تحصیل در پرتغال مشاوره با افرادی را انتخاب کنید که از امور مهاجرت به ویژه مهاجرت تحصیلی آگاهی دارند ، از گزینه های موجود موسسات اعزام دانشجو به پرتغال هستند.

ویژگی های موسسات اعزام دانشجو به پرتغال در ایران

موسسه های اعزام دانشجو به پرتغال در ایران موسسه های مهاجرتی هستند که برای اعزام دانشجو به پرتغال فعالیت می کنند ، این موسسه های قانونی برای انجام فعالیت های خود به مجوز نیاز دارند که این مجوز از سوی سوی وزارت علوم ایران صادر می شود.

البته باید در نظر داشت که موسسات اعزام دانشجو به پرتغال تنها قادر به اعزام دانشجو به این کشور هستند و در زمینه های اخذ پذیرش و اعزام دانشجو به این کشور فعالیت می کنند و متاسفانه موسسات اعزام دانشجو به پرتغال با قوانین مهاجرتی و مسائل حقوقی مهاجرت آشنایی کافی ندارند پس نمی توان این موسسات را به عنوان بهترین گزینه برای دریافت مشاوره در زمینه مهاجرت تحصیلی به پرتغال معرفی کرد.

بنابراین بهترین گزینه مشاوره و کسب اطلاعات از موسساتی است که دارای مجوز برای انجام کلیه امور مهاجرت هستند و از دانش لازم و به روز در کلیه زمینه های حقوقی و مسائل مهاجرتی برخوردار هستند و شما می توانید به راحتی بحث مهاجرت تحصیلی به پرتغال یا هر کشور دیگری را به آن ها سپرده و از مهاجرت خود لذت ببرید.

سوالات پر تکرار تحصیل در پرتغال

در مقاله ای که مطالعه کردید سعی کردیم نکاتی مفید و کاربردی در خصوص تحصیل در پرتغال را مطرح کنیم ، در زیر هم می توانید ده سوال جواب مهم در این باره را بخوانید و اگر سوالی دارید از قسمت دیدگاه های سایت شرکت مهاجرتی رجبی به شماره ثبت ۵۶۲۰۵۱ ( موسسه حقوقی رجبی ثبت ۴۰۴۵۱ ) استفاده نمایید.

می خواهم بدانم برای تحصیل در پرتغال ، آزمون سراسری وجود دارد مانند کنکور سراسری ایران؟

دانشگاه های دولتی از آزمون سراسری استفاده می کنند ، در حالی که دانشگاه های خصوصی آزمون های ورودی خود را دارند ، دانشجویان مقطع تحصیلات تکمیلی باید با ارائه کلیه مدارک مورد نیاز از جمله مدارک تحصیلی قبلی مستقیما به دانشگاه های پرتغال که مایل به تحصیل در آن هستند ، مراجعه کنند.

آیا برای تحصیل در پرتغال محدودیت سنی وجود دارد؟

خیر ، برای انتخاب رشته ‌های تحصیلی در دانشگاه های پرتغال محدودیت سنی وجود ندارد.

من در کنکور سراسری ایران پذیرفته شده ام ، آیا می توانم از این قبولی برای گرفتن پذیرش دانشگاه های پرتغال استفاده کنم؟

بله ، شما می توانید از قبولی خود در رشته های مرتبط استفاده نمایید.

برای تحصیل در پرتغال آیا نیاز به ارائه مدرک زبان پرتغالی دارم؟

بله ، آزمون مهارت پرتغالی معمولا شرط ورود به دوره های کارشناسی است و اکثر موسسات آموزش عالی به حداقل مهارت مربوط به سطح B1 / B2 نیاز دارند.

کدام دانشگاه های پرتغال مورد تایید وزارت علوم هستند؟

دانشگاه پروتو ، دانشگاه لیسبون ، دانشگاه نوا لیسبون و کویمبرا

گفته شده که برای تحصیل در پرتغال هم در دانشگاه ها و هم در موسسات پلی تکنیک می توان تحصیل کرد ، آیا برای مقطع دکترا می توانم هر دو را انتخاب کنم؟

خیر ، مقطع دکترا تنها در دانشگاه های پرتغال ارائه می شند و موسسه های پلی تکنیک دوره های دکتری را برگزار نمی کنند.

هزینه تحصیل دکترا در پرتغال چقدر است؟

سالانه بین 2500 تا 3000 یورو برای سال اول تحصیل تمام وقت و بین 1500 تا 3000 یورو پس از آن پرداخت شود.

حداقل دستمزد برای کار دانشجویی در پرتغال چقد راست؟

حداقل دستمزد کار غیر ماهر در پرتغال بین 5 تا 6 یورو و حقوق پایه 600 یورو از سال 2019 است.

چه مشاغلی را هنگام تحصیل در پرتغال می توانم انتخاب کنم؟

صنایع اصلی پرتغال شامل گردشگری ، منسوجات و کفش ، هتل داری ، خودروسازی ، ساخت و ساز ، الکترونیک و حمل و نقل است که میتوانید از بین آن ها کار پیدا کنید اما پرتغال از نظر بیکاری آمار بالایی دارد.

هزینه تحصیل در پرتغال در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد چقدر است؟

• 550 تا 1050 یورو در سال برای مقطع کارشناسی • 500 تا 2500 یورو در سال برای مقاطع کارشناسی ارشد

در این مقاله مشاوران موسسه مهاجرتی رجبی با تکیه بر دانش و تجربیات خود تحصیل در پرتغال را بررسی کرده و اطلاعات لازم برای مهاجرت تحصیلی به این کشور را ذکر کردند ، در صورت نیاز به کسب اطلاعات بیشتر در تمامی زمینه های مهاجرت با دفاتر موسسه در شهر های تهران و شیراز تماس حاصل نمایید تا روش های قانونی مهاجرت را بیشتر بشناسید ، ضمناً مقالات سایت هم می تواند کمک شایانی به شما عزیزان باشد ، پیشنهاد ما مطالعه مقاله تحصیل در انگلستان است ، گرچه هزینه های این کشور ممکن است بیشتر از سایر کشور ها باشد اما بورسیه های تحصیلی می تواند این تفاوت هزینه را جبران نماید.

Rate this post

2 دیدگاه در “تحصیل در پرتغال

 1. امین گفت:

  درود . شهریه دانشگاه کاتولیک تقریبا 700 یوروست .این عالیه . تمکن مالی چقدر برای این دانشگاه نیازه و ایا تمکن مالی دانشگاه های مختلف با هم فرق داره

  1. مشاور روش های مهاجرتی گفت:

   با سلام

   تمکن مالی مربوط به دانشگاه نیست. سفارت هر کشوری مبلغ تمکن مالی مشخصی را در نظر گرفته است .
   به صورت کلی مبلغ تمکن مالی در کشورهای اروپایی بین 6000 ‌تا 12000 یورو می باشد که بسته به روزمه شما و کشور مقصد می‌توان به صورت دقیق گفت که چه مبلغی مورد نیاز است.

   با تشکر از سوال شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

فهرست مطالب
خانه