روسیه

درآمد پزشکان در روسیه

درآمد پزشکان در روسیه

پزشکی یکی از حرفه های قابل احترام در هر جامعه است . البته با وجود احترام است درآمد این حرفه پر درد سر همیشه و در همه کشور ها مناسب و بالا نیست . روسیه ، یکی از کشورهایی است که میزان در آمد پزشکان در آن بسیار پایین است ، و پزشکی در این کشور در بین 10 شغل کم درآمد طبقه بندی می شود . بر اساس بررسی های انجام گرفته متوسط درآمد پزشکان در روسیه کمتر از متوسط درآمد رانندگان اتوبوس در این کشور است . در این مقاله مشاورین ارشد موسسه حقوقی وکلای مهر آفرین رجبی وضعیت مهاجرت کاری در روسیه را برای پزشکان مورد بررسی قرار داده و به بیان وضعیت پزشکان در این کشور می پردازند .

بررسی درآمد پزشکان در روسیه

روسیه با مساحت 17075400 کیلومتر مربع پهناورترین کشور جهان است که در آسیای شمالی و اروپای خاوری واقع است که با اقیانوس آرام شمالی و اقیانوس منجمد شمالی و نیز با دریای خزر ، دریای سیاه و دریای بالتیک مرز آبی دارد . این کشور با کشورهای کره شمالی ، چین ، مغولستان ، قزاقستان ، جمهوری آذربایجان ، گرجستان ، اوکراین ، بلاروس ، لتونی ، استونی ، فنلاند ، نروژ ، لیتوانی و لهستان مرز زمینی دارد .

پایتخت و بزرگترین شهر این کشور مسکو و دیگر شهر های مهم این کشور مسکو ، سن پترزبورگ ، نووسیبیرسک ، یکاترینبورگ ، نیژنی نووگورود ، سامارا ، قازان ، امسک نام دارند . زبان رسمی این کشور زبان روسی و واحد پول آن روبل نام دارد . از جاذبه های گردشگری این کشور می توان به متروی مسکو ، ساختمان های هفت خواهد ، میدان سرخ ، مجموعه کرملین ، پارک پیروزی و موزه جنگ اشاره کرد .

پزشکی در میان یکی از رشته های شغلی پر درآمد در جهان قرار دارد که بسیاری از افراد به امید برخورداری از آینده شغلی مناسب ، دشواری های تحصیل در این رشته را تحمل می کنند . بر خلاف دیگر کشور های جهان ، درآمد پزشکان در روسیه یکی از شغل های کم درآمد است . درآمد پزشکی روسیه در بین 10 شغل کم درآمد طبقه بندی می شوند و اکثر پزشکان این کشور برای تامین هزینه زندگی خود و خانواده خود مجبور به اشتغال در کاری غیر از پزشکی به عنوان شغل دوم هستند . البته درآمد پزشکانی که در بیمارستان ها و کلینیک های دولتی این کشور کار می کنند از همتایان خود که در کلینیک ها و بیمارستان های خصوصی کار می کنند کمتر است . هر چه پزشک جوان تر و تخصص او کمتر باشد درآمد او نیز کمتر است .

وضعیت شغلی پزشکان در روسیه

وضعیت پزشکان روسیه شبیه وضعیت پزشکان آمریکایی و یا اروپایی نیست . در دیگر کشور های جهان پزشکان در طبقه مرفه جامعه قرار دارند ، اما در روسیه اوضاع کمی متفاوت است . در روسیه بیش از 600 هزار پزشک در حال کار هستند که این آمار یکی از بالاترین شاخص های سرانه است و حدود 800 هزار پزشک در ایالات متحده با جمعیت بیش از دو برابر از جمعیت روسیه وجود دارد و همین تعداد زیاد پزشکان در روسیه یکی از دلایل پایین بودن درآمد آن ها در این کشور است .

حقوق پایین پزشکان در روسیه سبب فساد های بسیاری نظیر رشوه برای مواد و خدمات شده است . اگرچه در اصل مراقبت پزشکی در این کشور رایگان است ، شانس دریافت درمان مناسب ممکن است به ثروت بیمار بستگی داشته باشد . با کاهش بودجه دولتی ، سلامت بسیاری از افراد به ویژه سالمندان در روسیه تحت تاثیر قرار گرفته است .

میزان درآمد پزشکان در روسیه

درآمد پزشکان در روسیه بسته به تخصص آن ها و محل اشتغال او در بیمارستان خصوصی و یا دولتی متفاوت است . در آمد بیش از نیمی از پزشکان روسیه کمتر از 25000 روبل یعنی حدود 360 یورو برای هر ماه می باشد . البته برخی از پزشکان در این کشور کمتر از 15000 روبل در یک ماه دریافت می کنند و تنها 8.4 درصد از پزشکان شاغل در روسیه حقوق متوسط ماهانه ملی بیش از 50،000 روبل در یک ماه دریافت می کنند .

در میان گروه پزشکی ، پرستاران ، ماما ها و بهیاران حدود 25000 روبل برای هر ماه دریافت می کنند و تنها دو درصد از آن ها با درآمد 50000 روبل برای یک ماه کار می کنند . بر اساس آمار و تحقیقات انجام شده میزان درآمد پزشکان در این کشور حدود 21700 روبل در ماه است ، در حالی که هزینه شغل های پاره وقت در این کشور حدود 28500 روبل در یک ماه است .

متوسط درآمد پزشکان در روسیه تقریبا حدود 28000 روبل در ماه ( کمتر از 12000 دلار در سال ) است . درآمد بسیاری از پزشکان روسی حتی کمتر از این میزان است و برای متخصصین جوان در زمینه پزشکی ، آنها تقریبا هیچ کاری را انجام نمی دهند و مجبور به پرداخت هزینه های زیاد تحصیل در این کشور هستند .

هزینه زندگی در روسیه

روسیه یکی از کشور های جهان با هزینه زندگی مقرون به صرفه است . البته این هزینه بر اساس شیوه و سبک زندگی ، عادات خرج کردن و شهر محل اقامت فرد متفاوت است . هر فرد برای گذران زندگی خود در روسیه حدود 300 تا 400 دلار برای هر ماه نیاز دارد . این هزینه زندگی شامل هزینه خوراک ، پوشاک ، حمل و نقل ، بهداشت ، تفریح و سرگرمی و غیره است که در روسیه 27 درصد بیشتر از ایران است ، هزینه مسکن که جداگانه بررسی شده در این کشور 5 درصد بیشتر از ایران می باشد . با این وجود بسیاری از پزشکان روسیه برای تامین هزینه های خود و خانواده خود مجبور به کار بیشتر یا کار دوم در این کشور هستند .

هدف از نگارش مقاله فوق ، معرفی دشواری های زندگی یکی از حرفه های مورد احترام در سطح جهان ، یعنی پزشکی است . مشاورین ارشد موسسه مهر آفرین رجبی برای آگاهی علاقمندان تحصیل پزشکی در خارج از کشور برای کار ، درآمد پزشکان در روسیه را بررسی کرده و وضعیت شغلی و رفاه اجتماعی این قشر زحمت کش در روسیه را مورد بررسی قرار دادند .

Rate this post
بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *