اقتصاد کشور سوئد

مشاور روش های مهاجرتی
مشاور روش های مهاجرتی
اقتصاد کشور سوئد
فهرست مطلب

مشاور مهاجرتی

اقتصاد کشور سوئد ، یک اقتصاد بسیار توسعه یافته صادرات محور است که از چوب ، انرژی آبی و سنگ آهن کمک می گیرد ، این مواد خام پایه یک اقتصاد معطوف به تجارت خارجی را تشکیل می دهند و برای هر متقاضی مهاجرت به سوئد باید وضعیت اقتصاد این کشور مهم باشد و از این رو این مقاله توسط شرکت مهاجرتی رجبی به شماره ثبت ۵۶۲۰۵۱ ( موسسه حقوقی رجبی ثبت ۴۰۴۵۱ ) برای استفاده متقاضیان تحریر یافته است.

صنایع اصلی شامل وسایل نقلیه موتوری ، مخابرات ، داروسازی ، ماشین آلات صنعتی ، تجهیزات دقیق ، کالاهای شیمیایی ، کالاها و لوازم خانگی ، جنگلداری ، آهن و فولاد است و به طور سنتی ، سال ها پیش سوئد بر اقتصاد کشاورزی مدرن متکی بود که بیش از نیمی از نیروی کار خانگی را استخدام می کرد.

اما امروزه سوئد صنایع مهندسی ، معدن ، فولاد و خمیر را توسعه می دهد که در سطح بین المللی رقابتی هستند ، شرکت هایی مانند Ericsson، ASEA/ABB ، SKF ، Alfa Laval ، AGA و Dyno Nobel نمونه بارز این موفقیت هستند.

سوئد یک اقتصاد رقابتی و به شدت آزاد شده و بازار باز است و اکثریت قریب به اتفاق شرکت های سوئدی دارای مالکیت خصوصی و بازار محور هستند ، با توجه به اینکه سوئد یکی از قدرت های بی طرف در طول جنگ جهانی دوم بود ، مانند بسیاری از کشورهای اروپایی دیگر مجبور به بازسازی پایگاه اقتصادی، سیستم بانکی و کشور خود در کل نبود.

اقتصاد کشور سوئد

جایگاه و رتبه اقتصاد سوئد

سوئد تحت سیستم مختلط سرمایه داری با فناوری پیشرفته و مزایای رفاهی گسترده به استاندارد بالای زندگی دست یافته است و همین امر اقتصاد کشور سوئد را در بین سایر کشورهای اروچایی ممتاز کرده است و افرادی که برای کار در سوئد به این کشور مهاجرت می کنند ، دغدغه مشکلات کاریابی را ندارند.

امتیاز آزادی اقتصادی سوئد 74.7 است که اقتصاد آن را بیست و یکمین در بین آزادترین اقتصادها در شاخص سال 2021 می کند ، اقتصاد کشور سوئد در بین 45 کشور منطقه اروپا در رتبه دوازدهم قرار دارد و امتیاز کلی آن بالاتر از میانگین منطقه ای و جهانی در آزادی اقتصاد می باشد و این کشور شانزدهمین کشور ثروتمند جهان است و سرانه تولید ناخالص داخلی (GDP) این کشور در رتبه بندی OECD درست کمتر از آلمان است.

سوئد هم اکنون 23 امین اقتصاد شکوفا و قدرت اقتصادی جهان می باشد ، اما همواره جز 5 کشور با رفاه و اسایش جهان قرار داشته است ، یکی از دلایل اصلی آن را می توان دوری از هر آشوب و درگیری در سطح بین المللی دانست ، به طوری که بیش از 200 سال از آخرین درگیری و جنگ این کشور می گذرد ، در نتیجه هزینه هایی که می توانسته خرج جنگ و ساخت ویرانی ها و از بین رفتن ثروت شود فقط در راه آبادی و ساخت کشور استفاده شده است.

واحد پول و تاریخچه آن در سوئد

کرون سوئد از سال 1873 واحد پول در اقتصاد کشور سوئد بوده و توسط بانک مرکزی این کشور صادر می شود ، در زبان انگلیسی گاهی اوقات به این واحد پولی به عنوان تاج سوئدی گفته می شود ( کرونا در زبان سوئدی به معنای تاج است ).

واحد پول و تاریخچه آن در سوئد

یک کرون به 100 اوره تقسیم می شود ، با این حال تولید و عرضه تمام سکه‌های اوره از 30 سپتامبر 2010 متوقف شدند ولی قیمت کالاها در این کشور همچنان به اوره است ، اما هنگام پرداخت نقدی همه مبالغ به نزدیک‌ترین کرون گرد می‌شوند.

سکه هایی که در حال حاضر در گردش هستند 1 کرون و 5 و 10 کرون هستند ، اسکناس ها در عناوین 20 ، 50 ، 100 و 500 کرون می باشند ؛ سوئد در سال 1995 به اتحادیه اروپا پیوست و طبق معاهده ملزم به پیوستن به منطقه یورو و تبدیل به استفاده از یورو است ، با این حال اکثر سوئدی ها با پذیرش این ارز مخالف هستند ، در 14 سپتامبر 2003 ، 56 درصد از رأی‌ دهندگان ، پذیرش یورو را رد کردند و دولت سوئد با بهره‌گیری از خلأ تصمیم گرفت به ERM II نپیوندد که پیش‌شرطی برای پذیرش یورو است.

شرکت های مهم در سوئد

شاید تاکنون هنگامی که نام سوئد به گوشتان می خورده ، مطالب زیادی از ذهنتان می گذشته است ، شهرهای مهم ، خواننده های مشهور ، مکان های دیدنی سوئد و خیلی موارد دیگر اما کمتر کسانی هستند که کمپانی ها و شرکت های بزرگ و در حال فعالیت در اقتصاد کشور سوئد را بشناسند.

شرکت های مهم در سوئد

در ادامه چندی از شرکت های مهم این کشور را به شما معرفی می کنیم ، که می توانید در صورت مهاجرت و داشتن تخصص های لازم در هر یک از آنان مصاحبه داده و در صورت داشتن مهارت کافی مشغول به کار شوید.

همچنین اگر دارای مهارت و تخصص در حرفه و یا شغلی خاص هستید می توانید با کارشناسان ما در موسسه مهاجرتی رجبی تماس حاص کرده و از شرکت ها ، سازمان و کارخانجاتی که قادر به فعالیت در این کشور می باشد ، اطلاعات کاملی کسب نمایید.

IKEA

لوازم خانگی ، لوازم اصلی ، ابزارهای مفید و مبلمان IKEA در سراسر جهان شناخته شده هستند . این وسائل در طراحی های معمولی و مدرن ساخته شده اند و دارای ویژگی های سازگار با محیط زیست و استفاده آسان می باشند.

این شرکت در بیش از 400 فروشگاه در 52 کشور مختلف در حال فعالیت است و بیشترین تعداد فروشگاه هایش را در آلمان و ایالات متحده آمریکا تاسیس کرده است و 208 هزار کارمند و کارگر را در استخدام خود دارد . پس جای تعجب نیست که IKEA با درآمد بیش از 40 میلیارد دلار در سال در رتبه اول لیست بزرگترین شرکت های سوئدی قرار بگیرد.

Volvo Group

ولو یک کمپانی سوئدی است که در تولید ، توزیع ، بازاریابی و تجارت کامیون و اتوبوس تخصص دارد . این شرکت در سال 1927 تأسیس شد و درآمد آن حدود 37 میلیارد دلار در سال است و علاوه بر این ، ولو در بیزنس هایی از جمله مدیریت املاک و ابزارهای بیمه نیز فعالیت دارد ، تعداد کارمندان آن بیش از 100 هزار نفر در 18 کشور جهان است ، اما ما می توانیم محصولات ولوو را در بیش از 190 بازار پیدا کنیم.

H&M

اچ اند ام یکی از معروف ترین و مشهورترین برندهای تولید لباس در جهان است ، شروع فعالیت این شرکت به سال 1947 برمی گردد و در ابتدا اچ اند ام تنها بر تولید پوشاک زنانه متمرکز بود ولی امروزه این شرکت با درآمدی معادل 2519 میلیارد دلار در 71 بازار ( شامل47 بازار خرید آنلاین ) فعالیت می کند و 177 هزار کارمند را در اختیار دارد ، البته اکنون تولیدات این شرکت افزایش یافته و لباس های مردانه و بچه گانه و یا حتی لوازم منزل را هم در بر می گیرد.

Ericsson

یکی از بزرگترین شرکت ها در سوئد که در زمینه عملیات مخابراتی مرتبط با نرم افزار ، زیرساخت ، سیستم های ویدئویی ، پهنای باند و تجهیزات شبکه فعالیت می کند و درآمد آن بیش از 23 میلیارد دلار در سال تخمین زده می شود و دفتر مرکزی آن در استکهلم واقع شده است.

این شرکت در سال 1876 توسط لارس مگنوس اریکسون تأسیس شد و در حال حاضر شعبه های این شرکت را در بیش از 180 کشور جهان می بینیم ، این شرکت یک کارفرمای بزرگ در اقتصاد کشور سوئد است که با تعداد 95 هزار نفر کارگر و کارمند در استخدام می باشد این شرکت همچنین تولید کننده مشترک گوشی های تلفن همراه با شرکت سونی به نام سونی اریکسون بود که تا سال 2012 ادامه داشت و پس از آن کل این بیزنس به سونی سپرده شد.

شهرهای مهم اقتصادی سوئد

تولید ناخالص داخلی سرانه در اقتصاد کشور سوئد یکی از بالاترین ها در اروپا است و یک سوم از این مقدار را شهر استکهلم پایتخت این کشور بر عهده دارد ، می توان گفت که این شهر مهم ترین شهر سوئد و علاوه بر پایتخت سیاسی ، پایتخت اقتصادی ، فرهنگی و رسانه ای این کشور نیز می باشد.

شهرهای مهم اقتصادی سوئد

گوتنبرگ بعد از این شهر از دیگر قطب های اقتصادی سوئد به شمار می رود که با بندری که دارد در کنار کارخانه ولوو و صنایع بلبرینگ و کاغذ میزان بسیار زیادی از درآمد ناخالص کشور را تامین می کند.

به گونه ای می توانیم بگوییم که تمامی شهرهای سوئد تاثیری در اقتصاد این کشور دارند و هرکدام صنایع و کارخانجات خاص خود را در بر می گیرند و گوشه ای از چرخ بزرگ اقتصادی این کشور را می گردانند ، پس مهم این است که شما با تخصصی که دارید می توانید در این کشور و در شهر خاصی شاغل شوید.

برای اطلاع بیش تر از زمینه فعایلت های مناسب در هر شهر این کشور به مقاله سرمایه گذاری و ثبت شرکت در سوئد مراجعه نمایید.

سرمایه گذاری در اقتصاد کشور سوئد

یکی از کشورهای مناسب برای سرمایه گذاری و تاسیس شرکت و هر گونه بیزنس سوئد می باشد ، زیرا این کشور همواره در حال پیشرفت و ترقی است و دوم دولت از کسب و کارهای فعال تا حد ممکن حمایت کرده و نمی گذارد که بیزنسی با شکست و یا ضرر مواجه گردد.

این روش در کنار دیگر روش های مهاجرتی یکی از پر درخواست ترین روش های کسب اقامت سوئد می باشد که در طی سال های گذشته مردم کشورمان هم توانسته اند که با استفاده از این روش به این کشور سفر کنند.

یکی از راه های مناسب سرمایه گذاری در سوئد استارتاپ ها و کارآفرینی با ایده ها و تفکرات نوین است که بسیار از سوی دولتمردان مورد استقبال قرار می گیرد و حمایت های فراوانی از افراد سرمایه گذار در این بخش صورت می گیرد.

سوالات پر تکرار اقتصاد کشور سوئد

جایگاه اقتصاد کشور سوئد در جهان کجاست؟

امتیاز آزادی اقتصادی سوئد 74.7 است که اقتصاد آن را بیست و یکمین در بین آزادترین اقتصادها در شاخص سال 2021 می کند ، اقتصاد کشور سوئد در بین 45 کشور منطقه اروپا در رتبه دوازدهم قرار دارد و امتیاز کلی آن بالاتر از میانگین منطقه ای و جهانی در آزادی اقتصاد می باشد و این کشور شانزدهمین کشور ثروتمند جهان است و سرانه تولید ناخالص داخلی (GDP) این کشور در رتبه بندی OECD درست کمتر از آلمان است.

چرا واحد پول سوئد یورو نیست؟

سوئد در سال 1995 به اتحادیه اروپا پیوست و طبق معاهده ملزم به پیوستن به منطقه یورو و تبدیل به استفاده از یورو است ، با این حال اکثر سوئدی ها با پذیرش این ارز مخالف هستند ، در 14 سپتامبر 2003 ، 56 درصد از رأی‌ دهندگان ، پذیرش یورو را رد کردند و دولت سوئد با بهره‌گیری از خلأ تصمیم گرفت به ERM II نپیوندد که پیش‌شرطی برای پذیرش یورو است.

صنایع اصلی سوئد کدامند؟

صنایع اصلی شامل وسایل نقلیه موتوری ، مخابرات ، داروسازی ، ماشین آلات صنعتی ، تجهیزات دقیق ، کالاهای شیمیایی ، کالاها و لوازم خانگی ، جنگلداری ، آهن و فولاد است و به طور سنتی ، سال ها پیش سوئد بر اقتصاد کشاورزی مدرن متکی بود که بیش از نیمی از نیروی کار خانگی را استخدام می کرد.

برای کسب اطلاعات بیش تر در زمینه شناخت اقتصاد کشور سوئد ، می توانید با ما از طریق دفاتر فعال تهران و شیراز در تماس باشید ، مشاوران موسسه مهاجرتی رجبی آماده ارائه مشاوره رایگان به شما عزیزان هستند ، همچنین می توانید با مطالعه مقاله تحصیل در سوئد با تمام جوانب مهاجرت تحصیلی به این کشور هم آشنا شوید.

Rate this post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

منو
خانه