ترکیه

تاریخ کشور ترکیه از گذشته تا معاصر

تاریخ کشور ترکیه از گذشته تا معاصر

تاریخ کشور ترکیه از گذشته تا معاصر شامل تاریخچه این کشور از زمان امپراتوری عثمانی تا جمهوری ترکیه است ، برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه کار ، تحصیل و زندگی در این کشور با شرکت مهاجرتی رجبی به شماره ثبت ۵۶۲۰۵۱ ( موسسه حقوقی رجبی ثبت ۴۰۴۵۱ ) تماس بگیرید.

همچنین می توانید با مرور مقاله مهاجرت به ترکیه به منبع اطلاعاتی به روز و جامعی دسترسی پیدا کنید.

جمهوری ترکیه کشوری که عمدتا در آناتولی در غرب آسیا واقع شده است و بخش کوچکی از آن در بالکان در جنوب شرقی اروپا قرار دارد ، تاریخ این کشور به هزاران سال قبل از تأسیس جمهوری ترکیه در سال 1923 باز می گرد ، ترک ها که در اصل مردمی کوچ نشین از آسیای مرکزی بودند ، چندین امپراتوری از جمله امپراتوری سلجوقی و بعدا امپراتوری عثمانی را تأسیس کردند.

حدود 3000 سال پیش کشوری که اکنون به نام ترکیه شناخته می شود به چندین پادشاهی تقسیم شده است ، مهمترین آنها پادشاهی هیتی بود ، پادشاهی دیگری از شهر تروا اداره می شد ، در حدود 1200 ق.م. بسیاری از یونانیان شروع به مهاجرت به این کشور کردند ، آنها در کنار سواحل ساکن شدند و ایالت های خود را در آنجا تأسیس کردند ؛ این یونانیان باستان در طول جنگ تروا ، یکی از معروف ترین جنگ های تاریخ ، مردم تروا را فتح کردند.

متعاقبا ، هر دو ترکیه آسیایی و اروپایی توسط ایرانیان با هدایت اسکندر مقدونی فتح شدند ، پس از مرگ اسکندر چندین پادشاهی کوچک در ترکیه به وجود آمدند و سقوط کردند ؛ همه آنها در نهایت توسط ژنرال رومی پومپی در سال 63 قبل از میلاد فتح شدند.

تاریخ کشور ترکیه از گذشته تا معاصر

امپراتوری بیزانس در تاریخ ترکیه

در سال 330 پس از میلاد امپراتور روم ، کنستانتین بیزانس را به عنوان پایتخت شرقی خود انتخاب کرد ، بیزانس که به قسطنطنیه تغییر نام داد ، مهمترین شهر امپراتوری بیزانس یا روم شرقی شد ، برای حدود 200 سال ، از قرن 9 تا 11، امپراتوری بیزانس یک قدرت بزرگ جهانی بود ، مذهب مسیحی و بسیاری از تمدن یونان باستان در اینجا باقی مانده و به سایر نقاط اروپا و آسیا منتقل شده است.

در طول دهه 1000، اولین قبایل ترک به نام سلجوقیان از غرب آسیای مرکزی آمدند و در منطقه مرکزی و شرقی ترکیه کنونی ساکن شدند ، سلجوقیان پیرو دین اسلام بودند ، آنها به امپراتوری بیزانس حمله کردند و یک کشور مسلمان در ترکیه آسیایی تأسیس کردند.

سلجوقیان به نوبه خود توسط صلیبیون مسیحی در راه تصرف فلسطین از دست حاکمان مسلمان آن تضعیف شدند ؛ بعد ها مهاجمان مغول از آسیای مرکزی قدرت اندک باقی مانده سلجوقیان را نابود کردند اما سکونتگاه ها و ایالت های سلجوقیان زنده ماندند.

امپراتوری بیزانس در تاریخ ترکیه

امپراتوری عثمانی در کشور ترکیه

در بخشی از تاریخ کشور ترکیه از گذشته تا معاصر امپراتوری عثمانی تشکیل شد ، گروه دیگری از قبایل ترک از آسیای مرکزی در سال 1200 وارد شدند ، آنها را به نام اولین رهبر افسانه ای خود عثمان یا عثمان (1259-1326) عثمانی می نامیدند.

عثمانی ها یا ترک های عثمانی ، آنچه از ایالت های سلجوقی باقی مانده بود را فتح کردند ؛ در سال 1326 به دریای مرمره رسیدند ، تا سال 1360، عثمانی‌ ها بخش اعظمی از ترکیه اروپایی کنونی را فتح کردند ، قسطنطنیه تا سال 1453 مقاومت کرد تا زمانی که آن نیز به دست ترکان عثمانی افتاد.

امپراتوری عثمانی در دهه 1500 به اوج خود رسید ، در زمان سلطان سلیمان اول (1496-1566) که به عنوان مجلل شناخته می شد ، این امپراتوری در سراسر جنوب شرقی اروپا و از طریق بخش هایی از جنوب روسیه تا جنوب غربی آسیا و شمال آفریقا گسترش یافت.

تحت سلاطین بعدی امپراتوری به آرامی شروع به زوال کرد ، در اواخر دهه 1800 و اوایل دهه 1900، بیشتر قلمرو های اروپایی خود از جمله یونان ، رومانی ، بلغارستان ، آلبانی و سایر بخش‌ های بالکان امروزی را از دست داده بود ، مصر و دیگر کشور های شمال آفریقا نیز عملا مستقل شدند.

بسیاری از ترک ‌ها معتقد بودند که تغییرات در قوانین و آداب و رسوم ترکیه برای توقف بیشتر زوال ضروری است ، سلطان عبدالحمید دوم معروف به عبدالملعون وعده اصلاحات داد اما به قول خود عمل نکرد ؛ در سال 1908 او توسط گروهی از سیاستمداران اصلاح طلب به نام ترکان جوان سرنگون شد ، آنها اصلاحات سیاسی و اجتماعی را انجام دادند و یک سلطنت مشروطه را تحت فرمان سلطان محمد پنجم تأسیس کردند.

فروپاشی امپراتوری عثمانی

فروپاشی نهایی امپراتوری پس از جنگ جهانی اول (18-1914) اتفاق افتاد ، به عنوان یکی از قدرت های شکست خورده ، امپراتوری مجبور شد از سرزمین های باقیمانده غیرترکی خود دست بکشد ، قدرت های اصلی پیروز ، فرانسه و بریتانیا ، برای مدتی استانبول را اشغال کردند و در سال 1919، نیرو های یونانی به سواحل دریای اژه ترکیه حمله کردند.

تاسیس جمهوری ترکیه

تاسیس جمهوری در ترکیه یکی از بخش های مهم تاریخ کشور ترکیه از گذشته تا معاصر بوده است ؛ در حالی که دولت عثمانی درمانده بود ، یک ژنرال ترک به نام مصطفی کمال ، دولت موقتی را تشکیل داد که نیرو های آن یونانی ها را در سال 1922 بیرون کردند ، آخرین سلطان ، محمد ششم ، خلع شد و در سال 1923، کمال جمهوری ترکیه را به پایتختی آنکارا تأسیس کرد ، کمال اولین رئیس جمهور آن شد ، او با نام خانوادگی آتاتورک (“پدر ترک ها”) اصلاحات زیادی را انجام داد که به تبدیل ترکیه به یک کشور مدرن کمک کرد.

تاسیس جمهوری ترکیه

پس از مرگ آتاتورک در سال 1938، حزب جمهوری خواه خلق او توسط عصمت اینونو رهبری می شد که تا سال 1950 رئیس جمهور بود ، از سال 1950 تا 1960، ترکیه توسط حزب دموکرات اداره می شد و جلال بایار به عنوان رئیس جمهور و عدنان مندرس به عنوان نخست وزیر اداره می شد ، در سال 1960 دولت توسط ارتش تحت فرماندهی ژنرال جمال گورسل سرنگون شد ، یک دولت غیرنظامی در سال 1961 با گورسل به عنوان رئیس جمهور و اینونو به عنوان نخست وزیر بازسازی شد.

در سال 1965، سلیمان دمیرل ، رئیس حزب عدالت ، نخست وزیر شد ، او تا سال 1971 حکومت کرد و پس از آن توسط ارتش مجبور به استعفا شد ، پس از انتخابات سال 1973، بولنت اجویت ، رهبر حزب جمهوری خواه خلق نخست وزیر شد.

در سال 1974، به دنبال کودتای نظامی در قبرس ، نیرو های ترکیه بخشی از این کشور جزیره ‌ای را که هم یونانی ‌ها و هم ترک‌ ها در آن زندگی می‌کنند اشغال کردند ؛ در سال 1980 پس از اینکه یک سری از دولت های ضعیف ثابت کردند که قادر به کنار آمدن با مشکلات کشور نیستند.

ژنرال کنان اورن حکومت را به دست گرفت. او بر اساس قانون اساسی جدید در سال 1982 رئیس جمهور شد و تا سال 1989 که تورگوت اوزال به عنوان رئیس جمهور انتخاب شد در این سمت بود ، پس از مرگ اوزال در سال 1993 توسط سلیمان دمیرل جانشین او شد ، تانسو چیلر در سال 1993 اولین زن نخست وزیر ترکیه شد.

تاریخ معاصر ترکیه

در انتخابات 1995، حزب رفاه – یک حزب اسلامی – بیشترین تعداد کرسی ها را به دست آورد ، نجم الدین اربکان ، رهبر آن ، سال بعد به قدرت رسید و اولین نخست وزیر اسلامی ترکیه از زمان استقلال شد ، اما تنش‌ها بین بنیادگرایان اسلامی و اعضای ارتش که به سیاست‌ های مسلمانان طرفدار اربکان اعتراض داشتند ؛ افزایش یافت.

تاریخ معاصر ترکیه

اربکان مجبور به استعفا شد و مسعود یلماز برای مدت کوتاهی جانشین او شد ، در سال 1998 حزب رفاه ممنوع شد ، در سال 1999، پس از یک سال بی ثباتی سیاسی ، یک دولت ائتلافی جدید به ریاست نخست وزیر سابق ایستر بولنت اجویت قدرت را به دست گرفت ؛ دیگر رویدادهای مهم سال 1999 شامل دستگیری و محکومیت به مرگ رهبر کرد عبدالله اوجالان بود که از سال 1985 شورش های خشونت آمیز علیه ارتش ترکیه را رهبری می کرد ، همچنین دو زلزله ویرانگر جان بیش از 15000 نفر را گرفت.

در مه 2000 احمد نجدت سزر جانشین دمیرل به عنوان رئیس جمهور شد ، او از اصلاحات دموکراتیک حمایت کرد که به ترکیه کمک می کند تا به اتحادیه اروپا وارد شود.

تاریخچه حضور مهاجران در ترکیه

مهاجرت فرآیندی است که طی آن افراد برای اقامت در این کشور به ترکیه مهاجرت می کنند ، بسیاری از این مهاجرین شهروندی ترکیه را دریافت می کنند ، پس از انحلال امپراتوری عثمانی و به دنبال جنگ استقلال ترکیه ، مهاجرت بخش بزرگی از ترک و مسلمانان از بالکان ، قفقاز ، کریمه ، و کرت به ترکیه امروزی پناه بردند و ویژگی های اساسی این کشور را شکل دادند.

روند مهاجرت به این کشور تا به امروز ادامه دارد ، اگرچه انگیزه ها متنوع است و برخی افراد به جهت سرمایه گذازی و کار در ترکیه ، برخی دیگر تحصیل در ترکیه اقدام به مهاجرت به این کشور می کنند که معمولا مطابق با الگو های جنبش های جهانی مهاجرت است.

بحران مهاجران ترکیه دوره ای در طول دهه 2010 بود که با ورود تعداد زیادی از مردم به ترکیه مشخص شد ، ترکیه در واکنش به بحران ، قانون اتباع خارجی و حمایت بین‌المللی و حفاظت موقت را تصویب کرد ، قانون مبنای قانونی “وضعیت اتباع خارجی ” و ایجاد حمایت موقت برای متقاضیان مهاجرت را بیان کرد.

امروزه بسیاری از مهاجران در ترکیه مهاجران کاری هستند ، ایرانیان هم علاقه بسیاری به مهاجرت کاری به ترکیه نشان داده اند ، برای مطالعه مشاغل مورد نیاز این کشور و حقوق و دستمزد هر یک ، مقاله کار در ترکیه را بخوانید.

تاریخ حضور سرمایه گذاران در ترکیه

برای قرن ها ترکیه پیوند تجارت و کسب و کار در جنوب شرقی اروپا بوده است ، این کشور که بین قاره های اروپا و آسیا واقع شده است ، همچنان پورتال تاریخی جهان شرق و غرب است ، اگرچه ریشه در روحیه کارآفرینی دارد ، اما قوانین تجارت قدیمی در ترکیه مانع از توانایی این کشور گسترده برای تجارت با دیگران شد ، در اواخر دهه 1980ترکیه قوانین اقتصادی خود را آزاد کرد و در نتیجه بخش خصوصی را قادر ساخت تا در ایجاد رشد و اشتغال پیش قدم شود.

تاریخ حضور سرمایه گذاران در ترکیه

از زمان تأسیس جمهوری ترکیه در سال 1923 تا 1950 احتیاط کامل یا جزئی برای سرمایه گذاری سرمایه گذاران خارجی از خود نشان داد ، دوگانگی اولیه ترکیه در قبال سرمایه گذاری خارجی را می توان در قرارداد هایی با کشور های خارجی جستجو کرد که به اتباع آنها اجازه رفتار ترجیحی در حین انجام تجارت در امپراتوری عثمانی را می دهد.

بر اساس گزارش سرمایه گذاری جهانی 2019 سازمان تجارت و توسعه سازمان ملل ، ترکیه از موقعیت خود به عنوان دومین دریافت کننده سرمایه گذاری مستقیم خارجی در غرب آسیا محافظت کرده است.

ترکیه به طور سنتی بیشترین سرمایه گذاری را از اتحادیه اروپا دریافت کرده است ، اما جریان ورودی از ایالات متحده پس از دو سال کاهش در سال 2018 افزایش یافت ، از آن زمان ایالات متحده به دومین سرمایه گذار بزرگ ترکیه پس از هلند تبدیل شده است.

برای مطالعه بیشتر در خصوص راه های سرمایه گذاری و ثبت شرکت در ترکیه ، مقاله لینک شده را بخوانید.

وضعیت سیاسی ترکیه در سال های 2002 تا 2020

در انتخابات پارلمانی سال 2002، حزب جمهوری خواه خلق (CHP ) با کسب 20 درصد آرا اما 32 درصد از کرسی های پارلمان بازگشت ، با فروپاشی حزب چپ دموکراتیک ، CHP به دومین حزب بزرگ ترکیه و حزب اصلی مخالف تبدیل شد.

وضعیت سیاسی ترکیه در سال های 2002 تا 2020

بین سال های 2002 تا 2010، ترکیه سه انتخابات عمومی و دو انتخابات محلی برگزار کرد که همگی حزب جمهوری خواه خلق بین 18 تا 23 درصد آرا را به دست آورد.

در انتخابات عمومی سال 2018 حزب جمهوری خواه خلق ، حزب خوب ، فیلیسیتی و حزب دموکرات اتحاد ملت را برای به چالش کشیدن حزب عدالت و توسعه و ائتلاف مردمی در انتخابات پارلمانی 2018 تأسیس کردند ، اگرچه رای CHP به 22% کاهش یافت ، رای استراتژیک به سایر احزاب باعث شد که اتحاد 33 درصد از آرا را به همراه داشته باشد.

سوالات پر تکرار تاریخ کشور ترکیه

قوی ترین حزب در ترکیه کدام است؟

بین سال های 2002 تا 2010، ترکیه سه انتخابات عمومی و دو انتخابات محلی برگزار کرد که همگی حزب جمهوری خواه خلق بین 18 تا 23 درصد آرا را به دست آورد.

ترکیه از نظر جذب سرمایه خارجی در چه جایگاهی است؟

بر اساس گزارش سرمایه گذاری جهانی 2019 سازمان تجارت و توسعه سازمان ملل ، ترکیه از موقعیت خود به عنوان دومین دریافت کننده سرمایه گذاری مستقیم خارجی در غرب آسیا محافظت کرده است.

جمهوری ترکیه در چه زمانی تاسیس شد؟

در حالی که دولت عثمانی درمانده بود ، یک ژنرال ترک به نام مصطفی کمال ، دولت موقتی را تشکیل داد که نیرو های آن یونانی ها را در سال 1922 بیرون کردند ، آخرین سلطان ، محمد ششم ، خلع شد و در سال 1923، کمال جمهوری ترکیه را به پایتختی آنکارا تأسیس کرد ، کمال اولین رئیس جمهور آن شد ، او با نام خانوادگی آتاتورک (“پدر ترک ها”) اصلاحات زیادی را انجام داد که به تبدیل ترکیه به یک کشور مدرن کمک کرد.

در این مقاله مشاوران موسسه مهاجرتی رجبی اطلاعات کلی پیرامون تاریخ کشور ترکیه از گذشته تا معاصر را بررسی و بیان کردند ، در صورت نیاز به کسب اطلاعات بیشتر در مورد زمینه های قانونی مهاجرت به تمام نقاط جهان با دفاتر موسسه در شیراز و تهران تماس بگیرید ، همچنین می توانید با مطالعه مقاله تحصیل در ترکیه ، با رشته ها و دانشگاه های مقرون به صرفه و معتبر این کشور ، آشنا شوید.

Rate this post
بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *