اجاره و خرید ملک در ترکیه

خرید ملک در ترکیه
مشاور مهاجرتی

اگر بودجه شما بیش از 250000 دلار است می توانید با سرمایه گذاری و خرید ملک از طریق گلدن ویزا برای شهروندی اقدام کنید .

به طور متوسط: در اردیبهشت 1403 (آوریل 2024)، قیمت هر متر مربع مسکن در استانبول بین 10.000 تا 15.000 لیر ترکیه (معادل 632 تا 948 دلار آمریکا) است.

برای مثال: آپارتمان 100 متری در مرکز شهر استانبول می تواند بین 1.000.000 تا 1.500.000 لیر ترکیه (معادل 63.200 تا 94.800 دلار آمریکا) قیمت داشته باشد.

به طور متوسط: در اردیبهشت 1403 (آوریل 2024)، اجاره ماهانه آپارتمان 100 متر مربعی بین 4.000 تا 7.000 لیر ترکیه (معادل 2.510 تا 4.360 دلار آمریکا) است.

در مناطق ارزان قیمت: می توان آپارتمان 100 متری را با 2.800 تا 4.000 لیر ترکیه (معادل 1.770 تا 2.510 دلار آمریکا) در ماه اجاره کرد.

مالیات بر املاک و مستغلات در ترکیه بسته به نوع ملک و همچنین شهری که در آن قرار دارد بین 0.1% تا 0.6% متغیر است.

Sahibinden که یک سایت تبلیغاتی واقعا محبوب در ترکیه است می تواند به شما در یافتن خانه مورد نظر در هنگام مهاجرت برای کار ، تحصیل و یا سرمایه گذاری در این کشور کمک کند.

اجاره و خرید ملک در ترکیه یکی از مراحل مهاجرت به این کشور محسوب می شود ، اما خرید ملک در یک کشور خارجی می تواند یک تجربه استرس زا باشد که با راهکار های ارائه شده در این مقاله، این مانع نیز از مسیر شما حذف می شود.

اگر به دنبال اجاره و خرید ملک در ترکیه هستید ، در اینجا چند نکته اساسی وجود دارد که باید قبل از شروع جستجو برای خانه خود بدانید؛ دولت ترکیه بدون هیچ مشکلی به خارجی ها اجازه خرید آپارتمان می دهد و در طول سال‌ ها خارجی ‌هایی از ایالات متحده آمریکا ، بریتانیا ، کشورهای اروپایی ، چین ، عراق ، ایران ، کویت ، روسیه و عربستان سعودی به دلیل مزایای مختلف در املاک در ترکیه سرمایه‌گذاری کردند.

در ترکیه خرید ملک توسط افراد خارجی و ورود مهاجران جدید از سراسر جهان رو به افزایش است و دولت ترکیه هم از  هزاران خارجی که مشتاق خرید مسکن در این کشور هستند استقبال می کند ، برای سرمایه گذاری افراد ترجیح می دهند در مناطقی مانند استانبول ، آنتالیا ، بدروم ، بورسا ، کوش آداسی و فتحیه اقدام به خرید ملک کنند.

ما در این نوشتار از موسسه مهاجرتی رجبی خرید ملک در ترکیه را بررسی می کنیم.

همچنین شما می توانید با مطالعه مقاله مهاجرت به ترکیه ، با تمام راه های قانونی مهاجرت به این کشور آشنا شده و جنبه های مختلف اقتصادی ، سیاسی و اجتماعی ترکیه را بهتر بشناسید.

مقاله ای که پیش رو دارید، اطلاعات کاملی در مورد خرید ملک در ترکیه به شما می دهد و چون ممکن است زمان کافی برای مطالعه کامل مطالب نداشته باشید، ما ویدیو و پادکست را به شما پیشنهاد می دهیم که خلاصه ای مطلوب از این محتوا را در اختیار شما قرار می دهد.

پادکست اجاره و خرید ملک در ترکیه

نمایش ویدیو درباره اجاره و خرید ملک در ترکیه

بازار املاک و قیمت املاک در ترکیه

طبق گزارش اخیر بانک مرکزی جمهوری ترکیه (CBRT) در اردیبهشت 1403 (آوریل 2024)، قیمت مسکن در این کشور طی سال گذشته (اسفند 1402 تا اسفند 1403) به طور متوسط 128.6 درصد افزایش یافته و به 10.824 لیر ترکیه (معادل 679 دلار آمریکا) در هر متر مربع رسیده است.

این ارقام نشان‌دهنده افزایش قابل توجه در مقایسه با رشد 30.6 درصدی در سال منتهی به سه ماهه اول سال 2022 است.

رشد ماهانه: قیمت مسکن در ترکیه در اسفند 1402 (مارس 2024) نسبت به بهمن 1402 (فوریه 2024) حدود 2.5 درصد افزایش یافته است.

عوامل موثر بر قیمت خرید ملک در ترکیه

قیمت خرید ملک در ترکیه به عوامل مختلفی بستگی دارد ، خرید ملک یکی از روش های مهاجرت به کشور ترکیه به شمار می آید ، در ادامه با عوامل موثر بر قیمت خرید ملک در ترکیه آشنا می شویم.

 • منطقه کشور و ناحیه شهرستان.
 • توسعه زیر ساخت ها ، یعنی در دسترس بودن مغازه ها و مراکز خرید ، زمین های بازی ، پارک ها ، مدارس ، بیمارستان ها ، سالن های ورزشی ، ساحل و غیره.
 • مسکن ثانویه ، یعنی از طرف مالک ، یا مسکن اولیه در یک ساختمان جدید.
 • فاصله از دریا
 • مساحت ملک و مصالح به کار رفته در ساخت.
 • دکوراسیون ، مبله یا بدون مبله.
تفاوت قیمت خانه در آنکارا و سایر شهر های ترکیه

تفاوت قیمت خانه در آنکارا و سایر شهر های ترکیه

آنکارا که پایتخت و دومین شهر بزرگ ترکیه است و یکی از قطب های این کشور برای کار در ترکیه است هر ساله پذیرای مهاجران بسیار است که خواهان خرید ملک در این شهر هستند.

هزینه خرید ملک در آنکارا در مقایسه با سایر شهرهای بزرگ ترکیه مقرون به صرفه است.

به عنوان مثال:

برای خرید یک آپارتمان 85 متری در مرکز شهر آنکارا در اردیبهشت 1403 (آوریل 2024) به طور متوسط به 240.000 دلار نیاز است، که به معنای 2.823 دلار برای هر متر مربع می باشد.
در مناطق حومه شهر آنکارا، قیمت مسکن به طور قابل توجهی کاهش می یابد و می توان با 150.000 دلار یا 1.765 دلار برای هر متر مربع، آپارتمان 85 متری خریداری کرد.
برای مقایسه:

استانبول گران ترین مسکن ترکیه را دارد، با میانگین قیمت خانه 14.000 لیر ترکیه (معادل 877 دلار آمریکا) در هر متر مربع در اردیبهشت 1403 (آوریل 2024).
میانگین قیمت مسکن در سراسر ترکیه در این تاریخ 10.824 لیر ترکیه (معادل 679 دلار آمریکا) در هر متر مربع بود.

قیمت اجاره خانه در ترکیه

متوسط قیمت اجاره خانه در ترکیه در اردیبهشت 1403 (آوریل 2024) به طور قابل توجهی افزایش یافته و در حال حاضر بین 40 تا 70 لیر ترکیه (معادل 2.51 تا 4.36 دلار آمریکا) در هر متر مربع متغیر است.

به این معنی که:

اجاره آپارتمان 100 متر مربعی در حال حاضر بین 4.000 تا 7.000 لیر ترکیه (معادل 2.510 تا 4.360 دلار آمریکا) در ماه است.

در مناطق و محله‌های ارزان قیمت‌تر، قیمت اجاره بین 28 تا 40 لیر ترکیه (معادل 1.770 تا 2.510 دلار آمریکا) در هر متر مربع است، که به معنای اجاره آپارتمان 100 متر مربعی بین 2.800 تا 4.000 لیر ترکیه (معادل 1.770 تا 2.510 دلار آمریکا) در ماه می باشد.

قرارداد اجاره خانه در ترکیه

قرارداد اجاره خانه در ترکیه معمولا توسط آژانس املاک تنظیم می شود ، در صورت عدم وجود آژانس ، الگوی قرارداد را می توان به صورت آنلاین پیدا کرد ، مستاجر باید مدرک هویتی ارائه کند و در برخی موارد – که اثبات درآمد مستاجر امکان پذیر نیست – ممکن است به جزئیات یک ضامن نیاز باشد ؛ به طور کلی یک قرارداد اجاره شامل:

 • آدرس و مشخصات ملک
 • نام و آدرس مالک و نماینده آنها (در صورت وجود)
 • نام و نشانی مستاجر
 • تاریخ شروع قرارداد
 • مدت قرارداد و شرایط تمدید
 • مبلغ اجاره و خرید ملک در ترکیه و شرایط افزایش
 • روش پرداخت
 • مبلغ و شکل سپرده
 • نوع محل اقامت (خانه، آپارتمان، مختلط)
 • شرح مناطق مشترک در ساختمان های آپارتمانی
 • شرح ملک
 • آب و برق شامل اجاره ماهانه
 • شرایط قرارداد و فسخ

یک قرارداد اجاره و خرید ملک در ترکیه کتبی برای تسلیم آن مستلزم حق تمبر است ، این هزینه درصدی از هزینه اجاره سالانه است و معمولا در ابتدای قرارداد توسط مستاجر پرداخت می شود.

آژانس املاکی که ملک را اجاره می کند ، 12 درصد از مبلغ اجاره سالانه را از مستاجر دریافت می کند. معمولا مبلغی معادل اجاره چند ماهه لازم است برای پوشش خسارت ناشی از مستاجر یا قبوض پرداخت نشده آب و برق.

نحوه یافتن ملک در ترکیه

برای انتخاب و خرید ملک در ترکیه روش های مختلفی وجود دارد ، اگر به زبان ترکی مسلط هستید یافتن خانه و خرید یا اجاره ملک مورد نظر در این کشور آسان تر است اما اگر به این زبان مسلط نیستید می توانید از سایت های اینترنتی استفاده کنید.

Sahibinden که یک سایت تبلیغاتی واقعا محبوب در ترکیه است می تواند به شما در یافتن خانه مورد نظر در هنگام مهاجرت برای کار ، تحصیل و یا سرمایه گذاری در این کشور کمک کند ، البته سایت های اینترنتی دیگری نیز برای یافتن ملک در این ترکیه وجود دارند.

علاوه بر این می توانید از مشاورین املاک کمک گرفته و خانه مناسب خود با میزان بودجه مورد نظر را یافته و خریداری کنید ، مشاورین املاک در ازا یافتن خانه مورد نظر خود درصدی به عنوان حق کمیسیون دریافت می کنند ، البته روزنامه های محلی نیز در بخش نیازمندی ها آگهی هایی از خانه های موجود برای فروش ارائه می دهند.

اگر مهاجرت تحصیلی را در ترکیه انتخاب کرده اید هم از همین روش برای یافتن خانه اجاره می توانید استفاده کنید ؛ مقاله تحصیل در ترکیه را بخوانید.

اجاره و خرید ملک در ترکیه

مراحل خرید ملک در ترکیه

دو مرحله برای خرید ملک در ترکیه وجود دارد ؛ مرحله اول یافتن ملک و سپس انجام فرآیند بررسی دقیق است ، در مرحله بعد ، باید یک وکیل در ترکیه استخدام کنید که بتواند قرارداد خرید و فروش را از طرف خریدار مذاکره کند.

لازم به ذکر است که برای حفظ ملک باید بین 10 تا 25 درصد قیمت به حساب بانکی واریز شود ، سپس می توان قرارداد نهایی را امضا کرد ، قبل از صدور عنوان ملک جدید ، باید درخواست اولیه توسط مالکان قدیمی و جدید ارائه شود ، آخرین مراحل خرید املاک و مستغلات در ترکیه این است که مالک جدید درخواست خود را به همراه سایر مدارک به اداره ثبت اسناد و املاک ارائه کند تا ملک را واگذار کرده و سند مالکیت جدیدی صادر کند.

اجاره و خرید ملک در ترکیه

نکاتی در مورد خرید ملک در ترکیه

به سرمایه گذاران خارجی که مایل به خرید ملک به منظور سرمایه گذاری در ترکیه هستند توصیه می شود برای اطمینان از انتخاب صحیح مراحل زیر را انجام دهند:

 • هنگام تصمیم گیری برای خرید ملک در ترکیه، برای انتخاب مکان مناسب از این کشور دیدن کنند.
 • گزینه های خود را با یک مشاور املاک در رابطه با قیمت املاک در میان بگذارند.
 • یک وکیل ترکیه ای استخدام کنند تا ملک را از نظر هرگونه تحمیل بررسی کند ، به خصوص وقتی صحبت از یک املاک تجاری باشد.
 • خارجی ها می توانند با دادن وکالتنامه به وکیل، املاک را از راه دور خریداری کنند.
 • سرمایه گذاران خارجی که به دنبال خرید زمین در ترکیه هستند باید بدانند که نمی توانند بیش از 30 هکتار زمین خریداری کنند.
 • خارجی ها هنگام خرید ملک در ترکیه باید یک بیمه نامه (همچنین به عنوان بیمه داسک شناخته می شود) داشته باشند.
 • مالیات بر املاک و مستغلات هنگام خرید ملک در ترکیه 4.4٪ از ارزش کل معامله تعیین می شود.
 • سایر هزینه های مربوط به خرید ملک ، هزینه های ثبت و اسناد رسمی است که می تواند حدود 1% از معامله را شامل شود.

ضمناً ، چنانچه می خواهید سرمایه گذاری در ترکیه را تجربه کنید ، حتما مقاله سرمایه گذاری و ثبت شرکت در ترکیه را مرور کنید.

هزینه خدمات در ترکیه

پرداخت هزینه های آب و برق در ترکیه نسبتا راحت است ، فقط مطمئن شوید که تمام مدارک مورد نیاز را به راحتی در دسترس دارید.

وضعیت آب و برق شما بسته به اجاره و صاحبخانه متفاوت خواهد بود ، برخی از مالکان خود خدمات شهری را ارائه می دهند ، در حالی که برخی دیگر مسئولیت را به مستاجران خود واگذار می کنند ؛ در موارد نادر، صاحبخانه شما ممکن است موافقت کند که قبوض آب و برق را خودش بپردازد و سپس هزینه ها را در اجاره به شما منتقل کند.

قبل از نقل مکان به محل اجاره خود ، مطمئن شوید هزینه خدمات در ترکیه توسط مستاجر قبلی پرداخت شده و الا باید خودتان هزینه خدمات شهری را پرداخت کنید ؛ توجه داشته باشید که ترکیه مانند کشور های اروپایی در مورد مصرف انرژی و هزینه آب و برق به ویژه گاز ، بسیار سختگیر است.

پس مثل ایران در تابستان با لباس تابستانی نمی توان در خانه زندگی کرد درحالیکه همه رادیاتور ها روشن باشد ، طبق قوانین ترکیه ، تمام قبوض آب ، برق و گاز باید به مستاجر منتقل شود ، برای پرداخت و بنام زدن قبوض به کارت کیملیک ترکیه یا کارت اقامت ترکیه نیاز دارید.

اجاره و خرید ملک در ترکیه

مالیات بر املاک و مستغلات در ترکیه

مالیات بر املاک و مستغلات در ترکیه بسته به نوع ملک و همچنین شهری که در آن قرار دارد بین 0.1% تا 0.6% متغیر است ، بنابراین ، مالیات 0.2٪ برای املاک عادی مانند آپارتمان ها یا ساختمان های نزدیک به شهرهای بزرگ اعمال می شود ؛ در مورد املاکی که در شهر های بزرگ وجود دارد.

نرخ مالیات بر دارایی 0.4 درصد در سال تعیین شده است ، اقامتگاه ‌های شهر های بزرگ مشمول مالیات بر دارایی در ترکیه با نرخ 0.2 درصد در سال هستند ، در حالی که ساکنان مناطق اطراف با نرخ 0.1 درصد مالیات دریافت می‌کنند ، ذکر این نکته ضروری است که املاک اجاره ای در ترکیه از مالیات بر ارزش افزوده معاف هستند.

املاک تجاری با نرخ 0.4٪ مالیات بر املاک و مستغلات در ترکیه می گیرند ، در حالی که نرخ مالیات 0.6٪ برای زمین اعمال می شود ، یادآور می شویم که این نرخ ها بر اساس قیمت ملک محاسبه می شود.

توجه داشته باشید که مالیات بر ارزش افزوده برای خرید ملک در ترکیه اعمال می شود ، بنابراین 18 درصد مالیات بر ارزش افزوده بر املاک تجاری اعمال می شود ، اما زمانی که در مورد املاک مسکونی صحبت می کنیم این مالیات متفاوت است:

 • مالیات بر ارزش افزوده برای آپارتمان های با مساحت بیش از 150 متر مربع 18 درصد است.
 • مالیات بر ارزش افزوده برای آپارتمان هایی با متراژ کمتر از 150 متر مربع 1 درصد است.

اخذ اقامت با خرید ملک در ترکیه

برای دریافت اقامت ترکیه با خرید ملک در حال حاضر باید ملکی به ارزش حداقل 250.000 دلار آمریکا خریداری کنید.

 شما متعهد می شوید که ملک خریداری شده را به مدت حداقل سه سال به کسی نفروشید.

شرایط دیگری نیز برای اخذ اقامت ترکیه با خرید ملک وجود دارد، از جمله:

 • عدم سوء پیشینه
 • داشتن بیمه درمانی
 • تمکن مالی

برای این کار باید ثابت کنید که می توانید از نظر مالی از خود حمایت کنید و یک فرآیند درخواست جداگانه ، غیر وابسته به خرید ملک ارائه دهید ؛ حتی در صورت دریافت اقامت ترکیه برای ورود به عنوان نیروی کار در این کشور نیاز به ویزای کاری جداگانه دارید.

اگر بودجه شما بیش از 250000 دلار است می توانید با سرمایه گذاری و خرید ملک از طریق گلدن ویزا برای شهروندی اقدام کنید که این ویزا حقوق کار و زندگی مشابه یک ترک را اعطا می کند ، اما شما باید سرمایه گذاری املاک و مستغلات خود را حداقل برای سه سال حفظ کنید.

پیشنهاد می کنیم مقاله کدام کشورها با خرید ملک اقامت می دهند؟ را حتما بخوانید.

اجاره و خرید ملک در ترکیه

در این مقاله مشاوران شرکت مهاجرتی رجبی اطلاعات کلی در زمینه اجاره و خرید ملک در ترکیه را بررسی و بیان کردند ، البته فضای مقاله محدود است و اطلاعات مورد نیاز برای مهاجرت به این کشور بسیار زیاد ، پس پیشنهاد ما به شما این است که با دفتر شیراز و تهران تماس گرفته و از جزئیات مهاجرت مطلع شوید ، همچنین پیشنهاد می کنیم مقاله بهترین شهر ترکیه برای تحصیل و زندگی را بخوانید.

Rate this post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *