اقتصاد کشور ترکیه

اقتصاد کشور ترکیه یک اقتصاد در حال ظهور است که توسط صندوق بین المللی پول تعریف شده ، در این مقاله موضوع اقتصاد در این کشور را بررسی می کنیم ، با ما همراه باشید.

اقتصاد کشور ترکیه

مشاور مهاجرتی

ترکیه با داشتن هجدهمین اقتصاد جهان و هفتمین اقتصاد بزرگ اروپا ، یکی از اعضای فعال گروه 20، یکی از قدرتمندترین اقتصاد های جهان است به همین منظور سرمایه گذاران ایرانی به دنبال سرمایه گذاری و ثبت شرکت در ترکیه هستند.

اقتصاد بازار آزاد ترکیه توسط صنعت و به طور فزاینده‌ ای بخش‌ های خدمات هدایت می‌شود ، اگرچه بخش کشاورزی سنتی آن هنوز حدود 25 درصد از اشتغال را تشکیل می‌دهد ، صنایع خودروسازی ، پتروشیمی و الکترونیک از اهمیت بالایی برخوردار بوده و از بخش ‌های سنتی منسوجات و پوشاک در ترکیب صادراتی ترکیه پیشی گرفته است

قوانین مالیاتی ترکیه شامل دو مالیات بر درآمد اصلی است ، نرخ مالیات بر درآمد افراد از 15٪ تا 40٪ متغیر است و نرخ مالیات بر درآمد شرکتی که بر سود کسب و کار وضع می شود برای سال 2021 ، 25 درصد و برای سال 2022 ، 23 درصد است.

نرخ تورم سالانه در اقتصاد کشور ترکیه از 19.89 درصد در ماه قبل و بالاتر از انتظارات بازار 20.7 درصد به 21.31 درصد در نوامبر 2021 افزایش یافت.

در سال 2015، حجم تجارت ترکیه به 351 میلیارد دلار آمریکا رسید در حالی که صادرات 144 میلیارد دلار آمریکا محقق شد ،،هدف اصلی صادرات برای سال 2023، صدمین سالگرد تأسیس جمهوری ترکیه، افزایش سطح 500 میلیارد دلاری است.

ترکیه با جمعیتی بالغ بر 83.4 میلیون نفر تا سال 2021 دارای بیستمین تولید ناخالص داخلی اسمی جهان و یازدهمین تولید ناخالص داخلی بزرگ جهان از نظر PPP است ، این کشور در بین تولید کنندگان پیشرو در محصولات کشاورزی ، منسوجات ، وسایل نقلیه موتوری ، تجهیزات حمل و نقل ، مصالح ساختمانی ، لوازم الکترونیکی مصرفی و لوازم خانگی در جهان است.

در طول 20 سال گذشته تحولات بسیاری در جنبه های اقتصادی و اجتماعی اقتصاد ترکیه رخ داده است ، افزایش اشتغال و درآمد از سال 2000 شروع شده است ، البته این کشور اخیراً به دلیل تغییرات قابل توجه در عوامل خارجی و داخلی ، پیشرفت اقتصادی خود را کند کرده است.

اقتصاد کشور ترکیه بازار آزاد است که می تواند در روند قوانین رقابت دست به دست شود و بخش خصوصی و دولتی اقتصاد را به سمت ایفای نقش نظارتی در اجرای سیاست تجارت خارجی لیبرال به عنوان مانع بین کالا ها و خدمات به افراد و موسسات سوق دهد ، تاکید زیادی بر اصلاحات ساختاری در اقتصاد کشور ترکیه در سال های اخیر شده است ، طی دوره گذشته روند خصوصی‌سازی سرعت گرفته است که به امور مالی عمومی و همچنین کشاورزی نظم بخشیده است.

شما می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه شرایط مهاجرت به ترکیه با شرکت مهاجرتی رجبی تماس بگیرید.

اقتصاد کشور ترکیه بازار آزاد است که می تواند در روند قوانین رقابت دست به دست شود و بخش خصوصی و دولتی اقتصاد را به سمت ایفای نقش نظارتی در اجرای سیاست تجارت خارجی لیبرال به عنوان مانع بین کالا ها و خدمات به افراد و موسسات سوق دهد ، تاکید زیادی بر اصلاحات ساختاری در اقتصاد کشور ترکیه در سال های اخیر شده است ، طی دوره گذشته روند خصوصی‌سازی سرعت گرفته است که به امور مالی عمومی و همچنین کشاورزی نظم بخشیده است.

روناک ، همکار ما در هلدینگ حقوقی مهاجرتی رجبی در این بخش از مقاله به بررسی اقتصاد کشور ترکیه بصورت مختصر و مفید پرداخته است ، در کمتر از دو دقیقه اطلاعات بسیار کاربردی را بدست خواهید آورد که با مطالعه تمام مقاله تفاوت چندانی ندارد.

پادکست اقتصاد کشور ترکیه

نمایش ویدیو درباره کاور اقتصاد کشور ترکیه

سیستم اقتصاد کشور ترکیه

سیستم اقتصادی ترکیه توسط صنعت و به طور فزاینده‌ ای بخش‌ های خدمات هدایت می‌شود ، اگرچه بخش کشاورزی سنتی آن هنوز حدود 25 درصد از اشتغال را تشکیل می‌دهد ، صنایع خودروسازی ، پتروشیمی و الکترونیک از اهمیت بالایی برخوردار بوده و از بخش ‌های سنتی منسوجات و پوشاک در ترکیب صادراتی ترکیه پیشی گرفته است ، با این حال دوره اخیر ثبات سیاسی و پویایی اقتصادی جای خود را به ابهامات داخلی و نگرانی های امنیتی داده است که نوسانات را ایجاد کرده و بر چشم انداز اقتصادی ترکیه سنگینی می کند.

سیاست‌ های کنونی دولت بر اقدامات پوپولیستی در هزینه ‌ها تأکید دارد ، در حالی که اجرای اصلاحات ساختاری اقتصادی کند شده است ، دولت در برخی از بخش ‌های استراتژیک نقش فعال‌تری ایفا می‌کند و از نهاد ها و تنظیم‌کننده ‌های اقتصادی برای هدف قرار دادن مخالفان سیاسی استفاده می‌کند و اعتماد بخش خصوصی به سیستم قضایی را تضعیف می‌کند.

بین ژوئیه 2016 تا مارس 2017، سه آژانس رتبه ‌بندی اعتباری ، رتبه ‌بندی اعتباری ترکیه را به دلیل نگرانی در مورد حاکمیت قانون و سرعت اصلاحات اقتصادی کاهش دادند.

ترکیه همچنان به شدت به نفت و گاز وارداتی وابسته است اما روابط انرژی را با مجموعه گسترده‌ تری از شرکای بین‌المللی به دنبال می‌کند و اقداماتی را برای افزایش استفاده از منابع انرژی داخلی ، از جمله انرژی‌ های تجدیدپذیر ، هسته‌ای و زغال‌سنگ انجام می‌دهد.

سیستم اقتصادی ترکیه

توسعه اقتصادی ترکیه

توسعه اقتصادی ترکیه چگونه است؟ ترکیه با داشتن هجدهمین اقتصاد جهان و هفتمین اقتصاد بزرگ اروپا ، یکی از اعضای فعال گروه 20، یکی از قدرتمندترین اقتصاد های جهان است به همین منظور سرمایه گذاران ایرانی به دنبال سرمایه گذاری و ثبت شرکت در ترکیه هستند ، اگر قصد سرمایه گذاری در این کشور را دارید مقاله لینک شده را بخوانید.

اقتصاد کشور ترکیه در سال 2008 به یک دوره رکود اقتصادی دست یافت و به ترتیب در سال های 2010 و 2011 به ترتیب 9.2 درصد پس از کاهش در سال 2009 و نرخ رشد 8.5 درصدی ، اقتصاد در بسیاری از کشور ها به دلیل بحران مالی جهانی منقبض شد ، در دوره 2002-2014، با توجه به میانگین نرخ رشد تولید ناخالص داخلی 4.9 درصد و 5.4 درصد در سال 2010-2014، کارخانه های توسعه آماده شدند ، در نه ماهه اول سال 2015، نرخ رشد 3.4 درصد به دست آمد ، در سال 1396 معادل 7.4 درصد و در سال 2018 به 2.6 درصد رسیده است که در این زمینه ، تولید ناخالص داخلی سرانه در سال 2002 به 3492 دلار و در سال 2018 به 10000 دلار آمریکا رسیده است.

برنامه میان مدت (2016-2018)، مستقر در ترکیه 2.3٪ در سال 2019 بود در حالی که در سال 2020 نرخ رشد 3.5 و 5٪ در سال 2021 را به خود اختصاص داد.

توسعه اقتصادی ترکیه

نقش تجارت خارجی در اقتصاد ترکیه

ترکیه از دهه 1980 یک سیاست تجاری رشد محور را دنبال می کند ، اصلاحات اقتصادی که توسط محدودیت های واردات انجام شده بود برداشته شد ، سیاست های حمایتی آزاد شد و مبادلات ارزی کاهش یافت ؛ در نتیجه اصلاحات اقتصادی انجام شده در سال های اخیر ، حجم و ساختار تجارت به شدت تغییر کرده است.

در سال 2015، حجم تجارت ترکیه به 351 میلیارد دلار آمریکا رسید در حالی که صادرات 144 میلیارد دلار آمریکا محقق شد ،،هدف اصلی صادرات برای سال 2023، صدمین سالگرد تأسیس جمهوری ترکیه، افزایش سطح 500 میلیارد دلاری است ، شرکت در دوره های آمادگی برای این آزمون ها به شما کمک می کند تا آزمون های ورودی پزشکی و دندانپزشکی در مجارستان را با موفقیت شرکت کرده و بتوانید وارد دانشگاه شوید، آشنایی با نوع سوالات و قرار گیری چند باره در آزمون های آزمایشی بهترین نتیجه را برای دانش آموزان سخت کوش به ارمغان می آورد.

نقش گردشگری در اقتصاد ترکیه

ترکیه با توجه به جغرافیای غنی و ثروت های تاریخی همچنین دانشگاه های معتبر که دارد ، نه تنها در جذب دانشجو برای تحصیل در ترکیه بلکه در گردشگری ساحلی ، بهداشت ، فرهنگ ، مذهب ، ورزش ، غار ها ، شکار ، مناطق مرتفع و در مناطقی مانند گردشگری کنفرانس زیرساخت های قوی دارد و در بین 10 مقصد برتر گردشگری جهان در سال 2018، 45 میلیون بازدیدکننده خارجی وارد ترکیه شده اند و درآمد گردشگری به 29.5 میلیارد دلار رسیده است.

اگر در ترکیه در حال تحصیل هستید ، خوب است با این کشور بخوبی آشنا شوید ، اگر هم قصد برنامه ریزی برای مهاجرت تحصیلی را دارید می توانید مقاله تحصیل در ترکیه را خوانده و با برترین رشته ها و دانشگاه های این کشور آشنا شوید.

درآمد دولت ترکیه

در اقتصاد کشور ترکیه درآمد دولت ترکیه به تمام دریافتی هایی که دولت دریافت می کند ، از جمله مالیات ، عوارض گمرکی ، درآمد حاصل از شرکت های دولتی ، درآمد های سرمایه ای و کمک های خارجی اشاره دارد ، درآمد های دولت بخشی از محاسبه تراز بودجه دولت است ؛ درآمدهای دولت در ترکیه از 114.02 میلیارد تریلی در اکتبر 2021 به 167.76 میلیارد تریلی در نوامبر افزایش یافت ،

سیاست پولی اجرا شده در اقتصاد کشور ترکیه نقش مهمی در کنترل تورم در دهه گذشته و دستیابی به ثبات کلان اقتصادی داشته است ، تورم که یکی از اولویت های دولت در 30 سال گذشته است ، در اواسط سال 1379 به یک رقمی کاهش یافت ؛ شاخص قیمت مصرف کننده در سال 2018 به 20.30 درصد رسید.

 
درآمد دولت ترکیه

برترین اجناس وارداتی کشور ترکیه

کالای وارداتیدرصد از کل واردات کشور
سوخت معدنی و روغن13.1 درصد
مروارید و سنگ های قیمتی12.1 درصد
ماشین آلات11.5 درصد
ماشین آلات و تجهیزات الکتریکی7.8 درصد
وسایل نقلیه6.9 درصد
آهن و فولاد6.8 درصد
پلاستیک5.3 درصد
مواد شیمیایی آلی2.6 درصد

برترین اجناس صادراتی کشور ترکیه

کالای صادراتیدرصد از کل صادرات کشور
وسایل نقلیه13 درصد
ماشین آلات9.9 درصد
ماشین آلات و تجهیزات الکتریکی5.4 درصد
آهن و فولاد5.2 درصد
پوشاک و البسه بافتنی4.9 درصد
پلاستیک4.1 درصد
مروارید و سنگ های قیمتی3.9 درصد
پوشاک و لباس غیر بافتنی یا قلاب بافی3.8 درصد

تولید خالص و ناخالص داخلی ترکیه

در این بخش از مقاله به بررسی تولید خالص و ناخالص داخلی ترکیه میپردازیم ، در سال 2020 ، تجارت خالص کالا و خدمات برای ترکیه 28717- میلیون دلار بوده است ، اگرچه تجارت خالص کالاها و خدمات ترکیه در سال‌های اخیر نوسان قابل‌توجهی داشته است ، اما در دوره 2001 تا 2020 کاهش یافته و به 28717- میلیون دلار آمریکا در سال 2020 ختم می‌شود.

تولید ناخالص داخلی (GDP) درآمد ملی و تولید را برای اقتصاد یک کشور مشخص می کند ، تولید ناخالص داخلی (GDP) برابر با مجموع مخارج کلیه کالاها و خدمات نهایی تولید شده در داخل کشور در یک دوره زمانی معین می باشد ، بر اساس داده های رسمی بانک جهانی، ارزش تولید ناخالص داخلی ترکیه در سال 2020 معادل 720.10 میلیارد دلار بوده است ، ارزش تولید ناخالص داخلی ترکیه 0.64 درصد از اقتصاد جهان را تشکیل می دهد.

سیستم مالیاتی در اقتصاد کشور ترکیه

سیستم مالیاتی ترکیه در اقتصاد کشور ترکیه مشابه سیستم های اتحادیه اروپا است ، ترکیه یکی از رقابتی ترین نرخ های مالیات شرکتی را در میان کشورهای عضو OECD دارد ، قانون مالیات شرکتی ترکیه دارای مقررات واضح ، عینی و هماهنگ است که مطابق با استاندارد های بین المللی است ، قوانین مالیاتی ترکیه را می توان در سه عنوان اصلی طبقه بندی کرد:

 • مالیات بر درآمد : قوانین مالیاتی ترکیه شامل دو مالیات بر درآمد اصلی است ، نرخ مالیات بر درآمد افراد از 15٪ تا 40٪ متغیر است و نرخ مالیات بر درآمد شرکتی که بر سود کسب و کار وضع می شود برای سال 2021 ، 25 درصد و برای سال 2022 ، 23 درصد است.
 • مالیات بر هزینه ها :
  • نرخ های مالیات بر ارزش افزوده به طور کلی 1٪، 8٪ و 18٪ تعیین شده است.
  • مالیات بر مصرف ویژه (SCT)
  • مالیات بر معاملات بانکی و بیمه 5 در صد
  • تمبر مالیاتی نرخ ها از 0.189٪ تا 0.948٪
 • مالیات بر ثروت 0.1٪ و 0.6
سیستم مالیاتی ترکیه

نرخ تورم در ترکیه

نرخ تورم در ترکیه از 19.89 درصد در ماه قبل و بالاتر از انتظارات بازار 20.7 درصد به 21.31 درصد در نوامبر 2021 افزایش یافت ، این بالاترین نرخ تورم از نوامبر 2018 و در مقایسه با هدف 5 درصدی بانک مرکزی در بحبوحه قیمت ‌های بالاتر نفت و در حالی که لیر به پایین ‌ترین حد خود می‌رسد و رئیس جمهور طیب اردوغان وعده کاهش نرخ بهره در کشور را می‌دهد بود.

هزینه انرژی 22.14 درصد افزایش یافت که از افزایش 25.76 درصدی در اکتبر شتاب گرفت در حالی که تورم مواد غذایی اندکی کاهش یافت (27.11 درصد در مقابل 27.41 درصد) ؛ تورم اصلی بدون احتساب اقلام بی ثبات مانند غذا و انرژی ، از 16.82 درصد در اکتبر به 17.62 درصد افزایش یافت ، بر اساس ماهانه قیمت مصرف کننده 3.51 درصد افزایش یافت که بیش از انتظارات برای افزایش 3 درصدی بود.

نرخ تورم در ترکیه

مشاوران موسسه مهاجرتی رجبی در مقاله فوق کلیات شرایط اقتصاد کشور ترکیه را بیان کردند ، در صورت نیاز به کسب اطلاع از جزئیات این موضوع و سایر موضوعات مرتبط با مهاجرت به این کشور با دفاتر موسسه در شیراز و تهران تماس بگیرید ، همچنین می توانید با مطالعه مقاله کار در ترکیه با مشاغل مورد نیاز و قوانین بازار کار این کشور برای مهاجرت کاری هم آشنا شوید.

مطالعه مقالات زیر برای شما که می خواهید در ترکیه فعالیت اقتصادی داشته باشید مفید است:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Rate this post