10 شرکت و بانک مهم لتونی

10 شرکت و بانک مهم لتونی
مشاور مهاجرتی

اولین بانک های تجاری در لتونی حدود سال 1988 تاسیس شده و پس از آن به مرور به تعداد بانک ها افزوده شد؛ امروزه تمامی بانک ها در این کشور زیر نظر بانک مرکزی فعالیت کرده و این بانک مسئول نظارت بر کنترل وضعیت اقتصادی کشور از طریق ابزارهای سیاست پولی می باشد؛ برای اطلاع کامل از وضعیت بانک ها در این کشور با مشاورین موسسه مهاجرتی رجبی به شماره ثبت 562051 (موسسه حقوقی رجبی ثبت 40451) در تماس باشید.

آشنایی با 10 شرکت و بانک مهم لتونی علاوه بر آگاهی از وضعیت اقتصادی به شما کمک می کند تا بهترین مکان ها را برای کار در این کشور پیدا کنید؛ برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد شرایط کار در کشورهای اروپایی مقاله بهترین کشورهای اروپایی برای کار را بخوانید و اطلاعات خود را تکمیل کنید.

امروزه حدود 12 بانک در این کشور فعالیت کرده و حدود 10 مورد آنها طیف کامل خدمات را در اختیار مشتریان شرکتی و خصوصی قرار می دهند؛ تعداد شرکت ها در لتونی 160643 برآورد شده که این شرکت ها هر ساله مقصد بسیار خوبی برای یافتن شغل می باشند.

فهرست مطالب

شرکت تونل بادی Aerodium

شرکت تونل بادی Aerodium طراح و تولید کننده تونل های باد عمودی بوده و اولین تونل بادی عمومی در اروپای شرقی را در اختیار دارد؛ در واقع از این فناوری برای شبیه سازی وضعیت پرواز استفاده شده بسیاری از دانشمندان از تونل های بادی، برای فهم دقیق شیوه پرواز هواپیما استفاده می کنند.

تونل بادی این شرکت که در لیست 10 شرکت و بانک مهم لتونی قرار داشته، در سال 2005 افتتاح شده و در نزدیکی سیگولدا پربازدیدترین منطقه توریستی در لتونی قرار دارد؛ این تونل در فضای باز با سرعت باد 200 کیلومتر در ساعت با قطر 3.7 متر نصب شده شده و علاوه بر اینکه جاذبه توریستی مهمی به شمار می آید، به عنوان یک پایگاه آزمایشی برای فناوری های جدید و یک مکان آموزشی برای مربیان استفاده می شود.

در سال 2017 نسل جدید از تونل های باد جایگزین مدل اولیه شده و سرعت هوا در این مدل 215 کیلومتر در ساعت و منطقه پرواز 2.8 متر است؛ شرکت Aerodium همچنین موفق به کاهش انتشار نویز شده که باعث استفاده از این فناوری در مناطق شهری شده است.

رتبه نام بانک نام شرکت
1 بانک بزرگ سیادله تونل بادی Aerodium
2 بانک تجاری LPB شرکت هواپیمانی ایربالتیک
3 بانک اعتباری SEB شرکت شیرینی سازی لایما
4 بانک جهانی ریتومو شرکت زغال سنگ بالتیک
5 بانک خصوصی لتونی شرکت خودرو سازی دارتز

بانک بزرگ سیادله

بانک بزرگ سیادله در 30 ژوئن 2010 در کشور لتونی تاسیس شده و دفتر مرکزی این بانک در شهر ریگا واقع شده است؛ این بانک دومین بانک بزرگ در لتونی از نظر کل دارایی بوده و در سال 2021 مجموع دارایی های آن 4799.90 میلیون یورو و درآمد خالص بانک 29.64 میلیون یورو برآورد شده است، سیادله به عنوان بانک مادر عمل کرده و خدمات بانکی، مالی و مدیریت سرمایه خصوصی را به بازار داخلی و بین المللی ارائه می دهد.

این بانک در لیست 10 شرکت و بانک مهم لتونی در واقع در سال 2010 از تقسیم بانک پارکس ایجاد شده و نام آن از کلمه ایتالیایی “citadella”  به معنای قلعه قدرتمند گرفته شده و امروزه این بانک به عنوان مرکز اداری و فرهنگی نیز عمل می کند؛ سیادله قصد داشته که به بانک اصلی منتخب برای مشتریان خرده ‌فروشی و مشاغل کوچک در سراسر بالتیک تبدیل شود و به بهبود محصولات و خدمات برای مشتریان در بخش‌ های مدیریت سرمایه شرکتی و خصوصی ادامه می دهند.

این بانک در سال های آینده قصد داشته که تعداد بسیار زیادی از افراد ماهر را استخدام کند و ظرفیت های خود را افزایش دهد؛ از همین رو با داشتن شرایط لازم ممکن است بتوانید در بانک سیتادله مشغول به کار شوید؛ برای اطلاع از نحوه و شرایط مهاجرت کاری به این کشور حتما مقاله مهاجرت به لتونی را مطالعه کرده و یا از طریق تلفن های تماس با مشاورین هلدینگ حقوقی مهاجرتی رجبی در تماس باشید.  

شرکت هواپیمایی ایر بالتیک لتونی

شرکت هواپیمایی ایر بالتیک حدود 27 سال پیش و در 28 اوت 1995 تاسیس شده و مرکزی آن در محوطه فرودگاه بین‌ المللی ریگا در شهرداری ماروپه قرار دارد؛ این شرکت دارای شعبه هایی در تالین، ویلنیوس و تامپره است.

عملیات اصلی این شرکت هواپیمایی در 1 اکتبر 1995 با ورود اولین هواپیمای ایر بالتیک، ساب 340، به ریگا آغاز شده و بعد از ظهر همان روز، هواپیما اولین پرواز مسافربری را برای ایر بالتیک انجام داد؛ ایربالتیک که در واقع یک شرکت با مسئولیت محدود بود، در سال 1999 به شرکت سهامی تبدیل شد.

این شرکت هواپیمایی در لیست 10 شرکت و بانک مهم لتونی با مدیریت مارتین گاوس امروزه تحت استانداردهای عملیاتی هوانوردی اروپا یا JAR ops مشغول به کار بوده و پروازهای مکرر به مراکز SAS در کپنهاگ، اسلو و استکهلم دارد؛ ایربالتیک حدود 36 ناوگان داشته و هواپیماهای خود را در بیش 80 مقصد فرود می آورد.

بانک تجاری LPB

بانک Latvijas Pasta در 5 سپتامبر 2008 تاسیس شده و در 15 دسامبر 2017 نام خود را به بانک تجاری LPB تغییر داد؛ این بانک دارای تعداد بسیار زیادی مشتریان خارج از کشور بوده و به عنوان بانکی “غیر مقیم” شناخته می شود.

سهام بانک LPB متعلق به شرکت وارداتی مونو بوده و در سال 2014 در تحقیقات مربوط به رسوایی کلاهبرداری بانک مولداوی در کنار چند بانک دیگر به عنوان مجرم شناخته شده و حدود 305000 یورو جریمه شد؛ اولویت های اصلی این بانک تجارت الکترونیک، فین تک، امور مالی، تامین مالی تجارت، بانکداری خصوصی، مدیریت دارایی، پس انداز و کارگزاری است.

این بانک در فهرست 10 شرکت و بانک مهم لتونی دارای 54 شعبه در سراسر لتونی بوده و بیش از 500 کارمند شعبه های مختلف این بانک مشغول به کار هستند؛ تا پایان سال 2021، دارایی های بانک بالغ بر 203 میلیون یورو برآورد شده و در آینده نیز همچنان به حفظ نقدینگی بالای دارایی های خود ادامه داده و در عین حال ساختار متنوع خود را حفظ می کند.

شرکت شیرینی سازی لایما

شرکت شیرینی سازی لایما در سال 1870 و در شهر ریگا لیتونی تاسیس شد، بنیاگذار این شرکت تئودور ریگرت بوده و حدود 620 کارمند در این شرکت مشغول به کار هستند؛ لایما در واقع بزرگترین تولید کننده شیرینی در لتونی بوده و نام آن از لایما، الهه سرنوشت در اساطیر لتونی گرفته شده و دفتر مرکزی آن در ریگا قرار دارد.

بانک اعتباری SEB

بانک اعتباری SEB حدود 29 سال پیش و در سال 1993 در شهر ریگا لتونی تاسیس شده و در واقع بخشی از گروه بانکی  SEB سوئد است، این بانک در لیست 10 شرکت و بانک مهم لتونی به عنوان بانکی جهانی عمل کرده و محصولات و خدمات بانکی خرده فروشی، خصوصی و شرکتی را به افراد و شرکت ها ارائه می دهد.

بانک SEB انواع مشاوره مالی، راه حل های تامین مالی کوتاه مدت یا بلند مدت و خدمات مدیریت دارایی های جاری و نقدینگی و همچنین برنامه های بازنشستگی و بیمه را ارائه می دهد؛ این بانک در واقع سومین بانک بزرگ لتونی از نظر کل دارایی بوده و در سال 2021 مجموع دارایی های آن 4513.27 میلیون یورو و درآمد خالص بانک 72.54 میلیون یورو برآورد شده است.

شرکت زغال سنگ بالتیک در  24 نوامبر 2008 و در بندر آزاد Ventspils، لتونی افتتاح شد؛ هدف اصلی این شرکت ذخیره و ارسال زغال سنگ روسیه به اروپای غربی و ایالات متحده است؛ شرکت بالتیک اولین پایانه زغال سنگ بسته در منطقه بالتیک و مجموع سرمایه گذاری های انجام شده به 75 میلیون یورو می رسد که شامل تامین مالی بانکی و همچنین سرمایه گذاری سهامداران می شود ، ظرفیت سالانه این شرکت در لیست 10 شرکت و بانک مهم لتونی حدود پنج میلیون تن زغال سنگ برآورد شده و پس از اتمام فاز دوم ساختمان، ترمینال قادر خواهد بود تا ده میلیون تن زغال سنگ را در سال عبور دهد؛ رئیس هیئت مدیره این شرکت استاریکوف و نایب رئیس هیئت مدیره والری پاشوتا است.

شرکت زغال سنگ بالتیک

بانک جهانی ریتومو

بانک جهانی ریتومو نوعی شرکت سهامی بوده که خدمات مالی و صنعتی را به مشتریان خود ارائه می دهد؛ این بانک در14 مه 1992 تاسیس شده و مقر اصلی آن در ریگا قرار گرفته است؛ این بانک در ارائه خدمات مالی به مشاغل و افراد خصوصی تخصص داشته و یکی از بزرگترین بانک های خصوصی در بالتیک و بزرگترین بانک سرمایه محلی در لتونی است.

ریتومو به عنوان یک بانک جهانی متخصص در بانکداری خرده ‌فروشی، خصوصی و تجاری برای ساکنان و غیر مقیم لتونی فعالیت کرده و تمرکز آن بر خدمات رسانی به مشتریان شرکتی و افراد مرفه است؛ این بانک پروژه های بلندپروازانه را در توسعه املاک تجاری و مسکونی، تولید، حمل و نقل تامین مالی داشته توجه ویژه ای به استارت آپ های فین تک دارد.

بانک ریتومو در واقع چهارمین بانک بزرگ در فهرست 10 شرکت و بانک مهم لتونی از نظر کل دارایی بوده و در سال 2021 مجموع دارایی های آن 1565.18 میلیون یورو برآورد شده است، که سهم بازار 7.58 درصدی را برای بانک فراهم کرده و در سال 2021 درآمد خالص بانک 21.50 میلیون یورو بود.

تقریبا 500 کارمند در این بانک و شعب آن مشغول به کار بوده و از سال 2021، رئیس هیئت مدیره بانک ریتومو النا بورایا است و قبل از آن نیز بورایا مدیریت امور مالی و سرمایه گذاری شرکت و همچنین عملکرد قانونی آن را بر عهده داشته و همچنین شرکت های گروه Rietumu را مدیریت می کرد.

شرکت خودروسازی دارتز لتونی​

شرکت خودروسازی دارتز یک شرکت خصوصی مستقر در لتونی بوده که خودروهای زرهی با عملکرد بالا را طراحی، تولید و به فروش می ‌رساند؛ این شرکت از بازسازی یک کارخانه به نام Russo-Balt در ریگا تشکیل شده و در سال 2009 با مدل Prombron خود و به دلیل چرم روکش شده ساخته شده از پوست نهنگ به شهرت رسید ، یکی از ماشین های این شرکت که در 10 شرکت و بانک مهم لتونی قرار داشته، به نام الماس قرمز در نمایشگاه Top Marques در سال 2010 در موناکو با قیمت پیش بینی شده 1,000,000 یورو (1.25 میلیون دلار) و تبدیل به گرانترین SUV جهان خواهد شد؛ ویژگی ‌های این ماشین شامل نشان‌ های تعبیه‌ شده با روبی طلای سفید و همچنین پنجره ‌های ضد گلوله با روکش طلا، سیستم اگزوز ساخته شده از تنگستن و پوشش بیرونی کولار می شود.

بانک خصوصی لتونی

بانک خصوصی لتونی موسسه ای اعتباری بوده که در این کشور به عنوان شرکت سهامی ثبت شده و مجوز بانکی خود را در 31 ژوئیه 1992 دریافت کرده و قبل از 2017 این بانک با نام AS Banka Paritāte شناخته شده و این بانک در لیست 10 شرکت و بانک مهم لتونی یک شعبه در ایتالیا و حدود 13 شعبه در لتونی داشته شامل شعباتی در ریگا، والمیرا، ونتسپیلز، داوگاوپیلس، لیپاجا، رژکنه، لودزا، سیسیس، والکا و جکابپیلس می شود.

این بانک این سال ها به عنوان یکی از بزرگ ترین بانک های لتونی معرفی شده و در سال 2016 ملی شد؛ تا سال 2020، بسیاری از شعب خود را تعطیل کرده و امروزه تنها 9 شعبه باقی مانده که 4 مورد آن ها در ریگا مستقر شده و حدود 187 نفر در آن مشغول به کار هستند.

سوالات پر تکرار 10 شرکت و بانک مهم لتونی

شرکت تونل بادی Aerodium طراح و تولید کننده تونل های باد عمودی بوده و اولین تونل بادی عمومی در اروپای شرقی را در اختیار دارد؛ در واقع از این فناوری برای شبیه سازی وضعیت پرواز استفاده شده بسیاری از دانشمندان از تونل های بادی، برای فهم دقیق شیوه پرواز هواپیما استفاده می کنند.

  • بانک بزرگ سیادله
  • بانک تجاری LPB
  • بانک اعتباری SEB
  • بانک جهانی ریتومو
  • بانک خصوصی لتونی

این بانک دومین بانک بزرگ در لتونی از نظر کل دارایی بوده و در سال 2021 مجموع دارایی های آن 4799.90 میلیون یورو و درآمد خالص بانک 29.64 میلیون یورو برآورد شده است.

این بانک در فهرست 10 شرکت و بانک مهم لتونی دارای 54 شعبه در سراسر لتونی بوده و بیش از 500 کارمند شعبه های مختلف این بانک مشغول به کار هستند؛ تا پایان سال 2021، دارایی های بانک بالغ بر 203 میلیون یورو برآورد شده و در آینده نیز همچنان به حفظ نقدینگی بالای دارایی های خود ادامه داده و در عین حال ساختار متنوع خود را حفظ می کند.

هدف اصلی این شرکت ذخیره و ارسال زغال سنگ روسیه به اروپای غربی و ایالات متحده است؛ شرکت بالتیک اولین پایانه زغال سنگ بسته در منطقه بالتیک و مجموع سرمایه گذاری های انجام شده به 75 میلیون یورو می رسد که شامل تامین مالی بانکی و همچنین سرمایه گذاری سهامداران می شود.

10 شرکت و بانک مهم لتونی جزو اساسی ترین ارکان اقتصادی این کشور و یکی از بهترین مقاصد برای سرمایه گذاری هستند؛ بدون شک سرمایه گذاری در این شرکت و بانک ها سودآوری بسیار زیادی را برای شما تضمین می کند؛ برای اطلاع از نحوه سرمایه گذاری در کشورهای اروپایی حتما مقاله سرمایه گذاری و ثبت شرکت در اروپا را مطالعه کرده و یا از طریق دو شعبه تهران و شیراز با کارشناسان موسسه مهاجرتی رجبی در تماس باشید.

Rate this post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *