زندگی در کالیفرنیا

زندگی در کالیفرنیا چگونه است؟ کمتر کسی را در دنیای امروز پیدا خواهید کرد که تا به حال اسم و شهرت ایالت کالیفرنیای آمریکا را نشنیده باشد. این ایالت یکی از مرفه ترین، بزرگ ترین و پر جمعیت ترین ایالات کشور آمریکا است که زندگی در آن آرزوی مهاجران بسیاری است. این ایالت شهرهای مهم و بسیار مشهوری را در خود جای داده است که از جهات مختلفی در این کشور دارای اهمیت هستند.

زندگی در کالیفرنیا

مشاور مهاجرتی

خیر، اسالت کالیفرنیا در آمریکا یکی از گران ترین ایالات این کشور است و هزینه های زندگی در آن بالا است.

شهرهای لس آنجلس، سانفرانسیسکو، سن دیگو و ساکرامنتو از شهرهای مهم کالیفرنیا هستند.

 شهرهای سشی، بیکرزفیلد، مودستو، کلویس از مقاصد ارزان تر در کالیفرنیا هستند.

طبق آخرین آمار و گزارشات در سال 2024 متوسط درآمد کارگران در کالیفرنیا سالانه 63,960 دلار است.

بله، این ایالت و شهرهای آن از امنیت بالایی برخوردار هستند و نرخ جرم و جنایت در آن پائین تر از متوسط آمریکا است.

ایالت کالیفرنیا، از جمله مناطقی است که تعدا بالایی از ایرانیان ساکن در آمریکا را در خود جای داده است و همواره یکی از مقاصد اصلی و پر طرفدار در بین ایرانیان بوده است.

زندگی در شهرهای کالیفرنیا می تواند، مزایا و ویژگی های متنوع و بسیاری را به همراه خود داشته باشد و شما را از یک زندگی آرام، جذاب و پر از امکانات بهره مند سازد.

اگر به دنبال زندگی در کالیفرنیا هستید،باید این ایالت را از جهات مختلفی بررسی کنید که در این مطلب کارشناسان شرکت مهاجرتی رجبی، مهم ترین پارامترها و عوامل تاثیرگذار بر زندگی در این ایالت را برای شما بررسی خواهند نمود. ضمنا پیشنها می کنیم علاوه بر این مطلب، حتما بهترین شهرهای آمریکا برای کار را نیز بررسی کرده و بشناسید.

آیا آب و هوای کالیفرنیا برای ایرانیان جذاب است؟

آب و هوای کالیفرنیا به دلیل موقعیت جغرافیایی و توپوگرافی وسیع آن بسیار متنوع است. کوه های ساحلی در امتداد ساحل ایالت قرار دارند و از آن در برابر هوای سرد اقیانوس آرام محافظت می کنند.

بیابان های کالیفرنیا در شرق کوه ها قرار دارند و تحت تأثیر هوای گرم و خشک از مکزیک قرار می گیرند، همچنین بیابان در شرق ایالت قرار دارد و مانع از عبور هوای مرطوب اقیانوس آرام به داخل کشور می شود.

این که آب و هوای کالیفرنیا برای زندگی مناسب است یا نه، به ترجیحات فردی بستگی دارد. این ایالت دارای تنوع آب و هوایی زیادی است، بنابراین می توانید مکانی را پیدا کنید که با نیازهای شما مطابقت داشته باشد.

اگر از آب و هوای گرم و آفتابی، فعالیت های در فضای باز و مناظر متنوع لذت می برید، ممکن است کالیفرنیا مکان مناسبی برای شما باشد. با این حال، باید هزینه بالای زندگی، خشکسالی و خطر زلزله را نیز در نظر بگیرید.

طبق آمار، آب و هوای کالیفرنیا در حال تغییر است و میانگین دمای سالانه در این ایالت در 100 سال گذشته حدود 1 درجه سانتیگراد افزایش یافته است. این امر منجر به رویدادهای آب و هوایی شدیدتر مانند خشکسالی، آتش سوزی جنگلی و سیل شده است.

بر اساس نظرسنجی که در سال 2022 توسط انجمن ایرانیان کالیفرنیا انجام شد، 85% از ایرانیان ساکن در این ایالت از آب و هوای این ایالت راضی یا بسیار راضی بودند که این نشان می دهد، اکثریت ایرانیان از آب و هوای کالیفرنیا لذت می برند. ضمنا باید بدانید که لس آنجلس، ساکرامنتو و سن دیگو تابستان های گرم و خشک و زمستان های معتدل و بارانی دارند، ولی سانفرانسیسکو تابستان های خنک و مه آلودی دارد.

آیا آب و هوای کالیفرنیا برای ایرانیان جذاب است؟

بهترین شهرها و مناطق کالیفرنیا

همانطور که گفتیم کالیفرنیا ایالتی بزرگ است و شهرهای مهم و مطرحی را در خود جای داده است. در ادامه مهم ترن و بهترین شهرهای این ایالت برای زندگی را خواهیم گفت و شما را با ویژگی ها و شرایط زندگی در هریک آشنا خواهیم ساخت.

بهترین شهرها و مناطق کالیفرنیا

لس آنجلس

زندگی در لس آنجلس که به عنوان «شهر فرشتگان» نیز شناخته می شود، می تواند تجربه ای هیجان انگیز، پویا و پرماجرا باشد. لس آنجلس، کلان‌شهری بزرگ و پرهیاهو که به صنعت سرگرمی، آب و هوای آفتابی و سواحل زیبا شهرت دارد.

 لس‌آنجلس دارای مکان هایی متنوع با جمعیتی از سراسر جهان است و به خاطر هالیوود، استودیوهای فیلم سازی، سلبریتی ها، فرهنگ ساحلی، گشت و گذار و خرید شهرت دارد. این شهر یک وزنه اقتصادی بزرگ در آمریکا است.

لس آنجلس

سانفرانسیسکو

سانفرانسیسکو که به «شهر مه آلود» معروف است، شهری پر جنب و جوش و منحصر به فرد با فرهنگ غنی، تاریخ جذاب و مناظر خیره کننده است. 

زندگی در این کلان شهر می تواند تجربه ای هیجان انگیز، پویا و پرماجرا باشد، اما چالش های خاص خود را نیز دارد. این شهر مرکز اصلی فناوری، رسانه، گردشگری و سایر صنایع است، اما یکی از گران ترین شهرهای ایالات متحده برای زندگی شناخته می شود، به خصوص در مورد مسکن.

سانفرانسیسکو

ساکرامنتو

ساکرامنتو، پایتخت کالیفرنیا، شهری با فرهنگ غنی، تاریخ جذاب، آب و هوای دلپذیر و فضای باز فراوان است. 

این شهر در مقایسه با سایر شهرهای بزرگ کالیفرنیا، دارای هزینه زندگی بسیار مقرون به صرفه تری است. اضافه بر این اقتصاد ساکرامنتو در سال های اخیر در حال رشد بوده است که این شهر را خانه تعدادی شرکت و سازمان بزرگ کرده و فرصت های شغلی در صنایع مختلف را در آن به وجود آورده است.

ساکرامنتو

سن دیگو

سن دیگو را به عنوان «شهری با زیباترین آب و هوا» می شناسند و زندگی در آن تجربه ای لذت بخش، آرام و آفتابی را به ارمغان خواهد آورد.

 این شهر ساحلی با آب و هوای معتدل، سواحل زیبا، فضای باز فراوان و فرهنگ متنوع، چیزهای زیادی برای ارائه به ساکنان و بازدیدکنندگان دارد. هزینه زندگی، به خصوص مسکن، می تواند بالا باشد و ترافیک نیز می تواند در ساعات شلوغی مشکل ساز باشد اما با این حال، برای بسیاری از مردم، مزایای زندگی در سن دیگو بر معایب آن چربش می کند.

علاوه بر این 4 کلان شهر این ایالت، شهرهای سانتاکروز، ایرواین، کرمل، نپا و پاسادنا نیز، با این که شهرهای کوچک تری هستند، اما دارای امکانات و رفاه مناسبی بوده و زندگی در آن ها با نهایت آرامش و آسایش همراه است. اضافه بر این موارد، زندگی در این چند شهر کوچک ارزان تر و مقرون به صرفه تر نیز می باشد.

سن دیگو

کیفیت زندگی و امنیت در کالیفرنیا چطور است؟

کیفیت زندگی و امنیت در کالیفرنیا به طور کلی بالا است، اما با توجه به هزینه بالای زندگی، ترافیک و سایر چالش ها، می تواند به طور قابل توجهی در مناطق مختلف و برای افراد مختلف متفاوت باشد. کالیفرنیا خانه برخی از بهترین دانشگاه ها، بیمارستان ها و سایر امکانات در جهان است که زندگی در آن را بسیار مناسب کرده است.

در اکثر شهرها و مناطق مختلف کالیفرنیا، خدمات عمومی، وسائل نقلیه عمومی، حقوق شهروندی و دسترسی به امکانات مدرن و به روز کاملا مشاهده می شود و ساکنین از کیفیت زندگی خود راضی هستند. به مین خاطر در این ایلت قشر مرفه آمریکا بیش از سایر ایالات اقامت دارند.

همچنین امنیت در کالیفرنیا به طور کلی خوب است، اما مانند هر ایالت دیگری، نرخ جرم و جنایت بسته به مکان متفاوت است. برخی از شهرهای بزرگ کالیفرنیا، مانند اوکلند و استاکتون، نرخ جرم و جنایت بالاتری نسبت به میانگین ملی دارند. با این حال، شهرهای و مناطق امن زیادی نیز در کالیفرنیا وجود دارد.

طبق گزارش ها نرخ جرایم اموال کالیفرنیا 25.3 حادثه به ازای هر هزار نفر است که این 23 درصد بیشتر از نرخ 20.7 در سراسر کشور است. نرخ جرایم خشن نیز 4.2 واقعه به ازای هر هزار نفر است که 6 درصد کمتر از نرخ 4.0 در کل کشور است. البته نرخ سرانه جرم و جنایت در امن ترین شهرها به میزان قابل توجهی پایین تر است و برای جرایم خشن 1.7 و برای جرایم دارایی 12.8 است.

کیفیت زندگی و امنیت در کالیفرنیا چطور است؟

مخارج و هزینه های زندگی در کالیفرنیا

همانطور که در بخش های قبل اشاره کردیم، کالیفرنیا ایالتی ارزان برای زندگی نیست و حتی می توان آن را در بین ایالت های گران آمریکا نیز قرار داد. به همین خاطر باید بررسی دقیق و اطلاع از هزینه های زندگی در این ایلت را جز اصلی ترین موارد قرار داد.

دعوت می کنیم مقاله هزینه های زندگی در آمریکا را در همین سایت بخوانید تا با تمام جزئیاتِ هزینه ها از مسکن و غذا گرفته تا قبوض و سرگرمی آشنا شوید.

مخارج و هزینه های زندگی در کالیفرنیا

همانطور که در بخش های قبل اشاره کردیم، کالیفرنیا ایالتی ارزان برای زندگی نیست و حتی می توان آن را در بین ایالت های گران آمریکا نیز قرار داد. به همین خاطر باید بررسی دقیق و اطلاع از هزینه های زندگی در این ایالت را جز اصلی ترین موارد قرار داد. در ادامه متوسط هزینه های ماهانه در گران ترین و ارزان ترین شهرهای این ایالت را بدون در نظر گرفتن هزینه مسکن، برای شما تهیه کرده ایم:

ارزان ترین شهرهای کالیفرنیا

گران ترین شهرهای کالیفرنیا

شهر

یک نفر

خانواده 4 نفره

شهر

یک نفر

خانواده 4 نفره

ساکرامنتو

1,185.2 دلار

4,327.9 دلار

لس آنجلس

1,380.7 دلار

5,009.3 دلار

بیکرزفیلد

1,284.2 دلار

4,480.1 دلار

سانفرانسیسکو

1,505.1 دلار

5,428.5 دلار

مودستو

1,112.5 دلار

4,157.8 دلار

سن دیگو

1,394.3 دلار

4,847.2 دلار

کلوویس

1,158.6 دلار

4,182.1 دلار

ساکرامنتو

1,385.2 دلار

4,827.9 دلار

هزینه اجاره مسکن در کالیفرنیا

یکی از اصلی ترین هزینه های اقامت و زندگی در کالیفرنیا، هزینه اجاره مسکن در کالیفرنیا می باشد که در این ایاللت به طور قابل توجهی بالا است، به خصوص در شهرهای بزرگ و مطرح این ایالت. البته اگر کمی وقت بگذارید و در محله های مناسب به دنبال ملک باشید، شاید بتوانید گزینه های مناسب تری نسبت به کل شهر پیدا کنید.

در این جا میانگین اجاره ماهانه آپارتمان های یک خوابه در برخی از شهرهای کالیفرنیا را مشاهده خواهید کرد:

 • سانفرانسیسکو: 3,000 دلار
 • سن دیگو: 2,700 دلار
 • لس آنجلس: 2,500 دلار
 • ساکرامنتو: 1,800 دلار
 • اوکلند: 2,200 دلار
 • سان خوزه: 2,300 دلار
 • لانگ بیچ: 2,100 دلار
 • فریزنو: 1,500 دلار
 • بیکرزفیلد: 1,300 دلار
 • استاکتون: 1,200 دلار
آیا میزان درآمد در کالیفرنیا مناسب است؟

آیا میزان درآمد در کالیفرنیا مناسب است؟

میزان درآمد در کالیفرنیا به طور قابل توجهی متفاوت است و به عوامل مختلفی از جمله شغل، تجربه، تحصیلات، مکان و صنعت بستگی دارد. سطح درآمد در این ایالت بالاتر از میانگین ملی است و طبق اداره آمار کار ایالات متحده، میانگین درآمد سالانه برای یک کارگر در کالیفرنیا 63,960 دلار در سال 2024 بوده که از میانگین ملی 52,168 دلار بیش تر است.

پس اگر در این اسالت مخارج از سایر مناطق بالاتر است، به نسبت درآمد نیز بیش تر است که این باعث شده از رفاه و امکانات افراد خانواده ها تا حد ممکن کاسته نشود. در این جا میانگین حقوق سالانه برای برخی از مشاغل رایج در کالیفرنیا را طبق آمار در سال 2024 برای شما جمع آوری کرده ایم:

 • کارگران نرم افزار: 112,000 دلار
 • مدیران محصول: 110,000 دلار
 • پزشکان: 208,000 دلار
 • وکلای دادگستری: 180,000 دلار
 • متخصصان مالی: 135,000 دلار
 • مدیران مهندسی: 142,000 دلار
 • معلمان: 62,000 دلار
 • پرستاران: 89,000 دلار
 • کارگران فروش: 56,000 دلار
 • کارگران رستوران: 31,000 دلار

مزایا و معایب زندگی در کالیفرنیا

یقینا کالیفرنیا نه تنهای یکی از بهترین مقاصد در آمریکا برای زندگی، بلکه در جهان نیز شناخته می شود که هر مهاجری آرزوی رسیدن به آن جا و اقامت در آن را دارد. برای این که زندگی در کالیفرنیا را بهتر شناخته و درک نمایید، اطلاع از مزایا و معایب آن بسیار تاثیرگذار خواهد بود. در ادامه مهم ترین مزایا و معایب زندگی در کالیفرنیا را شرح خواهیم داد.

مزایا و معایب زندگی در کالیفرنیا

مزایا

 • کالیفرنیا به خاطر سواحل، کوه ها، جنگل ها و بیابان های خیره کننده اش معروف است. آب و هوای این ایالت مدیترانه ای است، با تابستان های گرم و خشک و زمستان های خنک و مرطوب. این تنوع زیاد در آب و هوا و چشم اندازهای طبیعی، فرصت های زیادی را برای فعالیت های تفریحی در فضای باز مانند پیاده روی، کمپینگ، گشت و گذار، موج سواری و اسکی فراهم می کند.
 • کالیفرنیا بزرگ ترین اقتصاد ایالتی در ایالات متحده را دارد و خانه بسیاری از شرکت ها و صنایع پیشرو در جهان است. این امر فرصت های شغلی زیادی را با حقوق و مزایای رقابتی ایجاد می کند.
 • کالیفرنیا جمعیتی متنوع و چند فرهنگی دارد و این ایالت به خاطر فضای پذیرای خود از مردم از همه قشرها و پیشینه ها شناخته شده است. کالیفرنیا همچنین به خاطر صحنه هنری و آشپزی پر جنب و جوش خود مشهور است.
 • کالیفرنیا به داشتن کیفیت زندگی بالا معروف است و همواره دارای مدارس عالی، بیمارستان های با کیفیت و زیرساخت های توسعه یافته بوده است.
 • این ایالت خانه بسیاری از دانشگاه های برتر جهان، موزه ها، رستوران ها و جاذبه های توریستی است. شما هم برای تحصیل و هم برای تفریح و سرگرمی گزینه های متعدد و بسیار مناسبی را پیش روی خود دارید.

معایب

 • کالیفرنیا یکی از گران ترین ایالت های آمریکا برای زندگی است و هزینه مسکن، غذا، حمل و نقل و سایر اقلام ضروری می تواند به طور قابل توجهی در آن بالا باشد.
 • نرخ مالیات بر درآمد ایالتی در کالیفرنیا می تواند به طور قابل توجهی بالا باشد، به خصوص برای افراد با درآمد بالا.
 • شهرهای بزرگ کالیفرنیا به ترافیک سنگین و زمان های طولانی رفت و آمد معروف هستند.
 • برخی از شهرهای بزرگ کالیفرنیا، به ویژه لس آنجلس، به دلیل آلودگی هوا شناخته شده اند.
 • کالیفرنیا مستعد زلزله، آتش سوزی جنگل و خشکسالی است و در آن احتمال وقوع حوادث وجود دارد.
 • به دلیل فرصت های شغلی و کیفیت زندگی بالا، رقابت برای رسیدن به مشاغل و مسکن در کالیفرنیا می تواند گاهی شدید باشد.

برای شناخت بیش تر شهرها و ایالات مختلف آمریکا با مشاورین موسسه رجبی در دفاتر تهران و شیراز تماس حاصل کنید.

اطلاعات به روز و صحیح ارائه شده در مقالات زیر را به دانسته های خود اضافه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Rate this post