تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در اتریش

تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در اتریش

تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در اتریش در بین کشورهای اروپایی و به طور گسترده تری در جهان محبوبیتی خاص دارد ، اتریش تلاش کرده تمام شرایط و الزامات تحصیل رشته های علوم پزشکی را به گونه ای فراهم کند که دانشجویان بین المللی همچنان مشتاق تحصیل در این کشور بمانند.

کشور اتریش در طول تاریخ كشورهاي اروپايي ، کشوری بسیار فعال و پویا بوده به گونه ای که کشورهایی مانند آلمان و سوئیس را الگو خود قرار داده و تلاش می کند تا از لحاظ اقتصاد و رفاه اجتماعی هم سطح این کشورها قرار گیرد.

خوب است بدانید تحصیل در اتریش به صورت رایگان ( با هزینه ی بسیار ناچیز ) امکان پذیر است و همچنین به دلیل کمبود نیروی کاری این کشور شاریط دریافت ویزای تحصیلی را برای دانشجویان خارجی بسیار آسان تر نموده است.

اتریش کشوری پیشرفته و صنعتی در حوزه های اقتصادی و علمی ست که در چند سال اخیر نیز یکی از ۵ کشور برگزیده دنیا از نظر رفاه و آسایش شناخته شده است و رابطه بسیار نزدیکی در با کشور آلمان دارد که همین امر رفت و آمد و یا مهاجرت به کشور آلمان را برای دانشجویان مقیم اروپا آسانتر می سازد.

در این مقاله در تلاشیم شما را با تمام جوانب تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در اتریش آشنا کنیم ، کارشناسان شرکت مهاجرتی رجبی به شماره ثبت ۵۶۲۰۵۱ ( موسسه حقوقی رجبی ثبت ۴۰۴۵۱ ) دراین راه با شما همراه هستند ، ضمناً برای آگاهی کامل از تمام شرایط و هزینه های تحصیل در کشور اتریش ، مقاله تحصیل در اتریش را حتما مرور کنید.

مزایای انتخاب تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در اتریش

اتریش به خاطر هزینه های تحصیلی پایین برای دانشجویان بسیار جذاب است ، مخصوصا اگر آنها از اتحادیه اروپا باشند ، دانشجویان اتحادیه اروپا اغلب مجبور نیستند بیش از یک هزینه اداری صرفا سمبلیک به دانشگاه پرداخت کنند تا بتوانند در این کشور تحصیل کنند.

دولت اتریش مصمم است که به دانشجویان بین المللی یارانه دهد ، زیرا آنها با افزایش رونق اقتصادی اتریش به آنها کمک می کنند علاوه بر این اتریش به دانشجویان این امکان را می دهد که پس از اتمام تحصیلات خود ویزای کار دریافت کرده و پس از چند سال کار بتوانند به اقامت برسند.

شما با اخذ ویزای تحصیل در اتریش می توانید به کشورهای حوزه شینگن بدون ویزا به راحتی سفر کنید ، سیستم آموزشی در اتریش بسیار قانون مند است و انعطاف پذیری بالایی دارد.

دانشجویان بین المللی تنها 5 درصد از سهمیه دانشگاه های پزشکی را دارند ، در حالی که دانشجویان اتحادیه اروپا 25 درصد سهمیه بیشتری دارند.

دانشکده های پزشکی در اتریش هم زمان نه تنها دانشگاه بلکه بیمارستان دانشگاهی نیز هستند که به دانشجو این فرصت را می دهد تا با فضای واقعی کار خود آشنا شده به صورت عملی مهارت های لازم را فرا گیرند.

خوب است بدانید که دانشگاه های اتریش رتبه زیر 100 را در سطح جهانی به خود اختصاص داده اند و شما یکی از معتبرترین مدارک پزشکی در سطح دنیا را دریافت خواهید کرد که اجازه کار در کشورهای تراز اول جهان را برایتان فراهم می سازد.

تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در اتریش

سیستم آموزشی اتریش

مهد کودک در کشور اتریش به صورت اختیاری است و کودکان ۳ تا شش سال را می توان در مهدهای مختلف ثبت نام کرد ، این مهدکودک ها به دو صورت خصوصی و دولتی وجود دارند که تمام آنها زیر نظر دولت فعالیت می کنند.

در این دوره بچه ها با انجام بازی و سرگرمی های مختلف آماده ورود به مدرسه می شوند و هیچ گونه آموزش درسی به آنها داده نمی شود ، این مراکز به صورت تمام وقت و یا نیمه وقت قادر به نگه داری کودکان هستند وکودکان می توانند به همراه والدین خود در این مراکز حضور داشته باشند.

تحصیل در مدارس اتریش

آموزش در دبستان از سن شش سالگی آغاز می شود و دوره ای ۴ ساله دارد و دانش آموزان پس از قبولی در امتحانات نهایی می توانند وارد دوره آموزش متوسطه اول شوند.

پس از مقطع ابتدایی دانش آموزان در سن ده سالگی به دوره متوسطه وارد می شوند که شامل دو مرحله است ؛ دوره اول نیز چهار سال بوده که با قبولی ، دوره دبیرستان و آخرین مقطع تحصیلی در مدارس آغاز می گردد.

دانش آموزان علاوه بر دبیرستان می توانند در مدارس فنی و حرفه ای گرایشات مختلف را سپری نمایند که پس از یادگرفتن مهارت به صورت تخصصی وارد بازار کار می شوند اما با شرکت در هر گرایش باید در یک آزمون نهایی جهت دریافت مدرک دیپلم خود شرکت کنند.

ورود به دانشگاه های اتریش

دانش آموزانی که مدرک دیپلم خود را از یکی از مدارس کشور اتریش و یا سایر کشورها دریافت نموده اند می توانند برای ورود به دانشگاه ها و کلیه مراکز آموزشی عالی این کشور درخواست دهند.

اولین دوره تحصیل در دانشگاه ها دوره کارشناسی است که در برخی از رشته های علوم پزشکی مانند پرستاری وجود داشته و اغلب به زبان آلمانی برگزار می گردد.

در سال اول ، شما برای اخذ سطح B2 ثبت نام خواهید کرد و کلاس ها به مدت ۹ ماه برگزار می شود و هزینه کل برنامه زبان در حدود ۵،۷۰۰ یورو است که معمولا می توان در دو مرحله پرداخت کرد ، در سال دوم ، شما زبان را برای رسیدن به سطح C1 ادامه خواهید داد و همچنین آموزش آمادگی آزمون ورودی در اختیارتان قرار میگیرد.

برای ورود به رشته های پزشکی و دندانپزشکی اتریش داوطلبان ضمن داشتن مدرک دیپلم با معدل بالا و نمرات سطح الف ، باید در یک آزمون ورودی نیز شرکت نمایند.

برگزاری آزمون به دلیل وجود تقاضای بالا برای ورود به رشته هایی همچون پزشکی و دندانپزشکی است که البته مهارت بالایی را در زبان آلمانی می طلبد.

سیستم آموزشی در اتریش مشابه سیستم تحصیل در آلمان است ، به این صورت که دانشگاه ها دو دوره عمومی و تخصصی دارند که دانشجو ابتدا باید دوره عمومی را گذرانده باشد تا بتواند وارد مرحله تخصصی شود ، ادامه مقاله را با ما همراه باشید تا جزئیات تحصیل رشته پزشکی و دندانپزشکی را برای شما شرح دهیم.

تحصیل رشته پزشکی در اتریش

رشته پزشکی در بهترین دانشگاه های اروپا در کشور اتریش و با بهترین متد و کادر آموزشی به متقاضیان ارائه می شود ، این رشته به مدت ۶ سال به طول می انجامد و انجام هرگونه تحقیقات و مطالعات در این کشور رایگان است.

تحصیل رشته پزشکی در اتریش

سطح دانشگاه های این کشور با یکدیگر متفاوت است و قبل از هرگونه اقدام باید آنها را به دقت بررسی کرد زیرا شرایط پذیرش و زبان تحصیل در هر کدام از آنها مخصوص به خود است و ممکن در شرایط پذیرش موارد متفاوتی را از داوطلب درخواست کنند.

این دوره تحصیلی به دو بخش پیش بالینی و بالینی تقسیم می شود و دانشجویان باید یک آزمون ورودی را پشت سر بگذارند ، برای شرکت در آزمون های ورودی دانشگاه های اتریش آمادگی کامل و قابل توجهی داشته باشید و نسبت به این آزمون شناخت جامعی کسب کنید زیرا از اهمیت ویژه ای برخودار است.

امتحان ورودی رشته های علوم پزشکی یک بار در سال و به صورت همزمان در تمامی دانشگاه های کشور اتریش به صورت سراسری برگزار می گردد این آزمون چند گزینه ای 8 ساعت زمان می برد و دانش آموزان باید یک دانشگاه را انتخاب کنند.

علاوه بر مدرک دیپلم و پیش دانشگاهی دانشجویان علاقه مند به تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در اتریش باید به زبان آلمانی تسلط داشته و مدرک C1 این زبان را ارائه دهند البته گفتنی ست جهت قبولی در آزمون های پزشکی دانشگاه های اتریش نامه قبولی از یکی از دانشگاه های پزشکی کشور مبدا برای دانشجویان غیر اتحادیه اروپا الزامی است.

تحصیل دندانپزشکی در اتریش

پذیرش در رشته دندانپزشکی در دانشگاه های آلمان اشتراکات زیادی با رشته پزشکی دارد و داوطلبان باید پیش نیازهای یکسانی را فراهم سازند.

تحصیل دندانپزشکی در اتریش

ورود به رشته دندانپزشکی نیز نیازمند زبان آلمانی ست و شرکت در آزمون ورودی را نیز می طلبد ، تحصیل در رشته دندانپزشکی که بین 5 تا 6 سال زمان می برد به دانشجویانی که مدرک زبان آلمانی ندارند اجازه می دهد تا ابتدا در دانشگاه به تحصیل زبان و دوره های آمادگی برای آزمون ورودی پرداخته و سپس در آزمون شرکت نمایند.

دقت داشته باشید که همانند رشته پزشکی داوطلبان رشته دندانپزشکی نیز باید حتما در کنکور سراسری دولتی ایران در رشته پزشکی یا دندانپزشکی قبول شده باشند تا بتوانند در آزمون ورودی دانشگاه شرکت کنند.

دانشجویانی که در دانشگاه آزاد ایران نیز که در رشته دندانپزشکی تحصیل می کنند حتما باید ۷۰ واحد درسی را پاس کرده باشند تا بتوانند برای تحصیل دندانپزشکی اتریش اقدام نمایند.

مانند آنچه در خصوص تحصیل در آلمان گفته شد ، دانشجویانی که تمایل به تحصیل در دانشگاه های خصوصی اتریش و زبان انگلیسی را دارند باید مدرک آیلتس خود را با نمره حداقل 6 به دانشگاه ارائه دهند ، خوب است مقاله تحصیل در آلمان را هم مطالعه کنید.

فرصت یادگیری این زبان در اتریش قبل از شروع دوره تحصیلی نیز امکان پذیر است البته متقاضی همچنان باید به زبان آلمانی تسلط داشته باشد و او را از یادگیری این زبان بی نیاز نمی سازد ؛ لازم به ذکر است که هر چه معدل متقاضی بالاتر باشد از امتیاز بیشتری برخوردار خواهد بود.

درخواست پذیرش دانشگاه های اتریش

قبل از درخواست برای تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در اتریش ، باید شرایط ورود به دانشگاه و زبان آن را بررسی کنید تا مطمئن شوید واجد شرایط هستید ، اگر شما الزامات ورودی را نداشته باشید ممکن است لازم باشد یک دوره متفاوت یا درخواست یک دوره گذرا یا پایه را سپری کنید تا شانس پذیرش تان را افزایش دهد.

درخواست پذیرش دانشگاه های اتریش

شما باید اندازه ی فضای دانشگاه ، امکانات موجود و خدمات پشتیبانی برای دانشجویان بین المللی را در نظر بگیرید ، می توانید از جستجوی دوره و جستجوی موسسه برای کمک جهت تحقیق در زمینه ارائه خدمات آموزشی اتریش و دوره های ارائه شده استفاده کنید.

دانشجویان بین المللی معمولا به طور مستقیم از طریق پست یا آنلاین به موسسات اتریش درخواست می دهند همچنین می توانید فرم های درخواست را از وب سایت های موسسات دانلود کنید و یا درخواست فرم بدهید.

گزینه دیگر این است که با موسسه مهاجرتی به اتریش تماس بگیرید ، در فرم درخواست از شما سوال می شود که متقاضی کدام دوره ( ها ) هستید و جزئیات پرونده هایی را که برای ارائه نیاز دارید در اختیار شما قرار داده می شود.

مهلت درخواست پذیرش دانشگاه های دندانپزشکی اتریش

برای ساکنان اتریشی و اتباع کشورهای عضو اتحادیه اروپا / EEA و شهروندان سوئیس و هم چنین اتباع سایر کشورها ، دوره های درخواست عمومی هر دانشگاه تقریبا در اواسط / پایان ماه اکتبر برای ترم زمستان و اواسط / پایان ماه مارس برای دوره ترم تابستان بسته به دانشگاه انتخاب شده است.

یک دوره درخواست اضافی برای درخواست پذیرش در دسترس است (۳۰ نوامبر برای ترم زمستان ، ۳۰ آوریل برای ترم تابستان ) برای رشته هایی مانند دندانپزشکی که دانشجویان باید در آزمون ورودی شرکت کنند.

تاریخ بسته شدن درخواست برای شرکت در آزمون ۶ ماه قبل از شروع دوره است که این مهلت ها قابل تمدید نیست ، از آنجایی که برای پردازش درخواست ها زمان زیادی لازم است ، درخواست خود را در اسرع وقت ارسال کنید.

اقدامات لازم پس از درخواست پذیرش دانشگاه های اتریش

پس از ارسال درخواست پذیرش باید مدارکی از جمله مدرک زبان ، مدرک دوره های دیپلم و پیش دانشگاهی به همراه گواهی قبولی در آزمون سراسری ایران را پست کنید ؛ دقت کنید که تمامی مدارک باید به صورت ترجمه شده ارسال شوند.

اگر هنوز در حال تحصیل هستید ، می توانید تا زمان تکمیل مدارک نهایی تان گواهی آخرین نمرات را ارائه داده تا بتوانید نتایج نهایی خود را ارسال کنید.

برخی از دانشگاه ها هزینه بررسی درخواست را که در حدود ۵۰ تا ۱۰۰ دلار دریافت کرده و برخی دیگر از موسسات که درخواست آنلاین را می پذیرند این هزینه را دریافت نمی کنند.

قبل از ارسال درخواست ، شرایط ویزای خود را با دفتر ویزای اتریش و یا آنلاین در وب سایت وزارت مهاجرت و مرزی ( DIBP ) بررسی کنید تا مطمئن شوید که درخواست شما با موفقیت صورت میگیرد.

هنگامی که دانشگاه مدارک شما را دریافت کند ، بررسی مدارک شروع خواهد شد که ممکن است چند هفته طول بکشد و برای برنامه های تحصیلات تکمیلی طولانی تر است.

اگر درخواست شما پذیرفته شود یک نامه پذیرش از سوی دانشگاه برایتان ارسال می گردد و قبل از پذیرفتن پیشنهاد ، باید نامه پیشنهادی را بخوانید و هر گونه شرایطی را که ممکن است اعمال شود ، بررسی کنید.

آزمون های ورودی پزشکی در اتریش

این آزمون از دروس پایه دوره متوسطه در موضوعات زیست شناسی ، شیمی ، فیزیک و ریاضی طرح شده و در بخشی از آزمون داوطلبان چند صفحه از متن پزشکی را خوانده و سپس گزینه صحیح را انتخاب می کنند که نیازمند تسلط به متون و واژگان پزشکی ست . مواد آزمون به شرح زیر است:

تست بخش اجتماعی- عاطفی که شامل دو بخش است و اطلاعات داوطلب با انتخاب پاسخ صحیح آزمایش می شود:

 • تشخیص احساسات درست ، این بخش توانایی داوطلب را در شناخت احساسات مردم بر اساس اطلاعات داده شده در مورد شرایط خاص تست می کند.
 • تصمیم گیری درست اجتماعی ، تعیین مهارت داوطلب برای تنظیم اولویت های مناسب با توجه به شرایط پزشکی.
آزمون های ورودی پزشکی در اتریش

تست شناخت توانایی ها که هدف آن شناسایی توانایی داوطلبان برای ارزیابی وضعیت و تصمیم گیری درست است و پنج بخش را شامل می شود:

 • ترکیبی از اشیاء هندسی ، شناسایی مهارت های شناختی ، بصری ، تحلیلی و سازنده
 • حافظه و درک ، تعیین مهارت های شناختی با انتخاب محتوای مناسب از طریق درک چهره ها ، اعداد و کلمات . اصلاح اطلاعات از طریق ادراک خود بدون از دست دادن معنای اصلی.
 • سری اعداد ، تست توانایی داوطلب از طریق شناسایی رابطه بین اعداد و رابطه منطقی بین آنها
 • ارتباط علتی ، تعیین توانایی داوطلب برای نتیجه گیری منطقی و پیش بینی اثرات بر اساس اظهارات درک شده
 • واژگان ، تعیین توانایی داوطلب برای ادا کردن آزادانه دانش بدست آورده

بهترین دانشگاه های پزشکی و دندانپزشکی اتریش

در کشور اتریش دو نوع دانشگاه دولتی و خصوصی رشته پزشکی و دندانپزشکی را ارائه می دهند که شهریه دانشگاه های خصوصی نسبت به دانشگاه های دولتی بیشتر و شرایط دریافت پذیرش در آنها سخت تر می باشد.

بهترین دانشگاه های پزشکی و دندانپزشکی اتریش

گرفتن پذیرش از دانشگاه های خصوصی اتریش راحت تر بوده و امکان انتخاب زبان انگلیسی نیز وجود دارد ، دانشگاه های اتریش در رتبه بندی جهانی نظیر QS ، رتبه بندی جهانی MBA FT ، رتبه بندی اکونومیست MBA، رتبه بندی فوربس آمریکا و رتبه بندی اروپا دارای رتبه های بالایی هستند.

خوب است بدانید بهترین دانشگاه های این کشور مورد تایید وزارت علوم ایران نیز هستند ، بهتر است در دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم ایران ادامه تحصیل دهید تا از تمامی جهات خیالی آسوده داشته باشید.

در ادامه برخی از بهترین دانشگاه ها برای تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در اتریش می پردازیم که شما می توانید شانس پذیرش خود را در هر یک از آنها امتحان نمایید ، دوره تخصص دندانپزشکی نیز سه سال زمان میبرد و دانشجویان خارجی با رزومه قوی می توانند از امتیاز بورسیه تحصیلی در این زمینه استفاده نمایند.

دانشگاه پزشکی وین

دانشگاه پزشکی وین بزرگترین موسسه تحقیقاتی پزشکی در اتریش است ، این موسسه در سال ۱۳۶۵ به عنوان دانشکده پزشکی دانشگاه وین تاسیس شد و از سال 2008 با تصویب قوانین جدید میزان شهریه ها را برای دانشجویان به صورت قابل توجه کاهش داد.

دانشگاه پزشکی وین طیف گسترده ای از آموزش و پرورش پزشکی را در رشته های عمومی ، دندانپزشکی ، داروسازی ، پرستاری و غیره ارائه می دهد ، دانشگاه وین به عنوان بزرگترین دانشگاه پزشکی در تمام کشورهای آلمانی‌زبان تمامی دروس را به زبان آلمانی ارائه داده و از همان ابتدا مدرک در سطح C1 را از دانشجو درخواست می کند.

قبولی در آزمون ورودی تنها شرط راهیابی به رشته پزشکی و دندانپزشکی در دانشگاه وین اتریش است ، این دانشگاه مجهز به پیشرفته ترین دستگاه های دندانپزشکی برای آموزش دندانپزشکی است و یکی از جدیدترین بخش های دندانپزشکی در اروپا شناخته می شود و طیف وسیعی از درمان های با کیفیت بالا را در زمینه دندانپزشکی و انواع بیماریهای مرتبط با دندان انجام می دهد ، در این مکان ، سالانه حدود ۷۰ دانشجوی دندانپزشکی آموزش می بینند.

دانشگاه پزشکی گراتس

دانشگاه گراتس در سال ۱۸۳۶ در شهر گراتس تاسیس شد و دانشکده پزشکی آن در سال ۲۰۰۴ به صورت مستقل شروع به فعالیت کرد ، در حال حاضر بیش از ۴۳۰۰ دانشجو در حال تحصیل در این دانشگاه هستند ؛ این دانشگاه دارای دانشکده های پزشکی ، دندانپزشکی ، پرستاری ، دکتری تخصصی و علوم پزشکی می باشد.

دانشگاه پزشکی اینسبروک

این دانشگاه دارای ۳۰۰۰ و ۱۸۰۰ کارمند است و در رشته های پزشکی ، دندانپزشکی ، پزشکی مولکولی و قلب و عروق و غیره فعالیت دارد ، دانشگاه پزشکی اینسبروک مهمترین مرکز تحقیقاتی و آموزشی پزشکی در غرب اتریش است و برای عملکرد برجسته در زمینه علوم ، تحقیق ، آموزش و مراقبت از بیماران در جایگاه ویژه ای قرار دارد.

این دانشگاه بر روی تحقیقات نوآورانه در زمینه انکولوژی ، علوم اعصاب ، ایمونولوژی و عفونت شناسی و همچنین گسترش تبادل علمی بین سایر دانشگاه های برجسته در اروپا تمرکز دارد.

ویزای تحصیل علوم پزشکی در اتریش

در بالا گفتیم که جهت ارسال مدارک باید چه اقداماتی را انجام داده و از دانشگاه موردنظرتان درخواست پذیرش کنید پس از آنکه دانشگاه درخواست شما را بررسی نمود و به قبولی رسیدید ، وقت آن است که برای ویزای تحصیلی اتریش اقدام کنید.

ویزای تحصیل علوم پزشکی در اتریش

شما می توانید از طریق نامه درخواست ویزای دانشجویی دهید ، اما قبل از اینکه ویزای دانشجویی تان اعطا شود ، باید تأییدیه ثبت نام خود را ارسال کنید.

همچنین شما باید بلیط هواپیما خود را خریداری کنید ، بیمه دانشجویی خارج از کشور خود را سازماندهی کنید و اقامت خود را در اتریش را تنظیم نمایید ، تمامی مدارکی که از دانشجو درخواست می شود باید همراه با نسخه اصلی و ترجمه شده به زبان آلمانی ارائه شده و مدرک زبان آلمانی را نیز ضمیمه داشته باشند.

جهت شرکت در آزمون ورودی نیز دانشگاه مورد نظر دعوت نامه برای امتحان ورودی را به آدرس مشخص شده توسط متقاضی ارسال می کند . در هنگام ورود به اتریش ، دانشجو باید شخصا در برنامه دانشگاهی یا UAS ثبت نام کند ، درخواست از موسسات اتریش آسان است ، گرچه صرف زمان و برنامه ریزی دقیقی را می طلبد.

هزینه تحصیل رشته های پزشکی در اتریش

یکی از مهم ترین مواردی که قبل از اقدام به مهاجرت تحصیلی باید در رابطه با آن تحقیقات لازم را به ععمل آورده باشید ، هزینه تحصیل و زندگی است.

هزینه تحصیل رشته های پزشکی در اتریش

میزان شهریه ی دانشگاه های دولتی بسیار کم تر از دانشگاه های خصوصی است . شرایط تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در اتریش از تمامی جهات نسبت به کشورهای هم تراز آن مناسب و مقرون به صرفه است ، خصوصا اینکه شرایط کار در اتریش بسیار گسترده است و دانشجویان هم در حین تحصیل و هم پس از اخذ مدرک می توانند کار مناسب پیدا کرده و آینده ی روشنی را برای خود رقم بزنند.

شهریه دانشگاه های دولتی برای دانشجویان اتحادیه اروپا هزینه های تحصیل در اتریش رایگان است ، فقط باید برای اتحادیه دانشجویی و بیمه دانشجویی 20 یورو / ترم پرداخت شود.

اما سایر دانشجویان بین المللی باید هزینه تحصیل پزشکی در اتریش را بپردازند که معمولا بین 700 یورو تا 1500 یورو در سال است علاوه بر این ، هزینه اجباری نیز به مبلغ حدود ۱۸ یورو در هر ترم به اتحادیه دانشجویان باید پرداخت شود ، علاوه بر آن دانشجویان هزینه هایی مانند هزینه خرید کتاب ، هزینه بیمه به طور ماهانه ( حدود ۵۰ یورو ) را باید بپردازند.

دانشگاه های خصوصی هزینه تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در اتریش خود را دارند که از 1000 یورو در سال شروع می شود و می تواند تا حدود 40،000 یورو در سال باشد.

هزینه پزشکی و دندانپزشکی در برخی دانشگاه های اتریش

لیستی از شهریه دانشگاه های برتر اتریش به شرح زیر می باشد :

 • دانشگاه وین – هزینه تحصیلات متوسط بین 1500 و 11000 یورو در سال
 • دانشگاه فناوری وین – هزینه تحصیلی 1500 یورو در سال
 • دانشگاه اینسبروک – هزینه تحصیلات متوسط 1450 یورو در سال
 • دانشگاه فناوری گراس – هزینه تحصیل 1،450 یورو / سال
هزینه پزشکی و دندانپزشکی در برخی دانشگاه های اتریش

دانشگاه های علوم کاربردی در اتریش نیز به طور مستقل تصمیم می گیرند که آیا شهریه دریافت کنند یا خیر ، در حال حاضر 17 موسسه در هر ترم تحصیلی حدود 363 یورو از دانشجویان اتحادیه اروپا دریافت می کنند ، هزینه اعطای ویزای دانشجویی و بیمه نیز به صورت جداگانه دریافت می شود.

از جمله دانشگاه های رایگان اتریش نیز می توان به دانشگاه یوهانس کپلر لینز ، دانشگاه علوم کاربردی بالا اتریش و دانشگاه علوم اعتیاد FH Joanneum اشاره کرد.

شرایط بورسیه تحصیلی در اتریش

بورسیه های تحصیلی مختلفی توسط سازمان های اتریش برای کمک به مخارج و هزینه تحصیل پزشکی در اتریش به دانشجویان تعلق می گیرد که البته به رزومه تحصیلی و کشور مبدا فرد بسیار بستگی دارد.

انواع انجمن های خصوصی و انجمن های وابسته در سراسر اتریش ( فرهنگی ، ورزش ، باشگاه های اجتماعی و غیره ) نیز بورسیه های مختلفی را در اختیار دانشجو قرار می دهند که اطلاعات مربوط به آنها را می توانید در دفاتر شهرداری یا دفاتر Magistrat ( اداره امور دولتی در شهرها) و در وب سایت وزارت کشور بیابید.

کمک های فدرال برای دانشجویان (The Federal Aid for Students) حمایت های تحصیلی را برای مناطق خاصی در اتریش ارائه می دهد که ارزش آنها بین 475 تا 679 یورو در ماه است.

بورس تحصیلی دیگری توسط بنیاد بورس تحصیلی جمهوری اتریش به نام Scholarship Foundation of the Republic of Austria ارائه می شود که در آن دولت هزینه تحصیلی ماهانه 940 یورو را فراهم نموده و به دانش آموزانی که در خوابگاه اقامت دارند گاهی هزینه های مسکن را نیز پوشش می دهد.

لازم به ذکر است که برای تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در اتریش شانس کمی جهت دریافت بورس تحصیلی دارند و بهترین شیوه برای رسیدن به تحصیل رایگان در این کشور قبولی در دانشگاه های دولتی ست ؛ برای کسب اطلاعات بیشتر ، با دفتر بین المللی دانشگاهی که در آن قصد ادامه تحصیل دارید تماس بگیرید.

هزینه زندگی دانشجویی در اتریش

اتریش یکی از ثروتمندترین کشورهای جهان است و هزینه های زندگی در آن ارزان نیست با این حال هزینه های کم شهریه تحصیلی اغلب می تواند هزینه های زندگی را جبران کند و با برنامه ریزی در زمینه بودجه ، تحصیل در اتریش را برای دانشجویان بین المللی مناسب سازد.

برای تامین مخارج زندگی دانشجویی در اتریش عوامل متعددی را باید در نظر گرفت که این عوامل خود به سبک زندگی و عادات خرج کردن فرد ، شرایط و محل زندگی بستگی دارد.

برای مثال ، هزینه های اقامت و سایر هزینه های زندگی در وین و دیگر شهرهای بزرگ بیشتر از شهرهای کوچکتر است.

دانشگاه های کشور اتریش خوابگاه های مجهز و خوبی دارند که میتوان با پرداخت هزینه لازم در آنها اقامت داشت ، هزینه زندگی در اتریش نسبت به بقیه کشورهای اروپایی بالا نیست و با اختصاص ۹۰۰ یورو در ماه می توانید یک زندگی دانشجویی با سطح رفاه خوبی را در طول دوران تحصیل تجربه کنید.

نکته دیگر اینکه دانشجویان در حین تحصیل کارت بیمه بهداشت و درمان اروپا را دریافت می نمایند که از لحاظ پشتیبانی هزینه های درمانی دانشجو بسیار کمک کننده است ، برخی هزینه های دیگر در اتریش نیز عبارتند از :

 • نرخ خدمات عمومی میانگین در هر ماه برای یک خانه استاندارد : ۱۸۰ یورو
 • مطالعات و نیازهای شخصی ( کتاب ، فرهنگ ، تفریح ) : حدود ۲۵۰ یورو
 • هزینه بیمه : مبلغ ۵۵ یورو در ماه

هزینه خورد و خوراک در اتریش

برای مردم اتریش ، ناهار مهمترین وعده غذایی روز است ، به همین دلیل اکثر رستوران ها منوهای ارزان قیمت را در برای وعده ناهار دارند.

هزینه خورد و خوراک در اتریش

ارزان ترین رستوران ها معمولا رستوران های چینی هستند اما اگر بخواهید از غذاهای سنتی اتریشی میل کنید ، برای خوردن غذا باید به Gasthof بروید که غذای سنتی را با قیمت مناسب عرضه می کنند.

قیمت متوسط وعده های غذایی در برخی از رستوران ها و رستوران های ارزان قیمت حدود ۷ تا ۱۰ یورو است برای مثال سوپ گولاش حدود ۷ یورو و دسر حدود ۴ یورو هزینه دارد .

با این حال در مناطق گردشگری ، باید قیمت های ۱۲ تا ۱۸ یورو برای غذا اصلی و ۶ یورو برای یک نوشیدنی انتظار داشته باشید پیش غذا ، غذا و دسر در یک رستوران متوسط در حدود ۲۰ تا ۳۰ یورو برای هر نفر هزینه خواهد داشت.

سوپرمارکت ها قیمت های بسیار مقرون به صرفه دارند ، به این معنی که شما در حدود ۲۰۰ یورو در ماه در مورد مواد غذایی خود صرف می کنید ، ارزان ترین سوپرمارکت ها در اتریش Hofer ( Austria´s Aldi ) , Zielpunkt , Spar and Billa هستند.

همچنین خرید از بازار های هفتگی ارزان شاید دور از انتظار برای یک شهر گران قیمت باشد اما فرهنگ بازار هنوز در اتریش بسیار زنده است و تولیدات محلی در حال رشد هنوز هم در دسترس و بسیار ارزان تر از قیمت سوپرمارکت ها هستند.

هزینه حمل و نقل در اتریش

حمل و نقل عمومی ، قطار ، اتوبوس یا تراموا ، راحت ترین و ساده ترین راه برای سفر درون شهری در اتریش است ، به این دلیل که آنها در یک برنامه ثابت کار می کنند.

دانشجویان زیر ۲۶ سال می توانند Vorteilskarte ( کارت تخفیف ) را دریافت کنند ، که به آنها اجازه می دهد با نیمی از قیمت معمول در تمام اتریش سفر کنند.

در گراتس ، می توانید این کارت ویژه را در ایستگاه قطار اصلی دریافت کنید و هزینه آن حدود ۲۰ یورو است و برای یک سال معتبر است ، شما همچنین می توانید بلیط برای یک نیمسال خریداری کنید که هزینه آن ۲۰۰ یورو است خیلی وقت ها به راحتی می توانید حتی برای رفتن به دانشگاه پیاده روی کنید.

ضمناً اگر به دنبال کشوری کم هزینه برای تحصیل و زندگی دانشجویی هستید ، می توانید کشور لهستان را هم انتخاب کنید ، مقاله تحصیل در لهستان را مطالعه کنید.

مجوز کار دانشجویی در اتریش

بر اساس قانون استخدام کشورهای خارجی دانشجویان از کشورهای غیر اتحادیه اروپا برای کار ضمن تحصیل در اتریش نیازمند مجوز استخدام هستند که توسط کارفرما درخواست داده می شود.

مجوز کار دانشجویی در اتریش

دانشجویانی که دارای مجوز معتبر اقامت هستند می توانند با دریافت مجوز کار تا ۲۰ ساعت در هفته کار کنند برای اجازه کار باید در موسسه محلی (Beschäftigungsbewilling) درخواست داده شود و تایید آن را به کارفرما نشان دهند.

دانشجویان با داشتن کار پاره وقت با فرهنگ مردم بیشتر آشنا شده و زبان خود را نیز تقویت می کنند و همچنین پس از اتمام تحصیلات می توانند در بیمارستان های کشور اتریش به کار مشغول شوند و با کار در این کشور در نهایت اقامت دائم کشور اتریش را اخذ نمایند.

مشاوره در خصوص تحصیل در اتریش

در نهایت اتریش دارای همه چیزهایی است که شما به عنوان یک دانشجوی بین المللی نیاز دارید ، از شهرهای زیبا و میراث فرهنگی عالی و امکانات آموزشی عالی . در اکثر موارد شما باید به زبان آلمانی تحصیل کنید ، اما اگر گزینه تحصیل به زبان انگلیسی را ترجیح می دهید ، گزینه های زیادی وجود دارد.

اتریش یک مقصد امن با جرایم خشونت آمیز نادر است ، این کشور که به عنوان مهد تمدن موسیقی دنیا شناخته می شود ، با داشتن چشم انداز متنوع اهمیت زیادی برای گردشگری داشته و در تابستان فرصت های زیادی برای پیاده روی ، کوهنوردی و یا برای ورزش های آبی در دریاچه های متعدد در آن وجود دارد.

در سراسر اتریش ، شما گزینه های فرهنگی گسترده و امکانات ورزشی زیادی خواهید یافت ، روزنامه های روزانه و برنامه های ویژه ، اطلاعات مربوط به روبدادهای فرهنگی و ورزشی و حتی دانشگاه ها را ارائه می دهند.

سیستم آموزشی در اتریش اعلام می دارد که هدف ما از آزمون های ورودی دانشگاه ها ، کمک به متقاضیان برای رسیدن به رویای خود به منظور تحصیل در یک دانشگاه دولتی اتریش ، آماده سازی آنها به لحاظ زبانی و کمک در طول دوره تحصیل است.

سوالات پر تکرار تحصیل پزشکی و دندانپزشکی اتریش

در زیر به بیشترین سوالاتی که در خصوص تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در اتریش از کارشناسان شرکت مهاجرتی رجبی به شماره ثبت ۵۶۲۰۵۱ ( موسسه حقوقی رجبی ثبت ۴۰۴۵۱ ) پرسیده شده است پاسخ داده ایم اگر ابهام و یا سوالی دارید از قسمت دیدگاه ها استفاده نمایید.

دانشگاه های پزشکی اتریش از لحاظ رده بندی جهانی چگونه اند ؟

دانشگاه های اتریش رتبه زیر 100 را در سطح جهانی دارند و از معتبرترین مدارک پزشکی در سطح دنیا را ارائه می دهند.

اگر بخواهم در کشور اتریش به تحصیل زبان آلمانی بپردازم چه مدت طول می کشد و چقدر هزینه دارد؟

دو سال تا اخذ مدرک C1 و 5 تا 6 هزار یورو در هر سال بنابراین بشدت توصیه می کنیم زبان آلمانی را در ایران بگذرانید.

می خواهم در اتریش پزشکی بخوانم چه چیز هایی لازم است؟

زبان المانی در سطح C1 ، نمرات بالای دیپلم ، قبولی در کنکور سراسری ایران در رشته پزشکی و سپس قبولی در آزمون سراسری پزشکی و دندانپزشکی اتریش

در حال تحصیل رشته دندانپزشکی در دانشگاه آزاد ایران هستم ، آیا می توانم برای تحصیل دندانپزشکی اتریش اقدام کنم ؟

بله ، در صورتیکه 70 واحد درسی در دانشگاه آزاد گذرانده باشید می توانید برای تحصیل دندانپزشکی به اتریش بروید اما تنها قبولی دندانپزشکی دانشگاه دولتی ایران برای اتریش قابل پذیرش است.

اگر بخواهم درخواست تحصیل به دانشگاه های اتریش بدهم آیا هزینه ای باید پرداخت کنم؟

برخی از دانشگاه ها هزینه بررسی درخواست را که در حدود ۵۰ تا ۱۰۰ دلار دریافت کرده و برخی دیگر درخواست آنلاین را می پذیرند این هزینه را دریافت نمی کنند.

هزینه کلی تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در دانشگاه های دولتی اتریش چقدر است؟

بین 700 یورو تا 1500 یورو در سال برای تحصیل و مبلغ حدود ۱۸ یورو در هر ترم به اتحادیه دانشجویان به اضافه هزینه خرید کتاب ، هزینه بیمه به طور ماهانه حدود ۵۰ یورو

آیا دانشجویان در اتریش اجازه کار دارند؟

دانشجویانی که دارای مجوز معتبر اقامت هستند می توانند با دریافت مجوز کار تا ۲۰ ساعت در هفته کار کنند.

ما از این که بخشی از آینده شما باشیم خرسند هستیم و برای رسیدن به هدف شما در جهت تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در اتریش تمام تلاش خود را می کنیم . جهت هرگونه سوال بیشتر با کارشناسان دفاتر تهران و شیراز ما در موسسه مهاجرتی رجبی تماس حاصل فرمایید ، ضمناً برای اینکه بدانید کدام کشور ها را برای رشته تحصیلی مورد علاقه خود می توانید برگزینید ، مقاله تحصیل در خارج از کشور را ارائه داده ایم.

Rate this post

2 دیدگاه در “تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در اتریش

 1. کیمیا حاتمی گفت:

  من دانشجوی سال دوم دندان پزشکی سراسری هستم ایلتس و مدرک المانی مورد نیاز دارم ایا برای ترم دیگه میتونم برای پذیرش اقدام کنم واحد هایی که پاس کردم تطبیق داده میشه

  1. Hamid گفت:

   با سلام

   متاسفانه واحدی رو تطبیق نمیدن و شما اونجا از ابتدا باید تحصیل کنید

   با تشکر از سوال شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

فهرست مطالب
خانه