تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در استرالیا

کشور استرالیا یکی از بهترین کشورهای پیشرفته دنیا جهت ادامه تحصیل است که هرساله دانشجویان زیادی متقاضی ورود به دانشگاه های این کشور هستند . کارشناسان و مشاوران موسسه حقوقی وکلای مهرآفرین رجبی با قرار دادن اطلاعات کافی در این زمینه می توانند به خوبی شما را در امر مهاجرت به این کشور ، تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در استرالیا و نکات مهمی در خصوص مزایا و معایب تحصیل در استرالیا یاری نمایند .

کیفیت بالای آموزشی دانشگاه های این کشور و مدرک معتبر باعث شده که هرساله دانشجویان زیادی از نقاط مختلف دنیا برای تحصیل در رشته های مختلف از جمله پزشکی و دنداپزشکی به این کشور مهاجرت نمایند .

دانشجویان پس از چندسال اقامت در این کشور می توانند برای اقامت دائم و شهروندی اقدام نمایند . پزشکی استرالیا یکی از پر طرفدارترین رشته ها می باشد که باعث شده ورود به این رشته رقابتی شود . دانشگاه هایی که این رشته را ارائه می دهند قوانین مخصوص و سخت خود را دارند که نشان دهنده کیفیت آموزشی آنها است .

شرایط تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در استرالیا

از آنجا که زبان رسمی این کشور انگلیسی است داشتن مدرک معتبر زبان شرط اصلی تحصیل در دانشگاه های این کشور است و فرد باید نمره ۷ در آزمون آیلتس را داشته باشد و اخذ ویزا بدون گرفتن مدرک زبان غیرممکن است . برای ورود به دانشگاه های پزشکی در استرالیا دو راه وجود دارد :

ورود مستقیم به پزشکی : شرط ورود از این طریق داشتن معدل بالا و روزمه قوی است که در صورت قبولی فرد برای مصاحبه به دانشگاه دعوت می شود و با قبولی در مصاحبه وارد رشته پزشکی می شود .

البته شانس قبولی دانش آموزان ایرانی با مدرک دیپلم و پیش دانشگاهی بسیار پایین است مگر اینکه دوره پیش دانشگاهی را در استرالیا مجددا بگذرانند و با نمره بالا در آزمون شرکت نمایند . دانشگاه سیدنی ، موناش ، آدلاید از جمله دانشگاه هایی هستند که از این طریق دانشجو می پذیرند .

ورود غیرمستقیم : در این روش دانشجو باید ابتدا یک دوره تحصیلی کارشناسی را در یکی از رشته های علوم سلامت بگذرانید و پس از آن میتوانید وارد دوره های پزشکی شوید .

این دوره حدود سه تا چهار سال است و باید در امتحان گمست قبول شوید . هزینه این دوره در حدود ۳۰۰۰۰ تا ۶۰۰۰۰ دلار استرالیا می باشد .

طول دوره های تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در استرالیا بسته به نوع دانشگاه بین ۴ تا ۶ سال است . دانشگاه سیدنی ، دانشگاه ملی استرالیا ، سیدنی غربی رشته های پزشکی خود را به این روش ارائه میدهند .

هرچه معدل شما بالاتر باشد شانس بیشتری برای ورود به دانشگاه های بهتر را خواهید داشت . اما دقت داشته باشید که فاصله تحصیلی شما نباید زیاد باشد .

هزینه تحصیل رشته های پزشکی در استرالیا

تحصیل در رشته های پزشکی و دندانپزشکی در تمام کشورها یکی از مهم ترین و گران ترین رشته ها محسوب می شود . تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در استرالیا هزینه ای بین ۳۰۰۰۰ تا ۶۰۰۰۰ دلار در سال دارد .

دوره ها در هر دو رشته بین ۴ تا ۷ سال است که بسته به نوع دانشگاه و نحوه پذیرش متفاوت می باشد . دانشگاه های این کشور مانند اکثر کشورهای دیگر دو ترم در سال را ارائه می دهند که در برخی موارد شامل ترم های تابستان نیز ممکن است بشود .

هزینه تحصیل رشته های پزشکی در استرالیا

نکته قابل توجه این است که دانشجویان باید پس از اتمام دوره تحصیلی خود یک دوره یک ساله internship را در بیمارستان ها طی نمایند تا بتوانند به عنوان پزشک در این کشور فعالیت نمایند .

البته در چند سال اخیر به دلیل تقاضای زیاد اولویت با دانشجویان شهروند کشور است و سپس در صورت بودن ظرفیت خالی این دوره به دانشجویان خارجی نیز تعلق میگیرد . شغل پزشکی در این کشور بیشترین درآمد را نسبت به شغل های دیگر دارد .

این کشور در برخی موارد دانشجویان خود را بورسیه می کند که ممکن است به دانشجویان رشته پزشکی و دندانپزشکی تعلق بگیرد . برای اخذ بورسیه تحصیلی در استرالیا باید رزومه قوی داشته باشید . مهم ترین این بورسیه ها TAFE NSW است که البته به دانشجویانی تعلق میگیرد که حداقل یک سال در این کشور تحصیل کرده باشند .

شرایط زندگی دانشجویان در استرالیا

برای کسانی که در این کشور به کار مشغول هستند هزینه های زندگی زیاد احساس نمی شود چون متناسب با مخارج خود درآمد بالایی نیز دارند اما این مسئله برای دانشجویان که منبع در آمد خاصی ندارند حائز اهمیت است . نرخ بیکاری در این کشور در حدود ۵% است .

در میان شهرهای استرالیا سیدنی گرانترین شهر این کشور و ارزانترین شهر استرالیا برای کار و زندگی شهر آدلاید است . دانشجویان علاوه بر هزینه های دانشگاه باید هزینه های زندگی عادی را در نظر بگیرند که این هزینه ها شامل : اجار مسکن یا خوابگاه ، خوراک ،پوشاک ، حمل و نقل و بیمه می باشد .

هزینه زندگی در کشور استرالیا در مجموع بالا است و کشور گرانی محسوب می شود . هزینه مسکن در این کشور به صورت هفتگی پرداخت می شود .

هزینه زندگی دانشجو در ماه تقریبا برابر با ۱۷۰۰ دلار می باشد . در صورت داشتن همسر هزینه ای در حدود ۷۰۰ دلار و هر فرزند ۴۰۰ دلار به هزینه های فرد اضافه میشود .

با توجه به وسعت کشور استرالیا و جمعیت کمی که دارد از بازار کار خوبی برخوردار است . بیشتر ویزاهای دانشجویی این کشور اجازه می دهد تا حدود ۲۰ ساعت در هفته و در ایام تعطیل به صورت تمام وقت به کار مشغول شوید و از این طریق بخشی از هزینه های زندگی خود را تامین نمایید .

دانشگاهای معتبر پزشکی در استرالیا

همانطور که می دانید در همه کشورها ، تعدادی دانشگاه وجود دارد که دارای کیفیت آموزشی بهتری نسبت به سایر مراکز دانشگاهی در آن کشور و یا حتی در جهان هستند . در کشور استرالیا نیز در بین دانشگاه هایی که رشته های علوم پزشکی را ارائه می دهند ، برخی دانشگاه ها شناخته شده تر هستند . در اینجا به بررسی برخی از دانشگاه های این کشور و شرایط آنها می پردازیم :

دانشگاهای معتبر پزشکی در استرالیا

دانشگاه ملی استرالیا

این دانشگاه بهترین دانشگاه کشور استرالیا می باشد که در رتبه ۲۲ جهان قرار گرفته است . این دانشگاه که در پایتخت این کشور واقع شده است دارای کادر علمی و آموزشی بسیار قوی می باشد که اعضای هیئت علمی آن برنده جوایز نوبل در رشته های گوناگون هستند .

دانشگاه ملبورن کشور استرالیا

این دانشگاه که در سال ۱۸۵۳ تاسیس شده است یکی از دانشگاه های دولتی کشور استرالیا می باشد که در شهری با همین نام واقع شده است .

برخی این دانشگاه را بهترین دانشگاه کشور استرالیا می دانند . چهار نخست وزیر اخیر کشور از این دانشگاه فارغ التحصیل شده اند .

این دانشگاه از بالاترین سطح آموزش برخوردار است و در رتبه ۴۲ جهان قرار گرفته است . هرساله دانشجویان بین المللی زیادی از بیش از ۱۳۰ کشور جهان به این دانشگاه وارد میشوند .

دانشگاه سیدنی در شهر سیدنی استرالیا

این دانشگاه که در میان ۵۰ دانشگاه برتر دنیا قرار دارد در سال ۱۸۵۰ در شهر سیدنی تاسیس شده است و دومین دانشگاه بزرگ سیدنی از لحاظ تعداد دانشجویان می باشد .

این دانشگاه که دارای دانشکده مجزا در رشته های مختلف است یکی از بهترین دانشکده های پزشکی را در خود جای داده است که استادان و محققان برجسته زیادی در آن مشغول تدریس هستند .

شرایط و موقعیت کشور استرالیا

استرالیا ششمین کشور پهناور دنیا است که در نیم کره جنوبی قرار گرفته است . یایتخت این کشور کانبرا و شهرهای بزرگ آن عبارتند از : سیدنی ، ملبورن ، پرت ، آدلاید ، تانزویل . بیش از ۷۰ درصد مردم این کشور مسیحی هستند ولی تمام مردم این حق را دارند که در عقاید و باورهای خود کاملا آزادانه عمل کنند و یکی از ویژگی های منحصر بفرد این کشور نیز همین موضوع است که چگونه افراد با عقاید متفاوت دور هم جمع شدند و جامعه ای آرام و شاد را تشکیل داده اند .

زبان رسمی این کشور انگلیسی می باشد . این کشور از لحاظ شاخص توسعه انسانی سومین کشور توسعه یافته در دنیا محسوب می شود .

واحد پول این کشور دلار استرالیا می باشدکه حدود ۸/۰ دلار آمریکا است . به جز بومی های این کشور که حدود ۵۰۰ هزار نفر می باشند سایر مردم استرالیا از نقاط مختلف دنیا به این کشور مهاجرت کرده اند .

جمعیت این کشور در حدود ۲۲ میلیون نفر است که بیشتر در مناطق ساحلی ساکن هستند . آب و هوای این کشور معتدل است و در برخی نقاط آب و هوایی شبیه به ایران دارد .

کشور استرالیا یک کشور با امکانات ویژه است که تحصیل در دانشگاه های آن می تواند آینده تضمین شده ای را درتمام دنیا برای فرد به ارمغان بیاورد . امر تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در استرالیا به بررسی همه جانبه شرایط نیاز دارد که شما می توانید جهت بررسی وکسب اطلاعات بیشتر در خصوص شرایط کار همزمان با تحصیل در استرالیا با کارشناسان و مشاوران موسسه مهرآفرین رجبی در دفاتر تهران و شیراز تماس گرفته و از راهنمایی های آنها بهره مند شوید .

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *