تحصیل در استرالیا

مشاور روش های مهاجرتی
مشاور روش های مهاجرتی
تحصیل در استرالیا
فهرست مطلب

مشاور مهاجرتی

تحصیل در استرالیا به واسطه کیفیت تدریس ، رشته های متنوع ، مدارک معتبر ، سهولت اخذ پذیرش و ویزای تحصیلی در سراسر جهان به رسمیت شناخته شده است ، بنابراین نباید تعجب کرد که چرا صد ها هزار دانشجوی از بیش از ۱۳۰ کشور جهان سالانه به استرالیا برای مقاصد تحصیلی مهاجرت می کنند.

مهاجرت به کشوری دیگر یک تصمیم شجاعانه و البته چالش برانگیز است که می تواند نوید بخش تلاشی شیرین برای ساختن زندگی و آینده ای روشن در کشوری با امکانات و شرایط دلخواهتان باشد.

چنانچه بخواهید این تغییر را از طریق مهاجرت تحصیلی انجام دهید ، باید تمامی مراکز آموزش عالی معتبر در سطح جهان را بررسی نموده و بهترین مقصد ممکن را انتخاب نمایید ، در میان تمامی گزینه های ممکن کشور استرالیا با داشتن مراکز آموزشی معتبر از ایده آل ترین انتخاب هایی ست که می توانید داشته باشید.

در این مقاله کارشناسان شرکت مهاجرتی رجبی به شماره ثبت ۵۶۲۰۵۱ ( موسسه حقوقی رجبی ثبت ۴۰۴۵۱ ) کشور استرالیا را به عنوان کشوری امن ، راحت و چند فرهنگی برای علاقه مندان به مهاجرت مورد بررسی قرار داده و آماده ارائه مشاوره و کلیه خدمات مربوط به پذیرش و ویزای تحصیلی تمامی کشورهای جهان از جمله تحصیل در استرالیا هستند.

اگر تحصیل به زبان انگلیسی اولویت شماست ، می توانید کشور انگلستان را انتخاب کنید ، مقاله تحصیل در انگلستان را بخوانید.

استرالیا سومین مقصد دانشجویان بین المللی

گزینه های بی پایانی برای تصمیم گیری در مورد تحصیل در خارج از کشور وجود دارد ، اما در میان تمامی این گزینه ها همواره برخی از آنها به دلایل مختلف از محبوبیت بیشتری برخوردار می شوند ، یکی از این دلایل می تواند وجود دانشگاه های معتبر با رتبه علمی قابل توجه است که با زیبایی های طبیعی و فرهنگی خود می توانند سبب تجربه یک زندگی عالی شوند.

همین امر موجب گشته تا درخواست هایی که به دانشگاه های استرالیا فرستاده می شود زیاد بوده و دانشجویان بسیاری با رزومه تحصیلی قوی به دنبال تحصیل در این کشور هستند تا بتوانند از طریق تحصیل برای اخذ اقامت دائم استرالیا اقدام کنند.

این کشور دارای ۱۱۰۰ مؤسسه برتر است که ۲۲۰۰۰ دوره در زمینه های مختلف تحصیلی به دانشجویان علاقه مند تمامی رشته ها ارائه می کنند.

یکی از اصلی ترین مزایای انتخاب کشور استرالیا وجود زبان انگلیسی در سرتا سر این کشور است ، دانشجویان هم در بخش تحصیل و هم در حیطه زندگی در میان مردم این کشور زبان انگلیسی را تجربه خواهند کرد که مزیتی بزرگ است.

زبان انگلیسی به عنوان اولین و مهم ترین زبان بین المللی در سراسر جهان کاربرد داشته و اولویت اول تمامی دانشجویان بین المللی ست . از دیگر مزایای تحصیل در این کشور از جمله سطح بالای زندگی ، سیستم حمل و نقل مناسب ، آب و هوای دلپذیر و شرایط مطبوع نیز نباید گذشت که در نوع خود منحص بفرد و مثال زدنی ست.

تحصیل در استرالیا

سیستم آموزشی استرالیا

در بخش آموزش عالی ، کشور استرالیا دارای بیش از سی دانشگاه در میان 500 دانشگاه برتر جهان بر اساس رتبه بندی QS است ، سیستم آموزشی استرالیا را می توان یکی از برترین ها در تمامی بخش ها دانست که از همان سنین کودکی با توجه به استعداد و توانایی های فردی پایه گذاری شده است.

سیستم آموزشی استرالیا

نه تنها دانشگاه ها ، بلکه مدارس این کشور نیز پذیرای دانش آموزان در تمامی مقاطع بوده و دانش آموزانی که به دنبال تحصیل در هر پایه از مدارس این کشور هستند بدون هیچ گونه نگرانی و یا دشواری ابتدا به زبان انگلیسی تسلط کافی را یافته و سپس تحصیل در مدرسه را آغاز می کنند.

تحصیل در کلیه مراکز آموزشی هم در بخش خصوصی و هم بخش دولتی امکان پذیر است و دانش آموزان تا قبل از رسیدن به مقطع دانشگاه سه دوره تحصیلی را پشت سر می گذارند.

مدارس خصوصی در استرالیا نقش مهمی در آموزش داشته و اکثر به صورت مختلط و تعداد اندکی تک جنسیتی دانش آموزان را آموزش می دهند ، دانش آموزانی که بتوانند سال دوازدهم دبیرستان را با موفقیت پشت سر بگذارند ، گواهی ورود به آموزش عالی را دریافت می کنند ؛ نظام آموزشی استرالیا از ابتدا تا انتها مقاطع تحصیلی زیر را شامل می شود:

 • پیش دبستانی
 • دبستان
 • راهنمایی
 • دبیرستان
 • آموزش فنی و حرفه ای
 • موسسات آموزش زبان انگلیسی
 • دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی

سیستم آموزشی استرالیا در مقطع دبستان

در کشور استرالیا این امکان وجود دارد که در هر ایالت طول دوره های تحصیلی با یک دیگر فرق داشته باشد ، اما در اغلب ایالت ها دانش آموزان آموزش رسمی را از 6 سالگی آغاز می کنند.

مقطع پیش دبستانی نیز قبل از ورود به دبستان به صورت اختیاری وجود داشته و کودکان می توانند از 4 سالگی از آموزش های تفریحی این دوره بهره ببرند.

دانش آموزان تا سن 11 سالگی در مقطع ابتدایی آموزش های متنوع و البته پایه همچون ریاضیات ، علوم ، تربیت بدنی ، فناوری ، هنر و زبان دوم را فرا می گیرند و با پشت سر گذاشتن امتانات نهایی به دوره متوسطه وارد می شوند ، آموزش تا سن 15 سالگی برای تمامی شهروندان اجباری ست و پس از آن داشن آموزان می توانند ترک تحصیل نموده و یا ادامه تحصیل دهند.

یکی از تفاوت های اصلی سیستم تحصیل در مدارس استرالیا یادگیری بر اساس پرسشگری ، پژوهش و تحقیق است و بر حفظیات اهمیت چندانی داده نمی شود.

نقش والدین نیز در امور آموزشی بسیار پر رنگ بوده و در مدارس خصوصی از دانش آموزان شهریه تحصیلی دریافت می گردد . دو سال بعد از مقطع ابتدایی به دوره راهنمایی و یا پایه متوسطه اختصاص دارد و دانش آموزان سنین 12 و 13 سالگی را به یادگیری دروس این پایه می پردازند.

سیستم آموزشی استرالیا در دوره متوسطه

در مقطع متوسطه دروسی همچون ریاضیات ، علوم و زبان انگلیسی برای تمامی دانش آموزان اجباری بوده و دروسی از قبیل مطالعات رایانه ای ، هنر ، موسیقی ، تاریخ ، جغرافیا و علوم فنی نیز با توجه به نیاز و علاقه دانش آموزان تدریس می شود.

در دو سال آخر متوسطه دانش آموزان رشته تحصیلی خود را انتخاب نموده و به ادامه تحصیل می پردازند ، در دبیرستان و مقطع متوسطه مدارس کشور استرالیا به تمامی امکانات مجهز هستند و دانش آموزان از تمامی امکانات لازم مرتبط با رشته تحصیلی شان بهره مند می شوند.

در کارنامه پایانی تحصیلات اجباری استرالیا رتبه دانش آموزان به صورت کشوری محاسبه شده و درج می گردد که این امر در ادامه تحصیل دانش آموز بخصوص در آموزش عالی و دانشگاه ها بسیار موثر خواهد بود ، در واقع نمرات کارنامه نشاشن می دهد که آیا دانش آموز صلاحیت ورود به دانشگاه را دارد یا خیر.

نکته قابل توجه در رابطه با سیستم آموزشی استرالیا نحوه ورود به دانشگاه است ، بدین شکل که تکمیل دوره متوسطه به معنای مجوز ورود به دانشگاه نیست و با توجه به محدودیت های که در برخی رشته ها وجود دارد ، دانش آموزان باید نمرات خاصی را در طول دوره متوسطه به دست آورند.

در رابطه با تحصیل دانش آموزان خارجی نیز یک قانون ویژه اجرا می شود به نوعی که در برخی از مدارس به دانش آموزان خارجی دیپلم متوسطه بین المللی اعطا می گردد.

کالج های زبان در استرالیا

یادگیری زبان انگلیسی را می توان یکی از دغدغه های اصلی دانشجویان علاقه مند به تحصیل در کشورهای خارجی به خصوص کشورهایی همچون استرالیا دانست ، از این این کشورها می کشوند تا تمامی دغدغه های افراد خارجی را با فراهم نمودن امکانات موردنیازشان برطرف سازند.

کالج های زبان در استرالیا

دوره های زبان انگلیسی در استرالیا یکی از صدها امکاناتی ست که در اختیار دانشجویان خارجی قرار می گیرد و هر فرد با توجه به نیاز خود می تواند در دوره های مخصوص شرکت نموده و به تسلط کافی دست یابد.

البته کالج های دانشگاهی در استرالیا تنها مخصوص به آموزش زبان انگلیسی نبوده و سایر دروس را نیز در اختیار دانشجویان قرار می دهند ، اما کالج های زبان به افرادی اختصاص دارند که می خواهند صرفا به یادگیری زبان انگلیسی بپردازند.

معمولا اکثر افرادی که در دوره های کالج زبان ثبت نام می کنند قصد تحصیل در یکی از مراکز آموزش عالی استرالیا را داشته و می خواهند به سطح موردنظر دانشگاه خود برسند.

طول دوره های کالج زبان در استرالیا از یک تا ده ماه بوده و دانشجویان به صورت تمام وقت سر کلاس درس حاضر می شوند ، از مزیت های یادگیری زبان انگلیسی در کالج ، تسلط به این زبان برای تعاملات و نیازهای روزمره خارج از درس و کلاس است که زندگی را برای دانشجو آسانتر می سازد ، در حدود 33 مرکز و موسسه دوره های زبان انگلیسی را در استرالیا در اختیار علاقه مندان قرار می دهند.

دوره های زبان ELICOS در استرالیا

این دوره زبان که به صورت فشرده زبان انگلیسی را به دانشجویان خارجی در استرالیا آموزش می دهد ، از معروف ترین دوره های زبان کالج در استرالیا است که برنامه های دیگری نیز در کنار آن موجود هستند.

دانشجویان از سراسر جهان این فرصت را دارند که با ویزای مخصوص الیکاس به خاک استرالیا وارد شوند و به تحصیل مشغول شوند البته در رابطه با دانشجویان ایرانی یک استثنا وجود دارد و آن هم اینکه متقاضیان از ایران باید علاوه بر مدرک ثبت نام در این دوره ، گواهی پذیرش از دانشگاه را نیز داشته باشند.

البته ثبت نام در هر یک از کالج های آموزش زبان در استرالیا در صورتی ست که شما مدرک زبان آیلتس یا تافل درخواستی دانشگاه را نداشته باشید ، هم چنین برخی از دانشگاه ها با موسسه آموزش زبان خود قرار داد بسته و تنها مدرک آن را قبول می کنند.

به عنوان مثال دانشگاه ملبورن تنها مدرک زبان موسسه مرتبط با خود را از دانشجویان فاقد مدرک درخواست می کند که قبل از هرگونه اقدام باید به دقت مورد بررسی قرار گیرد.

دوره زبان OET در استرالیا

این دوره مخصوص افرادی ست که می خواهند در مشاغل خاص به کار مشغول شده و دانشجویان محصل در گروه سلامت نیز جزو آن قرار می گیرند ، به عنوان مثال دانشجویان رشته های پزشکی ، دندانپزشکی و غیره به دلیل ارتباطی که با سایر افراد جامعه در حوزه تحصیلی خود دارند می توانند با شرکت در این دوره ها به تسلط زبانی قابل توجهی برسند.

خوشبختانه در این دوره دانشجویان می توانند تنها با ویزای این دوره به استرالیا وارد شده و پس از دریافت مدرک نسبت به پذیرش در یک دانشگاه اقدام نمایند.

کلاس های این دوره معمولا امکانات لازم از جمله خوابگاه ، کتابخانه و امکانات دیداری و شنیداری را نیز در اختیار فرد قرار می دهند که موجب می گردد تا دانشجو هرچه بیشتر با محیط دانشگاه و تحصیل در استرالیا آشنا شود ، برنامه های آموزش زبان در کالج می تواند موجب رسیدن به مدرک آیلتس و یا تافل که مدارک بین المللی نیز هستند گردد.

نکات مهم ثبت نام در کالج های زبان استرالیا

 • هزینه ثبت نام در هر دوره به فاکتورهای متعددی مانند طول دوره و خدمات ارائه شده به دانشجو داشته و از 210 دلار در هفته آغاز می شود ، از این رو با توجه به دوره خود موردنیاز خود هزینه پرداخت خواهید کرد.
 • تمام ساعات کلاس ها استاندارد بوده و در صورتی که نیاز به سپری کردن دوره فشرده دارید باید در برنامه های ویزه ای ثبت نام نمایید.
 • معمولا کلاس ها به مدت سه جلسه در هفته برگزار می شوند اما امکان رسیدن تا 5 جلسه در هفته نیز وجود دارد،
 • در صورتی که همراه با دوره زبان در کالج ، خوابگاه و سایر امکانات را دریافت نکردید ، باید هزینه زندگی در شهر موردنظر را به شهریه کلاس ها اضافه نمایید و در صورت توانایی پرداخت مجموع هزینه ها اقدام به ثبت نام نمایید.
 • کیفیت کلاس ها و دوره بر میزان شهریه آن موثر است و هر چه دوره معروف تر و جامع تری باشد ، شهریه بالاتری را باید پرداخت کنید.
 • فراموش نکنید که گذراندن دوره زبان به نیاز شما بستگی داشته و باید از طریق آزمون و افراد خبره در این زمینه به دوره مناسب خو برسید و هرگز بدون اگاهی اقدام به ثبت نام در دوره های ناشناخته صرفا از طریق تبلیغات ننمایید.

آزمون های مجاز زبان جهت ویزای دانشجویی استرالیا

در صورتی که تنها بخواهید در یکی از آزمون های زبان در کشور استرالیا شرکت کنید می توانید به ویزای مخصوص دانشجویی دست یابید که البته آزمون موردنظر باید یکی از آزمون های زیر باشد:

 • آزمون انگلیسی به عنوان یک زبان خارجی (TOEFL)
 • آزمون زبان انگلیسی بین المللی (IELTS)
 • آزمونت کمبریج انگلیسی : پیشرفته (CAE)
 • تست انگلیسی حرفه ای (OET)
 • تست پیرسون انگلیسی (PTE)

تحصیل در استرالیا با مدرک دیپلم

تا اینجای مقاله تحصیل در رابطه با تحصیل در مدارس کشور استرالیا صحبت نمودیم و دریافتیم که برای ورود به سیستم آموزشی عالی این کشور داشتن مدرک دیپلم و البته نمرات بالا در برخی از دروس اهمیت ویژه ای دارند ، کسانی که مدرک دیپلم خود را از مدارس سایر کشورها دریافت کرده اند باید ابتدا تطبیق های لازم را انجام داده و سپس به دانشگاه های استرالیا وارد شوند.

تحصیل در استرالیا با مدرک دیپلم

تطبیق واحدهای درسی سپری شده از طریق کالج های متعدد و یا دوره های کوتاه مدت و بلند مدت صورت می پذیرد که هر دانشجو با توجه به رشته ای که انتخاب نموده باید مدتی را قبل از ورود به دانشگاه به یادگیری دروس پایه اختصاص دهد البته برخی از دارندگان مدرک دیپلم مجددا برای تحصیل در سال دوازدهم در یکی از دبیرستان های این کشور درخواست پذیرش می دهند که مدرک دیپلم سیستم اموزشی استرالیا را دریافت نموده و راحت تر به دانشگاه وارد شوند.

در بالا در رابطه با دوره های کالج استرالیا صحبت نمودیم که پس از آن اولین دوره دانشگاهی که علاقه مندان به تحصیل در استرالیا به آن وارد می شوند ، مقطع لیسانس است که سه تا چهار سال تحصیلی زمان می برد ، کالج ها و دانشگاه های استرالیا موسسات آموزش عالی هستند که به صورت مستقل و توسط هر ایالت تاسیس و اداره می شوند و به صورت ملی و متحد با یکدیگر در ارتباطند.

مقاطع مختلف دانشگاهی استرالیا

دوره کارشناسی و یا لیسانس که مقطع پایه ای دانشگاه محسوب می شود مدت زمان طولانی تر نسبت به سایر مقاطع زمان برده و دانشجویان بیش از 120 واحد را در تمامی رشته ها پشت سر می گذارند.

رشته هایی همچون هنرهای زیبا و علوم بازرگانی در مدت سه سال به اتمام می رسند ، در حالی که در رشته هایی همچون پزشکی ، دندانپزشکی و یا داروسازی دانشجویان پنج تا شش سال به تحصیل مشغول می شوند.

پس از مقطع کارشناسی تحصیلات دانشگاه در دوره تحصیلات تکمیلی قرار گرفته و دانشجویان به تحقیق و پژوهش در حوزه تخصصی رشته انتخابی شان می پردازند ، دوره کارشناسی ارشد در دانشگاه های استرالیا یک تا دو سال است و دانشجو با ارائه و دفاع از تز خود به مدرک فارغ التحصیلی دست می یابد.

دوره کارشناسی ارشد دارای انواع متفاوتی در دانشگاه های استرالیا است که به مهم ترین آنها اشاره می کنیم:

 • کارشناسی ارشد آکادمیک : آموزش دالنشجو در یک رشته خاص مطابق با اکثر دانشگاه های جهان
 • کارشناسی ارشد Professional Qualification : واحدهای تخصصی بیشتری به دانشجویان در طول دوره آموزش داده می شود.
 • کارشناسی ارشد Professional Development : این دوره مناسب افرادی ست که می خواهند از طریق آموزش های تخصصی به ارتقا شغلی دست یابند.
 • یک دوره کارشناسی ارشد در برخی رشته ها نیز مخصوص افرادی ست که می خواهند تغییر رشته داده و یا در گرایشی دیگر تحصیلات خود را ادامه دهند.

تحصیل دکترا در استرالیا

آخرین و البته پرتقاضاترین مقطع تحصیلی در تمامی دانشگاه های جهان و استرالیا دوره دکترا است که در اکثر رشته های دانشگاهی به دانشجویان ارائه می شود ، مقطع دکترا بیشتر جنبه پژوهشی داشته و دانشجویان به جایگاهی دست می یابند که می توانند به تدریس مشغول شده و در رشته خود صاحب نظر شوند.

تحصیل دکترا در استرالیا

از آنجا که سیستم آموزشی استرالیا یکی از بهترین ها در جهان است ، دانشجویان می توانند به سه صورت Phd و Dphil و یا EdD به تحصیل مشغول شوند.

تقاضای پذیرش در این مقطع بسیار بالا بوده و متقاضیان باید از طریق مکاتبه با یک استاد راهنما به پذیرش برسند ، طول دوره در هر رشته تحصیلی متفاوت است اما حداکثر 5 سال زمان می برد و رزومه تحصیلی دانشجو بسیار مورد توجه قرار می گیرد.

اگر به دنبال پذیرش در این دوره هستید باید سابقه علمی و پژوهشی خود را تا حد ممکن قوی سازید و پیشنهاد تحقیقاتی خود را به بهترین و مناسب ترین شکل ممکن به دانشگاه ارائه دهید.

در این دوره دانشجویان باید سه سال را به تحقیق در زمینه موضوع ارائه شده خود مشغول شوند ، هر دانشگاه شرایط خاص خود را در پذیرفتن دانشجویان مقطع دکترا دارد اما علاوه بر پیشنهاد تحقیقاتی خود ، ارائه معدل بالا و مدرک کارشناسی ارشد را فراموش نکنید.

نحوه یافتن استاد راهنما در دانشگاه های استرالیا

همانگونه که بیان کردیم ارائه پیشنهاد تحقیقاتی بخش بسیار مهمی از پذیرش دوره دکترا است و شما باید استاد مناسبی را در دانشگاه مقصد خود یافته و با او مکاتبه کنید ، نکته قابل توجه ای که در این قسمت باید به شما علاقه مندان به تحصیل در دوره دکترا بگوییم این است که بهتر می باشد قبل از انتخاب استاد راهنما تمامی بررسی های خود را انجام داده و فردی را انتخاب نمایید که بتوانید از نظر شخصی نیز با او همکاری داشته باشید.

هم چنین سوابق تحصیلی و پژوهشی استادهای موجود در رشته خود را به دقت بررسی کنید که در موضوع و حرفه ای تخصص کافی را داشته باشند ، زمینه ای که استاد راهنما در گذشته در آن فعالیت نموده و و تجاربی که به دست آورده می تواند بسیار به شما کمک نموده و در پایان رساندن تحقیقات به شما کمک می نماید.

استاد راهنما علاوه بر به پایان رساندن پروژه تحصیلی در رسیدن شما به فاند و کمک هزینه از سوی دانشگاه نقش اصلی و موثری را ایفا نموده و با موافقت او شما قادر خواهید بود بخش اصلی هزینه تحصیلی خود را از دانشگاه دریافت نمایید.

از دیگر نکاتی که ممکن است توسط استاد راهنما به ان توجه شود ، سن متقاضی است و برخی از درخواست ها به دلیل سن بالای متقاضی رد می شوند ، پس با توجه به دانشگاه و شرایط خاصی که در پذیرش دانشجویان دوره دکترا درنظر گرفته است درخواست خود را ارسال نمایید.

تحصیل مهندسی در استرالیا

تحصیل رشته های مهندسی در سراسر جهان خواهان بسیار دارد و باید بدون اغراق بگوییم که تحصیل رشته های مهندسی در استرالیا یک انتخاب عالی است ، مهندسی در واقع کشف چگونگی انجام کارها و همکاری با دیگران برای حل مشکلات بزرگ و پیچیده است و کشور استرالیا با داشتن اقتصاد و بازار کار پویا ، فرصت های خوبی را در اختیارتان قرار می دهد.

تحصیل مهندسی در استرالیا

آمار کارکنان ملی مهندسی استرالیا (ANET) نشان می دهد که دانشجویان بین المللی در شاخه های مهندسی همواره در حال افزایش است و کشورهایی همچون انگلستان آن را به صورت جدی به رسمیت می شناسند ، این موضوع به خصوص بخاطر توافقنامه واشنگتن که در سال ۱۹۸۹ امضا شده در سطح جهانی شهرت یافته و بین مسئولین اعتبار بخش برنامه های فنی مهندسی است.

دانشجویان رشته مهندسی در دوره لیسانس در سال های سه و چهار ، مبانی پایه و عمومی مهندسی را یاد می گیرند و با انتخاب تحصیلات تکمیلی در مهندسی ، دانش عمیق و قابلیت استخدام خود را در رشته مورد نظر ، تقویت می کنند ، برای ورود به دانشگاه های مهندسی استرالیا اتمام دوره دبیرستان ، نمرات عالی در درس ریاضی و یکی از دروس فیزیک ، شیمی و یا زیست شناسی و تسلط به زبان انگلیسی الزامی است.

طیف گسترده دوره های مهندسی در استرالیا

در حال حاضر کشور استرالیا طیف گسترده ای از دوره های مهندسی را در سراسر کشور ارائه می دهد که شامل: هوافضا ، مهندسی خودرو ، مهندسی پزشکی ، بیوانفورماتیک ، مهندسی شیمی ، عمران و ساختمان ، کامپیوتر ، برق ، محیط زیست ، فناوری و علم مواد غذایی ، مهندسی جنگل ، مهندسی جغرافیایی ، ساخت و تولید ، مکانیک ، مکاترونیک ، معدن ، منابع طبیعی ، معماری دریایی ، مهندسی نفت ، مهندسی داروسازی ، مهندسی فوتونیک ، مهندسی انرژی تجدید پذیر ، مهندسی نرم افزار و مهندسی ارتباطات است.

این طیف وسیع رشته ها در مقایسه با رشته های مهندسی در بسیاری از کشورهای مطرح قابل توجه است ، علاوه بر این ، برای تحصیل رشته های مهندسی در استرالیا ، دوره های آموزشی و حرفه ای (VET) بیشتری در دسترس است و اگر شما قبلا به عنوان مهندس کار می کردید.

موسسات استرالیا برنامه های متعددی برای تحصیلات تکمیلی در مهندسی ( مانند مدرک کارشناسی ارشد مهندسی ) را ارائه می دهند که شما را قادر می سازد تا در حرفه خود گام بعدی را بردارید.

دانشگاه های ارائه دهنده رشته های مهندسی در استرالیا

دانشگاه های بسیاری در کشور استرالیا رشته های مهندسی را در مقاطع مختلف به دانشجویان ارائه می دهند که از جمله برخی از آنها می توان به دانشگاه های زیر اشاره کرد و مشاورین موسسه اماده اند تا فهرست تمامی این دانشگاه ها را در اختیارتان قرار دهند:

 • دانشکده مهندسی در دانشگاه ملبورن
 • دانشکده مهندسی در دانشگاه ملی استرالیا
 • دانشکده مهندسی دانشگاه سیدنی
 • دانشکده مهندسی دانشگاه مک کواری
 • دانشکده مهندسی دانشگاه کوئینزلند
 • دانشکده مهندسی دانشگاه موناش

انجمن تخصصی مهندسان در استرالیا ، مسئولیت تأیید برنامه های مهندسی را بر عهده دارد و همه کسانی که یک برنامه معتبر کارشناسی در زمینه مهندسی را تکمیل کنند ، واجد شرایط عضویت در این انجمن هستند ، در حقیقت ، اعتبار بخشی این انجمن تضمین می کند که موسسات استرالیایی که دوره های مهندسی را ارائه می دهند.

با استانداردهای آموزش عالی مطابقت داشته و این کشور فارغ التحصیلان را با مهارت و دانش مورد نیاز کارفرمایان در صنعت آموزش می دهد.

یکی دیگر از مزایای اعتباربخشی این انجمن این است که مجوز حرفه ای که به شما اعطا می شود اعتبار لازم در خارج از کشور بویژه در کشورهایی مانند ایالات متحده آمریکا ، انگلستان ، هنگ کنگ ، نیوزیلند ، کانادا و آفریقای جنوبی را در حیطه مهندسی برایتان افزایش می دهد.

چشم انداز شغلی عالی برای مهندسین در استرالیا

استرالیا در حال حاضر کمبود گسترده مهندسان را به ویژه در ایالت هایی که بیشترین رشد را در منابع و معادن دارند ( مانند ایالت کوئینزلند ) تجربه می کند ، از این رو فارغ التحصیلان بین المللی برای تکمیل کمبود مهارت های مهندسی با فرصت های خوبی رو به رو هستند.

در طول سال های اخیر ، به طور متوسط ۹۰٪ از فارغ التحصیلان مهندسی در طول ۹ ماه پس از تکمیل دوره ، شغل مناسبی یافته اند و با توجه به آمار ANET، مهندسین مهاجر بیش از نیمی از جمعیت مهندسان تازه کار در نیروی کار استرالیا را تشکیل می دهند.

این فارغ التحصیلان همچنین می توانند درآمد بالایی کسب نموده و یکی از بالاترین حقوق در زمینه های کاری به شمار روند ، اگر شما با مطالعه و تحقیق مهاجرت از طریق کار به استرالیا را انتخاب کنید ، می توانید از طریق حرفه مهندسی در عرض یکسال به حقوق و مزایای خوبی دست پیدا کنید.

فرصت های تجربه کاری در استرالیا

تجربه کاری یک بخش حیاتی از دوره های مهندسی در استرالیا است و باید اطمینان حاصل شود که فارغ التحصیلان تجربه و مهارت های عملی مورد نیاز کارفرمایان در نیروی کار را دارا هستند ، تجربه کاری ممکن است از طریق یک دوره همکاری شامل کار در یک شرکت استرالیایی یا از طریق کارآموزی اجباری و داوطلبانه تکمیل شود.

فرصت مهندسان برای مهاجرت به استرالیا

تجربه کاری همچنین ، می تواند از طریق برنامه سالانه حرفه ای مهندسین استرالیا ، به دست بیاید که یک برنامه ۱۲ ماهه برای دانشجویان بین المللی است و به آنها امکان می دهد تجربه های ارزشمندی در یک شرکت مهندسی استرالیا کسب نموده و چشم انداز خود را برای به دست آوردن اقامت دائمی از طریق SkillSelect افزایش دهند.

فرصت مهندسان برای مهاجرت به استرالیا

به طور سنتی در گذشته حرفه مهندسی ، با زیر ساخت ها ، ساخت پل ، تونل و شبکه های حمل و نقل مرتبط بوده ، اما در قرن ۲۱ ، مهندسین دانش و مهارت های خود را به مناطق مختلفی مانند تولید مواد غذایی ، استخراج معادن ، بلایای طبیعی و تغییرات آب و هوایی گسترش دادند و بخصوص در استرالیا در حال رشد سریعی است.

از آنجا که مهاجرت از طریق مهارت با نیازهای اقتصادی استرالیا مرتبط است ، دانشجویان بین المللی که دارای مدارک و سابقه کار مهندسی هستند ، برای اعطای ویزاهای اقامت دائم در اولویت قرار گرفته اند.

فارغ التحصیلان ممکن است با یکی از فرصت های مهاجرتی زیر برای تحصیل رشته های مهندسی در استرالیا و یا کار مهندسی در استرالیا دعوت شوند :

 • پس از فارغ التحصیلی برای کسب تجربه و مهارت کاری از طریق ویزا پس از تحصیل یا یک ویزای مهارت ( موقت )
 • از طریق طرح مهاجرت مستمر منطقه ای تحت حمایت کارفرمایان
 • از طریق درخواست اقامت دائم با روش مهاجرت مهارتی (SkillSelect)

شرایط پذیرش دانشگاه های استرالیا

شما عزیزان قصد تحصیل در هر یک از دانشگاه ها و رشته های تحصیلی کشور استرالیا را داشته باشید باید مجموعه ای از مدارک را آماده نموده و به دانشگاه ارائه دهید ، هر دانشگاه با توجه به شرایط متقاصی می تواند جزئیات بیشتری را از سابقه تحصیلی فرد درخواست نماید اما به صورت کلی مدارک زیر برای تمامی متقاضیان مورد درخواست است:

 • مدرک اتمام دوره دبیرستان و پیش دانشگاهی
 • گواهی تسلط به زبان انگلیسی
 • پرداخت هزینه پذیرش
 • توصیه نامه اساتید
 • ترجمه رسمی ریز نمرات تحصیلی مقطع قبلی
 • پاسپورت معتبر
 • انگیزه نامه که باید با کمال صداقت توسط خود دانشجو نوشته شود،
 • داشتن مدرک کارشناسی و یا کارشناسی ارشد برای مقاطع بالاتر

توصیه می شود که برای مقاطع تحصیلات تکمیلی تمامی جزئیات تحصیل خود را فراهم نموده و به صورت ترجمه شده به دانشگاه ارسال کنید تا پرونده تان شانس بیشتری در رقابت با سایرین داشته باشد.

تحصیل رایگان در استرالیا

رسیدن به تحصیل رایگان و دریافت بورسیه تحصیلی از دانشگاه های خارجی همواره یکی از مباحث مورد علاقه دانشجویان در خارج از کشور است ، اگر بخواهیم به صورت کلی در رابطه با تحصیل در کشور استرالیا صحبت کنیم باتید بگوییم که تحصیل در دانشگاه های این کشور رایگان نبوده و دانشجویانی که موفق به پذیرش می شوند باید هزینه استفاده از امکانات تحصیلی و زندگی در این کشور را پرداخت نمایند.

تحصیل رایگان در استرالیا

هنگامی که بخواهیم از شرایط تحصیل رایگان در استرالیا صحبت نماییم باید در رابطه با بورسیه های متنوعی که توسط دانشگاه ها و سایر مراکز ارائه می شود سخن بگوییم که هر یک شرایط خاص خود را دارند و در ادامه به صورت مفصل به آن می پردازیم ، اما در رابطه با دانشگاه های استرالیا خوب است بدانید که به واسطه ارائه تحصیل رایگان بورسیه های مختلف توانسته اند از سایر مقصدهای تحصیلی در جهان متمایز شده و دانشجویان با استعداد از اقصی نقاط دنیا را حمایت کنند.

دانشجویان ایرانی نیز مانند سایر دانشجویان از بورسیه های تحصیلی بهره مند می شوند اما درنظر داشته باشید که بهترین مقطع برای رسیدن به حمایت های مالی از سوی دانشگاه مقطع دکترا است که دانشجو با رزومه تحصیلی می تواند میزان استعداد و علاقه خود را در رشته تحصیلی اش به دانشگاه اثبات نماید ، البته در دوره کارشناسی و کارشناسی ارشد نیز فرصت رسیدن به تحصیل رایگان همچنان وجود دارد ، اما شرایط دانشگاه ها دشوارتر و هم چنین فرصت ها محدودتر است.

چنانچه با مطالعه بخش بورسیه های تحصیلی در استرالیا نیاز به دریافت اطلاعات تخصصی دراین زمینه دارید به کارشناسان موسسه مراجعه نمایید و از مشاوره های لازم بهره مند گردید.

چنانچه با مطالعه بخش بورسیه های تحصیلی در استرالیا نیاز به دریافت اطلاعات تخصصی دراین زمینه دارید به کارشناسان موسسه مراجعه نمایید و از مشاوره های لازم بهره مند گردید ، همچنین مقالات سایت می تواند راهگشای شما باشد ، مثلا برای داشتن تحصیل رایگان ، می توانید با یادگرفتن زبان آلمانی در این کشور به راحتی تحصیل رایگان را تجربه کنید ، مقاله تحصیل در آلمان را مطالعه کنید.Smart ContainerTitle Element

دانشگاه های مورد تائید وزارت علوم در استرالیا

یکی از دغدغه های دانشجویان علاقه مند به تحصیل در کشورهای خارجی تایید و اعتبار دانشگاه مقصد توسط نظام آموزشی داخل کشور است ، چرا که بسیاری از این دانشجویان تمایل دارند تا پس از اتمام دوره دانشگاه خود به کشور بازگشته و به کار مشغول شوند ، از این رو وزارت علوم و بهداشت هر ساله فهرستی از دانشگاه ها را با رتبه بندی مشخص می کنند که به دانشجویان در انتخاب مقصد تحصیلی شان بسیار کمک می نماید.

دانشگاه های مورد تائید وزارت علوم در استرالیا

چهار دسته ممتاز ، خوب ، متوسط و ضعیف رتبه بندی های اصلی این فهرست هستند که دانشگاه های قرار گرفته در دو دسته ممتاز و خوب می توانند بهترین انتخاب ها باشند ، در هر یک از این دسته ها نام دانشگاه های متعددی قرار گرفته اند که ما تنها به تعدادی از دانشگاه های ممتاز اشاره می کنیم و شما عزیزان می توانید از طریق تماس با مشاورین موسسه از فهرست کامل دانشگاه های مورد تایید مطلع شوید.

 • دانشگاه ملی استرالیا
 • دانشگاه موناش
 • دانشگاه نیوسات ولز
 • دانشگاه کوینزلند
 • دانشگاه سیدنی
 • دانشگاه ملبورن

البته دانشجویانی که قصد بازگشت به کشور را پس از فارغ التحصیلی خود ندارند ، می توانند آزادانه تر به انتخاب مقصد تحصیلی خود پرداخته و از بابت تایید مدرک و یا بازار کار آسودگی خاطر بیشتری داشته باشند ، زیرا دانشگاه های استرالیا از معتبرترین ها در جهان به شمار می روند.

بهترین دانشگاه های استرالیا

گروه ها و سازمان های مختلفی در سطح جهان به صورت سالانه دانشگاه ها و کلیه مراکز اموزش عالی را طبقه بندی نموده و دانشجویان علاقه مند به هر رشته را معرفی می نمایند ، دانشگاه های استرالیا در تمامی ایالت های این کشور پراکنده هستند و در هر ایالت یک دانشگاه مورد تایید گروه هشت قرار گرفته است ، با ما همراه باشید تا برخی از بهترین دانشگاه های استرالیا را بشناسیم.

بهترین دانشگاه های استرالیا

دانشگاه ملبورن

این دانشگاه تحقیقاتی دولتی در سال ۱۸۵۳ به عنوان دومین دانشگاه قدیمی استرالیا در شهر ملبورن تاسیس شد ، این دانشگاه بر اساس رتبه بندی دانشگاه های برتر جهان QS در میان چهل دانشگاه برتر دانشگاه جهان قرار دارد و در حال حاضر بیش از ۴۵۰۰۰ دانشجو از سراسر جهان در دانشکده های دانشگاه ملبورن در حال تحصیل هستند.

این دانشگاه شامل دانشکده های معماری ، ساختمان سازی و برنامه ریزی ، هنر ، تجارت و اقتصاد ، مهندسی ، حقوق ، دندانپزشکی ، پزشکی و سلامت ، علوم ، کشاورزی و دامپزشکی ، هنر و موسیقی می باشد و در دانشکده مهندسی آن که جزو بهترین دانشگاه های مهندسی برق استرالیا محسوب می شود ؛ رشته های مهندسی شیمی ، مهندسی معماری ، مهندسی برق و الکترونیک ، مهندسی مواد ، مهندسی مکانیک ، مهندسی نرم افزار و غیره ارائه می شوند.

دانشگاه مانش استرالیا

دانشگاه مانش یک دانشگاه تحقیقاتی دولتی در شهر ملبورن است که از سال ۱۹۵۸ فعالیت خود را آغاز نمود ، این دانشگاه که دومین دانشگاه قدیمی در ایالت ویکتوریا است ، در حال حاضر بیش از ۷۰۰۰۰ دانشجو در مقاطع کارشناسی و تحصیلات تکمیلی را در رشته های مختلف آموزش می دهد ، دانشگاه مانش استرالیا دارای دانشکده های هنر و معماری ، تجارت و اقتصاد ، مهندسی ، آموزش ، فناوری اطلاعات ، حقوق ، پزشکی ، پرستاری ، داروسازی و علوم می باشد.

دانشگاه سیدنی استرالیا

یکی از پیشروترین دانشگاه های جهان است که اولین دانشجوی خود را در سال ۱۸۵۰ پذیرش نمود ، این دانشگاه به عنوان یک مرکز تحقیقاتی دولتی شامل دانشکده های هنر و علوم اجتماعی ، تجارت ، مهندسی ، سلامت ، پزشکی ، علوم ، معماری ، حقوق و غیره می باشد و در مقاطع کارشناسی ، کارشناسی ارشد و دکتری تخصصی دانشجو می پذیرند ، سالانه بیش از ۶۰۰۰۰ دانشجو در این دانشگاه در حال تحصیل هستند.

دانشگاه ملی استرالیا

دانشگاه ملی استرالیا بر اساس رتبه بندی دانشگاه های برتر جهان QS در رتبه اول دانشگاه های مهندسی برق استرالیا و در رتبه بیستم دانشگاه های جهان قرار دارد ، این دانشگاه یک دانشگاه تحقیقاتی ملی در کانبرا است که در سال ۱۹۴۶ تاسیس شد و در حال حاضر حدود ۱۰۰۰۰ دانشجو در مقطع کارشناسی ، ۱۰۰۰۰ دانشجو در مقطع کارشناسی ارشد و دکتری تخصصی در این دانشگاه در حال تحصیل هستند.

دانشکده های این دانشگاه شامل هنر و علوم اجتماعی ، مطالعات آسیا و اقیانوس آرام ، اقتصاد و تجارت ، مهندسی و علوم کامپیوتر ، حقوق ، پزشکی ، زیست شناسی و محیط زیست ، علوم ریاضی و فیزیک می باشد.

در دانشکده مهندسی این دانشگاه رشته های مهندسی کامپیوتر ، معماری ، برق و الکترونیک ، نرم افزار و غیره ارائه می شوند.

دانشگاه نیوساوت ولز

دانشگاه نیو ساوت ولز یک دانشگاه تحقیقاتی دولتی است که در سال ۱۹۴۹ در شهر سیدنی تاسیس شد و بر اساس رتبه بندی دانشگاه های برتر جهان QS چهارمین دانشگاه استرالیا و چهل و پنجمین دانشگاه در جهان می باشد.

دانشگاه نیو ساوت ولز دارای نه دانشکده است که در آن ها رشته های مختلف در مقاطع کارشناسی ، کارشناسی ارشد و دکتری تخصصی ارائه می شوند.

در حال حاضر بیش از ۴۵۰۰۰ دانشجو در این دانشگاه در حال تحصیل هستند ، دانشکده مهندسی این دانشگاه شامل رشته های مهندسی هوا و فضا ، مهندسی شیمی ، مهندسی عمران ، مهندسی کامپیوتر ، مهندسی برق و الکترونیک ، مهندسی محیط زیست ، مهندسی مکانیک و غیره می باشد.

دانشگاه کوئینزلند استرالیا

این دانشگاه که در میان 5 دانشگاه برتر استرالیا و صد دانشگاه نخست جهان قرار دارد ، بهترین گزینه برای تحصیل در مقطع دکترا است ، به همین دلیل دانشجویان بی شماری سالانه درخواست پذیرش خود را به این دانشگاه ارسال می کنند و در صورت قبولی از بیش از 100 مرکز تحقیقاتی و بورسیه های متنوع این دانشگاه بهره مند می گردند.

این دانشگاه از بیش از 140 کشور جهان پذیرای دانشجویان بوده و ساختمان اصلی آن در شهر بریزبن در یکی از مناطق مرفه شهر واقع شده است ، بیش از 13 هزار دانشجو تنها در مقطع تحصیلات تکمیلی در این دانشگاه به تحصیل مشغول هستند که آمار بسیار قابل توجهی ست.

دانشگاه کانبرا استرالیا

یک دانشگاه دولتی در شمال غرب کانبرا پایتخت کشور استرالیا است که از سال 1967 غعالیت خود را به عنوان دانشگاه آغاز نمود ، پردیس اصلی دانشگاه در فاصله ده دقیقه ای از مرکز شهر قرار گرفته و از بیش از 107 کشور دنیا دانشجو می پذیرد.

از اهداف اصلی این دانشگاه آماده نمودن دانشجویان برای رسیدن به موفقیت شغلی در حیطه کاری شان است و فارغ التحصیلان رشته های مختلف این دانشگاه بیشترین آمار را در میان افراد قابل استخدام در استرالیا دارند.

بورسیه های تحصیلی در استرالیا

در ابتدای مقاله اشاره کردیم که شرط رسیدن به تحصیل رایگان در استرالیا دریافت بورسیه تحصیلی در این کشور است ، در واقع بورس تحصیلی به معنای دریافت هزینه از سوی دانشگاه جهت تحصیل و یا انجام پروژه تحقیقاتی می باشد که یکی از بزرگترین مزایای تحصیل در استرالیا است که به دانشجویان واجد شرایط ارائه می شود.

بورسیه های تحصیلی در استرالیا

این بورسیه ها که انواع مختلفی دارند برای تمامی دانشجویان داخلی و خارجی قابل دریافت بوده و هدف دانشگاه های استرالیا از پرداخت این بورسیه و کمک هزینه ها این است که کسانی که در زمینه تحصیلی خود دارای رزومه خوبی هستند اما امکان پرداخت شهریه دانشگاه را ندارند از تحصیل در مقطع بالاتر باز نمانده و با دریافت بورس تحصیلی در استرالیا بتوانند در مسیر موفقیت گام بردارند.

یکی از موارد اصلی که برای بورس در تمامی مقاطع و رشته ها به آن نیاز خواهید داشت مدرک زبان انگلیسی است ، داشتن مدرک زبان از شروط اصلی تحصیل و دریافت بورس در استرالیا به شمار می رود و بهتر است بدانید که داشتن معدل بالا نیز بسیار در پذیرش دانشگاه های این کشور تاثیر گذار است.

داشتن مدرک زبان با نمره بالا ، معدل عالی ، سابقه کار ، چاپ کتاب و یا مقالات بین المللی می تواند در دریافت بورسیه بسیار به شما کمک نماید ، نوشتن یک انگیزه نامه قوی و معتبر که نشان دهد شما بسیار علاقه مند به تحقیق و پژوهش در رشته تحصیلی تان هستید موثر خواهد بود.

انواع بورسیه تحصیلی در استرالیا

بورسیه تحصیلی در استرالیا انواع مختلفی را شامل می شوند که دانشجویان متناسب با تقاضای خود از آن بهره مند خواهد شد و باید متناسب با دانشگاه مورد نظرتان مدارک لازم را فراهم سازید ، بورس های تحصیلی را می توان به دو دسته کلی تقسیم کرد :

 • بورس تحصیلی
 • بورس تحقیقاتی

در بورسیه تحصیلی استرالیا دانشگاه از دانشجویان واجد شرایط دعوت می کند تا با دریافت هزینه تحصیل شان در مقطع مورد نظر خود پذیرفته شوند ، در اکثر مواقع این بورس ها شامل کمک هزینه تحصیلی و همچنین هزینه زندگی شده و در برخی از موارد امکان تمدید تا یک ترم اضافی نیز وجود دارد ، دقت داشته باشید که ظرفیت هر دانشگاه برای بورس تحصیلی محدود است و شما باید در زمان مشخص و به بهترین شکل ممکن اقدام کنید تا موفق به دریافت بورسیه شوید.

اما در بورس تحقیقاتی برخی از دانشگاه های استرالیا دانشجویان بین المللی را برای انجام پژوهش و تحقیق در رابطه با یک موضوع بورس کرده و برای مدت زمانی مشخص هزینه اقامت و انجام طرح مورد نظرشان را پرداخت می نمایند.

برخی از بورسیه های موجود در استرالیا

بورس تحصیلی Endeavour : این کمک هزینه تحصیلی دولتی و کمک هزینه تحصیلی برای دانشجویان آسیای میانه ، خاورمیانه ، اروپا و آمریکا در دسترس است ، آنها مبتنی بر شایستگی هستند و متقاضیان اجازه دارند برنامه های تحصیلی ، تحقیقاتی و برنامه های توسعه حرفه ای را در استرالیا انجام دهند.

جوایز استرالیا : دولت استرالیا برای کمک به توسعه کشورهای همکار از طریق تحصیلات در عین حال ترویج ارتباط و توسعه روابط با این کشورها اقدام به اعطا بورس تحصیلی به دانشجویان بین المللی می کند ، این جوایز برای دانش آموزان خاص در آسیا ، اقیانوس آرام ، خاورمیانه و آفریقا در دسترس بوده و دریافت کنندگان باید دو سال بعد از اتمام دوره تحصیل به کشور خود بازگشته و از دانش و مهارت های رهبری به دست آمده در استرالیا برای کمک به توسعه کشورشان استفاده کنند.

بورسیه IPRS استرالیا

یکی از معروف ترین بورسیه تحصیلی در استرالیا بورسیه IPRS است که هزینه تحصیل و بیمه دانشجویان توسط دانشگاه تامین شده و در برخی موارد مبلغی به عنوان کمک هزینه زندگی نیز به دانشجویان پرداخت می شود.

هدف از این بورسیه ، تشویق دانشجویان استثنایی برای کمک به توسعه تلاش های تحقیقاتی استرالیا است که البته تنها به دانشجویان بین المللی ( به جز نیوزلند ) مقطع کارشناسی ارشد و دکترا متعلق می گیرد.

این بورسیه در اکثر دانشگاه های کشور استرالیا وجود دارد و در صورت اقدام صحیح می توانید آن را به دست آورید ، اما دقت داشته باشید که این بورسیه بسیار رقابتی بوده و برای دریافت آن باید رزومه خود را به بهترین شکل ممکن ارائه دهید.

در مجموع ۳۳۰ مکان در دسترس در هر سال این بورسیه را ارائه می دهند که دانشگاه ملبورن به عنوان یکی از بهترین دانشگاه های استرالیا یکی از چند دانشگاه ارائه دهنده این بورسیه است و شما می توانید برای دریافت آن شانس خود را امتحان کنید تا بخشی از هزینه زندگی در ملبورن استرالیا تامین شود.

نحوه درخواست بورسیه تحصیلی استرالیا

شما باید در تاریخی که توسط دانشگاه اعلام می شود نام نویسی کرده و تقاضای دریافت بورسیه کنید ، این تقاضا باید حتما در زمانی که توسط دانشگاه اعلام می شود انجام گیرد و تمامی مدارک به صورت کامل ارائه شوند ، از آنجا که بورس تحصیلی در هر دانشگاه متفاوت است بهتر است که در این مرحله از یک مشاور و راهنما کمک بگیرید تا بتوانید هرچه بهتر و سریعتر به نتیجه دلخواه خود برسید.

به دلیل تفاوتی که در بورسیه های هر دانشگاه وجود دارد اگر نتوانید به بهترین شیوه اقدام کنید امکان از دست دادن این فرصت وجود دارد به همین دلیل حتما از وجود یک مشاور استفاده کنید.

میزان تقریبی بورس های تحصیلی در استرالیا

بورس تحصیلی در استرالیا به شدت رقابتی ست و دانشجویان از تمامی کشورهای دنیا به دنبال به دست آوردن این موقعیت هستند ، این بورسیه ها که مبلغ ۵۰۰۰ دلار تا ۱۵۰۰۰ دلار را می تواند شامل شود با توجه به صلاحیت و رزومه دانشجو به او تعلق می گیرد که البته این میزان به عنوان بورسیه عمومی شناخته می شود و ممکن است در صورت دریافت بورسیه به صورت خاص دانشگاه تا مبلغ ۲۲۵۰۰ دلار را نیز به دانشجو پرداخت نماید.

مبلغ بورس تحصیلی در هر دانشگاه متفاوت است و مقطع و رشته تحصیلی تان نیز در میزان آن بسیار موثر خواهد بود ، در برخی از دانشگاه ها این بورسیه می تواند شامل هزینه رفت و آمد به کشورتان ، نقل و انتقال ، زایمان و پوشش درمانی نیز شود.

هزینه های تحصیل در استرالیا

شهریه تحصیل در استرالیا با توجه به مقطع متفاوت است و از دانش آموزان ابتدایی تا مقاطع دانشگاهی هر یک شهریه مختلفی را پرداخت می کنند ، مدارس ابتدایی دولتی در حدود 8000 دلار استرالیا و دبیرستان ها تقریبا 17000 دلار شهریه به همراه دارند که در مدارس خصوصی می تواند به صورت قابل توجهی افزایش یابد.

هزینه های تحصیل در استرالیا

شهریه دانشگاه هزینه تحصیل در دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی استرالیا بسته به مقطع تحصیلی متفاوت است ، به گونه ای که هزینه تحصیل در مقطع کارشناسی بین ۱۵۰۰۰ تا ۳۳۰۰۰ دلار استرالیا برای هر سال و هزینه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد بین ۲۰۰۰۰ تا ۳۷۰۰۰ دلار استرالیا برای هر سال و در مقطع دکتری تخصصی بین ۱۴۰۰۰ تا ۳۷۰۰۰ دلار استرالیا برای هر سال تحصیلی می باشد.

بیشترین میزان شهریه دانشگاه به تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در استرالیا اختصاص دارد که در دانشگاه های خصوصی می تواند تا 70000 دلار در سال نیز برسد ، در میان سایر رشته های دانشگاهی نیز علوم مهندسی بیشترین شهریه تحصیلی را به خود اختصاص داده اند ، دوره های پیش نیاز کالج مانند دوره های زبان نیز حدودا هفته ای 250 تا 300 دلار هزینه به همراه دارند.

هزینه زندگی در استرالیا

هزینه زندگی در استرالیا در مقایسه با دیگر کشور های جهان نسبتا بالا است ، البته این هزینه در برابر امکانات رفاهی و تحصیلی در این کشور مقرون به صرفه بوده و به شهر انتخابی و سبک زندگی فرد نیز بسیار بستگی دارد ، هزینه زندگی هر فرد در استرالیا تقریبا ۱۴۰۰ تا ۲۰۰۰ دلار استرالیا برای یک ماه است که فاکتورهای متعددی می تواند آن را افزایش و یا کاهش دهند.

به عنوان مثال سکونت در خوابگاه دانشگاه و یا اجاره مسکن به صورت جداگانه از مهم ترین عوامل تاثیرگذار در میزان هزینه های زندگی برای دانشجویان هستند ، هم چنین اگر فرد دانشجو به صورت متاهل و همراه با همسر و فرزندان خود اقدام به مهاجرت نماید باید هزینه ها را به ازای هر فرد به صورت جداگانه برآورد نماید.

مهم ترین هزینه هایی که یک فرد دانشجو جهت سکونت در استرالیا باید آنها را پرداخت نماید شامل : هزینه مسکن ، غذا ، پوشاک ، تفریحات ، حمل و نقل ، تفریح و تلفن و اینترنت است.

ویزای تحصیلی استرالیا

یکی از قدم های مهم در رابطه با دانشجو شدن در کشور استرالیا اخذ ویزای تحصیلی این کشور است ، در واقع پس از انکه فرد متقاضی توانست با انجام بررسی های لازم به پذیرش در یک موسسه آموزش عالی در استرالیا برسید ، باید نسبت به اخذ مجوز قانونی ورود و سکونت در این کشور اقدام نماید.

ویزای تحصیلی استرالیا

در واقع ویزا یک مدرک قانونی ست که به شما اجازه می دهد تا به دلیل مشخص در استرالیا اقامت داشته باشید ، معمولا ویزای دانشجویی به صورت سالیانه صادر شده و تا پایان دوره قابل تمدید هستند ، اگر فرد برای یک دوره ۶ ماهه ثبت نام کند ، ویزای دانشجویی فرد به مدت ۶ ماه معتبر خواهد بود و اگر دوره سه ساله باشد ، ویزای دانشجویی فرد به مدت سه سال اعتبار خواهد داشت.

دانشجویانی که با مدرک دیپلم نیز اقدام به تحصیل در استرالیا می نمایند یک مدت زمان اضافی برای تکمیل تحصیل به او داده می شود و برنامه انتخابی دانشجو باید بین ۱۲ تا ۵۲ هفته باشد تا واجد شرایط دریافت ویزای دانشجویی باشد ، دقت داشته باشید که اگر فرد متقاضی زیر 18 سال سن دارد نیاز به یک قیم در کنار خود خواهد داشت و حداقل سن نیز باید 6 سال به بالا باشد.

پس از تکمیل مدارکی که در ادامه به آنها اشاره می کنیم چنانچه نقصی در پرونده وجود نداشته باشد باید منتظر نتیجه درخواست خود بمانید که با توجه به مقطع درخواستی می تواند از یک تا پنج ماه زمان ببرد.

مدارک مورد نیاز ویزای تحصیل استرالیا

 • ارائه نامه پذیرش از یکی از دانشگاه های استرالیا
 • فتوکپی از پاسپورت
 • عکس پاسپورتی
 • ارائه مدرک تافل و یا آیلتس
 • ترجمه رسمی شناسنامه به زبان انگلیسی
 • ارائه گواهی تمکن مالی و پرینت حساب
 • ارائه اصل و ترجمه مدرک دیپلم دبیرستان و پیش دانشگاهی
 • رزرو خوابگاه

در صورت دریافت ویزا دانشجو می تواند 90 روز قبل از شروع دوره به این کشور وارد شود ، در طول 7 روز از ورود به استرالیا فرد باید آدرس محل اقامت خود را به دانشگاه محل تحصیل اعلام نماید ، هزینه بررسی درخواست در حدود 550 تا 600 دلار استرالیا است که حتی در صورت رد شدن پرونده عودت داده نمی شود.

خوابگاه های دانشجویی استرالیا

دانشجویان خارجی برای سکونت در استرالیا گزینه های مختلفی پیش روی خود دارند که اولین و مقرون به صرفه ترین آنها خوابگاه های دانشجویی است ، اکثر دانشگاه های استرالیا دارای خوابگاه های دانشگاهی و یا خارج از دانشگاه هستند که مخصوصا برای دانشجویان بین المللی و غیر بومی طراحی شده اند.

این خوابگاه ها می توانند از خانه های مشترک تا اتاق خوابگاه های دانشجویی متفاوت باشند و متناسب با بودجه ها و سلایق مختلف طراحی شده اند.

خوابگاه ها علاوه بر آنکه میزان هزینه ها را به صورت قابل توجهی کاهش می دهند ، فرصتی برای ایجاد دوستی با دانشجویان دیگر و ایجاد یک جامعه جدید نیز هستند ، با زندگی در خوابگاه شما با افراد از ملیت های مختلف آشنا شده و می توانید در مدت زمان کوتاهی زبان خود را نیز تقویت سازید.

برخی از خوابگاه نیز به شکل سوئیت و یا آپارتمان بوده که با توجه به قرار گرفتن در داخل و یا خارج پردیس هزینه متفاوتی دارند ، به عنوان یک قاعده کلی ، هزینه اجاره آپارتمان مشترک در پردیس دانشگاه ، ارزانتر از اجاره آپارتمان در خارج از پردیس است و میتواند هزینه اینترنت ، تلفن ، گاز و برق را شامل شود.

نکات کلیدی سکونت در خوابگاه های دانشجویی استرالیا

 • هزینه هر خوابگاه با توجه به امکاناتی که در اختیار دانشجو قرار می دهد طراحی شده است و در برخی هزینه های قبض ، اینترنت و غیره همراه با شهریه لحاظ شده و در برخی دیگر به صورت جداگانه دریافت می شود.
 • سکونت در خوابگاه ها امنیت بیشتری را برای دانشجویان به همراه دارد ، اما استرالیا یکی از امن ترین کشورهای جهان است و هیچ گونه دلهره ای در این زمینه به خود راه ندهید.
 • در صورتی که موفق به دریافت خوابگاه دانشگاه نشدید ، با جستجوی بیشتر نزدیک ترین گزینه ممکن به دانشگاه را بیابید تا هم در زمان و هم هزینه های خود صرفه جویی کنید.
 • اغلب اتاق ها به تجهیزات لازم زندگی مانند تخت خواب ، کمد ، میز ، رخت آویز و غیره وجود دارد و نیازی به تهیه وسیله نخواهید داشت.
 • در بسیاری از خوابگاه ها می توانید در هنگام ثبت نام درخواست تهیه غذا را نیز داشته باشید و هزینه آن را با اجاره هفتگی خود بپردازید.

سکونت در خانه های اجاره ای استرالیا

یکی دیگر از گزینه های پیش روی دانشجویان بین المللی در استرالیا اجاره خانه مسکونی و یا آپارتمان به صورت مستقل است ، در این مورد خانه های متعددی با توجه به بودجه هر فرد وجود دارد و می توانید از طریق داشتن هم خانه ای هزینه ها را تقسیم نمایید ، اجاره منزل مسکونی تقریبا از ماهانه 300 دلار به بالا است که به صورت اشتراکی کاهش می یابد.

برخی از دانشجویان نیز ترجیح می دهند تا با اجاره یک اتاق از یک خانواده استرالیایی هم هزینه اندکی پرداخت کرده و هم از زندگی و مصاحبت با آنها لذت ببرند ، شما می توانید با صاحب خانه به انگلیسی صحبت نموده و ضمن تقویت مهارت های زبان می توانید امکاناتی همچون تهیه غذا را داشته باشید.

بیمه دانشجویی در استرالیا

بیمه دانشجویی یکی از شرایط و الزامات اخذ اقامت تحصیلی استرالیا است که دانشجو در طول دوره تحصیل خود در این کشور می تواند از آن استفاده نماید و شامل پوشش هزینه های ویزیت دکتر ، برخی از عمل های بیمارستانی ، آمبولانس و دارو می باشد.

بیمه دانشجویی در استرالیا

OSHC یک نظارت بهداشتی خصوصی است که به هزینه درمان های پزشکی در بیماری و در حین حادثه کمک می کند و همه دارندگان ویزای دانشجویی باید دارای بیمه دانشجویی خارج از کشور از این سازمان باشند.

بیمه درمانی می تواند هم توسط موسسه محل تحصیل دانشجو و هم توسط خود دانشجو انتخاب شده و هزینه آن پرداخت شود ، مدت اعتبار بیمه نیز برای دانشجویان بین المللی برابر با مدت اعتبار ویزای اوست و اگر بیمه درمانی توسط دانشگاه یا موسسه آموزش عالی محل تحصیل فرد سازماندهی شود.

لازم است که دانشجو از زمان آغاز و پایان ، شرایط و الزامات آن مطلع باشد ، انواع مختلفی از بیمه دانشجویی در استرالیا وجود دارد که می تواند برای دانشجو محصل در این کشور مفید باشد.

دقت داشته باشید که قبل از شروع بیمه فرد نباید به کشور استرالیا وارد شود ، در غیر این صورت الزامات ویزا را نقض کرده است و دانشجویان بین المللی که دارای بیمه درمانی نیستند در خطر لغو ویزا قرار دارند ، هم چنین بیمه دانشجویی یک آرامش خاطر خوبی برای دانشجویان به همراه دارد و دانشجویانی که بیمه دانشجویی دریافت می کنند در پرداخت هزینه های درمانی خود متحمل هزینه های بالا نخواهند شد.

معرفی بیمه OSHC

بیمه OSHC برای کمک به دانشجویان بین المللی جهت تامین هزینه های درمانی و بیمارستانی در مدت زمان اقامت در استرالیا است که شامل خود دانشجو و اعضای خانواده او مانند همسر و فرزندان زیر ۱۸ سال او می باشد ، از نظر OSHC دانشجو بین المللی یعنی :

 • فردی که دارای ویزای دانشجویی است
 • فردی که درخواست ویزای دانشجویی داده
 • دارنده یک ویزای بریجینگ است
 • و یا پیش از این ویزای بریجینگ داشته و اکنون دارای ویزای دانشجویی است.

این نوع بیمه ممکن است تنها بیمه درمانی اجباری را پوشش می دهد و یا خدمات گسترده تری داشته باشد اما هزینه محدودی برای خدمات آمبولانس و دارو پرداخت می کند ، همراه با بیمه OSHC فرد ممکن است بخواهید بیمه سلامت خصوصی را نیز خریداری کند تا مواردی که تحت پوشش OSHC نیست را پوشش دهد.

مزایا ، هزینه عضویت و واجد شرایط بودن با سیاست های هر بیمه به صورت متفاوتی ارائه شوند ، بنابراین فرد باید هنگام خرید یک بیمه خصوصی به شرایط و مواد پوشش آن توجه نماید.

مدت اعتبار OSHC بر اساس ماه های کامل دوره ویزا محاسبه می شود ، دانشجویانی که دوره تحصیل خود را قبل از پایان دوره بیمه تکمیل کرده اند ، می توانند با دفتر بیمه تماس گرفته و بقیه هزینه بیمه خود را دریافت کند.

هزینه بیمه در استرالیا

هزینه خدمات بیمه دانشجویی برای دانشجویان بین المللی در استرالیا بسته به سطح پوششی که دانشجو انتخاب می کند متغیر است ، بر طبق تحقیقات ، کمترین هزینه پوشش بیمه ۴۳۸ دلار برای یک سال برای پوشش یک نفر ، ۲۶۵۸ دلار برای پوشش دو نفر و ۴۰۲۶ دلار برای پوشش یک خانواده برای یک سال می باشد ، در حال حاضر ۵ دفتر بیمه در استرالیا وجود دارد که خدمات بیمه دانشجویی را ارائه می دهد :

 • مدیریت سلامت استرالیا
 • بوا استرالیا
 • مدی بانک
 • دفتر جهانی آلیناز
 • NIB

مدت زمان اعتبار خدمات بیمه به دانشجویان در استرالیا مطابق با دوره اعتبار ویزای دانشجویی است ، هر بیمه در ارائه خدمات به دانشجویان سیاست های بیمه دانشجوی خارجی را برای دانشجویان بین المللی ارائه می کند و این یک توافق قانونی با کشور های مشترک المنافع به منظور تامین این خدمات است.

این توافق به عنوان یک سند قانونی در چهار دفتر بیمه خصوصی استرالیا امضا شده و هزینه های بیمه ، دوره انتظار و انواع موارد پوششی توسط هر یک از دفاتر بیمه تعیین می گردد.

کار پاره وقت دانشجویی در استرالیا

یکی از مزایای تحصیل در استرالیا این است که دانشجویان بین المللی می توانند در زمان تکمیل مطالعات ، برای تأمین مالی خود بخشی از وقت خود را به کار پاره وقت و در برخی موارد هم به صورت تمام وقت به کار بپردازند ، یکی از مزایای انجام کار پاره وقت دانشجویی و به دنبال انجام کار تمام وقت در استرالیا ، باز شدن راهی برای اخذ اقامت دائم این کشور است.

کار پاره وقت دانشجویی در استرالیا

صدور ویزای تحصیلی به معنای صدور اجازه کار برای دانشجو است و نیازی به تقاضا جهت دریافت مجوز اشتغال نیست ، در ویزای دانشجویی استرالیا که برای متقاضیان صادر می شود ، چند شرط از این شروط ویزا به شرایط کار همزمان با تحصیل در استرالیا پرداخته که رعایت آن ها الزامی است و هر گونه سرپیچی یا نادیده گرفتن آن ها می تواند مشمول عواقب ناگواری همچون اخراج از کشور شود.

برای مثال ، چکیده ای از شروط شماره ۸۱۰۴ و ۸۱۰۵ بیان می کند که دانشجو نمی تواند پیش از این که دوره تحصیلی اش شروع شود به کار مشغول شود ، زمان کار دانشجویی نباید از ۴۰ ساعت در دو هفته بیشتر شود .

گرچه در تعطیلات رسمی مانند تعطیلات کریسمس و عید پاک و همچنین تعطیلات بین ترم ها تحصیلی می تواند به صورت تمام وقت کار کند ، فقط دانشجویان دوره کارشناسی ارشد که مقطع آن ها با عنوان تحقیق مشخص شده و یا دانشجویان دکترا هیچ گونه محدودیتی برای ساعات کاری ندارند.

شرایط کار پاره وقت دانشجویی استرالیا

دانشجویانی که بخواهند در رابطه با ساعات کار قانون را زیر پا گذاشته و بیشتر از ساعات مشخص شده کار کنند دولت با آنها برخورد جدی خواهد کرد ، چنانچه مقطع تحصیلی شما کارشناسی ارشد پژوهشی و یا دکترا باشد تعداد ساعات اجازه کار پاره وقت دانشجویی در استرالیا افزایش می یابد و حتی ممکن است شما اجازه کار نامحدود را کسب کنید.

پیش از شروع جستجوی کار در استرالیا اولین نکته ضروری ، گرفتن کد مالیاتی از دفتر مالیات استرالیایی (Australian Tax Office) است و بدون آن انجام کار امکان پذیر نیست.

پیشتر اشاره شده که دانشجو مجاز به کار بیش از ۴۰ ساعت در دو هفته نیست ، به بیانی دیگر ، یک بازه دو هفته ای یا Fortnight یعنی ۱۴ روز که از دوشنبه یک هفته آغاز شده و تا یکشنبه هفته پس از آن ادامه می یابد ، زمان قانونی کار برای دانشجویان است.

مشاغلی که یک دانشجو در حین تحصیل امکان دارد در آن مشغول به کار شود می تواند انواعی از مشاغل پاره وقت همچون کار در مغازه ها ، سوپرمارکت ها ، مهمان داری در کافه ها یا تدریس خصوصی و شغل های دیگر را شامل شود.

انواع کار پاره وقت دانشجویی در استرالیا

این موضوع کاملا به نقاط قوت و منافع شخصی شما بستگی دارد ، نکته اصلی این است که شما شغلی را پیدا کنید که برای شما راحت است ، یک شغل که در محوطه دانشگاه یا نزدیک به آن و یا در منطقه محلی قرار دارد ، اجازه کار پاره وقت دانشجویی در استرالیا عبارتند از :

خرده فروشی( retail ) : هر فروشگاهی که کالا را به مشتریان می فروشد ، کالا از لباس گرفته تا وسایل الکترونیکی همه چیز را شامل می شود ، این می تواند یک فروشگاه کوچک ، یک فروشگاه زنجیره ای یا فروشگاه های خیلی بزرگتر از اینها باشد.

مهمان نوازی ( hospitality ) : این رده کاری شامل کار در سینماها ، رستوران ها ، کافه ها ، هتل ها ، فروشگاه های غذای آماده و مکان های ورزشی می شوند.

بخش خدمات : شامل سوپرمارکت ها ، ایستگاه های بنزین ، مراکز تماس و کسب و کارهای مختلف که نیاز به کار اداری دارند.

بخش صنعت : اگر خوش شانس باشید ، ممکن است بتوانید در بخشی استخدام شوید که مربوط به حوزه تحصیلی تان باشد ( مثلا یک دانشجوی رسانه ممکن است بخشی از وقتش را به عنوان دستیار در تلویزیون محلی یا ایستگاه رادیویی کار کند ).

کار داوطلبانه در استرالیا

در شرایط کار همزمان با تحصیل در استرالیا دسته ای کار دیگر وجود دارد که کار داوطلبانه خوانده می شود ، هدف از انجام این کار بایستی اندوختن تجربه باشد زیرا در ازای انجام این کار مبلغی به عنوان حقوق به متقاضی داده نمی شود.

این مشاغل از دید قانونی باید برای جامعه سودمند و توسط شرکت یا نهاد غیر انتفاعی و بدون هر گونه پرداخت مالی اجرا شود ، برای انجام کارهای داوطلبانه ، دانشجو هیچ گونه محدودیت زمانی ندارد البته این نکته را نباید از ذهن دور داشت که کارفرمای دانشجو نیز نباید از انجام کار ، سود مادی دریافت کند وگرنه در این حالت ، تعداد ساعات کار دانشجو ، بخشی از همان ۴۰ ساعت در دو هفته محاسبه خواهد شد.

برخی از رشته های تحصیلی نیاز به کارهای عملی در طول دوره تحصیل هستند ، شایان ذکر است این ساعات کار عملی جدا از ۴۰ ساعت مجاز کار برای دانشجویان است.

درباره اجازه کار همسر دانشجو نیز در شرایط کار همزمان با تحصیل در استرالیا نکاتی بیان شده که مهمترین آن از این قرار است که همانند خود دانشجویان ، همسرانشان نیز اجازه کار تا ۴۰ ساعت در هفته را دارند ، اگر دانشجو در مقطع کارشناسی ارشد یا دکترا مشغول به تحصیل باشد ، همسر او نیز مانند خودش می تواند بدون محدودیت زمانی به اشتغال بپردازد.

نحوه یافتن کار دانشجویی در استرالیا

شما قبل از شروع به جستجو و درخواست شغل ، به رزومه نیاز دارید ، بسیاری از موسسات ، خدمات شغلی دارند که می توانند به شما در نوشتن و شکل دادن یک رزومه کاری حرفه ای که تحصیلات ، مهارت ها ، منافع و تجربه کاری قبلی شما را فهرست می کند ، کمک کنند ،مهم است که رزومه شما بدون اشتباه باشد ، بنابراین خوب است از کسی که گوینده قوی انگلیسی است کمک بخواهید تا قبل از شروع جستجوی شغل ، آن را بررسی کند.

نحوه یافتن کار دانشجویی در استرالیا

هم چنین می توانید به یک مرکز خرید محلی یا زنجیره ای بروید و رزومه خود را به فروشگاه ها منتقل کنید ، از مدیر بخواهید که هر موقعیتی در دسترس برای کار پاره وقت را به شما گزارش دهد ، همچنین مهم است که برای ایجاد یک تصور خوب لباسهای زیبا و آراسته بر تن داشته باشید.

همچنین بخش « شغل ها » را در وب سایت های کارفرمایان یا صنعت جستجو کنید تا فرصت های شغلی موجود را پیدا کنید ، بسیاری از این وبسایت ها به شما اجازه می دهد تا به صورت آنلاین درخواست دهید.

وب سایت های اصلی برای جستجوی شغل Seek ، MyCareer ، CareerOne و ApplyDirect در استرالیا بسیار معتبر هستند ، پیشنهاد بهتر در این خصوص این است که شما با مراجعه به وب سایت رسمی موسسه رجبی مطالب کلیدی نوشتن صحیح رزومه برای کار در خارج از کشور را مطالعه نمایید.

حقوق کار دانشجویی در استرالیا

برای اخذ اجازه کار پاره وقت دانشجویی در استرالیا حتی از آسان ترین راهی که ممکن است ، شما باید یک حساب بانکی در یکی از بانک های استرالیا باز کنید ، به طوری که کارفرمای شما بتواند حقوق شما را به آن حساب واریز نماید.

شما همچنین باید یک شماره مالیاتی (TFN) از اداره مالیات استرالیا درخواست کنید تا اطمینان حاصل شود که با نرخ بالا مالیات نگرفته اید ، این کار را می توانید از طریق کارفرما یا به صورت آنلاین و یا با شماره تلفن اداره مالیات انجام دهید.

این خیلی مهم است که شما از حقوق اشتغال خود آگاه باشید ، برای هر کاری که انجام می دهید باید دستمزد منصفانه ای را دریافت نمایید ، بنابراین مراقب کارفرمایانی که اصرار دارند پول نقد دستی به شما پرداخت کنند یا کسانی که از شما می خواهند که کار بدون حقوق را بر اساس محاکمه درخواست کنید ، باشید.

شما همچنین باید با شرایط محل کار خود و پرداخت اضافه حقوق ، که به عنوان پاداش شناخته می شود ، آشنا شوید و به دقت هر قرارداد کاری که امضا می کنید را بخوانید.

برای آگاهی از شرایط پرداخت حقوق کاری که متقاضی قصد انجام آن را دارد سایتی به نام PACT وجود دارد که در آن تمامی مشاغل با تفکیک و طبقه بندی نشان داده شده اند ، همچنین در این سایت انواع اطلاعات گوناگون درباره ویزای دانشجویی و نیز مشروط کار افراد به تفصیل آمده است.

مزایای کار دانشجویی در استرالیا

دانشجویانی که شرایط کار همزمان با تحصیل در استرالیا را دارند ، از چند مزیت بهره می برند از جمله این که درآمدی خوب را که می تواند کمک هزینه ای مناسب برای تحصیلشان باشد بدست می آورند ، علاوه بر آن ، مهارت های اجتماعی و تسلط آن ها بر زبان انگلیسی بهبود خواهد یافت.

نکته مهم دیگر این که با فضای کار این کشور آشنا شده و می توانند مهارت های شغلی خود را ارتقا دهند و رزومه قوی تری برای مقاطع بعدی تحصیلی یا کارفرمای آینده تهیه کنند ، کارفرمایان نیز ترجیح می دهند از افرادی در کارشان بهره ببرند که پیش نیازهای اولیه و لازم را گذرانده و با تسلط و تجربه مناسب بر سر کار خواهد آمد.

بهترین شهرهای استرالیا برای تحصیل

یافتن شهر مناسب یکی از فاکتورهای مهم تحصیل در کشورهای خارجی از جمله استرالیا است و انتخاب شهر مناسب می تواند خاطرات خوبی بر جای گذشته و مسیر شغلی عالی برای فرد بگشاید ، استرالیا دارای بعضی شهر های برتر در جهان برای تحصیل و زندگی دانشجویان است ، شهر های این کشور ترکیبی از دانشگاه های عالی و استاندارد های عالی زندگی را ارائه می دهند.

بهترین شهرهای استرالیا برای تحصیل

هفت شهر استرالیا در میان ۷۵ شهر برتر جهان بر اساس رتبه بندی QS قرار دارد و آموزش با کیفیت عالی در موقعیت های برتر جهان را ارائه می کنند.

شهر های استرالیا هر ساله حدود ۳۰۰ هزار دانشجوی بین المللی را جذب خود می کنند ، تقریبا از هر سه نفر در دانشگاه های این کشور یک نفر دانشجوی بین المللی است ، در رتبه بندی شهرها معیارهای زیر مورد توجه قرار می گیرند:

 • قابلیت زندگی : وابسته به فاکتورهایی مانند هزینه زندگی ، آب و هوا ، فرهنگ و حمل و نقل است و بهترین شهر های استرالیا برای زندگی شامل ملبورن ، بریزبن ، ولونگونگ می باشد.
 • هزینه زندگی : یک بخش مهم از زندگی ست که تفاوت ها در هزینه های زندگی بین شهر ها تقریبا به واسطه تفاوت در هزینه اجاره مسکن است.
 • انتخاب دانشگاه : بهترین شهر های دانشگاهی دارای دانشگاه هایی با کیفیت عالی هستند و به دانشجویان انتخاب هایی در مورد موسسه و رشته تحصیلی می دهند ، ملبورن و پرت بهترین شهر های استرالیا برای تحصیل هستند.

شهر کانبرا در استرالیا

شهر کانبرا به عنوان پایتخت استرالیا در سطح جهان شناخته شده و بر اساس شاخص بهترین شهر های دانشجویی جهان در جایگاه ۱۷ قرار گرفته است ، از این رو بهترین شهر استرالیا برای تحصیل از نظر عده کثیری از افراد مشتاق به تحصیل است ، از آن جا که این شهر خاستگاه برترین دانشگاه استرالیا نیز می باشد ، یکی از پر جاذبه ترین شهر ها برای دانشجویان بین المللی است.

این شهر با میزبانی دو دانشگاه ، یکی از آن ها برترین دانشگاه استرالیا است ، شهر کانبرا دارای ۳۵۰۰۰ دانشجو است که از این تعداد ۹۰۰۰ نفر آن ها دانشجویان بین المللی هستند ، علی رغم اینکه کانبرا یک محیط عالی برای تحصیل در دانشگاه است ، هزینه زندگی در این شهر بسیار بالاست.

ملبورن استرالیا

ملبورن در سال تحصیلی ۲۰۱۹-۲۰۱۸ جایگاه دوم در رتبه بندی بهترین شهرهای دانشجویی جهان را به خود اختصاص داد ، این شهر به عنوان پایتخت فرهنگی استرالیا شناخته شده و دارای ۷ دانشگاه است که در رتبه بندی بین المللی قرار دارند و بهترین امتیاز را در بین دانشگاه های استرالیا برای ” ترکیب دانشجویان ” به دست آورده اند و هر ساله پذیرای تعداد زیادی از دانشجویان بین المللی می باشند.

این شهر با سواحل زیبایی دارای سطح بالایی از استاندارد های زندگی است ، این شهر به عنوان بزرگترین شهر استرالیا ، حدود ۲۷۰ هزار دانشجو را در خود جای داده که از این تعداد حدود ۹۱۰۰۰ نفر دانشجو بین المللی هستند.

هزینه زندگی در ملبورن استرالیا از قاعده کلی هزینه ها در کشور استرالیا پیروی می کند و با شهر کانبرا پایتخت تفاوت چندانی ندارد ، ملبورن بهترین شهر استرالیا برای تحصیل از نظر بسیاری از دانشجویان است،

سیدنی از شهرهای دانشجویی استرالیا

سیدنی بعد از ملبورن بزرگترین شهر استرالیا است و قطب اقتصادی و مالی استرالیا به شمار می آید ، این شهر بر اساس شاخص های بهترین شهر های تحصیل در جایگاه چهارم قرار دارد ، دانشگاه های این شهر شرایط عالی زندگی ، فضای سبز و کیفیت عالی تحصیل را ترکیب کرده اند ،

این شهر دارای پنج دانشگاه معتبر در سطح جهان است که دو دانشگاه آن در بین ۵۰ دانشگاه برتر جهان بر اساس رتبه بندی QS قرار دارد ، حدود ۲۳۰ هزار دانشجو در این شهر در حال تحصیل هستند که از این تعداد حدود ۵۰ هزار نفر دانشجویان بین المللی می باشند ، پنج درصد ساکنین این شهر را دانشجویان تشکیل می دهند،

شهر پرت استرالیا

پرت یکی دیگر از شهر های استرالیا است که بر اساس شاخص بهترین شهر دانشجویی در رتبه ۳۶ در بین شهرهای جهان قرار دارد ، سه دانشگاه این شهر در بین دانشگاه های برتر جهان بر اساس QS قرار دارند اما هزینه زندگی در پرت نسبتا بالا است و بعد از سیدنی پر هزینه ترین و گران ترین شهر استرالیا به شمار می آید ، البته هزینه بالا زندگی منعکس کننده باز کاری و اقتصادی قوی در این شهر است ، بازار کار استرالیا در این شهر رونق فراوان دارد،

بریزبن و آدلاید در استرالیا

به عقیده برخی ، بهترین شهر استرالیا برای تحصیل بریزبن نام دارد که با شهر اوکلند نیوزیلند در جایگاه ۱۸ دانشگاه های برتر جهان قرار دارد ، این شهر یک شهر دانشجویی است و دارای سه دانشگاه مهم می باشد ، حدود ۲۲ درصد از دانشجویان محصل در این شهر را دانشجویان بین المللی تشکیل می دهد ، این شهر دومین شهر استرالیا است که هزینه زندگی در آن نسبتا پایین است.

شهر آدلاید نیز پنجمین شهر بزرگ استرالیا است که بر اساس شاخص بهترین شهر دانشجویی جهان در رتبه ۲۶ قرار دارد ، این شهر دارای چهار دانشگاه برتر است که همه آن ها در بین ۵۵۰ دانشگاه برتر جهان قرار دارند ، از میان دانشجویان محصل در این شهر ۲۷ درصد دانشجویان بین المللی هستند ، کیفیت دانشگاه در آدلاید بالا است ، این شهر ارزان ترین شهر استرالیا برای زندگی است.

مزایا و معایب تحصیل در استرالیا

استرالیا کشوری منحصر به فرد و متنوع از جنبه فرهنگی ، جمعیت ، آب و هوا ، جغرافیا و تاریخ است ، تا به اینجای مقاله نیز با جنبه های مختلف تحصیل در این کشور آشنا شدید اما با توجه به اینکه در میان ده کشور برتر تحصیل در خارج از کشور است خوب است که با مزایا و معایب تحصیل در استرالیا آشنا شوید.

مزایا و معایب تحصیل در استرالیا

انتخاب استرالیا به عنوان محل تحصیل شما ، یک قدم برای شروع یک زندگی موفق است ، دوره هایی که در استرالیا ارائه می شود ، با توجه به استانداردهای بین المللی تحت چارچوب صلاحیت استرالیا ( AQF) طراحی و حفظ می شوند که به دانشجویان آموزش با کیفیت را ارائه می دهد.

استرالیا برنامه های متنوعی برای دانشجویان بین المللی فراهم می کند تا به صورت رایگان در این کشور تحصیل کنند ، البته برای متقاضیان موفق میزان کمک هزینه تحصیلی در استرالیا بستگی به دوره های انتخاب شده در دانشگاه خواهد داشت.

همچنین برای رفع کمبود متخصصین در بخش های داخلی نیاز به مهاجرت کاری به استرالیا وجود دارد تا شکاف اقتصادی پر شود که فرصتی عالی برای دانشجویان بین المللی برای کسب شغل خواهد بود زیرا کارفرمایان ترجیح می دهند فارغ التحصیلان استرالیا را استخدام کنند.

از همه مهم تر نیز گرفتن اقامت دائم در استرالیا مانند آمریکا و انگلستان سخت نیست و با کسب امتیازات لازم ، می توانید به راحتی کارت اقامت دائم استرالیا را به عنوان خانه دوم خود بدست آورید.

معایب تحصیل در استرالیا

هنگام بررسی مزایا و معایب تحصیل در استرالیا باید به معایب هم توجه خاص داشت ، در بسیاری از مواقع یادگیری زبان برای دانشجویانی که در یک برنامه خارجی ثبت نام می کنند دشوار است.

تحصیل در استرالیا به این معنا نیست که شما باید زبان انگلیسی را به نحوی بی عیب صحبت کنید ، اما حداقل باید دانش کافی از کلمات مکالمه روزانه برای برقراری ارتباط با دانشجویان هم اتاقی ، استادان و کارفرمایان داشته باشید ، اگر مهارت های زبان انگلیسی را نداشته باشید ، در هنگام تلاش برای شغل نیمه وقت ، نیز ممکن است با مشکلات زیادی مواجه شوید.

همه ما می دانیم که زندگی به تنهایی در یک کشور خارجی یک مسیر دشوار است ، به همین دلیل است که درصد زیادی از دانشجویان در کشور خود تحصیل می کنند.

این یک واقعیت است که با فناوری امروزه می توانیم در عرض چند ثانیه به دیگر نقاط جهان در ارتباط باشیم ، اما شما نمی توانید زندگی خود را فقط در زمینه تکنولوژی قرار دهید ، عدم توانایی صرف تعطیلات با خانواده و بهترین دوستان ممکن است قطعا زمان دشواری برای هر فرد باشد.

و اما اگر ازدواج کرده اید ، ثبت نام در کالج یا دانشگاه محلی بهترین ایده است ، تحصیل در استرالیا قطعا یک برنامه پر هزینه است زیرا شما باید مبلغ سنگینی را برای هزینه های تحصیل ، پرواز ، ویزا و زندگی پرداخت کنید.

امکان اخراج از استرالیا

برخی از مشکلات رایجی که دانشجویان بین المللی در استرالیا با آن مواجه می شوند در ارتباط با قوانین و مقررات استرالیا است ، قوانین در استرالیا و نیوزیلند به ویژه برای چیزهایی مانند مصرف الکل در حین رانندگی ، مصرف مواد مخدر غیر قانونی ، کار غیرقانونی ، ویزای دانشجویی را متوقف می کند و ۸۰٪ حضور در یک دوره را لغو می کند ، لطفا قبل از ورود به کشور ، از این قوانین آگاه شوید چون ممکن است باعث اخراج شما از کشور شود.

اگر یک دانشجو به دلیل عدم رعایت قوانین و مقررات استرالیا اخراج شود ، بلافاصله از دانشگاهی که در آن مشغول به تحصیل بوده اخراج خواهد شد و تمام هزینه هایی که قبلا برای دوره های خود ، محل سکونت ، پوشش بیمه دانشجویی در خارج از کشور هزینه کرده است را از دست می دهد و اگر دوره کامل نشده است ، دانشگاه موظف به بازگشت پول نیست.

اما به صورت کلی تحصیل در استرالیا امن و صلح آمیز است و مهم نیست که کدام شهر را انتخاب کنید ، با اطلاع و پیروی از قوانین و مقررات استرالیا ، همه چیز هماهنگ خواهد بود بنابراین نگران نباشید !

موسسات اعزام دانشجو به استرالیا

در هنگام تصمیم گیری به جهت مهاجرت به کشورهای خارجی ممکن است به افراد با انگیزه های مختلف بر بخوریم ، قبل از هر نکته دیگری باید این مطلب را به شما بگوییم که مهاجرت بزرگترین گام زندگی بسیاری از افراد بخصوص دانشجویان جوان محسوب شده و کل زندگی آیندشان را تحت تاثیر قرار خواهد داد ، از این رو باید کاملا دقیق و حساب شده به یک نتیجه مطمئن رسید و سپس اقدام نمود.

موسسات اعزام دانشجو به استرالیا

پس از اتخاذ تصمیم نهایی نیز باید به دنبال مشاور و همراه خوب باشید تا بتوانید به هدف اصلی که در ذهن می پرورانید برسید ، در زمینه مهاجرت بسیاری از افراد با اندک تجربه و مهارت خود را کارشناس معرفی نموده و به دنبال سودجویی از علاقه مندان هستند.

از شما تقاضا می کنیم تا به افرادی که تحت عنوان های مختلف از جمله موسسات اعزام دانشجو تنها به دنبال کسب درآمد هستند اعتماد نکرده و با مراجعه به موسسات مهاجرتی با خیالی آسوده تمامی مراحل رسیدن به تحصیل و اقامت در استرالیا را پشت سر بگذارید.

سوالات پر تکرار تحصیل در استرالیا

در مقاله ای که خواندید ، اطلاعات مفیدی که هر دانشجو پیش از تصمیم گیری در خصوص تحصیل در استرالیا نیاز است بداند را بیان کردیم ، در زیر هم به سوالاتی که شما عزیزان از کارشناسان شرکت مهاجرتی رجبی به شماره ثبت ۵۶۲۰۵۱ ( موسسه حقوقی رجبی ثبت ۴۰۴۵۱ ) پرسیده اید پاسخ داده ایم ، برای رسیدن به پاسخ پرسش های خود علاوه بر تماس با ما می توانید از قسمت دیدگاه های سایت که در پایین همین صفحه قرار دارد استفاده نمایید.

اگر بخواهم دوره زبان انگلیسی را در استرالیا بگذرانم این دوره چقدر طول خواهد کشید؟

طول دوره های کالج زبان در استرالیا از یک تا ده ماه بوده و دانشجویان به صورت تمام وقت سر کلاس درس حاضر می شوند.

بورس تحصیلی در استرالیا چه نوع هزینه هایی را پوشش می دهد؟

پوشش بورس تحصیلی در هر دانشگاه متفاوت است و مقطع و رشته تحصیلی تان نیز در آن بسیار موثر خواهد بود ، در برخی از دانشگاه ها این بورسیه می تواند شامل فقط هزینه تحصیل باشد اما در دانشگاه دیگر ، علاوه بر هزینه تحصیل ، شامل هزینه رفت و آمد به کشورتان ، نقل و انتقال ، زایمان و پوشش درمانی نیز شود.

برای اعزام کودکان و نوجوانان در استرالیا باید چکار کرد؟

اگر فرد متقاضی زیر 18 سال سن داشته باشد ، برای تحصیل در استرالیا نیاز به یک قیم در کنار خود خواهد داشت و حداقل سن نیز باید 6 سال به بالا باشد.

هزینه زندگی در استرالیا برای یک دانشجو چه میزان است؟

هزینه زندگی هر فرد در استرالیا گران بوده و تقریبا ۱۴۰۰ تا ۲۰۰۰ دلار استرالیا برای یک ماه است.

هزینه تحصیل در استرالیا چقدر است ؟

هزینه تحصیل در مقطع کارشناسی بین ۱۵۰۰۰ تا ۳۳۰۰۰ دلار استرالیا برای هر سال و هزینه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد بین ۲۰۰۰۰ تا ۳۷۰۰۰ دلار استرالیا برای هر سال و در مقطع دکتری تخصصی بین ۱۴۰۰۰ تا ۳۷۰۰۰ دلار استرالیا برای هر سال تحصیلی می باشد.

نحوه درخواست بورسیه تحصیلی استرالیا چگونه است؟

شما باید در تاریخی که توسط دانشگاه اعلام می شود نام نویسی کرده و تقاضای دریافت بورسیه کنید ، این تقاضا باید حتما در زمانی که توسط دانشگاه اعلام می شود انجام گیرد و تمامی مدارک به صورت کامل ارائه شوند ؛ از آنجا که بورس تحصیلی در هر دانشگاه متفاوت است بهتر است که در این مرحله از یک مشاور و راهنما کمک بگیرید تا بتوانید هرچه بهتر و سریعتر به نتیجه دلخواه خود برسید.

برای دریافت بورسیه تحصیل دراسترالیا ، چه الزاماتی نیاز است؟

داشتن مدرک زبان با نمره بالا ، معدل عالی ، سابقه کار ، چاپ کتاب و یا مقالات بین المللی می تواند در دریافت بورسیه بسیار به شما کمک نماید ، نوشتن یک انگیزه نامه قوی و معتبر که نشان دهد شما بسیار علاقه مند به تحقیق و پژوهش در رشته تحصیلی تان هستید موثر خواهد بود.

برای تحصیل در استرالیا در مقطع دکترا کدام دانشگاه را پیشنهاد می دهید؟

دانشگاه کوئینزلند استرالیا که در میان 5 دانشگاه برتر استرالیا و صد دانشگاه نخست جهان قرار دارد ، بهترین گزینه برای تحصیل در مقطع دکترا است.

اگر در استرالیا رشته های مهندسی را بخوانم ، فرصت کار حین و پس از تحصیل در این کشور مهیا است؟

استرالیا در حال حاضر کمبود گسترده مهندسان را دارد ، در سال های اخیر ، به طور متوسط ۹۰٪ از فارغ التحصیلان مهندسی در طول ۹ ماه پس از تکمیل دوره ، شغل مناسبی با حقوق های بالا یافته اند و به کار مشغول شده اند.

برای تحصیل مقطع دکترا در استرالیا چه شیوه هایی وجود دارد؟

دانشجویان متقاضی تحصیل دکترا می توانند به سه صورت Phd و Dphil و یا EdD به تحصیل مشغول شوند.

کارشناسان ارشد و مشاورین موسسه مهاجرتی رجبی ضمن آگاهی از به روزترین اطلاعات و با انجام پرونده های موفق متعدد بهترین راهنما و مشاور شما در کلیه امور مرتبط با تحصیل در استرالیا خواهند بود ، شما می توانید جهت هرگونه سوال و یا دریافت اطلاعات در خصوص تحصیل در فرانسه ، تحصیل در کانادا ، آمریکا و دیگر کشورها با دفاتر موسسه در تهران و شیراز تماس حاصل فرمایید ، از شما دعوت می کنیم مقاله تحصیل در ایتالیا را هم بخوانید ، بورسیه های استانی این کشور برای مقطع تحصیلات تکمیلی می تواند بسیار جذاب باشد.

Rate this post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

منو
خانه