تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در اسلواکی

تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در اسلواکی

تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در اسلواکی تصمیم بسیار خوبی برای علاقمندان ادامه تحصیل در رشته های پزشکی و دندانپزشکی است چرا که این کشور از فرهنگ و تاریخ واقعا جالبی برخوردار است.

با تحصیل در یکی از دانشگاه های پزشکی این کشور علاوه بر کسب علم و مهارت بسیاری از موارد را کشف خواهید کرد ، بدیهی است که شما می توانید از مکانهای زیبا و دیدنی در این کشور لذت ببرید ، زیرا اسلواکی از جاذبه های طبیعی و دیدنی های بسیاری برخوردار است ، در این مقاله که با همت مشاوران شرکت مهاجرتی رجبی به شماره ثبت ۵۶۲۰۵۱ ( موسسه حقوقی رجبی ثبت ٤٠٤٥١ ) گردآوری و نگارش شده با شرایط و ویژگی های تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در اسلواکی آشنا خواهید شد.

دانشگاه های اسلواکی از بهترین دانشگاه ها در سطح جهان هستند ، بنابراین شما می توانید با تحصیل در رشته پزشکی و یا دندانپزشکی در این کشور به مطالعات پزشکی با کیفیت بالا ، امکانات بسیار مجهز دسترسی پیدا کنید و پس از اتمام دوره تحصیلی خود مدرکی دریافت کنید که در سایر کشور های اروپایی شناخته شده و حتی مورد تایید وزارت بهداشت ایران است.

علاوه بر این هزینه زندگی در این کشور بسیار کم است و زندگی در اسلواکی بسیار راحت است ، زیرا اسلواکی کشوری امن است که در آن احساس خوبی خواهید داشت.

برای آگاهی از تمام زوایای تحصیل در اسلواکی می توانید ابتدا مقاله تحصیل در اسلواکی را در همین سایت مطالعه کنید تا دیدی کلی از هزینه ها ، شرایط ، بورسیه و خوابگاه ها داشته باشید.

تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در اسلواکی

دوره های پریمدیکال در اسلواکی

دانشگاه های پزشکی اسلواکی برای آماده سازی دانشجویان آینده خود در رشته های پزشکی و دندانپزشکی دوره های پریمدیکال ارائه می کنند ، این دوره ها در دو ترم ارائه می دهد.

دوره های پریمدیکال در اسلواکی

دوره پری مدیکال به شما اجازه می دهد تا یک مرور کلی در مورد موضوعات پزشکی داشته باشید تا بتوانید در یک دوره صحیح شروع به تحصیل کنید ، در این دوره شما اصول نظری و عملی را فرا خواهید گرفت که به شما کمک می کند دانش موضوعی را که در این مقطع تدریس می کنید ، بهتر درک کنید و به دست آورید.

این دوره شامل سخنرانی ها ، سمینار ها و آموزش آزمایشگاهی عملی ، با دانش اولیه پزشکی و اصول علوم طبیعت است ، دوره پریمدیمکال برابر با دوره های علوم پیشرفته دبیرستان است و شما را برای تحصیل پزشکی یا سایر مدارک پزشکی آماده می کند ، در برخی موارد دوره های پری مدیکال در برخی دانشگاه ها مانند پائول جوزف سافاریک به صورت آنلاین برگزار می شود.

دروس ارائه شده در دوره پری مدیکال در دانشگاه های اسلواکی

دروس تدریس شده در دوره پری مدیکال شامل مقدمه ای بر آناتومی و فیزیولوژی انسان ها ، بیوفیزیک ، زیست شناسی ، شیمی و فیزیک و بیوشیمی است و با دوره های زبان انگلیسی و اسلواکیایی تکمیل می شود ، دانشگاه های برگزار کننده دوره پری مکدیکال جایگاهی در پزشکی یا هر درجه دیگری را که دانشجویان می توانند در این دانشکده انتخاب کنند ، برای همه دانشجویانی که دوره را گذرانده اند ، تضمین می کند.

دوره پری مدیکال در خارج از اسلواکی برای تحصیل در رشته های پزشکی در اسلواکی

یکی از ویژگی های تحصیل در رشته های پزشکی در دانشگاه های اسلواکی این است که علاقمندان تحصیل در رشته های پزشکی ، دندانپزشکی و داروسازی در این کشور می توانند برای آماده سازی خود برای آزمون ورودی دانشگاه در دوره های پری مدیکال ارائه شده در خارج از اسلواکی نیز شرکت کنند البته به این شرط که مدرک آن دوره مورد تایید دانشگاه مورد نظر در اسلواکی باشد.

این افراد می توانند در دوره های پری مدیکال ارائه شده در کالج های مجارستان مانند کالج بین المللی اوسینا شرکت کرده و آماده تحصیل در رشته پزشکی و شرکت در آزمون پذیرش دانشگاه در اسلواکی شوند ، علاوه بر مجارستان ، آکادمی پزشکی برلین دوره های پری مدیکال را ارائه می کند که مورد تایید دانشگاه های پزشکی اروپا به ویژه دانشگاه های پزشکی اسلواکی است.

مقاله تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در مجارستان را بخوانید ، تمام جزییات دوره پریمدیکال را در آن مقاله توضیح داده ایم.

زبان دوره پری مدیکال در اسلواکی

دوره های پری مدیکال در دانشگاه های اسلواکی به زبان انگلیسی ارائه می شوند اما دوره زبان اسلواکیایی را ارائه می دهند و افراد را برای تحصیل در رشته پزشکی آماده می کنند.

تحصیل پزشکی در اسلواکی

برنامه پزشکی عمومی (GM) General_medicine_slovakia یکی از محبوب ترین برنامه های مطالعاتی برای دانشجویان بین المللی در اسلواکی است ، تحصیل در این رشته تحصیلی به مدت ۶ سال طول می کشد و در ۱۲ ترم سازمان یافته است ، به فارغ التحصیلان این رشته تحصیلی مدرک “دکتر پزشکی عمومی” (MUDr.) اعطا می شود که نه تنها در اتحادیه اروپا ، بلکه تقریبا در سراسر جهان شناخته شده است.

تحصیل پزشکی در اسلواکی

دانش آموخته دانش نظری کافی در مورد موضوعات پیش بالینی و رشته های بالینی دارد ، هدف از آموزش عملی تسلط بر روش های اساسی پیشگیری ، تشخیصی و درمانی است.

برای تحصیل در رشته پزشکی در دانشگاه های اسلواکی اتمام دوره دبیرستان و ارائه مدرک دیپلم دبیرستان در رشته های تجربی و یا ریاضی مورد نیاز است و داشتن معدل بالا و نمرات عالی در دروس تخصصی شانس شما را برای پذیرش افزایش می دهد ، حداقل معدل دیپلم دبیرستان برای پذیرش در رشته های پزشکی در دانشگاه اسلواکی ۱۶ است.

در دانشکده های پزشکی روش پذیرش بر اساس نتایج آزمون پذیرش کتبی انجام می شود ، هر دانشگاه آزمون پذیرش خود و نمره حد نصاب خود را داراست.

آموزش بیشتر بر اصول اساسی اتیولوژیک و پاتوژنز وضعیت پاتولوژیک و راه های درمان تنظیم شده است ، این مطالعه با آموزش پیچیده متمرکز بر تشخیص ، تشخیص افتراقی ، درمان و پیشگیری از بیماری ها به پایان می رسد ؛ در طول دوره تحصیلات کارشناسی ، دانشجوی دانشکده پزشکی دانشگاه های اسلواکی دانش نظری و عملی صحیحی کسب می کند که وی را قادر می سازد تا پزشکی فکر کند و تعمیق تحصیلات خود را در هر تخصصی کسب کند.

مشخصات یک فارغ التحصیل پزشکی از دانشگاه های اسلواکی

از فارغ التحصیلان رشته پزشکی از دانشگاه های اسلواکی انتظار می رود اصول اساسی ، اهداف و سازماندهی سیستم بهداشتی ، مورفولوژی و عملکرد اندام های خاص بدن انسان ، فرایند های فیزیولوژیکی و آسیب شناختی را درک کند.

از منشا و علت تغییرات مورفولوژیکی و عملکردی در ارگانیسم بیمار در حد لازم برای درمان منطقی آگاهی داشته باشد ، روش های معاینه فیزیکی به ویژه شاخه های پزشکی و تفسیر صحیح نتایج روش های اساسی آزمایشگاهی را بشناسد ، از اصول درمان و عملکرد های عملی روشهای ضروری درمانی مطلع باشد.

با تأثیر عوامل اجتماعی و محیط بر سلامت عمومی جمعیت ، اصول پیشگیری از بیماری های عفونی و غیر عفونی و کاربرد عملی آنها ، اصول اساسی ارزیابی توانایی کار بیماران مبتلا به بیماری ها و آسیب های مختلف ، اصول اساسی قانونگذاران تنظیم كننده تقاضا و مسئولیت پذیری دارو ، اصول اساسی روش تحقیق کار و اصول اخلاق پزشکی که پزشک باید در طول زندگی حرفه ای خود در رابطه با بیماران رعایت کند آشنا باشد.

طبق دستورالعمل ۲۰۰۵/۳۶ / EC ، فارغ التحصیل برنامه پزشکی عمومی پزشکی شرایط کار در هر کشور اتحادیه اروپا را دارد.

نحوه درخواست پذیرش در رشته پزشکی در اسلواکی

درخواست پذیرش در دانشگاه های پزشکی شامل تهیه و ارائه اسناد درخواست شده است ، دانشجویان باید مطمئن شوند که در یک مهلت مشخص ثبت نام می کنند و تاریخ تحویل مدارک را از دست نمی دهند ،کلیه دانشجویانی که مدارک را دیر ارائه می دهند برای پذیرش در نظر گرفته نمی شوند.

تیم موسسه مهاجرتی رجبی تجربه زیادی در زمینه جذب دانشجو دارد ، بنابراین ما اینجا هستیم تا مطمئن شویم که درخواست شما به موقع ارسال شود.

علاوه بر این ، کلیه داوطلبان ملزم به شرکت در آزمون ورودی هستند و همان گونه که پیش از این بیان شد بایستی دو هفته قبل از زمان برگزاری آزمون پذیرش درخواست خود را ارائه کرد.

همان گونه که بیان شد جهت تحصیل در دانشگاه های اسلواکی شما باید به زبان انگلیسی تسلط کافی داشته باشید اما دقت کنید در هنگام دریافت ویزا نیازی به ارائه مدرک ندارید و می توانید دوره لازم را در داخل کشور اسلواکی سپری کنید هرچند ارائه مدرک معتبر مانند آیلتس به سفارت می تواند یک امتیاز مثبت برای شما باشد.

ساختار برنامه پزشکی در اسلواکی

 • سال اول پزشکی : آناتومی ، کمک های اولیه ، زیست شناسی و ژنتیک انسانی ، پرستاری ، اخلاق پزشکی و غیره
 • سال اول پزشکی : فیزیولوژی ، میکروبیولوژی ، روانشناسی پزشکی و ارتباطات و غیره
 • سال سوم پزشکی : جراحی Propedeutics، آناتومی پاتولوژی ، داخلی و غیره
 • سال چهارم پزشکی : عصب شناسی ، پیشگیری از سرطان ، جراحی و غیره
 • سال پزشکی : پزشکی قانونی ، اطفال ، پزشکی فوری و غیره
 • سال ششم پزشکی : زنان و زایمان ، جراحی و غیره با تمرکز بر جمع آوری تجربیات عملی با بیماران.

تحصیل دندانپزشکی در اسلواکی

رشته دندانپزشکی نیز یکی دیگر از برنامه های محبوب در اسلواکی است که در دانشگاه های پزشکی این کشور تدریس می شود ، مدت زمان تحصیل در این رشته ۵ سال است و پس از پایان دوره تحصیل و با شرکت در آزمون جامع به فارغ التحصیلان مدرک دندانپزشکی اعطا می شود.

تحصیل دندانپزشکی در اسلواکی

دوره های سال اول تا سوم دروس تئوری و پیش بالینی ، آزمایشگاه ها و کلاس های عملی را ارائه می دهند ، بقیه سال های چهارم و پنجم شامل تجربیات بالینی متنوع است ، تحصیلات دوره کارشناسی را می توان در سطح کارشناسی ارشد ادامه داد و در یک تخصص خاص آموزش دید.

دندانپزشکی یک شاخه پزشکی مستقل است که تشخیص ، پیشگیری و درمان حالت های بیمار در حفره دهان و دندان است ، این بیماری عمدتا شامل دو بیماری عفونی مزمن شایع در جمعیت – پوسیدگی دندان و بیماری های پریودنتال و عوارض آن و همچنین سایر حالت هایی است که بر حفره دهان و قسمت فک و صورت تأثیر می گذارند.

از میان دانشگاه های اسلواکی دو دانشگاه این کشور در بین ارائه کنندگان رشته دندانپزشکی قرار دارند ، این دانشگاه ها در بین بهترین مؤسسات عمومی ملی رتبه بندی شده اند که آموزش و تحقیقات تخصصی پزشکی را ارائه می دهند ، دو دانشگاه پائول جوزف و کمنیوس در برنامه های پزشکی پیشگیرانه و درمانی و همچنین بسیاری از فعالیت های پژوهشی ملی و بین المللی در زمینه دندانپزشکی شرکت می کنند و به عنوان پیشرو در این زمینه شناخته می شوند.

مشخصات فارغ التحصیلان رشته دندانپزشکی از اسلواکی

یک فارغ التحصیل از شاخه دندانپزشکی از اسلواکی دانش نظری و عملی کافی را کسب می کند و مهارت های مورد نیاز را داراست ، بنابراین پس از اتمام تحصیل می تواند به طور مستقل وظایف اساسی را در مراقبت های پیشگیرانه و درمانی دندانپزشکی انجام دهد.

از نظر تئوری ، وی دانش لازم را در مورد مباحث نظری و پیش بالینی و شاخه های بالینی پزشکی دارد وی در عمل روشهای اساسی تشخیصی ، درمانی و پیشگیری را می آموزد ، به طوری که قادر خواهد بود همه کارها و عملهای رایج را در حفره دهان به طور مستقل انجام دهد و از این دانش در حرفه و عمل خود استفاده کند ، فارغ التحصیل دندانپزشکی از نظر پزشکی عمومی ، رویکرد پزشکی چند رشته ای استفاده می کند و اصول علمی پزشکی را دنبال می کند.

ارتباط بین بیماریهای کل ارگانیسم و بیماریهای حفره دهان و صورت را با توجه به مطالعه موضوعات بالینی پزشکی عمومی می داند ؛ او می تواند یک طرح درمانی پیشگیرانه پیچیده از مراقبت از بیمار را تهیه کند و آن را بر اساس دانش معاصر از کل مجموعه موضوعات پزشکی دندان و سازماندهی کار دندانپزشک تحقق می بخشد.

سطح موردنیاز توانایی و دانش وی مطابق با آیین نامه شورای کشور های عضو اتحادیه اروپا است که توسط ME SR پذیرفته شده است.

ساختار برنامه دندانپزشکی در اسلواکی

برنامه دندانپزشکی شامل بسیاری از موضوعات جالب است که دانش آموزان را تحریک می کند و زمینه تئوریک و تجربه واقعی زندگی آن ها را فراهم می کند:

 • سال اول دندانپزشکی: شیمی پزشکی دندانپزشکی ، دندانپزشکی پیش بالینی ، کمک های اولیه ، مواد و فن آوری های دندانپزشکی و غیره
 • سال دوم دندانپزشکی : میکروبیولوژی پزشکی ، آناتومی پاتولوژیک ، ایمونولوژی و غیره
 • سال سوم دندانپزشکی: رادیولوژی دندانپزشکی ، دندانپزشکی پیشگیرانه ، دندانپزشکی ترمیمی و غیره
 • سال چهارم دندانپزشکی : اپتامالوژی ، ارتودنسی ، جراحی دهان و غیره
 • سال پنجم دندانپزشکی : مدیریت یک عمل دندانپزشکی ، جراحی فک ، صورت ، پریودنتولوژی و غیره
 • سال ششم دندانپزشکی: اپیدمیولوژی ، پزشکی قانونی و غیره

آزمون ورودی دانشگاه های پزشکی اسلواکی

برای پذیرش موفقیت آمیز در برنامه های پزشکی و دندانپزشکی در اسلواکی باید گواهینامه پایان دوره دبیرستان را ارائه داد و باید در آزمون ورودی دانشگاه های پزشکی این کشور شرکت کرد ، این آزمون ورودی شامل دروس زیست شناسی و شیمی است که ممکن است برای دانش آموزان دشوار باشد.

آزمون ورودی دانشگاه های پزشکی اسلواکی

متقاضیانی که مایلند برای دانشکده پزشکی و دندانپزشکی برای سال تحصیلی ۲۰۲۱-۲۰۲۲ اقدام کنند ، باید در آزمون ورودی شرکت کنند.

این آزمون ورودی یک آزمون کتبی چند گزینه ای با ۴ پاسخ است که تنها ۱ پاسخ آن صحیح است ، این آزمون ورودی شامل ۱۰۰ سوال چهار گزینه ای از زیست شناسی و ۱۰۰ سوال از شیمی است ، مسئول برگزار کننده آزمون ورودی دانشکده پزشکی دانشگاه مورد نظر است ، مدت زمان مورد نیاز برای شرکت در این آزمون ۱۵۰ دقیقه است.

آزمون های ورودی دانشگاه ها در سطح مورد انتظار برای یك فرد فارغ التحصیل ار دبیرستان تنظیم شده اند و به دانش آموزان توصیه می شود كه خود را برای این امتحان خوب آماده كنند ؛ دانشگاه Comenius در براتیسلاوا برای کمک به این موضوع یک کتاب مرور می فروشد ، در حالی که دانشگاه پائول جوزف یک دوره مقدماتی دو هفته ای را برای متقاضیان خود ارائه می دهد.

مبانی آزمون های ورودی دانشگاه های پزشکی اسلواکی

مبانی آزمون های ورودی دانشگاه های اسلواکی برای رشته های پزشکی ممکن است در هر کدام از دانشگاه ها جهت تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در اسلواکی مقداری با هم تفاوت داشته باشد ، اما به طور کلی سوالات در آزمون ورودی از بانک اطلاعاتی وزارت علوم و تحقیقات پزشکی اسلواکی می باشد ، آزمون ورودی این دانشگاه به صورت آنلاین یا حضوری برگزار می شود .

آزمون ورودی دانشگاه های پزشکی ۲ بخش دارد که شامل بخش کتبی و بخش مصاحبه می باشد ؛ در بخش کتبی برنامه درسی با موضوعات موجود مطابقت دارد ، لازم به ذکر است که نمره منفی برای پاسخ اشتباه کسر نمی شود .

آزمون ورودی دانشگاه کمنیوس براتیسلاوا

آزمون ورودی دانشگاه کمنیوس براتیسلاوا به صورت آنلاین برگزار می شود ، این آزمون شامل مجموعه ای از سوالات است که شاتعداد مساوی از سوالات زیست شناسی (۴۰) و شیمی (۴۰) را در بر می گیرد ، حداکثر زمان مجاز برای این آزمون ورودی ۹۰ دقیقه است ، این آزمون چهار گزینه دارای ۱ پاسخ صحیح هست و به متقاضی اجازه می دهد كه فقط یك پاسخ صریح و واضح را انتخاب كند ، هر پاسخ صحیح یک امتیاز را به فرد می دهد و خوشبختانه برای پاسخ نادرست نمره کسر نمی شوند ، حداکثر نمره ۸۰ است.

هزینه ثبت نام در آزمون ورودی دانشگاه کمنیوس ۸۰ یورو است ، مهلت ارسال فرم درخواست آزمون ورود به دانشگاه کمنیوس در دانشکده پزشکی براتیسلاوا ۹ جولای ۲۰۲۱ است و آزمون در تاریخ های ۱۰ و ۱۱ آگوست به صورت انلاین برگزار می شود.

آزمون ورودی دانشگاه پائول ژوزف

متقاضیان پذیرش در رشته های پزشکی و دندانپزشکی براساس آزمون ورودی کتبی متشکل از آزمون چند گزینه ای در موضوعات شیمی و زیست شناسی پذیرفته می شوند ، هر دو بخش – زیست شناسی و شیمی – در یک آزمون گنجانده شده است که ۲ ساعت و نیم طول می کشد.

این آزمون شامل ۲۰۰ سوال (۱۰۰ سوال زیست شناسی و ۱۰۰ سوال شیمی) است و برای هر سوال متقاضی می تواند امتیاز ۰ – ۴ کسب کند ، بنابراین حداکثر امتیاز ۸۰۰ است ، در این آزمون نیز هیچ نمره منفی وجود ندارد ؛ در آزمون هر سوال ۴ گزینه وجود دارد ، از جدول تناوبی ، ماشین حساب یا سایر موارد نمی توان استفاده کرد ، نمره قبولی در پزشکی عمومی و پزشکی دندانپزشکی ۷۵٪ است (۶۰۰ امتیاز از ۸۰۰ امتیاز).

ارزیابی آزمون ها با اسکن پاسخ نامه های فردی و بر اساس کد های شناسایی جداگانه انجام می شود که ناشناس است.

اسناد لازم برای ثبت نام در آزمون ورودی دانشگاهی اسلواکی

اسناد لازم برای ثبت نام در آزمون ورودی دانشگاهی اسلواکی
 • فرم درخواست : فرم درخواست باید بصورت آنلاین در سیستم الکترونیکی AIS پر شود. فرم درخواست باید بارگیری ، چاپ ، امضا شده و اصل آن تا پایان مهلت مقرر برای بخش مطالعه ارسال شود.
 • هزینه درخواست یورو ( درصورتیکه متقاضی تصمیم خود را برای انصراف از درخواست تا ۹ ژوئیه ۲۰۲۱ به صورت کتبی اعلام کند ، هزینه ۷۰ یورویی قابل استرداد است) اما در مواردی که متقاضی نتواند در آزمون شرکت کند ، کلیه هزینه های مربوط به روش پذیرش غیرقابل استرداد محسوب می شود.
 • فتوکپی گذرنامه / شناسنامه.
 • گواهی عمومی آموزش متوسطه (دبیرستان) سطح پیشرفته : کپی سند اصلی (محتوا و دامنه تحصیل در دبیرستان) باید توسط دفاتر اسناد رسمی ثبت شود ، پس از آن باید توسط مترجم رسمی به زبان اسلواکی ترجمه شود.
 • گواهی تولد- نسخه اصلی سند باید توسط دفاتر اسناد رسمی ثبت شود ، پس از آن باید توسط مترجم سوگند به زبان اسلواکی ترجمه شود.
 • گواهی در مورد واکسیناسیون علیه هپاتیت B
 • 2 قطعه عکس لطفا نام خانوادگی خود را در پشت عکس قرار دهید.

ارزیابی نتایج آزمون امتحان ورودی دانشگاه اسلواکی

هر متقاضی تحصیل و اعزام دانشجو به اسلواکی و شرکت کننده در آزمون های ورودی دانشگاه های اسلواکی برای رشته های پزشکی ، یک کد کامپیوتری دریافت می نماید که از طریق آن آزمون ها ارزیابی می شوند ، کامپیوتر تعداد امتیازات و جانشینی متقاضی را مشخص می کند ، نتایج به دست آمده در وب سایت دانشگاه و دانشکده پزشکی اعلام می شود ، توجه داشته باشید که معیار پذیرش شما در اصل تعداد امتیاز به دست آمده در آزمون کتبی می باشد ، پس از کسب نمره قبولی در آزمون کتبی شما به مصاحبه دعوت می شوید ، در این بخش تسلط به زبان انگلیسی می تواند در روند پذیرش نهایی شما بسیار کمک کننده باشد.

بهترین دانشگاه های پزشکی اسلواکی

همان گونه که بیان شد اسلواکی دارای ۴ دانشگاه پزشکی است که دوره های تحصیلات پزشکی را به زبان انگلیسی برای دانشجویان بین المللی ارائه می دهند ، تمام مدارک پزشکی اسلواکی دارای اعتبار در اتحادیه اروپا هستند و همچنین در بسیاری از کشور های جهان شناخته شده اند ، به این معنی که شما می توانید در دیگر کشور های اروپایی کار کنید و یا ادامه تحصیل دهید.

بهترین دانشگاه های پزشکی اسلواکی

دانشگاه کمنیوس

دانشگاه کمنیوس در براتیسلاوا یکی از برترین دانشگاه ها است که ۱۰۰ سالگی خود را در سال ۲۰۱۹ جشن گرفت ، این دانشگاه بزرگترین دانشگاه اسلواکی است و دانشکده های آن در پایتخت اسلواکی واقع شده اند.

دانشگاه کامنیوس یکی از معتبرترین موسسات آموزشی در اسلواکی است و بسیار بین المللی است ، با بیش از ۲،۰۰۰ دانشجو از مناطق مختلف جهان و با دانشگاه هایی از اتریش ، بلژیک ، بلغارستان ، کانادا ، آلمان ، فرانسه ، ایالات متحده آمریکا و غیره همکاری دارد ؛ همچنین لازم به ذکر است که دانشگاه کمنیوس در براتیسلاوا در ردیف دانشگاه های برتر جهان قرار دارد.

این دانشگاه یک برنامه مطالعه ۶ ساله در پزشکی و دندانپزشکی و ۵ سال در داروسازی به زبان انگلیسی ارائه می دهد ، این دانشگاه دو دانشکده پزشکی دارد که یکی در پایتخت شهر براتیسلاوا و دیگری در مارتین ، شهری واقع در نزدیکی مرز بین اسلواکی ، لهستان و جمهوری چک قرار دارد.

کلیه برنامه ها به زبان انگلیسی آموزش داده می شوند ، علاوه بر این ، آنها توسط کمیته اعتباربخشی وزارت آموزش و پرورش جمهوری اسلواکی معتبر شناخته می شوند.

دانشگاه کامنیوس محل محبوبیت افراد مختلف در حوزه های مختلف زندگی سیاسی ، هنری و علمی در این کشور بوده است ، برخی از فارغ التحصیلان شامل رئیس جمهور سابق اسلواکی ، نخست وزیر و غیره هستند ؛ این دانشگاه دارای دانشکده های پزشکی ، حقوق ، هنر ، علوم طبیعی ، آموزش ، داروسازی ، علوم اجتماعی و اقتصادی ، مدیریت و غیره می باشد.

دانشگاه پائول جوزف شافاریک

دانشگاه پائول جوزف شافاریک یک دانشگاه واقع در کوشیتسه ، اسلواکی است که در سال ۱۹۵۹ تاسیس شد و در پنج دانشکده یعنی دانشکده های پزشکی ، علوم ، حقوق ، هنر و مدیریت دولتی سازمان یافته است ، این دانشگاه به نام پاول جوزف شافارک ، فیلولوژیست ، شاعر و مورخ اسلواکی قرن نوزدهم نامگذاری شده است.

دانشکده پزشکی در دانشگاه پائول جوزف شافاریک در کوشیتسه ، دومین شهر بزرگ اسلواکی ، برنامه پزشکی و دندانپزشکی را به زبان انگلیسی و اسلواکی و فیزیوتراپی ، پرستاری و بهداشت عمومی را فقط به زبان اسلواکی ارائه می دهد.

مانند همه دانشگاه های دولتی ، دانشگاه Pavol Jozef Šafárik تحت نظارت وزارت آموزش و پرورش فعالیت می کند ، طبق قوانین و مقررات قانون آموزش عالی جمهوری اسلواکی معتبر است.

دانشکده پزشکی در دانشگاه پائول جوزف شافاریک در کوشیتسه با بسیاری از دانشگاه ها و موسسات قابل توجه در پراگ ، پاریس ، نانت ، بوردو ، پادووا ، اسن ، گیسن ، دوسلدورف ، آمستردام ، اوترخت ، زوریخ ، تورکو ، اولو ، سالامانکا همکاری کراکوف و غیره نزدیک دارد.

دانشكده پزشكي در كوسيسه آموزشي را در سطح كارشناسي ، كارشناسي ارشد ، و دكترا به زبان هاي انگليسي و اسلواكي ارائه مي دهد ، پزشکی عمومی و دندانپزشکی به زبان انگلیسی ویژه دانشجویان بین المللی است که تسلط کافی به انگلیسی و گواهی دبیرستان دارند که به تحصیلات دانشگاهی در کشور خود دسترسی دارند.

دانشکده پزشکی جسنیوس

دانشکده پزشکی جسنیوسیک مدرسه پزشکی آموزشی در مارتین اسلواکی است ، این دانشگاه بازوی آموزشی و پژوهشی دانشگاه کمنیوس و یکی از سیزده دانشکده دانشگاه است و تنها یکی از دانشکده های دانشگاه است که در براتیسلاوا واقع نشده است.

جسنیوس بر اساس انجمن رتبه بندی دانشگاه اسلواکی به طور مداوم شماره یک دانشکده پزشکی اسلواکی بوده و به عنوان یکی از برترین دانشکده های پزشکی در اروپای مرکزی رتبه بندی شده است ، بیمارستان آموزشی بزرگ آن ، بیمارستان دانشگاه مارتین ، به طور مداوم در میان بهترین بیمارستان های اسلواکی قرار گرفته است.

از سال ۲۰۱۱ ، در رتبه دوم قرار دارد ، این دانشکده همراه با برنامه های تدریس شده به زبان اسلواکی خود ، یک برنامه ۶ ساله انگلیسی زبان در پزشکی دارد که منجر به عنوان دکتر پزشکی برنامه های دکترای پزشکی و دندانپزشکی و چندین برنامه کارشناسی ارشد در پرستاری و بهداشت عمومی می شود.

دانشگاه پزشکی اسلواکی در براتیسلاوا

دانشگاه پزشکی اسلواکی در براتیسلاوا “کالج از نوع دانشگاه” دولتی است که در براتیسلاوا ، اسلواکی مستقر است ، این قانون از ۲۵ ژوئن ۲۰۰۲ با اجرا از ۱ سپتامبر ۲۰۰۲ ایجاد شد و جایگزین آکادمی پزشکی تحصیلات تکمیلی اسلواکی شد.

دانشگاه پزشکی اسلواکی در براتیسلاوا (SMU) یک موسسه آموزشی است که با افتخار سنت آموزش کارکنان مراقبت های بهداشتی را در مطالعات تخصصی و آموزش مستمر مادام العمر در اسلواکی حفظ می کند.

دانشگاه پزشکی اسلواکی در براتیسلاوا تنها دانشگاه اسلواکی است که در هر سه درجه آموزش عالی برای حرفه حرفه ای مراقبت های بهداشتی را ارائه می دهد و در عین حال تنها موسسه ای است که آموزش پیچیده کارکنان مراقبت های بهداشتی در اسلواکی را با نام های مختلف از زمان ۱۹۵۳را تضمین می کند.

این دانشگاه دارای ۴ دانشکده است که شامل دانشکده پزشکی ، مطالعات سلامت عمومی ، پرستاری و مطالعات سلامت حرفه ای و دانشکده بهداشت است ؛ دانشکده پزشکی یک برنامه مطالعه انگلیسی پزشکی عمومی با مدت زمان ۶ سال ارائه می دهد ، هر ساله ۳۶ دانشجو در این برنامه پذیرفته می شوند و در نهایت مدرک پزشکی ارائه می شود.

هزینه تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در اسلواکی

هزینه های تحصیل توسط موسسات آموزش عالی به صورت جداگانه تعیین می شود ، اگر برنامه های تحصیلی به زبان خارجی ارائه شود دانشجویان باید شهریه بپردازند ؛ با این حال دانشجویانی که به طور تمام وقت در اسلواکی و به زبان رسمی این کشور تحصیل می کنند ، ملزم به پرداخت شهریه نیستند و به صورت رایگان تحصیل خواهند کرد.

هزینه تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در اسلواکی

هزینه های تحصیل و هزینه های مربوط به تحصیل برای دانشجویانی که تحت توافق نامه های بین المللی تحصیل می کنند باید با مفاد این موافقت نامه ها مطابقت داشته باشد ، این مقررات در مورد دانشجویان بین المللی با اقامت دائم در قلمرو جمهوری اسلواکی قابل استفاده نیست ، هزینه تحصیل در رشته پزشکی و دندانپزشکی در دانشگاه های اسلواکی بین ۹۰۰۰ تا ۱۱۰۰۰ یورو است.

هزینه تحصیل در دانشگاه های پزشکی و دندانپزشکی اسلواکی

 • دانشگاه کمنیوس در براتیسلاوا که یکی از بهترین دانشگاه های پزشکی در اروپا است و پذیرش به دلیل تعداد بالای متقاضیان در این دانشگاه بسیار رقابتی است ، این دانشگاه سه برنامه تحصیلی به زبان انگلیسی ارائه می دهد که شامل پزشکی ( شهریه سالانه ۹۵۰۰یورو ) ، دندانپزشکی ( شهریه سالانه ۱۱۰۰۰ یورو ) و داروسازی (شهریه سالانه ۷۵۰۰ یورو) است.
 • دانشکده پزشکی دانشگاه جسینوس که در شهر کوچک مارتین قرار دارد ، این دانشگاه روی یک رویکرد شخصی متمرکز است ، بنابراین فقط تعداد کمی از متقاضیان موفق به ورود می شوند ، تنها برنامه موجود به زبان انگلیسی پزشکی است ، دانشجویان در هر سال تحصیلی۹۹۰۰ یورو شهریه پرداخت می کنند.
 • دانشگاه پائول جوزف شافاریک : دانشگاه پائول جوزف شافاریک پزشکی و دندانپزشکی را به زبان انگلیسی ارائه می دهد ، هر دو برنامه تحصیلی فوق لیسانس است و هزینه های تحصیل ۱۰۵۰۰ یورو برای پزشکی به انگلیسی و ۱۱۰۰۰ یورو برای دندانپزشکی به انگلیسی برای یک سال است.
 • دانشگاه پزشکی اسلواکی : دانشگاه پزشکی اسلواکی رشته پزشکی را به زبان انگلیسی ارائه می دهد که هزینه تحصیل در این رشته ۹۰۰۰ یورو برای هر سال تحصیلی است.

هزینه های زندگی در اسلواکی

هزینه های زندگی در جمهوری اسلواکی کمتر از کشور های اروپای غربی است ، هزینه های زندگی بسته به منطقه ، نیاز های روزمره و سبک زندگی متفاوت است ؛ دانشجویان می توانند انتظار پرداخت :

 • هزینه خوابگاه و مسکن
  • آپارتمان یک خوابه : ۳۰۰ یورو در ماه با احتساب همه سرویس های ضروری (این ممکن است بسته به مکان – در داخل یا خارج از مرکز شهر متفاوت باشد)
  • آپارتمان دوخوابه : ۴۰۰ یورو در ماه با احتساب کلیه سرویس های ضروری ( این ممکن است بسته به مکان – در داخل یا خارج از مرکز شهر متفاوت باشد )
  • موسسات آموزش عالی اسلواکی به دانشجویان خوابگاه ها اسکان ارائه می دهند ؛ ۲-۳ دانش آموز در یک اتاق مشترک هستند ، اتاقهایی برای دانش آموزان تنها نیز موجود است ، اتاق ها با تمام امکانات مورد نیاز مبله هستند ؛ برخی از خوابگاه ها همچنین دارای مراکز تناسب اندام ، استخر شنا ، اینترنت ، خدمات خشکشویی و غیره هستند ؛ هزینه های اقامت در خوابگاه بسته به امکانات و مکان متفاوت است ، این کار از ۶۷ یورو در ماه شروع می شود.
 • هزینه های غذا
  • غذا در رستوران : از ۵ یورو به بالا
  • شیر (۱ لیتر) : ۰٫۸۰ یورو
  • آب معدنی (۱ لیتر) : ۰٫۴۰ یورو
  • قرص نان: ۰٫۷۰یورو
  • ناهار در یک غذاخوری : از ۱٫۶۰ یورو
 • هزینه ی حمل و نقل
  • حمل و نقل محلی : هزینه ها از ۰٫۵۰ یورو تا ۱٫۴۰ یورو (بلیط اصلی)

مدرک زبان و محدودیت سنی رشته های پزشکی در اسلواکی

شته های پزشکی در دانشگاه های اسلواکی به دو زبان انگلیسی و اسلواکی ارائه می شوند که افراد با توجه به علاقمندی و شرایط خود می توانند یک گزینه را انتخاب کنند ، برای تحصیل در رشته پزشکی و دندانپزشکی دانشجویان خارجی باید مهارت کافی در زبان انگلیسی یا اسلواکی را به صورت گفتاری و نوشتاری نشان دهند ، البته می توانند برای کسب مهارت خود در دوره های زبان و یا دوره پری مدیکال در اسلواکی شرکت کنند و آماده تحصیل در دانشگاه های اسلواکی شوند.

مدرک زبان و محدودیت سنی رشته های پزشکی در اسلواکی

برای تحصیل به زبان انگلیسی در این کشور مدرک تافل و یا آیلتس مورد نیاز است ، حداقل نمره آیلتس مورد نیاز برای تحصیل در این کشور ۶ است.

یکی دیگر از ویژگی های تحصیل در رشته های پزشکی و دندانپزشکی در اسلواکی محدودیت سنی است ، متقاضیان تحصیل در این رشته ها بایستی در رده سنی مشخصی باشند ، حداقل سن برای تحصیل در رشته های پزشکی در مقطع کارشناسی ۱۸ و حداکثر سن ۲۸ سال است ، البته برای تحصیل در تخصص ها در مقاطع بالاتر تا ۴۵ سال مجاز است.

تحصیل پزشکی در اسلواکی با مدرک دیپلم

همان گونه که تا کنون متوجه شدید از شرایط تحصیل در رشته پزشکی در دانشگاه های اسلواکی اتمام دوره دبیرستان و ارائه مدرک دیپلم دبیرستان و پیش دانشگاهی است ، البته معدل و نمرات دروس تخصصی از اهمیت ویژه ای برخوردار هستند.

تحصیل پزشکی در اسلواکی با مدرک دیپلم

بنابراین افراد متقاضی تحصیل در رشته های پزشکی و دندانپزشکی در اسلواکی بایستی از دوره دبیرستان تلاش خود را آغاز کرده و نمرات عالی در دروس زیست شناسی ، شیمی ، فیزیک و ریاضی کسب کنند.

برای تحصیل در دانشگاه های اسلواکی بایستی مدرک دیپلم دبیرستان و سایر تحصیلات فرد متقاضی تایید شود.

البته جای نگرانی نیست و افرادی که معدل بالایی در دروس ذکر شده ندارند می توانند در دوره پری مدیکال که پیش از این معرفی شد شرکت کرده و پس از کسب مهارت لازم برای تحصیل در رشته های پزشکی دوره تحصیلی خود را آغاز کنند.

روش های مختلف برای تحصیل پزشکی با مدرک دیپلم در اسلواکی

یکی از روش های معمول برای تحصیل در رشته پزشکی و دندانپزشکی در اسلواکی شرکت در آزمون ورودی است که در صورت کسب نمره حد نصاب فرد می تواند برای دریافت پذیرش اقدام کند.

روش دیگر این است که افراد علاقمند به تحصیل در این رشته ها می توانند در کالج ثبت نام کرده و پس از اتمام دوره تحصیل خود در کالج به صورت مستقیم وارد دانشگاه های پزشکی اسلواکی شوند.

شناخت تحصیلات تکمیل شده در مدارس ابتدایی یا متوسطه

تشخیص گواهینامه ها و مدارک تحصیلی صادر شده توسط یک مدرسه ابتدایی یا متوسطه در کشور دیگر در بخش آموزش اداره منطقه مربوطه در دانشگاه انجام می شود ، فرآیند شناسایی با دریافت درخواست آغاز می شود.

این درخواست شامل نام و نام خانوادگی متقاضی ، آدرس دائمی یا آدرس اقامت مشابه متقاضی ، نام و نام خانوادگی و آدرس مدارس ابتدایی یا متوسطه صادر کننده ، سال اتمام تحصیل و امضای متقاضی است.

اگر متقاضی زیر سن قانونی باشد ، درخواست توسط سرپرست قانونی وی ثبت می شود.

این درخواست شامل اسناد زیر است:

 • برای اسنادی که منوط به توافق نامه های شناخت متقابل دوجانبه با جمهوری اسلواکی است
  • کپی سند شناسایی
  • کپی تأیید شده پایان دوره دبیرستان و دیپلم دبیرستان
  • اثبات پرداخت هزینه اداری
 • برای سایر اسناد
  • کپی سند شناسایی
  • کپی تأیید شده گواهینامه ترک
  • متن دوره های تکمیل شده و امتحانات تکمیل شده
  • در مورد آموزش متوسطه شغلی ، تأییدیه ای از مدرسه متوسطه در مورد دامنه آموزش عملی صادر شده ، احراز هویت امضاها و مهرهای مدرسه بر روی اسناد اصلی آموزشی توسط نهاد صالح دولت مورد نظر (آپوستیل ، فوق قانونی) ، مگر اینکه در توافق نامه بین المللی خلاف آن ذکر شده باشد.
 • اثبات پرداخت هزینه اداری
 • هزینه اداری برای به رسمیت شناختن
  • اگر توافق نامه ای دو جانبه بین جمهوری اسلواکی و کشور مبدا منعقد شده باشد : ۵ یورو
  • همه کشور های دیگر : ۳۰ یورو
 • متقاضی همچنین موظف است ترجمه معتبر اسناد آموزشی را به زبان رسمی ارائه دهد.

مدت زمان بررسی مدارک دیپلم دبیرستان

دپارتمان آموزش دفتر منطقه ، این درخواست را ظرف ۳۰ روز پس از دریافت بررسی می کند ؛ اگر برنامه شامل تمام اسناد و مدارک مورد نیاز نباشد ، اداره منطقه روند کار را متوقف می کند و از متقاضی می خواهد نقص های موجود را اصلاح کند.

پس از دریافت درخواست کامل ، دفتر منطقه ظرف دو ماه با نتایج احتمالی زیر تصمیم می گیرد:

 • به رسمیت شناختن سند آموزشی
 • امتناع از به رسمیت شناختن سند آموزشی
 • نسخه امتحان افتراقی

بورسیه های رشته های پزشکی در اسلواکی

علی رغم مقرون به صرفه بودن هزینه تحصیل در دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی اسلواکی دولت و دانشگاه های این کشور برای جذب دانشجویان بین المللی با استعداد از سراسر جهان بورسیه های تحصیلی تدارک دیده اند ، این بورسیه ها انواع مختلف دارند ، برخی از آن ها کل هزینه تحصیل و برخی دیگر بخشی از هزینه تحصیل را پوشش می دهند.

بورسیه های رشته های پزشکی در اسلواکی

بورسیه های دولتی اسلواکی

وزارت آموزش ، علوم ، تحقیقات و ورزش جمهوری اسلواکی برنامه بورس ملی را تأمین می کند که در حال حاضر برای دانشجویان بین المللی از کشور های در حال توسعه آزاد است.

 • تهیه بورسیه های دولت اسلواکی بخشی طولانی مدت از کمک های توسعه این کشور است که یک برنامه و فعالیت پروژه وزارت امور خارجه اسلواکی در چارچوب جامعه بین المللی است.
 • این بورسیه تحصیلی معتبر به دانشجویان از کشور های خاص در حال توسعه این فرصت را می دهد تا تحصیلات تمام وقت خود را در هر دانشگاه دولتی در جمهوری اسلواکی دنبال کنند.
 • این بورسیه تحصیلی دوره های کارشناسی ، کارشناسی ارشد و دکترا را پوشش می دهد.
 • رشته های تحصیلی تحت پوشش این بورسیه تحصیلی اقتصاد و مدیریت ، مهندسی ساخت ، فناوری ، تولید و زیر ساخت ها ؛ علوم اکولوژی و محیط زیست ؛ مهندسی ساختمان ، ساخت و ارتباطات ؛کشاورزی ؛ جنگلداری ؛ دامپزشکی ، مدیریت منابع آب ، علوم پزشکی ، دندانپزشکی ، علوم دارویی و علوم بهداشتی غیر پزشکی می باشد.

بورسیه دانشگاه کمنیوس

دانشکده پزشکی دانشگاه کمنیوس برای دانشجویان خود دو بورسیه تحصیلی تدارک دیده است که شامل :

 • بورسیه تحصیلی اجتماعی – بورسیه تحصیلی اجتماعی فقط برای دانشجویان با اقامت دائم در اسلواکی ارائه می شود.
 • بورسیه تحصیلی انگیزشی – بورسیه تحصیلی انگیزشی به دانشجویانی با بهترین نتایج مطالعه (دانش آموز باید حداقل ۵۴ واحد ECTS داشته باشد و در هر امتحان با نتیجه AE موفق شود) و دانشجویانی که نتایج استثنایی کسب کرده اند و دارای شهرت خوبی در دانشکده پزشکی در براتیسلاوا در زمینه انتشارات علمی ؛ در مسابقات ورزشی ، هنری یا آموزشی هستند اعطا می شود ، فقط ۱۰٪ دانش آموزان واجد شرایط دریافت بورسیه تحصیلی انگیزشی هستند.

بورسیه تحصیلی دانشگاه پائول جوزف

دانشگاه پائول جوزف شافاریک از دانشجویان اسلواکی و دانشجویان خارجی پشتیبانی می کند و حدود ۱۰ درصد از بهترین دانشجویان خود را بورسیه می کند ، در اینجا به روشنی توضیح داده شده است که چگونه دانشجویان می توانند در دانشکده پزشکی دانشگاه Pavol Jozef Safarik بورسیه شایستگی دریافت کنند:

 • در مرحله اول ، دانشجویان هر دو برنامه اسلواکی و انگلیسی ، سال تحصیلی ۲ تا ۶ ، گروه ها را تشکیل می دهند ، ۵ گروه متشكل از دانشجويان پزشكي عمومي است (سال تحصيلي دوم ، سوم ، چهارم ، پنجم و ششم گروه هاي خود را دارند) ، شش گروه از دانشجويان پزشكي دندانپزشكي تشكيل شده است (سال تحصيلي دوم ، سوم ، چهارم ، پنجم و ششم گروه خود را تشكيل مي دهند)
 • در مرحله دوم یک معدل برای هر دانش آموز محاسبه می شود ، دروس انتخابی اجباری و اجباری مورد توجه قرار می گیرد.
 • دانشجو باید میانگین یا نمره بهتر را کسب کند ، دانشجویان نیازی به درخواست بورسیه تحصیلی شایسته ندارند ، زیرا به طور خودکار به آنها تعلق می گیرد.

اگر به دنبال دریافت بورسیه های تحصیلی در خارج از کشور هستید ، می توانید به کشور زیبای ایتالیا نیز فکر کنید ، در مقاله تحصیل در ایتالیا چگونگی دریافت بورسیه های استانی و دولتی را به طور کامل شرح داده ایم.

مزایا و معایب تحصیل پزشکی در اسلواکی

اگر چه تحصیل و زندگی در خارج از کشور دارای مزایای متعددی است و آینده شغلی مناسبی را برای فارغ التحصیلان فراهم می کند اما بدون شک دانشجویان با چالش ها و مشکلاتی رویارو هستند که لازم است قبل از انتخاب مقصد تحصیلی با این با مشکلات در کشور مورد نظر آشنا شده و با بررس امزایا و معایب تحصیل انتخابی درست داشته باشند.

مزایا و معایب تحصیل پزشکی در اسلواکی

تحصیل پزشکی در اسلواکی مانند هر نقطه دیگر جهان با چالش هایی رویارو است که ممکن است پروسه تحصیل در این کشور را برای دانشجویان ایرانی دشوار سازد ، البته مزایای تحصیل پزشکی در این کشور کم نیست مثلا تحصیلات پزشکی در خارج از کشور در درجه اول به دانشجویان این فرصت را می دهد که فرهنگ های دیگر را تجربه کنند.

دیدگاه خود را گسترش دهند و با رشته پزشکی بین المللی آشنا شوند ؛ همه اینها با توجه به اینکه یک حرفه پزشکی جهانی است ، می تواند به یک دانش آموز یک مزیت رقابتی در این عرصه بدهد.

مزایای تحصیل پزشکی در اسلواکی

 • دانشگاه های پزشکی معتبر در اروپا : اسلواکی دارای دانشگاه های پزشکی معتبری است که پذیرای دانشجویان از سراسر جهان می باشند ، محبوب ترین دانشگاه پزشکی این کشور دانشگاه پائول جوزف است ، این دانشگاه موقعیت بین المللی خود را در چندین رتبه بندی بین المللی دانشگاه دنبال می کند ، این برنامه به ویژه بر موارد ارزیابی کننده کیفیت تحقیق ، علوم و فرآیند آموزش متمرکز است.
 • امکان تحصیل به زبان انگلیسی : چهار دانشگاه پزشکی این کشور امکان تحصیل در رشته پزشکی و دندانپزشکی را به زبان انگلیسی فراهم کرده اند و دانشجویان بین المللی می توانند بدون نیاز به تسلط به زبان اسلواکی در این دانشگاه ها پذیرش شوند.
 • تحصیل در اسلواکی برای دانشجویان بین المللی در مقایسه با دیگر کشور های جهان مانند ایالات متحده ، انگلستان ، کانادا و استرالیا بسیار مقرون به صرفه است و حتی در صورت تحصیل به زبان اسلواکی رایگان می باشد ، این میزان پس انداز از بار مالی موجود در طول تحصیل خود می کاهد و به شما امکان می دهد منحصرا بر مطالعه و توسعه مسیر شغلی خود تمرکز کنید.
 • امکان یادگیری یک زبان جدید : دانشجویان محصل در رشته پزشکی در حین تحصیل و زندگی در اسلواکی ، می توانند با گوش دادن مداوم و تمرین زبان اسلواکی را به راحتی یاد بگیرند.
 • دریافت بورسیه تحصیلی : وزارت آموزش ، علوم ، تحقیقات و ورزش اسلواکی بورسیه هایی را به دانشجویان بین المللی تدارک دیده است که کل یا بخشی از هزینه تحصیل در اسلواکی را پوشش می دهند.

معایب تحصیل در اسلواکی

تحصیل پزشکی در کشور اسلواکی علی رغم مزایای فراوان می تواند معایبی نیز داشته باشد که می تواند برای بسیاری از افراد علاقمند به تحصیل در خارج از کشور مناسب نباشد و حتی سبب دلسردی آن ها برای تحصیل در این کشور شوند در زیر با معایب تحصیل پزشکی در اسلواکی آشنا خواهیم شد.

 • دشواری فراگیری زبان اسلواکی : اگر چه امکان تحصیل به زبان انگلیسی در اسلواکی وجود دارد اما دانشجویان محصل در رشته های پزشکی و دندانپزشکی برای گذراندن دوره های انترنتی خود ملزم به ارتباط برقرار کردن با بیماران و سایر پزشکان در بیمارستان ها هستند که نیاز است زبان اسلواکی را فرا گیرند که این امر می تواند برای برخی از افراد دشوار باشد و حتی سبب انصراف آن ها از تحصیل در این کشور شود.
 • شرط سنی برای تحصیل پزشکی در اسلواکی : همان گونه که پیش از این بیان شد یکی از موارد مهم در پذیرش در دانشگاه های پزشکی اسلواکی شرایط سنی است که مثلا برای تحصیل در مقطع کارشناسی بایستی زیر ۲۸ سال سن داشت و در غیر این صورت مدارک فرد برای پذیرش بررسی نخواهند شد.
 • از میان دانشگاه های اسلواکی تنها یک دانشگاه این کشور یعنی دانشگاه کمنیوس در براتیسلاوا مورد تایید وزارت بهداشت ایران است و فارغ التحصیلان دیگردانشگاه های اسلواکی مجاز به کار و ادامه تحصیل در ایران نیستند.

مدارک مورد نیاز پذیرش رشته های پزشکی در اسلواکی

متقاضیان خارجی متقاضی تحصیلات عالی باید گواهی پایان تحصیلات متوسطه و همچنین یک نسخه از گذرنامه خود را به دانشگاه مورد نظر خود در اسلواکی ارائه دهند.

مدارک مورد نیاز پذیرش رشته های پزشکی در اسلواکی

اگر متقاضی پس از تحصیل در مقطع متوسطه ، موسسه دیگری را نیز با صلاحیت تحصیلات عالی به پایان رسانده باشد ، باید گواهی پایان تحصیلات فوق نیز ارائه شود.

مدارک و مستندات لازم جهت اخذ پذیرش از دانشگاه های اسلواکی

 • فرم ثبت نام تکمیل ، امضا و چاپ شده – برای اینکه بتوانید فرم درخواست را پر کنید ، لازم است از سایت دانشگاه مورد نظر خود دیدن فرمایید ، امکان پر کردن فرم های درخواست از اول ژانویه ۲۰۲۱ وجود دارد ، تمام اطلاعات مورد نیاز باید فقط توسط کامپیوتر پر شود ، نه با دست ، از جمله نام و نام خانوادگی همانطور که در گذرنامه یا کارت شناسایی وجود دارد ؛ فرم درخواست فاقد هرگونه اطلاعات پذیرفته نخواهد شد.
 • پیوست به فرم درخواست
 • تأیید پزشکی توانایی جسمی و ذهنی برای تحصیلات دانشگاهی به زبان انگلیسی یا اسلواکی.
 • کپی گذرنامه / کارت شناسایی
 • تأیید درخواست و پرداخت هزینه آزمون ورودی ، که قابل استرداد نیست ، برای هر متقاضی بدون استثنا.
 • گواهی پایان دوره دبیرستان – دیپلم نهایی با نمرات ؛ همانطور که توسط وزارت آموزش و پرورش جمهوری اسلواکی تعیین شده است ، هر متقاضی باید یک نسخه مجاز از دفتر اسناد رسمی از گواهی پایان مدرسه همراه با ترجمه رسمی و مهر و موم شده ارائه دهد ، لطفا توجه داشته باشید که اصل گواهی باید به زبان رسمی کشوری باشد که در آن صادر شده است.
 • مدرک تسلط به زبان انگلیسی یا اسلواکی بر اساس زبان مورد نظر برای تحصیل در این کشور.
 • نامه انگیزه تحصیل در اسلواکی : بر برنامه تحصیلی مورد نظر خود را تمرکز کنید ، در مورد اینکه چرا می خواهید این دوره و موسسه خاص تحصیل خود را دنبال کنید ، اینکه چرا برای این دوره مناسب هستید.

دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت ایران در اسلواکی

کارشناسان وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی ایران با در نظر گرفتن سه معیار رتبه بندی بندی بین المللی QS ، تایمز و شانگهای هر ساله فهرستی از دانشگاه های خارج از کشور مورد تایید خود را ارائه می دهد این فهرست شامل دانشگاه هایی است که فارغ التحصیلان آن ها قادر به ادامه تحصیل در دانشگاه های ایران و یا طبابت در ایران هستند.

دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت ایران در اسلواکی

این فهرست هر ساله مورد بازبینی قرار می گیرد و لازم است قبل از انتخاب دانشگاه مورد نظر خود برای کسب اطلاع از درجه اعتبار آن دانشگاه و آگاهی از آخرین فهرست دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت با دفاتر موسسه تماس حاصل نمایید.

در سال تحصیلی ۲۰۲۱- ۲۰۲۰ دانشگاه کمنیوس براتیسلاوا تنها دانشگاه اسلواکی است که در فهرست دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت ایران جای گرفته است و دیگر دانشگاه های پزشکی و دندانپزشکی این کشور مورد تایید نیستند.

تحصیل پزشکی در اسلواکی به زبان انگلیسی

در طول دهه های گذشته دولت اسلواکی در تلاش است دانشجویان بین المللی از سراسر جهان را جذب دانشگاه های خود کند به همین منظور از روش های مختلفی استفاده می کند.

تحصیل پزشکی در اسلواک به زبان انگلیسی

یکی از این روش ها تدریس دروس به زبان انگلیسی برای سهولت تحصیل دانشجویان بین المللی در این کشور است ، این روز ها ۴ دانشگاه پزشکی و ۲ دانشگاه دندانپزشکی اسلواکی دروس خود را به صورت کامل به زبان انگلیسی ارائه می دهند ، برای تحصیل در این دانشگاه ها تسلط به زبان انگلیسی مورد نیاز است.

دانشگاه های ارائه دهنده رشته پزشکی به زبان انگلیسی در اسلواکی

 • دانشگاه کمنیوس براتیسلاوا
 • دانشگاه پائول جوزف شافاریک
 • دانشگاه جسنیوس در مارتین
 • دانشگاه پزشکی اسلواکی

دانشگاه های ارائه دهنده رشته دندانپزشکی به زبان انگلیسی در اسلواکی

 • دانشگاه کمنیوس براتیسلاوا
 • دانشگاه پائول جوزف شافاریک

تحصیل رشته های پزشکی در اسلواکی به زبان اسلواکی

از آن جا که زبان رسمی کشور اسلواکی زبان اسلواکیایی است در دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی این کشور دروس به این زبان ارائه می شود اما همان گونه که تا کنون بیان گردید تحصیل به زبان انگلیسی در دانشگاه های پزشکی اسلواکی بسیار رایج است اما هزینه تحصیل به زبان انگلیسی در این کشور بیشتر از هزینه تحصیل به زبان اسلواکیایی است و افرادی که خواهان تحصیل رایگان در این کشور هستند می توانند در صورت تسلط به زبان اسلواکی برای تحصیل در رشته های پزشکی به این زبان اقدام کنند ، البته در صورت عدم تسلط به این زبان می توان در دوره های زبان اسلواکیایی در اسلواکی شرکت کرد.

تحصیل رشته های پزشکی در اسلواکی به زبان اسلواکی

دوره زبان اسلواکیایی در اسلواکی

برای فراگیری زبان اسلواکی برای تحصیل رایگان پزشکی در این کشور بهترین روش حضور در دوره های زبان اسلواکی در این کشور است ، چرا که با معاشرت و حضور در بین افرادی اسلواکی زبان پروسه فراگیری زبان سریع تر و راحت تر سپری می شود.

دوره زبان اسلواکیایی دارای ۳ سطح (مبتدی ، متوسط ، پیشرفته) است که پس از تعیین سطح از فراگیر زبان سطح بندی می شود ، البته دوره های زبان تخصصی برای تحصیل و فعالیت در زمینه های خاص نیز به صورت خصوصی و عمومی برگزار می شود.

البته امکان یادگیری الکترونیکی زبان اسلواکی نیز وجود دارد که توسط Studia Academica Slovaca سازماندهی شده است و می توان آن را در سایت www.e-slovak.sk دنبال کرد.

سوالات پر تکرار تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در اسلواکی

در این مقاله تلاش کردیم نکاتی کاربردی و به روز در خصوص تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در اسلواکی را ارائه دهیم ، اما ممکن است پاسخ پرسش های شما در این محتوا نباشد ، برای این منظور ، بخش دیدگاه های سایت را در نظر گرفته ایم تا براحتی بتوانید با کارشناسان ما در ارتباط باشید ، سوال خود را در پایین همین مقاله در قسمت دیدگاه ها بنویسید و پاسخ خود را همان روز دریافت کنید.

آیا تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در اسلواکی به زبان انگلیسی است؟

4 دانشگاه پزشکی و 2 دانشگاه دندانپزشکی اسلواکی دروس خود را به صورت کامل به زبان انگلیسی ارائه می دهند ، برای تحصیل در این دانشگاه ها تسلط به زبان انگلیسی مورد نیاز است.

می خواهم بدانم ، برای تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در اسلواکی محدودیت سنی وجود دارد؟

حداقل سن برای تحصیل در رشته های پزشکی در مقطع کارشناسی 18 و حداکثر سن 28 سال است ، البته برای تحصیل در تخصص ها در مقاطع بالاتر تا 45 سال مجاز است.

هزینه تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در اسلواکی چقدر است؟

هزینه تحصیل در رشته پزشکی و دندانپزشکی در دانشگاه های اسلواکی بین 9000 تا 11000 یورو است.

آیا دانشگاه های اسلواکی مورد تایید وزارت بهداشت ایران هستند؟

از میان دانشگاه های اسلواکی تنها یک دانشگاه این کشور یعنی دانشگاه کمنیوس در براتیسلاوا مورد تایید وزارت بهداشت ایران است و فارغ التحصیلان دیگردانشگاه های اسلواکی مجاز به کار و ادامه تحصیل در ایران نیستند.

آزمون ورودی رشته های پزشکی در اسلواکی چگونه است؟

این آزمون ورودی یک آزمون کتبی چند گزینه ای با 4 پاسخ است که تنها 1 پاسخ آن صحیح است ، این آزمون ورودی شامل 100 سوال چهار گزینه ای از زیست شناسی و 100 سوال از شیمی است ، مسئول برگزار کننده آزمون ورودی دانشکده پزشکی دانشگاه مورد نظر است ، مدت زمان مورد نیاز برای شرکت در این آزمون 150 دقیقه است.

امکان تحصیل رشته های پزشکی در اسلواکی بصورت رایگان وجود دارد؟

دانشجویانی که به طور تمام وقت در اسلواکی و به زبان رسمی این کشور تحصیل می کنند ، ملزم به پرداخت شهریه نیستند و به صورت رایگان تحصیل خواهند کرد.

آیا برای تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در اسلواکی باید مردک زبان ارائه دهم ؟

بله ، برای تحصیل به زبان انگلیسی در این کشور مدرک تافل و یا آیلتس مورد نیاز است ، حداقل نمره آیلتس مورد نیاز برای تحصیل در این کشور 6 است.

هزینه اجاره آپارتمان در کشور اسلواکی چقدر است؟

آپارتمان یک خوابه : 300 یورو در ماه با احتساب همه سرویس های ضروری (این ممکن است بسته به مکان – در داخل یا خارج از مرکز شهر متفاوت باشد) آپارتمان دوخوابه : 400 یورو در ماه با احتساب کلیه سرویس های ضروری ( این ممکن است بسته به مکان – در داخل یا خارج از مرکز شهر متفاوت باشد )

اگر بخواهم در اسلواکی دندانپزشکی بخوانم کدام دانشگاه ها را باید انتخاب کنم ؟

دو دانشگاه پائول جوزف و کمنیوس رشته دندانپزشکی را ارائه می دهند.

در مقاله فوق مشاوران شرکت مهاجرتی رجبی به شماره ثبت ٥٦٢٠٥١ ( موسسه حقوقی رجبی ثبت ٤٠٤٥١ ) شرایط و مشخصات تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در اسلواکی را مورد بررسی قرار دادند ، در صورت نیاز به کسب اطلاعات بیشتر در هر یک از زمینه های مهاجرت با دفاتر موسسه در شیراز و تهران تماس حاصل نمایید ، همچنین مطالعه سایر مقالات سایت می تواند آگاهی شما را افزایش دهد و تصمیم گیری را برایتان راحت تر کند ، مطالعه مقاله تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در آلمان پیشنهاد ماست.

Rate this post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

فهرست مطالب
خانه