تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در انگلستان

رشته‌های پزشکی و دندانپزشکی در سراسر دنیا جزو پرطرفدارترین رشته‌ها برای تحصیل هستند . به‌ویژه افرادی که تمایل به تحصیل در این رشته‌ها خارج از مرزهای کشور خود را داشته باشند ، همواره در جستجوی کشورها و دانشگاه‌های معتبر و مطمئنی هستند تا از زمان و هزینه‌ی خود بیشینه‌ی استفاده را نمایند . در میان کشورهایی که در این زمینه برتری چشمگیری دارند ، می‌توان به انگلستان اشاره کرد . در ادامه‌ی مطلب به مزایا و شرایط تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در انگلستان خواهیم پرداخت . برای دانستن جزییات بیشتر و راهنمایی‌ همدلانه در پیمودن هر لحظه‌ی این مسیر ، متخصصان مؤسسه‌ی حقوقی وکلای مهرآفرین رجبی در کنار شما هستند .

شرایط تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در انگلستان

در گام نخستِ مهاجرت تحصیلی به اروپا ، یکی از شروط اساسی برای انتخاب کشور و دانشگاه مقصد ، اعتبار و جایگاه بالای هر دو گزینه‌ی نامبرده است . درباره‌ی پیشینه و اهمیت بریتانیای کبیر در دنیا که یکی از قدرتمندترین و معتبرترین کشورهاست سخن‌ها می‌توان گفت اما به طور خلاصه ، بررسی مزایای تحصیل در رشته‌های پزشکی و دندانپزشکی در این منطقه‌ی جغرافیایی ، خالی از لطف نیست .

به‌‌اختصار به برخی از محاسن تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در انگلستان به‌شکلی گذرا اشاره خواهیم کرد : دارا بودن شماری از معتبرترین دانشگاه‌ها و سطح بالای آموزش آکادمیک (تئوری و عملی) ؛ امکان دریافت تسهیلات و بورسیه‌ی تحصیلی ؛ امکانات آموزشی و رفاهی در بالاترین سطح استاندارد ؛ موقعیت‌های شغلی مناسب و مطمئن پس از فارغ‌التحصیلی ؛ تحصیل به زبان انگلیسی که زبان بین‌المللی تمامی گرایش‌های پزشکی است .

نزدیکی جغرافیایی بیشتر به ایران در مقایسه با کشورهایی چون استرالیا ، امریکا و کانادا و در نتیجه سهولت رفت و آمد دانشجویان و خانواده‌های آن‌ها ؛ مدت زمان کوتاهتر یعنی ۵ ساله‌ی تحصیل در پزشکی و دندانپزشکی ؛ مورد تأیید بودن مدارک تمامی دانشگاه‌های پزشکی انگلستان برای وزارت بهداشت ایران .

چگونگی ورود به تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در انگلستان

انگلستان یا بریتانیای کبیر شامل چهار بخش یا ایالت ( انگلیس ، وِلز ، ایرلند شمالی و اسکاتلند) است که دانشگاه‌های معتبر انگلیسی در تمامی آن‌ها پراکنش یافته و از دیدگاه سیستم آموزشی نیز همسان هستند . بر اساس قوانین آموزشیِ رشته‌های پزشکی و دندانپزشکی در بریتانیا ، متقاضیان باید دوره‌ها و آزمون‌های ورودی خاصی را در کالج پیش از آغاز رسمی تحصیل در دانشگاه بگذرانند .

پزشکی و دندانپزشکی در انگلستان

دوره‌ی  GCSE : اگر متقاضی زیر ۱۸ سال سن دارد ، باید در کالج دوره‌ی یک‌ساله‌ی‌ GCSE که مخفف عبارت General Certificate Secondary Education می باشد و شامل ۱۰ ماده‌ی درسی از جمله ریاضی ، زبان انگلیسی ، شیمی و زیست‌شناسی را بگذراند و پس از گرفتن حداقل نمره‌های A تا C ( نمره‌بندی در انگلستان از A تا  G است ) در ۵ درس وارد مرحله‌ی بعدی شود . اگر افراد با سن بالاتر از ۱۸ سال و دارای دیپلم دبیرستان متقاضی این رشته‌ها هستند ، نیازی به گذراندن این دوره و امتحاناتش را ندارند و باید از مرحله‌ی پس از آن اقدام نمایند .

دوره‌های A-Level یا Foundation :

مرحله‌ی بعدی گذراندن دوره‌ی ۲ ساله و امتحانات A-Level یا دوره‌ی ۱ ساله و امتحان Foundation است . در هر دو دوره ، دروس شیمی و زیست‌شناسی و برخی از دروس پایه‌ی دیگر ( معمولاً ۴ درس ) ارایه‌ می‌شود . در آزمون A-Level باید در سه درس اصلی به‌ویژه زیست‌شناسی و شیمی نمره‌ی A و به‌ اصطلاح نمره‌ی کل  AAA گرفته شود . دوره‌ی Foundation مدت زمان کوتاهتر ، سطح آسانتر و همچنین هزینه‌ی پایین تری دارد اما باز هم برای ورود به مرحله‌ی بعد نمره‌های عالی مورد نیاز هستند . متقاضیان تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در انگلستان باید دوره A – Level را پشت سر بگذارند تا بتوانند وارد دانشگاه های پزشکی شوند .

 آزمون   UKCAT برای ورود به تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در انگلستان

دانشگاه‌های پزشکی سراسر انگلستان برای ورود نهایی متقاضیان نیاز به نتیجه‌ی آزمونی به نام UKCAT که مخفف عبارت United Kingdom Clinical Aptitude Test می باشد را دارند که به‌صورت آنلاین برگزار می‌شود و ارایه‌ی نتیجه‌‌ی آنلاین این آزمون برای انتخاب و آغاز تحصیل ضروری است . نتیجه‌ی این آزمون تخصصی آن‌قدر ضروری بوده که تعیین‌کننده‌ی دانشگاه محل تحصیل برای متقاضی خواهد بود .

در برخی از دانشگاه‌ها نیز مصاحبه‌ی حضوری برای سنجش سوابق تحصیلی و کاری و همچنین اطمینان از علاقه و پشتکار متقاضی برای تبدیل شدن به یک پزشک انجام می‌شود . در این مصاحبه پرسش‌های دقیقی از شخص پرسیده می‌شود که هم سطح دانش و هم انگیزه‌ی او برای تحصیل محک زده شود .

متقاضیان زیر ۱۸ سال نیازی به داشتن مدرک زبان برای حضور در دوره‌ها ندارند ؛ هرچند باید از تسلط نسبی بر انگلیسی برخوردار باشند . در غیر این‌صورت باید در دروه‌های تخصصی زبان پیش از انجام هر گونه اقدام دیگری شرکت نمایند . اشخاص بالای ۱۸ سال باید آزمون آیلتس با حداقل نمره‌ی ۵٫۵ را داشته باشند . در برخی از دانشگاه‌ها نیز نمره‌ی آیلتس بالای ۶٫۵ دستکم در سه‌تا از مهارت‌ها مورد نیاز است .

دانشگاه های معتبر تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در انگلستان

برخی از دانشگاه‌های برتر برای تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در انگلستان که در رتبه‌بندی‌های جهانی نیز جایگاه‌های بالایی را به خود اختصاص داده‌اند عبارتند از : دانشگاه سالفُرد (Salford University) ، کالج سلطنتی پزشکی (Royal College of Medicine ) ، دانشگاه سیتی (City University) ، دانشگاه برَدفورد (Bradford University) ، دانشگاه کویینِ بِلفاست (Queen’s University Belfast) ، دانشگاه داندی (University of Dundee) ، دانشگاه کاردیف (Cardiff University) ، دانشگاه لیورپول ، دانشگاه گلاسکو و دانشگاه بیرمنگهام .

هزینه های زندگی و تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در انگلستان

به‌طور کلی هزینه‌های زندگی و تحصیل در انگلستان جزو گزینه‌های کم‌خرج نیست ؛ اما در صورت امکان برای فراهم ساختن مبالغ مورد نیاز ، با توجه به مزایای کم‌نظیر تحصیل در دانشگاه‌های معتبر و تضمین اشتغال با بهترین نتیجه و کیفیت ، این فرصت در اختیار متقاضیان بین‌المللی قرار گرفته است .

هزینه‌های تحصیل بسته به شهر انتخابی از ۱۸ تا ۲۰ هزار پوند متفاوت است . هزینه‌های زندگی نیز با توجه به شهرهای گوناگون و شرایط آن‌ها ماهانه بین ۸۰۰ تا ۱۲۰۰ پوند می‌تواند تفاوت داشته باشد . هنگام گرفتن ویزای تحصیلی نیز باید با حساب بانکی که به سفارت ارایه می‌شود ، تمکن مالی شخص برای تأمین هزینه‌های آتی اثبات شود .

تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در انگلستان

گرفتن بورسیه‌ی تحصیلی نیز به شرط بالا بودن نمرات از سال سوم دانشگاه امکان‌پذیر است . در مواردی نیز دانشجو می‌تواند به‌شکل پاره‌وقت در بیمارستان‌ها یا مراکز درمانی مشغول به کار شود و در ازای کار آن‌ها ، بیمارستان نیز بخش یا تمام هزینه‌های تحصیل دانشجو را برعهده می‌گیرد .

حالت دیگری نیز وجود دارد که در آن ، یک مرکز درمانی با گرفتن تعهد از دانشجو به هدف این‌که پس از تحصیل برای آن‌ها کار کند ، هزینه‌ی تحصیل وی را پرداخت می‌نماید . دانشجویان پزشکی پس از ۶ ماه تحصیل در انگلستان ، از خدمات رایگان بهداشتی و بیمه برخوردار می‌شوند .

با توجه به پیش‌نیازهای اخذ ویزای تحصیلی و همچنین دانستن جزییات بیشتری از چگونگی شرایط تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در انگلستان از جمله دوره‌های مورد نیاز و آزمون‌هایی که لازمه‌ی ورود به دانشگاه‌های بین‌المللی انگلستان هستند ، ضروری است که با افراد آگاه در این زمینه مشورت‌های اساسی انجام شود . تیم متخصصان مؤسسه‌ی مهرآفرین رجبی در دفاتر شیراز و تهران جهت ارایه‌ی اطلاعات بیشتر و راهنمایی‌هایی لازم همراه و همیار شما هستند .

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

6 Comments to “ تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در انگلستان”

 1. سجاد says :پاسخ

  سلام زمان ثبت نام دوره‌ه ای A-Level یا Foundation چه زمانی هست یا این دوره‌ی GCSE برای بنده که پایهه یازدهم هستم

  1. Hamid says :پاسخ

   با سلام

   Alevel
   شروع ترم
   ۹ سپتامبر ۲۰۲۰
   ۴ژانویه ۲۰۲۱
   ۱۲ آوریل ۲۰۲۱
   ۱۴ ژون ۲۰۲۱
   ۱۵ سپتامبر ۲۰۲۱
   ددلاین خاصی ندارد و کل سال میشه اپلای کرد
   Foundation
   هر رشته ای جدا تاریخ شروع ترم داره اما اکثرا شروعشون سپتامبر، نوامبر و ژانویه هست

   باتشکر از سوال شما

 2. شیما says :پاسخ

  سلام
  من دانشجوی سال اخر پزشکی هستم. برای تخصص خوندن شرایط چطوری هست؟ازمون ورودی داره؟ و اینکه همزمان با تحصیل اجازه ی کار به عنوان پزشک عمومی وجود داره؟

 3. پیمان صحراییان says :پاسخ

  سلام عرض ادب
  بنده تکنسین اورژانس هستم میخواستم ادامه تحصیل در رشته پزشکی بدم امکان این وجود داره که بتونم برا یه بیمارستان کار کنم و اون بیمارستان هم هزینه تحصیل رو تقبل کنه.ممنون میشم راهنمایی کنید

  1. مشاور مهاجرت تحصیلی says :پاسخ

   باسلام خدمت شما دوست عزیز

   باتوجه به اینکه رشته شما جزو رشته های خاص محسوب می شود که ابتدا باید مجوز کار درمانی بگیرید و این رشته در خیلی از کشورها شناخته شده به سبک تکنسینی نیست ، لذا متاسفانه امکان انجام این کار وجود ندارد .

   باتشکر از سوال شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *