تحصیل پزشکی و دندانپزشکی

تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در تاجیکستان

تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در تاجیکستان

باتوجه به درخواست خانواده نسبت به قبولی فرزندشان در رشته های پزشکی که متاسفانه در ایران بسیار زیاد است ، تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در چند سال اخیر بسیار مورد توجه دانشجویان ایرانی می باشد . اما از آنجایی که قبولی در آزمون ورودی در این رشته ها نسبت به شرکت کنندگان آن سخت شده است ، لذا متقاضیانی که نتوانسته اند در کنکور ایران قبول شوند به دنبال تحصیل پزشکی در خارج از کشور هستند . بنابراین بر آن شدیم تا مقاله ای را برای شما به نگارش در آوریم که در آن به بررسی شرایط تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در تاجیکستان می پردازیم .

متخصصان ما در موسسه حقوقی مهرآفرین رجبی می توانند بهترین راهنمای شما در کلیه امور مهاجرتی باشند . شرایطی که باید برای تحصیل در دانشگاه های پزشکی کشور تاجیکستان به آن آگاهی داشته باشید را در اختیارتان قرار می دهیم . در اینجا لازم می دانیم که خدمت دوستان عرض کنیم ، بدون شک تحصیل در دانشگاه های پزشکی کشورمان ایران بسیار بهتر از حضور فرزندان در کشوری دیگر می باشد .

شرایط تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در تاجیکستان

تحصیل در دانشگاه های کشور تاجیکستان به زبان فارسی و انگلیسی می باشد که خط نوشتاری فارسی نیز سرلیک یا خط روسی است که در مدت زمان بسیار کوتاهی فراگرفته می شود . به طور کلی دانشجویان حتی برای تحصیل به زبان فارسی باید دارای مدرک زبان انگلیسی باشند که در صورت نداشتن مدرک موردنظر می توانند در کالج های این کشور این دوره را طی نمایند .

تمامی اساتید دانشگاه به زبان فارسی صحبت میکنند . برخی از دانشگاه ها نیز به زبان روسی دروس خود را ارائه می دهند . برای ورود به دانشگاه های کشور تاجیکستان نیازی به امتحان ورودی نمی باشد و ثبت نام بر اساس اولویت صورت می گیرد و اصولا اولویت با کسانی است که زودتر درخواست پذیرش داده اند .

شما باید مدرک دیپلم خود را ترجمه کرده و به دانشگاه ارائه دهید . دوره تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در تاجیکستان حدود 5 تا 6 سال می باشد . پس از پایان دوره تحصیل دانشجویان موفق به اخذ مدرک MCI می شوند که پس از آن می توانند به طبابت مشغول شوند . هزینه تحصیل می تواند با دانشگاه محل تحصیل متغیر باشد ولی در حدود 3500 دلار به صورت سالانه است .

سن متقاضیان باید بالای 17 سال باشد . امکان بورسیه تحصیلی در دانشگاه های این کشور وجود دارد اما به دانشجویان با رزومه قوی تعلق میگیرد و سالانه در حدود 600 دلار کمک هزینه دریافت می نمایند . دانشجویان می توانند دوره های کارآموزی خود را در بیمارستان های این کشور بگذرانند البته امکان انتقال به دانشگاه های ایران در دوره کارآموزی وجود دارد .

مزایای تحصیل ایرانی ها در تاجیکستان

تحصیل در کشور تاجیکستان به دلیل هزینه کم دانشجویان زیادی را به خود جذب می نماید . بودن دانشگاه های پیشرفته با سطح علمی خوب از مزایای تحصیل در این کشور می باشد .

مزایای تحصیل ایرانی ها در تاجیکستان

به این دلیل که زبان تحصیل در این کشور فارسی می باشد و مشکل زبان برای دانشجویان ایرانی به وجود نمی آید . هرساله دانشجویان زیادی به این کشور جهت تحصیل در رشته های گوناگون از جمله پزشکی و دندان پزشکی مهاجرت می کنند . امکان رفت و آمد آسان به کشور عزیزمان ایران نیز یکی از عوامل مهم در انتخاب این کشور توسط دانشجویان می باشد .

دانشگاه های پزشکی تاجیکستان

اکثر دانشگاه های کشور تاجیکستان در شهر دو شنبه پایتخت این کشور قرار گرفته اند . یکی از بهترین دانشگاه ها ، دانشگاه ایالتی پزشکی تاجیک می باشد که در شهر دوشنبه تاسیس شده و دولتی می باشد .

این دانشگاه که توسط وزارت بهداشت تاجیکستان اداره می شود دارای بیمارستان 1200 تخت خوابی می باشد و رشته های پزشکی و دندانپزشکی را با بالاترین سطح آموزش ارائه می دهد .

دیگر دانشگاه این کشور دانشگاه دولتی ملی به نام ابوعلی سینا که در شهر دوشنبه قرار دارد و رشته پزشکی ، دندانپزشکی ، درمان و اطفال را به متقاضیان ارائه می دهد . لذا متقاضیان تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در تاجیکستان می توانند این دانشگاه را برای تحصیل خود انتخاب کنند . مدرک این دانشگاه معتبر و بین المللی بوده و دانشجویان در هنگام تحصیل از بهترن امکانات تحصیلی بهره مند میشوند .

لازم به ذکر است که دانشجویان متقاضی تحصیل در تاجیکستان باید توجه داشته باشند که اگر پس از اتمام دوران تحصیل خود قصد بازگشت به کشور را دارند بررسی نمایند که آیا مدارک این کشور مورد تایید وزارت بهداشت ایران قرار می گیرد و یا خیر زیرا این قوانین مرتبا در حال تغییر می باشد .

هزینه زندگی دانشجویان در تاجیکستان

یکی از دغدغه های اصلی فرد تامین هزینه های زندگی در کشور دیگر می باشد . کشور تاجیکستان یکی از ارزانترین کشورها محسوب میشود هزینه زیادی برای زندگی را به دانشجو تحمیل نمیکند . این هزینه در حدود 300 دلار در ماه است . البته باید این میزان را با توجه به بحران اقتصادی در تمامی کشورها درنظر گرفت که امکان افزایش آن در بقیه سال های تحصیل وجود دارد .

دانشجویان تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در تاجیکستان در هنگام تحصیل خود در این کشور میتوانند ساعاتی را در هفته به کار مشغول شوند که داشتن مهارت خاص در یک رشته ، سابقه کاری و توانایی در برقراری روابط اجتماعی می تواند در کاریابی موثر باشد .

توجه داشته باشید که امکان افزایش ساعت کاری در ایام تعطیل و یا تابستان که فرد وقت آزاد بیشتری دارد وجود دارد . در آمد حاصل می تواند در تامین هزینه های زندگی به شخص کمک نماید .

مدارک پذیرش از دانشگاه های پزشکی تاجیکستان

مدارک پذیرش از دانشگاه های پزشکی تاجیکستان

 • داشتن دعوتنامه از دانشگاه
 • آخرین مدرک تحصیلی به همراه ریز نمرات
 • گواهی عدم سوء پیشینه
 • گواهی سلامت
 • گذرنامه به همراه عکس
 • مشخص بودن محل اقامت
 • گواهی اثبات توانایی مالی

شرایط کشور تاجیکستان

جمهوری تاجیکستان با حدود 8 میلیون نفر جمعیت در آسیای مرکزی قرار گرفته است . این کشور با افغانستان ، ازبکستان ، قرقیزستان و چین همسایه است . این کشور در زمان فروپاشی اتحاد جمایر شوروی اعلام استقلال نمود .

زبان رسمی تاجیکستان فارسی تاجیکی می باشد که البته بسیاری از مردم به زبان روسی نیز تسلط دارند . واحد پول این کشور سامانی بوده و اقتصادی بسیار وابسته به آلومینیوم و پنبه دارد . تاجیکستان کشوری کوهستانی با بارندگی فراوان است .

دوشنبه که پایتخت این کشور می باشد بزرگترین و پرجمعیت ترین شهر این کشور است . تاریخ و فرهنگ تاجیکستان با کشورمان ایران اشتراکات بسیاری دارد . اشخاص برجسته ای مانند رودکی ، فارابی و ابن سینا در این کشور پزورش یافته اند . در حدود 95% مردم این کشور مسلمان هستند . از شهرهای مهم می توان به خجند ، کولاب ،قرغان تپه و کان بادام اشاره کرد .

با درنظر گرفتن تمامی شرایط گفته شده برای تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در تاجیکستان شما می توانید برای دریافت جزئیات دقیق تر و مقایسه با سایر کشورها برای یافتن بهترین کشور برای تحصیل ایرانیان در خصوص تحصیل پزشکی و دندانپزشکی با کارشناسان و مشاوران ما در دفاتر موسسه مهرآفرین رجبی در تهران و شیراز تماس گرفته و از راهنمایی آنها بهره مند شوید .

Rate this post
بازگشت به لیست

16 دیدگاه در “تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در تاجیکستان

 1. مهر گفت:

  سلام رشته دندانپزشکی هم بورسیه داره ؟ اگر داره چه شرایطی داره ،بعد از تحصیل باید برای کشور تاجیکستان کار کنیم اگر بورسیه دریافت کردیم؟

  1. مشاور روش های مهاجرتی گفت:

   با سلام

   در کشور تاجیکستان امکان دریافت بورسیه در این مقطع تحصیلی وجود ندارد.

   با تشکر از سوال شما

 2. میلاد گفت:

  با سلام
  میخواستم بدونم من الان ۳۴ سال دارم و دندان ساز هستم والبته در آلمان رشته دندان سازی رو خواندم و اینکه میخواستم رشته دندان پزشکی در تاجیکستان بخوانم،البته پاس آلمانی دارم و دلیلش این هست که دانشگاههای آلمان خیلی سخت میگیرن به دلیل تقاضای زیاد و البته تحصیل رایگان،سوال من اینجاست که برای سن من مشکلی نیست؟و سوال دیگه اینکه میتونم چند ترم تو تاجیکستان بخوانم بعد انتقالی بگیرم برای دانشگاههای المان و سوال بعدی اینکه اصلا مدرک تاجیکستان مورد تایید در آلمان هست؟
  با تشکر

  1. Hamid گفت:

   با سلام

   از لحاظ سنى براى تحصيل در تاجيكستان مشكلى نداريد
   خير متاسفانه امكان انتقالى وجود ندارد و
   مدرك تاجيكستان مورد تاييد المان نيست

   با تشکر از سوال شما

 3. براتی گفت:

  با سلام و وقت بخیر، لطفا بفرمایید که برای اخذ ویزای تجصیلی و بورسیه در رشته دندانپزشکی از دانشگاههای معتبر تاجیکستان چه مراحلی وجود داره و چقدر هزینه نیاز داره؟

 4. حسین گفت:

  سلام .هزینه تحصیل در دنداپزشکی به زبان فارسی در تاجیکستان با خرج های جانبی چقدر هست ؟ ایا با ان مدرک میتونم در مود تاجیکستان یا کشور های دیگر ادامه بدم و یا کار کنم؟من معدل دیپلم تجربی ۱۹/۴۲ دارم و پیش دانشگاهی۱۳ و اینکه رتبه در کنکور من هم برای سال ۹۸ ۴۰۰۰ منطقه ۲ هست و احتمالا رشته های پیرا پزشکی دانشگاه تهران و بهشتی قبول میشم ایا این کمک میکنه در پذیرشم برای کشور های دیگ ..به طور کلی راهی برای تایید مدارک دانشگاه هایی ک مورد تایید وزارت بهداشت نیستند هست؟

 5. ساجده گفت:

  سلام ببخشید من سی وسه ساله هستم و مدرک فوق لیسانس شیمی دارم ،میخواستم در رشته داروسازی دوباره مشغول به تحصیل در تاجیکستان بشم ،سوال من اینه با توجه به سن من ایا اجازه تحصیل در تاجیکستان رو دارم،البته دو سال هم سابقه کار دارم

  1. مشاور مهاجرت تحصیلی گفت:

   باسلام خدمت شما دوست عزیز

   متقاضیان تحصیل پزشکی در تاجیکستان میبایست بین 17 تا 31 سال باشند ، ضمن اينكه زبان تحصیل در تاجیکستان عموما زبان روسی و تاجیکی ميباشد در نظر داشته باشيد
   مدارک صادره در رشته های پزشکی از این کشور مورد تایید وزارت علوم و بهداشت ایران نمی باشد . مي توانيد در كشور روسيه و تركيه بدون داشتن محدوديت سنى و در دانشگاه هاى مورد تاييد به تحصيل در رشته داروسازى بپردازيد

   باتشکر از سوال شما

 6. پویا گفت:

  با سلام بنده با مدرک دیپلم ریاضی و مدرک کارشناسی مهندسی کامپیوتر گرایش نرم افزار و با سن 28 سال آیا میتوان برای در تاجیکستان دندان پزشکی یا پزشکی بخوانم یا خیر ؟؟ با سپاس و خسته نباشید

  1. مشاور تحصیلی مهاجرت گفت:

   باسلام خدمت شما دوست عزیز

   بله . تحصیل به زبان فارسی هم دارد . اما مورد تایید وزارت بهداشت ایران نیست . و از انجایی که فارسی تحصیل کردید در کشورهای دیگر نمی توانید وارد پروسه کار شوید . کشور گرجستان بعد از اتمام تحصیل اجازه ورود به پروسه کار را نمیدهد . میتوانید گزینه هایی مثل ترکیه ، روسیه و غیره را مد نظر قرار دهید.

   باتشکر از سوال شما

 7. محمد گفت:

  سلام وخسته نباشین
  ببخشین شرایط بورسیه گرفتن چطوره؟

  1. مشاور مهاجرت تحصیلی گفت:

   باسلام خدمت شما دوست عزیز

   هزینه تحصیل در تاجیکستان بسته به رشته مورد نظرتان متفاوت است اما حدودا 3500 دلار به صورت سالیانه است که می توانید با داشتن رزومه قوی حدودا 600 دلار کمک هزینه دریافت کنید.

   باتشکر از سوال شما

 8. محدثه گفت:

  سلام،من با معدل کل دیپلم 16.68اگر ترمیم معدل انجام بدم میتونم دندانپزشکی بخونم؟
  در واقع سوالم اینه ترمیم معدل تاثیر گذار در پذیرش دانشگاه های خارج از ایران هست؟

  1. مشاور مهاجرت تحصیلی گفت:

   باسلام خدمت شما دوست عزیز

   بله ، در صورتی که اقدام به ترمیم معدل کنید و کارنامه مجدد بگیرید شدنی هست ، در غیر این صورت بهتر است که در رشته ای دیگر دیپلم مجدد بگیرید .

   باتشکر از سوال شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *