تحصیل پزشکی و دندانپزشکی

تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در نروژ

تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در نروژ

تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در نروژ را در این مقاله از شرکت مهاجرتی رجبی به شماره ثبت ۵۶۲۰۵۱ ( موسسه حقوقی رجبی ثبت ۴۰۴۵۱ ) بررسی خواهیم کرد.

نروژ یکی از بالاترین استاندارد های زندگی در جهان را داراست که توسط یک سیستم پزشکی با عملکرد بالا پشتیبانی می شود ، به همین دلیل است که دانشکده های پزشکی نروژ در سراسر جهان بسیار عالی در نظر گرفته می شوند و دارای سطح بالایی هستند.

در ادامه با ویژگی و شرایط تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در نروژ آشنا می شویم ، پیشتر هم در همین سایت ، جزییات و شرایط تحصیل در این کشور را به تفصیل شرح داده ایم ، بورسیه ، هزینه ها و برترین دانشگاه های نروژ را در مقاله تحصیل در نروژ مرور کنید.

بیش از ۵۰۰۰ دانشجوی خارجی هر ساله در این رشته های تحصیلی در دانشگاه های نروژ پذیرش می شوند ، چرا که دانشجویان خارجی این فرصت را دارند که با صرف هزینه کم در دانشگاه های با کیفیت تحصیل کنند.

تحصیلات پزشکی در نروژ برای تبدیل شدن به یک پزشک حرفه ای توسط چهار دانشگاه بزرگ نروژ ارائه می شود ، این تحصیلات ۶ سال به طول می انجامد و منجر به مدرک پزشکی می شود که معادل دکتر پزشکی است ، دوره تحصیل در رشته پزشکی شامل دوره پیش بالینی و بالینی است که در دوره بالینی دانشجویان با طیف وسیعی از بیماری ها آشنا شده و در بیمارستان ها یا درمانگاه های این کشور به صورت عملی تجربه کسب می کنند ، فارغ التحصیلان رشته پزشکی بایستی یک دوره کارآموزی ۱٫۵ ساله را بگذرانند تا مجوز قانونی برای پزشکی را دریافت کنند.

رشته دندانپزشکی یکی از دیگر رشته های برجسته و محبوب در دانشگاه های نروژ است ، مدت زمان تحصیل در این رشته ۵ سال می باشد که همانند رشته پزشکی از دو بخش پیش بالینی و بالینی تشکیل شده است که بخش اول ۲ ساله است و شامل دروس تئوری و بخش دوم ۳ ساله است و بر آموزش عملی تاکید دارد ، پس از اتمام دوره ۵ ساله تحصیل فارغ التحصیلان ملزم به سپری کردن دوره کارآموزی یک تا یک و نیم ساله هستند.

فارغ التحصیلان رشته های پزشکی و دندانپزشکی در نروژ بایستی پس از اتمام دوره کار آموزی خود در امتحان نهایی شرکت کنند و پس قبولی می توانند مدرک تحصیلی خود را دریافت کنند.

مراحل پذیرش برای رشته های پزشکی در نروژ

 • اولین مرحله برای تحصیل در دانشگاه های پزشکی و دندانپزشکی نروژ انتخاب یکی از دانشگاه های این کشور است ، دانشگاه های پزشکی موجود در نروژ را بررسی کنید سپس بهترین و مناسب ترین دانشگاه را انتخاب کنید ؛ شما می توانید برای انتخاب دانشگاه می توانید از مشاوران موسسه مهاجرتی رجبی کمک بگیرید.
 • با مراجعه به وب سایت دانشگاه مورد نظر فرم های درخواست را پر کرده و کلیه مدارک مورد نیاز را ضمیمه کنید.
 • در این مرحله دانشگاه مورد نظر مسئول بررسی درخواست شما است تیم پذیرش دانشگاه درخواست شما را تجزیه و تحلیل می کند و با مقایسه با سایر داوطلبین به شما پاسخ می دهد و در صورت پذیرش برای شما دعوت نامه ارسال می کنند ؛
 • پس از دریافت دعوت نامه بایستی به سفارت نروژ مراجعه کرده و برای دریافت ویزای دانشجویی اقدام کنید ؛
 • پس از دریافت ویزا به نروژ سفر کرده و با هزینه بسیار مقرون به صرفه در رشته پزشکی یا دندانپزشکی تحصیل کنید.
تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در نروژ

دوره های پری مدیکال در نروژ

یکی از شرایط تحصیل در رشته پزشکی در دانشگاه های نروژ شرکت در دوره پری مدیکال است ، علاقمندان تحصیل در این رشته بایستی ابتدا در دوره پری مدیکال شرکت کرده و دانش خود در علوم مختلف را افزایش داده ، مهارت های فردی خود را گسترش شده و برای ورود به رشته های پزشکی اماده شوند.

دوره های پری مدیکال در نروژ

این دوره مطالعه معرفی کاملی از موضوعات پزشکی را ارائه می دهد که ۶۰ واحد درسی است ، این مطالعه برای دانشجویانی محصل در مطالعات پزشکی یا سایر مطالعات حرفه ای در زمینه بهداشت و پزشکی مکمل مناسب است.

البته علاوه بر دروس علوم زبان نروژی نیز به دانشجویان محصل در این دوره ارائه می شود ، این دوره به زبان نروژی است چرا که برای تحصیل در رشته های پزشکی در نروژ تسلط به این زبان ضروری است.

هزینه دوره پری مدیکال در نروژ

هزینه دوره پری مدیکال که در کالج های خصوصی این کشور ارائه می شود ۶۰۰۰۰ کرون نروژ می باشد.

آزمون ورودی دانشگاه های پزشکی نروژ

برای پذیرش در رشته های پزشکی و دندانپزشکی در دانشگاه های نروژ آزمون ورودی برگزار نمی شود ، اما از آن جا که دانشگاه های نروژ مدارک تحصیلی خارج از کشور را معادل مدارک تحصیلی خود نمی دانند دانشجویان ملزم در دوره های مقدماتی یا پری مدیکال هستند که پس از اتمام این دوره ۲ ساله آزمون از دانشجویان گرفته می شود و پذیرفته شدگان این آزمون مجاز به تحصیل در رشته پزشکی و دندانپزشکی در دانشگاه های نروژ هستند.

شرایط تحصیل پزشکی در نروژ

شرایط تحصیل در رشته پزشکی در نروژ بسته به ملیت دانشجو و آخرین مدرک تحصیلی او متفاوت است ، برای پذیرش در برنامه های تحصیلی از طریق خدمات پذیرش دانشگاه ها و کالج های نروژ (NUCAS) اقدام می کنید ؛ مثلا دانشجویان ایرانی که قصد تحصیل در دانشگاه های پزشکی نروژ را دارند بایستی علاوه بر مدرک دیپلم دبیرستان و پیش دانشگاهی خود در کنکور پزشکی ایران قبول شده و یک سال در یکی از دانشگاه های پزشکی ایران تحصیل کنند.

شرایط تحصیل پزشکی در نروژ

برای درخواست پذیرش در برنامه های تحصیلی در نروژ باید شرایط زیر را داشته باشید:

 • شرایط عمومی ورودی
 • الزامات زبان نروژی و انگلیسی
 • شرایط ورودی خاص برای برخی از برنامه های تحصیلی

متقاضیان جدا از ارائه مدرک دبیرستان ( ترجمه شده به انگلیسی یا نروژی ) ، باید دوره های اضافی را برای تحصیل پزشکی در نروژ گذرانده باشند که دوره ها شامل شیمی ۱ و ۲ ، فیزیک ۱ و ریاضیات R1 یا S1+S2 است که این دروس در کالج قبل از دانشگاه ارائه می شوند.

همچنین به دلیل تعداد بالای متقاضیان و تعداد محدود ظرفیت دانشگاه های پزشکی نروژ به نمره بالا نیز نیاز است ؛ علاوه بر این مهارت در زبان برای دانشجویان خارجی نیز لازم است و دانشجو بایستی مهارت خود در زبان انگلیسی و نروژی را اثبات کنند.

جزئیات تحصیل در رشته پزشکی در نروژ

تحصیل پزشکی در نروژ ۶ سال طول می کشد و منجر به مدرک پزشکی (Cand. Med.) می شود که معادل درجه دکترای پزشکی در کشورهای دیگر است.

Cand. Med. درجه مهارت های نظری ، عملی و رفتاری را برای تبدیل شدن به پزشک فراهم می کند ؛ این عوامل بیولوژیکی ، زیست محیطی ، اجتماعی و ذهنی سلامت انسان و همچنین مباحث سازمان خدمات بهداشتی و اقتصاد بهداشت را پوشش می دهد.

به عنوان بخشی از دوره تحصیل دانشجویان باید خدمات بالینی را در مراکز مراقبت های بهداشتی اولیه و بیمارستان های تخصصی طی کنند ؛ در حالی که همه مدارس از یک الگوی مشابه پیروی می کنند ، اما برنامه درسی در هر دانشگاه متفاوت است.

در دانشگاه ترومسو ، ۴ سال اول دانشکده پزشکی به درس هایی درباره ساختار و عملکرد بدن انسان اختصاص یافته است ؛ از طرف دیگر ، سال پنجم تحصیل شامل ۱۸ هفته غوطه وری در رشته های پزشکی و روانپزشکی است.

این شامل یک چرخش ۸ هفته ای به عنوان یک پزشک عمومی نیز می باشد ؛ برای سال آخر دانشجویان در دانشگاه نروژ شمالی و بیمارستان نوردلند مستقر می شوند.

در مورد دانشگاه اسلو ، این یک برنامه درسی منحصر به فرد را دنبال می کند ؛ این شامل ۸ ماژول ، Examen Philosophicum ، موضوعات انتخابی و یک پایان نامه است.

حدود ۱۰٪ دانشجویان پزشکی مجاز به ادامه کار در زمینه تحقیق هستند.

به عنوان مثال ، دانشگاه برگن یک برنامه تحقیقاتی دانشجویی پزشکی ارائه می دهد که شامل آموزش تحقیق فراتر Cand. Med است ، از آنجا که این نیاز به یک پایان نامه دارد ، این یک سال اضافی برای تکمیل ۷ سال تحصیل خواهد بود.

شرایط تحصیل دندانپزشکی در نروژ

شرایط پذیرش در رشته دندانپزشکی در دانشگاه های نروژ شامل دیپلم دبیرستان و پیش دانشگاهی یا معادل آن ، تحصیلات قبلی و تجربه کار می باشد ، متقاضیان همچنین باید الزامات مربوط به موضوع علوم ( الزامات MEROD ) را داشته باشند که شامل ریاضیات R1 (یا ریاضیات S1 و S2 ) ، فیزیک ۱ و شیمی ۱ و ۲ و همچنین مهارت به زبان نروژی است ، چرا که این رشته تحصیلی تنها به زبان انگلیسی در دانشگاه های نروژ برگزار می شود.

پذیرش در برنامه دندانپزشکی در نروژ از طریق خدمات پذیرش دانشگاه ها و کالج های نروژ (NUCAS) انجام می شود و همانند رشته پزشکی دانشجو بایستی در کنکور ایران پذیرفته شده و به مدت یک سال در یکی از دانشگاه های ایران تحصیل کرده باشد.

بهترین دانشگاه های پزشکی نروژ

در نروژ رشته های پزشکی در چهار دانشگاه مهم این کشور ارائه می شوند این دانشگاه ها برترین دانشگاه های نروژ هستند و همچنین در رتبه بندی های جهانی در بین دانشگاه های معتبر جهان در زمینه های تحصیلی مختلف قرار دارند ، در ادامه با این دانشگاه ها آشنا خواهیم شد.

بهترین دانشگاه های پزشکی نروژ

دانشگاه اسلو

دانشگاه اسلو قدیمی ترین دانشگاه نروژ است که در پایتخت این کشور واقع شده است ، این دانشگاه دارای تعداد بسیار زیادی دانشجو در سراسر دوره های کارشناسی ، کارشناسی ارشد و تخصصی است ؛ دانشگاه اسلو در سال ۱۸۱۱ تاسیس شد و دانشگاه کپنهاگ دانمارک را به عنوان الگوی خود برگزید.

دانشگاه اسلو دارای دانشکده های الهیات ، حقوق ، پزشکی ، علوم انسانی ، ریاضیات ، دندانپزشکی ، علوم اجتماعی و آموزش است ، دانشکده پزشکی دانشگاه اسلو در اینجا در سال ۱۸۱۴ تاسیس شد که بهترین دانشکده پزشکی در نروژ است ؛ برنامه تحصیلات حرفه ای در پزشکی در این دانشکده فقط به زبان نروژی تدریس می شود.

اگرچه برخی از برنامه های کارشناسی ارشد و دکترا در دانشکده پزشکی وجود دارد که به زبان انگلیسی تدریس می شوند ؛ این برنامه ۶ ساله جنبه های نظری و عملی حرفه پزشکی را پوشش می دهد و دانشجویان را برای دکتر شدن در کارهای عمومی ، متخصصان یا متخصصان در موقعیت های مختلف اداری در اداره بهداشت نروژ ، هیئت نظارت بر بهداشت نروژ یا خدمات بهداشتی آماده می کند.

دانشگاه برگن

دانشگاه برگن یکی از مراکز سنتی تحصیلات آکادمیک در نروژ است که ریشه آن تا زمان تأسیس مدرسه کلیسای جامع برگن به سال ۱۱۵۳ برمی گردد ، با این وجود دانشگاه برگن تا سال ۱۹۴۶ تأسیس نشده بود ، این دانشگاه یکی از برترین دانشگاه های جهان امروز و دومین دانشگاه بزرگ نروژ پس از اسلو است ؛ دانشکده پزشکی دانشگاه برگن یکی از برترین دانشکده های پزشکی در نروژ محسوب می شود.

دانشگاه برگن دارای دانشکده های هنر های زیبا ، موسیقی و طراحی ؛ علوم انسانی ، ریاضیات و علوم طبیعی ، پزشکی ، روانشناسی و علوم اجتماعی است.

دانشكده پزشكي به بخش هاي مختلفي تقسيم مي شود و اين امر امكان تخصصي شدن مطالعات خصوصا در سطح كارشناسي ارشد و دكتري را فراهم مي كند ، بسیاری از دانشجویان بین المللی را برای برنامه های تبادل و برنامه های مختلف تحصیلی ارائه شده به زبان انگلیسی دریافت می کند ؛ با این حال ، برای مدرک پزشکی ، مطالعات به زبان نروژی انجام می شود ، این رشته تحصیلی بر نحوه جلوگیری از بیماری و آسیب ، آنچه به انسان سلامتی می دهد و همچنین نحوه درمان بیماری ها متمرکز است.

دانشگاه علم و صنعت نروژ

دانشگاه علم و صنعت نروژ – NTNU – یک موسسه متمرکز در سطح بین المللی است و دارای پردیس هایی در تروندهیم ، آلسوند و گیوویک است ؛ تمرکز اصلی آن علم و فناوری است و بنابراین دارای تعداد زیادی امکانات تحقیقاتی است ، این دانشگاه همچنین با ادغام دانشگاه تروندهایم و بسیاری از موسسات مربوط به سال ۱۷۶۰ ، یک دانشگاه دولتی است.

دانشگاه علم و صنعت نروژ دارای دانشکده مهندسی ، فناوری اطلاعات و مهندسی الکترونیک ، علوم طبیعی ، معماری و طراحی ، اقتصاد و مدیریت ؛ پزشکی و علوم طبیعی ؛ علوم اجتماعی و علوم انسانی است.

NTNU از طریق دانشکده پزشکی و علوم بهداشتی خود که به بیمارستان St. Olav ، بیمارستان دانشگاه تروندهایم مرتبط است ، یک دوره دکترای پزشکی بالینی را ارائه می دهد و فرصت های عالی برای آموزش عملی را فراهم می کند ؛ این برنامه به مدت ۳ سال اجرا می شود و نیاز است که شما قبلا یک مدرک کارشناسی ارشد را گذرانده باشید.

دانشگاه ترومسو

دانشگاه ترومسو به عنوان دانشگاه قطب شمال نروژ شناخته می شود زیرا شمالی ترین دانشگاه جهان در دایره قطب شمال است ، این بزرگترین موسسه تحقیقاتی و آموزشی در شمال اسکاندیناوی و یک نیروگاه تحقیقاتی در سطح بین المللی است.

دانشگاه ترومسو دارای دانشکده های علوم سلامت ، علوم و فناوری ؛ علوم انسانی ، علوم اجتماعی و آموزش ؛ شیلات و اقتصاد ؛ هنرهای زیبا وحقوق است.

در این دانشکده پزشکی در نروژ ، تمرکز بر روی یادگیری در مورد بدن انسان ، آنچه باعث سلامت آن می شود و عوامل ایجاد بیماری و چگونگی مبارزه با آنها است ؛ برنامه شش ساله مدرک پزشکی بالینی فقط به زبان نروژی ارائه می شود ، در سال ۵ تحصیل ، همه دانش آموزان ملزم به انجام مکان های عملی برای یادگیری مهارت های مهم دست اول هستند.

همچنین دو دوره اختیاری وجود دارد که می توانید خود را در یک یا دو موضوع غوطه ور کنید ؛ سرانجام می توانید در طول تحصیلات پزشکی یک خط تحقیق را انتخاب کنید تا بعدا با مدرک دکترا پیگیری کنید.

هزینه تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در نروژ

تحصیل در دانشگاه های دولتی نروژ به صورت رایگان و یا دریافت حداقل هزینه می باشد ، اما در دانشگاه های خصوصی شما موظف به پرداخت شهریه خواهید بود ، میزان شهریه مشخص شده برای دانشجویان بین المللی با دانشجویان داخلی تفاوت چندانی نخواهد داشت که خود از مزیت های تحصیل در نروژ است ، به این نکته توجه داشته باشید که تحصیل در دانشگاه های دولتی برای متقاضیان خارجی دشوار خواهد بود و شما باید شانس خود را برای تحصیل در دانشگاه های خصوصی امتحان کنید.

هزینه تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در نروژ

پزشکی در تمام کشور های دنیا از گران ترین رشته ها به حساب می آید و کسانی که قصد اقدام به تحصیل پزشکی در کشور های اروپایی را دارند باید از توانایی مالی خوبی برخوردار باشند ، نروژ از کشور های گران اروپا برای تحصیل پزشکی نیست و در مقایسه با انگلیس و یا سوئیس شهریه کمتری خواهد داشت اما دانشجویان باید در حدود ۱۰۰۰۰ یورو سالانه به عنوان هزینه تحصیل پزشکی در نروژ به دانشگاه پرداخت کنند ، این هزینه تنها شهریه دانشگاه است و سایر موارد جانبی باید توسط خود دانشجو تامین شود .

اگر به دنبال تحصیل ارزان تر در اروپا هستید ، ما کشور لهستان را هم به شما پیشنهاد می دهیم ، لهستان ارزان ترین هزینه های دانشگاه را در بین کل کشور های اروپایی دارد ؛ مقاله تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در لهستان را بخوانید.

هزینه های زندگی در نروژ برای دانشجویان بین المللی

تحصیل در دانشگاهی در نروژ شامل هزینه های زندگی متشکل از محل اقامت ، کتاب و سایر مواد مطالعه ، غذا و آب و برق است ، اگرچه هزینه های زندگی در هر ماه می تواند بالاتر از متوسط ملت های اروپا باشد ، اما هنوز هم برای برخی از کشور های شمال اروپا هزینه مناسبی دارد و به عنوان یک پاداش ، سطح زندگی و کیفیت زندگی نروژ بسیار بالا است.

برای زندگی در نروژ می توانید به طور متوسط ۸۰۰ تا ۱۴۰۰ یورو در ماه بپردازید ، هزینه ها در شهر های بزرگ می تواند بسیار بیشتر باشد ؛در اینجا برخی از هزینه های زندگی که می توانید انتظار داشته باشید در شهرهایی پرداخت کنید وجود دارد:

 • اسلو : ۱۲۰۰ – ۲۰۰۰ یورو
 • برگن : ۱۱۰۰ – ۱۸۰۰ یورو
 • ترومسو و تروندهایم : ۱۰۰۰ تا ۱۶۰۰ یورو

سایر شهر های کوچکتر نروژ معمولا هزینه زندگی ماهیانه آنها ۸۰۰ تا ۱۰۰۰ یورو است.

هزینه های اسکان

دانشجویان در نروژ حدود ۳۶٪ از کل هزینه های زندگی را برای اسکان پرداخت می کنند ، محبوب ترین گزینه ها مسکن دانشجویی و اجاره آپارتمان مشترک است ؛ به طور کلی ، شما می توانید در هر جایی بین ۳۰۰ تا ۷۰۰ یورو در ماه پرداخت کنید ؛ بسته به شهری که در آن زندگی می کنید ، فاصله شما با مرکز شهر و همچنین اینکه تنها زندگی می کنید یا با دانشجویان دیگر قیمت ها بسیار متفاوت است.

مدرک زبان و محدودیت سنی رشته های پزشکی در نروژ

برای تحصیل در رشته های پزشکی در دانشگاه های نروژ تسلط به زبان انگلیسی و نروژی و رعایت محدودیت سنی لازم است ، علاقمندان تحصیل در این کشور برای اثبات این مهارت فرد بایستی در یکی از آزمون های استعداد شرکت کند ، برای اثبات تسلط به زبان انگلیسی ارائه مدرک تافل و یا آیلتس ضروری است ، حداقل نمره آیلتس قابل قبول برای تحصیل در این کشور ۶٫۵ می باشد.

مدرک زبان و محدودیت سنی رشته های پزشکی در نروژ

از آن جا که نروژی زبان اصلی آموزش است که در دانشکده های پزشکی استفاده می شود ، مهارت در زبان نروژی برای همه متقاضیان دانشکده پزشکی ضروری است ؛ این شرط را می توان با شرکت در هر یک از امتحانات زیر برآورده کرد:

 • “Vg3-level” نروژی ( آزمون ) یا آزمون نروژی به عنوان زبان دوم – برای ۳۹۳ ساعت در سطح سال سوم اجرا می شود.
 • نروژی برای دانشجویان بین المللی ، سطح ۳ NOR-0030- نروژی برای دانشجویان بین المللی ، مرحله III 3 ( 15 واحد)
 • برنامه ۱ ساله ۶۰ واحد در زبان و فرهنگ نروژی برای دانشجویان خارجی ، که می تواند در یک دانشگاه دریافت شود.
 • ۴۵۰ امتیاز در آزمون کتبی به زبان نروژی – سطح پیشرفته (آزمون I Norsk – سطح بالاتر ، کتبی یا “آزمون برگن”).

محدودیت سنی برای تحصیل پزشکی در نروژ

برای تحصیل در رشته پزشکی در دانشگاه های نروژ محدودیت سنی وجود دارد ، حداقل سن برای پذیرش در این دانشگاه ها ۱۸ سال و حداکثر سن ۲۵ سال است ، افرادی که دارای سن بیش از ۲۳ سال هستند بایستی حداقل ۵ سال تحصیلات تمام وقت و سابقه کار داشته باشند و در طول دوره تحصیل خود تاریخ ، علوم اجتماعی ، علوم طبیعی ، ریاضیات را گذرانده و به دو زبان انگلیسی و نروژی مسلط باشند ؛ البته برای پذیرش در سطح تخصص می توان در رده های سنی بالاتر اقدام کرد.

اگر سن شما بالا تر است و هنوز رویای پزشک شدن را در سر می پرورانید به مجارستان بروید ، علت این پیشنهاد را در مقاله تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در مجارستان جستجو کنید.

بورسیه رشته های پزشکی در نروژ

اگر چه هزینه تحصیل در دانشگاه های پزشکی نروژ مقرون به صرفه است ، برای کمک به تأمین هزینه ها ، مجمع جهانی بورسیه تحصیلی بورسیه های پزشکی را برای دانشجویان بین المللی جمع آوری کرده است ، با استفاده از این موارد ، شما می توانید تحصیلات پزشکی را به صورت رایگان در نروژ ادامه دهید ، در ادامه با لیست بهترین بورسیه های پزشکی نروژ برای دانشجویان کشورهای در حال توسعه آشنا می شویم.

بورسیه رشته های پزشکی در نروژ

پیش از مطالعه بورسیه های تحصیلی نروژ ، خوب است بدانید ایتالیا هم کشوری است که دانشگاه های آن بورسیه های جذابی را ارائه می دهند و به همین دلیل مقصد نهایی بسیاری از دانشجویان بین المللی بوده و هست ؛ مقاله تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در ایتالیا را بخوانید تا با مبالغ بورسیه تحصیلی و شرایط اخذ آن ها آشنا شوید.

طرح بورسیه سهمیه نروژ

دولت نروژ برای دانشجویان کشور های در حال توسعه در جنوب و کشور های اروپای مرکزی و شرقی و آسیای مرکزی بورسیه تحصیلی تحت طرح سهمیه فراهم می کند ، این یکی از بورسیه های تحصیل پزشکی در نروژ است.

طرح بورسیه سهمیه نروژ از دانشجویان در نروژ و سایر کشور های در حال توسعه درخواست می کند ، در صورت واجد شرایط بودن ، درخواست های خود را ارسال کنید.

بورسیه تحصیلی سهمیه نروژ میزبان دانشجویان نروژی و دانشجویان بین المللی از کشور های در حال توسعه است ، این بورسیه تحصیلی برای دانشجویان مقاطع کارشناسی / کارشناسی ارشد / دکترا آزاد است.

هر دانشجو همان مبلغی را دریافت می کند که یک دانشجوی نروژی در یک برنامه آموزشی معادل می گیرد که حدود ۴۰ درصد مبلغ به عنوان کمک هزینه و ۶۰ درصد به عنوان وام داده می شود.

اما ، هنگامی که دانشجو پس از اتمام دوره تحصیل به کشور خود بازگشت ، از بخش وام صرف نظر می شود ؛ دانشجویانی که پس از اتمام تحصیل در نروژ اقامت دارند و یا در کشور دیگری غیر از کشور خود اقامت می گیرند ، باید وام خود را بازپرداخت کنند.

به طور معمول ، حمایت مالی داده شده بیش از یک دوره زمانی چهار ساله برای یک برنامه مطالعه مشخص یا ترکیبی از دو برنامه نخواهد بود.

بورسیه تحصیلی بین المللی مدرسه تابستانی در دانشگاه اسلو

دانشگاه اسلو برای تحصیل در دوره های کارشناسی ارشد و لیسانس که در مدرسه تابستانی بین المللی ارائه می شود ، به متقاضیان کشور های خاص بورس تحصیلی می دهد ، این یکی از بورسیه های تحصیل پزشکی در نروژ است.

بورسیه تحصیلی سهمیه نروژ میزبان برنامه دانشجویان نروژی و دانشجویان خارجی ازکشور های در حال توسعه هستند ، این بورسیه تحصیلی بین المللی مدرسه تابستانی کلیه مقاطع درسی را پوشش می دهد و شامل هزینه اولیه ، مواد مطالعه و کارت حمل و نقل اسلو است ؛ این بورسیه تحصیلی ممکن است شامل کمک هزینه سفر باشد که بلیط هواپیما به / از اسلو را پوشش می دهد.

بورسیه NORPART

مرکز همکاری بین المللی آموزش و پرورش نروژ (SIU) خوشحال است که این فراخوان را برای درخواست های مالی برای پروژه های طولانی مدت بین موسسات آموزش عالی در نروژ و کشورهای در حال توسعه انتخاب شده تحت برنامه مشارکت نروژی برای همکاری دانشگاهی جهانی صادر می کند.

بورس تحصیلی NORPART در نروژ برگزار می شود و دانشجویان نروژی و بین المللی از کشورهای در حال توسعه را پوشش می دهد ، این برنامه با تاکید بر سطح کارشناسی ارشد و دکترا از مشارکت های دانشگاهی و تحرک دانشجویی پشتیبانی می کند ؛ این یکی از بورسیه های تحصیل پزشکی در نروژ است.

کل بودجه موجود در این فراخوان تقریبا ۹۰ میلیون کرون است ، به هر برنامه ممکن است حداکثر ۵۰۰۰۰۰۰ کرون نروژی (NOK) تعلق گیرد ، آخرین مهلت ۱ مارس است.

توانمند سازی WMF از طریق بورسیه های تحصیلی برای دانشجویان کشورهای در حال توسعه

بنیاد کوه ولز ، از طریق برنامه توانمندسازی از طریق آموزش (ETE) ، بورسیه های کارشناسی را برای اتباع کشور های در حال توسعه ارائه می دهد ، این بورس تحصیلی در نروژ برگزار می شود و می تواند در هر کشور در حال توسعه برگزار شود.

مدرک لیسانس در هر زمینه تحصیلی اما افرادی که علاقه مند به تحصیل در مقاطع کمک کننده به بهترین وجه به جوامع محلی از برنامه استفاده می شود ؛ آنها شامل پزشکی و علوم بهداشتی ، توسعه جامعه ، حقوق ، آموزش ، مددکاری اجتماعی ، تجارت ، فناوری اطلاعات ، کشاورزی و مهندسی هستند.

بورس تحصیلی ETE از ۳۰۰ دلار آمریکا تا ۳۰۰۰ دلار سالانه است و در طول دوره تحصیلات کارشناسی دریافت کننده ارائه می شود ؛ مبلغ متوسط بورس تحصیلی ۱۴۰۰ دلار است ، بورسیه های تحصیلی ممکن است برای شهریه و هزینه ها ، کتاب و مواد و اجاره اتاق استفاده شود.

بورس تحصیلی اراسموس موندوس برای دانشجویان بین المللی

این بورس تحصیلی یکی از بهترین بورسیه های پزشکی در نروژ است ، بورسیه های تحصیلی اراسموس موندوس ، بودجه اتحادیه اروپا ، منحصرا به دانشجویانی اعطا می شوند که از کشور های اتحادیه اروپا و کشور های غیر اتحادیه اروپا برای شرکت در یکی از برنامه های مشترک اراسموس موندوس در سطح کارشناسی ارشد یا دکترا انتخاب شده اند.

این بورسیه تحصیلی در نروژ برگزار می شود و برای دانشجویان نروژ و دانشجویان از کشور های در حال توسعه آزاد هست ؛ رشته (های) مطالعه تحت پوشش کشاورزی و دامپزشکی ، مهندسی ، ساخت و سازه ، پزشکی ، بهداشت و رفاه ، علوم انسانی و هنر ، علوم ، ریاضیات و محاسبات و علوم اجتماعی ، بازرگانی و حقوق است.

این برنامه بورسیه های تحصیلی تمام وقت و یا بورس تحصیلی را ارائه می دهد که هزینه های ماهیانه ، هزینه های مشارکت ، سفر و بیمه دانشجویان را پوشش می دهد ، مقادیر بورسیه تحصیلی می تواند با توجه به سطح تحصیلات ، مدت زمان تحصیل و ملیت دانشجو متفاوت باشد.

مزایا و معایب تحصیل پزشکی در نروژ

هر نقطه از جهان را که به عنوان مقصد تحصیلی خود انتخاب کنید بایستی خود را برای رویارویی با مشکلات تحصیل در آن منطقه آماده کنید ، البته می توانید با بررسی های دقیق تر کشوری را انتخاب کنید که مزایای تحصیل در آن بیشتر از معایب تحصیل در آن کشور باشد ، در ادامه با مزایای تحصیل دز نروژ آشنا خواهیم شد.

مزایا و معایب تحصیل پزشکی در نروژ

مزایای تحصیل پزشکی در نروژ

 • فرصت های شغلی عالی پس از فارغ التحصیلی از دانشگاه های پزشکی نروژ
 • سطح ایمنی وامکانات برای رفاه زندگی دانشجویان بین المللی محصل در دانشگاه های پزشکی نروژ
 • امکان تحصیل رایگان یا بسیار کم هزینه در دانشگاه های دولتی نروژ
 • تکنیک های مدرن آموزشی با امکانات برجسته مجهز به زیرساخت های کاملا پیشرفته
 • دانشگاه های پزشکی نروژ مورد تایید بودن وزارت بهداشت ایران است
 • اعطای کمک هزینه و بورسیه تحصیلی برای تحصیل در رشته پزشکی نروژ

در مقاله کار در نروژ حقوق دقیق پزشکان و جراحان را بیان کرده ایم ، سری به مقاله بزنید.

معایب تحصیل در نروژ

 • اگر چه سطح امکانات رفاهی در نروژ بالا است اما به همان اندازه هزینه زندگی در این کشور بالاست و تامین این هزینه برای دانشجویان ایرانی نسبتا دشوار است
 • با توجه به این امر که زبان رسمی نروژ زبان نروژی است بنابراین تحصیل در دانشگاه های این کشوربه زبان نروژی ارائه می شود و تسلط به این زبان الزامی است و فراگیری این زبان می تواند یکی از دشواری های مسیر تحصیل در رشته پزشکی در نروژ باشد.
 • از آن جا که تنها ۴ دانشگاه پزشکی در نروژ وجود دارد و ظرفیت دانشگاه های این کشور پایین است پس برای پذیرش در این دانشگاه ها رقابت بالاست.
 • برای پذیرش در دانشگاه های پزشکی نروژ ابتدا بایستی در کنکور ایران شرکت کرده و در یکی از دانشگاه های ایران پذیرفته شده و یکسال تحصیل کرد که این کار پروسه تحصیل پزشکی در نروژ را طولانی تر از سایر کشور ها می کند.

مدارک مورد نیاز پذیرش رشته های پزشکی نروژ

مدارک لازم برای اخذ پذیرش پزشکی در نروژ به شرح زیر است:

 • یک فرم درخواست تکمیل شده با تمام جزئیات دقیق
 • اصل و فتوکپی گذرنامه
 • گواهی های تولد و شناسنامه اصل و کپی
 • عکس های اندازه پاسپورتی
 • ریز نمرات سال دهم و دوازدهم دبیرستان همراه با ترجمه رسمی
 • گواهی سلامت پزشکی همراه با آزمایش HIV
 • پاسپورت معتبر
 • گواهی عدم سوپیشینه کیفری
 • گواهی تمکن مالی برای تامین هزینه های تحصیل و زندگی در نروژ
 • پرداخت هزینه پذیرش
 • مدرک تافل و یا آیلتس برای اثبات تسلط به زبان انگلیسی.

دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت ایران در نروژ

کارشناسان وزارت بهداشت ایران با بررسی دانشگاه های برتر جهان بر اساس رتبه بندی جهانی QS ، تایمز و شانگهای اقدام به گردآوری فهرستی از دانشگاه های مورد تایید این وزارت کرده اند ، این فهرست اهمیت ویژه ای برای متقاضیان تحصیل در خارج از کشور دارد چرا که تنها فارغ التحصیلان این دانشگاه ها مجاز به ادامه تحصیل و اشتغال در ایران را دارند.

دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت ایران در نروژ

پس لازم است قبل از هر گونه اقدام از این فهرست ها بازدید کرد ، لازم به ذکر است که این فهرست هر ساله صادر می شود و امان حذف و افزودن دانشگاه به این فهرست ها وجود دارد ، شما می توانید برای دسترسی به جدیدترین فهرست دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت ایران با دفاتر موسسه مهاجرتی رجبی تماس بگیرید.

از میان دانشگاه های موجود در نروژ دانشگاه های زیر در سال تحصیلی ۲۰۲۲-۲۰۲۱ مورد تایید وزارت بهداشت ایران هستند:

 • دانشگاه علوم و فناوری نروژ
 • دانشگاه برگن
 • دانشگاه اسلو
 • دانشگاه ترومسو

تحصیل پزشکی در نروژ به زبان انگلیسی

همان گونه که پیش از این بیان شد زبان رسمی کشور نروژ زبان نروژی است و دروس در دانشگاه های این کشور چه در دوره پری مدیکال و چه در رشته های پزشکی و دندانپزشکی به زبان نروژی ارائه می شوند اما در دانشگاه اسلو برخی از واحد های درسی رشته پزشکی به زبان انگلیسی ارائه می شوند که بسیار محدود می باشند و در کنار زبان نروژی هستند ؛ لازم به ذکر است در هیچ یک از دانشگاه های پزشکی نروژ امکان تحصیل به زبان انگلیسی به صورت کامل وجود ندارد.

سوالات پر تکرار تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در نروژ

مشاوران شرکت مهاجرتی رجبی به شماره ثبت ۵۶۲۰۵۱ ( موسسه حقوقی رجبی ثبت ۴۰۴۵۱ ) در این مقاله شما را با تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در نروژ آشنا کردند ، ما پاسخگوی سوالات شما هستیم تا بهترین راه های مهاجرت را انتخاب نمایید ، سوالات خود را در بخش دیدگاه ( پایین همین صفحه ) درج کرده و پاسخ دقیق مشاوران ما را دریافت نمایید.

هزینه تحصیل پزشکی ودندانپزشکی در نروژ چقدر است؟

تحصیل در دانشگاه های دولتی نروژ به صورت رایگان و یا دریافت حداقل هزینه می باشد نروژ از کشور های گران اروپا برای تحصیل پزشکی نیست و در مقایسه با انگلیس و یا سوئیس شهریه کمتری خواهد داشت اما دانشجویان باید در حدود 10000 یورو سالانه به عنوان هزینه تحصیل پزشکی در نروژ به دانشگاه پرداخت کنند، اما در دانشگاه های خصوصی شما موظف به پرداخت شهریه بیشتر خواهید بود.

دانشجویان ایرانی برای تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در نروژ باید چه شرایطی داشته باشند؟

دانشجویان ایرانی که قصد تحصیل در دانشگاه های پزشکی نروژ را دارند بایستی علاوه بر مدرک دیپلم دبیرستان و پیش دانشگاهی خود در کنکور پزشکی ایران قبول شده و یک سال در یکی از دانشگاه های پزشکی ایران تحصیل کنند.

آزمون ورودی رشته های پزشکی در نروژ به چه صورت است؟

برای پذیرش در رشته های پزشکی و دندانپزشکی در دانشگاه های نروژ آزمون ورودی برگزار نمی شود ، اما از آن جا که دانشگاه های نروژ مدارک تحصیلی خارج از کشور را معادل مدارک تحصیلی خود نمی دانند دانشجویان ملزم در دوره های مقدماتی یا پری مدیکال هستند که پس از اتمام این دوره 2 ساله آزمون از دانشجویان گرفته می شود و پذیرفته شدگان این آزمون مجاز به تحصیل در رشته پزشکی و دندانپزشکی در دانشگاه های نروژ هستند.

نمره مورد قبول دانشگاه های پزشکی نروژ برای زبان انگلیسی چند است ؟

حداقل نمره آیلتس قابل قبول برای تحصیل در این کشور 6.5 می باشد.

برای تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در نروژ محدودیت سنی وجود دارد؟

حداقل سن برای پذیرش در دانشگاه های اسن کشور 18 سال و حداکثر سن 25 سال است ، افرادی که دارای سن بیش از 23 سال هستند بایستی حداقل 5 سال تحصیلات تمام وقت و سابقه کار داشته باشند.

آیا امکان تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در نروژ به زبان انگلیسی وجود دارد؟

زبان رسمی کشور نروژ زبان نروژی است و دروس در دانشگاه های این کشور چه در دوره پری مدیکال و چه در رشته های پزشکی و دندانپزشکی به زبان نروژی ارائه می شوند اما در دانشگاه اسلو برخی از واحد های درسی رشته پزشکی به زبان انگلیسی ارائه می شوند که بسیار محدود می باشند و در کنار زبان نروژی هستند ؛ لازم به ذکر است در هیچ یک از دانشگاه های پزشکی نروژ امکان تحصیل به زبان انگلیسی به صورت کامل وجود ندارد.

آیا دانشگاه های نروژ برای تحصیل رشته های پزشکی مورد تایید وزارت بهداشت ایران هستند؟

بله دانشگاه های زیر مورد تایید هستند : دانشگاه علوم و فناوری نروژ دانشگاه برگن دانشگاه اسلو دانشگاه ترومسو

هزینه زندگی در نروژ چقدر است؟

برای زندگی در نروژ می توانید به طور متوسط 800 تا 1400 یورو در ماه بپردازید.

هزینه دوره های پری مدیکال در نروژ چقدر است؟

هزینه دوره پری مدیکال که در کالج های خصوصی این کشور ارائه می شود 60000 کرون نروژ می باشد.

بهترین دانشگاه نروژ برای تحصیل رشته های پزشکی کدام است؟

دانشگاه اسلو قدیمی ترین دانشگاه نروژ است که در پایتخت این کشور واقع شده است.

در مقاله فوق مشاوران موسسه مهاجرتی رجبی بر اساس استقبال و تمایل افراد به تحصیل در رشته های پزشکی در داخل و خارج از کشور اقدام به بررسی تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در نروژ کردند ، در صورت تمایل به کسب اطلاعات بیشتر می توانید با دفاتر موسسه در شهر های تهران و شیراز تماس برقرار کنید همچنین سایر مقالات سایت ، می تواند به شما در تصمیم گیری و بالا بردن سطح اطلاعات مهاجرتی کمک کند ، پیشنهاد ما مطالعه مقاله تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در اتریش است ، هزینه های مقرون به صرفه ، دانشگاه های معتبر در سطح جهانی و آینده شغلی در اتریش ، دلیل این پیشنهاد است.

Rate this post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *