تحصیل پزشکی در دانشگاه حاجت تپه ترکیه

تحصیل پزشکی در دانشگاه حاجت تپه ترکیه

تحصیل در رشته پزشکی یکی از آرزوهایی است که بسیاری از افراد از سنین کودکی در سر می پرورانند که با توجه به کثرت تقاضا و نبود فضا کافی در دانشگاه های پزشکی بسیاری از افراد اقدام به مهاجرت تحصیلی نموده و در کشوری آسیایی ، اروپایی ، آفریقایی و یا آمریکایی رویای پزشکی خود را تحقق می بخشند . ترکیه بدلیل دارا بودن شرایط مناسب تحصیل یکی از کشور های مورد توجه دانشجویان است . در این مقاله که به همت مشاورین ارشد موسسه حقوقی وکلای مهر آفرین رجبی گردآوری و نگارش شده تحصیل پزشکی در دانشگاه حاجت تپه ترکیه به عنوان یکی از بهترین دانشگاه های ترکیه در رشته پزشکی مورد بررسی قرار می گیرد .

ترکیه کشوری اوراسیایی است که بخشی از آن در جنوب غرب آسیا و بخش دیگر آن در جنوب شرق اروپا واقع شده است . این کشور از سمت شرق با کشورهای ایران ، جمهوری آذربایجان ، ارمنستان و گرجستان ، از سمت جنوب شرقی با عراق و سوریه ، از سمت شمال غربی با بلغارستان و یونان مرز مشترک دارد . البته این کشور از سمت شمال با دریای سیاه و از سمت غرب با دو دریای کوچک مرمره و اژه و از سمت جنوب با دریای مدیترانه مرزآبی دارد . ترکیه کشوری کوهستانی و نسبتاً پرباران است که دلیل قرار گرفتن در یکی از حسّاس ‌ترین مناطق جهان ، دارای موقعیّت جغرافیایی راهبردی و بسیار خوبی است و گذرگاه جنوب غرب آسیا و اروپا به‌شمار می‌آید . جمعیت ترکیه حدود 77 میلیون نفر است که اکثر آنها مسلمان هستند . زبان رسمی این کشور زبان ترکی استانبولی و واحد پول آن لیر است .

بررسی تحصیل پزشکی در دانشگاه حاجت تپه ترکیه

دانشگاه حاجت تپه یکی از دانشگاه های دولتی معتبر ترکیه است . این دانشگاه رتبه اول در میان دانشگاه های پزشکی ترکیه را به خود اختصاص داده است . این دانشگاه یک موسسه آموزش عالی بزرگ در ترکیه است که رشته های مختلف را در مقاطع کارشناسی ، کارشناسی ارشد و دکتری تخصصی ارائه می دهد . دانشگاه حاجت تپه دارای 9 دانشکده ، 14 مدرسه ، 1 مدرسه هنر ، 12 موسسه و 24 مرکز تحقیقاتی است . این دانشگاه دارای دانشکده های پزشکی ، دندانپزشکی ، داروسازی ، مهندسی ، هنرهای زیبا ، علوم ، حقوق ، اقتصاد و علوم انسانی ، علوم پزشکی ، آموزش ، علوم تربیت بدنی و مدارس حرفه ای می باشد .

دانشکده پزشکی این دانشگاه با تاسیس دپارتمان سلامت کودک وابسته به دانشکده پزشکی دانشگاه آنکارا در دوم فوریه 1954 افتتاح شد . دانشکده علوم بهداشت این دانشگاه در سال 1961 تاسیس شد و شامل رشته های پرستاری ، فناوری پزشکی ، فیزوتراپی و توانبخشی می باشد .

تحصیل پزشکی در دانشگاه حاجت تپه ترکیه بر اساس دو برنامه پزشکی یعنی پزشکی عمومی MD و برنامه دوگانه MD/phD می باشد . دوره پزشکی عمومی 6 ساله است . سه سال اول این دوره شامل دروس پایه است . سال چهارم و پنجم دوره پزشکی شامل ترکیبی از دوره های پزشکی و دوره های بالینی می باشد . سال ششم تحصیل در رشته پزشکی دوره انترنی در بیمارستان است . پس از پایان شش سال مدرک پزشکی MD یا MBBS به فارغ التحصیلان اعطا می گردد . دوره پزشکی در این دانشگاه به دو زبان انگلیسی و ترکی ارائه می شوند . برای تحصیل به زبان انگلیسی در این دانشگاه تسلط به زبان انگلیسی و قبولی در آزمون مهارت زبان انگلیسی ضروری است .

مدارک پذیرش از دانشگاه حاجت تپه ترکیه

مدارک پذیرش از دانشگاه حاجت تپه ترکیه

برای تحصیل پزشکی در دانشگاه حاجت تپه ترکیه باید مدارک زیر را به زبان ترکی ترجمه کرده و به قسمت پذیرش دانشگاه تحویل دهید . تیم ما در موسسه مشاوره های پذیرش را بصورت کامل برای شما انجام خواهند داد . لیست مدارک بصورت زیر می باشد :

 تکمیل فرم درخواست پذیرش از دانشگاه ها
 مدرک دیپلم دبیرستان و ترجمه آن به ترکی یا انگلیسی
 ریز نمرات دبیرستان و پیش دانشگاهی همراه با ترجمه انگلیسی یا ترکی
 گواهی تسلط به زبان انگلیسی ( تافل یا آیلتس )
 قبولی در آزمون ورودی دانشگاه بین المللی
 پرداخت هزینه پذیرش

مدارک ویزای تحصیلی ترکیه

 فرم تکمیل شده درخواست ویزا
 پاسپورت معتبر
 کپی از شناسنامه
 نامه پذیرش از دانشگاه حاجت تپه
 چهار قطعه عکس پاسپورتی
 گواهی تمکن مالی و پرینت حساب
 گواهی عدم سو پیشینه
 پرداخت هزینه ویزا

هزینه زندگی و تحصیل پزشکی در ترکیه

هزینه تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در ترکیه نسبت به دیگر کشورهای اروپایی کمتر است . هزینه تحصیل در دانشگاه حاجت تپه بسته به نوع رشته انتخابی متغیر است . هزینه تحصیل پزشکی در این دانشگاه 2955.00 لیر ترکیه است . البته در صورت تمایل به تحصیل در زبان ترکی ، هزینه دوره آمادگی یک ساله 2100 دلار می باشد .

هزینه زندگی در ترکیه بر اساس سبک زندگی و شهر انتخابی دانشجو متفاوت است . هر دانشجو برای پوشش هزینه های زندگی خود شامل هزینه خوراک ، پوشاک ، مسکن ، حمل و نقل ، تفریح و سرگرمی 300 تا 400 دلار در ماه نیاز دارد . البته حدود 100 تا 150 دلار هزینه کتاب و نوشت افزار دانشجو در یک ترم می شود . هزینه زندگی در ترکیه 26 درصد بیشتر از ایران است و هزینه اجاره مسکن در ترکیه که جداگانه محاسبه شده 32 درصد کمتر از ایران است .

کار ضمن تحصیل پزشکی در ترکیه

کار ضمن تحصیل پزشکی در ترکیه

کلیه دانشجویان بین المللی که به صورت تمام وقت در دانشگاه های این کشور مشغول به تحصیل هستند ، مجاز هستند با اخذ مجوز کار به صورت پاره وقت مشغول به کار شوند . درآمد حاصل از این کار می تواند بخشی از هزینه های تحصیل و زندگی در این کشور را تامین نماید .

در این مقاله مشاورین موسسه مهرآفرین رجبی ، تحصیل پزشکی در دانشگاه حاجت تپه ترکیه را مورد بررسی قرار دادند . برای اطلاع از چگونگی تحصیل و اعزام دانشجو به ترکیه با مشاورین برترین موسسه مهاجرتی در شیراز و تهران تماس گرفته و از مشاوره رایگان تلفنی استفاده نمایید .

5/5 - (30 امتیاز)

1 دیدگاه در “تحصیل پزشکی در دانشگاه حاجت تپه ترکیه

  1. مینا سروش گفت:

    سلام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

فهرست مطالب
خانه