تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در کامرون

تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در کامرون یکی از مقاصد دور از ذهن برای هر دانشجو است و البته تحصیل در این کشور محبوبیت چندانی برای دانشجویان بین المللی ، مخصوصا دانشجویان ایرانی ندارد و بیشتر دانشجویان آفریقایی تحصیل در این کشور را انتخاب می کنند ، با این حال در ادامه مشاوران شرکت مهاجرتی رجبی به شماره ثبت ۵۶۲۰۵۱ ( موسسه حقوقی رجبی ثبت ۴۰۴۵۱ ) از شرایط تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در این کشور سخن گفته اند.

طی دهه های گذشته ، تعداد دانشکده های پزشکی در کامرون افزایش یافته است و افزایش تعداد دانشکده های پزشکی در کامرون منجر به تعداد بالایی از پزشکان در این کشور شده است.

اما در حال حاضر، این کشور دارای بیش از 3000 پزشک است و حرفه پزشکی یکی از بخش های شغلی اصلی است که به کاهش سطح اشتغال در میان جوانان در کامرون کمک می کند ، زیرا آنها می توانند پس از فارغ التحصیلی در هر دو بخش دولتی و خصوصی شغلی را انتخاب کنند.

روزهایی که کامرون یک کشور دست کم گرفته شده در صنعت بهداشت بود ، گذشته است و درحال حاضر اکثر دانشگاه های کامرون ثابت کرده اند که یکی از بهترین دانشکده های پزشکی در منطقه CEMAC را دارند.

فهرست مطالب
تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در کامرون

طول تحصیل پزشکی در دانشگاه های کامرون 6 سال و تحصیل دندانپزشکی 4 سال می باشد. ویدیویی که مشاهده میکنید اطلاعات خوبی در مورد تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در کامرون بیان کرده است.

شما میتوانید برای صرفه جویی در زمان ، ویدیو  و پادکست زیر را بشنوید و در صورتی که سوالی هم داشتید، با کارشناسان شرکت رجبی در تماس باشید.

تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در کامرون

دوره های پریمدیکال در کامرون

در دانشگاه های کامرون هیچ دوره پریمدیکال برای داوطلبان خارجی برگزار نمی شود و قطعا در این صورت شرایط پذیرش کمی دشوار می شود. اما اگر به دنبال تحصیل در دانشگاهی با امکان شرکت در دوره های پریمدیکال هستید ، با ما در شرکت مهاجرتی رجبی در ارتباط باشید تا متناسب با شرایط خود بتوانید بهترین مقصد تحصیلی را برگزینید.

آزمون ورودی دانشگاه های پزشکی کامرون

دسترسی به دوره های پزشکی از طریق آزمون ملی ، برای نامزدهای کامرونی محفوظ است ، و به صورت محدود ظرفیتی برای افراد از کشورهایی که توافق نامه همکاری با جمهوری کامرون امضا کرده اند ( به استثنای سهمیه های پذیرش ) در نظر گرفته شده است. نامزدها به ترتیب شایستگی و ظرفیت های موجود انتخاب می شوند.

محتوا این آزمون از دروس فیزیک ، شیمی و زیست شناسی است و بسته به دانشگاه مورد نظر به زبان فرانسه و یا انگلیسی برگزار می شود.

منتظر شما هستیم!

مشاوره رایگان

تحصیل پزشکی و دندانپزشکی یا رشته های مهندسی تفاوتی ندارد، شما را با راهنمایی گام به گام مشاورین شرکت رجبی به آرزویتان می رسانیم!

کارشناسان مهاجرتی رجبی

سوالی دارید؟

مشاوره دقیق و رایگان ما را از دست ندهید.

شرایط تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در کامرون

داوطلبان واجد شرایط برای پذیرش باید دارای مدرک لیسانس آموزش عمومی سری C یا D ، گواهینامه عمومی آموزش و پرورش یا هر دیپلم معادل دیگری از وزارت آموزش عالی باشند.

متقاضیان واجد شرایط پذیرش باید حداکثر 23 سال سن در اول ژانویه سال آزمون داشته باشند ، دارای مدرک زیست پزشکی آموزش متوسطه یا هر مدرک دیپلم معادل دیگری از وزارت آموزش عالی باشند.

بهترین دانشگاه های پزشکی کامرون

بهترین دانشگاه های پزشکی کامرون

7 دانشکده یا دانشگاه پزشکی تایید شده در کامرون در سال 2021 / 2022 وجود دارد که به طور کامل توسط کمیسیون ملی آموزش پزشکی ، داروسازی و دندانپزشکی در جمهوری کامرون تأیید شده اند.

در زیر لیستی از بهترین دانشگاه های پزشکی کامرون آمده است که می توانید مدرک پزشکی خود را از آن دریافت کنید.

 • دانشکده پزشکی و علوم زیست پزشکی Yaounde
 • دانشکده پزشکی بامندا
 • دانشکده علوم بهداشتی Buea

دانشکده پزشکی و علوم زیست پزشکی یائونده ( Yaounde )

دانشکده پزشکی و علوم زیست پزشکی یائونده در سال 1993 در نتیجه اصلاحات دانشگاه ها تأسیس شد.

برنامه درسی نوآورانه آن همچنان توجه جامعه بین المللی را به خود جلب می کند و در نتیجه UNDP را بر آن داشته است تا حداقل برای اولین بار همراه با سازمان بهداشت جهانی یک دانشکده پزشکی را تأمین مالی کند.

تخمین زده می شود که دانشکده پزشکی بیش از 170 استاد تمام وقت با بیش از 100 کارمند علمی پاره وقت و ده ها مدرس خارجی میهمان دارد.

از بین تمامی مؤسسات آموزش پزشکی در کامرون، تنها دانشکده پزشکی و علوم زیست پزشکی FMSB چرخه های تخصصی را ارائه می دهد. ،این آموزش به پزشکان کامرونی یا خارجی بدون توجه به مدیریت نظارتی آنها ارائه می شود و دسترسی از طریق امتحان رقابتی است ، شرایط و ضوابط هر سال توسط یک سند رسمی مشترک از وزارت های تحصیلات عالی تعیین می شود و تعداد پزشکان پذیرش شده در تخصص تقریبا 90 نفر در سال است.

آموزش چرخه تخصصی در واقع در رشته های زیر موجود است :

 • آناتوموپاتولوژی
 • بیهوشی / احیا
 • زیست شناسی بالینی
 • قلب و عروق
 • جراحی عمومی
 • عمل جراحی ارتوپدی
 • جراحی اورولوژی
 • جراحی اطفال
 • غدد درون ریز
 • زنان و زایمان
 • کبد-گاستروانترولوژی
 • داخلی
 • نفرولوژی
 • جراحی مغز و اعصاب
 • عصب شناسی
 • انکولوژی پزشکی
 • گوش و حلق و بینی
 • چشم پزشکی
 • اطفال
 • ریه
 • روانپزشکی
 • رادیولوژی
 • سلامت عمومی

دانشگاه بامندا یکی از دانشکده های پزشکی در کامرون است که دوره هایی را در زمینه های زیر ارائه می دهد :

 • برنامه 7 ساله پزشکی
 • دوره 4 ساله در رشته پرستاری / مامایی
 • فناوری آزمایشگاهی پزشکی ( MLS )

این دانشگاه چند سال قدمت دارد و در اولین سال تحصیلی خود 60 دانشجو فارغ التحصیل داشته است.

دانشکده علوم بهداشت دانشگاه بوئا ( BUEA )

دانشکده علوم بهداشت دانشگاه بوئا یکی از بهترین دانشکده های پزشکی در کامرون است که در سال 2012 ، دانشکده علوم بهداشت اولین گروه خود را متشکل از 53 پزشک فارغ التحصیل کرد.

دانشکده علوم بهداشت که به عنوان یکی از دانشکده های برتر کامرون طبقه بندی شده است ، دارای 4 گروه اصلی است که شامل دپارتمان علوم زیست پزشکی ، دپارتمان پرستاری ، دپارتمان علوم آزمایشگاهی پزشکی و دپارتمان بهداشت عمومی می باشد.

دانشگاه بوئا به ارائه برنامه های مطالعاتی و تحقیقاتی با بالاترین استانداردها اختصاص دارد و همچنین فارغ التحصیلانی با دانش بالا و با مهارت هایی برای برآوردن تقاضای روزافزون بازارهای کار کامرون ، آفریقا و بین المللی دارد ، هیات علمی آن دارای مدارک پیشرفته هستند و تعدادی از آنها دارای شهرت بین المللی هستند.

دانشکده علوم بهداشت دانشگاه بوئا ( BUEA )

دانشکده علوم بهداشتی همچنین دارای برنامه های دکترا در رشته های زیر است:

 • دکترا فارماکولوژی
 • دکترا سم شناسی
 • دکترا در آسیب شناسی شیمیایی
 • دکترادر میکروبیولوژی پزشکی و انگل شناسی

در ادامه مقالاتی را برای بررسی شرایط تحصیل پزشکی در دیگر کشورها آورده ایم که حتما مطالعه کنید

هزینه تحصیل پزشکی کامرون

هزینه های تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در کامرون بسیار مقرون به صرفه است ، به خصوص در دانشگاه های دولتی و هزینه آن حدود 3054500 CFA ، برای دانشجویان خارجی است. خوب است بدانید هزینه های تحصیل در نیجریه هم مقرون به صرفه است ، با مطالعه مقاله تحصیل در نیجریه با جزئیات هزینه های دانشجویی در این کشور در مقایسه با کامرون اشنا شوید.

بورسیه رشته های پزشکی کامرون

در دانشگاه های پزشکی کامرون بورسیه ای برای دانشجویان بین المللی در نظر گرفته نمی شود و دانشجویان خود ملزم به پرداخت تمام هزینه های تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در کامرون م ی باشند.

مزایا و معایب تحصیل پزشکی در کامرون

معایب :

 • عدم اعتبار نه چندان خوب دانشگاه های کامرون در سطح جهانی
 • عدم تایید دانشگاه های پزشکی کامرون از سوی وزارت بهداشت برای تحصیل
 • نیاز به شرکت در آزمون ورودی
 • فرصت های محدود تحصیل به زبان انگلیسی

مزایا :

 • امکان تحصیل به زبان انگلیسی
 • بازار کار نسبته خوب پس از فارغ التحصیلی
 • عدم نیاز به ارائه مدرک زبان
دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت ایران در کامرون

دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت ایران در کامرون

هر ساله وزارت بهداشت لیستی از دانشگاه های مورد تایید برای تحصیل در خارج از کشور را منتشر می کند که در آن دانشگاه های مورد تایید بر اساس معیار های رتبه بندی های QS ، تایمز هایر و غیره انتخاب می شوند و در هر سال تحصیلی این لیست بروز می شود ، اما در سال تحصیلی 2021 – 2022 هیچ یک از دانشگاه های کامرون مورد تایید وزارت بهداشت نمی باشد.

اگر قصد بازگشت به ایران را دارید و تاییدیه وزارت بهداشت ایران برایتان مهم است ، می توانید در آفریقای جنوبی تحصیل کنید ، در مقاله تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در آفریقای جنوبی با دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت ایران در آفریقا آشنا شوید.

آنچه در این بخش از مقاله مشاهده می کنید نمونه هایی از پذیرشهای اخذ شده توسط شرکت مهاجرتی رجبی برای متقاضیان این شرکت است.

ما تعهدمان به کار و به شما را حتما عملی می کنیم به شرط آنکه شما نیز تمامی آنچه را در این مسیر احتیاج داریم از جمله شرایط و مدارک دقیق خود را از ما دریغ نکنید، با هم به آرزوهایمان می رسیم.

ویدیو را مشاهده کنید و در صورتی که سوالات دیگری داشتید در انتهای همین مطلب از طریق فرم دیدگاه ها از ما بپرسید.

پخش ویدیو

تحصیل پزشکی در کامرون به زبان انگلیسی

تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در کامرون بیشتر به زبان فرانسه است و امکان تحصیل به زبان انگلیسی فقط در دانشگاه بوئا وجود دارد و متقاضیان برای این منظور باید دارای مدرک زبان انگلیسی معتبر بوده ، یا دوران دبیرستان خود را به زبان انگلیسی گذرانده باشند که در غیر این صورت متقاضیان باید در یک آزمون زبان در دانشگاه های کامرون شرکت کنند.

حال که با تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در کامرون آشنا شدید ، شاید سوالاتی برایتان پیش آمده باشد ، از بخش دیدگاه در پایین همین صفحه استفاده کرده و سوالات خود را بپرسید تا در سریعترین زمان ممکن ، کارشناسان شرکت مهاجرتی رجبی به شماره ثبت ۵۶۲۰۵۱ ( موسسه حقوقی رجبی ثبت ۴۰۴۵۱ )پاسخگوی شما باشند.

سوالات پر تکرار تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در کامرون

طول تحصیل پزشکی در دانشگاه های کامرون 6 سال و تحصیل دندانپزشکی 4 سال می باشد.

در دانشگاه های کامرون هیچ دوره پریمدیکال برای داوطلبان خارجی برگزار نمی شود و قطعا در این صورت شرایط پذیرش کمی دشوار می شود.

داوطلبان واجد شرایط برای پذیرش باید دارای مدرک لیسانس آموزش عمومی سری C یا D ، گواهینامه عمومی آموزش و پرورش یا هر دیپلم معادل دیگری از وزارت آموزش عالی باشند. متقاضیان واجد شرایط پذیرش باید حداکثر 23 سال سن در اول ژانویه سال آزمون داشته باشند ، دارای مدرک زیست پزشکی آموزش متوسطه یا هر مدرک دیپلم معادل دیگری از وزارت آموزش عالی باشند.

هزینه های آموزش پزشکی در کامرون بسیار مقرون به صرفه است ، به خصوص در دانشگاه های دولتی و هزینه آن حدود 3054500 CFA ، برای دانشجویان خارجی است.

در سال تحصیلی 2021 – 2022 هیچ یک از دانشگاه های کامرون مورد تایید وزارت بهداشت نمی باشد.

با تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در کامرون آشنا شدید ، شرکت مهاجرتی رجبی آماده پاسخگویی و معرفی بهترین دانشگاه ها برای تحصیل پزشکی و دندانپزشکی بسته به شرایط متقاضیان برای تحصیل در خارج از کشور است و خدمات خود در این راستا را در اختیار داوطلبان قرار می دهد ، با مشاوران ما در دفاتر مرکزی و غرب تهران و یا شیراز در تماس باشید و همچنین می توانید با مطالعه مقاله تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در آفریقای جنوبی اطلاعات خود را در این زمینه بسیار بالاتر ببرید.

در این بخش دیدگاه و نظر مشتریان شرکت رجبی را درمورد نحوه اجرای پرونده ها می شنوید

پخش ویدیو
پخش ویدیو
پخش ویدیو

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5/5 - (22 امتیاز)