خدمات بیمه به دانشجویان در اتریش

خدمات بیمه به دانشجویان در اتریش

کشور زیبا و اصیل اتریش با دارا بودن دانشگاه های معتبر در سطح جهانی و شرایط زندگی با بالاترین امکانات و تسهیلات ، یکی از مقاصد پرطرفدار برای متقاضیان تحصیل در کشورهای اروپایی است . برای متقاضیانی که قصد تحصیل در اتریش را دارند ، دانستن مراحل و اقدامات پیش از گرفتن پذیرش از سوی مراکز تحصیلی به تنهایی کافی نیست و باید پیش از مهاجرت به اتریش خود را برای مراحلی که پس از ورود به خاک این کشور ضروری هستند نیز آماده سازند . در این مقاله به یکی از این مراحل بسیار مهم که خدمات بیمه به دانشجویان در اتریش است خواهیم پرداخت . برای اطلاعات بیشتر در این زمینه با کارشناسان مجرب موسسه حقوقی وکلای مهر آفرین رجبی تماس بگیرید .

اتریش و خدمات بیمه به دانشجویان در اتریش

اتریش (به آلمانی Österreich) که همواره لقب پایتخت هنر اروپا به ویژه موسیقی را با نام خود مترادف دارد کشوری واقع در اروپای مرکزی و در میان همسایگانی چون آلمان ، جمهوری چک ، اسلواکی ، مجارستان ، ایتالیا ، اسلوونی ، سوئیس و لیختن اشتاین است .

پایتخت جمهوری فدرال اتریش شهر زیبا و سرشار از جاذبه های دیدنیِ وین می باشد . در مساحت 83855 کیلومتر مربعی این کشور جمعیتی حدود 9 میلیون نفر سکونت دارند و به زبان رسمی آلمانی سخن می گویند . البته زبان های گروه های اقلیت همچون مهاجرانی از کرواسی ، اسلوونیا و مجارستان نیز در این کشور رواج دارد . بیش از نیمی از مردم اتریش مسیحی کاتولیک هستند و افراد معتقد به ادیان دیگر نیز آزادانه به دین خود می پردازند .

اتریش در سال های گذشته یکی از قدرتمندترین اقتصادهای جهان و از جمله بیست اقتصاد برتر دنیاست . این کشور از اعضای اتحادیه اروپا و پیمان شینگن بوده و واحد پول یورو (EUR) را برای خود پذیرفته است . چرخ اقتصاد بسیار پویای اتریش بر محور تولیدات صنعتی ، صنایع مکانیکی و فولاد ، صنایع شیمیایی و الکتریکی می گردد . گرچه در بسیاری از موارد به ویژه تهیه مواد خام به کشورهایی همچون آلمان وابستگی زیادی دارد . صنعت گردشگری نیز سالانه برای اتریش بسیار سودآور است .

دانشگاه های اتریش

دانشگاه های اتریش

اتریش میزبان دانشگاه هایی با اعتبار بسیار بالای جهانی و رتبه های بالا در رده بندی های بین المللی است . در این مراکز تحصیلی انواع رشته های گوناگون در مقاطع مختلف به متقاضیان از سراسر دنیا ارایه می شود . مدارک این دانشگاه ها در تمامی کشورهای جهان از اعتبار بالای برخوردار هستند . از میان بهترین دانشگاه های اتریش ، 8 مرکز دانشگاهی مورد تایید وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری و همچنین وزارت بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی می باشند .

مراکز تحصیلات عالی اتریش در دو دسته دانشگاه (University) و مدارس عالی فنی (Fachhochschule) که شبیه به مراکز علمی و کاربردی هستند جای می گیرند . شیوه های اخذ پذیرش از هر یک از مراکز می توانند تفاوت هایی با هم داشته باشند اما پس از گرفتن پذیرش از دانشگاه ، مراحل گرفتن ویزای دانشجویی و حضور در خاک اتریش در همه رشته ها و مقاطع یکسان است و تنها تفاوت آن ها در تاریخ های آغاز و پایان ترم تحصیلی می باشد . ترم اول دانشگاه از ابتدای ماه اکتبر و ترم دوم از اول ماه مارچ آغاز می شود اما آغاز کلاس های مدارس عالی فنی در ترم اول از ابتدای سپتامبر و در ترم دوم از ابتدای فوریه است .

پس از ورود شخص متقاضی به خاک اتریش و پیش از حضور در کلاس های دانشگاه به عنوان دانشجو باید یک سری مراحل بسیار ساده را پشت سر بگذارد تا مجاز به شرکت در کلاس ها باشد . در ادامه مطلب به این مراحل به ویژه خدمات بیمه به دانشجویان در اتریش خواهیم پرداخت .

اقدامات مورد نیاز پس از ورود دانشجو به کشور اتریش

نخستین اقدام برای یک دانشجو پس از ورود به خاک اتریش ، معرفی خود به شهرداری (Meldezettel) منطقه در شهر محل تحصیل است . متقاضی در شهرداری بایستی فرم هایی را تکمیل و به امضای این نهاد دولتی برساند . یکی از مهمترین اطلاعاتی که باید در نهایت سه روز پس از ورود شخص به خاک اتریش به اطلاع دولت برسد ، آدرس محل سکونت دانشجو به بخش Magistrat مربوط به شهرداری است .

ثبت آدرس محل سکونت باید با یک نامه تاییدیه از سوی مسئول خوابگاه دانشجویی ، صاحبخانه در صورت اجاره منزل یا آپارتمان و یا شخص یا اشخاصی که دانشجو به طور موقت با وی زندگی می کند ، باشد . در برخی موارد که دانشجو برای سکونت یک مکان شخصی را اجاره می کند ، شهرداری از وی کپی قرارداد را نیز مطالبه می نماید .

پس از آن مرحله ، شخص می تواند با در دست داشتن مدارک مورد نیاز مانند نامه پذیرش که پیشتر از سوی دانشگاه صادر شده ، گذرنامه ، مدارک شناسایی و عکس به دانشگاه محل تحصیل خود مراجعه نماید . همچنین شرایط کار همزمان با تحصیل در اتریش وجود دارد .

لزوم دانستن زبان آلمانی در اتریش

هنگام پذیرش اولیه از سوی دانشگاه ، از شخص متقاضی مدرک زبان آلمانی یا اثباتی برای آشنایی با این زبان درخواست می شود . اگر دانشجو با این زبان آشنایی داشته و یا مدرکی مبنی بر تسلط به آلمانی داشته باشد ، پس از حضور در دانشگاه و ثبت نام می تواند مستقیما و بی درنگ در کلاس های اصلی خود حاضر شود .

اما اگر دانشجویی با زبان آلمانی آشنایی نداشته باشد و با رزومه خوب خود توانسته باشد پذیرش را دریافت کند ، پس از حضور در دانشگاه ، ثبت نام آنان به صورت غیر رسمی (Ausserordentlich) نگاشته می شود و باید بلافاصله در کلاس های زبان آلمانی ثبت نام کرده و نهایت تا 4 ترم مدرک زبان آلمانی خود را دریافت نماید . این مرحله فقط در مورد دانشجویان دوره دکترا که زبان تحصیل آن ها در دانشگاه انگلیسی است صدق نمی کند . گرچه آن ها باید هنگام پذیرش نمره آیلتس یا تافل مورد پذیرش دانشگاه را ارائه نمایند .

لزوم دانستن زبان آلمانی در اتریش

نحوه ارائه خدمات بیمه به دانشجویان در اتریش

یکی از مهم ترین مراحل پس از ورود دانشجو ، درخواست خدمات بیمه به دانشجویان در اتریش است . دانشجو با در دست داشتن مدارکی مانند ثبت نام اولیه در دانشگاه ، برگه تاییدیه موسسه زبان آلمانی و گواهی محل سکونت باید به اداره بیمه مرکزی برای درخواست بیمه دانشجویی مراجعه نماید . از آن جایی که تمامی مراحل پرداخت مالی با کارت بانکی صورت می گیرد ، توصیه می شود که در ابتدای ورود به اتریش متقاضی یک حساب بانکی باز کند .

این بیمه برای تمامی دانشجویان دانشگاه های اتریش اجباری می باشد زیرا بجز برخورداری از خدمات گسترده درمانی مانند معافیت از پرداخت های ویزیت پزشک ، هزینه های آزمایشگاه ، هزینه های فیزیوتراپی ، هزینه های رادیولوژی ، هزینه های بستری شدن موقت در درمانگاه و بیمارستان ، هزینه های دارو و استفاده از آمبولانس ، برای تمدید ویزای دانشجویی ضرورت دارد .

هزینه بیمه دانشجویی اتریش

برای دریافت خدمات بیمه به دانشجویان در اتریش هزینه ماهیانه و قابل پرداخت 49 یورو و 86 سنت است . البته این هزینه برای دانشجویانی که ثبت نام آن ها کامل انجام شده و یا آن هایی که در کلاس های زبان ثبت نام کرده اند در نظر گرفته شده است .

اگر دانشجویی نتواند د رمدت زمان مقرر یعنی 4 ترم دوره زبان خود را به پایان برساند ، این مبلغ به 357 یورو و 48 سنت افزایش می یابد . دانشجویان موظف هستند هر سال با در دست داشتن کارت بیمه پیشین به اداره بیمه مراجعه کرده و بیمه خود را تمدید کنند .

همان طور که پیشتر اشاره شد ، یکی از مهمترین کاربردهای بیمه دانشجویی ، تمدید ویزای دانشجویی است . شایان ذکر است که ویزای دانشجویان در سال اول از نوع D شینگن و چهارماهه بوده و دانشجو با این ویزا حق ورود به کشورهای دیگر عضو شینگن را ندارد .

با داشتن کارت خدمات بیمه به دانشجویان در اتریش این ویزا قابل تمدید به یک سال است . پس از پایان هر سال نیز دانشجو باید با همراه داشتن تمامی مدارک مورد نیاز برای تمدید ویزا به اداره مهاجرت مراجعه نماید .

در این مقاله تلاش بر این بود که به نکات لازم همانند خدمات بیمه به دانشجویان در اتریش که پس از ورود به این کشور اهمیت خود را نشان می دهند پرداخته شود . برای آگاهی بیشتر و دانستن جزییات بیشتر ، با کارشناسان مجرب موسسه مهر آفرین رجبی در دفاتر شیراز و تهران در تماس باشید تا از شرایط تحصیل رایگان در اتریش شما را آگاه سازند .

5/5 - (21 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

فهرست مطالب
خانه