کار دانشجویی در اتریش

کار دانشجویی در اتریش
مشاور مهاجرتی

کار دانشجویی در اتریش موضوعی است که پیش از اقدام برای تحصیل در این کشور باید از آن آگاهی یابید ، تامین هزینه تحصیل و زندگی دانشجویی بخش مهمی از مهاجرت به کشوری دیگر است و شما به عنوان یک دانشجوی تازه وارد قصد ورود به هر کشوری را که دارید باید قبل از هرگونه اقدام جهت تحصیل از تمامی قوانین و شرایط کار در این کشور به خوبی اطلاع داشته باشید ، زیرا هر حرکت اشتباه می تواند شما را با مشکل مواجه سازد.

اگر از جمله افرادی هستید که کشور اتریش را به عنوان مقصد تحصیلی خود انتخاب نموده اید در این مقاله با ما همراه باشید تا اطلاعات لازم در رابطه با کار دانشجویی در این کشور را در اختیارتان قرار دهیم و برای هرگونه سوال و یا پرسش در خصوص کار پاره وقت دانشجویی در اتریش به موسسه مهاجرتی رجبی مراجعه فرمایید.

اتریش کشوری است که توانسته هشت میلیون نفر جمعیت خود را به شادترین مردم جهان تبدیل نماید و نرخ بیکاری را به کمترین حد برساند که نشان از اقتصاد قوی این کشور دارد ، بنابراین دانشجویان نیز فرصت خوبی دارند تا بتوانند در این اقتصاد قوی برای خود کار پاره وقتی یافته و تجربه و درآمد داشته باشند.

البته هدف اصلی یک دانشجو از مهاجرت به اتریش تحصیل در این کشور است و کار در حین تحصیل نباید هیچ صدمه ای به تحصیل شما وارد کند اما با اقدام از شیوه های صحیح می توان بدون هیچ گونه لطمه به درس و دانشگاه خود شغل نیمه وقتی داشته باشید تا با کمی پول بیشتر تجربه زندگی در اتریش را لذت بخش تر سازید.

در این زمینه می توانید مقاله تحصیل در اتریش را بخوانید تا اطلاعات شما در خصوص شرایط تحصیل ، پذیرش و اخذ ویزا هم تکمیل شود.

اجازه کار دانشجویی در اتریش

دانشجویانی که از کشورهای اتحادیه اروپا اقدام به مهاجرت و کار همزمان با تحصیل در اتریش می کنند قادرند بدون دریافت اجازه کار به صورت پاره وقت در این کشور کار کنند اما دانشجویان سایر کشورها باید اجازه لازم جهت کار دانشجویی در اتریش را داشته باشند.

طبق مقررات این کشور تمامی دانشجویان موظف به رعایت قوانین مشخص شده از سوی دولت اتریش هستند و هرگونه نقض آن می تواند شانس تحصیل و حتی اجازه اقامت را از دانشجو سلب کند.

دانشجویان ایرانی نیز اگر بخواهند تحصیلات خود را با کار در اتریش ترکیب کنند ، مجوز کار نیاز خواهند داشت ، شما به یک سند رسمی نیاز دارید که به عنوان یک دانشجو در اتریش به عنوان بخشی از اجتماع کاری ، تحت قرارداد کاری کار کنید ، اگر شما خود اشتغالی کنید ، نیازی به اجازه کار ندارید.

این اجازه کار ، همان داشتن مجوز اقامت معتبر برای تحصیل در اتریش است که به شما فرصت می دهد تا به عنوان دانشجو کار پاره وقت داشته باشید ، به شما توصیه می کنیم تا حتما قبل از شروع استخدام ، اطلاعات لازم در مورد مقررات قانونی را کسب کنید ، زیرا کار غیرقانونی و یا هر کاری که تابع قوانین در اتریش نباشد می تواند منجر به جریمه یا حتی اخراج از این کشور شود.

قوانین کار پاره وقت در اتریش

کار دانشجویی در اتریش می تواند یکی از راه های فعالیت در حوزه دلخواه دانشجو باشد ، اجازه کار دانشجویی در اتریش به این معنی است که دانشجو با توجه به مقطع تحصیلی که در دانشگاه به آن مشغول است ساعات مشخصی را مجاز به کار خواهد بود.

دانشجویان دوره کارشناسی به مدت 10 ساعت ، کارشناسی ارشد 20 ساعت و دکترا 30 ساعت اجازه فعالیت در کار پاره وقت را داشته و بیش از حد مجاز غیرقانونی خواهد بود.

این میزان نهایت حد مجاز برای هر دانشجو است و دانشجو می تواند در ساعاتی کمتر از آن نیز سرگرم کار در شغل موردنظر خود شود و البته در سه ماه تابستان و ایام تعطیل کار به صورت تمام وقت امکان پذیر است ، دوره های کارآموزی که مرتبط با دروس دانشگاه است نیازی به دریافت مجوز نداشته و شامل پرداخت مالیات نیز نخواهد بود.

کار دانشجویی در اتریش

مشاغل موجود برای دانشجویان در اتریش

خوب است که در قدم اول تابلو اعلانات دانشگاه محل تحصیل خود را بررسی کنید تا بتوانید کاری مرتبط با رشته و یا در محیط دانشگاه به دست آورید ، در کشور اتریش مشاغل مشخصی برای فعالیت دانشجو وجود ندارد و فرد با توجه و به علاقه و شرایط می تواند در تمامی کارهای پاره وقت به صورت دلخواه مشغول شود.

مشاغل موجود برای دانشجویان در اتریش

این شغل می تواند کار در دانشگاه ، مغازه ها ، رستوران ها ، صنعت مهمان داری ، خرده فروشی ، فروش تلفنی ، آموزش خصوصی و غیره باشد.

معمولا مشاغلی که دانشجو در آن به کار مشغول می شوند توسط کارفرما به صورت پاره وقت طراحی شده اند و می تواند تا پایان دوره دانشجویی به دانشجو اختصاص یابد و مهارت های شغلی و حرفه ای او را به صورت قابل توجهی بهبود بخشد ، خصوصا اگر به رشته تحصیلی مرتبط باشد.

مشاغل دانشجویی راه عالی برای استخدام شدن در شرکت مورد علاقه شما است ، اگر شما به عنوان یک دانشجو شروع کنید و نشان دهید که کار شما ارزش زیادی برای شرکت دارد ، شانس شما برای داشتن یک موقعيت تمام وقت ، در هنگام فارغ التحصیلی ، زیاد می شود ، شما قبلا دوره های لازم را آموخته اید و با سازمان آشنایی پیدا کرده اید ، فقط آموزش اضافی مورد نیاز است.

شرایط کار پاره وقت برای دانشجویان اتحادیه اروپا

ملیت های بلژیک ، بلغارستان ، قبرس ، جمهوری چک ، دانمارک ، استونی ، فنلاند ، فرانسه ، آلمان ، بریتانیا ، یونان ، مجارستان ، ایسلند ، ایرلند ، ایتالیا ، لتونی ، لیختن اشتاین ، لیتوانی ، لوکزامبورگ ، مالت ، هلند ، نروژ ، لهستان ، پرتغال ، رومانی ، اسلواکی ، اسلوونی ، اسپانیا ، سوئد یا سوئیس اجازه دارند بدون اجازه كار پاره وقت دانشجويي در اتریش کار کنند و تا زمانی که در مقررات مالی و بیمه ای تخلف نکنند هیچگونه محدودیتی طبق شرایط کار همزمان با تحصیل در اتریش ندارند.

سایر دانشجویان مجوز کاری خود را از طریق کارفرما به دست می آورند و در صورتی که در برنامه تحصیلی خود باید دوره های کار آموزی را سپری کنید ، نیازی به کسب مجوز نخواهید داشت ، اما خود کارفرما باید دو هفته قبل از شروع فعالیت کار آموز به خدمات استخدامی در این باره اطلاع رسانی کند.

با به روزرسانی رزومه کاری خود و نوشتن نامه ای که انگیزه تان را برای کار در این کشور نشان می دهد ، روند درخواست كار پاره وقت دانشجويي در اتریش را شروع کنید.

نحوه یافتن کار دانشجویی در اتریش

جستجوی کار در شهرهای کوچکتر اتریش ممکن است فرصت های شغلی خوبی را برای دانشجویان و فارغ التحصیلان فراهم سازد ، زیرا چندین شرکت بین المللی شناخته شده در خارج از مناطق شهری قرار دارند ، شرکت نوشیدنی Red Bull در فوشل ام‌سی یا Swarovski سازنده طلا و جواهر در واتنس فقط ۲ نمونه از شرکت های معروف در اتریش هستند.

نحوه یافتن کار دانشجویی در اتریش

علاوه بر بخش صنعتی ، اوقات فراغت و گردشگری بخش مهمی از اقتصاد اتریش است و طیف گسترده ای از مشاغل نیمه وقت را در زمینه اجازه كار پاره وقت دانشجويي در اتریش خود ارائه می دهد.

راه های بسیاری برای یافتن کار دانشجویی در اتریش وجود دارد ، شما می توانید با مراجعه به روزنامه ها ، اینترنت ، دوستان ، آشنایان و سازمان های مختلف کاری در حوزه مهارت و علاقه تان بیابید ، علاوه بر این در اتریش سازمان های مختلفی فعال هستند که به دانشجویان کمک می کنند تا بتوانند کار دلخواهشان را بیابند ، یکی از این سازمان AMS نام دارد که البته دانشجویان اتحادیه اروپا را در الویت قرار می دهد.

برخی از شرکت ها نیز وجود دارند که دانشجویان را برای مشاغلی همچون منشی و یا سطح پایین تر استخدام می کنند که نقطه خوبی برای یافتن سریع شغل است و این امکان وجود دارد که شرکت در آینده و پس از اتمام تحصیل شما را برای شغل تمام وقت استخدام نماید.

میزان درآمد شغل دانشجویی در اتریش

حداقل دستمزد در اتریش هم موضوعی است که هنگام جستجوی کار باید از آن اطلاع داشته باشید ، سطح درآمد کار دانشجویی در اتریش به طور میانگین در حدود 7 تا 10 یورو در هر ساعت است که البته با توجه به نوع کار می تواند بیشتر یا کمتر شود.

درآمد دانشجویی نهایتا تامین کننده یک سوم مخارج زندگی دانشجو خواهد بود و حتما توجه داشته باشید که مبنای تامین مخارج تحصیل و زندگی خود را نباید بر درآمد حاصل از کار دانشجویی قرار دهید و بدون درنظر داشتن درآمد کار پاره وقت دانشجویی قادر به پرداخت شهریه دانشگاه و خارج ماهیانه زندگی تان باشید.

نقش زبان آلمانی در کار دانشجویی

اگر چه کرواتی ، مجارستانی ، اسلوونیایی ، ترکی و دیگر زبان ها توسط گروه های اقلیت مختلف صحبت می شود ، تقریبا همه مردم در اتریش آلمانی صحبت می کنند ، گویش آلمان در اتریش ، به جز در غرب ، باواریا است که گاهی اوقات اوسترو باواریا نیز نامیده می شود.

حدود هفت میلیون نفر باواریایی در اتریش صحبت می کنند ، پیشنهاد می شود که برای کار در این کشور زبان آلمانی را به خوبی فرا بگیرید تا بتوانید شانس بالاتری در یافتن کار مناسب داشته باشید ، بدون مهارت زبانی دانشجو عملا فردی ناکارآمد خواهد بود و امکان داشتن کار تا زمان تسلط به زبان لازم به تاخیر خواهد افتاد.

زیرا کارفرمایان ترجیح می دهند تا فردی را به استخدام خود در آورند که بتواند با او به راحتی ارتباط برقرار نموده و درگیر مشکلات زبانی نباشند ، یاد گرفتن زبان آلمانی می تواند زمینه کار و مهاجرت به کشور آلمان اقتصاد اول اروپا را نیز برایتان فراهم سازد.

کار در اتریش پس از تحصیل

دانشجویانی که از دانشگاه های اتریش فارغ التحصیل می شوند می توانند ویزای تحصیل خود را به ویزای کار تبدیل نموده و به جستجوی کار تمام وقت در این کشور باشند ، کار دانشجویی شاید در ابتدا تنها به عنوان یک سرگرمی و یا منبع کوچکی جهت تامین برخی از هزینه ها باشد اما زمینه ساز اقامت دائم در این کشور خواهد شد و دانشجو می تواند با پیش زمینه کار در این کشور پس از اتمام دوره تحصیل به ویزای کار رسیده و در اتریش ماندگار شود.

به شما توصیه می کنیم تا نهایت دقت خود را در انتخاب کار دانشجویی داشته باشید و شغلی را انتخاب کنید که بتوانید در آینده نیز آن را ادامه دهید و همچنین در طول تحصیل تا حد ممکن مهارت زبان آلمانی تان را بهبود بخشید تا کارفرمایان در استخدامتان ترغیب شوند.

طبق قوانین اتریش استخدام ملیت های خارجی برای کارفرمایان محدودیت مشخصی دارد و برای مشاغل خاص به مدت زمان معینی در هفته اجازه به کارگیری این افراد برایشان امکان پذیر است.

لازم به ذکر است که دانشجویان اجازه استخدام در مشاغل دولتی و یا کارهای تمام وقت را به هیچ عنوان نخواهند داشت.

وضعیت اقتصادی کشور اتریش

کشور اتریش به دلیل جمعیت کم و وجود نیروی کار ماهر دارای اقتصادی پویا در تمامی زمینه های کاری می باشد ، در سه سال گذشته میزان رشد اقتصادی این کشور بیش از 3% بوده که آماری قابل توجه است.

اقتصاد اتریش نه تنها در اروپا بلکه در میان تمام کشورهای جهان از جمله موارد پیشرو و پویا شناخته می شود ، از جمله صنایع فعال در این کشور می توان به صنایع غذایی ، صنعت ماشین و فولاد ، صنعت شیمیایی و خودرو و صنایع چوب و کاغذ اشاره کرد.

آگاهی از وضعیت اقتصادی این کشور می توان برای دانشجویان مفید بوده و آنها را به سمت زمینه هایی که فرصت های شغلی بیشتری وجود دارد سوق دهد ، ساختار اقتصادی اتریش عمدتا تحت تأثیر شرکت های کوچک و متوسط قرار دارد ، مهمترین شاخه های صنعتی عبارتند از :

 • صنایع غذایی
 • صنعت ماشین و فولاد
 • صنایع شیمیایی و خودرو
 • صنعت برق و الکترونیک
 • صنایع چوب و کاغذ
کار دانشجویی در اتریش

سوالات پر تکرار کار دانشجویی در اتریش

مقاله فوق در خصوص کار دانشجویی در اتریش را خواندید ، در این بخش ، سوالات پر تکرار و پاسخ آ ن ها را ارائه می دهیم ، شما هم سوالات و نظرات خود را در بخش دیدگاه ها در پایان هر مقاله بنویسید و در سرسیع ترین زمان ممکن پاسخ خود را از کارشناسان ما دریافت کنید.

دانشجویان در حال تحصیل دراتریش چند ساعت در هفته اجازه کار دارند؟

دانشجویان دوره کارشناسی به مدت 10 ساعت ، کارشناسی ارشد 20 ساعت و دکترا 30 ساعت اجازه فعالیت در کار پاره وقت را داشته و بیش از حد مجاز غیرقانونی خواهد بود.

اگر بدون مجوز کار ، هنگام تحصیل در اتریش ، کار کنم ، چه اتفاقی می افتد؟

کار غیرقانونی و یا هر کاری که تابع قوانین در اتریش نباشد می تواند منجر به جریمه یا حتی اخراج از این کشور می شود.

آیا در اتریش در طی در تعطیلات ، می توانم بصورت تمام وقت کار کنم ؟

بله ، در سه ماه تابستان و ایام تعطیل ، کار دانشجویی به صورت تمام وقت امکان پذیر است.

درآمد کار دانشجویی در اتریش چقدر است؟

سطح درآمد کار دانشجویی در اتریش به طور میانگین در حدود 7 تا 10 یورو در هر ساعت است که البته با توجه به نوع کار می تواند بیشتر یا کمتر شود.

آیا با کار دانشجویی در اتریش می توانم مخارج زندگی خود را تامین نمایم؟

خیر ، درآمد دانشجویی نهایتا تامین کننده یک سوم مخارج زندگی دانشجو خواهد بود و حتما توجه داشته باشید که مبنای تامین مخارج تحصیل و زندگی خود را نباید بر درآمد حاصل از کار دانشجویی قرار دهید و بدون درنظر داشتن درآمد کار پاره وقت دانشجویی قادر به پرداخت شهریه دانشگاه و خارج ماهیانه زندگی تان باشید.

بیشترین صنایع فعال در اتریش برای کار چه صنایعی هستند؟

از جمله صنایع فعال در این کشور می توان به صنایع غذایی ، صنعت ماشین و فولاد ، صنعت شیمیایی و خودرو و صنایع چوب و کاغذ اشاره کرد.

در صورت نیاز به هرگونه سوالات و یا دریافت اطلاعات در رابطه با کار دانشجویی در اتریش و اخذ ویزای تحصیلی اتریش با مراجعه به کارشناسان موسسه مهاجرتی رجبی به تمامی هدف های خود برسید ، مشاوران دفاتر همکار تهران و شیراز موسسه به شما کمک خواهند نمود تا ضمن بررسی شرایط پذیرش دانشگاه های اتریش تجربه خوبی از کار و تحصیل در این کشور داشته باشید.

Rate this post

2 پاسخ

 1. ببخشید توی فیلم گفتین با کار دانشجویی ساعتی 10 یورو میتونین یک سوم هزینه هامونو کاهش بدیم.
  این مبلغ میشه حدودا ماهی 800 تا 1000
  مگه خرج دانشجو توی اتریش چقدر هستش

  1. با سلام

   بستگی به لایف استایل شما و شهر مقصد دارد.هزینه زندگی دانشجویی حدودا ۷۰۰ تا ۸۰۰ یورو در ماه است .میزان درامد نیز بستگی به میزان ساعات کاری و نوع کار و نظر کارفرما دارد.

   با تشکر از سوال شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *