بلاروس

تحصیل در بلاروس

تحصیل در بلاروس

تحصیل در بلاروس یک فرصت عالی برای کاوش در یکی از بهترین کشور های جهان برای شما ایجاد می کند ؛ هنگام تحصیل در دانشگاه های معتبر بلاروس ترکیبی بی نظیر از فرهنگ را کشف خواهید کرد.

سالانه بیش از 6000 دانشجوی خارجی در دانشگاه های بلاروس تحصیل می کنند و این تعداد هر ساله در حال افزایش است ، در این مقاله مشاوران شرکت مهاجرتی رجبی به شماره ثبت ۵۶۲۰۵۱ ( موسسه حقوقی رجبی ثبت ۴۰۴۵۱ ) ، تحصیل در بلاروس را بررسی و اطلاعات ضرروی برای تحصیل در این کشور را بیان خواهند کرد.

در بلاروس ، دانشجویان بین المللی برای تعامل در مدارس یا اماکن عمومی تحت فشار قرار نمی گیرند ، بر خلاف سایر کشور ها که دانشجویان خارجی توسط شهروندان یا افراد امنیتی مورد آزار و اذیت قرار می گیرند ، بلاروس از دانشجویان بین المللی به خوبی پذیرایی کرده و اجازه می دهد آزادانه در این کشور گردش کرده و میهن پرستی خود را بیان کنند البته تا جایی که پروسه مجوز تحصیلشان کامل و بی نقص باشد.

برای شناخت امن ترین کشورهای جهان مقاله تحصیل در خارج از کشور را بخوانید.

تحصیل در بلاروس

دلایل تحصیل در بلاروس

بلاروس یک سیستم آموزشی پیشرفته دارد که طیف گسترده ای از متخصصان را برای کار موثر در دنیای مدرن آماده می کند.

تحصیلات عالی در جمهوری بلاروس معتبر و در عین حال قابل دسترس است ، ثبت نام در موسسات آموزش عالی بر اساس نتایج آزمون متمرکز به زبان روسی “ЦТ” با رقابت انجام می شود.

آموزش در این کشور می تواند روزانه ، شبانه یا از راه دور باشد ؛ کلیه فارغ التحصیلان موسسات آموزش عالی دیپلم دولتی دریافت می کنند ، متخصصان جوانی که تحصیلات عالیه خود را با هزینه مربوط به دوره آموزش تمام وقت دریافت می کنند ، دارای مدرک تحصیلی تضمینی خواهند بود.

آماده سازی پرسنل علمی و علمی- آموزشی در موسسات تحصیلات تکمیلی و فوق دکترا انجام می شوند که این موسسات برنامه های آموزشی برای تحصیلات تکمیلی را اجرا می کنند ، در کشور بلاروس شبکه گسترده ای از موسسات آموزشی با سیستم آموزش پیشرفته و بازآموزی پرسنل وجود دارد.

تحصیلات بلاروس در دنیا بسیار ارزشمند است ، بنابراین بسیاری از دانشجویان خارجی موسسات آموزشی بلاروس را برای آموزش انتخاب می کنند.

نحوه پذیرش در دانشگاه بلاروس

امروزه بیش از 11 هزار دانشجوی خارجی در بلاروس تحصیل می کنند ، برای تبدیل شدن به یکی از آنها این مراحل ساده زیر را دنبال کنید:

 1. دانشگاه مورد نظر خود را انتخاب کنید ، لیستی از موسسات آموزش عالی دولتی و خصوصی را می توان در وب سایت وزارت آموزش و پرورش یافت ، تمام اطلاعات لازم در مورد هر یک از آنها ، از جمله لیستی از تخصص ها ، قوانین پذیرش ، شرایط پرداخت و غیره را می توان در بخش ” آموزش” (“Образование”) پورتال اطلاعات www.interfax.by یافت.
 2. یک نمابر با یادداشت “برای ریاست دفتر پذیرش دانشجویان خارجی” درخواست پذیرش در دانشگاه با ذکر دانشکده ، تخصص ، نوع آموزش (تمام وقت ، نیمه وقت) ، آدرس پستی کامل ، آدرس پست الکترونیکی یا شماره نمابر برای برقراری ارتباط و دریافت دعوت نامه.
  کپی از صفحات گذرنامه با اطلاعات شخصی (با نام کامل با حروف لاتین ، شماره گذرنامه ، مدت اعتبار ، کشور) و ترجمه تایید شده آنها به روسی ؛ کپی اسناد مربوط به آموزش و پرورش و ترجمه معتبر آنها به روسی را ارسال کنید.
 3. منتظر دعوت رسمی باشید ، پس از ارسال مدارک و مستندات فوق بایستی منتظر دعوت نامه رسمی از سوی دانشگاه مورد نظر خود باشید.
 4. برای درخواست ویزای تحصیلی با کنسولگری بلاروس تماس بگیرید ، پس از دریافت نامه پذیرش بایستی به نزدیک ترین سفارت بلاروس مراجعه کرده و مدارک مورد نیاز برای دریافت ویزای تحصیلی را ارائه دهید.
 5. برای مصاحبه رسمی به بلاروس بیایید.

پذیرش در دانشگاه های بلاروس

همه دانشجویان بین المللی که می خواهند در هر دوره و یا در هر دانشگاهی در بلاروس تحصیل کنند ، باید ابتدا از یکی از دانشگاه های بلاروس پذیرش داشته باشند و به برنامه دانشگاهی مورد نظر خود در بلاروس بپیوندند.

پذیرش در دانشگاه های بلاروس

در بلاروس پذیرش ها توسط اداره مهاجرت فدرال برای همه دانشجویان بین المللی کنترل می شوند و فقط آنها مجاز به پذیرش هستند.

پذیرش ها بر اساس شرایطی است که متقاضی بین المللی در وطن خود کسب کرده است ؛ به عنوان مثال هر دانشجوی بین المللی برای گرفتن مدرک کارشناسی در بلاروس ، بایستی دوران دبیرستان خود را به پایان رسانده و مدرک دیپلم خود را ارائه دهد و برای پذیرش در دوره های کارشناسی ارشد در بلاروس متقاضیان باید قبلا مدرک کارشناسی داشته باشند.

بلاروس آسان ترین فرآیند پذیرش را برای دانشجویان بین المللی ارائه می دهد زیرا سیستم شایستگی رایگان را برای پذیرش ارائه می دهد البته این پذیرش در حالت تعلیق است بنابراین مدارک اضافی برای تکمیل مراحل پذیرش مورد نیاز است و دفتر پذیرش همیشه متقاضیان بین المللی را در چنین شرایطی مطلع می کند ، پس از دریافت مدارک علمی مورد نیاز مراحل پذیرش به پایان می رسد.

الزامات پذیرش در دانشگاه های بلاروس

شهروندان خارجی باید برای پذیرش در دوره های تحصیلات دانشگاه های بلاروس سطح تحصیلات زیر را ثابت کنند:

 • آموزش مقدماتی مربوط به سطح تحصیلات متوسطه عمومی در بلاروس ، برای درخواست دوره کارشناسی
 • مدرک کارشناسی علوم برای درخواست یکی از برنامه های کارشناسی ارشد دانشگاه
 • مدرک کارشناسی و کارشناسی ارشد علوم برای درخواست Ph،D، برنامه

مدارک مورد نیاز جهت پذیرش در دانشگاه های بلاروس

 • تکمیل فرم درخواست
 • ارائه مدرک دیپلم دبیرستان و پیش دانشگاهی
 • ارائه ترجمه رسمی ریز نمرات دبیرستان و پیش دانشگاهی به زبان انگلیسی یا روسی
 • ارائه پاسپورت معتبر
 • پرداخت هزینه پذیرش
 • قبولی در آزمون ورودی ( در صورت نیاز )

الزامات زبان برای پذیرش در دانشگاه های بلاروس

در بلاروس دوره های برجسته ای برای دانشجویان بین المللی به زبان انگلیسی تدریس می شود اما بسیاری از دوره ها به زبان روسی آموزش داده می شوند.

برای پذیرش در هر دانشگاه بین المللی از دانشجویان بلاروس ، هیچ آزمون زبان مانند سایر کشور ها لازم نیست ، آن دسته از دانشجویان بین المللی که به زبان انگلیسی تسلط دارند می توانند مستقیما به برنامه مورد نظر خود با دستورالعمل انگلیسی بپیوندند.

آن دسته از متقاضیانی كه به زبان انگلیسی مسلط نیستند ، می توانند به برنامه مقدماتی سال اول زبان روسی با موضوعات علمی بپیوندند و زبان اصلی روسی را به مدت 10 ماه یاد بگیرند.

بیشتر متقاضیان کشور های عربی و فرانسوی زبان ابتدا ترجیح می دهند دوره مقدماتی را بخوانند اما انتخاب گزینه در مورد زبان تدریس با متقاضی است.

تحصیل در کشور روسیه سفید

بلاروس با توجه به فضا های سبز پر طرفدار ، شهرهای تاریخی اما مدرن و دوستانه و مهمان نواز پیشنهادات زیادی را برای دانشجویان بین المللی ارائه می دهد.

تحصیل در کشور روسیه سفید

این کشور واقع در اروپای شرقی که در سال ۱۹۹۱ مستقل شد قبلا به عنوان روسیه سفید شناخته می شد و کوچکترین قسمت از سه جمهوری اسلواکی بود که در اتحاد جماهیر شوروی قرار داشتند ( دو کشور بزرگتر روسیه و اوکراین می باشند ).

همان گونه که پیش از این بیان شد بیش از ۶۰۰۰ دانشجوی خارجی هر ساله در موسسات عالی و دانشگاه ها در بلاروس یا روسیه سفید تحصیل می کنند و این تعداد در هر ساله افزایش می یابد.

تقویم تحصیل در کشور روسیه سفید به دو ترم تقسیم می شود ؛ در این کشور ۴۸ دانشگاه وجود دارد که بسیاری از آنها در پایتخت آن یعنی شهر مینسک قرار دارند.

علاوه بر دانشگاه های دولتی ، دانشگاه های پزشکی تخصصی مانند دانشگاه علوم پزشکی بلاروس و دانشگاه های فنی مانند دانشگاه ملی بلاروس (BNTU ) نیز وجود دارد و دو دانشگاه بلاروس در رتبه بندی دانشگاه جهانی QS در سال ۲۰۱۸ برجسته شدند.

ترم اول در اوایل ماه سپتامبر آغاز می شود و تا هفته سوم ژانویه ادامه می یابد ، ترم دوم از اول فوریه آغاز می شود و تا ماه جولای ادامه می یابد.

تعطیلات تابستانی برای دو ماه جولای و اوت است ؛ تعطیلات زمستانی یک هفته در اواخر ژانویه است و برخی از دانشگاه های بزرگ بلاروس عبارتند از :

 • دانشگاه ملی بلاروس در مینسک
 • مؤسسه مدیریت مینسک
 • دانشگاه صنعتی بلاروس در مینسک
 • دانشگاه ایالتی برست در برست
 • دانشگاه ملی اقتصادی بلاروس در مینسک

زبان تحصیل در روسیه سفید

اغلب کلاس ها در دانشگاه های بلاروس به زبان بلاروسی یا روسی برگزار می شوند اما امکان تحصیل در بلاروس به زبان انگلیسی نیز وجود دارد و در برخی از دانشگاه ها تعدادی از دوره ها به زبان انگلیسی ارائه می شوند ، فرصت های تحصیل در کشور روسیه سفید شامل طیف گسترده ای از برنامه های دوره کارشناسی چهار ساله و برنامه های دوره دو ساله کارشناسی ارشد است ، به عنوان مثال دانشگاه ملی بلاروس ۵۶ مدرک تحصیلی و ۲۵۰ تخصص را ارائه می دهد.

پذیرش دانشجوی سال اول در دانشگاه های روسیه سفید

برای در نظر گرفتن پذیرش دانش آموزان سیستم آموزشی بلاروس باید معدل نمرات دبیرستان حداقل 4 از 5 ، 6 از 10 یا دبرا / خوب داشته باشند ؛ اگر دبیرستان از مقیاس درجه بندی دیگری استفاده می کند بایستی با ملاک ها و معیار های آموزشی بلاروس معادل سازی شود.

دانشجویان بلاروس برای پذیرش نیاز به حداقل شرایط مهارت زبان روسی دارند البته در صورتی که قصد تحصیل به زبان روسی یا بلاروسی در روسیه سفید رو داشته باشد اگر حداقل شرایط مهارت زبانی را بر آورده نمی کنند ، می توانند برای پذیرش مشروط درخواست دهند و در دوره های فراگیری زبان در روسیه سفید شرکت کنند.

رشته های تحصیلی در دانشگاه های بلاروس

بلاروس یا روسیه سفید طیف گسترده ای از دوره های آکادمیک را در دانشگاه های دولتی و خصوصی خود برای دانشجویان خارجی ارائه می دهد ؛ این دانشگاه های دولتی تقریبا در هر شهر بزرگ بلاروس واقع شده اند.

در دانشگاه های بلاروس همه دوره ها مانند پزشکی ، مهندسی ، بازرگانی ، هنر ، اجتماعی و غیره در دسترس هستند ، بیشتر دانشجویان خارجی برای پیوستن به دوره های پزشکی و دوره های مهندسی دانشگاه های بلاروس را انتخاب می کنند.

متقاضیان دوره تحصیلی مورد نظر خود را انتخاب می کنند و بر اساس آن می تواند در بین دانشگاه های ارائه دهنده این رشته تحصیلی یک دانشگاه را انتخاب کرده و برای پذیرش اقدام کنند.

بسیاری از دانشجویان ازکشور های مختلف وجود دارند که برای پیوستن به برنامه مقدماتی 10 ماهه وارد بلاروس یا روسیه سفید می شوند که آنها را قادر می سازد در برنامه خود پذیرفته شوند ؛ دوره های زبان نیز در بلاروس برای خارجی ها در همه کالج ها و دانشگاه ها تدریس می شوند.

به طور خلاصه دانشجویان بین المللی مهارت های خود را در طول دوره آکادمیک کسب می کنند که برای موفقیت در حرفه آنها مورد نیاز است ، بلاروس می داند که چگونه با دانشجویان بین المللی که از وطن خود دور هستند ، برخورد کند و آن ها را اسکان دهد.

دلایل انتخاب روسیه سفید به عنوان مقصد تحصیلی

مردم روسیه با شهروندان خارجی بسیار دوستانه رفتار می کنند زیرا بلاروس همیشه قطب گردشگران بوده است بنابراین شهروندان از سنین مختلف با خارجی ها کاملا آشنا هستند.

دلایل انتخاب روسیه سفید به عنوان مقصد تحصیلی

دانشگاه های روسیه سفید در مقایسه با سایر کالج ها و دانشگاه های اروپا و انگلیس برای دانشجویان بین المللی کاملا مقرون به صرفه هستند و به این دلیل است که دانشجویان خارجی که می خواهند یک آموزش با کیفیت با مدرک جهانی در هر زمینه ای داشته باشند ، این کشور را به سایر کشور های اروپایی ترجیح می دهند.

هزینه های زندگی برای دانشجویان بین المللی کاملا مقرون به صرفه است و مدرک دانشگاه های این کشور در سطح جهانی شناخته شده است.

کیفیت آموزش در این دانشگاه ها خوب است ، متقاضیان انتخاب گسترده ای از دوره ها دارند و برای پذیرش به مدرک آیلتس یا تافل نیازی نیست ، اگر بلاروس را به عنوان مقصد تحصیل خود انتخاب کنید تجربه بسیار خوبی خواهد بود.

محبوب ترین دوره ها در روسیه سفید در بین دانشجویان خارجی

پزشکی عمومی محبوب ترین برنامه در بین دانشجویان خارجی است و آنها برای تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در بلاروس در یکی از چهار دانشگاه پزشکی دولتی به بلاروس می آیند.

دندانپزشکی همچنین یک برنامه بسیار محبوب در بین دانشجویان خارجی است که بلاروس را برای تحصیل در خارج از کشور انتخاب می کنند البته برای تحصیل در رشته داروسازی نیز تعداد زیادی از دانشجویان خارجی به بلاروس می آیند.

پرستاری همچنین یکی از محبوب ترین دوره ها در بین دانشجویان خارجی در بلاروس است و تعداد زیادی از دانشجویان خارجی برای تحصیل در دوره های پرستاری به بلاروس می آیند.

دوره های مهندسی برای دانشجویان خارجی در بلاروس در بسیاری از دانشگاه های فنی دولتی تدریس می شود و دانشجویان خارجی همیشه حضور گسترده ای در این دانشگاه های مهندسی دارند.

دوره های علوم انسانی همچنین تعداد زیادی دانشجوی خارجی را به بلاروس جذب می کنند زیرا بلاروس بهترین دانشگاه های دولتی را دارد که دوره های علوم انسانی را ارائه می دهند.

سیستم آموزشی بلاروس

سیستم آموزشی بلاروس در میان بهترین سیستم های آموزشی در دنیا قرار دارد و دوره های تخصصی بلاروس در این کشور تقاضای زیادی دارند بنابراین هم شهروندان و هم دانشجویان بین المللی مایل به تحصیل در بلاروس هستند.

سیستم آموزشی بلاروس

در طول سالیان گذشته حدود بیست هزار دانشجو بین المللی در دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی این کشور تحصیل کرده اند که این عدد خود گواهی بر کیفیت بالای این دانشگاه هاست.

سیستم آموزش ملی در بلاروس

آموزش پیش دبستانی : در اینجا منظور ما مهد کودک ها و کودکستان ها است ، جایی که نوزادان و کودکان نوپا می توانند احساس راحتی کنند و دوستانه بازی کنند.

آموزش متوسطه عمومی : این مدارس و دبیرستان ها برای دانش آموزان 6 تا 18 ساله هستند و به طور معمول آموزش متوسطه عمومی شامل 11-12 کلاس است و به 3 قسمت تقسیم می شود که شامل کلاس 1-5 که در آن دانش آموزان فقط یک معلم دارند.

کلاس 5-9 که پس از آن دانشجو امکان عزیمت برای تحصیلات متوسطه تخصصی و کلاس های 10-11که پس از اتمام آن دانش آموزان دیپلم دبیرستان را دریافت می کنند و وارد دانشگاه می شوند ، شروع به کار می کنند یا در ارتش خدمت می کنند.

اشکال آموزش غیر مدرسه ای : هر دانش آموز همراه با تحصیل در مدرسه می تواند موسیقی ، رقص یا ورزش را در مراكز مختلف تمرین كند.

آموزش تخصصی : همانطور که در بالا ذکر شد ، دانش آموز با به پایان رساندن 9 کلاس فرصت ادامه تحصیل در برخی از همکاران فنی تخصصی را دارد ؛ بسیاری از افراد در اینجا این نوع تحصیلات را انتخاب می کنند زیرا مانند دانشگاه ها مدت زمان زیادی طول نمی کشد.

تحصیلات عالی : تحصیلات عالی بلاروس شامل پنجاه و دو موسسه آموزش عالی ( دانشگاه ها ، آکادمی ها ، موسسات) از جمله 9 موسسه خصوصی است ؛ سالانه بیش از 80،000 دانشجو از این دانشگاه ها فارغ التحصیل می شوند.

سیستم آموزش عالی در بلاروس

سیستم آموزش عالی بلاروس شامل موسسات آموزشی و پژوهشی است که از استاندارد ها و قوانین رسمی یکپارچه در فرایند های آموزش ، مدیریت ، ارزیابی و تحقیق استفاده می کنند ؛ آموزش عالی توسط موسسات آموزش عالی معتبر دولتی (دولتی) و خصوصی (غیر دولتی) (HEI) ارائه می شود.

سیستم آموزش عالی در بلاروس

تحصیل در مراکز عالی دولتی برای دانشجویانی که در آزمون ورودی شرکت کرده اند رایگان است ، در مراکز عالی خصوصی کلیه دانشجویان شهریه می پردازند.

آموزش عالی تحت نظارت وزارت آموزش و پرورش است که مسئول تأیید صلاحیت و صدور مجوز از HEI و تدوین و بکارگیری استاندارد های آموزشی دولتی است.

از سال 1994 سیستم آموزش عالی بلاروس شامل دیپلم آموزش عالی پس از 5 سال تحصیل (دیپلم تخصصی) ؛ یک مدرک کارشناسی پس از 5 سال تحصیل و یک مدرک کارشناسی ارشد پس از یک سال اضافی پس از مقطع کارشناسی است.

اکنون اجرای سیستم دو سطح آموزش عالی در حال انجام است و بسته به رشته تحصیلی شامل 4 سال دوره کارشناسی و یک یا دو سال دوره کارشناسی ارشد یا تخصص است ؛ در حال حاضر بلاروس دارای 45 موسسه آموزش عالی دولتی با 300000 دانشجو و 13موسسه آموزش عالی خصوصی با 163،500 دانشجوی تمام وقت ، 1800 دانشجو نیمه وقت و 107،600 دانشجو از راه دور است.

در سیستم آموزش ملی بلاروس دو موسسه آموزش عالی به عنوان موسسات اصلی شناخته می شوند ؛ آنها دانشگاه دولتی بلاروس (BSU) و آکادمی مدیریت دولتی تحت نظارت رئیس جمهوری بلاروس هستند (هر دو در مینسک واقع شده اند).

سطوح تحصیلی در دانشگاه های بلاروس

 • مرحله اول سطح کارشناسی : از سال 2002 ، سطح اول تحصیلات عالی به مدرک کارشناسی منتهی می شود ، این مقطع تحصیلی مهارت حرفه ای را فراهم می کند و حق کار و موقعیت هایی را دارد که سطح خاصی از تحصیل برای آنها اجباری است. این مدرک تحصیلی پس از دفاع از یک پروژه دیپلم و نشستن برای یک آزمون نهایی دولتی در همه زمینه ها به جز در پزشکی اعطا می شود ؛ در رشته پزشکی این مرحله اول 6 سال طول می کشد.
 • مرحله دوم سطح کارشناسی ارشد : سطح دوم آموزش عالی پس از یک یا دو سال تحصیل به دنبال مدرک کارشناسی به دیپلم تخصصی یا کارشناسی ارشد ختم می شود.
 • دسترسی برای ورود به این مقطع تحصیلی رقابتی است ، مدرک کارشناسی ارشد پس از یک سال مطالعه و ارائه و دفاع از یک پایان نامه اعطا می شود ، دیپلم تخصصی یک صلاحیت حرفه ای است که به انجام فعالیت های حرفه ای و درخواست برای برنامه های دکترا حق می دهد.
 • مرحله سوم سطح دکتری : این مرحله با آموزش پرسنل علمی و آموزشی مطابقت دارد ، یک سیستم دو درجه ای از مدارج علمی وجود دارد ، این دوره حداقل به 3 سال تحصیل در دوره های تحصیلات تکمیلی.
 • امتحانات ویژه و دفاع عمومی از یک پایان نامه نیاز دارد ؛ پس از این دانشجو کاندیدای علوم است و دارندگان کاندیدات ناوک می توانند برای دریافت دکترای خود اقدام کنند.
 • پس از پیروی از برنامه تحقیقاتی مورد نیاز به داوطلبان بالاترین درجه علمی (دکترای علوم) اعطا می شود.

آموزش تکمیلی

همه دانشجویان و فارغ التحصیلان خواهان صرف وقت خود برای تحصیلات عالی نیستند ، اما دنیای مدرن برای داشتن یک متخصص خوب ملزم به داشتن دیپلم نیست ، امروزه تعداد زیادی دوره برای آموزش متخصصان در زمینه مانیکور ، مدل مو ، روش های آرایشی ، مربیان و بسیاری دیگر وجود دارد.

تحصیل در بلاروس برای خارجی ها

امروز حدود 20 هزار جوان از کشور های مختلف در جمهوری بلاروس زندگی و تحصیل می کنند ، بیشتر از همه ، شهروندان ترکمنستان ، روسیه ، چین برای گرفتن مدرک تحصیلی به این کشور می آیند ؛ البته دانشجویان زیادی از تاجیکستان ، ایران ، لبنان و کشور های آفریقایی در دانشگاه های بلاروس در حال تحصیل هستند.

تحصیل در بلاروس برای خارجی ها

روند بولونیا در بلاروس

در تاریخ 14 مه 2015 ، بلاروس در تلاش دوم به منطقه آموزش عالی اروپا پیوست به این معنی که روند بولونیا تلاشی برای ایجاد سیستم های آموزش عالی یک شکل کشور های اروپایی برای ایجاد آموزش و متعاقبا کار در کشور های مختلف اروپا برای همه دانشجویان است.

تحصیلات اجباری در بلاروس

تحصیلات اجباری در بلاروس فقط آموزش مقدماتی عمومی پایه های اول تا نهم است و تمام مراحل دیگر براساس تمایل شخصی برای گشودن افق های جدید است.

دوره پادفک در بلاروس

دوره پادفک یا دوره مقدماتی یک دوره تحصیلی برای علاقمندان تحصیل در دانشگاه های بلاروس به زبان روسی و یا بلاروسی است و دانشجویان محصل در این دوره علاوه بر درس زبان ، دروس اصلی را نیز گذرانده و دانش خود را برای تحصیل در دانشگاه های بلاروس افزایش می دهند ، برای اطلاعات بیشتر در خصوص دوره پادفک ، مقاله تحصیل در روسیه را هم می توانید مطالعه کنید.

موسسات اعزام دانشجو به بلاروس

برای درخواست پذیرش در یک دوره مقدماتی یا پادفک باید تحصیلات متوسطه داشته باشید ؛ مدت تحصیل در دوره پادفک در بلاروس 6 ماه و 10 ماه است ؛ هنگامی که یک دوره مقدماتی به پایان رسید ، به دانشجو یک گواهینامه داده می شود که به فرد این امکان را می دهد تا بدون آزمون ورودی در هر مرکز آموزش عالی کشور ثبت نام کند.

برنامه پادفک پیش دانشگاهی با هدف آماده سازی دانشجوی خارجی برای درخواست تحصیلات عالی ارائه می شود ، فرم مطالعات تمام وقت است و مطالعات بر اساس هزینه انجام می شود.

اساس مطالعه این فرایند یادگیری زبان روسی ، ادبیات و موضوعات تخصصی آینده است ؛ مطالعه در 5 پروفایل انسانی ، اقتصادی ، علمی ، فنی و دارویی – بیولوژیکی انجام می شود و مطالعات در قالب سخنرانی ها ، سمینار ها و کلاس های عملی انجام می شود که حضور در آنها برای تحقق برنامه درسی برای دانشجویان الزامی است.

ثبت دعوت نامه برای تحصیل در بلاروس

برای ورود به خاک جمهوری بلاروس ، یک شهروند خارجی که از کشوری با رژیم ویزا با جمهوری بلاروس وارد می شود باید دعوت نامه دریافت کند.

دعوت نامه برای تحصیل به درخواست شخصی (شخص حقیقی یا حقوقی) که منافع شهروند خارجی را نمایندگی می کند ، صادر می شود.

برای به دست آوردن دعوت نامه ، شخصی که منافع شهروند خارجی را نشان می دهد از 15 ژوئن به دفتر رئیس دانشکده درخواست خود را ارسال می کند که در آن نام و نام خانوادگی یک شهروند خارجی به زبان روسی و به لاتین ، نام کشور و زبان آموزش (روسی یا انگلیسی) با آموزش در دپارتمان آمادگی یا پادفک ثبت می شود.

مدرک ثبت نام در دوره پادفک

 • یک برنامه برای پذیرش در دوره مقدماتی
 • گذرنامه معتبر
 • مدرک دیپلم و ریزنمرات آن + ترجمه رسمی توسط دفتر اسناد رسمی به روسی
 • شناسنامه + ترجمه رسمی توسط دفتر اسناد رسمی به روسی
 • گواهی پزشکی در مورد وضعیت بهداشت و گواهی در مورد عدم وجود اچ آی وی که توسط مقامات رسمی بهداشت کشور که یک کاندیدای تحصیل از آنجا وارد شده است + ترجمه رسمی به روسی ارائه شده است.
 • یک گواهی پزشکی داده شده توسط یک سازمان بهداشت عمومی منطقه ای جمهوری بلاروس (پس از یک معاینه پزشکی اجباری در آکادمی)مدرک ثبت نام در دوره پادفک

هدف برگزاری دوره پادفک

 • عبور از مانع زبان
 • ساخت توانایی و صلاحیت زبان
 • ایجاد تسلط به زبان

دوره زمانی تحصیل – از 6 یا 9 ماه

هزینه های تقریبی برای تحصیل در دوره پادفک

 • دوره 6 ماهه – 1080 دلار
 • دوره 9 ماهه – 1620 دلار

تعداد دانشجویان در یک گروه و هزینه تحصیل به تعداد درخواست های ثبت شده بستگی دارد ؛ تاریخ شروع دوره ها طبق درخواست های ثبت شده و تشکیل گروه است.

گروه ها با توجه به سطح مهارت در زبان روسی تشکیل می شوند ، کلاس ها 5 روز در هفته در گروه های حداکثر 8 دانش آموزی برگزار می شوند ؛ آموزش توسط اساتید واجد شرایط با تجربه طولانی در زمینه آموزش دانشجویان بین المللی ارائه می شود.

در طی کلاس های زبان روسی دانشجویان خارجی نه تنها مهارت زبان روسی خود را بهبود می بخشند بلکه با فرهنگ ، سنت ها و ویژگی های ملی بلاروس آشنا می شوند.

جزئیات دوره پادفک در بلاروس

 • دوره اقتصاد
 1. زبان روسی به عنوان زبان خارجی مدت کلاس 840 ساعت که شامل 34 ساعت در هر هفته برای ترم اول و 13 ساعت در هفته برای ترم 2 می باشد.
 2. ریاضیات که شامل 144 ساعت است که شامل 8ساعت در هفته در ترم دوم می باشد.
 3. تجارت روسی 144 ساعت است که شامل 8 ساعت در هفته در ترم دوم است.
 4. انفورماتیک 54 ساعت که شامل3 ساعت در هفته در ترم دوم است.
 5. اصول علوم طبیعی 36 ساعت که شامل 2 ساعت در هفته می باشد.
 6. تطبیق با آموزش دانشگاه در جمهوری بلاروس 68 ساعت که شامل 2 ساعت در هفته در ترم های اول و دوم می باشد.
 • دوره مهندسی
 1. زبان روسی به عنوان زبان خارجی 840 ساعت که شامل 34 ساعت در هر هفته در ترم اول و 13 ساعت در هفته در ترم دوم است.
 2. ریاضیات 144 ساعت که شامل 8 ساعت در هفته در ترم دوم است.
 3. فیزیک 144 ساعت که شامل 8 ساعت در هفته در ترم دوم است.
 4. انفورماتیک 54 ساعت که شامل 3 ساعت در هفته در ترم دوم است.
 5. شیمی 36 ساعت که شامل 2 ساعت در هفته در ترم دوم است.
 6. تطبیق با آموزش دانشگاه در جمهوری بلاروس 68 ساعت که شامل 2 ساعت در هفته در ترم های اول و دوم می باشد.
 • دوره پری مدیکال در بلاروس

یکی از ویژگی های دانشگاه های پزشکی بلاروس ارائه دوره آماده سازی یا پادفک برای تحصیل در رشته های پزشکی و سایر رشته های تحصیلی در زمینه بهداشت مانند پزشکی عمومی ، دندانپزشکی ، پرستاری و داروسازی است.

آموزش در دوره پادفک در دانشگاه های بلاروس برای دانشجویان این امکان را فراهم می کند که قبل از ورود به دوره اصلی خود یعنی پزشکی دانش لازم در دروس مورد نیاز برای تحصیل پزشکی را بدست آورند.

با توجه به این نکته که دانشجویان بین المللی بدون داشتن مدارک مقدماتی پزشکی شامل زیست شناسی ، شیمی ، فیزیک ، ریاضیات و غیره جذب دانشگاه های بلاروس می شوند در سال اول تحصیل وارد دوره پادفک شده و دانش خود را به روز کرده و افزایش می دهند و آماده تحصیل در رشته مورد نظر خود در زمینه های پزشکی می شوند.

دوره زبان روسی در بلاروس

زبان روسی در بلاروس یکی از دو زبان رسمی است (زبان دیگر بلاروسی است) و زبان روسی در رسانه ها ، آموزش و سایر زمینه های زندگی عمومی در بلاروس به کار می رود و این زبان عملا به عنوان زبان اصلی کشور شناخته می شود.

دوره زبان روسی در بلاروس

دوره های روسی به عنوان یک زبان خارجی در ماه های سپتامبر – ژوئن برگزار می شود ؛ برنامه درسی مطابق با خواسته زبان آموزان بر اساس اصل دروس و برنامه های درسی استوار است.

این دوره های زبان 20 ساعت در هفته در مدت 4 ، 12 ، 18 ، 36 هفته (80-720 ساعت) ارائه می شوند و شامل مطالب مورد نیاز سطح گواهی مهارت زبان هستند.

زبان آموزان قبل از ورود به دوره های زبان روسی بایستی در آزمون تعیین سطح شرکت کرده و بر اساس دانش زبانی خود در سطوح مختلف شروع به فراگیری زبان روسی کنند ، این دوره ها شامل زبان عمومی و تخصصی می باشد که دوره های تخصصی برای اشتغال و یا تحصیل در یک زمینه خاص طراحی شده اند.

دوره های زبان روسی در دانشکده های آموزش پیش دانشگاهی یا پادفک (برای افراد با سطح صفر روسی) و هم در موسسات دیگر برای افراد با سطح ابتدایی روسی در دسترس است. مراحل ثبت نام در دوره های زبان روسی

روش ثبت نام در دوره های زبان روسی در دانشکده روابط بین الملل دانشگاه دولتی بلاروس (BSU) شامل موارد زیر است:

1- مراحل گرفتن دعوت نامه برای تحصیل در دوره های زبان روسی در دانشکده دولتی بلاروس:

 • پر کردن فرم درخواست و ارائه اسناد (کپی پاسپورت ، کپی مدارک آموزشی ، کپی گواهی بهداشت پزشکی) که یک داوطلب باید از طریق ایمیل ارسال کند (تمام اسناد باید به روسی یا انگلیسی ترجمه شوند)
 • بررسی اسناد توسط BSU
 • دعوت نامه برای آموزش ( نسخه دعوت نامه از طریق پست الکترونیکی برای داوطلب ارسال می شود.
 • اصل دعوت نامه به سفارت جمهوری بلاروس در محل اقامت نامزد ارسال می شود)
 • گرفتن ویزای دانشجویی در سفارت بلاروس در محل اقامت نامزد

تهیه ویزای دعوتنامه و دانشجویی قابل پرداخت است ، داوطلب هزینه دعوتنامه را هنگام ورود به مینسک و ویزای دانشجویی را در سفارت جمهوری بلاروس در محل اقامت خود پرداخت می کند.

2- پس از ورود به جمهوری بلاروس ، دانشجو از طریق مراحل زیر می تواند در دوره های زبان روسی ثبت نام کند:

 • ارائه اصل اسناد (گذرنامه ، مدارک آموزشی ، گواهی بهداشت پزشکی) به بخش روابط بین الملل دانشگاه دولتی بلاروس
 • امضای قرارداد آموزش
 • پرداخت شهریه و هزینه دعوت نامه
 • معاینه پزشکی برای کسانی که در خوابگاه BSU زندگی می کنند اجباری است
 • خرید بیمه درمانی (معتبر در جمهوری بلاروس)
 • ثبت نام موقت دوره آموزش لیست قیمت دوره های زبان روسی

موسسه های ارائه دهنده زبان روسی در بلاروس

آموزشگاه زبان لیدر : این موسسه یکی از بهترین مدارس برای مطالعه زبان روسی است ، معلمان به زبان انگلیسی تسلط کامل دارند و می توانند همه ظرافت های زبان روسی را به طور مفصل توضیح دهند ، آموزش زبان روسی یا به صورت حضوری و یا آنلاین انجام می شود.

چندین برنامه برای انتخاب در دسترس است ، در وب سایت این شرکت می توانید یک ماشین حساب پیدا کنید که از طریق آن محاسبه قیمت دوره آسان است.

موسسه فعالیت کارآفرینی : این موسسه چندین برنامه آموزشی از جمله برنامه هایی برای شرکای تجاری خارجی که مایل به مذاکره به زبان روسی هستند را ارائه می دهد ، مدت زمان دوره بسته به برنامه انتخاب شده از 3 تا 6 ماه طول می کشد هزینه و تعداد افراد گروه متفاوت است.

لطفا اطلاعات را از طریق تلفن بررسی کنید ؛ همچنین این دوره ها در مورد ویژگی های فرهنگ و ذهنیت بلاروس مطالبی بیان و ارائه می کند به طوری که دانشجویان خارجی با سهولت بیشتری جذب می شوند.

دانشگاه ایالتی Grodno سالانه یک مدرسه زبان تابستانی برای همه مراجعه کنندگان برگزار می کند ، در این موسسه نه تنها زبان روسی را فرا می گیرند بلکه در مورد فرهنگ و سنت های بلاروس نیز اطلاع کسب می کنند ؛ زبان آموزان در این موسسه با کشور جدید و ساکنان آن آشنا خواهند شد و از بسیاری از رویداد های جالب سازمان یافته در چارچوب آموزش بازدید خواهند کرد.

انواع دوره های زبان روسی در بلاروس

دوره های دانشگاهی : دوره های دانشگاهی برای دانشجویانی که می خواهند مهارت های زبان خارجی خود را افزایش دهند بسیار مناسب است ، نه تنها دانش آموزان اعتبار برای فارغ التحصیلی دریافت می کنند ، بلکه آنها می توانند دوره های دیگر را به زبان روسی بخوانند.

هزینه های تحصیل در بلاروس

معمولا دانشگاه محل تحصیل دانشجو بسته به علاقه دانشجو می تواند گزینه هایی را برای حضور در دانشگاه ارائه دهد ، آنها معمولا برای کمک به همسان سازی فرهنگی و ارتباط شما با سایر دانشجویان دانشگاه خارج از کشور خوابگاه ارائه می دهند.

برنامه های Homestay : کسانی که مشتاق گفتگو با دیگران و فراگیری دوره روسی هستند باید زندگی در یك خانواده بلاروسی را انتخاب کنند كه در خانواده آنها روسی صحبت می كنند.

خانواده های میزبان دوست دارند فرهنگ خود را به اشتراک بگذارند ، در مقایسه با افرادی که به تنهایی زندگی می کنند این افراد پیشرفت بهتری در فراگیری زبان روسی دارند.

 • مطالعه زبان و برنامه های داوطلبانه : یک راه عالی برای یادگیری زبان روسی از طریق برنامه های داوطلبانه است ، علاوه بر داوطلبي سازمان ها دوره هاي آموزش زبان را به داوطلبان ارائه مي دهند تا به آنها كمك كنند تا بتوانند بهتر به جامعه محلي خدمت كنند.
 • غوطه وری فرهنگی : دوره هایی که بر غوطه وری فرهنگی تمرکز دارند بیشتر مربوط به آموزش زبان از طریق فعالیت ها یا سفرهای میدانی است ، تمرکز آنها کمتر بر روی آموزه های سنتی کلاس است و بیشتر به ارائه تجربیات عملی متمرکز هستند.

مزایای فراگیری زبان روسی در بلاروس

بلاروس سابقه طولانی با روسیه دارد و زبان روسی که در این کشور صحبت می شود بسیار تمیز و مناسب است ، مطمئن باشید که زبانی که خواهید آموخت همان تلفظ ، لهجه و واژگانی است که در روسیه استفاده می شود.

زبان روسی برای یادگیری زبان بسیار دشواری است و پس از عربی و ماندارین برای یادگیری در رتبه سوم دشوارترین زبان در جهان قرار دارد.

برای دستیابی به تسلط واقعی به زبان مهم است که کاملا در جنبه های روزمره زندگی ، از خرید مواد غذایی تا شام با دوستان محلی قرار بگیرید.

با توانایی شنیدن ، دیدن و صحبت در زبان روسی در تعاملات روزمره مواردی که در دوره های زبان روسی فرا می گیرید تثبیت می کند ؛ همچنین از عبارات معمول ، جوک ها و تفسیر های اجتماعی که در کلاس تدریس نمی شود آگاه خواهید شد.

هزینه دوره های زبان روسی در بلاروس

هزینه دوره های زبان روسی در بلاروس بسته به نوع دوره یعنی خصوصی ، عمومی و فشرده بودن دوره متفاوت است و از 200 دلار به بالا می باشد ، البته هزینه کلاس های آنلاین از 60 دلار به بالا می باشد.

تحصیل در بلاروس با مدرک دیپلم

بسیاری از متقاضیان ویزای تحصیلی بلاروس به دنبال تحصیل با مدرک دیپلم دردانشگاه های این کشور هستند ، دانش آموزان با دریافت مدرک دیپلم خود می توانند برای ورود به دانشگاه ها اقدام کنند.

تحصیل در بلاروس با مدرک دیپلم

داشتن مدرک دیپلم 12 ساله برای ورود به دانشگاه در هر رشته تحصیلی ضروری است و دانش آموزان در هنگام ثبت نام باید آن را ارائه دهند.

بلاروس کشوری پیشرفته با افراد تحصیل کرده است که تقریبا تمام مردم آن در حوزه تحصیل در سطح استاندارد قرار دارند ، کالج و دانشگاه های متعددی در این کشور قرار دارند و متقاضیان باید در انتخاب مقصد تحصیل در بلاروس با مدرک دیپلم خود بسیار با دقت عمل کنند زیرا در روند اخذ ویزا و پذیرش بسیار موثر است.

دقت داشته باشید که شرایط تحصیل در بلاروس با مدرک دیپلم در رشته های هنر متفاوت است و دانشجویان باید مطابق با شرایط دانشگاه اقدام کنند.

تحصیلات بعد از دیپلم در دانشگاه های بزرگ ، آكادمی ها ، موسسات و دانشكده های عالی ارائه می شود ، از سال 1991 ، تعداد موسسات آموزش عالی و حضور دانشجویان تقریبا دو برابر شده است.

موسسات خصوصی فقط برنامه هایی را در علوم انسانی و اجتماعی ارائه می دهند در حالی که موسسات دولتی برنامه هایی را برای همه رشته های تحصیلی ارائه می دهند.

برنامه تحصیل در بلاروس با مدرک دیپلم

تمام کسانی که قصد تحصیل در مقطع لیسانس و یا دوره های پزشکی کشور بلاروس را دارند باید دوره پیش نیازی به نام پادفک را که پیش از این به معرفی آن پرداختیم را گذرانده و پس از قبولی در امتحان به دانشگاه وارد شوند.

امکان تحصیل در تمامی رشته ها در بهترین دانشگاه های بلاروس برای دانشجویان خارجی وجود دارد و در این زمینه محدودیتی نخواهند داشت.

اولین دوره ای که افراد علاقمند به تحصیل با مدرک دیپلم می توانند به آن وارد شوند مقطع کارشناسی است ، این دوره سه تا چهار سال زمان برده و در اکثر رشته ها زبان تحصیل روسی می باشد ، پس از اتمام دوره کارشناسی دانشجویان می توانند برای مقاطع کارشناسی ارشد و دکترا اقدام کنند،

تحصیل رشته های پزشکی بلاروس با مدرک دیپلم

دانشگاه های بلاروس جهت تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در بلاروس بسیار مورد استقبال دانشجویان بین المللی قرار دارند ، تحصیل در رشته پزشکی با مدرک دیپلم امکان پذیر است اما دانش آموزان باید معدل بالای 16 داشته و در آزمون ورودی دانشگاه پذیرفته شوند.

تحصیل رشته های پزشکی بلاروس با مدرک دیپلم

قبولی در آزمون ورودی دانشجویان را از شرکت در دوره پادفک معاف می کند در غیر این صورت سپری کردن این دوره ضروری است ، آزمون ورودی شامل زیست شناسی ، شیمی و زبان انگلیسی است.

در مواردی که فرد متقاضی تحصیل در رشته های پزشکی به زبان روسی تسلط ندارد و یا نمرات او در دروس زیست شناسی ، شیمی ، فیزیک و ریاضی پایین است باید در دوره های آمادگی یا پادفک شرکت کند.

ظرفیت پذیرش در این رشته ها محدود است و برای ورود به آن باید پشتکار و دقت عمل داشت ، طول دوره پزشکی 6 سال و دندانپزشکی در حدود 5 سال است که دو سال آخر آموزش در کلینیک و بیمارستان ها اختصاص دارد ، پس از دریافت مدرک فارغ التحصیلان باید به مدت یک سال دیگر تحت نظر سایر پزشکان دوره کارآموزی ببینند و سپس به طبابت مشغول شوند.

سطح غیر دانشگاهی

در بلاروس ، دو سطح آموزش حرفه ای پس از متوسطه وجود دارد ، سطح پایین در Tekhnikums / uchilishche و کالج ها پس از تحصیلات عمومی ارائه می شود و از 2 تا 3 سال تحصیل طول می کشد.

سطح بالاتر بعد از تحصیلات متوسطه عمومی در Tekhnikums / uchilishche و کالج ها پس از تحصیلات عمومی عمومی ارائه می شود و از 2 تا 3 سال تحصیل طول می کشد.

دانشجویان از این سطح می توانند در همان رشته تحصیلی وارد دانشگاه شوند و حداکثر تا دو سال معادل سازی واحد های درسی گذرانده در این دوره ها را کسب کنند.

تحصیل رایگان در بلاروس

تحصیل در دانشگاه های ارزان در بلاروس

برخی از کشور های اروپا که کمتر شناخته شده معروف هستند تعدادی از دانشگاه های برتر در سطح جهان را در خود جای داده اند که دانشجویان بین المللی می توانند برای تحصیل در خارج از کشور آن ها را انتخاب کنند.

تحصیل رایگان در بلاروس

بلاروس یکی از این کشور ها است و با تحصیل به عنوان دانشجوی بین المللی در بلاروس می توانید مدرکی را کسب کنید که در اکثر کشور ها معتبر شناخته شده باشد.

بلاروس نیز یکی از کشور های امن برای تحصیل دانشجویان در نظر گرفته می شود که قطعا این کشور را به گزینه ای جذاب تبدیل می کند ، هزینه تحصیل در این کشور مقرون به صرفه است اما روش هایی وجود دارد که می تواند به تحصیل رایگان در بلاروس ختم شود که در ادامه به بررسی و معرفی این روش ها می پردازیم ؛ ضمنا اگر به دنبال تحصیل رایگان در خارج از کشور هستید ، مقاله تحصیل در آلمان را مطالعه نمایید.

اقدام برای دریافت بورسیه تحصیلی

محدودیت های مالی هرگز نباید مانعی برای افراد مستحق تحصیل در دانشگاه های معتبر شوند ، بیشتر دانشگاه ها این واقعیت را تشخیص می دهند ، به همین دلیل است که تصمیم می گیرند بیش از چند بورسیه تحصیلی و برنامه کمک مالی به نیازمندان ارائه دهند.

اگر بورسیه تحصیلی به اندازه کافی بزرگ باشد ، این بورسیه ها به شما کمک می کنند تا در بلاروس به صورت رایگان تحصیل کنید.

درخواست برای برنامه هایی از این دست ، شامل غربالگری و معیار های خاصی به دلیل محدودیت های دانشگاه ها است به همین دلیل دانستن گزینه های خود و انتخاب یکی از مواردی که مناسب شما باشد مهم است.

دانشگاه دولتی بلاروس در مینسک یکی از پرجمعیت ترین شهرهای بلاروس قرار دارد ، بخشی از برنامه Erasmus + هست که یک برنامه اتحادیه اروپا است و بر انجام توافقات دوجانبه برای توسعه تحرک دانشگاهی متمرکز است.

برای دانشجویانی که مایل به استفاده از این برنامه هستند ، بایستی شرایط لازم دریافت بورسیه های تحصیلی را در بخش بورسیه های تحصیلی بلاروس مطالعه کنند.

دانشگاه های ارزان در بلاروس

متوسط هزینه تحصیل در بلاروس 2000-3500 دلار در سال است که برای کسانی که هنگام تحصیل درآمد کسب نمی کنند و یا از کشورهایی که نرخ ارز و نرخ درآمد پایین تری دارند ، گران است.

برخی از دانشگاه های مقرون به صرفه برای کمک به شما در تحصیل در بلاروس به صورت رایگان وجود دارد ، همراه با شهریه ، مقدار عادی هزینه های مورد استفاده برای شرایط زندگی معادل 435 دلار در ماه برای یک شخص در بلاروس است.

داشتن برآوردی از حداقل هزینه های ممکن برای اقامت در بلاروس می تواند به شما ایده خوبی بدهد که آیا برای ادامه تحصیل در این کشور به حمایت مالی نیاز دارید یا خیر.

کار نیمه وقت در بلاروس

برای تحصیل در بلاروس به عنوان دانشجوی بین المللی باید مراحل خاصی را برای دریافت ویزای دانشجویی طی کنید و با دریافت ویزای دانشجویی شما مجاز به کار همزمان با تحصیل هستید.

کار دانشجوی نیمه وقت می تواند روش خوبی برای کسب درآمد و پس انداز کافی برای پرداخت شهریه دانشگاه و خرید کتاب های مورد نیاز شما باشد که می تواند به شما در تحصیل رایگان در بلاروس کمک کند ، با شرایط کار پاره وقت دانشجویی در بخش های بعدی مقاله آشنا خواهیم شد.

دانشگاه های ارزان در بلاروس

دانشگاه دولتی بلاروس (BSU) : این دانشگاه در پایتخت بلاروس یعنی شهر مینسک قرار دارد و دارای 16 دانشکده ، چهار موسسه تحقیقاتی و چندین مرکز تحقیقاتی است.

هزینه های تحصیل در این دانشگاه به برنامه ، سطح تحصیلات و نوع تحصیلات بستگی دارد ، برای دوره های تمام وقت قیمت ها از 1000 دلار تا 5000 دلار در هر سال تحصیلی است.

دانشگاه ایالتی پوشکین برست A،S، : این دانشگاه ارزان در بلاروس برنامه هایی را به زبان انگلیسی ارائه می دهد ؛ هزینه های تحصیل در این دانشگاه برای تحصیلات تمام وقت از 1600 دلار به 2300 دلار در هر سال تحصیلی می رسد ، در مورد تحصیلات پاره وقت شهریه از 1200 دلار تا 1300 دلار در هر سال تحصیلی می رسد.

دانشگاه فنی ملی بلاروس (BNTU) : دانشگاه ملی فنی بلاروس یکی از بزرگترین و معتبرترین دانشگاه های بلاروس است ، هزینه برنامه ها به زبان روسی از 2،650 دلار تا 2،950 دلار است.

در مورد برنامه هایی که به زبان انگلیسی آموزش داده می شوند قیمت ها از 4100 دلار تا 4200 دلار است ؛ این دانشگاه همچنین یک دوره مقدماتی یک ساله را ارائه می دهند که هزینه آن 1800 دلار است.

دانشگاه ایالتی Francysk Skoryna Gomel : دانشگاه دولتی Francysk Skoryna Gomel یکی از قدیمی ترین دانشگاه های بلاروس است ، هزینه برنامه های تحصیلات تکمیلی به زبان روسی از 1100 دلار تا 2460 دلار می رسد و هزینه تحصیل دردوره برنامه های تمام وقت انگلیسی بین 2340 تا 2520 دلار است.

تحصیل به زبان انگلیسی در بلاروس

همان گونه که تا کنون بیان شد زبان رسمی بلاروس زبان روسی و بلاروسی است و دوره های تحصیلی در موسسات آموزشی این کشور به زبان روسی ارائه می شوند البته دولت بلاروس برای جذب دانشجویان بین المللی تعدادی از دوره های تحصیلی خود را در مقطع تحصیلات تکمیلی به زبان انگلیسی ارائه می دهند ، برای تحصیل به زبان انگلیسی اثبات تسلط به زبان انگلیسی ضروری است.

تحصیل به زبان انگلیسی در بلاروس

رشته های برتر ارائه شده به زبان انگلیسی در بلاروس

پزشکی : دانشگاه های پزشکی بسیاری در بلاروس وجود دارد ، دوره های پزشکی این کشور از کیفیت استاندارد برخوردار هستند و در بین بهترین دانشگاه های پزشکی در جهان قرار دارند.

کل دوره تحصیل در رشته پزشکی در دانشگاه های بلاروس به زبان انگلیسی ارائه می شود و مدرک پزشکی دانشگاه های آن در سراسر جهان شناخته شده است ، هزینه تحصیل در دانشگاه های پزشکی مقرون به صرفه است.

MBA : دانشجویانی که برنامه خود را با تمرکز بر مدیریت تجارت به پایان می رسانند ، مدرک تحصیلات تکمیلی را دریافت می کنند که به عنوان کارشناس ارشد مدیریت بازرگانی یا به عنوان MBA شناخته می شود.

مدارک ارائه شده توسط موسسات مدیریت در بلاروس با استاندارد های بین المللی مطابقت دارد ، زبان تدریس در اکثر موسسات مدیریت انگلیسی است ، کیفیت آموزش در دانشگاه های مدیریت بلاروس بسیار عالی است و این موسسات یک فرایند یادگیری مبتنی بر تجربه را ارائه می کنند.

اقتصاد پایه اقتصاد هر کشور در جهان است ، در قرن بیست و یکم جهان به دانش آموختگان با استعداد اقتصاد نیاز دارد زیرا این موضوع به اساس اقتصاد جهان تبدیل شده است.

رشته ها و موضوعات مختلفی تحت عنوان اقتصاد وجود دارد ، اقتصاد تجارت و اقتصاد جهانی دو مقوله اقتصاد هستند و اقتصاد کلان و اقتصاد خرد دو نوع مطالعه در اقتصاد را ارائه می دهند که این رشته های تحصیل در دانشگاه های بلاروس به زبان انگلیسی ارائه می شوند.

دانشگاه های انگلیسی زبان بلاروس

دانشگاه دولتی بلاروس : این دانشگاه دولتی یک مرکز علمی ، آموزشی ، نوآوری و فرهنگی پیشرو در بلاروس است ودارای دانشکده های جغرافیا ، فیزیک ، ریاضیات ، شیمی ، تاریخ ، حقوق ، فلسفه ، کسب و کار ، مدیریت و غیره می باشد ؛ دروس در دانشکده های فیزیک ، رادیو فیزیک و الکترونیک ، شیمی ، جغرافی ، ریاضی کاربردی ، علوم کامپیوتر و زیست شناسی به زبان انگلیسی ارائه می شوند.

تحصیل به زبان انگلیسی در بلاروس

دانشگاه ملی فنی بلاروس : این دانشگاه مهمترین دانشگاه های فنی در بلاروس است و دارای شانزده دانشکده یعنی دانشکده های خودرو ، مدیریت ، مهندسی برق ، فناوری اطلاعات ، معماری ، مهندسی عمران و غیره می باشد ؛ تعدادی از رشته های تحصیلی در این دانشگاه برای متقاضیان تحصیل در بلاروس به زبان انگلیسی نیز ارائه می شوند.

دانشگاه دولتی گومل : این دانشگاه دارای دانشکده های ریاضیات ، فیزیک ، زیست شناسی ، زمین شناسی و جغرافیا ، زبان های خارجی ، تاریخ ، حقوق ، اقتصاد ، فرهنگ فیزیکی ، زبان شناسی و آموزش زبان های خارجی می باشد ، دروس در این دانشگاه به دو زبان انگلیسی و روسی ارائه می شوند.

دانشگاه دولتی انفورماتیک و رادیو الکترونیک بلاروس : دانشگاه دولتی انفورماتیک و رادیو الکترونیک بلاروس دارای دانشکده های انفورماتیک ، مهندسی الکترونیک ، سیستم های رایانه ای و شبکه ، مهندسی و اقتصاد ، نظامی و غیره می باشد و دوره های تحصیل در این دانشگاه علاوه بر زبان روسی به زبان انگلیسی نیز ارائه می شوند.

هزینه تحصیل به زبان انگلیسی در بلاروس

هزینه تحصیل در دانشگاه های بلاروس بسته به رشته تحصیلی و زبان تحصیل متفاوت است و به طور قطع تحصیل به زبان انگلیسی گران تر می باشد برای مثال تحصیل به زبان انگلیسی در رشته پزشکی 4250 دلار برای هر سال تحصیلی می باشد.

تحصیل مهندسی در بلاروس

بلاروس مرکز آموزش دانشگاه ها و دانشکده های مهندسی است ، در این کشور تعداد زیادی از دانشگاه های مهندسی وجود دارد و هر شهر دارای دانشگاه فنی است.

تحصیل مهندسی در بلاروس

دانشگاه های مهندسی در بلاروس دولتی هستند و کیفیت آموزش در دانشگاه های مهندسی این کشور و سیستم آموزشی بلاروس بالا است.

این دانشگاه ها برنامه های مهندسی در زمینه های مختلف مانند مهندسی کامپیوتر ، مهندسی عمران ، مهندسی شیمی ، مهندسی برق ، مهندسی معماری ، مهندسی معدن ، مهندسی نفت ، مهندسی هوافضا ، مهندسی صنایع و غیره را ارائه می دهند.

دانشجویان بین المللی در برنامه های مختلف مهندسی در دانشگاه ها و کالج های مختلف با توجه به رشته مورد نظر خود می توانند در دانشگاه های فنی این کشور به تحصیل بپردازند.

دوره مهندسی و تحصیل رشته های مهندسی در بلاروس در دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی بلاروس با دوره سه تا چهار ساله کارشناسی آغاز می شود و با دوره های کارشناسی ارشد و دکتری تخصصی ادامه می یابد البته در بعضی از دانشگاه های این کشور ، دانشجویان می توانند در دوره کارشناسی ارشد پیوسته ثبت نام کنند و پس از گذشت پنج سال مدرک کارشناسی ارشد دریافت کنند.

برای ورود به دانشگاه های مهندسی بلاروس در مقطع کارشناسی اتمام دوره دبیرستان و تسلط به زبان روسی و بلاروسی الزامی است ، البته در تعدادی از دانشگاه های این کشور امکان تحصیل به زبان انگلیسی نیز وجود دارد.

دلایل تحصیل در رشته مهندسی در بلاروس

اهمیت تحصیل رشته های مهندسی در بلاروس و آموزش مهندسی برای همه جهان بسیار روشن است و نمی توان بدون کمک فارغ التحصیلان مهندسی پروژه ها را در زمینه های مختلف بهبود بخشید ؛ هر پروژه پویا در هر زمینه به ویژه صنعت نمی تواند بدون مهندس زنده و پا بر جا بماند.

اگر فردی حوزه مهندسی را برای حرفه خود انتخاب کرد باید مطمئن باشد که در هر نقطه از جهان ، یک شغل بسیار پر طرفدار در انتظار او است.

رشته های مهندسی در جهان بسیار مورد احترام هستند و در مقایسه با دیگر مشاغل پر اهمیت در سطح جهان با رشته پزشکی برابری می کنند ، میزان دستمزد مهندسین در سراسر جهان نسبتا بالا است و در میان مشاغل پر درآمد در سطح جهان قرار دارند.

دانشگاه های مهندسی بلاروس

دانشگاه دولتی ملی فنی بلاروس : این دانشگاه مهم ترین دانشگاه فنی در بلاروس است که در سال 1920 در شهر مینسک تاسیس شد که دارای دانشکده های مهندسی برق قدرت ، اتومبیل و تراکتور ، فناوری های اطلاعات ، بازاریابی ، مدیریت ، منابع طبیعی ، ارتباطات ، مهندسی عمران و غیره می باشد.

دانشگاه های مهندسی بلاروس

دانشگاه دولتی تکنولوژی بلاروس : این دانشگاه یک موسسه آموزشی تخصصی در زمینه مهندسی و فناوری است که دارای 47 دپارتمان و 11 دانشکده از جمله دانشکده جنگلبانی ، مهندسی شیمی ، مهندسی اقتصاد ، فناوری اطلاعات و غیره می باشد.

دانشگاه دولتی انفورماتیک و رادیو الکترونیک بلاروس : این دانشگاه در سال 1964 در شهر مینسک تاسیس شد ، بیش از 50 هزار مهندس و 1000 دانشجو در مقطع دکترا در این دانشگاه در حال تحصیل هستند ؛ دانشگاه دولتی انفورماتیک و رادیو الکترونیک بلاروس دارای دانشکده های فناوری اطلاعات ، مهندسی ، اقتصاد و غیره می باشد.

دانشگاه دولتی فنی برست : این دانشگاه در سال 1966 در شهر برست تاسیس شد و در رشته های مهندسی عمران ، مهندسی برق و الکترونیک ، اکولوژی ، مهندسی مکانیک و غیره فعالیت دارد.

دانشگاه فنی دولتی پاول سوخو گومل : دانشگاهی در گومل بلاروس است ، این دانشگاه یکی از برجسته ترین موسسات آموزش فنی در جمهوری بلاروس است و رشته های مهندسی برای شاخه هایی از صنعت مانند مهندسی مکانیک ، متالورژی ، مهندسی برق ، اقتصاد ، مهندسی الکترونیک رادیو و فناوری اطلاعات را ارائه می دهد.

هزینه تحصیل رشته های مهندسی در بلاروس

نسبت به دیگر کشور های اروپایی هزینه های تحصیل در بلاروس کمتر است ، به طور متوسط هزینه تحصیل در رشته های مهندسی در بلاروس 3500 دلار برای هر سال تحصیلی است ، البته هزینه تحصیل در سال اول مقداری بیشتر است و حدود 5650 دلار می باشد.

دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم در بلاروس

همان گونه که پیش از این بیان شد بلاروس دارای بیش از 50 موسسه آموزش عالی است که تعدادی از آن ها در بین دانشگاه های برتر جهان بر اساس رتبه بندی های QS ، تایمز و غیره قرار گرفته اند.

دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم در بلاروس

یکی از موارد مهم برای تحصیل در دانشگاه های خارج از کشور مورد تایید وزارت علوم بودن آن دانشگاه است چرا که تنها دارندگان مدارک تحصیلی دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم حق ادامه تحصیل و یا اشتغال در بازار کار ایران را دارند ، پس بهتر است قبل از هر گونه اقدام برای اخذ پذیرش یا ویزای تحصیلی با دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم ایران در بلاروس آشنا شده و از میان این فهرست یک گزینه را انتخاب کرده و برای دریافت پذیرش اقدام کنید.

لازم به ذکر است که فهرست دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم هر ساله توسط وزارت علوم صادر می گردد و ممکن است رنکینگ برخی از دانشگاه ها در فهرست جدید تغییر کند ، پس بایستی آخرین و به روز ترین فهرست را بررسی کرد ؛ طبقه بندی فهرست دانشگاه مورد تایید وزارت علوم در ایران شامل گروه ب یعنی خوب و گروه ج یعنی متوسط می باشد.

گروه ب (خوب)

 1. Belarusian National Technical University
 2. Belarusian State University

گروه ج (متوسط)

 1. Belarusian State Academy of Arts
 2. Belarusian State Agrarian Technical University
 3. Belarusian State Economics University
 4. Belarusian State Pedagogical University M Tank
 5. Belarusian State Technological University
 6. Belarusian State University of Informatics and Radio Electronics
 7. Belarusian-Russian State University
 8. Brest State Technical University
 9. Gomel State University
 10. Grodno State Agrarian University
 11. Minsk State Linguistic University
 12. Polotsk State University
 13. Vitebsk State Academy of Veterinary Medicine
 14. Vitebsk State Technological University
 15. Yanka Kupala State University of Grodno

تحصیل مقطع دکترا در بلاروس

دکترای علوم بالاترین درجه علمی قابل دستیابی در دانشگاه های بلاروس است ، پذیرش بسیار انتخابی و بسیار محدود است ؛ شورای علمی یک موسسه بر اساس سطح پیشرفت علمی نشان داده شده در پایان نامه دکترا که باید یک مشکل اساسی علمی را حل کند ، ارائه یا عدم اعطای مدرک دکتری را تعیین می کند ، این برنامه صرفا پژوهش محور است و مدت آن تا 3 سال است.

تحصیل مقطع دکترا در بلاروس

تحصیلات دکترا را می توان از طریق بودجه دولت ، منابع خود داوطلب یا سازمان تأمین کرد ، تعداد مکان های بودجه دولتی سالانه برای هر موسسه تعیین می شود.

شرایط پذیرش در مقطع دکتری

پیش شرط پذیرش برنامه کاندید علوم ، مدرک کارشناسی ارشد یا معادل آن است ، قبل از ثبت نام ، داوطلبان ملزم به گذراندن به اصطلاح “امتحانات داوطلبان” شامل فلسفه ، زبان خارجی و IT هستند.

متقاضیان همچنین باید متمایل به انجام تحقیقات علمی باشند که توسط انتشارات ، مشارکت در پروژه های تحقیقاتی و نوآورانه ، کنفرانس ها یا سایر مستندات اثبات شده نشان داده می شود.

دوره فوق دکتری نیاز به مدرک کاندید علوم (PhD) دارد ، داوطلبان باید دارای مقالات علمی تالیفی و سایر مطالبی باشند که نتایج تحقیقات علمی را به طور خلاصه بیان می کند و پایه و اساس یک پروژه دکترا است و امکان تکمیل آن را در مدت 3 سال فراهم می کند.

یکی از کشور های جذاب برای تحصیل دکترا ، کاناداست ، بورسیه های بی نظیر و امکانات این کشور برای تحصیل دکترا را در مقاله تحصیل در کانادا به طور کامل بیان کرده ایم.

وضعیت دانشجویان / داوطلبان دکتری

دانشجویان تحصیلات تکمیلی تمام وقت و فوق دکتری به عنوان فراگیر در نظر گرفته می شوند اما دانشجو نیستند ؛ آنها در طول دوره تحصیل بورسیه دولتی ماهیانه دریافت می کنند.

دوره های تحصیل تمام وقت و نیمه وقت در سابقه تجربه حرفه ای گنجانده می شود که برای پیشرفت شغلی در حوزه علمی مهم است ، فارغ التحصیلان دوره اول به عنوان دستیار آموزش از فعالیت علمی در موسسات آموزش عالی برخوردار هستند.

یافتن استاد راهنما در بلاروس

یک استاد راهنما برای تسهیل آموزش دوره اول تحصیلات تکمیلی و آماده سازی پایان نامه دکترا انتخاب می شود ، یک مشاور علمی برای پژوهشگران فوق دکتری انتخاب می شود که در موارد استثنایی ، فراگیران هر دو دوره حق مطالعه و تهیه پایان نامه را به تنهایی یعنی بدون استاد راهنما / مشاور دارند.

یک استاد راهنما باید به طور معمول دارای مدرک DSc باشد ، در حالی که این مدرک حداقل مورد نیاز برای یک مشاور علمی است.

در مواردی که قرار است موضوع تحقیق کار شود استاد راهنما باید دارای یک مدرک مجاز باشد و اگر موضوع انتخابی برای پایان نامه از ترکیب دو رشته باشد به استاد راهنما از هر دو رشته نیاز است.

مدت زمان تحصیل دکترا در بلاروس

دکترا در بلاروس به مدت 4 سال برای آن دسته از دانشجویان خارجی که زبان انگلیسی خوبی دارند تدریس می شود و ترجیح می دهند دکترای خود را به زبان انگلیسی ارائه دهند ، آن دسته از دانشجویان خارجی که زبان انگلیسی خوبی ندارند ، پس از اتمام برنامه مقدماتی خود به مدت 10 ماه می توانند در دوره دکترا در دانشگاه های بلاروس تحصیل کنند ، بنابراین مدت تحصیل آن ها 4 سال و 10 ماه است.

ارزیابی دوره دکتری در بلاروس

هر دانشجوی تحصیلات تکمیلی یک برنامه کاری فردی برای نوشتن فعالیت های تحقیقاتی ، علمی و آموزشی پایان نامه دارد ، دانشجویان تحصیلات تکمیلی هر نیم سال یکبار و در پایان تحصیل گزارشاتی را درباره اجرای برنامه فردی ارائه می دهند.

گزارشات منظم با در نظر گرفتن نظر استاد راهنما در جلسات گروه ارزیابی می شوند ، مراحل ارزیابی پایان نامه به شرح زیر است : یک بررسی مقدماتی در گروه ، ارزیابی پایان نامه و دفاع از پایان نامه در شورای علمی موسسات ؛ امتحان در کمیسیون عالی آزمون.

مدرک نامزد علوم (PhD) با توجه به دفاع از پایان نامه عمومی توسط شورای علمی موسسه آموزشی اعطا می شود و تصمیم اعطای درجه توسط کمیسیون عالی تأیید تصویب می شود.

محققان فوق دکتری همچنین دارای یک طرح تحقیقاتی مصوب هستند و موظف به انجام تحقیقات طبق برنامه ریزی ، انتشار مقالات در مجلات علمی ، گزارش گیری در کنفرانس ها و خلاصه کردن مطالب تحقیق در قالب نسخه خطی پایان نامه هستند.

مدرک دکترای علوم پس از دفاع موفق از تز عمومی توسط شورای علمی موسسه آموزشی اعطا می شود ، تصمیم اعطای مدرک توسط کمیسیون عالی تأیید تصویب می شود.

بورسیه های تحصیلی در بلاروس

یکی از مزایای تحصیل در بلاروس اعطای کمک هزینه ها و بورسیه های تحصیلی متنوع است ، این بورسیه ها از سوی دولت ، دانشگاه ها و سایر موسسات اعطا می شوند.

بورسیه های تحصیلی در بلاروس

در اکثر موارد دانشجویان بین المللی در بلاروس 50٪ بورسیه تحصیلی توسط دانشگاه ها را دریافت می کنند ، با این حال ، دانشجویانی که مدارک علمی فوق العاده ای را کسب کرده اند فرصت های بیشتری برای بورسیه دارند.

دانشجویانی که در طول دوره تحصیل خود در بلاروس نیز یک معدل علمی چشمگیر دارند ، مشمول بورسیه تحصیلی می شوند که به صورت ترمی تمدید می شود البته به شرط این که دانشجو بتواند آن معدل را حفظ کند ؛ معدل برای حفظ بورسیه تحصیلی به دانشگاه های مربوطه بستگی دارد.

بورسیه های رئیس جمهور بلاروس

هر ساله بورسیه های رئیس جمهور بلاروس به دانشجویان کارشناسی ارشد آینده دار اعطا می شود ، این موارد به طور خاص به دانشجویانی اعطا می شود که در زمینه های خاصی به نام رشته های اولویت دار مانند علوم فنی ، علوم انسانی ، پزشکی و غیره پایان نامه ارائه می دهند ؛ این بورسیه ها از طریق صندوق ویژه رئیس جمهور بلاروس ارائه می شوند.

بنابراین ، دانشجویان می توانند از طریق این بورسیه تحصیلی هزینه های تحصیل و سایر هزینه های مربوطه خود را تأمین کنند.

دانشجویان داخلی و خارجی دانشگاه های مختلف می توانند برای این بورسیه ها در بلاروس اقدام کنند ، بنابراین لازم است وب سایت دانشگاه خود را از نظر روند و جزئیات درخواست بورسیه تحصیلی بررسی کنید.

برنامه بورسیه تحصیلی ویشگراد

ویشگراد برای پیشرفت ایده های نوآورانه در اروپای مرکزی و شرقی بورسیه تحصیلی ارائه می دهد ، بورسیه تحصیلی برای دانشجویان کارشناسی ، کارشناسی ارشد و دانشجویان پس از کارشناسی ارشد برای کلیه گرایش ها به زبان های مختلف ارائه می شود.

این بورسیه برای حداکثر چهار ترم در موسسات مختلف در کشور های ویشگراد با مقدار مشخصی در هر ترم ارائه می شود ، دارندگان بورسیه می توانند با بورسیه ارائه شده در خارج از کشور در دانشگاه های معتبر تحصیل کنند.

بلاروسی ها همچنین واجد شرایط درخواست بورسیه هستند و دانشجویان سایر کشور های ویشگراد می توانند برای بورسیه دانشگاه بلاروس اقدام کنند.

اراسموس + برای تحصیلات عالی در بلاروس

اراسموس + برنامه اتحادیه اروپا برای حمایت از آموزش ، جوانان ، آموزش و ورزش در اروپا است ، بلاروس یکی از کشور های شریک همسایه اتحادیه اروپا است ، Erasmus + برای دانشجویانی که در یک برنامه تحصیلی در یک موسسه معتبر ثبت نام کرده اند ، امکان تحصیل در خارج از کشور را از طریق برنامه مبادله در کشورهای برنامه و از کشور های شریک فراهم می کند.

دوره تحصیل در خارج از کشور بین 3 تا 12 ماه است و اراسموس + کمک هزینه های سفر و زندگی دانشجویان را در این برنامه تأمین می کند.

دانشجویان همچنین می توانند برای مقاطع کارشناسی ارشد مشترک اراسموس موندوس اقدام کنند که توسط کنسرسیوم موسسات آموزش عالی ارائه می شود.

بورسیه تحصیلی با بودجه اتحادیه اروپا به دانشجویان ممتاز ثبت نام شده در این مقاطع تحصیلی ارائه می شود ، بورسیه تحصیلی کلیه هزینه های مربوط به مدرک تحصیلی را پوشش می دهد.

بورسیه تحصیلی دانشگاه فنی دولتی بلاروس

در این دانشگاه انواع مختلف بورسیه تحصیلی به دانشجویان ارائه می شود ، این موارد شامل بورسیه تحصیلی ، بورسیه اجتماعی ، بورسیه تحصیلی ویژه ، بورسیه تحصیلی شخصی و همچنین بورسیه تحصیلی رئیس جمهوری بلاروس می باشد.

این بورسیه ها برای دانشجویانی است که عملکرد برجسته تحصیلی از خود نشان داده اند و بر محتوای دوره تسلط دارند ، این موارد برای دانشجویان کارشناسی ارشد و تحصیلات تکمیلی دانشگاه ارائه می شوند.

مبلغ بورسیه بر اساس ضریب افزایش دانشگاه محاسبه می شود و جدا از این ، بورسیه های تحصیلی مختلف نیز در دانشگاه ارائه می شوند.

بورسیه دانشگاه ایالتی یانکا کوپالا در گرودنو

این دانشگاه به دانشجویان بین المللی 2-6 دوره با توجه به نتایج دوره آنها پاداش می دهد و این کمیسیون ویژه تصمیم به اعطای جایزه به دانشجویان بین المللی دارد ؛ علاوه بر این ، این دانشگاه دارای یک سیستم تخفیف برای تحصیل در سال اول است.

دانشجویان خارجی که از بخش مقدماتی ( پادفک ) فارغ التحصیل شده اند می توانند مقدار معینی تخفیف در شهریه خود دریافت کنند ؛ علاوه بر این ، دانشجویان برجسته کارشناسی ارشد تمام وقت این دانشگاه واجد شرایط بورسیه تحصیلی رئیس جمهور بلاروس هستند.

کار پاره وقت دانشجویی در بلاروس

یکی از ویژگی های تحصیل در بلاروس امکان کار همزمان با تحصیل برای دانشجویان بین المللی در این کشور است ، دانشجویان بین المللی که به صورت تمام وقت در دانشگاه های این کشور مشغول به تحصیل هستند ، می توانند به صورت پاره وقت تا 35 ساعت در هفته کار کنند.

کار پاره وقت دانشجویی در بلاروس

مشکلی برای یافتن شغل پاره وقت دانشجویی در بلاروس وجود ندارد ، دانشجویان در اینجا واقعا یک فرصت بزرگ دارند ، اما در آغاز مطمئنا نمی توانند پول زیادی بدست آورند و باید تصمیم بگیرند که دوست دارند در چه حوزه ای کار کنند که البته ما کار در زمینه تحصیل را به شما توصیه می کنیم.

احتمال بدست آوردن مشاغل نیمه وقت در بلاروس کاملا مناسب است ، بیشتر دانشجویان در مراکز تماس بین المللی و مدارس آموزش زبان انگلیسی کار می کنند اما فقط به این موارد ختم نمی شود و برخی از آنها رستوران / کافه باز می کنند.

به عنوان یک دانشجو ، می توانید با تدریس TEFL / TESOL برای تدریس زبان انگلیسی در بلاروس حقوق دریافت کنید ، شغل تدریس انگلیسی در بلاروس راهی خارق العاده برای زندگی و دریافت حقوق برای پرداخت شهریه شماست.

اگر مجهز به یک گواهینامه بین المللی TEFL / TESOL باشید می توانید در بلاروس یا هرجای دیگر مشغول به کار شوید و حقوق تدریس زبان انگلیسی دریافت کنید.

فراتر از موارد ذکر شده موسسات درگیر کارآموزی دانشجویان از طریق دانشکده های خود می شوند که این کارآموزی ها باعث می شود دانشجویان برای کار خود در آینده آماده شوند.

به دلیل اقتصاد نسبتا خوبی که دارد ، اکثر دانشجویان بلاروسی در پایان دوره های دانشگاهی خود دانش بالایی در صنایع و شرکت ها کسب کرده اند.

یافتن کار پاره وقت دانشجویی

ما به عنوان مشاوران موسسه مهاجرتی چند شاخص برای کمک به دانشجویان هنگام جستجوی کار پاره وقت در بلاروس بیان می کنیم:

 • CV خود را به خوبی جمع آوری و مکتوب کنید
 • در جستجوی پست ها یا جای خالی برای مشاغل پاره وقت باشید ، ابتدا در دانشگاه و سپس فراتر از آن را جستجو کنید
 • زبان محلی را بیاموزید و با ساکنان محلی بیشتر آشنا و نزدیک شوید.
 • برای کاهش هزینه های حمل و نقل ابتدا مکان های شغلی نزدیک به محل اقامت خود را بررسی کنید
 • برخی از مکان ها برای جستجوی کار عبارتند از کافه ها ، بارها ، رستوران ها ، سوپرمارکت ها ، فروشگاه های لباس ، کتابخانه ، کارواش ، مزارع.

نکاتی برای دانشجویان متقاضی کار پاره وقت در بلاروس

 • دانشجویان می توانند فرصت های شغلی پاره وقت را در محل دانشگاه خود جستجو کنند.
 • گزینه هایی مانند کار در کافه تریا ، کتابخانه ، پشتیبانی از بخش اداری برای دانشجویان در دسترس است.
 • علاوه بر این ، می توان برای صرفه جویی در وقت و هزینه رفت و آمد به دنبال مشاغل نزدیک کالج ها یا محل اقامت بود.
 • دانشجویان می توانند با همکلاس های خود که در حال کار در مورد مشاغل دانشجویی هستند صحبت کنند و از آن ها در یافتن کار مناسب کمک بگیرند.
 • اشتغال به صورت پاره وقت یکی از بهترین گزینه های موجود برای دانشجویان است ، زیرا تجربه و پشتیبانی مالی زیادی را برای دانشجویان فراهم می کند.
 • گزینه هایی وجود دارد که دانشجویان می توانند در خارج از محل دانشگاه خود از آن استفاده کنند که شامل کار در یک پارک تفریحی ، فروشگاه های مواد غذایی ، مراکز خرید ، نمایشگاه ها ، رستوران ها ، پمپ بنزین ها ، یا حتی کار در خانه و غیره است.
 • فرصت های زیادی وجود دارد که دانشجویان می توانند به راحتی از آنها استفاده کنند.

بیمه دانشجویی در بلاروس

هر دانشجویی که به بلاروس می آید برای دوره حضور خود در دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی این کشور به بیمه درمانی ضروری احتیاج دارد.

بیمه دانشجویی در بلاروس

دانشجویان با کمک بیمه درمانی می توانند از خدمات بهداشتی رایگان در موسسات بهداشت عمومی در صورت صدمات و حوادث بهره مند شوند ، همچنین قبل از شروع هر سال تحصیلی دانشجویان به کنترل چک آپ نیاز دارند.

چک آپ شامل آزمایش خون ، آزمایش چشم ، اشعه ایکس ریه ، KBB است و طبق نتایج آزمایش کسانی که مشکلات پزشکی دارند می توانند در بیمارستان ها معالجه و درمان شوند ، دانشجویانی که تست های پزشکی آن ها بدون بیماری ثبت می شود می توانند تحصیلات عالی خود را ادامه دهند.

دانشجویان محصل در دانشگاه های بلاروس می توانند از بیمارستان های دانشجویی در صورت ابتلا به بیماری بهره مند شوند ، دارو ها را می توان در داروخانه ها یافت ، به عنوان مثال دندانپزشکان بسیار ارزان تر از ترکیه هستند.

بیمه درمانی شامل درمان پزشکی و دارویی دانشجویان نمی باشد اما شامل حوادث و جراحاتی است که در بلاروس رخ داده است ، اما عمل و بیماری های مزمن در لیست بیمه گنجانده نشده است ؛ جمهوری بلاروس توجه زیادی به سلامت افراد دارد ، همچنین در صورت نیاز از حمل و نقل دانشجو به بیمارستان را ارائه می کند.

بیمه درمانی باید برای یک دوره اقامت موقت یک شهروند خارجی در جمهوری بلاروس معتبر باشد ، بنابراین یک شهروند خارجی که چندین بار به جمهوری بلاروس سفر کرده حق دارد برای هر سفر قرارداد بیمه درمانی منعقد کند.

بیمه درمانی در بلاروس

تمام شهروندان خارجی که در بلاروس اقامت دارند ، به بیمه درمانی احتیاج دارند ؛ یک بیمه نامه دارای شماره تلفن هایی است که در صورت لزوم با آنها تماس گرفته می شود.

دولت بلاروس 2 شرکت بیمه را تأیید کرده است تا بیمه درمانی اجباری را برای شهروندان خارجی تهیه کنند ، این دو شرکت بیمه شامل “Beleksimgarant” و “Belgosstrakh” است و سیاست های بیمه آن شرکت ها در قلمرو جمهوری بلاروس معتبر و اجباری است.

تمام ایست های بازرسی در مرزهای بلاروس و همچنین فرودگاه ها و ایستگاه های راه آهن دارای دپارتمان های سازمان های بیمه ای دولتی بلاروس هستند که در آن یک گردشگر خارجی می تواند بیمه نامه پزشکی را دریافت کند.

مراقبت های پزشکی رایگان در بلاروس

به طور رسمی مراقبت های بهداشتی در بلاروس رایگان است ، با این حال ، یک بلاروسی یا یک دانشجوی محصل در دانشگاه های بلاروس نمی تواند حتی خدمات اولیه را به صورت رایگان دریافت کند.

بخشهایی از سیستم مراقبت های بهداشتی وجود دارد که مردم مجبور به پرداخت هزینه نیستند که شامل اقامت در یک بیمارستان مشترک ، زایمان ، واکسیناسیون و دیگر خدمات اورژانسی رایگان است اما خدمات پزشکی فراتر از آن مانند خدمات دندانپزشکی فقط با هزینه اضافی در سطح قابل قبولی ارائه می شوند.

الزامات بیمه نامه دانشجویی در بلاروس

 • بیمه نامه باید شامل نام کامل دانشجو باشد
 • باید در قلمرو جمهوری بلاروس معتبر باشد
 • باید تاریخ اقامت دانشجو در بلاروس را پوشش دهد
 • باید مبلغ 10000 یورو یا بیشتر اعتبار داشته باشد
 • همچنین باید شامل تمام اطلاعات مربوط به آژانس بیمه دانشجو باشد

خوابگاه های دانشجویی کشور بلاروس

یکی از ویژگی های تحصیل در بلاروس امکان کار همزمان با تحصیل برای دانشجویان بین المللی در این کشور است ، دانشجویان بین المللی که به صورت تمام وقت در دانشگاه های این کشور مشغول به تحصیل هستند ، می توانند به صورت پاره وقت تا 35 ساعت در هفته کار کنند.

خوابگاه های دانشجویی کشور بلاروس

مشکلی برای یافتن شغل پاره وقت دانشجویی در بلاروس وجود ندارد ، دانشجویان در اینجا واقعا یک فرصت بزرگ دارند ، اما در آغاز مطمئنا نمی توانند پول زیادی بدست آورند و باید تصمیم بگیرند که دوست دارند در چه حوزه ای کار کنند که البته ما کار در زمینه تحصیل را به شما توصیه می کنیم.

احتمال بدست آوردن مشاغل نیمه وقت در بلاروس کاملا مناسب است ، بیشتر دانشجویان در مراکز تماس بین المللی و مدارس آموزش زبان انگلیسی کار می کنند اما فقط به این موارد ختم نمی شود و برخی از آنها رستوران / کافه باز می کنند.

به عنوان یک دانشجو ، می توانید با تدریس TEFL / TESOL برای تدریس زبان انگلیسی در بلاروس حقوق دریافت کنید ، شغل تدریس انگلیسی در بلاروس راهی خارق العاده برای زندگی و دریافت حقوق برای پرداخت شهریه شماست.

اگر مجهز به یک گواهینامه بین المللی TEFL / TESOL باشید می توانید در بلاروس یا هرجای دیگر مشغول به کار شوید و حقوق تدریس زبان انگلیسی دریافت کنید.

فراتر از موارد ذکر شده موسسات درگیر کارآموزی دانشجویان از طریق دانشکده های خود می شوند که این کارآموزی ها باعث می شود دانشجویان برای کار خود در آینده آماده شوند.

به دلیل اقتصاد نسبتا خوبی که دارد ، اکثر دانشجویان بلاروسی در پایان دوره های دانشگاهی خود دانش بالایی در صنایع و شرکت ها کسب کرده اند.

یافتن کار پاره وقت دانشجویی

ما به عنوان مشاوران موسسه مهاجرتی چند شاخص برای کمک به دانشجویان هنگام جستجوی کار پاره وقت در بلاروس بیان می کنیم:

 • CV خود را به خوبی جمع آوری و مکتوب کنید
 • در جستجوی پست ها یا جای خالی برای مشاغل پاره وقت باشید ، ابتدا در دانشگاه و سپس فراتر از آن را جستجو کنید
 • زبان محلی را بیاموزید و با ساکنان محلی بیشتر آشنا و نزدیک شوید.
 • برای کاهش هزینه های حمل و نقل ابتدا مکان های شغلی نزدیک به محل اقامت خود را بررسی کنید
 • برخی از مکان ها برای جستجوی کار عبارتند از کافه ها ، بارها ، رستوران ها ، سوپرمارکت ها ، فروشگاه های لباس ، کتابخانه ، کارواش ، مزارع.

نکاتی برای دانشجویان متقاضی کار پاره وقت در بلاروس

 • دانشجویان می توانند فرصت های شغلی پاره وقت را در محل دانشگاه خود جستجو کنند.
 • گزینه هایی مانند کار در کافه تریا ، کتابخانه ، پشتیبانی از بخش اداری برای دانشجویان در دسترس است.
 • علاوه بر این ، می توان برای صرفه جویی در وقت و هزینه رفت و آمد به دنبال مشاغل نزدیک کالج ها یا محل اقامت بود.
 • دانشجویان می توانند با همکلاس های خود که در حال کار در مورد مشاغل دانشجویی هستند صحبت کنند و از آن ها در یافتن کار مناسب کمک بگیرند.
 • اشتغال به صورت پاره وقت یکی از بهترین گزینه های موجود برای دانشجویان است ، زیرا تجربه و پشتیبانی مالی زیادی را برای دانشجویان فراهم می کند.
 • گزینه هایی وجود دارد که دانشجویان می توانند در خارج از محل دانشگاه خود از آن استفاده کنند که شامل کار در یک پارک تفریحی ، فروشگاه های مواد غذایی ، مراکز خرید ، نمایشگاه ها ، رستوران ها ، پمپ بنزین ها ، یا حتی کار در خانه و غیره است.
 • فرصت های زیادی وجود دارد که دانشجویان می توانند به راحتی از آنها استفاده کنند.

بهترین دانشگاه های بلاروس

در بلاروس ۴۸ دانشگاه وجود دارد که بسیاری از آنها در پایتخت آن یعنی مینسک مستقر هستند ، علاوه بر دانشگاه های عمومی ، دانشکده های تخصصی مانند دانشگاه علوم پزشکی بلاروس و دانشگاه های فنی مانند دانشگاه فنی ملی بلاروس در این کشور وجود دارد.

بهترین دانشگاه های بلاروس

دو دانشگاه بلاروس در رتبه بندی دانشگاه برتر جهان بر اساس رتبه بندی QS در سال ۲۰۱۸ رتبه های برجسته ای را به خود اختصاص دادند ، در ادامه چهار مورد از بهترین دانشگاه های بلاروس طبق آخرین رتبه بندی EECA ( رتبه بندی دانشگاه های برتر در اروپا و آسیای مرکزی ) را معرفی می کنیم.

دانشگاه ایالتی مینسک بلاروس

دانشگاه ایالتی مینسک بلاروس (BSU) رتبه ۳۳۴ را در رتبه بندی دانشگاه های جهانی QS در سال ۲۰۱۸ به خود اختصاص داده است که نسبت به سال گذشته ۲۰ جایگاه رتبه خود را بالا برده و در رتبه بندی دانشگاه های EECA ، رتبه ۲۱ را داراست که نسبت به سال گذشته ۱۸ جایگاه رتبه خود را ارتقا داده است.

این دانشگاه در شهر در سال ۱۹۲۱ تاسیس شد و بزرگترین دانشگاه در این کشور است با بیش از ۴۰۰ دانشگاه و موسسات علمی در سراسر جهان مشارکت دارد ، حدود ۳۰۰۰۰ دانشجو در دانشگاه ایالتی مینسک در حال تحصیل هستند که ۲۰۰۰ دانشجوی خارجی در بین آن ها وجود دارند.

این دانشگاه دارای ۳۰۰۰ کارکنان آموزشی است که به قرار گیری در بین ۱۰۰ دانشگاه برتر جهان کمک می کند و یکی از شش شاخص برای رتبه بندی جهانی است.

BSU مجموعه ای جدایی ناپذیر از واحدهای دانشگاهی ، پژوهشی ، تولیدی ، اجتماعی و فرهنگی ، اداری ، کمکی و سایر واحد ها است ، در ساختار دانشگاه 16 دانشکده و 4 موسسه آموزشی است که در زمینه مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد آموزش می دهند.

دانشگاه فنی ملی بلاروس

این دانشگاه نیز در در مینسک قرار دارد و از بهترین دانشگاه های بلاروس به شمار می آید ، در حال حاضر در رتبه بندی جهانی بین رتبه ۷۵۱ تا ۸۰۰ و در رتبه بندی EECA در رتبه ۷۹ قرار دارد.

این دانشگاه در سال ۱۹۲۰ تأسیس شد و امروزه دارای ۱۷ دانشکده در ۸۹ رشته ، ۱۲۱ تخصص و بیش از ۳۵۰۰۰ دانشجوی ثبت نام شده است.

علاوه بر این ، BNTU امکانات مختلفی را برای رشد و سرگرمی شخصی دانشجویان فراهم می کند که شامل زمین های ورزشی ، مراکز فرهنگی ، کتابخانه ها ، باشگاه های دانشجویی و غیره است و براساس وبومتریک ، BNTU در بین 25٪ از بهترین دانشگاه های جهان قرار دارد.

دانشگاه دولتی انفورماتیک و رادیو الکترونیک بلاروس

دانشگاه دولتی انفورماتیک و رادیو الکترونیک بلاروس (BSUIR) که در مینسک مستقر است ، در آخرین رتبه بندی EECA رتبه ۱۱۸ را کسب کرده و بالاترین نمره را برای شاخص محبوبیت در بین کارفرما ها کسب کرده است.

این دانشگاه در سال ۱۹۶۴ تأسیس شد و همانطور که از نامش مشخص است ، دانشجویان را در زمینه علوم رایانه ، رادیو الکترونیک و ارتباطات راه دور آموزش می دهد.

این دانشگاه دوره های آموزش خود را به زبان انگلیسی در حوزه های دانشگاهی و از طریق آموزش از راه دور و همچنین برنامه هایی که در سال تحصیلی دایر هستند ، ارائه می دهد تا دانشجویان بتوانند به زبان روسی یا انگلیسی مهارت خود را به سطح مورد نیاز ارتقا دهند.

این دانشگاه شامل 16 دانشکده است که آموزش با کیفیت بالا را در 134 تخصص ارائه می دهد و بیش از 35000 دانشجو را در دوره های پیشرفته BA ، MA ، PhD و post-دکترای آموزش می دهد ؛ تعداد بیش از 2100 استاد و دانشمند بسیار واجد شرایط در تدریس و تحقیق در این دانشگاه وجود دارد.

دانشگاه دولتی انفورماتیک و رادیو الکترونیک بلاروس دارای 35 آزمایشگاه تحقیقاتی ایجاد نوآوری ، انتقال فن آوری و همکاری با تولید و 10 موسسه است که دوره های جدید را در جدیدترین زمینه های فناوری و اقتصاد ارائه می دهد.

دانشگاه ایالتی یانکا کوپالا در گرودنو

این دانشگاه رتبه ی ۱۹۱-۲۰۰ را در رتبه بندی EECA به خود اختصاص داده است ، دانشگاه ایالتی یانکا کوپالا گرودنو (YKSUG) در گرودنو در غرب بلاروس قرار دارد و در حدود ۱۸۰۰۰ دانشجو دارد که بیشتر آنها دانشجویان کارشناسی هستند.

این دانشگاه در سال ۱۹۴۰ به نام یانکا کوپالا معروف شده بود ، اکثر دوره های آن به زبان روسی تدریس می شود اما دوره های آموزشی به زبان انگلیسی در رشته های ریاضیات ، فناوری اطلاعات ، گردشگری و مهمان داری ، حقوق بین الملل ، اقتصاد و امور مالی در این دانشگاه تدریس می شوند.

این دومین موسسه آموزشی (پس از BSU) در جمهوری بلاروس است که در آن سیستم کارت شناسایی الکترونیکی دانشجو معرفی شده است.

در حال حاضر: 17000 دانشجو ، 284 دانشجوی کارشناسی ارشد ، 162 دانشجوی تحصیلات تکمیلی ، 40 استاد ، 261 دانشیار و 316 داوطلب علوم در دانشگاه ایالتی یانکا کوپالا حضور دارند ؛ این دانشگاه شامل 17 دانشکده و 79 دپارتمان است و کتابخانه تحقیقاتی دانشگاه بیش از 700000 کتاب دارد.

بهترین شهر های بلاروس برای تحصیل

بلاروس کشوری دور از دریا در اروپای شرقی است ، این کشور از نظر اقتصادی با ثبات است اما برای تامین مواد خام تا حدود زیادی به روسیه وابسته است.

بهترین شهر های بلاروس برای تحصیل

همان گونه که پیش از این بیان شد بلاروس دارای چهل و هشت دانشگاه است که اغلب آن ها در شهر مینسک یعنی پایتخت این کشور و بهترین شهر بلاروس برای تحصیل قرار دارند ؛ البته علاوه بر شهر مینسک دیگر شهر های این کشور گزینه های مطلوبی برای تحصیل در خارج از کشور به شمار می آیند.

دیگر شهر های مهم و بزرگ این کشور گومیل ، موگلیف ، ویتبسک ، گرودنا ، برست ، بابرویسکا ، بارانویچی ، باریساوو ، اورشا ، پینسکا ، مازیر ، سالیگورسک و نواپولاتسک نام دارند که می توانند پذیرای دانشجویان داخلی و بین المللی از سراسر جهان باشند.

مینسک بهترین شهر بلاروس برای تحصیل

مینسک بزرگترین شهر و پایتخت بلاروس است که جمعیت آن بالغ بر دو میلیون نفر است که ادارات سازمان کشور های مشترک المنافع در آن واقع شده است ، این شهر در کنار رود های سویسلاچ و نیامیها قرار دارد ، این شهر دارای ۴۵۱ کودکستان ، ۲۴۱ مدرسه ، ۲۲ کالج آموزشی ، ۲۹ موسسه آموزش عالی و ۱۲ دانشگاه ملی مهم می باشد.

از مهم ترین موسسات آموزشی این شهر می توان به آکادمی مدیریت دولتی تحت نظارت رئیس جمهور بلاروس ، دانشگاه دولتی بلاروس ، دانشگاه دولتی فناوری کشاورزی بلاروس ، دانشگاه فنی ملی بلاروس ، دانشگاه پزشکی دولتی بلاروس ، دانشگاه اقتصاد دولتی بلاروس ، دانشگاه فناوری دولتی بلاروس ، دانشگاه زبان شناسی ایالت مینسک ، دانشگاه دولتی هنر و فرهنگ و غیره اشاره کرد.

مینسک پایتخت اقتصادی بلاروس است ، بخشهای صنعتی و خدماتی را توسعه داده است که نه تنها شهر ، بلکه کل ملت را تأمین می کند مشارکت های مینسک تقریبا 46٪ از بودجه بلاروس را تشکیل می دهد ، بنابراین فرصت های بسیاری برای یافتن کار پاره وقت دانشجویی در این شهر وجود دارد.

گرودنا

گرودنا شهری در بلاروس غربی است ، این شهر در منطقه نمان نزدیک به مرز های لهستان و لیتوانی قرار دارد ؛ جمعیت ساکنین این شهر بیش از ۳۶۰ هزار نفر است و دارای دانشگاه های متعددی است که در میان برترین دانشگاه های برتر این کشور قرار دارد.

گردونو یکی از بهترین شهر های قرون وسطایی بلاروس است که آثار تاریخی و دیدنی بیشتری نسبت به شهر های دیگر از جمله کلیسای Kalozha متعلق به قرن 12 حفظ کرده است.

نزدیکی گردونو به مرز لهستان (حدود 12 مایل دورتر) به معنای وجود یک جامعه بزرگ لهستانی در اینجا و احساس فرهنگ لهستانی است و همچنین دارای تمرکز قابل توجهی از کاتولیک های روم است.

از میان این دانشگاه ها می توان به دانشگاه دولتی یانکا کوپالای گرودنا ، دانشگاه پزشکی دولتی گرودنا ، دانشگاه کشاورزی گرودنا اشاره کرد که گرودنا را به یکی از شهر های عالی بلاروس برای تحصیل تبدیل کرده است.

گومیل

گومیل یک مرکز اداری منطقه گومل با حدود ۵۲۰ هزار نفر جمعیت است که دومین شهر پر جمعیت بلاروس به شمار می آید ، آب و هوای این شهر معتدل و قاره ای است ، از سال ۱۹۹۰ دانشگاه فنی سوخوی همیل و دانشگاه پزشکی گومیل دانشجویان بین المللی بسیاری را از سراسر کشور های جهان جذب خود کرده اند.

جاذبه اصلی تاریخی این شهر کاخ زیبا و پارک گومیل است که 800 متر در امتداد ساحل سمت راست سوژ قرار دارد و یک پیاده روی بسیار آرام و زیبا را ایجاد می کند ، که مورد علاقه گردشگران و ساکنان محلی است.

دانشگاه های شهر گومیل شامل دانشگاه پزشکی دولتی گومیل یعنی جوانترین دانشگاه از چهار دانشگاه پزشکی بلاروس و دانشگاه ایالتی Francisk Skorina Gomel می باشد و همین دلایل باعث می شود که گومیل یکی از بهترین شهر های بلاروس برای تحصیل به شمار آید.

برست

باید توجه داشت که با شهری به همین نام فرانسه اشتباه گرفته نشود ، برست در جنوب غربی بلاروس ، درست در مرز با لهستان واقع شده است و حدود 340141 نفر را در خود جای داده است ، به دلیل ترکیبی از فرهنگ های تاریخی و قلعه قرن نوزدهم مشهور است که به افتخار دفاع از قلعه برست در ژوئن 1941 افتخار “قلعه قهرمان” به آن اعطا شد.

از دیگر جا های دیدنی که می توانید در اوقات فراغت خود در این شهر از آن لذت ببرید پارک 20 هکتاری شهر برست ، موزه عالی فناوری راه آهن و کلیسای نیکالایفسکی در فضای باز است ؛ دو دانشگاه در برست وجود دارد که شامل دانشگاه ایالتی پوشکین برست A،S، و دانشگاه فنی ایالتی برست است.

ویتبسک

ویتبسک شهری در بلاروس است که دارای بیش از ۳۴۲ هزار نفر جمعیت می باشد و به عنوان چهارمین شهر بزرگ در بلاروس شناخته می شود ، این شهر یکی از شهر های بلاروس با جاذبه های تاریخی و گردشگری بسیاری است.

علاوه بر این جاذبه ها دانشگاه های معتبری مانند دانشگاه پزشکی دولتی ویتبسک ، دانشگاه دولتی ویتبسک ، آکادمی دامپزشکی ویتبسک در این شهر قرار دارند که هر ساله پذیرای دانشجویان بسیاری از داخل و خارج از بلاروس می باشند.

هزینه های تحصیل در بلاروس

هزینه های تحصیل در بلاروس بسته به برنامه انتخاب شده و سطح تحصیلات متفاوت است ، هزینه تحصیل در این کشور مقرون به صرفه است.

هزینه های تحصیل در بلاروس
 • هزینه های تحصیل در یک دوره آمادگی 1 ساله : دانشجویان بین المللی می توانند انتظار داشته باشند که برای برنامه آمادگی 1 ساله بین 1600 دلار تا 1800 دلار بپردازند ، البته دانشجویان بین المللی که بر اساس توافق نامه های بین دانشگاهی یا بین المللی به بلاروس آمده اند هزینه تحصیل به توافق نامه آن ها بستگی دارد.
 • چرخه اول آموزش عالی ( کارشناسی ) : هزینه های تحصیل در دوره اول تحصیلات عالی بسته به پیچیدگی رشته انتخابی و مدت تحصیل متفاوت است ؛ هزینه مدرک های تمام وقت 2500 دلار در سال یا بیشتر و هزینه های پاره وقت 1400 دلار در سال یا بیشتر است.
 • چرخه دوم آموزش عالی (کارشناسی ارشد) : هزینه های تحصیل در سطح دوم آموزش عالی بسته به پیچیدگی رشته انتخابی و مدت تحصیل متفاوت است و هزینه های سالانه از 2500 دلار شروع می شود.
 • هزینه های مرحله اول تحصیلات عالی ( دکتری ) با توجه به انتخاب دوره و مدت دوره متفاوت است و دانشجویان می توانند سالانه حدود 2000 دلار انتظار داشته باشند.
 • هزینه های مرحله دوم آموزش عالی ( phD) با توجه به تخصص و برنامه درسی متفاوت است ، بسته به تخصص دانشجویان می توانند سالانه حدود 2300 دلار یا بیشتر باشند.
 • هزینه تحصیل پزشکی در بلاروس

پزشکی عمومی MBBS، MD

 • مدت زمان : 6 سال
 • زبان تحصیل : انگلیسی
 • شهریه : 4،500 دلار / سال
 • هزینه اقامت : 800 دلار / سال
 • بیمه ، معاینه پزشکی ، حمل و نقل ، هزینه ثبت نام ، ترجمه و شارژ شرکت واسطه ای : 1،550 دلار
 • بسته شهریه سال اول : 6،850 دلار
 • شهریه سال های بعد 5،400 دلار / سال (محل اقامت هر ساله)

هزینه تحصیل دندانپزشکی (BDS)در بلاروس

 • مدت زمان : 5 سال
 • زبان تحصیل : زبان انگلیسی
 • شهریه : 5،500 دلار / سال
 • هزینه اقامت : 840 دلار / سال
 • بیمه ، معاینه پزشکی ، حمل و نقل ، هزینه ثبت نام ، ترجمه و شارژ شرکت واسطه ای : 1،550 دلار
 • بسته شهریه سال اول: 7،890 دلار
 • سال های دوم به بعد : 6،540 دلار / سال (شامل هر سال اقامت)

هزینه تحصیل داروسازی در بلاروس

 • مدت زمان تحصیل : 5 سال
 • زبان تحصیل : زبان انگلیسی
 • شهریه : 3،600 دلار / سال
 • هزینه اقامت : 800 دلار / سال
 • بیمه ، معاینه پزشکی ، حمل و نقل ، هزینه ثبت نام ، ترجمه و شارژ شرکت واسطه ای : 1،550 دلار
 • بسته شهریه سال اول: 5،950 دلار
 • سال دوم به بعد : 4،400 دلار / سال (شامل هر سال اقامت)

هزینه تحصیل پرستاری در بلاروس

 • مدت زما ن تحصیل : 2 + 2 سال
 • شهریه : 1200 دلار / سال

هزینه تحصیل مهندسی کامپیوتر در بلاروس

 • مدت زمان : 4 سال
 • زبان تحصیل : انگلیسی
 • شهریه تحصیل : 3،500 دلار
 • محل اقامت : 600 دلار
 • بیمه ، معاینه پزشکی ، حمل و نقل ، هزینه ثبت نام ، ترجمه و شارژ شرکت واسطه ای : 1،550 دلار
 • بسته شهریه سال اول : 5،650 دلار
 • سال های دوم به بعد : 4،400 دلار / سال (شامل هر سال اقامت)

هزینه تحصیل فن آوری اطلاعات در بلاروس

 • مدت زمان : 4 سال
 • زبان تحصیل : انگلیسی
 • شهریه : 3،500 دلار
 • محل اقامت : 600 دلار
 • بیمه ، ویزا ، معاینه پزشکی ، حمل و نقل ، هزینه ثبت نام ، ترجمه و هزینه شرکت واسطه : 1،550دلار
 • بسته شهریه سال اول : 5،650 دلار
 • هزینه تحصیل در سال های دوم به بعد : 4،400 دلار / سال (شامل هر سال اقامت)

هزینه تحصیل حقوق در بلاروس

 • مدت زمان تحصیل : 4 سال
 • زبان تحصیل : انگلیسی
 • شهریه : 3،500 دلار
 • محل اقامت : 500 دلار
 • بیمه ، معاینه پزشکی ، حمل و نقل ، هزینه ثبت نام ، ترجمه و شارژ شرکت واسطه ای : 1،550دلار
 • بسته شهریه سال اول : 5،550 دلار
 • هزینه سال دوم به بعد : 4،300 دلار / سال (شامل هر سال اقامت)

هزینه زندگی در بلاروس

هزینه زندگی در بلاروس در مقایسه با دیگر کشور های اروپایی نسبتا پایین است ، البته هزینه زندگی هر فرد بسته به سبک زندگی و شهر محل اقامت او متفاوت می باشد.

به طور متوسط هر فرد برای گذران زندگی در بلاروس حدود ۲۰۰ تا ۳۰۰ دلار برای هر ماه نیاز دارد ، هزینه زندگی در بلاروس در مقایسه با ایران ۳ درصد بیشتر از ایران است البته هزینه اجاره مسکن در این کشور ۳۰ درصد کمتر از ایران می باشد.

مزایا و معایب تحصیل در بلاروس

تحصیل در هر کشور دارای زوایای آشکار و پنهان بسیاری است که زندگی دانشجویان را از جنبه های مختلف تحت تاثیر قرار می دهد ، در هنگام مهاجرت داشتن اطلاعات کافی در رابطه با کشور مقصد و دانستن تمامی مزایا و معایب تحصیل برای هر دانشجو امری ضروری است.

مزایا و معایب تحصیل در بلاروس

زندگی در تمامی کشور های دنیا مزایا و معایب خاص خود را به همراه دارد و شما هر کشوری را که به عنوان مقصد تحصیلی خود انتخاب کنید از مجموعه ای از امکانات بهره مند شده و در مقابل نیز باید برخی معایب و سختی ها را نیز بپذیرید.

هیچ کشوری از همان ابتدا مقصد ایده آلی برای دانشجویان نیست اگرچه در بررسی مزایا و معایب تحصیل در بلاروس ، مزایای بیشتری نسبت به معایب وجود دارد اما دانستن سختی ها و مواردی که ممکن است در تصمیم گیری شما تاثیر بگذارد ، خالی از لطف نیست ، در ادامه با مزایای تحصیل در این کشور آشنا خواهیم شد.

دانشگاه های معتبر در بلاروس

تحصیل در بلاروس از این رو با تقاضا های بین المللی روبه روست که سطح دانشگاه ها و مراکز آموزشی فعال در آن بسیار بالاست ، استانداردهای تحصیلی در بلاروس قابل قبول اتحادیه اروپا و سایر کشور های جهان است از این رو شما با انتخاب دانشگاه های این کشور مدرکی معتبر را دریافت خواهید کرد که اجازه کار در تمامی نقاط دنیا را به شما خواهد داد.

تحصیل در بهترین دانشگاه های بلاروس شما را به طور کامل با نظام آموزشی اتحادیه اروپا آشنا می سازد که می تواند زمینه ساز ارتباط با کشور های دیگر این قاره زیبا شود و همان گونه که پیش از این بیان شد وزارت علوم و بهداشت ایران تعدادی از دانشگاه های این کشور را تایید می کنند.

امکان تحصیل به زبان انگلیسی در بلاروس

شاید یکی از مواردی که دانشجویان تمایل دارند برای تحصیل به بلاروس بروند وجود زبان انگلیسی در سیستم آموزشی این کشور است.

در بررسی مزایا و معایب تحصیل در بلاروس مشخص شد تحصیل در دانشگاه های بلاروس به زبان انگلیسی و روسی امکان پذیر است و شما در هنگام ثبت نام نیازی به ارائه مدارکی مانند IELTS یا TOEFL نخواهید داشت و شما می توانید پس از ثبت نام در دوره های لازم شرکت کنید و پس از تسلط کافی به زبان دلخواهتان به تحصیل مشغول شوید.

در برخی از دانشگاه ها نیز زبان بلاروسی به عنوان زبان تدریس وجود دارد ، البته جهت تحصیل در بلاروس قبل از شروع دانشگاه ها شما باید دوره پیش نیاز به نام پادفک را پشت سر بگذارید.

هزینه تحصیل و زندگی پایین در بلاروس

در بیان مزایای تحصیل در بلاروس نباید از هزینه پایین تحصیل و زندگی در این کشور در مقایسه با بسیاری از کشورهای اروپایی چشم پوشید ، شهریه ای که شما باید هر ترم در دانشگاه پرداخت کنید از دانشگاه های دیگر در اروپا کمتر است در صورتی که کیفیت و استاندارد هایی برابر با سایر دانشگاه ها دارد.

شما می توانید به راحتی از پس هزینه های لازم زندگی و تحصیل در این کشور برآیید و از این بابت نگرانی نخواهید داشت ، چشم انداز شغلی شما با داشتن مدرک تحصیلی از بلاروس بسیار روشن است و شما می توانید با مراکز آموزشی معتبر ارتباط برقرار کرده و یا به کار مشغول شوید.

امنیت در بلاروس

بلاروس یک محیط امن ، صمیمی و یکی از مهمان نواز ترین محیط ها برای دانشجویان است ، در اینجا مردم دوستانه و صریح هستند ؛ به عنوان یکی از دلایلی که مهاجران را برای سفر در برخی کشور ها جذب می کند ، امنیت اساسی است و بلاروس کشوری کاملا امن است.

شرایط آب و هوایی و فرهنگ در سطح بین المللی بلاروس

بلاروس علیرغم نزدیکی با همسایه خود روسیه ، فرهنگ متمایز و افتخار آمیز خود با زبان و آداب و رسوم و آشپزی و هنر خاص خود را داراست.

دانشجویانی که ترجیح می دهند در این کشور تحصیل کنند ، تقریبا مانند سایر کشور های منطقه با آب و هوای نسبتا خنک ، زمستان های سرد و تابستان های معتدل روبرو می شوند.

تحصیل در بلاروس دانشجو را در معرض چند فرهنگی ناشی از کشور های شوروی قرار می دهد و فرصتی است که نباید آن را از دست بدهید.

معایب تحصیل در بلاروس

در کنار وجود مزایای بسیار تحصیل در بلاروس این کشور می تواند معایبی را برای برخی از دانشجویان به همراه داشته باشد ، به عنوان مثال زندگی در بلاروس با وجود هزینه کم می تواند برای برخی از دانشجویان پر هزینه باشد و شاید در کشور های دیگر بتوان با هزینه کمتر و حتی رایگان به تحصیل مشغول شد.

با وجود امکان تحصیل به زبان انگلیسی بسیاری از رشته های مقطع کارشناسی به زبان بلاروسی و یا روسی به دانشجویان ارائه می شود و فراگیری زبان روسی دشوار است ، البته شما در دوره های کارشناسی ارشد و دکترا می توانید زبان انگلیسی را به عنوان زبان تحصیل انتخاب کنید.

لازم به ذکر است که برخی از رشته های تحصیلی در دوره کارشناسی به زبان انگلیسی ارائه می شوند البته تعداد این رشته ها بسیار معدود است ، برای کسب اطلاعات لازم در خصوص تحصیل رایگان در مقطع دکترا مقاله تحصیل در کانادا را هم مطالعه کنید.

سردی هوا در بلاروس می تواند برای اغلب افراد مشکل ساز باشد چرا که در تمام طول سال این کشور سرد است.

ویزای تحصیلی بلاروس

ویزای دانشجویی برای بلاروس مجوز ورود به بلاروس و شروع دوره تحصیل است ، هر کشوری از این نوع ویزا برای اتباع خارجی برخوردار است ، همه اتباع خارجی برای ورود به بلاروس بدون توجه به ملیت خود نیاز به ویزای دانشجویی دارند.

ویزای تحصیلی بلاروس

ویزای دانشجویی به طور معمول توسط سفارتخانه های کشور هایی که دانشجو در هر دانشگاه یا کالج پذیرفته می شود صادر می شود و دارای نامه پذیرش یا دعوت نامه از دانشگاه یا کالج مربوطه است.

ویزای بلاروس انواع مختلفی دارد اما این ویزای تحصیلی برای کسانی صادر می شود که قصد دارند در هر برنامه دانشگاهی و از هر گوشه جهان در بلاروس تحصیل کنند ، برای دانشجویان بین المللی که قصد تحصیل در بلاروس را دارند ، هیچ تغییر اساسی در قوانین ویزای دانشجویی برای جلسه 2020 وجود ندارد.

مدارک مورد نیاز جهت صدور ویزای دانشجویی

برای دریافت ویزای ورود یک دانشجوی خارجی باید مدارک زیر را به یک مرجع صدور ویزا در سفارتخانه بلاروس ارائه کرد :

 • فرم درخواست ویزا تکمیل شده (در وب سایت رسمی وزارت امور خارجه جمهوری بلاروس موجود است)
 • یک قطعه عکس (اندازه 35 × 45 میلی متر ، صورت کامل ، در پس زمینه یکنواخت و روشن ، 70 – 80 درصد از عکس به صورت عمودی قرار گرفته ، عکس های 6 ماه قدیمی تر پذیرفته نمی شوند)
 • اصل گذرنامه (باید حاوی عکس مالک باشد ، حداقل دارای دو صفحه خالی برای ویزا باشد ، حداقل 90 روز پس از تاریخ پیش بینی عزیمت یک شهروند خارجی از جمهوری بلاروس معتبر باشد
 • قرارداد بیمه درمانی (باید حاوی نام یک شرکت بیمه خارجی و نشانه ای از محل آن ، تلفن های سازمان های بیمه خارجی یا خدمات کمک بین المللی و همچنین نام ، نام خانوادگی یک شهروند خارجی باشد ؛ در قلمرو جمهوری بلاروس معتبر باشد و برای یک دوره اقامت در جمهوری بلاروس اعتبار داشته باشد ؛ محدودیت غرامت را حداقل 10000 یورو ارائه دهد)
 • تأیید پرداخت هزینه کنسولگری
 • دعوتنامه اصلی از یک موسسه آموزشی که مطابق با قوانین جمهوری بلاروس حق هماهنگی با اداره تابعیت و مهاجرت وزارت امور داخلی را دارد و می تواند چنین دعوتنامه هایی را صادر کند.

نحوه دریافت ویزای دانشجویی در بلاروس

وقتی مجموعه مدارک را کامل کردید در بخش کنسولی سفارت بلاروس در کشور خود وقت بگیرید ، اطلاعات مربوط به ساعت و تاریخ پذیرش را می توان در وب سایت رسمی سفارت یافت.

دانش خود را در مورد دانشگاهی که انتخاب کرده اید ، رشته آینده خود و همچنین برخی اطلاعات مختصر در مورد بلاروس را به روز رسانی کنید ، این به شما کمک می کند تا مصاحبه را در بخش کنسولگری با موفقیت پشت سر بگذارید ، اگر متقاضی مأموریت دیپلماتیک هستید ویزای دانشجویی 60 یورو هزینه می کند و 5 روز کاری برای صدور آن زمان می برد ، هزینه های کنسولی در فرودگاه ملی مینسک بیشتر و در کل 90 یورو است.

ورود به بلاروس و ثبت نام برای مجوز اقامت موقت

پس از ورود به بلاروس 5 روز فرصت دارید اسناد را برای اخذ اقامت موقت خود ارسال کنید ، گروه روابط بین الملل دانشگاه شما وظیفه کمک به شما در این زمینه را بر عهده دارد.

در ابتدا شما باید مدارکی را برای ثبت نام موقت خود ارائه دهید که این اعتبار تا زمانی که ویزای شما منقضی نشده است معتبر است ، در حالی که مراحل ثبت نام خود را در دانشگاه انجام می دهید.

برای درخواست ثبت نام مجوز اقامت موقت ، باید مدارک زیر را به بخش روابط بین الملل دانشگاه خود یا اداراه تابعیت و مهاجرت ارائه دهید:

 • گذرنامه معتبر (با ویزای معتبر) ؛
 • رسید تأیید پرداخت شهریه،

موسسات اعزام دانشجو به بلاروس

تا کنون در این مقاله با اطلاعات مورد نیاز برای مهاجرت تحصیلی به بلاروس ، نحوه اخذ پذیرش ، رشته های تحصیلی محبوب ، بهترین شهرها و دانشگاه های بلاروس آشنا شدیم اما ذکر این نکته حائز اهمیت است که مطالعه و بررسی این گونه مقالات به تنهایی گزینه مناسبی برای اقدام به مهاجرت به بلاروس نیست و مهاجرت مطمئن و آسان به این کشور و دیگر کشور های جهان به مشاوره با افرادی مطلع و با تجربه نیاز دارد.

موسسات اعزام دانشجو به بلاروس

تجربه نشان می دهد که عدم آگاهی در مورد مهاجرت و انتخاب نادرست می تواند سبب بروز چالش ها و مشکلاتی برای مهاجرین شود که در برخی موارد حتی ممکن است به رد درخواست پذیرش و یا دریافت ویزای او ختم شود و تمامی هزینه ها و زحمات او بر باد رود.

بنابراین توصیه ما به شما این است که برای عبور صحیح و آسان و آغاز تحصیل در دانشگاه های بلاروس با افرادی آگاه به امور مهاجرت به ویژه مهاجرت تحصیلی مشورت کرده و از آن ها راهنمایی بخواهید ، یکی از گزینه های موجود موسسات اعزام دانشجو به بلاروس است.

ویژگی های موسسات اعزام دانشجو به بلاروس در ایران

موسسه های اعزام دانشجو به بلاروس در ایران نهاد های مهاجرتی هستند که زمینه فعالیت آن ها اعزام دانشجو به بلاروس است ، این موسسه های قانونی مجوز خود را از وزارت علوم ایران دریافت می کنند البته باید در نظر داشت که موسسات اعزام دانشجو به بلاروس تنها در زمینه های اخذ پذیرش و اعزام دانشجو به این کشور فعالیت می کنند و با قوانین مهاجرتی و مسائل حقوقی مهاجرت آشنایی کافی ندارند پس بهتر است این موسسات را به عنوان بهترین گزینه برای دریافت مشاوره انتخاب نکنید.

بهترین گزینه مشاوره وکسب اطلاعات برای مهاجرت موسساتی هستند که از کلیه جزئیات در زمینه مهاجرت تحصیلی ، دریافت ویزا و دیگر مسائل حقوقی و مهاجرتی آگاه هستند پس شما می توانید به راحتی بحث مهاجرت تحصیلی به بلاروس یا هر کشور دیگری را به آن ها سپرده و از مهاجرتی آسان و بی درد سر لذت ببرید.

سوالات پر تکرار تحصیل در بلاروس

در مقاله فوق تمام جزییات مورد نیاز دانشو برای تحصیل در بلاروس را توضیح دادیم ، در زیر هم به بیشترین سوالاتی که از کارشناسان شرکت مهاجرتی رجبی به شماره ثبت ۵۶۲۰۵۱ ( موسسه حقوقی رجبی ثبت ۴۰۴۵۱ ) پرسیده شده اشاره می شود ، در صورت وجود هر گونه ابهام و سوال از قسمت دیدگاه های سایت استفاده نمایید.

آیا برای تحصیل در بلاروس باید در آزمون زبان شرکت کنیم؟

خیر ، هیچ آزمون زبانی لازم نیست ، آن دسته از دانشجویان بین المللی که به زبان انگلیسی تسلط دارند می توانند مستقیما به برنامه مورد نظر خود با دستورالعمل انگلیسی بپیوندند. آن دسته از متقاضیانی كه به زبان انگلیسی مسلط نیستند ، می توانند به برنامه مقدماتی سال اول زبان روسی با موضوعات علمی بپیوندند و زبان اصلی روسی را به مدت 10 ماه یاد بگیرند.

مدت دوره پادفک چقدر است ؟

برای درخواست پذیرش در یک دوره مقدماتی یا پادفک باید تحصیلات متوسطه داشته باشید ؛ مدت تحصیل در دوره پادفک در بلاروس 6 ماه و 10 ماه است.

هزینه دوره های زبان روسی در بلاروس چقدر است ؟

هزینه دوره های زبان روسی در بلاروس بسته به نوع دوره یعنی خصوصی ، عمومی و فشرده بودن دوره متفاوت است و از 200 دلار به بالا می باشد ، البته هزینه کلاس های آنلاین از 60 دلار به بالا می باشد.

هزینه زندگی در بلاروس چقدر است؟

هزینه های زندگی معادل 435 دلار در ماه است.

متوسط هزینه تحصیل در بلاروس چقدر است؟

متوسط هزینه تحصیل در بلاروس 2000-3500 دلار در سال است.

چه کسانی باید در دوره پادفک شرکت کنند؟

تمام کسانی که قصد تحصیل در مقطع لیسانس و یا دوره های پزشکی کشور بلاروس را دارند باید دوره پیش نیاز پادفک را بگذرانند.

تحصیل پزشکی در بلاروس چگونه است؟

دوره تحصیل در رشته پزشکی در دانشگاه های بلاروس به زبان انگلیسی ارائه می شود و مدرک پزشکی دانشگاه های آن در سراسر جهان شناخته شده است ، هزینه آن به زبان انگلیسی 4250 دلار برای هر سال تحصیلی می باشد.

هنگام تحصیل در بلاروس ، کلاس های دوره پادفک به چه صورت است؟

کلاس ها 5 روز در هفته در گروه های حداکثر 8 دانش آموزی برگزار می شوند.

می خواهم تحصیل در بلاروس در رشته های مهندسی را بررسی کنم ، هزینه دقیق آن چقدر است؟

هزینه تحصیل در رشته های مهندسی در بلاروس 3500 دلار برای هر سال تحصیلی است ، البته هزینه تحصیل در سال اول مقداری بیشتر است و حدود 5650 دلار می باشد.

شرایط آراسموس در بلاروس چیست؟

برای دانشجویانی که در یک برنامه تحصیلی در یک موسسه معتبر ثبت نام کرده اند ، امکان تحصیل در خارج از کشور را از طریق برنامه مبادله در کشورهای برنامه و از کشور های شریک فراهم می کند. دوره تحصیل در خارج از کشور بین 3 تا 12 ماه است و اراسموس + کمک هزینه های سفر و زندگی دانشجویان را در این برنامه تأمین می کند.

در مقاله فوق مشاوران موسسه مهاجرتی رجبی شرایط و ویژگی های تحصیل در بلاروس را بررسی کرده و به روز ترین اطلاعات را ارائه کردند ، در صورت تمایل به کسب اطلاعات بیشتر در خصوص تحصیل در خارج از کشور ، با دفاتر موسسه در شهر های شیراز و تهران تماس حاصل نمایید و یا با خواندن مقالات سایت ، اطلاعات خود را تکمیل کنید ، پیشنهاد ما مطالعه مقاله تحصیل در آلمان است.

Rate this post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *