تحصیل در بلغارستان

تحصیل در بلغارستان
مشاور مهاجرتی

تحصیل در بلغارستان به معنای تحصیل در اتحادیه اروپا است و از کیفیت عالی تحصیلات و زندگی برخوردار می باشد ، پیوند بین سیستم های آموزش عالی بلغارستان و دانشگاه های کشورهای اتحادیه اروپا و فراتر از آن محبوبیت تحصیل در این کشور را افزایش داده است.

دانشگاه های بلغارستان در بسیاری از حوزه های علمی مانند پزشکی ، ریاضیات ، فنی ( علوم کامپیوتر ، مهندسی ) ، شیمی ، زیست شناسی ، زبانشناسی و غیره به خوبی شناخته شده اند و برخی از دانشگاه های بلغارستان برنامه های انگلیسی ، فرانسوی یا آلمانی را ارائه می دهند ، بنابراین گرفتن مدرک آمریکایی ، فرانسوی ، انگلیسی ، آلمانی و غیره از دانشگاه های بلغارستان بسیار معمول است.

در دانشگاه های بلغارستان ، سطح تحصیلات بسیار بالا است در حالی که شرایط ورود نیز نسبتا آسانتر تر است ، بیشتر دانشجویان بین المللی که در بلغارستان تحصیل می کنند از انگلستان ، آلمان ، یونان ، ایتالیا ، اسرائیل ، ترکیه ، هند و غنا هستند.

تحصیلات عالی در بلغارستان در سطح بین المللی بسیار مورد توجه است ، به عنوان یک مثال ساده ، هزار پزشک بلغارستانی در انگلستان ، کانادا ، فرانسه ، آلمان و سراسر جهان مشغول به کار هستند و تقریبا تمام دانشگاه ها دارای اعتبار کامل هستند.

در این مقاله که به کوشش موسسه مهاجرتی رجبی تهیه شده است ، تمام جزییات تحصیل در بلغارستان را شرح خواهیم داد ، کسانی که علاقه مند به تحصیل در خارج از کشور هستند ، بهتر است تمام گزینه های ممکن را بررسی و پس از دریافت مشاوره صحیح ، بهترین راه را انتخاب نمایند.

چنانچه به دنبال اطلاعات جامع و کاملی در خصوص رشته های پرطرفدار در دنیا و دانشگاه های ارائه دهنده آن هستید ، پیشنهاد می دهیم مقاله تحصیل در خارج از کشور را مطالعه کنید.

تقویم آموزشی برای تحصیل در بلغارستان

سال تحصیلی اکثر دانشگاه های بلغارستان از حدود 1 اکتبر آغاز می شود و یک ترم پاییز و بهار را شامل می شود و 30 هفته طول می کشد.

کلاسها معمولا هفته ای یک بار به مدت 75 دقیقه یا دو دوره 45 دقیقه ای با 15 دقیقه وقفه درمیان برگزار می شود ، در حالی که هر برنامه دارای مشخصات خاص خود در مورد ساعت آزمایشگاهی و کاربرد تئوری در آزمایشگاه ها و کلینیک ها است.

دوره های تحصیل دانشگاهی در بلغارستان

دوره های تحصیلی بلغارستان در زمینه های مختلف مانند پزشکی ، ریاضیات ، علوم کامپیوتر ، مهندسی ، شیمی ، زیست شناسی ، زبانشناسی و غیره در دسترس است ، دانشجویانی که تحصیل پزشکی در بلغارستان را انتخاب می کنند ، می توانند در کشورهای اتحادیه اروپا دوره های کارآموزی را بگذرانند.

دانشجویان بین المللی که مایل به تحصیل در بلغارستان هستند باید یک دوره مقدماتی یک ساله را دنبال کنند ، این موارد برای دانشجویانی طراحی شده است که نیاز به دانش اضافی از زبان تدریس دارند و یا نیاز به مرور مباحث علوم پایه برای تحصیلات دانشگاهی دارند ، شهروندان اتحادیه اروپا ، EEA یا سوئیس ، که مایل به دریافت کمک مالی از دولت بلغارستان هستند ، باید بلغاری را یاد بگیرند.

مدارس بین المللی در بلغارستان

مدارس بین المللی می توانند راه حل مناسبی برای یک دانش آموز خارجی ( مدیران شرکت های چند ملیتی ، فرزندان دیپلمات ها ، کارمندان سازمان های غیردولتی ) در بلغارستان باشند البته ممكن است تعدادي از جمعيت محلي وجود داشته باشد ، اما مدارس براي يك گروه دانش آموزی بين المللي آماده شده اند.

این نوع مدارس معمولا از الگوی برنامه درسی ایالات متحده ، انگلیس ، فرانسه ، کانادا ، استرالیا و نیوزیلند پیروی می کنند ، آموزش ابتدایی ممکن است به هر زبانی باشد ( و چندین زبان معمولا آموزش داده می شود ) ، اما معمولا به زبان انگلیسی ، فرانسوی ، اسپانیایی ، آلمانی یا ژاپنی است.

مراحل پذیرش و ثبت نام از مدرسه ای به مدرسه دیگر متفاوت است و فضا اغلب محدود است و ممکن است دانش آموزان بر اساس ملیت ترجیح داده شوند.

شهریه براساس استانداردهای محلی گران است اما استانداردهای بالایی را برای یادگیری ارائه می دهند و دارای کلاس های کوچکتر ، امکانات درجه یک و فوق برنامه می باشند ؛ امکانات شبانه روزی در برخی از مدارس وجود دارد اما بیشتر آنها فقط کلاسهای روزانه را برگزار می کنند.

تحصیل در بلغارستان

سیستم آموزشی بلغارستان

آموزش و پرورش در بلغارستان عمدتا توسط دولت از طریق وزارت آموزش و علوم پشتیبانی می شود ، سیستم آموزشی بلغارستان بر اساس اروپا ست ، انواع اصلی مدارس متوسطه عبارتند از : آموزش عمومی دولتی ، حرفه ای ، زبان و مدارس خارجی ، مدارس خصوصی نیز در حال تأسیس هستند و آنها با موفقیت با مدارس دولتی رقابت می کنند.

سیستم آموزشی بلغارستان

در بلغارستان والدین مسئولیت قانونی دارند که از حضور در مدرسه فرزند خود اطمینان حاصل کنند ، تمام مدارس کشور با همکاری دانش آموزان از هر دو جنس پذیرش می کنند و زبان رسمی آموزش بلغاری است.

دانش آموزان مدرسه ای که زبان اول دیگری دارند ، علاوه بر تحصیل اجباری زبان بلغاری ، ممکن است زبان مادری خود را در مدارس شهرداری تحت حمایت و کنترل دولت بخوانند.

آموزش ابتدایی در بلغارستان

در بلغارستان تحصیل در سنین 7 تا 16 سال اجباری است و در مدارس دولتی رایگان است ، وزارت آموزش و پرورش یک برنامه درسی آکادمیک در حال تکامل متشکل از بلغاری ( زبان و ادبیات ) ، زبانهای خارجی ، فناوری اطلاعات ، ریاضیات ، علوم طبیعی ، علوم اجتماعی و مدنی ، تربیت بدنی و ورزش را برنامه ریزی کرده است ، کودکان باید قبل از شروع 4 سال دبستان در یک برنامه یک ساله پیش دبستانی شرکت کنند.

آموزش راهنمایی در بلغارستان

4 سال آخر تحصیلات ابتدایی در دبیرستان مقدماتی انجام می شود ، جایی که قبل از ادامه تحصیل در هر مدرسه بلغارستان ، باید گواهی آموزش ابتدایی اخذ شود.

آموزش متوسطه در بلغارستان

دو جایگزین برای آموزش متوسطه وجود دارد ، یعنی دبیرستان های جامع متوسطه و هنرستان ها که دانش آموزان باید حداقل تا سن 16 سالگی در این دوره تحصیل کنند و هنگام فارغ التحصیلی از دوره اول ، باید در امتحانات بلغاری و یک موضوع دیگر به انتخاب خود شرکت کنند.

آموزش عالی در بلغارستان

هدف آموزش عالی در بلغارستان تربیت متخصصانی با سطح بالای تحصیلات متوسطه و توسعه علم و فرهنگ است ، بلغارستان به طور فعال در حال ایجاد محیط مناسب برای نوسازی سیستم آموزش عالی با در نظر گرفتن خواسته های جامعه و مشاغل است.

برای تحصیل در بلغارستان در سطح عالی چهار نوع موسسه آموزش عالی وجود دارد ، یعنی کالج های آموزش عالی ( متوسطه ، غیر عالی ) ، دانشگاه ها ، دانشگاه های فنی ( معادل دانشگاه هایی که موسسات آموزش عالی تخصصی ارائه می دهند ) و آکادمی ها و تا به امروز ، 51 موسسه آموزش عالی معتبر (37 دولتی و 14 خصوصی ) در سراسر کشور وجود دارد که هر دو درجه کارشناسی و کارشناسی ارشد تحصیل و آموزش های خود را ارائه می دهند.

در بلغارستان سیستم انتقال اعتبار اروپا ( ECTS ) تحت قوانین لازم ( قانون آموزش عالی ) به تصویب رسیده است و از سال 2004 اجرا می شود.

موسسات آموزش عالی بلغارستان مستقل هستند و خود مسئول طراحی برنامه و تضمین کیفیت آموزش ارائه شده هستند ، در همه موسسات آموزش عالی ، یک سیستم مدیریت کیفیت برای نظارت و ارزیابی داخلی با توجه به الزامات قانونی ارائه شده است و نظارت و ارزیابی خارجی تحت مسئولیت آژانس ملی ارزیابی و اعتبارسنجی است.

تحصیل در بلغارستان با مدرک دیپلم

اولین شرط تحصیل در موسسات آموزش عالی بلغارستان دیپلم یا گواهی اثبات موفقیت آمیز مرحله قبلی آموزش است ، دانشجوی متقاضی باید حداقل 62٪ از نمرات را به ویژه در موضوعات مهم داشته باشد.

تحصیل در بلغارستان با مدرک دیپلم

تحصیل در بلغارستان با مدرک دیپلم در مقطع لیسانس امکان دارد ، طول طبیعی یک دوره کارشناسی یا لیسانس مطابق با برنامه درسی چهار سال است و نیاز به کسب حداقل 240 ECTS دارد.

برنامه های کارشناسی توسط دانشگاه ها و کالج های عالی تخصصی در همه زمینه های تحصیلی ارائه میشود و دستورالعمل برای دوره لیسانس مطابق با برنامه درسی باید آموزش جامع یا آموزش تخصصی در زمینه ها و تخصص های حرفه ای را ارائه دهد.

برای اینکه دانش آموزان در یک دوره لیسانس پذیرفته شوند باید دوره متوسطه و امتحانات پایان دوره دبیرستان را کاملا به پایان رسانده باشند.

دانشگاه ها ممکن است یک کنکور عمومی برگزار کنند یا نتایج کنکور داده شده از یک دانشگاه دیگر را بپذیرند البته با تصمیم هیئت علمی دانشگاه ها میتوانند بدون هیچ گونه کنکور متقاضی پذیرش کنند مشروط بر اینکه متقاضیان در آزمون سطح دولتی ، حداقل سطح تحصیلات عمومی و قانون برنامه درسی موفقانه قبول شده باشند.

متقاضیانی که برنده مسابقات ملی یا بین المللی هستند و دوره متوسطه خود را در سال مسابقات به پایان میرسانند و برندگان مدال در مسابقات قهرمانی المپیک ، جهان و اروپا باید بدون هیچ گونه آزمون ورودی در دانشگاه پذیرفته شوند ، دانشگاه های بلغارستان شرایط پذیرش را قبل از 31 مارس هر سال اعلام میکنند.

پذیرش دانشجویان بین المللی برای مقطع لیسانس بلغارستان

دانشجوي بين المللي براي درخواست خود بايد مدارك لازم را داشته باشد ، مدارک مورد نیاز برای ثبت نام در دانشگاه های بلغارستان باید با رعایت دقیق ضوابط ، مهلت تعیین شده و کلیه دستورالعمل های درخواست دانشگاه تهیه شود.

دانشجویان بین المللی می توانند برای تحصیل در بلغارستان اقدام کنند ، دانشگاه های بلغارستان از سالها قبل فرهنگ پذیرش دانشجویان بین المللی را دارند و توجه داشته باشید که تقریبا همه دانشگاه های بلغارستان دوره مقدماتی بلغارستانی را برگزار می کنند.

برخی از آنها دوره مقدماتی انگلیسی را نیز برای دانشجویان بین المللی مایل به تحصیل به زبان انگلیسی تشکیل می دهند.

دانشجویان بین المللی با مدرک دیپلم متوسطه می توانند به هر دانشگاه بلغارستان مراجعه کنند ، پذیرش دانشگاه بر اساس دوره های خاصی است که در دبیرستان یا لیسانس بین المللی ( پیش نیازها ) ، نمرات کسب شده و برای برخی از برنامه های رقابتی ، یک برنامه تکمیلی شامل مواردی مانند رزومه ، بیانیه شخصی یا نامه های مرجع همراه باشد ، همه اینها باید با اسناد شخصی مانند کپی گذرنامه ، شناسنامه و غیره باشد.

تحصیل رایگان در بلغارستان

اگرچه تحصیل در دانشگاه و کالج های بلغارستان رایگان نیست ، اما دانشجویان می توانند برای وام های دانشجویی و بورسیه تحصیلی اقدام کنند ، بانک ها تأمین کننده اصلی کمک مالی هستند ، اگرچه چند دانشگاه آن را نیز ارائه می دهند.

دانشجویان با عملکرد تحصیلی بالا می توانند از بورس تحصیلی موسسات و سازمان های مختلف دانشگاهی استفاده کنند و همچنین می توانند برای تحصیل و زندگی خود به صورت نیمه وقت کار کنند.

چنانچه علاقه مند به تحصیل رایگان هستید مقاله تحصیل در آلمان را هم مطالعه نمایید.

تحصیل به زبان انگلیسی در بلغارستان

در بلغارستان برخی از برنامه ها به ویژه در سطح کارشناسی ارشد به زبان انگلیسی ارائه می شوند و یکی دیگر از رشته های در حال رشد که آموزش انگلیسی ارائه می دهد ، حوزه پزشکی است.

تحصیل به زبان انگلیسی در بلغارستان

تحصیل پزشکی در کشورهای عضو اتحادیه اروپا در شرق اروپا برای بسیاری از دانشجویان بین المللی به یک گزینه بسیار محبوب تبدیل شده است ، اگر ترجیح می دهید مدرک پزشکی خود را در بلغارستان به پایان برسانید ، می توانید در سراسر اتحادیه اروپا و بسیاری از کشورهای دیگر نیز کار کنید.

اما برای تحصیل به زبان انگلیسی و برای واجد شرایط بودن در دوره و رشته انتخاب شده خود باید سطح انگلیسی لازم را کسب کنید.

دوره ها و برنامه های مختلف به سطح متفاوتی از مهارت های زبانی نیاز دارند و از این سطح مهارت به عنوان ” نمایه ” یاد می شود ؛ آزمون های مهارت زبان انگلیسی باید در طی دو سال از تاریخ شروع برنامه و دوره شما گرفته شده باشد.

اگر از کشوری انگلیسی زبان هستید یا در آن تحصیل کرده اید ممکن است از ارائه مدارک اضافی درباره توانایی زبان انگلیسی خود معاف شوید.

اگر برای تحصیل به زبان انگلیسی در بلغارستان در رشته مورد علاقه خود به سطح لازم در زبان انگلیسی نرسیده اید ، باید مدرک معتبر زبان انگلیسی را ارائه دهید که نشان می دهد نمره مورد نظر را برآورده نکرده اید و سپس می توانید در دوره های پیش نیاز دانشگاه های بلغارستان شرکت کنید تا سطح مهارت زبانی خود را بالا ببرید.

تحصیل مهندسی در بلغارستان

تحصیل رشته های مهندسی در بلغارستان یکی از فرصت های شگفت انگیز است که درهای یکی از معتبرترین و مشاغل جهان را به روی شما می گشاید.

تحصیل مهندسی در بلغارستان

دانشگاه های مهندسی بلغارستان تحصیلات خود را به زبان های بلغاری ، انگلیسی ، فرانسه یا آلمان ترتیب می دهند و بیشتر برنامه های فنی در سیستم پایه لیسانس ، کارشناسی ارشد و دکترا سازماندهی می شوند ، بقیه از سیستم 5 ساله به علاوه دکترا پیروی می کنن که با اتمام موفقیت آمیز 5 سال تحصیل در مقطع کارشناسی ، به دانشجویان مدرک کارشناسی ارشد در رشته مورد نظر اعطا می شود.

انتخاب تحصیل رشته های مهندسی در بلغارستان به زبان انگلیسی بسیار وسیع است همچون مکانیک ، برق ، صنعت ، مکانیک ، معماری ، الکترونیک ، ارتباطات از راه دور ، علوم رایانه ای ، فناوری اطلاعات ، مهندسی عمران و غیره و البته تعداد زیادی از دانشگاه های فنی بلغارستان دوره های تحصیلات مهندسی خود را به زبان انگلیسی دارند.

پس از تحصیل در رشته مهندسی در بلغارستان ، یک مدرک جهانی معتبر دریافت خواهید کرد که به شما امکان می دهد در هر گوشه دنیا به حرفه خود مشغول شوید.

با این حال ، اگر ماندن در بلغارستان را انتخاب کنید ، این فرصت را خواهید داشت که در کشوری که به سرعت در حال رشد است و بیش از حد به مهندسین جوان احتیاج دارد کار کنید و شرکت ها مایل به پرداخت دستمزدهای بالا برای متخصصان این رشته هستند.

خوب است بدانید بهترین دانشگاه های مهندسی جهان در کشور انگلستان قرار دارد ، اگر تمایل به تحصیل در رشته های مهندسی را دارید مقاله تحصیل در انگلستان را هم مطالعه نمایید.

دانشگاه های مهندسی بلغارستان

آغاز تحصیلات عالی مهندسی در بلغارستان با قانون تاسیس یک مدرسه عالی فنی در صوفیه در سال 1941 به وجود آمد و پس از دو سال بعد به دلیل انفجار بمبی بر فراز صوفیه ، مدرسه در لاوچ تخلیه شد و کلاسهای عادی متوقف شد و روند یادگیری مجدداً در سال 1945 آغاز شد ، زمانی که دانشگاه به یک پلی تکنیک دولتی تبدیل شد.

دانشگاه های مهندسی زیر عمدتا مهندسین بلغارستان را آماده می کنند:

 • دانشگاه فنی صوفیه
 • دانشگاه فنی وارنا
 • دانشگاه فنی گابروو
 • دانشگاه فارستری
 • دانشگاه معماری ، مهندسی عمران و ژئودزی
 • دانشگاه فناوری شیمی و متالورژی صوفیه
 • دانشگاه کشاورزی پلوودیو
 • دانشگاه معدن و زمین شناسی St. Ivan Rilski

مهندسان بلغاری در فدراسیون اتحادیه های علمی و فنی ثبت می شوند که در سال 1949 تاسیس شده است ، این اتحادیه شامل 33 اتحادیه منطقه ای و 19 اتحادیه ملی است.

شرایط پذیرش دانشگاه ها در رشته مهندسی در بلغارستان

قبل از شروع دوره منظم تحصیل رشته های مهندسی در بلغارستان ، دانشجویان خارجی در یک دوره ده ماهه مقدماتی و ویژه به زبان های بلغاری و انگلیسی شرکت می کنند.

در ترم دوم دوره مقدماتی ، دانشجویان در برخی از دروس اصلی ( ریاضیات ، فیزیک و انفورماتیک ) آموزش می بینند و در هر یک از آنها امتحان می دهند.

این امر سازگاری سریع دانشجویان خارجی را با شرایط آموزش در دانشگاه های مهندسی تسهیل می کند ، دانشجویانی که دوره مقدماتی خود را با موفقیت به پایان برسانند گواهینامه دریافت می کنند.

متقاضیانی که سطح مهارت بلغاری ، انگلیسی ، فرانسوی یا آلمانی را دارند ، به زبان مربوطه امتحان می دهند و افرادی که امتحانات زبان را با موفقیت پشت سر می گذارند در اولین دوره تحصیل خود در دوره انتخابی خود بدون هیچ گونه آزمون قبولی ثبت نام می شوند.

با اتمام دوره چهار ساله تمام وقت ، دانشجویان مدرک لیسانس می گیرند ، دوره کارشناسی ارشد پس از اخذ مدرک لیسانس به مدت یک سال و نیم طول می کشد و مدرک کارشناسی ارشد ممکن است نه تنها در رشته هایی که داوطلب دارای مدرک لیسانس است ، بلکه در مقاطع مختلف نیز بدست آید.

بنابراین این آموزش شامل یک سال دوره کارشناسی ارشد مقدماتی است ، هر بخش برنامه های عمده متنوعی را ارائه می دهد.

دانشگاه های مورد تائید وزارت علوم در بلغارستان

دانشگاه هایی که در بلغارستان مورد تایید وزارت علوم می باشند در دو گروه خوب و متوسطه قرار گرفته اند که در زیر مشاوران موسسه مهاجرتی رجبی لیست آن ها را قرار داده اند:

دانشگاه های مورد تائید وزارت علوم در بلغارستان

دانشگاه های مورد تائید وزارت علوم در بلغارستان در گروه خوب:

 • Sofia University St. kliment Ohridski فقط تا مقطع کارشناسی ارشد
 • Technical University of Gabrovo فقط رشته های فنی مهندسی
 • Technical University of Sofia فقط رشته های فنی مهندسی
 • University of Architecture, civil Engineering & Geodesy فقط رشته های معماری ، عمران ، مهندسی آب ، اقتصاد مهندسی ، ماشین ها و رشته های وابسته
 • University of Chemical Technology & Metallurgy – Sofia فقط در رشته های مهندسی شیمی ، مواد و متالورژی

دانشگاه های مورد تائید وزارت علوم در بلغارستان در گروه متوسط:

 • Sofia University St. kliment Ohridski فقط در مقطع دکترا
 • ST. Cyril & St. Methodius University of Veliko Turnovo فقط تا مقطع کارشناسی ارشد

تحصیل مقطع دکترا در بلغارستان

در بلغارستان تحصیل مقطع دکترا بالاترین سطح تحصیلات رسمی یا تحقیقاتی است که در یک رشته مشخص وجود دارد ، اگر به رشته خاصی علاقه کافی داشته باشید ، دکترا مناسب شما خواهد بود.

تحصیل مقطع دکترا در بلغارستان

اگر قصد تحصیل در مقطع دکترا را دارید باید مدرک کارشناسی ارشد داشته باشید ، تحصیل مقطع دکترا آخرین مرحله برای شروع کار حرفه ای دانشگاهی است.

برنامه های دکترا تمام وقت ، نیمه وقت و مستقل وجود دارد ، تحصیل تمام وقت و تحصیل مستقل تا 3 سال طول می کشد ، تحصیل پاره وقت و یادگیری از راه دور تا 4 سال طول می کشد و در شرایط استثنایی که در اساسنامه موسسه مربوطه آموزش عالی یا سازمان دانشگاهی تنظیم شده است ، مدت زمان قابل تمدید است ، اما نه بیشتر از یک سال و هیچ تمایزی در طول مطالعه بین شاخه های مختلف وجود ندارد و هیچ تمایز خاصی در ساختار وجود ندارد.

در بلغارستان دانشجویان دکترا تمام وقت و نیمه وقت بر اساس یک آزمون پذیرفته می شوند و متقاضیان تحصیل در مقطع دکترا مستقل برای بحث به بخش مربوطه پیشنهاد می کنند یا طرحی از پایان نامه را که در قسمت اصلی آن تدوین شده و همچنین کتابشناسی را به موسسه ارائه می دهند.

متقاضیان موفق براساس تصمیم شورای دانشکده یا شورای علمی موسسه آموزش عالی یا سازمان دانشگاهی پذیرفته می شوند ، آموزش دانشجویان دکترا بر اساس یک برنامه درسی است.

وضعیت دانشجویان دکترا در بلغارستان

دانشجویان یا داوطلبان دکترا از نظر قانونی دانشجو محسوب می شوند و طبق مقررات قانون آموزش عالی بلغارستان ، هر دارنده مدرک کارشناسی ارشد آماده برای گرفتن مدرک دکترا است ، مالیات مراقبت های بهداشتی برای دانشجویان دکترا تحت پوشش دولت است.

نظارت بر دانشجویان دکترا توسط اساتید یا اساتید وابسته موسسه انجام می شود ، دانشگاه ها و سازمان های تحقیقاتی می توانند برای انجام برنامه های دکترا مشترک با دانشگاه ها و سازمان های تحقیقاتی خارجی قرارداد ببندند و در چنین شرایطی مربیان مشترک از سوی ناظران موسسات مختلف انتخاب می شود.

دستورالعمل دانشجویان مقطع دکترا بر اساس یک برنامه درسی است که با رعایت شرایط و ضوابط قانون آموزش عالی ، قانون توسعه کارکنان دانشگاهی و آیین نامه نهاد مربوطه رعایت می شود.

مدرک دکترا را می توان پس از دفاع موفق از پایان نامه ، توسط دارنده مدرک کارشناسی ارشد دریافت کرد ، کار پایان نامه باید حاوی نتایج علمی یا علمی کاربردی باشد ، که سهم اصلی را در علم نشان می دهد و کار پایان نامه باید نشان دهد که متقاضی دانش نظری عمیقی در زمینه تخصص و توانایی تحقیق مستقل دارد.

بورسیه های تحصیلی در بلغارستان

وزارت آموزش و پرورش بلغارستان بورسیه های تحصیلی برای دانشجویان بین المللی ارائه نمی دهد ، اگرچه ممکن است وام هایی را برای دانشجویان تحصیلات تکمیلی و کارشناسی ارشد اتحادیه اروپا فراهم کند و همچنین با برخی کشورها توافق نامه های دوجانبه ای داشته باشد که منافع خاصی را به همراه دارد.

بورسیه های تحصیلی در بلغارستان

از طرف دیگر ، برخی از کشورها برای دانشجویان خود که تصمیم به تحصیل در خارج از کشور دارند بورسیه می دهند.

به طور معمول ، دو نوع بورس تحصیلی در بلغارستان وجود دارد که اولین مورد برای دانشجویان بومی است و دسته دوم برای دانشجویان بین المللی است.

با این حال ، در این مطلب نوع مربوط به دانشجویان بین المللی در کشور را بحث خواهم کرد.

بورسیه تحصیلی دانشگاه وارنا بلغارستان

سالانه ، دانشگاه وارنا طرح های بورس تحصیلی برای دانشجویان ممتاز طراحی می کند که نوید علمی بزرگی را نشان می دهد ، همچنین بورس تحصیلی برای دانشجویان با استعداد و خلاقیت استثنایی آزاد است و به همین ترتیب ، دانشجویان با مهارت های ورزشی زیاد ، بورسیه ورزشی می شوند ، این بورسیه ها برای شهریه کامل و هزینه های زندگی اضافی هر ماه است.

بورس تحصیلی تحصیلات اروپای شرقی در بلغارستان

این بورسیه تحصیلی شامل یک سری برنامه های بورس تحصیلی است که برای چندین دانشجوی خارجی سازماندهی شده است.

این طرح به گونه ای طراحی شده است که هیچ دانشجو لایقی از قلم نیفتد ، این بورسیه هزینه های کامل یا بخشی از شهریه را پرداخت می کند ، یا به صورت کمک هزینه برای پروژه های تحقیقاتی یا پول پرداخت شده برای تأمین هزینه های تحصیلی دانشجویان است.

ارزش پولی بالغ بر 2500 دلار به دانشجویان با نمرات استثنایی یا دانشجویانی که از نظر اقتصادی توانایی اتمام تحصیلات خود را ندارند اما نمرات بسیار خوبی دارند ، ارائه می شود ؛ دانشجویان همچنین فقط یک سال معافیت کامل شهریه اما با معدل پایه 2.5 / 4.0 دریافت می کنند.

بورسیه های دستیاران OppU در بلغارستان

این بورس تحصیلی برای کلیه دانشجویان خارجی که توانایی های استثنایی را نه تنها در بین دانشگاهیان خود بلکه در ایجاد فضاهای مناسب برای برتری برای خود و افراد اطراف نشان می دهند در دسترس است ، دستیار OppU شخصی است که ابتکار عمل را به دست می گیرد و فراتر از این می رود.

این بورس تحصیلی چهار بار در سال ارائه می شود و در درجه اول 2500 دلار به شهریه دانشجو و دانشگاهیان اعطا می شود ، برای دریافت این بورس تحصیلی دانشجو باید در یک موسسه عالی بلغارستانی ( برنامه کارشناسی یا کارشناسی ارشد ) ثبت نام کرده و CGPA 3.0 از 4 داشته باشد.

بورس تحصیلی کامل علوم و حقوق Avidafit در بلغارستان

این بورس تحصیلی بودجه کامل شهریه را به دانشجویان در برنامه های علوم و حقوق در مقاطع کارشناسی ، کارشناسی ارشد و دکترا ارائه می دهد.

این بورس تحصیلی صرفا بر اساس لیاقت دانشجویی و دانشجویانی است که توانایی های علمی استثنایی را در زمینه های علوم و حقوق نشان می دهند ، این برنامه بورس تحصیلی هر ساله دو بار برای متقاضیانی از سراسر جهان که در بلغارستان تحصیل می کنند ، امکان پذیر است.

بودجه بورس تحصیلی شهریه و هزینه های تحصیلی دانشجو ، کمک هزینه مسکن ، بیمه پزشکی و کمک هزینه ماهانه 500 دلار در سال اول دانشجو را پوشش می دهد ، هزینه های ماهانه فقط با این فرض ادامه می یابد که دانشجو نمرات عالی خود را حفظ کند.

كار پاره وقت دانشجویی در بلغارستان

کمک یا کمک مالی برای دانشجویان بین المللی ضروری است و بلغارستان به دانشجویان بین المللی اجازه می دهد تا با کار پاره وقت دانشجویی به خودشان کمک کنند و کمتر از 30 ساعت به دانشجویان بین المللی برای کار پیشنهاد می شود.

كار پاره وقت دانشجویی در بلغارستان

اول از همه ، مأموریت خود را در ذهن خود نگه دارید که هزینه های زیادی را برای فرصت تحصیل در خارج پرداخت کرده اید و نه تنها پول پرداخت کرده اید بلکه بیشتر وقت خود را صرف تحصیل باید کنید.

اما این امکان وجود دارد که به دلیل زندگی در آنجا با مسائل مالی روبرو شوید و بنابراین ، برای مشاغل نیمه وقت اقدام کنید.

برای داشتن کار پاره وقت دانشجویی ابتدا با کالج یا دانشگاه خود تماس بگیرید و در قدم بعدی می توانید در سایت ها یا سیستم عامل های مختلف ارائه دهنده شغل جستجو کنید ؛ بیشتر دانشجویان فرصت کار در کتابخانه ، آزمایشگاه ها ، کافه تریا و ادارات را پیدا می کنند.

بهترین راه برای گرفتن شغل یا کارآموزی این است که نمونه کارها را به زبان بومی یا رسمی کشوری که در آن تحصیل می کنید نشان دهید.

برای این منظور دانشجویان می توانند از دانشجویان ارشد خود که قبلا درگیر چنین فعالیتهایی بوده اند نیز کمک بگیرند ؛ دانشجویان می توانند با مردم بومی ساکن اطراف دانشکده ها و خوابگاه هایشان تماس بگیرند.

از فروشگاه های مواد غذایی ، مراکز خرید ، رستوران ، فروشگاه های سوخت و پشتیبان بازدید کنید زیرا آنها به کارگران نیمه وقت احتیاج دارند.

دوره کارآموزی نیمه وقت در بلغارستان

در بعضی موارد ، دانشجویان در بلغارستان دوره کارآموزی می گذرانند و در طول تحصیل ، دانشجویان در صورت دعوت توسط هر کارفرما اجازه برنامه کارآموزی را دریافت می کنند ، این دوره های کارورزی بدون حقوق هستند و فقط مهارتهای عالی و نیازمندی را به دانشجویان ارائه می دهند.

در برخی موارد ، از دانشجویان خواسته می شود اجازه کار یا اجازه اقامت برای گرفتن مشاغل نیمه وقت را نشان دهند اما در صورت کارآموزی نیازی به نشان دادن اجازه کار یا اجازه اقامت نیست و شما فقط یک نامه پیشنهادی از شرکتی دارید که می خواهید به آن کارآموزی آغاز کنید.

مدت زمان عملی عمومی برای آموزش 240 ساعت در محیط مربوط به تجارت واقعی محاسبه می شود و دانشجویان می توانند در هر سطح از تحصیلات از جمله کارشناسی ، کارشناسی ارشد و دکترا به برنامه های کارآموزی بپیوندند.

انواع مشاغل دانشجویی در بلغارستان

دانشجویان در بلغارستان می توانند در بخش های مختلفی مشاغل نیمه وقت پیدا کنند ، در زیر مشاغلی را که برای دانشجویان منطقی است به عنوان مشاغل نیمه وقت ذکر کرده ایم.

 • مدرس زبان خارجی
 • مشاغل آزاد
 • مشاغل داوطلبانه
 • مترجم
 • مشاغل در بازاریابی تلفنی
 • مشاغل در بازاریابی
 • نماینده خدمات مشتری ( CSR )
 • مشاغل در رستوران
 • مشاغل موجود در بار
 • مشاغل موجود در پمپ بنزین

دانشجویانی که به دنبال کارآموزی هستند باید با کارفرما و شرکتی که پروژه ها را با توجه به موضوع یا حوزه های تحصیلی خود ارائه می دهند تماس بگیرند.

مزایای کار پاره وقت و کارآموزی در بلغارستان

در زیر مزایای مشاغل نیمه وقت و کارآموزی هنگام زندگی یا تحصیل در بلغارستان ذکر شده است:

 • مشاغل نیمه وقت در طول تحصیل بهترین روش برای تأمین هزینه های زندگی شما است.
 • مشاغل نیمه وقت در حین تحصیل بهترین راه برای جلوگیری از دلتنگی است.
 • شما می توانید همزمان با تحصیل در خارج از کشور تجربه کار را بدست آورید.
 • می توانید حلقه آشنایان خود را بزرگتر کنید و این به شما کمک می کند تا پس از اتمام تحصیلات فرصت های بهتری داشته باشید.
 • مشاغل نیمه وقت سطح ارتباطات شما را خوب می کند و همچنین می توانید به زبان بلغاری تسلط پیدا کنید.
 • اگر کارآموزی انجام دهید ، این بخش مهمی برای ارتقا مهارت شما خواهد بود.
 • شما می توانید در مورد برنامه مطالعه خود به دانش پیشرفته و عملی دست یابید.
 • در طول دوره کارآموزی می توانید روابط خوبی با شرکت ها و کارفرمایان برقرار کنید.
 • کارآموزی همچنین راه های شغل تمام وقت و ماندگاری را پس از اتمام تحصیل گسترش می دهد.

خدمات بیمه دانشجویی در بلغارستان

بیمه درمانی در بلغارستان در کل مدت تحصیل اجباری است ، برای این منظور دانشجویان از کشورهای خارج از اتحادیه اروپا باید در طول تحصیل در بلغارستان ، بیمه سلامت و کمک خود را تنظیم کنند.

خدمات بیمه دانشجویی در بلغارستان

این دسته از دانشجویان باید برای یک سال بیمه پزشکی ( که دوره سال تحصیلی را پوشش می دهد ) ثبت نام کنند و بیمه درمانی باید به زبان بلغاری ترجمه شود.

دانشجویان با ملیت از کشورهای اتحادیه اروپا / EEA می توانند در کشور خود کارت بیمه سلامت اروپا ( EHIC ) را درخواست کنند و به لطف این کارت ، اتباع اتحادیه اروپا / منطقه اقتصادی اروپا می توانند از پوشش مشابه مردمان بلغارستانی توسط خدمات بهداشتی ملی بهره مند شوند.

توجه : EHIC جایگزینی برای بیمه مسافرتی نیست و این کارت شامل هیچ گونه حفاظت از مسافرت ، جستجو و نجات ، بازگشت به کشور خود ، درمان های فوری دندانپزشکی و کمک نمی باشد ، در نتیجه خریداری بیمه خصوصی در بلغارستان نیز برای اتباع اتحادیه اروپا / EEA در تمام مدت اقامت در بلغارستان توصیه می شود.

سیستم بهداشت و درمان در بلغارستان

مراقبت های بهداشتی عمومی بلغارستان محدودیت هایی از قبیل امکانات ضعیف ، کمبود نیرو و کمبود بودجه دارد و بیشتر مهاجران تمایل دارند مراکز خصوصی کارآمدتر ، قابل اعتماد و مترقی را انتخاب کنند.

همانطور که گفته شد ساکنان اتحادیه اروپا و EEA کارت بیمه سلامت اروپا دارند که کاملا در بلغارستان معتبر است ، به این معنی که دارندگان حق درمان رایگان پزشکی در بیمارستان های دولتی را دارند که با صندوق بیمه ملی درمانی بلغارستان قرارداد دارند ، این کارت دیجیتال اطلاعات شما را ذخیره می کند در قالب یک برنامه تلفن همراه در دسترس است.

دانشجویان برای استفاده از آن باید در سیستم بهداشت عمومی بلغارستان مشارکت اجباری کنند و برای انجام این مشارکت ها ، باید با انتخاب پزشک عمومی و دندانپزشک در صندوق بیمه سلامت ملی ثبت نام کنند.

خدمات بهداشتی خصوصی در بلغارستان

مطابق معمول ، مراقبت های بهداشتی خصوصی در بلغارستان بسیار پیشرفته تر و مجهزتر از معادل بخش دولتی آن است.

بلغارستان در مقایسه با بسیاری از کشورهای پیرامونی غربی نسبتا به عنوان مقصدی برای گردشگری پزشکی شامل اقدامات زیبایی و دندانپزشکی رشد کرده است و اکثر پزشکان در موسسات خصوصی نیز دو زبانه هستند ، بنابراین برقراری ارتباط به زبان انگلیسی مشکلی ایجاد نمی کند ؛ هزینه های مراقبت های بهداشتی خصوصی می تواند گزاف باشد.

خدمات اضطراری و شماره های مهم در بلغارستان

در حال حاضر بلغارستان در حال انجام پروژه هایی برای مدرن سازی خدمات اورژانس و بیمارستان است.

بیمارستانهای دولتی معمولا بخشهای اورژانس اختصاصی دارند ، در حالی که در پایتخت آن شهر صوفیه ، بیمارستان دانشگاه Tsaritsa Yoanna و بیمارستان دانشگاه سنت آنا هر دو اورژانس اختصاصی دارند.

زمان واکنش اضطراری در بلغارستان هنوز در حال بهبود است و مهاجران با موانع زبانی بالقوه و مشکل با الفبای سیریلیک ممکن است ارتباطات را در موارد اضطراری دشوار کنند.

شماره اضطراری عمومی اروپا 112 است که اپراتورهایی دارد که می توانند در موارد اضطراری با خدمات آمبولانس یا راهنمایی به نزدیکترین بیمارستان کمک کنند.

خوابگاه های دانشجویی بلغارستان

بیشتر دانشگاه های بلغارستان خوابگاه دانشجویی را برای ورودی های جدید خود ارائه می دهند ، دانشجویان پس از پذیرش در دانشگاه و ثبت نام در دانشکده مربوطه واجد شرایط درخواست خوابگاه هستند ، اجاره خوابگاه دانشجویی ماهانه از دانشگاه به دانشگاه دیگر و راحتی محل اقامت متفاوت است.

خوابگاه های دانشجویی بلغارستان

بیشتر خوابگاه های دانشجویی در دانشگاه به ویژه خوابگاه های دانشجویی به دو دانشجو اجازه می دهد در یک مکان زندگی کنند.

زندگی در خوابگاه های دانشجویی کشور بلغارستان مزایایی را برای دانشجو به همران دارد که در زیر به آن ها اشاره شده است:

 • معمولا خوابگاه های دانشجویی داخل دانشگاه یا اطراف دانشگاه شما است و بنابراین می توانید در وقت و هزینه حمل و نقل خود صرفه جویی کنید.
 • در مدت زمان کوتاه می توانید به راحتی و ایمن به رستوران ها و کافه ها دسترسی پیدا کنید.
 • زندگی در خوابگاه های دانشگاه از طریق خوابگاه های دانشجویی و سالن دانشجویی می تواند از امکانات بهتری از برق ، مبلمان و تلفن و غیره برخوردار شود.

اقامت دانشجویان در خارج از خوابگاه در بلغارستان

به دلیل کمبود امکانات خوابگاهی در پردیس دانشگاه ، همه دانشجویان قادر به دریافت این فرصت نیستند ، با این حال ، سایر دانشجویان برای برآوردن نیاز اساسی خود در زندگی به دنبال برخی از روش های دیگر اقامت هستند.

به جای خوابگاه در دانشگاه از جمله خوابگاه های دانشجویی و سالن اقامت دانشجویان ، دانشجویان می توانند چندین گزینه دیگر را امتحان کنند که در زیر به شیوه های معمول و آسان برای اقامت دانشجویی در بلغارستان پرداخته شده است

زندگی با خانواده یا دوستان در بلغارستان

اگر دوستان و اعضای خانواده شما قبلا در کشوری زندگی می کنند که مقصد تحصیل شماست ، باور کنید که خوش شانس ترین فرد هستید ، چراکه می توانید فرصت زندگی با آنها را پیدا کنید.

به این ترتیب می توانید پول خود را برای آپارتمان و همچنین غذا و سایر اقلام پس انداز کنید ؛ بنابراین ، با دوستان یا اقوام خود تماس بگیرید و اعتماد آنها را جلب کنید.

هوم استی در بغارستان

بهترین و آسانترین راه برای دریافت محل اقامت ارزان ، یافتن خانواده ای است که بتوانید اتاقی را با اجاره در آن بگیرید یا بتوانید به عنوان یک مهمان با پرداخت هزینه ای در آنجا زندگی کنید.

به این ترتیب می توانید اتاقی با قیمت کمتری نسبت به اتاق های هاستل و سایر آپارتمان های شخصی بگیرید ؛ گاهی اوقات ، فرصت غذا خوردن در خانه ای که در آن به عنوان میهمان زندگی می کنید ، دریافت می کنید.

آپارتمانهای اجاره ای خصوصی در بلغارستان

آپارتمان های اجاره ای خصوصی می توانند گران قیمت باشند اما اگر فرصتهای فوق الذکر را کسب نکنید ، مجبورید برای این فرصت سر تعظیم فرود آورید.

شما می توانید فلت یا اتاقی را از هاستل های دانشجویی اجاره کنید ، فلت های بسیاری وجود دارد که حتی در شهرهای بزرگ یا مناطق بزرگ بلغارستان واقع شده اند.

به اشتراک گذاری آپارتمان خود با سایر دانشجویان

برای زندگی دانشجویی در بلغارستان می توانید اتاق یا آپارتمان خصوصی را با دوستان خود همانند دانشجویان در خوابگاه های دانشجویی یا سالن اقامت دانشجویان با همکلاسی ها و دیگران تقسیم کنید ، به این ترتیب دانشجویان به راحتی می توانند هزینه اتاق یا آپارتمان را بپردازند.

نحوه پیدا کردن محل اقامت دانشجویی در بلغارستان

همه اینها انواع و روشهای اقامتی موجود در بلغارستان است اما اکنون موضوع بحث این است که چگونه می توان این فرصت ها را امکان پذیر کرد ، در ادامه بهترین و مطمئن ترین راه ها برای دریافت یا مدیریت محل اقامت خود را به شما ارائه داده ایم:

 • ابتدا برای این منظور با کارمندان پشتیبانی دانشگاه خود تماس بگیرید ، آنها بهترین راهنمایی در پیدا کردن محل اقامت را به شما ارائه دهند.
 • دانشجویان ترم بالایی شما که قبلا از این فرصت ها استفاده کرده اند ، می توانند شما را راهنمایی کنند.
 • علاوه بر این ، اگر دوستان و اقوام شما در آنجا زندگی می کنند می توانند شما را راهنمایی کنند.
 • اگر موفق به یافتن بهترین حالت محل اقامت نشوید ، آژانس های املاک و مستغلات برای کمک شما در آنجا حضور خواهند داشت.

در پایان ، ما پیشنهاد می کنیم محل اقامت خود را از طریق درگاه های اینترنتی آنلاین پیدا کنید ، اما همچنان باید مراقب کلاهبرداری های موجود از این روش نیز بود.

پس از گذراندن ژوئن یا ژوئیه ، یافتن محل اقامت دشوار می شود ، بنابراین سعی کنید قبل از این زمان مکان زندگی خود در بلغارستان را پیدا کنید.

بهترین دانشگاه های بلغارستان

بهترین دانشگاه های بلغارستان توسط سازمان هایی مانند وزارت تحصیلات عالی به رسمیت شناخته شده و تمام دانشگاه های ذکر شده در این مقاله با این معیارها مطابقت دارند و به عنوان بهترین دانشگاه در بلغارستان شناخته می شوند ، این دانشگاه ها سکوی پرتاب خوبی برای کسانی هستند که به دنبال آینده ای روشن هستند.

بهترین دانشگاه های بلغارستان

علی رغم سرمایه گذاری اندک دولت بلغارستان در آموزش عالی ، موقعیت رتبه بندی دانشگاه های بلغارستان یکی از بهترین رتبه ها در اروپا است و اولین دانشگاه برتر در بلغارستان ، دانشگاه صوفیه سنت کلیمنت اوهریدسکی است که از نظر رتبه بندی وب دانشگاه ها در بین 800 دانشگاه اول جهان قرار دارد.

دانشگاه سنت کلیمنت اوهریدسکی صوفیه بلغارستان

دانشگاه سنت کلیمنت اوهریدسکی صوفیه یک دانشگاه دولتی است که در شهر همنامی واقع شده است ؛ این دانشگاه برخی از بیشترین تعداد دوره ها را به دانشجویان ارائه می دهد و شاهد تعداد بالای ثبت نام است.

در حال حاضر 16 دانشکده در سازمان دانشگاهی آن وجود دارد که شامل دانشکده زیست شناسی ، دانشکده اقتصاد و مدیریت بازرگانی ، دانشکده تاریخ ، دانشکده فیزیک ، دانشکده الهیات و دانشکده روزنامه نگاری و ارتباط جمعی است و در حال تکمیل این 3 بخش یعنی بخش یادگیری زبان ، دپارتمان ورزش و دپارتمان اطلاعات و آموزش ضمن خدمت معلمان هستند.

رئیس جمهور پیشین بلغارستان ، ژلیو ژلوف ، دانش آموخته این دانشگاه بود.

دانشگاه NewBulgian – NBU

دانشگاه NBU در صوفیه ، پایتخت بلغارستان واقع شده است ، دانشگاه NBU یک دانشگاه علوم و هنرهای لیبرال خصوصی در یک پردیس سبز زیبا است.

NBU توجه ویژه ای به برنامه های IT و مدیریت خود داده است که در بلغارستان رتبه دوم را در رتبه بندی وبومتریک دانشگاه های جهان کسب کرده اند ( در حال حاضر در رتبه 5 قرار دارند ).

این دانشگاه همچنین زیرساخت های شگفت انگیزی مانند استودیوهای موسیقی را برای دانشجویان فراهم ساخته تا آنچه را که در کلاس آموخته اند به کار گیرند و بنابراین به طور مستقیم نحوه پیشرفت خود را ارزیابی کنند.

دانشگاه فنی صوفیه – TU

دانشگاه فنی صوفیه – TU با بیش از 100000 فارغ التحصیل اولین و بزرگترین دانشگاه فنی کشور بلغارستان است ، دانشگاه فنی صوفیه در شهر صوفیه واقع شده است و فرصتی را برای دنبال کردن مدارک با همکاری موسسات پلی تکنیک در آلمان ، فرانسه و انگلیس ارائه می دهد.

هنگام انتخاب این فرصت برای تحصیل در دیگر کشور ها ، به شما این امکان داده می شود که قبل از شروع دوره واقعی ، یک سال پیش نیاز را دنبال کنید تا زبان کشور انتخابی را یاد بگیرید ، چنین برنامه هایی به طور خودکار منجر به گرفتن مدرک دیپلم نیز می شود.

TU بیش از یک دانشگاه است و در واقع ، این یک محیط کامل با امکانات ورزشی است و خانه های تعطیلات در ساحل و کوهستان را ارائه می دهد ، علاوه بر این ، بر استفاده از نظریه با همکاری با شرکت هایی مانند مایکروسافت و زیمنس برای ارائه فرصت های آموزشی بی نظیر تأکید دارد.

دانشگاه آنجل کانچف روسه بلغارستان

دانشگاه آنجل کانچف روسه که با نام دانشگاه روسه نیز شناخته می شود ، در سال 1945 تاسیس شد و اولین مدرسه عالی فنی در کشور بود که در خارج از پایتخت واقع شد.

دانشکده های زیادی در این دانشگاه وجود دارد از جمله دانشکده کشاورزی و صنعتی ، دانشکده حمل و نقل ، دانشکده علوم طبیعی و آموزش ، بهداشت ، علوم پزشکی و دانشکده حقوق.

دانشگاه روسه گاه به گاه در رویدادها و برنامه های بین المللی شرکت می کند و این از عضویت در کنفرانس ربات های دانوب و انجمن دانشگاه های اروپا مشهود است.

دانشگاه امریکن بلغارستان – AUBG

دانشگاه امریکن بلغارستان – AUBG ، واقع در بلاگوئوگراد ، دانشگاهی است که دانشجویان بین المللی زیادی ار آن استقبال می کند و دانشجویان آن حدود 40 ملیت مختلف و از پنج قاره می باشند.

مزیت اصلی این موسسه این است که مدرک آن یک مدرک آمریکایی و اروپایی محسوب می شود و علاوه بر این ، AUBG با دادن فرصتی برای ترکیب کردن تحصیلات خود با ورزش ، هنر و چندین فعالیت دیگر از طریق امکانات عالی دانشگاه ، از سنت های قوی دانشگاه آمریکایی پیروی می کند.

دانشگاه پزشکی وارنا بلغارستان

اگر در آینده قصد دارید در رشته های بهداشت و پزشکی ، آینده ای پررونق داشته باشید ، دانشگاه پزشکی وارنا مکانی است که باید به آن بروید.

این دانشگاه با رعایت مدل EFQM® برای کنترل و افزایش کیفیت ، از استانداردهای بین المللی پیروی می کند. ؛ دانشجویان علاقه مند می توانند از دوره های ارائه شده توسط دانشکده های برجسته آن مانند دانشکده پزشکی ، دانشکده علوم دندانپزشکی ، دانشکده بهداشت عمومی و دانشکده داروسازی استفاده کنند.

همچنین یک بخش آموزش زبانهای خارجی ، ارتباطات و ورزش برای انتقال مهارتهای زبانی به دانشجویان در همه دانشکده ها وجود دارد.

برنامه های دکترا در دانشگاه وارنا بسیار گسترده است و حوزه های داروسازی ، علوم زندگی ، روانشناسی و پزشکی را پوشش می دهد ، جهت کسب اطلاعات بیشتر در خصوص تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در بلغارستان ، مقاله کامل آن را در همین سایت بخوانید.

دانشگاه Plovdiv Paisii Hilendarski بلغارستان

دانشگاه Plovdiv Paisii Hilendarski ، واقع در Plovdiv ، یک دانشگاه بین المللی با برنامه های جذاب انگلیسی ، یونانی و ترکی است.

بزرگترین دانشکده این دانشکده ، دانشکده اقتصاد و علوم اجتماعی است ، این نهاد به ارزشهای اتحادیه اروپا اختصاص یافته است و به عبارت دیگر ، هدف آن آموزش مهارت های حل مسئله فردا در اروپا است.

با این وجود ، هنوز بسیار به سنت های بلغارستان وابسته است و بنابراین ، این دانشگاه به شما این فرصت را می دهد که در حین غوطه ور شدن در زیبایی کشور میزبان خود ، مطالعات بین المللی را دنبال کنید.

دانشگاه اقتصاد ملی و جهانی – UNWE بلغارستان

دانشگاه اقتصاد ملی و جهانی – UNWE قدیمی ترین دانشگاه اقتصادی در منطقه است ؛ در سال 2020 ، صدمین سالگرد خود را جشن گرفت ، UNWE در صوفیه واقع شده است و تجربه خوبی در زمینه آموزش اقتصاد و مدیریت ایجاد کرده است.

به عنوان یک دانشگاه قدیمی ، در ارائه برنامه های درسی اصلاح شده به دانشجویان تجربه زیادی کسب کرده است ، این موسسه متعهد است که در آینده دانشجویانش در فلسفه های اقتصادی می توانند توسعه پایدار داشته باشند ، در حالی که تعالی علمی را حفظ کنند.

بهترین شهرهای بلغارستان برای تحصیل

از سواحل شگفت انگیز گرفته تا ساختمان های چند صد ساله ، چیزهای زیادی برای دیدن و انجام هنگام تحصیل و زندگی در شهر های بلغارستان وجود دارد.

بهترین شهرهای بلغارستان برای تحصیل

برخی از بهترین شهر های بلغارستان برای تحصیل که آنها را به شما توصیه می کنیم عبارتند از صوفیه ، پلوودیو ، ولیکو تارنوو و بلاگووگراد که در ادامه در مورد هر کدام اطلاعات لازم را در اختیارتان قرار داده ایم.

تحصیل در شهر صوفیه بلغارستان

صوفیه شهری است که ، همانطور که شعار آن می گوید ، ” بزرگ می شود ، اما پیر نمی شود ” ، صوفیه با داشتن تاریخی که قبایل تراکی ، رومی و امپراتوری عثمانی را در بر می گیرد ، موفق شد جذابیت خود را به عنوان یک شهر قابل دسترسی و دوستانه ، با داشتن یک زندگی شبانه براق و یک زندگی دانشگاهی فعال حفظ کند.

شهر صوفیه بلغارستان دارای تئاتر ، سالن کنسرت ، سینما ، کافه ، گالری و موزه و فعالیت های فراوان برای بازدیدکنندگان جوان است .

صوفیه شهری است که 22 دانشگاه از 51 دانشگاه و موسسه بلغارستان در آن هستند و اگرچه نام رسمی یک شهر دانشگاهی را یدک نمی کشد ، اما نقش اصلی در سیستم آموزش ملی در بلغارستان دارد.

شما می توانید یکی از دانشجویان بین المللی باشید که در یک برنامه معتبر در صوفیه فارغ التحصیل شده اند و سپس یک حرفه امیدوار کننده را در یک محیط در حال توسعه شروع می کنند!

صوفیه هسته اصلی اقتصاد بلغارستان است و پایتخت و اطراف آن پیشرفته ترین منطقه کشور را تشکیل می دهد ، البته برخی شرکت های چند ملیتی در این شهر دفاتر دارند ، برخی از این نمونه ها IBM ، Hewlett-Packard ، SAP ، Software AG ، Siemens و Bulgaria Air است و به لطف وجود آکادمی علوم بلغارستان ، استخدام حتی اگر زمینه تحقیقی را ترجیح دهید ، امکان پذیر است.

تحصیل در شهر پلوودیو بلغارستان

پلوودیو دومین شهر بزرگ بلغارستان و مرکز مهم اقتصادی ، حمل و نقل ، فرهنگی و آموزشی است ، پلوودیو دارای 78 مدرسه از جمله مدارس ابتدایی ، دبیرستان ، زبان های خارجی ، ریاضیات ، فنی و هنر است.

همچنین 10 مدرسه خصوصی و یک حوزه علمیه در آن وجود دارد و از جمله معتبرترین مدارس می توان به مدرسه زبان انگلیسی ، دبیرستان ریاضیات ، مدرسه زبان ایوان وازوف ، مدارس ملی بازرگانی – پلوودیو ، آکادمی انگلیسی ، آکادمی موسیقی ، رقص و هنرهای زیبا پلوودیو و عالی فرانسه اشاره کرد.

این شهر دارای شش دانشگاه و تعدادی کالج دولتی و خصوصی و شعبه های دانشگاه های دیگر است ، از جمله این دانشگاه ها ، دانشگاه پلوودیو با 900 استاد و کارمند و 13،000 دانشجو است.

دانشگاه پزشکی پلوودیو ، با 3500 دانشجو ؛ دانشکده پزشکی ؛ دانشگاه فنی صوفیه – واحد پلوودیو ؛ دانشگاه کشاورزی – پلوودیو ؛ دانشگاه فناوری های غذایی ؛ آکادمی موسیقی ، رقص و هنرهای زیبا از دیگر موسسات مهم این شهر در بلغارستان می باشند.

در پلوودیو بقایای زیادی از دوران باستان مانند تئاتر باستانی روم پلوودیو ، اودئون روم ، قنات روم ، استادیوم روم ، مجموعه باستان شناسی آیرن و سایر آثار حفظ در این شهر حفظ شده است ، این شهر دارای بیش از 200 مکان باستانی است که 30 مورد از آنها دارای اهمیت ملی هستند.

تحصیل در ولیکو تارنوو

ولیکو تارنوو شهری است که در مرکز بلغارستان و در نیمه راه صوفیه و وارنا واقع شده است ، در جنوب شهر دامنه های سرد شمالی کوه های بالکان افزایش یافته و شمال شهر جلگه وسیع دانوب را گسترش می دهد.

ولیکو تارنوو شهری با دیدنی های زیاد و یکی از محبوب ترین مراکز گردشگری بلغارستان است ، موقعیت منحصر به فرد آن در سه تپه Tsarevets ، Trapezitsa و Sveta Gora ، این شهر را به یکی از زیباترین مناطق بلغارستان تبدیل کرده و همچنین جذابیت خاصی به شکل ظاهری و هویت خاص شهر می بخشد.

تمام بناهای تاریخی محافظت شده در ولیکو تارنوو روح همه اعصار و دوره های تاریخ بلغارستان را حفظ کرده اند ، از دوران باستان تا امروز ، اولین آثار حضور انسان در این منطقه مربوط به قرن ششم قبل از میلاد است ، یک روستای تراکیایی در Tsarevets پیدا شده که مربوط به هزاره 3 قبل از میلاد است!

امروز ولیکو تارنوو یک شهر مدرن اروپایی است ، که نه تنها یک مرکز اداری است ، بلکه یک مرکز فرهنگی و یک مقصد گردشگری و دانشجویی است.

ولیکو تارنوو دارای دو دانشگاه ، دانشگاه ولیکو تارنوو یکی از بزرگترین دانشگاه های بلغارستان و دانشگاه ملی نظامی واسیل لوسکی است ، دانشگاه ولیکو تارنوو در حال حاضر حدود 18000 دانشجو دارد و دانشگاه ملی نظامی واسیل لوسکی یکی از قدیمی ترین دانشگاه های نظامی بلغارستان است.

تحصیل در شهر بلاگووگراد

بلاگووگراد شهر دانشجویی است که در قلب اروپای شرقی واقع شده است ، بسیار کوچک است و می توانید با پیاده روی یا دوچرخه سواری رفت و آمد کنید.

در این شهر مکانهای سرگرم کننده زیادی وجود ندارد اما طبیعت اطراف زیباست و زندگی شبانه نیز زنده است ، این شهر بسیار مناسب است و شما می توانید هر آنچه را که می خواهید در فاصله پیاده روی خریداری کنید.

بلاگووگراد بسیار نزدیک به یونان است و همچنین به بسیاری از کشورهای اروپایی نزدیک است به همین دلیل دانشجویان معمولا آخر هفته سفرهای جاده ای زیادی انجام می دهند.

این شهر دارای دو دانشگاه امریکن و دانشگاه بلغارستان است و از آنجا که شهر کوچکی است ، دانشجویان بیشتر جمعیت را تشکیل می دهند ، دانشگاه امریکن تقریبا از 40 كشور دانشجو دارد ؛ این بدان معناست كه شما می توانید فرهنگهای زیادی را ملاقات كرده و چیزهای زیادی یاد بگیرید ! دانشجویان رویدادهای عالی ترتیب می دهند و هر سه شنبه ، پنجشنبه و گاهی جمعه بیرون می روند.

اگر به دنبال یک شهر بزرگ با موزه های عالی و معماری زیبا هستید ، شاید بلاگووگراد مکان مناسب شما نباشد ، با این حال اگر به دنبال یک شهر کوچک دنج ، با طبیعت زیبا و افراد متنوع هستید ، آن را فراموش نکنید!

هزینه های تحصیل در بلغارستان

شهریه تحصیل در بلغارستان یکی از ارزان ترین ها در بین کشورهای اتحادیه اروپا است ، همچنین توجه داشته باشید که هزینه تحصیل برای برنامه ها به زبان بلغاری کمی کمتر از برنامه های دیگر به زبان انگلیسی است.

هزینه های تحصیل در دانشگاه های بلغارستان بسته به دانشگاه ، تخصص ، زبان تحصیل ، دوره های کارشناسی یا کارشناسی ارشد و غیره متفاوت است.

دانشجوی غیر اتحادیه اروپا باید هزینه سالانه کامل شهریه را پرداخت کند ، که در واقع 2 بار در سال پرداخت می شود ، نیمی از قبل از درخواست ویزا و مابقی در آغاز ترم دوم.

شهریه های تقریبی تحصیل در بلغارستان

 • پزشکی عمومی : برنامه 6 ساله ؛ 5.000 تا 8.000 یورو در سال
 • دندانپزشکی : برنامه 6 ساله ؛ 7.000 تا 8.000 یورو در سال
 • داروسازی : برنامه 5 ساله ؛ 7.000 تا 8.000 یورو در سال
 • مدیریت بهداشت و درمان : برنامه 3 ساله ؛ 4.000 یورو در سال
 • مهندسی : برنامه های 4 ساله کارشناسی 2.900 تا 3.000 یورو در سال
 • دوره آمادگی انگلیسی یک ساله : 2.500 یورو
 • مطالعات فنی : رشته های کارشناسی ارشد 2 ساله ؛ 3.000 تا 3.500 یورو در سال
 • مطالعات اقتصادی – اجتماعی : برنامه های کارشناسی 2 ساله : 3000 تا 3900 یورو در سال
 • مطالعات اقتصادی – اجتماعی : برنامه های کارشناسی ارشد 2 ساله : 3000 تا 3900 یورو در سال

هزینه زندگی در بلغارستان

مسلما بلغارستان یکی از ارزانترین مکانهای جهان برای زندگی است و با متوسط دستمزد 400 یورو در ماه ، انتظار می رود که قیمت کالاها و خدمات واقعیت دستمزدها را منعکس کند ؛ در زیر خلاصه ای از قیمت برخی کالاها و خدمات در کشور آورده شده است.

یک آپارتمان یک خوابه مناسب در شهر صوفیه ، پایتخت بلغارستان ، می تواند هر ماه با مبلغی بیش از 200 یورو اجاره شود و به طور طبیعی ، هرچه از مرکز شهر دور شوید ، اقامتگاه ارزان تر می شود.

صورتحساب ماهانه خدمات رفاهی دانشجویان در بلغارستان به طور متوسط نباید بیش از 50 یورو در ماه شود ، این صورتحساب هزینه هایی است که شما برای خدماتی مانند برق ، آب و گاز برای گرم کردن باید پرداخت کنید.

از نظر هزینه های حمل و نقل ، پایتخت و اکثر شهرهای کشور دارای شبکه حمل و نقل بسیار پیشرفته ای هستند ، کارت حمل و نقل ماهانه در صوفیه حدود 25 یورو است و این کارت می تواند برای انواع حمل و نقل عمومی مانند قطارها ( سیستم مترو ) و اتوبوس ها استفاده شود ، کرایه تاکسی برای حدود 15 دقیقه حدود 4 یورو است.

مانند سایر موارد در کشور ، غذا نیز نسبتا ارزان است و به عنوان مثال ، می توان با حدود 10 یورو یک وعده غذای مناسب سه بخشی را در یک رستوران مناسب دریافت کرد.

اگر به دنبال پرداخت هزینه های کم زندگی در خارج از کشور و در هنگام تحصیل هستید ، می توانید تحصیل در لهستان را هم انتخاب کنید.

مزایا و معایب تحصیل در بلغارستان

اگر تصمیم به تحصیل در بلغارستان دارید ، این یک فرصت مادام العمر برای تحصیل در یکی از کشورهای عضو اتحادیه اروپا است و به معنای بهره گیری از کیفیت عالی آموزش و سبک زندگی افسانه ای است.

مزایا و معایب تحصیل در بلغارستان

سالانه بیش از 1500 دانشجو از سراسر جهان برای تحصیل به بلغارستان می آیند و این بدون احتساب اراسموس یا تبادل دانشجو است.

اکنون بیشتر و بیشتر برنامه ها به طور کامل به زبان انگلیسی ارائه می شوند ، در حالی که برخی از دانشگاه ها دارای برنامه های فرانسوی و زبان آلمانی هستند.

این کشور مقصد تحصیلی مناسبی برای دانشجویان خارجی است ، زیرا کشور در اروپا است و مدرک در اروپا و بین المللی شناخته می شود ، هزینه زندگی در بلغارستان نیز به طور قابل توجهی کمتر از بسیاری از کشورهای اروپایی است.

از یک طرف ، بلغارستان اخیرا به مقصد مشهوری برای افرادی که مایل به زندگی یا تحصیل در خارج هستند ، تبدیل شده است ، از این رو در طول تحصیل شانس بیشتری برای ملاقات با مردم محلی و کشف فرهنگ متفاوت خواهید داشت و از طرف دیگر ، هر شهر روز به روز بین المللی تر می شود.

بنابراین شما می توانید از همه جا با مردم ملاقات کنید و از رویدادهای بین المللی لذت ببرید که به شما امکان می دهد از زندگی تحصیلی خود در بلغارستان نهایت لذت را ببرید.

در ادامه دیگر مزایای تحصیل در بلغارستان برشمرده شده و در نهایت از معایب تحصیل در بلغارستان صحبت شده است.

بلغارستان کشوری کوچک با فرصت های بزرگ

بلغارستان به عنوان قهرمان نوپای اروپا در نظر گرفته می شود بنابراین بسیاری از جوانان در طول تحصیل خود در بلغارستان یک کار جالب پیدا می کنند و حتی پس از فارغ التحصیلی در این کشور ماندگار می شوند.

بلغارستان جوانان بسیاری دارد که مبتکر ، خلاق و بی صبرانه منتظر جذابیت بیشتر این کشور برای افرادی هستند که مایل به سرمایه گذاری در یک تجارت هستند.

شرایط ورودی آسان تر در دانشگاه های بلغارستان

برخی از بهترین دانشگاه ها در انگلستان یا در هر کشور بزرگ اروپایی مکان مناسبی را برای متقاضیان آینده ارائه نمی دهند ، بنابراین رقابت بسیار شدید است و همه باید یک متقاضی سطح عالی باشند.

به این ترتیب ، حتی اگر سطح A یا B داشته باشید ، می تواند به این معنی باشد که دانشگاه های اروپا درهای خود را به روی شما بسته اند.

با این حال ، در بلغارستان بسیار متفاوت است و هر ساله ، دانشگاه پزشکی صوفیه بیش از 700 متقاضی بین المللی با نمرات مختلف را می پذیرد که شروع جدیدی دارند و ثابت می کنند که دانشجویان عالی هستند.

ایمنی و دوستانه بودن مردم بلغارستان

بلغارستان کشوری بسیار امن و پذیرا افراد خارجی است ، بلغارستان یکی از امن ترین مکان ها در جهان است که میزان جرم و جنایت آن بسیار کم است و جامعه ای است که به طور کلی باز است و برای بازدید کنندگان مفید است.

معایب تحصیل در بلغارستان

در تمام موسسات آموزش عالی بلغارستان شهریه باید پرداخت کرد و اگرچه هزینه بسیار کمتر از سایر کشورها است ، اما هنوز کسانی که توانایی پرداخت هزینه آموزش را ندارند ، انتخاب بلغارستان توصیه نمی شود و اگر قصد تحصیل به زبان بلغاری را دارید ، هزینه تحصیل ارزان تر می شود.

ویزای تحصیلی بلغارستان

پس از گرفتن نامه پذیرش ، درخواست ویزای دانشجویی بلغارستان ( ویزای نوع D ) با اعتبار 3 تا 6 ماه لازم است ، ویزای دانشجویی بلغارستان را می توان از هر نمایندگی دیپلماتیک بلغارستان در خارج از کشور دریافت کرد و برای همه دانشجویان غیر اتحادیه اروپا / EEA در بلغارستان لازم است.

ویزای تحصیلی بلغارستان

پس از ورود به بلغارستان ، متقاضی ویزای دانشجویی بلغارستان باید برای اقامت طولانی مدت ( اجازه اقامت ) در بلغارستان اقدام کند که حداکثر برای یک سال معتبر و قابل تمدید برای کل دوره تحصیل است ، درخواست اجازه اقامت تنها در بلغارستان پس از ثبت نام نهایی در دانشگاه ارائه می شود.

انگلیس ، سوئیس و کلیه دانشجویان اتحادیه اروپا / EEA برای تحصیل در بلغارستان نیازی به ویزا ندارند ، با این حال پس از ورود آنها به بلغارستان ، باید در دفتر پلیس مربوطه ثبت نام کنند ، پس از آن کارت شناسایی ملی و اقامت موقت تا پنج سال برای آنها صادر می شود.

مدارک لازم برای اخذ ویزای تحصیلی بلغارستان

مدارک مورد نیاز برای درخواست ویزای دانشجویی بلغارستان به شرح زیر است:

 • فتوکپی گذرنامه حداقل معتبر ( صفحه اول سند سفر خارجی )
 • نامه پذیرش ( گواهی مبنی بر پذیرش متقاضی به عنوان دانشجو در دانشگاه بلغارستان به علاوه گواهی از دانشگاه مبنی بر اسکان متقاضی در خوابگاه دانشجویی ).
 • بیمه پزشکی معتبر برای کشورهای عضو اتحادیه اروپا برای کل مدت سفر که تمام هزینه های بازگشت به کشور و مراقبت های پزشکی فوری و درمان اضطراری بیمارستان را برای مدت اقامت مشخص شده در ویزا پوشش دهد.
 • سند بانکی صادر شده به نام متقاضی برای اثبات پرداخت شهریه ( به طور کلی برای نیمی از شهریه سالانه ).
 • عکس رنگی 3،5 سانتی متر در 4،5 سانتی متر با پس زمینه سفید ( همان عکس پاسپورت )
 • بلیط ( اصل و کپی ) یا تأیید رزرو بلیط یا منابع مالی

ویزای بلغارستان در حدود 10 – 15 روز کاری پردازش می شود ، با این حال این زمان ممکن است بسته به شرایط خاص و سفارت یا کنسولگری بلغارستان تغییر کند.

سفر با ویزای بلغارستان به دیگر مناطق اروپا

از آنجا که بلغارستان در منطقه شینگن پذیرفته نشده است ، شما نمی توانید از ویزای بلغارستان برای سفر به هر کشور شینگن استفاده کنید و فقط می توانید با ویزای بلغارستان وارد بلغارستان شوید و در آن اقامت داشته باشید.

از طرف دیگر ، در صورت داشتن ویزای معتبر شینگن ، یا ویزای کرواسی ، قبرس و رومانی ، که همچنین مدعیان پذیرش شینگن هستند ، می توانید وارد بلغارستان شوید.

موسسات اعزام دانشجو به بلغارستان

هزاران دانشجوی بین المللی به دلایل مختلف ( آزمون ورودی رقابتی ، شهریه بالا ) نمی توانند صندلی در دانشگاه به خود اختصاص دهند و بیشتر آنها نمی دانند که می توانند تحصیلات عالی خود را با هزینه های مناسب ، کیفیت بالا آموزش ، مدرک شناخته شده در کل اروپا و فراتر از آن ، برنامه ای به زبان انگلیسی دنبال کنند و نمی دانند که چگونه می توانند در دانشگاهی در خارج از کشور همچون کشور بلغارستان تحصیل کنند.

موسسات اعزام دانشجو به بلغارستان

ما مشاورین موسسه مهاجرتی رجبی به عنوان یکی از معتبرترین موسسات می توانیم به همه این سوال ها پاسخ دهیم و به متقاضیان کمک کنیم دانشگاه مناسب خود در بلغارستان را پیدا کنند.

تیم ما در تماس مستقیم با دفاتر پذیرش ، روند پرونده درخواست شما را دنبال می کند و اطمینان حاصل می کند که با روش صحیح برخورد می شود و با پیشرفت درخواست تا اطلاع از نامه پذیرش و ارسال آن ، از آن مطلع می شوید.

اگر مجبور به شرکت در آزمون هستید ، اطلاعات و مطالب لازم را برای اطمینان از موفقیت شما ارائه می دهیم و به محض اینکه نامه پذیرش شما صادر شد ، به موقع به شما در زمینه صدور ویزای تحصیلی ( برای کسانی که نیاز به ویزا دارند ) کمک می کنیم تا به موقع به دانشگاه خود وارد شوید.

سوالات پر تکرار تحصیل در بلغارستان

تحصیل در بلغارستان ، تحصیل در یکی از ارزانترین کشورهای جهان است ، اگر بلغارستان گزینه شما برای تحصیل است ، می توانید با کارشناسان شرکت مهاجرتی رجبی مشورت کرده و یا سوالات خود را در قسمت دیدگاه های سایت در پایین همین صفحه مطرح نمایید ؛ در زیر بیشترین سوالاتی که شما عزیزان از کارشناسان ما پرسیده اید را آورده ایم که با مطالعه آن ها به آگاهی شما افزوده خواهد شد.

شرط تحصیل در بلغارستان چیست ؟

اولین شرط تحصیل در موسسات آموزش عالی بلغارستان دیپلم یا گواهی اثبات موفقیت آمیز مرحله قبلی آموزش است ، دانشجوی متقاضی باید حداقل 62٪ از نمرات را به ویژه در موضوعات مهم داشته باشد.

اگر مدارک زبان انگلیسی مورد درخواست دانشگاه های بلغارستان را نتوانم تامین کنم ، چه راهی برای تحصیل در این کشور دارم؟

اگر برای تحصیل به زبان انگلیسی در بلغارستان در رشته مورد علاقه خود به سطح لازم در زبان انگلیسی نرسیده اید ، باید مدرک معتبر زبان انگلیسی را ارائه دهید که نشان می دهد نمره مورد نظر را برآورده نکرده اید و سپس می توانید در دوره های پیش نیاز دانشگاه های بلغارستان شرکت کنید تا سطح مهارت زبانی خود را بالا ببرید.

تحصیل مقطع دکترا در بلغارستان چقدر طول می کشد؟

برنامه های دکترا تمام وقت ، نیمه وقت و مستقل وجود دارد ، تحصیل تمام وقت و تحصیل مستقل تا 3 سال طول می کشد ، تحصیل پاره وقت و یادگیری از راه دور تا 4 سال طول می کشد.

برای یافتن کار دانشجویی در بلغارستان باید چکار کرد؟

برای داشتن کار پاره وقت دانشجویی ابتدا با کالج یا دانشگاه خود تماس بگیرید و در قدم بعدی می توانید در سایت ها یا سیستم عامل های مختلف ارائه دهنده شغل جستجو کنید ؛ بیشتر دانشجویان فرصت کار در کتابخانه ، آزمایشگاه ها ، کافه تریا و ادارات را پیدا می کنند.

بهترین شهر های بلغارستان برای تحصیل کدام شهر ها هستند؟

برخی از بهترین شهر های بلغارستان برای تحصیل که آنها را به شما توصیه می کنیم عبارتند از صوفیه ، پلوودیو ، ولیکو تارنوو و بلاگووگراد.

هزینه های تحصیل در بلغارستان در رشته های علوم پزشکی چقدر است؟

پزشکی عمومی : برنامه 6 ساله ؛ 5.000 تا 8.000 یورو در سال دندانپزشکی : برنامه 6 ساله ؛ 7.000 تا 8.000 یورو در سال داروسازی : برنامه 5 ساله ؛ 7.000 تا 8.000 یورو در سال

هزینه تحصیل در رشته های مهندسی بلغارستان چه میزان است؟

برنامه های مهندسی 4 ساله است و 2.900 تا 3.000 یورو در سال هزینه دارد.

آیا بلغارستان کشوری امن برای تحصیل است؟

بله ، بلغارستان کشوری بسیار امن و پذیرا افراد خارجی است ، بلغارستان یکی از امن ترین مکان ها در جهان است که میزان جرم و جنایت آن بسیار کم است و جامعه ای است که به طور کلی باز است و برای بازدید کنندگان مفید است.

آیا بلغارستان جزو حوزه شینگن است؟

خیر ، بلغارستان در منطقه شینگن پذیرفته نشده است ، شما نمی توانید از ویزای بلغارستان برای سفر به هر کشور شینگن استفاده کنید و فقط می توانید با ویزای بلغارستان وارد بلغارستان شوید.

در مقاله ای که خواندید ، جزییات کاربردی تحصیل در بلغارستان بیان شد ، جهت دریافت مشاوره رایگان ، با دفاتر تهران و شیراز موسسه مهاجرتی رجبی در تماس باشید ، ضمنا شما می توانید برای مقایسه بهتر ، مقالات تحصیل در ترکیه ، یونان و رومانی را نیز مطالعه نمایید.

Rate this post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *