قبرس

تحصیل در قبرس

تحصیل در قبرس

تحصیل در قبرس ، شاید بتواند یکی از بهترین انتخاب های پیش روی شما عزیزان جهت کسب مدرک دانشگاهی معتبر و ساختن آینده ای روشن باشد ، قبرس با تقسیم شدن به دو بخش شمالی و جنوبی فرصت های متنوعی را جهت تحصیل برای دانشجویان بین المللی ایجاد نموده که بسیار کمتر از دانشگاه های مطرح اروپایی برای شما هزینه در بر خواهد داشت.

این کشور که سیستمی دانشگاهی منسجم و معتبری دارد ، سالانه دانشجویان زیادی را با استاندارد بالا جذب خود نموده و فارغ التحصیل می نماید ، همچنین این کشور به عنوان یک مرکز کسب و کار پویا ، یکی از کشورهای در حال رشد علمی به حساب می آید که اغلب پژوهش محور هستند و برای تحصیل در این کشور مهارت زیاد به زبان انگلیسی نیاز نیست.

شما می توانید در هر یک از مراکز آموزش عالی دولتی و یا خصوصی این کشور تحصیل کرده و زبان تحصیل را خودتان انتخاب کنید ، اگر چه قبرس عضو فرایند بولونیا است و از این فرایند پیروی می کند اما بسیاری از دانشگاه های قبرس براساس سیستم آموزشی آمریکا هستند و حدود ۴۰ هزار دانشجو از کشور های مختلف در قبرس تحصیل می کنند پس در این مقاله مشاورین شرکت مهاجرتی رجبی به شماره ثبت ۵۶۲۰۵۱ ( موسسه حقوقی رجبی ثبت ۴۰۴۵۱ ) نگاهی به شرایط تحصیل در قبرس و آنچه شما نیاز دارید پرداخته اند.

اگر هنوز نمی دانید رشته مورد علاقه شما در چه دانشگاهی و چه کشور هایی ارائه می شود ، می توانید مقاله تحصیل در خارج از کشور را مطالعه کنید ، در آن مقاله ، امن ترین و بهترین کشورهای جهان را هم به شما معرفی کرده ایم.

قبرس کشوری پیشرو در آموزش

پیشرفت و فرهنگ جامعه قبرس را می توان تا حد زیادی مدیون سیستم آموزشی این کشور دانست که تمام بخش های اصلی جامعه را به بهترین شکل ممکن در برمی گیرد ، شما با انتخاب این کشور یکی از بهترین شرایط اجتماعی را تجربه نموده و هم تراز با دانشجویان اروپایی گام برخواهید داشت.

چهار نوع موسسه آموزش عالی یعنی دانشگاه های عمومی ، دانشگاه های غیرانتفاعی ، موسسات دولتی غیر دانشگاهی و موسسات غیر انتفاعی غیر دانشگاهی جهت مهاجرت تحصیلی به قبرس وجود دارد که در تمامی آنها رشته های متنوعی در مقاطع مختلف ارائه می شود ، آموزش در قبرس بدین معنی ست که علاوه بر تدریس تمامی ارزش ها و خواست های مردم ، اقتصاد ، کیفیت زندگی ، تکنولوژی و فرهنگ نیز باید رشد یافته و کشور را به سمت پیشرفت و رشدی همه جانبه ببرد.

سیستم آموزشی قبرس از همان ابتدای کودکی برنامه ریزی های دقیقی برای تربیت نسل آینده خود نموده و هرساله نیز بررسی و ویرایش می شود تا همیشه به روز بوده و هر ساله بهینه گردد ، این سیستم بخش های مختلفی را در بر میگیرد که در ادامه هر بخش را به طور جداگانه بررسی خواهیم کرد.

دقت داشته باشید که با وجود قرار گرفتن قبرس شمالی و جنوبی در یک جزیره ، قوانین ، فرهنگ و حتی زبان آنها با یکدیگر متفاوت است و شما باید در هنگام انتخاب مقصد تحصیلی خود به خوبی از آنها آگاه باشید.

تحصیل در قبرس

سیستم آموزشی قبرس

سیستم آموزش مدارس در قبرس شمالی و جنوبی با اندکی تفاوت نسبت به یکدیگر اجرا شده و دانش آموزان پس از به پایان رساندن آن آماده ورود به سیستم آموزش عالی در دانشگاه ها می شوند ، در هر دو بخش مدارس ، دانش آموزان را در چهار مقطع آموزش می دهند که با آموزش پیش دبستانی آغاز می شود.

سیستم آموزشی قبرس

آموزش پیش دبستانی به معنای سپری کردن ساعاتی در کودکستان های این کشور است که شامل کودکان سه تا پنج سال شده و والدین می توانند فرزندان خود را در مدارس خصوصی و یا عمومی به صورت اختیاری ثبت نام کنند ، دوره های آموزشی با توجه به مهدکودک متفاوت بوده و در کنار برنامه های تفریحی و آموزشی مفرح برای کودکان آنها آمادگی لازم جهت شرکت در مدارس را برای سال های آینده به دست خواهند آورد ، این دوره دو ساله بوده و برای تمامی کودکان در قبرس جنوبی اجباری می باشد.

در سیستم آموزشی هر دو بخش دوره ابتدایی برای تمامی کودکان ضروری است و دانش آموزان شش سال را به تحصیل در این مقطع مشغول می شوند ، در این بخش معلمان دانش آموزان را با مفاهیمی مانند آموزش و بهداشت ، ریاضی ، هنر ، هوش ، سرگرمی و غیره آشنا ساخته و به صورت پایه ای آنها را جهت ورود به دبیرستان آماده می سازند.

دوره متوسطه در قبرس

پس از به پایان رساندن دوره ابتدایی دانش آموزان وارد دوره متوسطه می شوند که شامل دو دوره سه ساله و مجموعا شش سال است و در سه سال دوم دانش آموزان می توانند رشته مورد علاقه خود را انتخاب کنند.

این دوره نیز مانند آموزش ابتدایی تا سن ۱۵ سالگی برای تمام دانش آموزان اجباری بوده و در مدارس خصوصی و عمومی ارائه می شوند ، در سیستم آموزشی قبرس تمامی قوانین و اصول آموزشی در مدارس خصوصی و عمومی یکسان بوده و تنها مدارس خصوصی در ارائه برخی از خدمات می توانند مستقل عمل کنند ، در سه سال اول دروس عمومی و در سه سال دوم دروس به صورت تخصصی به دانش آموزان تدریس می شود.

در دوره متوسطه تاکید اصلی مدارس بر آموزش فکری و رفتاری دانش آموزان است تا برای ورود به محیط کار و یا دانشگاه آماده شوند ، مدارس نیز به صورت یک شیفت و یا شبانه روزی فعالیت نموده و داوطلبان خارجی نیز می توانند با پرداخت هزینه لازم در آنها ثبت نام کنند ، سن دانش آموزان در این دوره بسیار اهمیت داشته و تنها با سپری کردن هر مقطع امکان رفتن به دوره بعد وجود دارد.

هر سال تحصیلی شامل سه ترم است که هر ترم با امتحانات پایان یافته و دوره های فنی و هنرستان نیز برای دانش آموزان علاقه مند به کارهای عملی وجود دارد که آنها نیز می توانند به دانشگاه ها وارد شوند.

آموزش عالی در دانشگاه های قبرس

با پشت سر گذاشتن تمامی دوره دبیرستان و سپری کردن امتحان های نهایی دانش آموزان موفق به دریافت مدرک Apolytirio می شوند که لازمه شرکت در امتحانات ورودی دانشگاه است ، هر دو بخش کشور قبرس هر ساله جهت تحصیل در رشته های شاخصی مانند پزشکی و دندانپزشکی بسیار مورد استقبال قرار می گیرد زیرا دانشگاه ها مدرک بین المللی معتبری را به دانشجویان اعطا می کنند که امکان کار در تمامی کشورها را به فارغ التحصیلان اعطا می کند.

هنگام مهاجرت تحصیلی در قبرس در برخی موارد دانشگاه ها جهت تطبیق مدرک و ورود به دوره بعد از شما یک آزمون کتبی گرفته و مطابق با آن سطح شما را ارزیابی خواهند کرد ، زبان تحصیل در دانشگاه های این دو بخش متفاوت بوده و دانشجویان این فرصت را دارند تا در کالج های مرتبط با هر دانشگاه ابتدا خود را به سطح زبان لازم رسانده و سپس به دانشگاه وارد شوند.

البته گفتنی است که اکثر دانشگاه های معتبر قبرس در بخش شمالی ( ترک نشین ) ان قرار گرفته اند و اکثر دانشجویان این بخش را نسبت به بخش جنوبی ( یونان ) ترجیح می دهند ، دانشگاه های خصوصی شرایط پذیرش آسانتری داشته و دانشجویان بین المللی می توانند راحت تر در رشته دلخواه خود پذیرفته شوند.

دوره کارشناسی در این کشور ۴ سال و دوره فوق لیسانس می تواند با ارائه مدرک لیسانس به مدت یک تا دو سال به طول انجامد که نهایتا با دفاع از پایان نامه به اتمام می رسد.

تحصیل رایگان در قبرس

یکی از دلایل اصلی که دانشگاه های قبرس مورد توجه دانشجویان بین المللی قرار می گیرند امکان تحصیل به صورت رایگان در دانشگاه های قبرس جنوبی به زبان یونانی است ، البته باید به این مسئله توجه داشت که هزینه تحصیل در هر دانشگاه خارجی از جمله قبرس هزینه های جانبی همچون اجاره خوابگاه ، خرید کتاب ، انجام پژوهش و غیره را شامل می شود که تحصیل به صورت کاملا رایگان را منتفی می سازد ، اما عدم نیاز به پرداخت شهریه دانشگاه می تواند تحصیل در این کشور را بسیار مقرون به صرفه سازد.

تحصیل رایگان در قبرس

یکی از متداول ترین روش هایی که دانشگاه ها و دولت قبرس به عنوان تسهیلات در اختیار دانشجویان قرار می دهند ، ارائه بورسیه ، پرداخت کمک هزینه و یا وام به همراه تخفیفاتی است که می تواند شامل هر دانشجو شود ، البته رسیدن به بورسیه شرایط خاص خود را داشته و به رشته و مقطع تحصیلی شما وابسته است ، به عنوان مثال تحصیل در رشته های علوم پزشکی را نمی توان شامل بورسیه تحصیلی دانست و افراد باید از توانایی مالی کافی جهت پرداخت شهریه برخوردار باشند.

کار به صورت پاره وقت نیز از دیگر مواردی است که دانشگاه ها به وسیله آن به دانشجویان اجازه می دهند تا با داشتن درآمد بخشی از هزینه های خود را تامین سازند.

تحصیل به زبان انگلیسی در قبرس

از دیگر چالش های مهم در انتخاب مقصد تحصیلی در دانشگاه های قبرس زبان تحصیل است که برای دانشجویان ایرانی اهمیت ویژه ای داشته و می تواند در روند پذیرش دانشگاه نقش مهمی را ایفا کند ، تحصیل در دانشگاه های قبرس جنوبی به زبان انگلیسی و یونانی و در بخش قبرس شمال تحصیل به زبان انگلیسی و ترکی امکان پذیر است.

تحصیل به زبان انگلیسی در قبرس

اما زبان انگلیسی به عنوان زبان انتخابی و پرطرفدار اکثر دانشجویان انتخاب شده و دانشگاه ها نیز تلاش می کنند تا هر سال رشته های بیشتری را به این زبان ارائه دهند ، جهت تحصیل به این زبان خوب است که مدرک آیلتس با حداقل نمره ۵،۵ و یا تافل ۷۵ را داشته باشید زیرا در برخی از دانشگاه ها به عنوان یک پیش نیاز از دانشجو درخواست شده و یا یک آزمون تعیین سطح برگزار می گردد.

در برخی از دانشگاه ها یک آزمون تعیین سطح به نام PROFICIENCY EXAM برگزار می گردد که دانشجویان فاقد مدرک می توانند در آن شرکت کرده و با کسب امتیاز لازم موفق به ثبت نام شوند ، البته این دانشجویان با شروع تحصیلات واحدهایی را جهت تقویت هر چه بهتر زبان انگلیسی خود همراه با سایر دروس سپری خواهند کرد که می تواند در رابطه با دانشجویان کارشناسی ارشد و دکترا نیز وجود داشته باشد.

در این آزمون مهارت های اصلی زبان از جمله خواندن ، نوشتن ، گوش دادن و صحبت کردن محک زده می شود و در صورتی که نتوانید در آزمون به حد نصاب کافی برسید باید یک تا دو ترم را در کالج های زبان دانشگاه بگذرانید.

شرایط دوره های زبان انگلیسی دانشگاه های قبرس

شرایط پذیرش در دانشگاه های قبرس شمالی با قبرس جنوبی متفاوت است و قبرس شمالی را می توان مقصد آسانتری در پذیرش دانست ، مدرک زبان انگلیسی برای دانشگاه های قبرس جنوبی اهمیت بیشتری داشته و از همان ابتدا مهارت زبانی دانشجو به صورت جدی تری محک زده می شود.

به صورت کلی می توان گفت که کسب نمره قبولی در آزمون ورودی دانشگاه از کسب مدرک آسانتر است و هزینه ای را به همراه ندارد ، در حالی که برای کسب مدرک بین المللی باید کاملا به تحصیل مشغول شده و هزینه ای مانند شهریه دانشگاه را پرداخت نمایید.

دوره های ارائه شده زبان انگلیسی در هر دو بخش قبرس شمالی و جنوبی بسیار متنوع است و می تواند به صورت خصوصی و یا در کلاس های عمومی برگزار شود ، با توجه به کالجی که انتخاب می کنید هزینه تحصیل می تواند به صورت هفته ای ف ماهانه و یا ترمی پرداخت شود.

با توجه به نیاز شما که از سوی دپارتمان زبان دانشگاه مشخص می شود ، گذراندن یک تا دو ترم زبان هزینه ای از ۲۲۷۱ تا ۶۷۰۰ دلار به همراه دارد که به امکاناتی همچون خوابگاه نیز بستگی دارد ، رسیدن به تسلط در زبان انگلیسی نیازی به دوره های طولای مدت در قبرس ندارد ، زیرا به دلیل وجود استعمار انگلیس در حدود یک قرن ، بیش از ۹۰% مردم این کشور به این زبان مسلط هستند.

تحصیل رشته های مهندسی در قبرس

رشته های مهندسی را پس از رشته های پزشکی می توان از جمله رشته های دانشگاهی محبوب در قبرس دانست که دانشجویان زیادی سالانه از ایران برای تمامی مقاطع به خصوص برای تحصیلات تکمیلی برای پذیرش در آنها راهی این کشور می شوند ، رشته های مهندسی مانند تمامی رشته ها از مقاطع کارشناسی ، کارشناسی ارشد و دکترا تشکیل شده و دانشجویان می توانند با فراهم نمودن شرایط دانشگاهی به پذیرش در مقطع دلخواه خود برسند.

تحصیل رشته های مهندسی در قبرس

از معروف ترین رشته های مهندسی در دانشگاه های قبرس می توان به مهندسی رایانه ، مهندسی شیمی ، مهندسی عمران ، مهندسی برق و الکترونیک ، مهندسی مکانیک و مهندسی نفت و گاز طبیعی اشاره کرد که داشتن مدرک دوره قبل جهت ثبت نام در هر مقطع ضروری است.

نکته قابل توجه در رابطه با پذیرش دوره کارشناسی ارشد و دکترای رشته های مهندسی وجود رزومه درخشان و داشتن پروژه های عملی و مرتبط با رشته تحصیلی تان است ، از آنجا که که معیارهای پذیرش در دانشگاه و کالج های قبرس یکسان نبوده و مهارت بخش مهمی از رشته های مهندسی است و داشتن مدرک زبان انگلیسی می تواند شرایط پذیرش شما را آسانتر سازد.

دانشگاه های مورد تائید وزارت علوم در قبرس

رسیدن به بهترین مقصد تحصیلی در میان دانشگاه های یک کشور خارجی گرچه کار دشواری نیست ، اما به بررسی و تحقیق همه جانبه نیازمند است ، خوشبختانه سیستم آموزش دانشگاهی در قبرس پیچیده و دشوار نبوده و با نگاهی به فهرست دانشگاه های هر دو منطقه می توان به گزینه های خوبی رسید ، مراجعه به فهرست تایید شده از سوی وزارت علوم کشورمان نیز بسیار مفید بوده و به عنوان یک منبع معتبر شما را در انتخاب دانشگاه راهنمایی خواهد نمود.

دانشگاه های مورد تائید وزارت علوم در قبرس

این فهرست که هر ساله مورد بازبینی قرار می گیرد با درنظر گرفتن معیارهای مختلف دانشگاه های هر کشور را بررسی نموده و بهترین گزینه های ممکن را به دانشجویان داخلی توصیه می کند ، دقت داشته باشید که هر ساله اسامی برخی از دانشگاه ها به این فهرست افزوده و یا از آن کم می شود و شما عزیزان می توانید جهت اطلاع از آخرین فهرست منتشر شده با کارشناسان موسسه تماس حاصل نمایید.

هم اکنون طبق آخرین فهرست منتشر شده دو دانشگاه در گروه خوب و ۴ دانشگاه در گروه متوسط قرار گرفته اند و شما می توانید شش دانشگاه زیر را به عنوان مقصد خود در قبرس انتخاب کنید:

 • دانشگاه تکنولوژی قبرس
 • دانشگاه قبرس
 • دانشگاه مدیترانه شرقی
 • دانشگاه اروپایی قبرس
 • دانشگاه نیکوزیا
 • دانشگاه های Kibris Ada Kent

هم چنین گفتنی است که کالج های این کشور مورد تایید وزارت علوم نبوده و تنها مدرک صادر شده از دانشگاه ها در داخل کشور اعتبار خواهند داشت.

تحصیل مقطع دکترا در قبرس

دوره دکترا را می توان یکی از بهترین مقطع های تحصیلی در دانشگاه های قبرس دانست که با امکانات و حمایت های خوبی از سوی دانشگاه ها همراه است ، این دوره با توجه به رشته انتخابی می تواند از سه تا ۵ سال زمان برده و با یک پایان نامه به اتمام برسد ، دانشگاه های این کشور طیف گسترده ای از رشته های دانشگاهی را به زبان انگلیسی در اختیار علاقه مندان قرار می دهند که دانشجویان با مراجعه به سایت هر دانشگاه می توانند از جزئیات مرتبط با آن مطلع شوند.

تحصیل مقطع دکترا در قبرس

اهمیت مدرک زبان انگلیسی برای متقاضیان ورود به دوره دکترا بیشتر است و دانشجویان باید مدرک آیلتس و یا تافل خود را با نمره بالاتری به دانشگاه ارائه دهند ، اگرچه ارائه مدرک زبان انگلیسی جزو الزامات دانشگاه های این کشور نبوده ، اما می تواند نقش موثری را در دریافت پذیرش ایفا کند ، همچنین برای ورود به مقطع دکترا باید حداقل یک مقاله را در یکی از نشریات معتبر بین المللی به چاپ رسانده باشید.

از اصلی ترین دلایلی که می توان قبرس را مناسب تحصیل در دوره دکترا درنظر گرفت ، وجد بورسیه های متنوع است که می تواند تحصیل را برای شما رایگان ساخته و حتی زمینه ساز دریافت اقامت و یا کار در این کشور و یا سایر کشورهای اروپایی نیز گردد ، در ادامه به بورسیه های موجود و شرایط دریافت آنها در این کشور می پردازیم.

برای مقطع دکترا می توانید کشور سنگاپور را هم انتخاب کنید ، رشته های متنوع و بورسیه های تحصیلی مناسبی برای دانشجویان در نظر گرفته شده است ، مقاله تحصیل در سنگاپور را بخوانید.

نحوه دریافت پذیرش دکترا در قبرس

روند اخذ پذیرش در دانشگاه های کشور قبرس با سایر مقاطع تحصیلی متفاوت است ، بدین صورت که شما ابتدا باید در بخش مربوط به رشته خود در دانشگاه انتخابی تان یک استاد راهنما را یافته و با ارتباط برقرار کنید ، سپس رزومه تحصیلی تان را برای او ارسال کرده و نظر او را برای پذیرش خود جلب کنید.

دقت داشته باشید که نظر استاد راهنما نقش اصلی را در پذیرش شما و هم چنین دریافت بورسیه ایفا می کند و شما با نوشتن انگیزه نامه به همراه توصیه نامه از اساتید دوره قبل می توانید به راحتی به پذیرش برسید ، نحوه نگارش رزومه و یافتن استادی که بتوانید با او احساس راحتی کرده و به خوبی ارتباط برقرار کنید ، اهمیت زیادی دارد ، کارشناسان موسسه آماده اند تا در این زمینه شما را همراهی کنند.

بورسیه تحصیل در قبرس به علت جهان سوم بودن کشور ایران به دانشجویان ایرانی تعلق میگیرد و خدمات رفاهی و آموزشی خوبی نیز در این زمینه ارائه می گردد.

بورسیه های تحصیلی در قبرس

تا به اینجای مقاله دریافتیم که انتخاب دانشگاه های قبرس می تواند گزینه ایده آلی برای به دست آوردن مدرک دانشگاهی معتبر با هزینه ای بسیار کم باشد.

بورسیه های تحصیلی در قبرس

بورسیه های تحصیلی متعدد از جمله مواردی است که دانشجویان می توانند با استفاده از آن هزینه خود را به صورت چشمگیری کاهش دهند ، البته بورسیه های تحصیلی بیشتر به دوره کارشناسی ارشد و دکترا تعلق گرفته و در دوره کارشناسی تنها با داشتن شرایط خاص می توان به آن دست یافت.

به عنوان مثال اغلب دانشجویان دوره دکترا در دانشگاه محل تحصیل خود استخدام شده و حقوق دریافت خواهند کرد ، مقطع دکترا در اغلب دانشگاه های جهان و قبرس یک شغل محسوب شده و دانشجویان نه تنها از پرداخت شهریه معاف هستند ، بلکه امکانات لازم جهت زندگی را در مدت تحصیل خود دریافت خواهند کرد.

دانشجویان دوره کارشناسی ارشد نیز جهت دریافت بورسیه باید مدرک کارشناسی خود را با معدل بالا ارائه نموده و فرم تقاضای بورسیه را تکمیل و به دانشگاه ارسال کنند ، در صورتی که دانشجو موفق به اخذ بورسیه تحصیلی کامل از سوی دانشگاه شود نیازی به ارائه حساب بانکی و اثبات تمکن مالی نخواهد داشت.

البته بورسیه تحصیلی در اغلب دانشگاه ها به صورت ۱۰۰% ارائه نشده و دانشجویان تیزهوش با معدل بالا می توانند از ۵۰% تا ۷۵% شهریه خود را از دانشگاه تخفیف بگیرند ، البته روش های دیگری نیز برای رسیدن به بورسیه نیز وجود دارد که کسب معدل بالا در هنگام تحصیل است.

برخی از بورسیه های تحصیلی در قبرس

هم اکنون بیش از ۵۳۰ بورسیه تحصیلی در دانشگاه های قبرس وجود دارد که هر یک شرایط مشخصی را برای متقاضیان مشخص نموده اند ، برخی از این بورسیه های به شرح زیر هستند:

 • بورسیه دانشجویان بین المللی از ۵۰۰ تا ۱۵۰۰ دلار
 • بورسیه گلوبال دانشجویان کارشناسی ارشد تا سقف ۱۰۰۰۰ یورو
 • بورس تحصیلی جهانی دانشجویان کارشناسی تا سقف ۱۵۰۰ دلار
 • جوایز بین المللی مسابقات دانشجویان تا سقف ۱۵۰۰ دلار
 • بورسیه آزمون برنامه تحصیلی بین المللیBEROWS تا سقف ۱۶۰۰ دلار
 • بورس تحصیلی بین المللی KSS تا سقف ۱۵۰۰ یورو

اغلب بورسیه های تحصیلی توسط هیئت ارزیابی دانشگاه ها مشخص می شود و به جرئت می توان گفت که اغلب دانشجویان حداقل ۲۵% از بورسیه تحصیلی دانشگاه را دریافت خواهند کرد و به همین دلیل دانشگاه های قبرس از گزینه های مقرون به صرفه به شمار می رود.

برخی از بورسیه ها نیز مبلغ مشخصی را شامل نشده و درصدی از شهریه را به به دانشجو پرداخت می نماید ، بورسیه بر اساس شایستگی از معروف ترین بورسیه های تحصیلی است که به دانشجویان بومی ، دانشجویان از اتحادیه اروپا و یا دانشجویان با معدل بالا تعلق می گیرد.

بورسیه وررزشی نیز از دیگر حمایت های دانشگاه ها از دانشجویان با مقام های ورزشی است که تا ۵۰% از شهریه را ( با توجه به مقام ) به آنها تخفیف می دهد.

كار پاره وقت دانشجويی در قبرس

دانشجویان بین المللی محصل در قبرس می توانند شش ماه پس از ورود به این کشور در یکی از مشاغل دانشجویی مشغول به کار شده و تا ۲۰ ساعت در هفته به صورت پاره وقت کار کنند ، البته دانشجویان می توانند در زمان تعطیل ۳۸ تا ۴۰ ساعت در هفته به صورت پاره وقت کار کنند و بخشی از هزینه های تحصیل و زندگی خود در قبرس را از این راه تامین نمایند ، اما همه این ها بستگی به شرایط پذیرش دانشگاه های قبرس دارد که آیا به دانشجو تمام این اجازه ها را می دهند یا خیر.

كار پاره وقت دانشجويی در قبرس

گرچه می توان همزمان با دانشجویی در قبرس به کار مشغول شد اما دانشجویان ابتدا باید از اداره مهاجرت اجازه دانشجویی بگیرند ، سپس آنها باید قرارداد کار با یک کارفرما امضا کنند و آن را برای تأیید به اداره استخدام منطقه ارائه دهند، اداره اشتغال شرایط اصلی را بررسی می کند و در صورت رضایت قرارداد را تایید می کند ، بنابراین از همان ابتدا کار در قبرس را مجاز و راحت فرض نکنید و در نظر داشته باشید که رسیدن به شغل پاره وقت در این کشور شرایط خاص خود را دارد.

هم اکنون بخش جنوبی کشور قبرس در تلاش است که با بالا بردن میزان حقوق و تولید ناخالصی خود به کشورهای اروپایی نزدیکتر شود ، دانشجویان در هنگام تحصیل نباید توقع دریافت میانگین حقوق بالایی را داشته باشند و به کارهای پاره وقت همچون کار در رستوران ، کافی شاپ ، مغازه ، تدریس ، پرستاری و غیره مشغول شوند.

یافتن شغل دانشجویی در قبرس

دانشجویان دوره کارشناسی ارشد و یا دکترا به دلیل داشتن تخصص و مهارت می توانند در زمینه مرتبط با رشته تحصیلی خود به کار مشغول شوند که البته به دلیل کم بودن ساعات کاری درآمد کمتری نسبت به سایرین خواهند داشت ، میزان دستمزد با توجه به نوع شغل متفاوت است اما میزان دستمزد در هر دو بخش این کشور از ساعتی ۱۱ لیر آغاز شده و به مبالغ بالاتر میرسد.

یافتن شغل مناسب در قبرس به معنای رقابت با اتباع این کشور است و به دلیل وجود گردشگران صنعت توریسم در آن بسیار قوی بوده و می تواند منبع درآمد خوبی برای دانشجویان تلفی شود ، هنگامی که به عنوان یک دانشجو به این کشور قدم می گذارید باید از هیچ فرصتی دریغ نکرده و از طریق جستجوی محلی ، سایت های اینترنتی و روزنامه ها به یافتن کار بپردازید.

تلاش کنید که با کارفرمایان ارتباط برقرار کرده و مهارت های خود را تا حد ممکن توضیح دهید ، بندر بودن قبرس خود نیز دلیلی شده تا شرکت های زیادی در هر دو بخش این کشور قرار گرفته و مردم تلاش کنند تا به توریست ها و دانشجویان بهترین خدمات را ارائه دهند.

خدمات بیمه دانشجویی در قبرس

ورود به کشور قبرس در صورتی که با ویزای توریستی انجام شود نیازمند بیمه مسافرتی است که مبلغ کمی را شامل شده و برای شرایطی است که حادثه ای رخ دهد ، اما برای افرادی که با بیمه دانشجویی به این کشور وارد می شوند ، باید نرخ بیمه ای که از سوی دانشگاه تعیین می گردد پرداخت شود ، دانشگاه های کشور قبرس به داشتن امکانات رفاهی مختلف از جمله خدمات بیمه و درمان نیز مورد حمایت دانشجویان بین المللی قرار می گیرند.

خدمات بیمه دانشجویی در قبرس

معمولا در سیستم اموزشی دانشگاه های قبرس شمالی و جنوبی ۶۰ درصد از بیمه توسط دانشگاه پرداخت شده و ۴۰ درصد مابقی را باید دانشجو پرداخت نماید ، برخی از دانشگاه ها مانند دانشگاه مدیترانه شرقی در قبرس شمالی نیز دارای مرکز بهداشت و درمان جداگانه بوده و خدمات پزشکی را به دانشجویان خود ارائه می دهد.

انتخاب بیمه دانشجویی به فاکتورهای مختلفی بستگی دارد و دانشجویانی که دارای بیماری خاصی هستند و یا باید داروی مشخصی را مصرف کنند ، در انتخاب نوع بیمه نهایت دقت را به عمل آورده و آنها را در نوع بیمه خود لحاظ سازند ، البته مواردی همچون دندانپزشکی و یا زایمان برای دانشجویان درنظر گرفته نمی شود و اغلب برای درمان های سطحی می توان از آن استفاده کرد.

البته نظام بهداشت خصوصی حوزه درمان گسترده تری را در اختیار دانشجویان قرار می دهد که حق بیمه ماهانه بالاتری را در مقابل دریافت می کند.

خدمات بیمه دانشجویی در قبرس

هزینه بیمه درمانی در قبرس برای هر دانشجو نهایتا تا ۲۰ یورو در سال خواهد بود و خدمات اورژانسی و کمک های اولیه به طور قطع به دانشجویان تعلق می گیرد ، آزمایشگاه های کلینیکی نیز در صورتی که پیشرفته و مانند ام آر آی باشند شامل بیمه دانشجویی نشده و باید توسط خود فرد پرداخت شوند.

خدمات دندانپزشکی مانند کشیدن نیز می تواند در بیمه جای گیرد اما سایر خدمات دندان در بیمه های دولتی دانشجویی وجود نداشته و در صورتی که بیمه خصوصی با مبالغ بالاتر را اتخاذ کنید ، هزینه های شما را در برگیرد ، بیمه دانشجویی باید به صورت ماهانه پرداخت شود و طبق قرارداد می تواند تا یک ماه پس از اتمام دوره تحصیل را شامل شود ، پس از آن باید با مشخص نمودن وضعیت اقامت خود نوع بیمه درمانی را نیز تغییر دهید.

خوابگاه های دانشجویی کشور قبرس

پس از رسیدن به پذیرش در دانشگاه های قبرس باید جهت سکونت و تهیه مسکن در این کشور نیز فکری کرد ، در برخی از دانشگاه های این کشور خوابگاه هایی در محوطه دانشگاه وجود دارد که دانشجویان می توانند به صورت پیاده و با پیمودن مسیری کوتا به راحتی به کلاس درس خود برسند.

خوابگاه های دانشجویی کشور قبرس

خوابگاه ها معمولا به صورت اتاق هایی با ظرفیت های مختلف طراحی شده اند که آشپزخانه و سرویس های بهداشتی در آنها مشترک هستند ، در خوابگاه ها امکانات اصلی جهت یک زندگی دانشجویی مانند تخت ، میز ، صندلی ، کمد لباس ، یخچال و سیستم گرمایشی و سرمایشی فراهم شده است.

تعلق گرفتن خوابگاه دانشجویی به متقاضیان به عواملی همچون ظرفیت خوابگاه ، رشته و مقطع تحصیلی وابسته است و به دلیل به صرفه بودن نسبت به تمامی دانشجویان توصیه می شود تا شانس خود را برای دریافت آن امتحان کنند ، خوابگاه های دیگری نیز وجود دارند که به صورت خودگردان اداره شده و با داشتن امکانات بیشتر می تواند محیط دلپذیری برای زندگی دانشجویی به شمار برود.

خوب است این نکته را مدنظر داشته باشید که امکانات هر خوابگاه با دیگری متفاوت است و نمی توان خوابگاه های موجود در قبرس شمالی را بهتر از دانشگاه های قبرس جنوبی دانست و در هر دو منطقه می توانید شرایط زندگی مختلفی داشته باشید.

اجاره مسکن در قبرس

خوابگاه های دولتی در قبرس می تواند هر ماه از ۵۰ تا ۱۵۰ دلار اجاره بها را از دانشجویان دریافت کند که بابت مخارجی همچون آب ، برق ، گاز ، نظافت و سایر امکانات هزینه می شود ، در صورتی که در خوابگاه های خصوصی این مبلغ می تواند به دو برابر نیز برسد ، اجاره مسکن از دیگر گزینه های پیش روی دانشجویان است که هزینه ای بالاتر از خوابگاه های خصوصی داشته و مزایا و معایب خاص خود را به همراه دارد.

البته اجاره منزل به دلیل برخی مشکلات مانند اجاره بهای بالا و داشتن هزینه های جانبی متعدد به دانشجویان توصیه نمی شود و و در صورت عدم تمایل به سکونت در خوابگاه خوب است که به صورت مشترک با فرد و یا افراد دیگری نسبت به اجاره انه اقدام کنید تا هزینه ها برایتان کاهش یابد.

رزو خوابگاه باید در همان ابتدای پذیرش در سایت دانشگاه انجام گرفته و فرم درخواست ارسال شود ، در شرایط ثبت نام ، افراد واجد شرایط خوابگاه ذک شده اند و شما می توانید تخصی دهید که شانس رسیدن به خوابگاه دانشگاه را دارید یا خیر.

بهترین دانشگاه های قبرس

دانشگاه قبرس؛ یک دانشگاه تحقیقات دولتی است که توسط جمهوری قبرس در سال ۱۹۸۹ در شهر نیکوزیا تاسیس شد و با ۲۱ بخش ، شامل دانشکده های علوم و هنر ، تجارت و علوم اجتماعی ، زبان و فرهنگ ، مهندسی و علوم و فناوری می باشد ، دانشگاه قبرس در سه مقطع کارشناسی ، کارشناسی ارشد و دکتری دانشجو می پذیرد که برای ورود به این دانشگاه با هدف تحصیل در قبرس ، قبولی در آزمون ورودی ضروری است.

بهترین دانشگاه های قبرس

علاوه بر آموزش ، بسیاری از دانشکده ها دارای موسسات تحقیقاتی در رشته های مختلف تحصیلات تکمیلی از اقیانوس شناسی تا فناوری نانو هستند ، این دانشگاه برای تحقیقات با کیفیت در برخی زمینه ها شهرت دارد و کریستوفر پسیاریدس ، استاد دانشگاه جایزه نوبل اقتصاد را در سال ۲۰۱۰ درسافت کرد.

محوطه اصلی این دانشگاه در پایتخت واقع شده است که به دانشجویان تمام مزایای زندگی در یک شهر مدرن شلوغ و در عین حال نزدیک به کوه های ناهموار و سواحل زیبا را ارائه می دهد ، محوطه اصلی دانشگاه دارای کتابخانه با ۶۲۰۰۰۰ جلد کتاب است.

دانشگاه مدیترانه شرقی

یک دانشگاه دولتی در شهر فاماگوستا در جمهوری ترک قبرس شمالی است که در سال ۱۹۷۹ تاسیس شد و زبان تحصیل در آن ترکی و انگلیسی می‌ باشد و از لحاظ رده ‌بندی ، مهم ترین دانشگاه قبرس شمالی محسوب می‌شود و مورد تایید وزارت علوم ایران نیز می باشد ، در این دانشگاه ۱۰۰ رشته کارشناسی و ۸۱ رشته کارشناسی ارشد و دکتری توسط ۱۱ دانشکده ، ۵ کالج زبان های خارجی و کالج آمادگی زبان انگلیسی ارائه می شود.

این دانشگاه دارای بیش از ۵۰ گروه آموزشی بوده و مقاطع و رشته‌های ارائه شده در آن مورد تایید وزارت علوم ترکیه (YOK) است و دارای ۱۲ دانشکده از جمله کسب و کار و اقتصاد ، مهندسی ، علوم و هنر ، معماری ، حقوق ، پزشکی ، داروسازی می باشد و ورود به آن براساس آزمون ورودی و معدل آخرین مقطع تحصیلی است.

دانشگاه نیکوزیا

این دانشگاه غیرانتفاعی بزرگترین دانشگاه در قبرس است که در سال ۱۹۸۰ در نیکوزیا تاسیس شد و هم اکنون در دوره کاردانی ، کارشناسی ، کارشناسی ارشد دانشجو می پذیرد و شامل دانشکده های هنر و علوم انسانی ، تجارت و علوم اجتماعی ، زبان و فرهنگ ، پزشکی ، مهندسی و علوم وفناوری می باشد.

برای ورود به این دانشگاه قبولی در آزمون ورودی معدل آخرین مدرک تحصیلی مورد نیاز است و دانشگاه نیکوزیا جایی است که می توانید آینده خود را بسازید ، این دانشگاه بزرگترین دانشگاه در قبرس با بیش از ۱۱۰۰۰ دانشجو از ۷۰ کشور جهان است که در فضای یادگیری و نوآورانه و تحول آمیز قرار دارند.

دانشگاه خاور نزدیک

یک دانشگاه غیر انتفاعی در منطقه لفوکشای است که در سال ۱۹۸۸ تاسیس شد ، دروس در این دانشگاه به دو زبان ترکی و انگلیسی ارائه می شوند ، دانشگاه خاور نزدیک شامل دانشکده های علوم پایه ، پزشکی ، فنی و مهندسی ، مطالعات دریایی ، معماری و غیره می باشد.

دانشگاه تکنولوژی قبرس

دانشگاه تکنولوژی قبرس یک دانشگاه عمومی در لیماسول ، دومین شهر قبرس است که در ساحل جنوبی آن قرار دارد ، دانشگاه جدید ، در سال ۲۰۰۴ تاسیس شد و اولین دانشجویان آن تحصیل خود را در سال تحصیلی ۲۰۰۷-۲۰۰۸ شروع کردند ، این دانشگاه متمرکز بر پژوهش است و در تلاش برای ارائه رشته هایی است که در سایر دانشگاه های بزرگ قبرس ، تدریس نمی شوند.

دانشکده های اصلی این دانشگاه در مرکز شهر قدیمی در ساختمان های دولتی بازسازی شده قرار دارند و تا سال ۲۰۲۰ دانشگاه را به محوطه ای متشکل از ۵۰۰۰۰ متر مربع در نزدیکی مرکز شهر انتقال داده اند ، این دانشگاه در حال حاضر حدود ۷۰۰۰ دانشجو ، پنج تا هفت دانشکده و ۲۰ تا ۳۰ واحد دانشگاهی را در اختیار دارد.

این دانشگاه بخشی از طرح اراسموس اروپایی است و همچنین چندین مشارکت بین المللی با دانشگاه های برجسته دارد و یکی از اهداف اعلام شده آن ” توسعه همکاری بین المللی با موسسات علمی و آموزشی ” است.

دانشگاه اروپایی قبرس

دانشگاه اروپایی قبرس در منطقه جنوب شرقی این کشور قرار دارد و به عنوان یکی از بهترین دانشگاه های این کشور و یک موسسه نوآورانه شناخته می شود که با ادغام پویا برنامه های آموزشی پیشرفته ، تحقیق پیشرو و تعامل گسترده با جامعه ، صنعت و جامعه تعریف شده است ، علاوه بر این ، آموزش و یادگیری برجسته این دانشگاه باعث ارتقاء قابلیت های استخدامی دانشجویان می شود و به همین دلیل است که این دانشگاه بخش مهمی از ساختار اجتماعی و اقتصادی منطقه جنوب شرقی اروپا را تشکیل می دهد.

در دانشگاه اروپایی قبرس ، کیفیت آموزش عالی بالا و مقرون به صرفه می باشد تا دانشجویان بیشتری بتوانند رویاهای خود را دنبال کنند.

بهترین شهرهای قبرس برای تحصیل

انتخاب مقصد تحصیلی به فاکتورهای متعددی وابسته است که پس از انتخاب دانشگاه می توان شهر محل سکونت را از مهم ترین آنها دانست ، همانگونه که گفته شد کشور قبرس به دو بخش شمالی و جنوبی تقسیم شده است که هر یک شهرهای مختلفی را شامل شده و گزینه های مناسبی برای سکونت دانشجویی به شمار می روند.

بهترین شهرهای قبرس برای تحصیل

به صورت کلی می توان گفت که ورود به قبرس شمالی بسیار آسانتر است و به دلیل نظارت ترکیه ، بسیار شبیه به این کشور است و دانشجویان ترجیح می دهند تا خود کشور ترکیه را به جای قبرس شمالی برای سکونت انتخاب کنند ، اما بخش جنوبی به دلیل عضویت در اتحادیه اروپا شرایط متفات تری دارد.

با اخذ ویزای تحصیلی قبرس جنوبی شما اجازه ورود به اتحادیه اروپا بدون ویزا را خواهید داشت در صورتی که در قبرس شمالی اینگونه نیست ، بهترین شهرهای این کشور برای سکونت مواردی هستند که علاوه بر داشتن دانشگاه معتبر فرصت های شغلی خوبی نیز داشته باشند تا بتوانند به دانشجویان در زمینه های مختلف کمک نمایند.

شهر نیکوزیا در قبرس

از مهم ترین شهرهای این کشور و پایتخت قبرس شمالی است که ساختمان های مهم دولتی ، نمایندگی کشورهای خارجی و مقر سازمان ملل در ان واقع شده است و به عنوان تنها پایتخت دو قسمت شده جهان شناخته می شود که نیمی از ان در اختیار قبرس ترک و نیمی دیگر در اختیار قبرس یونانی است.

این شهر بسیار مورد توجه دانشجویان بوده و سفارت خانه کشورهای مختلف نیز در آن قرار گرفته اند ، مراکز خرید به همراه جاذبه های گردشگری می تواند اوقات فراغت شما را به خوبی پر کند ، هم چنین رفت و آمد به سایر شهرها و کشورها از این شهر بسیار آسان بوده و صنایع دستی از بارزهای مشخص این شهر است..

نیکوزیای جنوبی را نیز می توان شهری جداگانه دانست که که آب و هوایی بسیار مطبوع داشته و دارای مراکز دیدنی بسیار است ، این شهر را می توان از آفتابی ترین پایتخت های جهان دانست که تنها امکان انجام پروازهای متعددی دارد.

شهر لارناکا در قبرس

یکی از شهرهای ساحلی کشور قبرس است که با داشتن طبیعت زیبا میزبان ثابت مسافران و گردشگران است ، این شهر که در قبرس جنوبی قرار گرفته بزرگترین فرودگاه بین المللی این کشور را میزبانی می کند و در اقتصاد نیز نقش مهمی ایفا می کند ، در حدود سه چهارم از ساکنین این شهر در صنعت توریسم فعال هستند و مکان های دیدنی زیادی را می توان در آن نام برد.

شهر لیماسول در قبرس

پرجمعیت ترین شهر کشور قبرس ، لیماسول نام دارد که جمعیتی ثابل توجهی از ایرانیان در آن سکونت دارند ، این شهر به عنوان یک کلان شهر شلوغ هم از لحاظ تحصیلی و هم کاری فرصت های متعددی را در خود جای داده و و از مهم ترین بنادر ترانزیت اروپا و دریای مدیترانه به شمار می رود.

زندگی دانشجویی در این شهر بسیار لذت بخش بوده و تمامی شرکت های بین المللی کوشیده اند تا در آن شعبه ای را راه اندازی کنند ، مشاعل توریستی ، بانکداری و تجارت در آن پر رونق هستند.

شهر گیرنه در قبرس

از دیگر شهرهای نام آشنای قبرس شهر گیرنه است که جاذبه های طبیعی فراوانی داشته و مورد توجه گردشگران قرار دارد ، تاریه سکونت در این شهر را تا ۵۸۰۰ سال قبل از میلاد مسیح دانسته اند و از بهترین مقصدهایی است که می توانید با بررسی دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی آن سکونت خوبی را در آن تجربه کنید.

از دیگر شهرهای مناسب این کشور می توان به شهر آیاناپا ، شهر پافوس و شهر فولیس اشاره کرد که هر یک می تواند شما را به ارزو هایتان نزدیک سازد ، از طریق تماس با کارشناسان موسسه از جزئیات مرتبط با شرای تحصیلی هر شهر آشنا شوید.

هزینه های تحصیل در قبرس

هزینه تحصیل در دانشگاه های قبرس بر اساس رشته و مقطع تحصیلی و دولتی و غیر دولتی بودن دانشگاه متفاوت است اما در مجموع هزینه تحصیل در این کشور پایین است ، اما رشته های مهندسی به همراه علوم پزشکی بالاترین شهریه های دانشگاهی را به خود اختصاص داده و رشته پزشکی و دندانپزشکی شامل بورسیه تحصیلی نمی شوند.

هزینه های تحصیل در قبرس

شهریه تحصیلی برخی از رشته های تحصیلی در دانشگاه های قبرس به شره زیر است که البته با دریافت بورسیه می تواند به نصف برسد:

 • رشته داروسازی در دانشگاه مدیترانه شرقی ۱۶،۰۷۶,۵۰ دلار
 • رشته های مهندسی مقطع کارشناسی دانشگاه مدیترانه شرقی ۱۰،۶۷۹,۵۰ دلار
 • رشته های غیر مهندسی مقطع کارشناسی دانشگاه مدیترانه شرقی ۸،۷۳۷,۰۰ دلار
 • رشته دندانپزشکی در دانشگاه سالم بیلمیلری ۱۸۲۵۰دلار
 • رشته های علوم انسانی در قطع کارشناسی ارشد دانشگاه سالم بیلمیلری ۱۵۵۴ دلار
 • رشته هنر و علوم پایه در دانشگاه نیکوزیا ۲۲۴۳ دلار

هزینه تحصیل از مواردی است که باید به صورت کاملا اختصاص و شرایط فردی بررسی شود ، دانشجویانی ه در مدارس تیزهوشان درس خوانده اند ، در صورتی که شرط معدل را به دانشگاه ارائه دهند از بورسیه ۵۰ % درصدی برخودار خواهند شد ، علاوه بر این هزینه های جانبی دیگری نیز وجود دارند که هزینه تحصیل را افزایش داده و نمی توان آن را منحصر به شهریه دانشگاه دانست.

هزینه زندگی در قبرس

هزینه زندگی در قبرس مقرون به صرفه است و بر اساس سبک زندگی ، موقعیت و امکانات و شرایط پذیرش دانشگاه متفاوت می باشد ، هزینه زندگی هر فرد در این کشور بین ۳۰۰ تا ۶۵۰ یورو برای هر ماه می باشد که البته عوامل تاثیرگذار زیادی می تواند آن را کاهش و یا افزایش دهد ، سکونت در خوابگاه بسیار هزینه ها را کاهش داده و یا اجاره خانه مخارج را بالا می برد.

چنانچه به دنبال تحصیل در کشورهای اروپایی هستید و می خواهید کمترین هزینه را پرداخت کنید ما به شما کشور لهستان را پیشنهاد می دهیم ، لهستان کمترین هزینه تحصیل و زندگی در کل اروپا را دارد ؛ مقاله تحصیل در لهستان را بخوانید.

مزایا و معایب تحصیل در قبرس

اکثر دانشگاه‌ های قبرس به خصوص آنهایی که به عنوان بهترین دانشگاه‌ های قبرس معرفی شده‌اند، به خاطر داشتن امکانات و کیفیت آموزشی بالا و حضور اساتید درجه یک ، در جامعه علمی اروپا و امریکا از اعتبار بسیار بالایی برخوردار هستند و از سایر مزایای تحصیل در این کشور می توان به موارد زیر اشاره کرد:

مزایا و معایب تحصیل در قبرس
 • مناسب و معقول بودن هزینه زندگی
 • پذیرش راحت از دانشگاه ها
 • شهریه تحصیل پایین
 • تحصیل بدون نیاز به مدرک زبان
 • اهمیت نداشتن گپ تحصیلی

شما می توانید از طریق تحصیل کار مناسبی یافته و به اقامت قبرس برسید ، کشور قبرس امکان تحصیل برای تمام سنین را در مدارس و دانشگاه ها فراهم نموده و شما می توانید تقاضای تحصیل فرزندتان در مدارس این کشور و یا درخواست خود را برای مقاطع دانشگاهی ارسال کنید ، فراهم نمودن مدارک لازم و اقدام در زمان مناسب از مهم ترین مواردی ست که به جهت تحصیل در این کشور باید مدنظر داشته باشید.

معایب تحصیل در قبرس

یکی از معایب اصلی تحصیل در قبرس عدم وجود اقتصاد قوی و پر رونق در این کشور است و عمده درآمد آن از طریق گردشگری و توریسم تامین می شود ، علاوه بر این دانشگاه های قبرس با وجود مزایای فراوان ، رتبه بالایی در رنکینگ های جهانی نداشته و این امکان وجود دارد که بتوان با این میزان هزینه در دانشگاه و کشورهای بهتری به تحصیل مشغول شد.

هم چنین تنوع دانشگاهی بالایی در قبرس وجود نداشته و انتخاب شما به گزینه های خاصی محدود است و دانشگاه ها قبرس شمالی نیز انتخاب های مناسبی به شمار نمی روند ، انتخاب قبرس به عنوان مقصد تحصیلی با مزایای فراوانی همراه است اما باید با درنظر گرفتن تمامی جوانب اقدام نمود.

مدارک مورد نیاز پذیرش از دانشگاه های قبرس

همانگونه که مطلع هستید ویزای تحصیل در هر کشوری نیاز به سپری کردن مراحلی مشخص و اولیه دارد و تا زمانی که تمامی آنها به صورت کامل انجام نگیرد امکان دریافت ویزا وجود نخواهد داشت ، ابتدا باید مراحل ثبت نام و دریافت گواهی اشتغال به تحصیل از دانشگاه برای شما صادر شود تا بتوانید به سفارت خانه کشور قبرس مراجعه کرده و اقدام به دریافت ویزای تحصیل در قبرس اروپایی نمایید ، مدارک مورد نیاز دانشگاه به شرح زیر است:

 • ارائه آخرین مدرک تحصیلی
 • ریز نمرات
 • کپی شناسنامه
 • رزومه تحصیلی
 • گواهی کمک هزینه تحصیلی
 • توصیه نامه
 • پرداخت هزینه درخواست
 • فرم تکمیل شده درخواست
 • رسید پرداخت شهریه به دانشگاه
 • اصل و ترجمه مدارک تحصیلی به ریز نمرات

ویزای تحصیلی قبرس

با داشتن ویزای دانشجویی قبرس فرد هیچ گونه محدودیتی در رفت و آمد نخواهد داشت و می تواند به راحتی به این کشور وارد یا خارج شود ،دریافت ویزای تحصیلی قبرس می تواند یک گزینه مناسب برای اخذ اقامت دائم این کشور باشد ، هرساله افراد زیادی با ویزای تحصیلی به این کشور وارد شده و پس از اتمام تحصیلات خود به کار مشغول شده و تقاضای اقامت دائم می نمایند.

ویزای تحصیلی قبرس

مهم ترین مدارکی که باید جهت ارائه به سفارت ارائه دهید:

 • فرم تکمیل شده درخواست ویزا برای تحصیل در قبرس
 • کپی از پاسپورت معتبر
 • گواهی تمکن مالی و پرینت حساب
 • کپی از آخرین مدرک تحصیلی
 • عکس پاسپورتی
 • پرداخت هزینه ویزا

سفارت ممکن است برای اطمینان بیشتر از شما مدارکی مانند ضمانت نامه بانکی و یا موارد دیگر را درخواست نماید که توصیه می شود تمامی مدارک را به صورت کامل و ترجمه شده ارائه دهید تا با هیچ مشکلی مواجه نشوید ، دریافت ویزا نیاز به پرداخت مبلغ مشخصی نیز دارد که باید در همان ابتدا به صورت کامل پرداخت شود.

در صورت عدم پرداخت مبلغ مورد نیاز درخواست شما بررسی نخواهد شد ، در مرحله اخذ ویزا ، تنظیم یک انگیزه نامه قوی می تواند در جلب نظر فردی که با شما مصاحبه می کند بسیار موثر باشد و شما را مشتاق به تحصیل و زندگی در قبرس نشان دهد.

موسسات اعزام دانشجو به قبرس

تحقیق و بررسی کشورهای مختلف جهت رسیدن به یک مقصد مطمئن تحصیلی ، علاوه بر جستجوی اینترنتی و پرس و جو از دیگران ، نیازمند دریافت راهنمایی و مشاوره از افراد متخصص در این زمینه نیز می باشد ، اما خوب است دقت داشته باشید که هر فرد و یا موسسه ای که ادعای تخصص و تبحر در این زمینه را دارد گزینه مناسبی نبوده و نمی توان به آن اطمینان نمود.

موسسات اعزام دانشجو به قبرس

موسسات اعزام دانشجو گرچه در حوزه تحصیل در خارج کشور فعالیت می کنند اما دارای محددیت های فراوانی بوده و هرگز نمی توانند مانند موسسات مهاجرتی شما را به هدفتان برسانند ، این موسسات تنها می توانند در رابطه با دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم اقدام نموده و برای سایر دوره های آموزشی مجوز ندارند ، با مراجعه به موسسات مهاجرتی شما می توانید در تمامی حوزه های مرتبط با تحصیل و اقامت در کشور موردنظرتان ، زمینه زندگی جدیدی را برای خود پایه گذاری کنید.

سوالات پر تکرار تحصیل در قبرس

هزینه تحصیل در قبرس در رشته های مختلف حدوداً چقدر است؟

رشته داروسازی در دانشگاه مدیترانه شرقی 16،076,50 دلار رشته های مهندسی مقطع کارشناسی دانشگاه مدیترانه شرقی 10،679,50 دلار رشته های غیر مهندسی مقطع کارشناسی دانشگاه مدیترانه شرقی 8،737,00 دلار رشته دندانپزشکی در دانشگاه سالم بیلمیلری 18250دلار رشته های علوم انسانی در قطع کارشناسی ارشد دانشگاه سالم بیلمیلری 1554 دلار رشته هنر و علوم پایه در دانشگاه نیکوزیا 2243 دلار

آیا امکان تحصیل رایگان در قبرس وجود دارد؟

بله ، امکان تحصیل به صورت رایگان در دانشگاه های قبرس جنوبی به زبان یونانی وجود دارد.

تحصیل در قبرس به چه زبانی ارائه می شود؟

تحصیل در دانشگاه های قبرس جنوبی به زبان انگلیسی و یونانی و در بخش قبرس شمال تحصیل به زبان انگلیسی و ترکی امکان پذیر است.

آیا برای تحصیل در قبرس به زبان انگلیسی باید مدرک زبان ارائه دهم؟

بله ، جهت تحصیل به این زبان باید مدرک آیلتس با حداقل نمره 5،5 و یا تافل 75 را داشته باشید.

اگر بخواهم دوره های زبان را در قبرس بگذرانم هزینه چقدر خواهد بود؟

با توجه به نیاز شما که از سوی دپارتمان زبان دانشگاه مشخص می شود ، گذراندن یک تا دو ترم زبان هزینه ای از 2271 تا 6700 دلار به همراه دارد.

برای تحصیل در قبرس ، قبرس شمالی بهتر است یا جنوبی؟

به صورت کلی می توان گفت که ورود به قبرس شمالی بسیار آسانتر است و به دلیل نظارت ترکیه ، بسیار شبیه به این کشور است و دانشجویان ترجیح می دهند تا خود کشور ترکیه را به جای قبرس شمالی برای سکونت انتخاب کنند ، اما بخش جنوبی به دلیل عضویت در اتحادیه اروپا شرایط متفات تری دارد. با اخذ ویزای تحصیلی قبرس جنوبی شما اجازه ورود به اتحادیه اروپا بدون ویزا را خواهید داشت در صورتی که در قبرس شمالی اینگونه نیست ، بهترین شهرهای این کشور برای سکونت مواردی هستند که علاوه بر داشتن دانشگاه معتبر فرصت های شغلی خوبی نیز داشته باشند تا بتوانند به دانشجویان در زمینه های مختلف کمک نمایند.

وضعیت خدمات بیمه دانشجویی هنگام تحصیل در قبرس به چه صورتی است؟

معمولا در سیستم اموزشی دانشگاه های قبرس شمالی و جنوبی 60 درصد از بیمه توسط دانشگاه پرداخت شده و 40 درصد مابقی را باید دانشجو پرداخت نماید ، برخی از دانشگاه ها مانند دانشگاه مدیترانه شرقی در قبرس شمالی نیز دارای مرکز بهداشت و درمان جداگانه بوده و خدمات پزشکی را به دانشجویان خود ارائه می دهد.

کار دانشجویی هنگام تحصیل در قبرس چگونه است؟

دانشجویان بین المللی محصل در قبرس می توانند شش ماه پس از ورود به این کشور در یکی از مشاغل دانشجویی مشغول به کار شده و تا ۲۰ ساعت در هفته به صورت پاره وقت کار کنند ، البته دانشجویان می توانند در زمان تعطیل ۳۸ تا 40 ساعت در هفته به صورت پاره وقت کار کنند و بخشی از هزینه های تحصیل و زندگی خود در قبرس را از این راه تامین نمایند.

می خواهم در قبرس مهندسی بخوانم چه رشته هایی در دانشگاه های این کشور ارائه می شود؟

از معروف ترین رشته های مهندسی در دانشگاه های قبرس می توان به مهندسی رایانه ، مهندسی شیمی ، مهندسی عمران ، مهندسی برق و الکترونیک ، مهندسی مکانیک و مهندسی نفت و گاز طبیعی اشاره کرد که داشتن مدرک دوره قبل جهت ثبت نام در هر مقطع ضروری است.

آیا بورسیه های تحصیلی در قبرس به ایرانیان هم تعلق می گیرد؟

بورسیه تحصیل در قبرس به علت جهان سوم بودن کشور ایران به دانشجویان ایرانی تعلق میگیرد و خدمات رفاهی و آموزشی خوبی نیز در این زمینه ارائه می گردد.

با تحصیل در قبرس ، شرایط و هزینه های آن آشنا شدید ، سوالات و نظرات خود را با شرکت مهاجرتی رجبی به شماره ثبت ۵۶۲۰۵۱ ( موسسه حقوقی رجبی ثبت ۴۰۴۵۱ ) در میان بگذارید ، برای این منظور ، بخش دیدگاه در پایین همین صفحه در اختیار شماست.

موسسه مهاجرتی رجبی به عنوان معتبرترین موسسه در کلیه امور مرتبط با مهاجرت ، رزومه درخشانی در زمینه دریافت ویزای تحصیلی برای دانشجویان داشته و شما عزیزان نیز می توانید با مراجعه به مشاورین و کارشناسان ارشد موسسه اطلاعات لازم در باب تحصیل در قبرس را کسب نموده و در مدت زمان کوتاهی به هدف خود برسید ، با ما از طریق دفاتر تهران و شیراز در تماس باشید و مشاوره رایگان دریافت کنید ، همچنین پیشنهاد می کنیم برای تکمیل اطلاعات خود و مقایسه شرایط کشورهای مختلف ، سایر مقالات سایت را مطالعه کنید ، برای مثال می توانید مقاله تحصیل در مالزی را بخوانید ، دانشگاه هایی با رنکینگ بالا و هزینه مناسب بدون در نظر گرفتن محدودیت سنی می توانند گزینه هایی قابل تامل باشند.

Rate this post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *