تحصیل در انگلستان

تحصیل در انگلستان
مشاور مهاجرتی

هزینه ها بستگی به مقطع ، رشته ، دانشگاه و شهر انتخاب شما دارد ، مثلا هزینه تحصیل در مقطع کارشناسی در دانشگاه کمبریج 24000 پوند و در مقطع کارشناسی ارشد 28000 پوند می باشد ، در حالی هزینه تحصیل در مقطع کارشناسی در دانشگاه بیرمنگهام 18000 پوند و در مقطع کارشناسی ارشد18900 پوند برای هر سال تحصیلی است.

بله ، در انگلستان دوره کارشناسی 3 ساله و کارشناسی ارشد یک ساله است بنابراین اگرچه هزینه تحصیل بالاتر از سایر کشورهاست اما هزینه دو سال زندگی در خارج از کشور از کل مبلغ تحصیل شما کسر خواهد شد.

تا سن 21 سال می توان با مدرک دیپلم جهت تحصیل در انگلستان درخواست نمود اما ریسک پذیرش را کمی بالا می برد.

خیر ، هزینه تحصیل و زندگی در انگلستان بالاست و به هیچ عنوان نباید به کار دانشجویی به عنوان تنها منبع تامین کننده خود نگاه کنید.

اغلب دوره های کارشناسی ارشد در دانشگاه های انگلستان ی یک سال تحصیلی ارائه می شود و شما تحصیلات خود را سریعتر از سایر همتایانتان در سایر کشورها پشت سر می گذارید.

تحصیل در انگلستان به دلیل کیفیت بالای آموزشی ، وجود دانشگاه هایی با رتبه های نخست جهانی و ارائه بهترین امکانات تحصیلی ، آرزوی بسیاری از جویندگان دانش است و سالانه متقاضیان زیادی برای اخذ پذیرش در یکی از مراکز آموزشی این کشور به رقابت سختی با یکدیگر می پردازند.

انگلستان در بسیاری از زمینه های آموزشی از جمله مهندسی ، علوم ، هنر و طراحی ، تجارت و مدیریت ، حقوق و امور مالی یک رهبر جهانی است ؛ شهرت و میراث انگلستان به عنوان یک مرکز جهانی برای تحقیقات علمی ، آن را به یک آهنربا برای بهترین متفکران جهان تبدیل کرده است.

سیستم آموزشی انگلستان

کشورهای متعددی در جهان سیستم آموزشی انگلستان را به عنوان الگوی آموزشی خود قرار داده و بر طبق آن محتوای تحصیلی را در اغلب مقاطع تدوین نموده اند . تحصیل در انگلستان به صورت اجباری را می توان از سن 5 سالگی دانست که باید تا سن 16 سالگی ادامه یابد . این دوره 11 ساله به دو دسته کلی تقسسیم می شود : از سن 5 تا 11 سالگی در مدارس ابتدایی و از 12 تا 16 سالگی در مدارس متوسطه.

در سن 14 سالگی دانش آموزان انتخاب می کنند که با رشته تحصیلی مسیر ورود به دانشگاه را پیش بگیرند و یا با انتخاب مدارس فنی و حرفه ای به بازار کار وارد شوند . تحصیلات تکمیلی نیز شامل سن 16 تا 18 سالگی شده و در پایان دانش آموزان موفق به اخذ مدرک advanced level (A-level) می شوند .

در مرحله بعد که گام گذاشتن به سیستم آموزشی تحصیل در انگلستان به عنوان یکی از قوی ترین سیستم های آموزشی جهان تلقی می شود ، شما باید با توجه به دانشگاه و رشته انتخابی تان الزامات مشخص را فراهم سازید . آزمون ورودی به همراه تسلط به زبان انگلیسی از اصلی ترین شروطی هستند که هنگام تحصیل در انگلستان باید به صورت جدی آنها را دنبال نمایید.

تحصیل در انگلستان با مدرک دیپلم

دانشگاه های انگلستان این شانس را برای دانش آموزان فراهم نموده اند تا بتوانند در هر رشته و حرفه ای که به آن علاقه مند هستند به تحصیل مشغول شوند . دانش آموزانی که آموزش متوسطه و تکمیلی را پشت سر گذاشته و مدرک دیپلم خود را دریافت کرده اند ، می توانند جهت ثبت نام در دانشگاه ها یا مراکزی که رشته های فنی و حرفه ای را ارائه می دهند ، ثبت نام کنند . یک مرحله قبل از پذیرش در دانشگاه ها در نظام آموزشی انگلستان وجود دارد و آن آموزش تکمیلی است.

دانش آموزانی که قصد ادامه تحصیل در انگلستان را دارند با دیپلم ۱۶ سالگی نمی توانند وارد دانشگاه شوند بلکه باید در دوره هایی تحت عنوان A-Level یا دوره BTEC و یا دوره های مشابه شرکت کنند.

پس از گذراندن این دوره ها دانش آموزان مجاز به ورود به دوره آموزش عالی در دانشگاه ها می باشند و می توانند در آزمون های ورودی دانشگاه برای مقطع تحصیلی کارشناسی شوند . شرایط تحصیل در انگلستان با مدرک دیپلم بسته به رشته تحصیلی مورد علاقه و سن فرد متقاضی متفاوت است.

مثلا افرادی که سن آن ها تا 19 سال است برای تحصیل در دانشگاه های انگلستان بایستی وارد کالج شوند چرا که برای تحصیل در رشته هایی مانند پزشکی و مهندسی به مدراکی مانند A Level یا Foundation نیاز است و دارندگان این مدارک تحصیلی مجاز به شرکت در آزمون ورودی دانشگاه های انگلستان می باشند.

متقاضیان تا سن 21 سال می توانند با مدرک دیپلم برای تحصیل در دانشگاه های انگلستان درخواست دهند اما ریسک پذیرش در این سن بالا است.

هزینه های تحصیل در انگلستان

هزینه های تحصیل در انگلستان را می توان جزو گران ترین ها در جهان دانست ، البته به شرطی که مجبور به پرداخت شهریه شوید . 

البته به یاد داشته باشید که که اکثر دانشگاه های انگلستان برنامه های کوتاه تری را در مقایسه با کشور هایی مانند ایالات متحده ارائه می دهند ( سه سال برای دوره کارشناسی به جای چهار سال و یک سال برای کارشناسی ارشد به جای دو سال ) ، بنابراین می توانید هزینه های تحصیل و زندگی یک ساله را از کل بودجه خود کم کنید.

مقطع تحصیلی شهریه دانشگاه به صورت تقریبی 
کارشناسی شروع از حدود 10،000 پوند (14،130 دلار آمریکا) 
تحصیلات تکمیلی 11000 پوند ( 15،545 دلار آمریکا ) تا 32،000 پوند ( 45200 دلار آمریکا ) 
علوم پزشکی تا 38000 پوند (53،700 دلار آمریکا) یا بیشتر 

در سال های اخیر میزان شهریه در دانشگاه های این کشور افزایش یافته و حتی دانشجویان بومی که مبلغ کمی را بابت تحصیل پرداخت می کنند ، با کمی افزایش شهریه رو به رو بوده اند . در این میان تحصیل در لندن از سایر شهرهای این کشور گرانتر می باشد و چنانچه بخواهیم از شهریه دانشگاه ها به صورت میانگین صحبت کنیم ، به شرح جدول می باشد.

بسیاری از دانشجویان متقاضیان نیز برای تحصیل در یکی از مدارس زبان کشور از کشور ها به انگلستان می آیند که شهریه ها در هر موسسه متفاوت است اما شما باید انتظار داشته باشید که برای یک دوره تمام وقت استاندارد ( 15 ساعت ) 70 تا 100 پوند در هفته ( 77 دلار – 111 دلار آمریکا ) بپردازید یا برای یک دوره فشرده تر حدود 1000 پوند (1،293 دلار ) بپردازید . به عنوان یک دانشجوی علاقه مند به تحصیل در انگلستان به شما توصیه می کنیم تا با مطالعه عنوان هزینه های زندگی در انگلستان با جزئیات بیشتر زندگی در این کشور آشنا شوید.

امکان تحصیل رایگان در انگلستان

به طور کلی تحصیل در انگلستان در هر مقطعی رایگان نیست ، اما گاهی اوقات در برخی از دوره های تخفیف هایی به دانشجویان تعلق می گیرد ، علاوه بر این مطلوب ترین گزینه امکان تحصیل رایگان در انگلستان یافتن بورسیه تحصیلی است که تمام یا بخش زیادی از شهریه را پوشش دهد.

گزینه بعد یافتن شغل نیمه وقت برای تأمین هزینه های تحصیل و زندگی است که البته با تحصیل در دانشگاه های ارزان قیمت نیز می توان هزینه تحصیل خود را تا حدی کاهش داد . دانشجویان بین المللی محصل در دانشگاه های انگلستان می توانند در طول تحصیل خود کار کنند که می تواند به شما کمک کند تا هزینه های خود را پرداخت کنید .

بنابراین ، اگر بورسیه تحصیلی شما تمام هزینه های شما را پوشش نمی دهد ، داشتن یک شغل نیمه وقت به شما کمک می کند تا در انگلستان به صورت رایگان تحصیل کنید ؛ با وجود این مهم است که به خاطر داشته باشید که هدف اصلی اقامت شما در انگلیس تحصیل است و این باید به عنوان یک فعالیت با بالاترین اولویت غالب باشد . از جمله دانشگاه هایی که می توانید به تحصیل در انگلستان به صورت رایگان در آنها امیدوار باشید می توان به دانشگاه کاونتری ، دانشگاه کشاورزی سلطنتی و دانشگاه سافولک اشاره کرد.

شرایط پذیرش دانشگاه های انگلستان

شرایط پذیرش دانشگاه های انگلستان با یکدیگر متفاوت می باشد اما به صورت کلی متقاضیان باید مجموعه ای از شرایط را برای تمامی رشته ها فراهم سازند ، از جمله:

 • داشتن معدل بالا
 • ارائه مدرک زبان بین المللی
 • مدرک تحصیلی معادل سازی شده با سیستم آموزشی این کشور
 • گذراندن دوره پیش نیاز

نحوه اخذ پذیرش از دانشگاه ها نیز از طریق خدمات پذیرش دانشگاه و کالج ها UCAS انجام می شود که تمامی برنامه های پذیرش دانشگاه در این کشور را پردازش می کند.

توصیه می کنیم مقاله بهترین دانشگاه های انگلستان را بخوانید تا با رتبه های برتر دانشگاه های این کشور آشنا شوید.

شرط معدل برای تحصیل در انگلستان

معدل همواره به عنوان یکی از فاکتورهای مهم در تمامی دانشگاه ها درنظر گرفته می شود و هر چه رتبه علمی دانشگاه بالاتر باشد ، طبیعتا معدل بالاتری برای پذیرش موردنیاز است.

جهت تحصیل در انگلستان شما می توانید با معدل 16 برای پذیرش در دوره های کالج اقدام کنید که البته بستگی به رشته و دانشگاه موردنظرتان نیز دارد . از آنجا که اغلب دانشجویان در هنگام ورود به دوره کارشناسی یک دوره پیش نیاز را پشت سر می گذارند ، نمرات کسب شده در آن ملاک قرار می گیرد و سایر فاکتورها مانند مدرک زبان انگلیسی ، سوابق تحصیل ، تمکن مای و غیره نیز مورد بررسی قرار گرفته و تاثیرات خاص خود را دارند.

در مقاطع تحصیلات تکمیلی مانند کارشناسی ارشد معدل بالای 17 و در دکترا به صورت تقریبی معدل 18 شرایط تحصیلی شما را حهت درخواست مناسب سازد.

البته خوب است به شما بگوییم که چنانچه به دنبال پذیرش در دانشگاه های انگلستان با معدل کم هستید ، نگران نباشید زیرا فاکتورهای مختلفی در روند پذیرش موثر بوده و داشتن معدل بالا تنها شانس شما را افزایش می دهد . از این رو توصیه می کنیم تا با توجه به شرایط فردی خود جهت اطلاع دقیق از شرط معدل برای تحصیل در انگلستان با مشاورین ما در موسسه رجبی تماس بگیرید.

نمایش ویدیو درباره وبینار روش های مهاجرتی و چالش های پیش رو

کارشناسان هلدینگ حقوقی مهاجرتی رجبی سال های بسیاری است که در تلاشند تا بهترین تجربه مهاجرت را برای شما عزیزان به ثبت برسانند و در طی این سال ها و تجربه ای که حاصل شده تمامی چالش های پیش روی مهاجران عزیز را شناخته و در جهت رفع یا اصلاح آنان تلاش نموده ایم.

ویدئویی که مشاهده می کنید مربوط به وبینار برگزار شده توسط تیم مشاوره ای موسسه رجبی می باشد که شما را با برخی از مهمترین چالش های مهاجرت آشنا می نماید.

زبان تحصیل در انگلستان

کشور انگلستان به عنوان مهد زبان انگلیسی سالانه تلاش می کند تا با صرف بودجه های قابل توجه استفاده از زبان انگلیسی را در میان فرهنگ و سیستم های آموزشی کشورهای مختلف جهان رایج سازد . از این رو انتظار می رود که این زبان در تار و پود سیستم داخلی این کشور نیز وجود داشته باشد.

با یادگیری زبان تحصیل در انگلستان شما می توانید برای یافتن کار پس از تحصیل نیز قوی تر عمل نموده و به آسانی همانند سایر شهروندان با کارفرمایان خود ارتباط برقرار نمایید . عنوان کار در انگلستان سایر مهارت های لازم در این زمینه را نیز پیش رویتان قرار می دهد.

شما می توانید با استفاده یکی از آزمون های بین المللی زیر صلاحیت لازم جهت تحصیل به زبان انگلیسی در انگلستان را نشان دهید :

 • TOEFL آزمون انگلیسی به عنوان یک زبان خارجی
 • IELTS سیستم آزمون زبان انگلیسی بین المللی
 •  UCLES آزمون سندیکا دانشگاه کمبریج

روش های سنجش سطح زبان داوطلبان در انگلستان

 • زبان تحصیل آخرین مقطع تحصیلی فرد : یکی از این روش ها می تواند مشاهده زبانی باشد که تحصیلات قبلی شما به آن انجام شده است . اگر در مدرسه یا دانشگاهی تحصیل کرده اید که تمام دروس به زبان انگلیسی ارائه شده است ، ممکن است هیئت پذیرش دانشگاه در انگلستان این موضوع را به عنوان اثبات کننده سطح دانش زبان انگلیسی شما در نظر بگیرد.
 • نمرات زبان انگلیسی در دبیرستان : برخی از دانشگاه های انگلستان برای پذیرش دانشجویان خود فقط نمره درس زبان انگلیسی شما را در دبیرستان و حتی تنها در سال آخر در نظر می گیرند و چنانچه بیش از 60% نمره را به دست آورده باشید ، مورد سنجش مجدد قرار نخواهید گرفت.
 • شرکت در مصاحبه آنلاین: راه دیگری که افراد می توانند بدون مدرک زبان در دانشگاه های انگلستان شرکت کنند ، داشتن یک مصاحبه آنلاین است ، بعضی از دانشگاه ها ممکن است از شما بخواهند از طریق Skype مصاحبه آنلاین کنید تا اگر در آزمون های استاندارد مانند IELTS شرکت نکرده اید و برای پذیرش در دانشگاه مورد نظر شما ضروری نیست ، سطح انگلیسی تان را ارزیابی کنند.
 • دوره انگلیسی پیش از آموزش : برخی از دانشگاه ها دوره های پیش از آموزش زبان انگلیسی را برای کسانی که قصد تحصیل در انگلستان بدون مدرک زبان دارند ارائه می دهند و بنابراین می توانند نتایج این دوره ها به عنوان معیار زبان درنظر بگیرند.

مزایا و معایب تحصیل در انگلستان

اگر چه تحصیل در انگلستان می تواند یک تجربه شگفت انگیز باشد اما دانشجویان محصل در موسسات آموزشی این کشور با چالش های روبه رو می شوند که لازم است قبل از انتخاب مقصد تحصیلی با آن ها آشنا شد.

البته باید توجه داشت که این چالش ها دانشجویان را برای آینده های بهتر آماده می کند و سبب می شود فارغ التحصیلان دانشگاه های انگلستان مورد توجه کارفرماها از سراسر جهان قرار گیرند ، از جمله مزایای تحصیل در این کشور عبارتند از:

 • دوره مطالعاتی کوتاه مدت و جامع
 • رتبه نخست جهان در بسیاری از رشته های تحصیلی 
 • تضمین آینده شغلی مطمئن
 • کمک مالی به دانشجویان از طریق بورسیه
 • تسلط به زبان انگلیسی و فرصت کار در تمام جهان
تحصیل در انگلستان

معایب تحصیل در انگلستان نیز می تواند به نوبه خود برای برخی از داوطلبان چالشی جدی تلقی شود ، از جمله:

 • هزینه بالای تحصیل و زندگی در انگلستان
 • دشواری زندگی های روزانه دانشجویان و احساس دلتنگی و غربت
 • شوک فرهنگی
 • لهجه های دشوار در برخی از شهرها
 • آب و هوای خاکستری و رطوبت لباس های سنگین زمستانی
 • زمان بسیار کمی برای یادگیری ( در برخی از رشته می تواند موجب استراس و چالش شود )
تحصیل در انگلستان

کار پس از تحصیل در انگلستان و اقامت آن

در توضیح کار پس از تحصیل در انگلستان و اقامت آن باید بگوییم که جهت دریافت اقامت پس از اتمام دوره تحصیل در انگلستان باید به دنبال یک کافرما باشید که با استخدام شما امکان تغییر نوع ویزا را برایتان فراهم سازد . البته دریافت ویزای کار دارای شرایط خاص خود می باشد و شما باید نشان دهید که کار موردنظر حداقل 20800 پوند در سال درآمد داشته و تامین کننده هزینه های زندگیتان خواهد بود.

البته این امکان نیز وجود دارد که از شما مدارکی دال بر تسلط به زبان انگلیسی نیز خواسته شود و یا مبلغ کمی را به مدت سه ماه در حساب بانکی تان نگه دارید . پس از تغییر نوع ویزا باید به مدت 5 سال به کار و پرداخت مالیات ادامه داده و سپس برای اقامت دائم اقدام نمایید.

به کسب اطلاعات بیشتر در خصوص تحصیل در انگلستان و یا سایر کشورهای مطرح جهان با دفاتر تهران و شیراز شرکت مهاجرتی رجبی تماس حاصل نمایید ، ضمناً اگر در فکر اطلاع از سایر روش های مهاجرت به این کشور هستید ، حتما به عنوان مهاجرت به انگلستان ما نیز سری بزنید تا بتوانید به بهترین روش ممکن برسید.

5/5 - (2 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *