تحصیل رشته مهندسی نفت در روسیه

تحصیل رشته مهندسی نفت در روسیه

تحصیل رشته مهندسی نفت در روسیه مناسب افرادی است که به دروس زمین شناسی ، ریاضی و شیمی علاقه دارند ، در این رشته ابتدا میادین نفتی را می یابند و سپس با کمک متخصصان و مهندسان نسبت به بهره ترداری و استخراج آن اقدام می نمایند ، امروزه مهندسی نفت تاثیر بسیاری زیادی در اقصاد خرد و کلان کشورهای جهان می باشد که به همین دلیل افراد زیادی را به تحصیل در این رشته ترغیب می نماید ، یکی از کشورهایی که دارای دانشگاه های قوی و ممتازی در زمینه مهندسی نفت می باشد کشور روسیه است، در این مقاله از شرکت مهاجرتی رجبی به شماره ثبت ۵۶۲۰۵۱ ( موسسه حقوقی رجبی ثبت ۴۰۴۵۱ ) به بررسی این رشته خواهیم پرداخت با ما همراه باشید.

کشور روسیه با داشتن دانشگاه هایی صنعتی و فنی که قدمت بعضی به صد سال نیر می رسد توانسته است که دانشجویان بسیاری را از اکثر کشورهای دنیا برای تحصیل در این رشته به خود جذب نماید ، شرایط و امکاناتی مناسب نظیر کتاب خانه های کامل و بزرگ ، خوابگاه ، کارگاه های مجهز و آزمایشگاه های صنعتی با تجهیزات بسیار کامل در کنار تحصیلی با کیفیت و ارزان نسبت به سایر کشور های اروپایی و امریکایی همه و همه باعث جذب هرچه بیشتر دانشجویان از جای جای جهان شده است.

چنانچه به تحصیل رشته مهندسی نفت در روسیه فکر میکنید ، می توانید با مطالعه مقاله تحصیل در روسیه با قوانین اخذ پذیرش دانشگاه ها ، بورسیه ها و هزینه های تحصیل و زندگی در این کشور بیشتر آشنا شوید.

تحصیل رشته مهندسی نفت در روسیه

مدارک پذیرش رشته مهندسی نفت در روسیه

شما برای اخذ پذیرش و تحصیل رشته مهندسی نفت در روسیه به مانند دیگر رشته ها باید پیش نیازهایی را برای این دانشگاه فراهم نمایید ، مطلع بودن از این موارد و اقدام به جمع اوری و تهیه آن ها می تواند روند پذیرش و ثبت نام شما را در این دانشگا ها سرعت ببخشد و از اتلاف و قت و همچنین هزینه اضافی خود داری کند.

دانشجویان متقاضی تحصیل در رشته مهندسی نفت در کشور روسیه باید در دوره های پادفک این رشته نیز آموزش و دوره ببیند ، یعنی اینکه علاوه بر زبان روسی باید زبان فنی را هم آموزش بینند و با اصطلاحات رشته خود به زبان روسی آشنا شوند ، دانشجویان همچنین باید در ازمون ورودی که از آنان در هنگام ثبت نام گرفته می شود نمره قبولی را به دست اوردند که در هردانشگاه نمره های قبولی متفاوت است ، اما آزمون در تمامی مراکز از دروس ریاضی ، فیزیک ، شیمی ، زبان روسی از متقاضیان اخذ می شود.

در دانشگاه های فنی مهندسی این کشور رشته مهندسی نفت در سه مقطع کارشناسی ، کارشناسی ارشد و دکترا به دانشجویان ارائه می گردد.

مدارک مورد نیاز هنگام ثبت نام

 • ارائه مدرک معتبر دیپلم و یا پیش دانشگاهی برای مقطع کارشناسی و مدرک کارشناسی برای مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری
 • ارائه مدرک زبان انگلیسی و یا مدرک زبان روسی معتبر
 • ارائه مدارک عدم سابقه اعتیاد و سابقه جرم و ایدز
 • پاسپورت و کارت مهاجرت
 • ارائه رزومه ( توصیه نامه ها، مقالات علمی معتبر، قهرمانی مسابقات بین المللی، مدراک زبان یا هر نوع مهارتی )

دانشجویان متقاضی باید توجه داشته باشند که تمام مدارک بایدبه زبان انگلیسی و یا روسی ترجمه شده و به تایید رسیده باشند.

بهترین دانشگاه های مهندسی نفت روسیه

دانشگاه های بسیاری هستند که در کشور روسیه به تدریس و ازائه رشته مهندسی نفت در تمامی مقاطع و گرایشات آن می پردازند در ادامه ما به معرفی چندی از بهترین و مشهورترین این دانشگاه ها می پردازیم.

بهترین دانشگاه های مهندسی نفت روسیه

دانشگاه علوم پزشکی و فنی مهندسی نووسیبیرسک

این دانشگاه بر پهنه ساحل زیبای اقیانوس شمالی در شهر بسیار زیبا ، بکر و توریستی نووسیبیرسک واقع شده است و یکی از بزرگترین و معروف ترین دانشگاه های روسیه به خصوص در رشته های پزشکی و مهندسی می باشد ، این دانشگاه در سال ۱۹۵۹ جهت به دست گرفتن رهبری علمی روسیه مرکزی تاسیس شد ، مدارک تحصیلی این دانشگاه به خصوص در رشته مهندسی نفت از سطح بالایی در کشور روسیه و جهان برخوردار است، این دانشگاه به عنوان یک مرکز علمی و تحقیقات استراتژیک در حوزه نفت و گاز به شمار می آید و یکی از پایه های علمی کشور روسیه در حوزه انرژی و نفت و گاز است.

دانشگاه ایالتی لوباچفسکی

دانشگاه ایالتی لوباچفسکی شهر نیژنی نووگورود ( UNN ) یکی از بزرگترین دانشگاهی روسیه بوده که در سال ۱۹۱۶ تاسیس شده است ، در طی این سال ها دانشگاه لوباچفسکی روسیه تبدیل به یکی از معتبرترین مراکز تحصیلی این کشور شده است و دانشجویان خارجی زیادی را که علاقمند به تحصیل در روسیه هستند را به خود جذب می کند.

این دانشگاه یکی از مجهزترین آزمایشگا های رشته های نفت و شیمی را در کشور روسیه دارا می باشد ، دانشجویان می توانند در این دانشگاه در رشته های مهندسی ساخت و تعمیر خطوط لوله گاز و نفت و تاسیسات ذخیره سازی ، مهندسی و عملیات خطوط لوله گاز و نفت ، مهندسی محصولات نفت و گاز رسانی جوشکاری و نظارت بر تاسیسات نفت به تحصیل بپردازند.

دانشگاه ملی نفت و گاز گوبکین مسکو

دانشگاه ملی نفت و گاز گوبکین مسکو بسیار بزرگ و از لحاظ اعتبار جهانی در جایگاه والایی قرار دارد و قسمت عمده ای از فارغ التحصیلان این دانشگاه از مدیران شرکت های نفتی بزرگ در سرتاسر جهان هستند ، دانشگاه ملی شهر مسکو به نام گوبکین، سال ۱۹۳۰ میلادی جهت پیشبرد اهداف انرژی امپراطوری شوروی تاسیس شد و تاکنون توانسته مدیران و مهندسان بسیار بزرگی را از سرتاسر جهان آموزش دهد، بیش از ۱۱۰۰۰ دانشجو از ۴ قاره جهان و ۴۶ کشور جهان مشغول تحصیل در این دانشگاه می باشند ، این دانشکده شامل ۷۵ تن از برجسته ترین پروفسور های بین المللی است که به دانشجویان آموزش می دهند.

دانشجویان متقاضی همچنین می توانند در دانشگاه هایی نظیر انستیتوی نفت و گاز دانشگاه فدرال خاورمیانه ، دانشگاه موسسه نفت و گاز فدرال کازان ، مؤسسه فناوریهای انسانی و مهندسی کامسک ، دانشگاه فنی دولتی سامارا ، دانشگاه آزاد مسکو ، موسسه نفت و گاز سورگوت ، دانشگاه فنی و حرفه ای ورونژ ، دانشگاه فنی نفت ایفا ، دانشگاه دولتی ساخالین و غیره به تحصیل در این رشته بپردازند.

خوب است بدانید کشور نروژ نیز به لحاظ رشته های نفت و گاز در اروپا شهرت دارد ، می توانید با مطالعه مقاله تحصیل در نروژ به چگونگی اخذ ویزای دانشجویی این کشور پی ببرید.

هزینه تحصیل مهندسی نفت در روسیه

متقاضیان تحصیل در کشور روسیه در رشته مهندسی نفت اگر موفق به اخذ بورسیه از دولت این کشور و یا دانشگاه مورد نظر خودشان نشوند باید مبلغی را جهت شهریه به دانشگاه بپردازند ، این مبالغ در کشور های مختلف برای تحصیل این رشته متفاوت است و همچنین در این کشور بر اساس مقطع و دانشگاهی که دانشجو به تحصیل در آن می پردازد با هم متفاوت می باشد.

اما به طور کلی هزینه یک سال تحصیل در دانشگاه های کشور روسیه در رشته های مهندسی نفت این کشور برای تحصیل به زبان انگلیسی 3500 دلار تا 5000 هزار دلار و برای تحصیل به زبان روسی 2500 دلار تا 3500 دلار متغیر است ، همچنین دانشجویان در صورت درخواست اقامت در خوابگاه های دانشجویی این کشور مبلغی مابین 200 تا 1000 دلار بر اساس نوع خوابگاه و خدمات مورد ارائه در این خوابگاه ها باید هر سال تحصیلی برای اقامت در آن بپردازند.

متقاضیان بهتر است قبل از هرگونه اقدام ، از تمامی مبالغ و هزینه های مورد نیاز برای تحصیل در این رشته در کشور روسیه اطلاعات لازم را کسب نمایند تا بعدا با مشکلی مواجه نشوند ، مشاورین و کارشناسان موسسه مهاجرتی رجبی آماده هستند تا شما را در امر پذیرش و ثبت نام در رشته های مهندسی نفت در هریک از دانشگاه های کشور روسیه یاری نمایند.

چارت درسی مهندسی نفت در دانشگاه های روسیه

تحصیل رشته مهندسی نفت در روسیه در سه مقطع کارشناسی ، کارشناسی ارشد و دکتری به دانشجویان ارائه می شوند که مدت تحصیل در مقطه کارشناسی 4 سال ، کارشناسی ارشد 2 سال و دکتری 3 سال به طول می انجامد ، دانشجویان در دانشگاه های این کشور مطالعات و فعالیت های خود را در برنامه های دانشگاهی متنوعی که به آنان ارائه می شود ادامه داده و به کسب علم می پردازند ، برنامه های دانشگاهی این رشته عبارتند از : دروس تئوری ، آزمایشگاه و مطالعات میدانی ، مبانی های مهندسی ، زمین شناسی و ترمودینامیک.

چارت درسی مهندسی نفت در دانشگاه های روسیه

همچنین در این رشته تحصیلی در گرایشات مختلف در مقطع کارشناسی دروسی نظیر ژئودینامیک ، پتروفیزیک ، نقشه برداری زمین شناسی و زمین شناسی ساختاری ، ژئوفیزیک ، زمین شناسی ایزوتوپ ، سنگ شناسی ، هیدروژئولوژی نفت ، مبانی بازاریابی و در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری دروسی نظیر زمین شناسی و ژئوشیمی نفت و گاز ، تفسیر زمین شناختی داده های ژئوفیزیکی برای جستجو و اکتشاف هیدروکربن ، ارزیابی منابع و ارزیابی نفت و گاز ، بررسی و اکتشاف ذخایر نفت و گاز ، ارزیابی اقتصادی پروژه های توسعه میادین نفت و گاز ، روشها و مدلهای ریاضی در زمین شناسی نفت ، پویایی فیلتراسیون چند فاز ، توسعه میادین نفتی و گازی و بسیاری دروس دیگر بر اساس گرایش های انتخابی دانشجویان به آن ها تدریس می شود.

زبان تحصیل مهندسی نفت در روسیه

دانشجویان متقاضی برای تحصیل در رشته مهندسی نفت و گرایشات مختلف این رشته باید در نظر داشته باشند که دروس این رشته در هر سه مقطع کارشناسی ، کارشناسی ارشد و دکتری به دو زبان روسی و انگلیسی در دانشگاه های این کشور تدریس می شود و متقاضیان در هنگام ثبت نام باید مدرکی را به دانشگاه ارائه کنند که در یکی از این زبان ها تسلط کافی برای تحصیل در دانشگاه را دارا می باشند.

البته متقاضیان تحصیل رشته مهندسی نفت در روسیه باید این نکته را نیز در نظر داشته باشند که بعضی دانشگاه ها از دانشجویان مدرک دوره پادفک را طلب می کنند و بعضی خود دوره هایی یک ساله را به صورت اجباری جهت اموزش زبان روسی برای دانشجویان بقرار می نمایند ، اما اگر دانشگاهی مدرکی دال بر تسلط بر زبان روسی از شما طلب نکند ذکر این نکته قابل توجه است که با گرفتن مدرک پادفک دیگر نیازی به شرکت در آزمون ورودی دانشگاه و قبولی در آن برای تحصیل در این رشته لازم نمی باشد و همچنین داشتن این مدرک امتیازی برای شما هنگام ثبت نام به حساب می آید ، پس توصیه میگردد که اگر قصد تحصیل در رشته نفت در کشور روسیه را دارید نسبت به اخذ این مدرک اقدام نمایید.

خوب است بدانید برترین دانشگاه های مهندسی جهان در کشور انگلستان قرار دارد ، چنانچه می خواهید در کشور انگلستان مهندسی بخوانید باید با شرایط اخذ ویزای تحصیلی و بورسیه های دانشگاه های مختلف این کشور آشنا باشید ، توصیه می کنیم مقاله تحصیل در انگلستان را نیز مطالعه نمایید.

مناطق نفت خیز روسیه

با وجود این که روسیه از نظر ذخایر اثبات شده نفتی در رتبه هشتم جهان قرار دارد ، با ۱۱،۲ میلیون بشکه در روز ، دومین تولیدکننده بزرگ نفت جهان است ، فقط آمریکا ست که با میانگین تولید ۱۲ میلیون بشکه در روز بیشتر از روسیه تولید می کند ، در حالیکه ذخایر اثبات شده روسیه تقریباً ۷۰ درصد کمتر از ذخایر عربستان است ، ولی تولید آن با این کشور برابری می کند، بیشتر نفت روسیه از میادین نفتی غرب سیبری می آید که دهه هاست مورد بهره‌برداری قرار گرفته اند.

مناطق نفت خیز روسیه

بیشتر تولید نفت روسیه از سیبری غربی و مناطق اورال-ولگا منشا می گیرد ، همچنین کمی بیش از ۱۲٪ تولید نفت این کشور از منابع و چاه های سیبری شرقی و شرق دور روسیه ( کراسنویارسک ، ایرکوتسک ، یاکوتیا و ساخالین ) به دست می آید.

با این حال این سهم ۵ درصد از تولید در سال ۲۰۰۹ کمتر است، در بلند مدت میادین نفتی شرق روسیه به همراه ذخایر نفتی در قطب شمال این کشور که تا حد زیادی استفاده نشده است ممکن است بیشتر مورد استخراج و بهره برداری قرار گیرند ، همچنین بخش روسی دریای خزر و مناطق عمدتاً توسعه نیافته تیمان-پچورا در شمال روسیه نیز ممکن است دارای ذخایر بزرگ نفت و گاز باشند.

مزایا و معایب تحصیل مهندسی نفت در روسیه

تحصیل در کشور روسیه و در رشته های مهندسی نفت به مانند تحصیل در نقاط دیگر دنیا دارای مزایا و معایب خاص خود است که در اینجا ما با چن مورد مهم از آن ها اشاره می کنیم.

مزایا و معایب تحصیل مهندسی نفت در روسیه

مزایا

 • تحصیل رشته مهندسی نفت می تواند منجر به یک شغل پردرآمد بعد از فارق التحصیلی شود چون تمام مشاغل مربوط به صنعت نفت از درآمد بالایی برخوردارند
 • مهندسی نفت حوزه ای فعال در تمام جهان می باشد و دارای فرصت های شغلی بسیاری را در دنیاست
 • بورسیه ها و کمک هزینه های بسیاری توسط دانشگاه های این کشور برای دانشجویانی که قصد تحصیل در این رشته را دارند ارائه می شود
 • دانشگاه های این کشور از اعتبار بالایی در جهان برخوردار هستند و مدارکی که به دانشجویان در این رشته داده می شود از اعتبار بین المللی برخوردار می باشند
 • برای تحصیل در مقاطع کارشناسی ، کارشناسی ارشد و دکتری دانشجویان می‌ توانند بورسیه‌ های تحصیلی دریافت نمایند
 • هزینه‌ های تحصیل رشته های مهندسی نفت در این کشور در مقایسه با خیلی از دانشگاه‌ های اروپایی پایین‌ تر می‌ باشد

معایب

 • آب و هوای کشور روسیه سرد و کوهستانی می باشد و این می تواند زندگی را برای بعضی از هموطنان ما کمی سخت کند
 • دانشجویان خارجی و بین المللی اجازه ندارند در این کشور مشغول به کار شوند
 • تمام مردم کشور روسیه قادر به صحبت با زبان انگلیسی نیستند و دانشجویان باید برای ارتباط با مردم زبان روسی را نیز فرا بگیرند

بازار کار روسیه پس از تحصیل رشته مهندسی نفت

به علت وابستگی دنیای امروز به نفت و محصولات مرتبط نفتی برای تولید انرژی و اکثر کالاها فرصت های شغلی این حوزه بسیار چالش برانگیز و پویا است ، تقاضا برای مهندسان نفت در صنایع نفت و گاز همیشه بسیار بالا است ، پیش بینی می شود شغل های مربوط به تحصیل رشته مهندسی نفت در روسیه از سال ۲۰۱۲ تا سال ۲۰۲۲ که ۲۶ درصد رشد داشته باشد که این روند بسیار سریعتر از متوسط است ، رشد به قیمت نفت بستگی خواهد داشت ، زیرا قیمت های بالاتر حفاری های پیچیده تری نیاز خواهد داشت.

طبق آماری که در سال ۲۰۱۲ ارائه شده اکثر مهندسین نفت ( ۵۳ درصد ) به استخراج نفت و گاز مشغول بودند ، ۱۴ درصد به فعالیت های پشتیبانی معادن مشغول بوده اند ، ۷ درصد دیگر در خدمات معماری، مهندسی و مرتبط با آن استخدام شدند ، ۶ درصد در تولید نفت و محصولات زغال سنگ مشارکت داشتند و ۶ درصد دیگر به عنوان مدیران شرکت ها استخدام شدند.

سوالات پر تکرار تحصیل رشته مهندسی نفت در روسیه

در این مقاله از شرکت مهاجرتی رجبی به شماره ثبت ۵۶۲۰۵۱ ( موسسه حقوقی رجبی ثبت ۴۰۴۵۱ ) با تحصیل رشته مهندسی نفت در روسیه آشنا شدید ، ما در تلاشیم به روز ترین و دقیق ترین اطلاعات رو در خصوص رشته های مورد علاقه شما ، گردآوری کرده و ارائه دهیم ، شما هم می توانید رشته مورد نظرتان را در بخش دیدگاه بنویسید تا برترین کشور ها و دانشگاه ها را به شما معرفی کنیم.

برای تحصیل رشته مهندسی نفت در روسیه چه پیش نیاز هایی لازم است؟

دانشجویان متقاضی تحصیل در رشته مهندسی نفت در کشور روسیه باید در دوره های پادفک این رشته نیز آموزش و دوره ببیند ، یعنی اینکه علاوه بر زبان روسی باید زبان فنی را هم آموزش بینند و با اصطلاحات رشته خود به زبان روسی آشنا شوند ، دانشجویان همچنین باید در ازمون ورودی که از آنان در هنگام ثبت نام گرفته می شود نمره قبولی را به دست اوردند که در هردانشگاه نمره های قبولی متفاوت است ، اما آزمون در تمامی مراکز از دروس ریاضی ، فیزیک ، شیمی ، زبان روسی از متقاضیان اخذ می شود.


بهترین دانشگاه برای تحصیل رشته مهندسی نفت در روسیه کدام است؟

دانشگاه علوم پزشکی و فنی مهندسی نووسیبیرسک این دانشگاه بر پهنه ساحل زیبای اقیانوس شمالی در شهر بسیار زیبا ، بکر و توریستی نووسیبیرسک واقع شده است و یکی از بزرگترین و معروف ترین دانشگاه های روسیه به خصوص در رشته های پزشکی و مهندسی می باشد

هزینه تحصیل رشته مهندسی نفت در روسیه چقدر است؟

هزینه یک سال تحصیل در دانشگاه های کشور روسیه در رشته های مهندسی نفت این کشور برای تحصیل به زبان انگلیسی 3500 دلار تا 5000 هزار دلار و برای تحصیل به زبان روسی 2500 دلار تا 3500 دلار متغیر است ، همچنین دانشجویان در صورت درخواست اقامت در خوابگاه های دانشجویی این کشور مبلغی مابین 200 تا 1000 دلار بر اساس نوع خوابگاه و خدمات مورد ارائه در این خوابگاه ها باید هر سال تحصیلی برای اقامت در آن بپردازند.

زبان تحصیل رشته مهندسی نفت در روسیه چیست؟

که دروس این رشته در هر سه مقطع کارشناسی ، کارشناسی ارشد و دکتری به دو زبان روسی و انگلیسی در دانشگاه های این کشور تدریس می شود و متقاضیان در هنگام ثبت نام باید مدرکی را به دانشگاه ارائه کنند که در یکی از این زبان ها تسلط کافی برای تحصیل در دانشگاه را دارا می باشند.

در پایان کارشناسان ما در موسسه مهاجرتی رجبی شرایط تحصیل رشته مهندسی نفت در روسیه و نحوه اخذ پذیرش تحصیل در روسیه را در اختیارتان می گذارند ، برای دریافت اطلاعات دقیق تر با ما از طریق دفاتر تهران و شیراز در ارتباط باشید ، همچنین برای آشنایی با بازار کار رشته نفت در روسیه می توانید مقاله کار در روسیه را مطالعه کنید ، مشاغل مورد نیاز ، قوانین بازار کار و شرایط مهاجرت کاری به این کشور را در آن مقاله بخوبی توضیح داده ایم.

Rate this post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

فهرست مطالب
خانه