تحصیل رشته معماری در روسیه

تحصیل رشته معماری در روسیه، تحصیل در محیطی بین المللی و جذاب است که می تواند فرصت های بسیار زیادی را برای دانشجویان به ارمغان بیاورد. در دنیای امروز حرفه های مرتبط با معماری در سراسر جهان تقاضای زیادی دارند و فارغ التحصیلان این رشته می توانند به فرصت های حرفه ای فراوان دسترسی داشته باشند.

معماری هنر و علم طراحی و ساخت ساختمان و سایر سازه ها در جهت خدمت به نیازها و خواسته های انسان می باشد. این رشته برای افراد علاقمند به نوآوری، خلاقیت و رویا پردازی مناسب است و دانشجویان می توانند با ورود به آن به خوبی مبانی و پایه های معماری را فرا گرفته و از این دانش برای جهت دادن به آینده شغلی خود استفاده کنند. 

توصیه می کنیم برای آشنایی بیشتر با این رشته و شرایط تحصیلی آن در روسیه در ادامه مقاله با کارشناسان شرکت مهاجرتی رجبی به شماره ثبت 562051 (موسسه حقوقی رجبی ثبت 40451) همراه باشید.

روسیه دارای میراث معماری غنی است که از دوران باستان تا به امروز با تأثیرات مناطق، ادیان و سبک های مختلف گسترش یافته است.

 شما می توانید با تحصیل معماری در روسیه نه تنها از سازه های معماری آن لذت ببرید بلکه به فرصت های تحصیلی و دانشگاه های باکیفیت آن نیز دسترسی داشته باشد. 

چنانچه قصد تحصیل در بهترین دانشگاه های این کشور را دارید اما با شرایط و الزامات تحصیلی آشنا نیستید، در کنار این مقاله حتما عنوان تحصیل در روسیه را مطالعه فرمایید.

فهرست مطالب
تحصیل رشته معماری در روسیه

شرایط لازم پذیرش رشته معماری در روسیه

شرایط لازم پذیرش رشته معماری در روسیه در هر موسسه آموزشی و در هر مقطع این رشته متفاوت است اما برخی شرایط در اکثر دانشگاه ها یکسان می باشد. دانشجویانی که قصد تحصیل کارشناسی معماری را دارند باید تحصیلات متوسطه خود را (معادل 12 سال تحصیلی) با نمرات خوب در دروسی مانند ریاضیات، فیزیک و نقاشی گذرانده باشند. همچنین باید در آزمون یکپارچه دولتی (USE) شرکت کرده و در این آزمون زبان روسی، ریاضیات و سومین موضوع انتخابی خود، مربوط به معماری را پشت سر بگذارند.

دانشجویان علاقمند به تحصیل لیسانس معماری روسیه باید نمونه کارها مانند طراحی ها، نقاشی ها یا مدل ها که مهارت های هنری و پتانسیل معماری شان را نشان می دهد را برای دانشگاه ارسال کنند. تسلط به زبان روسی نیز در این مقطع تحصیلی الزامی می باشد.

دانشجویانی که به تحصیل رشته معماری در روسیه در مقطع فوق لیسانس علاقه دارند باید مدرک لیسانس خود را در رشته معماری یا رشته های مرتبط به دست آورده باشند و بسته به دانشگاه ممکن است نیاز به شرکت در آزمون بین رشته ای یا مصاحبه نیز داشته باشند. همچنین دانشجویان باید مجموعه ای از کارهای آکادمیک یا حرفه ای قبلی در معماری یا یک زمینه مرتبط را ارسال کنند.

دانشجویان علاقمند به تحصیل مقطع دکترا معماری باید مدرک کارشناسی ارشد در معماری یا رشته های مرتبط از یک موسسه معتبر را به دست آورده باشند و یک پروپوزال تحقیقاتی که با حوزه های تحقیقاتی دانشگاه انتخابی و تخصص هیئت علمی همسو باشد را ارائه دهند.

منتظر شما هستیم!

مشاوره رایگان

تحصیل در دانشگاه های مقرون به صرفه روسیه شما را به مدارک معتبر جهانی می رساند؛ مشاوره بگیرید!

کارشناسان مهاجرتی رجبی

سوالی دارید؟

مشاوره دقیق و رایگان ما را از دست ندهید.

تحصیل کارشناسی رشته معماری در روسیه

تحصیل کارشناسی رشته معماری در روسیه بر معرفی فرآیند اولیه طراحی برای معماری و فضای شهری، گستره و مقیاس معماری و طراحی شهری از طریق پروژه های طراحی، معرفی طراحی سازه، خواص و انتخاب مصالح و غیره تمرکز دارد. این دوره مجموعه ای مطالعاتی را ارائه می دهد که به معرفی تاریخ و نظریه معماری، شخصیت و شرایط معماری می پردازد. 

امروزه تحصیل رشته معماری در روسیه در مقطع لیسانس حدودا چهار سال به طور انجامیده و ورود به این دوره نیاز به قبولی در آزمون دولتی دارد. آزمون USE از دو بخش اجباری (شامل زبان روسی، ریاضیات و مطالعات اجتماعی) و انتخابی (موضوعات مرتبط با رشته تحصیلی) تشکیل شده و دانشجویان علاقمند به تحصیل معماری باید موضوعات فیزیک و طراحی را بگذارند و 50 امتیاز از 100 را در هر بخش کسب کنند. همچنین دانشجویان باید برای اخذ آمادگی های بیشتر و آشنایی با زبان روسی در دوره های یک ساله پادفک روسیه شرکت کنند. 

برنامه درسی تحصیل لیسانس معماری در روسیه موضوعاتی مانند طراحی معماری، تاریخ، تئوری، برنامه ریزی شهری، مهندسی، ساخت و ساز و طراحی به کمک کامپیوتر را پوشش داده و مدارک ارائه شده در این مقطع دانشجویان را برای مشاغل در زمینه های مختلف معماری، مانند مسکونی، تجاری، صنعتی، داخلی یا حفظ میراث آماده می کند.

تحصیل کارشناسی رشته معماری در روسیه

تحصیل کارشناسی ارشد معماری در روسیه

تحصیل کارشناسی ارشد معماری در روسیه می تواند برای دانشجویان بین المللی تجربه ای چالش برانگیز و ارزشمند باشند و دانش و بینش دانشجویان را گسترش دهد. برنامه فوق لیسانس معماری حدودا دو سال به طول انجامیده و شامل دوره های نظری، کارگاه های عملی، استودیوهای طراحی و پروژه های تحقیقاتی می شود.

برنامه درسی تحصیل رشته معماری در روسیه جنبه های مختلف معماری مانند تاریخ، نظریه، شهرسازی، پایداری، فناوری، ساخت و ساز و بازنمایی را در بر گرفته و در این دوره دانشجویان از طریق دوره های کارآموزی این فرصت را دارند که روی مشکلات دنیای واقعی کار کنند و با شرکای محلی و بین المللی مانند شهرداری ها، سازمان های غیردولتی، شرکت ها و موسسات همکاری کنند.

دوره های فوق لیسانس معماری در روسی شامل دوره های نظری، کارگاه های عملی و پروژه پایان نامه است و این دوره برای متقاضیانی که قصد پیشرفت در زمینه معماری و کسب مدارک تحصیلی بسیار معتبر را دارند، بهترین گزینه می باشد.

مقطع دکترا رشته معماری در روسیه

مقطع دکترا رشته معماری در روسیه

مقطع دکترا رشته معماری در روسیه معمولا چهار سال به طول انجامیده و این دوره شامل دروس نظری، تحقیق، انتشارات و دفاع از پایان نامه می باشد. دانشجویان طی این دوره جنبه های مختلف تئوری معماری، تاریخ، طراحی، فناوری، شهرسازی و مطالعات فرهنگی و همچنین روش ها و مهارت های تحقیق را فرا گرفته و دانش و دید خود را در زمینه معماری گسترش می دهند.

دوره PhD معماری در روسیه توسط برخی از بهترین اساتید تدریس شده و بخش نظری این رشته بر اساس آخرین استانداردهای روز دنیای معماری طراحی شده است. دانشجویان می توانند با تحصیل رشته معماری در روسیه در این مقطع از طریق شرکت در کنفرانس های علمی، سمینارها و همکاری با دانشمندان دیگر در زمینه معماری دروس مختلف را فرا بگیرند. جالب است بدانید پروژه پایان نامه و تحقیق دوره دکتری معماری در روسیه زیر نظر مشاور دانشکده و کمیته تحقیقاتی انجام شده و هدف اصلی این مطالعات و تحقیقات کمک به پیشرفت دانش و عمل در زمینه معماری می باشد.

پایان نامه و تحقیقات ارائه شده توسط دانشجویان باید اصیل و باکیفیت باشد و به صورت یکی از گزینه های مقالات مجلات، مقالات کنفرانس، فصل های کتاب یا تک نگاری منتشر شود. دفاع از پایان نامه آخرین مرحله دوره دکتری است و طی آن داوطلب، یافته ها و استدلال های تحقیقاتی خود را در مقابل یک پنل متخصص ارائه می دهد.

بهترین دانشگاه های معماری روسیه

در حال حاضر کشور روسیه میزبان برخی از بهترین دانشکده های معماری در جهان می باشد که هر ساله به عنوان یکی از جذاب ترین مقاصد تحصیلی دانشجویان بین المللی در نظر گرفته می شوند. با توجه به اینکه انتخاب صحیح دانشگاه می تواند تاثیر به سزایی در آینده شغلی و تحصیلی شما داشته باشد توصیه می کنیم برای تحصیل بهترین دانشگاه ها را انتخاب فرمایید.

دانشکده معماری دانشگاه دولتی مسکو یکی از این گزینه ها است که بر اساس شهرت آکادمیک، شهرت کارفرما، استنادات تحقیقاتی، در اکثر مقالات به عنوان یکی از بهترین دانشکده های معماری شناخته شده است. این دانشگاه معمولا اولین گزینه برای دانشجویان بین المللی به شمار می رود.

یکی دیگر از بهترین گزینه ها برای تحصیل رشته معماری در روسیه دانشکده معماری دانشگاه پلی تکنیک پتر کبیر سن پترزبورگ است که به عنوان دومین دانشکده معماری برتر در روسیه رتبه بندی شده و برنامه های تحصیلی در مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد معماری ارائه می دهد. شما می توانید در جدول زیر لیستی از بهترین دانشگاه های معماری روسیه را مشاهده فرمایید.

هزینه تحصیل معماری در روسیه

هزینه تحصیل معماری در روسیه به عوامل بسیار زیادی بستگی دارد اما با این حال هزینه های تحصیلی در بهترین دانشگاه های این کشور نسبت به کشورهای اروپایی مقرون به صرفه تر می باشد. هزینه های تحصیل معماری در دانشگاه های دولتی می تواند از حدود 2000 تا 4500 دلار متغیر باشد و این هزینه  برای دانشگاه های خصوصی می تواند بین 3000 تا 6000 دلار باشد. شما می توانید در جدول برخی از دانشگاه های معماری به همراه هزینه های دریافتی را مشاهده فرمایید.

یکی از عواملی که تاثیر زیادی بر هزینه های تحصیل رشته معماری در روسیه دارد مقطع تحصیلی می باشد. هزینه تحصیل لیسانس در روسیه می تواند بین 220000 تا 240000 روبل(3385 تا 3690 دلار آمریکا) باشد و این هزینه برای مقطع فوق لیسانس 240000 روبل می باشد. شما می توانید برای اطلاع از هزینه های مهاجرتی به این کشور و آشنایی با روش های مهاجرتی به مقاله مهاجرت به روسیه مراجعه فرمایید.

هزینه وسایل و لوازم کار معماری در روسیه

هزینه وسایل و لوازم کار معماری در روسیه به عوامل زیادی مانند نوع پروژه، اندازه و پیچیدگی ساختمان، کیفیت و در دسترس بودن مصالح، مالیات و عوارض، هزینه حمل و نقل و… بستگی دارد. طبق اطلاعات به دست آمده متوسط هزینه یک مجموعه اولیه برای یک معمار در این کشور شامل خط کش، مداد، پاک کن، قیچی، چسب، کاغذ و تخته طراحی، حدودا 5000 روبل می باشد.

از طرفی هزینه تجهیزات تخصصی مانند کامپیوتر، چاپگر، اسکنر، نرم افزار طراحی و مدل سازی بسته به سازنده، مدل و ویژگی ها متفاوت است و بین 100000 تا 500000 روبل هزینه دارد. معمارانی که علاقه دارند تا پس از تحصیل رشته معماری در روسیه، یک استودیو معماری داشته باشند به موقعیت، منطقه، شرایط و سطح آسایش باید حدود 1500 روبل در هر متر مربع در ماه هزینه اجاره بپردازند.

اگر می خواهید اطلاعات خود را برای تحصیل در دانشگاه های روسیه تکمیل کنید مقالات زیر را بخوانید.

بورسیه های رشته معماری در روسیه

بورسیه های رشته معماری در روسیه برای کمک به دانشجویان و کاهش هزینه های تحصیلی در نظر گرفته شده اند. با توجه به اینکه برخی از دانشگاه های این کشور هزینه های تحصیلی زیادی دارند، سازمان های دولتی و خصوصی مختلف در این کشور بورسیه های تحصیلی را برای دانشجویان بین المللی و داخلی ارائه داده اند تا تمامی افراد بدون توجه به پیشینه و توان مالی خود بتوانند از مزایای تحصیلی در این کشور استفاده کنند.

یکی از بهترین انواع بورسیه های موجود در این کشور برای تحصیل رشته معماری در روسیه بورسیه های دولتی روسیه است که از طریق برنامه های مختلف مانند بورسیه تحصیلی «درهای باز»، برنامه «آموزش جهانی» و «پروژه بورس تحصیلی روسیه» به دانشجویان بین المللی بورسیه می دهد. این بورسیه ها معمولا شهریه کامل برای کل مدت برنامه، کمک هزینه نگهداری ماهانه و اسکان خوابگاه را ارائه می دهند.

از دیگر بورسیه ها برای تحصیل رشته معماری در روسیه می توان به بورسیه های دانشگاهی این کشور اشاره کرد. این بورسیه ها توسط دانشگاه های روسیه به طور خاص برای دانشجویان بین المللی ارائه می شوند. یکی از این بورسیه ها، بورسیه دانشگاه HSE است که معافیت جزئی از هزینه تحصیل از 25٪ تا 70٪. برای دانشجویان کارشناسی و کارشناسی ارشد را ارائه می دهد.

بورسیه های رشته معماری در روسیه

مدارک لازم برای پذیرش رشته معماری روسیه

مدارک لازم برای پذیرش رشته معماری روسیه به مهم ترین مدارک و الزامات برای ورود به دانشگاه های این کشور اشاره دارد. به طور کل این مدارک می تواند در هر دانشگاه و هر مقطع تحصیلی متفاوت باشد اما از مهم ترین موارد برای تحصیل رشته معماری در روسیه می توان به موارد زیر اشاره کرد.

 • فرم درخواست تکمیل شده
 • مدارک تحصیلی (از جمله دیپلم دبیرستان، لیسانس یا فوق لیسانس برای در مقاطع بالاتر)
 • ریز نمرات تحصیلی (رونوشت ها نیز اگر به زبانی غیر از روسی باشند باید محضری و ترجمه شوند.)
 • مهارت زبان (ارائه مدارک زبان روسی معتبر مانند TORFL یا سایر آزمون ها)
 • کپی پاسپورت یا دیگر مدرک شناسایی
 • انگیزه نامه (دلیل که علاقه خود را به تحصیل در رشته معماری و دلیل انتخاب دانشگاه یا برنامه خاص)
 • گواهی قبولی در آزمون یکپارچه دولتی (USE)
 • نمونه کارها (نشان دهنده توانایی های هنری و طراحی)
 • توصیه نامه
 • گواهی پزشکی
 • اثبات تمکن مالی
 • اثبات پرداخت هزینه های تحصیلی
چارت درسی معماری در دانشگاه های روسیه

چارت درسی معماری در دانشگاه های روسیه

دانشجویان حین تحصیل رشته معماری در روسیه در هر ترم، در دوره ها و کلاس های مختلفی با هدف توسعه مهارت های نظری و عملی شرکت می کنند و به مرور زمان دانش خود در زمینه معماری را گسترش می دهند. در ترم اول رشته معماری این کشور دانشجویان مبانی طراحی معماری، تاریخ معماری، ریاضیات، فیزیک و طراحی را مطالعه می کنند و آنها همچنین کارهای آزمایشگاهی در علم مواد و سازه انجام می دهند.

طبق چارت درسی معماری در دانشگاه های روسیه در ترم دوم، دانشجویان به تحصیل در رشته های طراحی معماری، تاریخ معماری، ریاضیات و فیزیک ادامه می دهند. در این دوره دانشجویان در کلاس های عملی مرمت و بازسازی ساختمان ها شرکت می کنند.

در ترم سوم دانشجویان دانش خود را در زمینه طراحی معماری، تاریخ معماری، ریاضیات و فیزیک گسترش داده و برنامه ریزی شهری، معماری منظر و اکولوژی را مطالعه می کنند. در ترم چهارم رشته معماری روسیه دانشجویان به تسلط بر رشته های جدید مانند جامعه شناسی، روانشناسی، اقتصاد و حقوق در معماری تمرکز کرده و همچنین در مسابقات و نمایشگاه های آثار خود شرکت می کنند.

در ترم پنجم دانشجویان در یکی از زمینه های مجتمع مسکونی یا عمومی، ساخت و ساز صنعتی یا روستایی، معماری بنای یادبود یا تزئینی، یک مورد را به صورت تخصصی انتخاب می کنند و به مطالعه آن می پردازند و در نهایت در ترم آخر به دفاع از پروژه خود پرداخته و در دوره های کارآموزی شرکت می کنند.

ما در هلدینگ حقوقی مهاجرتی رجبی در کنار  شما هستیم تا ابهامات و سوالات مهاجرتی تان را برطرف کرده و آگاهی شما در خصوص مهاجرت را افزایش دهیم.

ویدئوی ارائه شده در این بخش ویزاهای کشور روسیه را نشان می دهد که در مدت زمان کوتاهی در شرکت رجبی اخذ شده است.

با ما در تماس باشید و رشته مورد علاقه خود را در برترین دانشگاه ها بخوانید.

پخش ویدیو
منتظر شما هستیم!

مشاوره رایگان

ما شما را به اهداف مهاجرتی تان می رسانیم!

کارشناسان مهاجرتی رجبی

سوالی دارید؟

مشاوره دقیق و رایگان ما را از دست ندهید.

درآمد رشته معماری در کشور روسیه

امروزه فارغ التحصیلان پس از تحصیل رشته معماری در روسیه می توانند به عنوان محقق، استاد، مشاور، معمار یا متخصص در سازمان های مختلف دولتی و خصوصی مرتبط با معماری و شهرسازی به دنبال شغل باشند و در این کشور مشغول به کار شوند. به طور کلی درآمد رشته معماری در کشور روسیه تا حد زیادی با توجه به عوامل مختلفی نظیر زمینه شغلی، شهر، مدرک تحصیلی، جنسیت و دیگر عوامل تعیین می شود.

طبق اطلاعات به دست آمده امروزه فردی که به عنوان طراح معمار در این کشور مشغول به کار است، باید بر روی طراحی و برنامه ریزی پروژه های معماری کار کند و امروزه بین 40000 تا 100000 روبل روسیه در ماه (تقریباً 550 تا 1375 دلار آمریکا) درآمد دارد. از طرفی درآمد یک دستیار معمار در روسیه حدود 30000 تا 60000 روبل روسیه در ماه (تقریباً 410 تا 825 دلار آمریکا) می باشد.

این میزان درآمد برای مدیر پروژه ساختمانی که به نظارت بر پروژه های ساختمانی از جمله بودجه بندی، برنامه ریزی و هماهنگی می پردازند بیشتر است و حدودا بین 80000 تا 200000 روبل روسیه در ماه (تقریباً 1100 تا 2750 دلار آمریکا) می باشد. شما می توانید اطلاعات بیشتر در مورد درآمد مشاغل مختلف در زمینه معماری روسیه را در جدول زیر مشاهده فرمایید.

گرایش های معماری در مقاطع مختلف روسیه

گرایش های معماری در مقاطع مختلف روسیه این امکان را در اختیار شما گذاشته که به صورت تخصصی به مطالعه رشته مورد نظر خود پرداخته و دانش خود را گسترش دهید. امروزه مقطع کارشناسی و دکترا این رشته در روسیه به شاخه ها و گرایش های مختلفی تقسیم می شوند که از مهم ترین آن ها برای تحصیل رشته معماری در روسیه در مقطع کارشناسی ارشد می توان به موارد زیر اشاره کرد.

 • فناوری معماری: این شاخه بر کاربرد اصول علمی و مهندسی در طراحی و ساخت ساختمان ها تمرکز دارد و موضوعاتی مانند سیستم های سازه ای، مصالح ساختمانی، عملکرد زیست محیطی و… را پوشش می دهد.
 • طراحی شهری: این شاخه به برنامه ریزی و طراحی شهرها و فضاهای شهری پرداخته و شامل جنبه هایی مانند حمل و نقل، زیرساخت ها، فضای عمومی، برابری اجتماعی، پایداری و هویت فرهنگی می شود.
 • معماری منظر: دانشجویان در این شاخه به طراحی و مدیریت فضاهای بیرونی مانند پارک ها، باغ ها، مناظر خیابانی و سیستم های اکولوژیکی می پردازند.
 • معماری داخلی: این شاخه مربوط به طراحی و ساماندهی فضاهای داخلی مانند منازل، ادارات، هتل ها، موزه ها و فروشگاه های خرده فروشی می باشد.

مقطع دکترا معماری نیز گرایش های مختلفی نظیر تاریخ و نظریه معماری، حفاظت از معماری و سازه (حفظ، مرمت و مناسب سازی ساختمان ها و بناها)، سازه های سبک (طراحی، تحلیل و بهینه سازی سازه های سبک، مستحکم و منعطف) و… دارد و دانشجویان می توانند از بین این گزینه ها مورد مد نظر را انتخاب کنند.

علاقه مندان رشته معماری مقالات زیر را خوانده اند.

سوالات پر تکرار تحصیل رشته معماری در روسیه

امروزه میزان هزینه های تحصیل معماری در بهترین دانشگاه های دولتی این کشور می تواند از حدود 2000 تا 4500 دلار متغیر باشد و این هزینه  برای دانشگاه های خصوصی می تواند بین 3000 تا 6000 دلار یا بیشتر باشد.

مقطع دکترا معماری نیز گرایش های مختلفی نظیر تاریخ و نظریه معماری، حفاظت از معماری و سازه (حفظ، مرمت و مناسب سازی ساختمان ها و بناها)، سازه های سبک (طراحی، تحلیل و بهینه سازی سازه های سبک، مستحکم و منعطف) و… دارد و دانشجویان می توانند از بین این گزینه ها مورد مد نظر را انتخاب کنند.

دانشجویانی که به تحصیل رشته معماری در روسیه در مقطع فوق لیسانس علاقه دارند باید مدرک لیسانس خود را در رشته معماری یا رشته های مرتبط به دست آورده باشند و بسته به دانشگاه ممکن است نیاز به شرکت در آزمون بین رشته ای یا مصاحبه نیز داشته باشند. همچنین دانشجویان باید مجموعه ای از کارهای آکادمیک یا حرفه ای قبلی در معماری یا یک زمینه مرتبط را ارسال کنند.

دانشکده معماری دانشگاه دولتی مسکو یکی از این گزینه ها است که بر اساس شهرت آکادمیک، شهرت کارفرما، استنادات تحقیقاتی در اکثر مقالات به عنوان یکی از بهترین دانشکده های معماری شناخته شده است. این دانشگاه معمولا اولین گزینه برای دانشجویان بین المللی به شمار می رود.

بله، امروزه بورسیه های متنوعی برای این رشته وجود دارند. یکی از بهترین انواع بورسیه های موجود در این کشور برای تحصیل رشته معماری در روسیه بورسیه های دولتی روسیه است که از طریق برنامه های مختلف مانند بورسیه تحصیلی «درهای باز»، برنامه «آموزش جهانی» و «پروژه بورس تحصیلی روسیه» به دانشجویان بین المللی بورسیه می دهد. این بورسیه ها معمولا شهریه کامل برای کل مدت برنامه، کمک هزینه نگهداری ماهانه و اسکان خوابگاه را ارائه می دهند.

شما می توانید پس از تحصیل رشته معماری در روسیه در همین کشور بمانید و با یافتن شغل مناسب به اشتغال در این کشور بپردازید. توصیه می کنیم برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد شرایط تبدیل اقامت تحصیلی به کاری از طریق دفتر غرب و دفتر مرکزی تهران و دفتر شیراز با کارشناسان شرکت مهاجرتی رجبی در تماس باشید. شما همچنین می توانید به مقاله جذاب کار در روسیه مراجعه فرمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5/5 - (1 امتیاز)