تحصیل رشته سینما در آلمان

تحصیل رشته سینما در آلمان
مشاور مهاجرتی

تحصیل رشته سینما در آلمان در بیش از هزار و پانصد دوره در مقاطع کارشناسی ، کارشناسیارشد و دکترا وجود دارد اما اگر مایل به گذراندن دوره تکمیلی نباشید میتوانید در دوره ها و ترم های کوتاه موجود در این دانشگاه ها شرکت کنید ، برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه تحصیل رشته سینما و تلویزیون در آلمان مطالب زیر را که توسط همکاران ما در شرکت مهاجرتی رجبی به شماره ثبت ۵۶۲۰۵۱ ( موسسه حقوقی رجبی ثبت ۴۰۴۵۱ ) فراهم آمده را مطالعه کنید.

همچنین می توانید با مطالعه مقاله تحصیل در آلمان ، بهترین دانشگاه های این کشور را شناخته و هزینه تحصیل در رشته های مختلف این کشور را بدانید.

دانشجویانی که برای تحصیل در خارج از کشور و در حوزه کشورهای اروپایی دنبال دانشگاه و کشور مناسب هستند یافتن بهترین رشته در بهترین دانشگاه و کشور میتواند برایشان کمی چالش برانگیز باشد و حتی موجب سردرگمی شان شود ، با وجود انتخابهای متعدد که برای رشته های مختلفی همچون سینما و تلویزیون در کشورهای اروپایی وجود دارد اما میتوان گفت که کشور آلمان یکی از بهترین گزینه ها برای تحصیل میباشد.

دوره تحصیلی این رشته در آلمان میتواند با توجه به مدرک درخواستی تان که کارشناسی ، کارشناسیارشد یا دکترا باشد بین ۳ الی ۷ سال زمان ببرد اما برخی از دانشگاه ها ممکن است بازه زمانی کوتاه تری داشته باشند.

رشته سینما و فیلم شامل حوزههای مختلفی از قبیل حوزههای تاریخی ، انتقادی و تولید میباشد ، در این رشته دانشجویان اغلب باید به تحلیل مسائل سیاسی و اجتماعی ، زیباییشناختی و نظریه های کلی که جزو زیرمجموعه فیلم سازی است بپردازند ، برخی از زیرشاخه های رشته سینما در دانشگاه های مختلف آلمان به شرح زیر است :

 • کارشناسی تولید فیلم های دیجیتال در شهر برلین در مدت زمان تحصیل ۳ سال
 • کارشناسی طراحی فیلم های دیجیتال در شهر برلین مدت زمان تحصیل ۳ الی ۴ سال
 • کارشناسی فیلم و انیمیشن در شهر برلین مدت زمان تحصیل ۷ ترم
 • کارشناسی کارگردانی فیلم در شهر برلین و در زمان تحصیل ۷ ترم

مدارک پذیرش رشته سینما آلمان

اگر بعد از کسب مدرک دیپلم میخواهید وارد دانشگاه سینما در کشور آلمان شوید باید ابتدا حتما در آزمونهای ورودی این دانشگاه شرکت کنید ، این آزمونهای ورودی برای تمام دانشگاه های دولتی و خصوصی در این دانشگاه وجود دارد و بدون شرکت در آن نمیتوانید وارددانشگاه شوید.

بعد از قبولی در این دوره باید در کالج های یک ساله مربوط به این رشته برای کسب تخصص و مهارت بیشتر و رسیدن به سطح یکسان با سایر دانشجویان شرکت کنید و علاوه در علاوه بر این در طول این مدت به زبان آلمانی نیز مسلط میشوید زیرا این رشته در بیشتر دانشگاه های دولتی به زبان آلمانی تدریس میشود ، اما چنانچه میخواهید در مقاطع بالاتر وارد این رشته شوید باید مدرک کارشناسی این رشته یا زیرشاخه های آن را از دانشگاه دولتی یا آزاد ارائه دهید.

از آنجاییکه تعداد پذیرش دانشجویان در این کالج ها کم است آزمون های آن بسیار رقابتی و سخت است و بهراحتی و بدون مهارت کافی نمیتوان در دانشگاه های آن پذیرش شد.

همچنین نوع دیپلم ورودی شما در این دانشگاه ها نیاز نیست مربوط به رشته های هنری باشد و با دیپلم های نظری نیز میتوانید در این دانشگاه ها و در آزمونهای آن شرکت کنید اما قبلاز آن باید اطلاعات خود را به اندازهی کافی در این زمینه بالا ببرید.

تحصیل رشته سینما در آلمان

بهترین دانشگاه های سینما آلمان

در ادامه به معرفی چند مورد از بهترین دانشگاههای دولتی و خصوصی رشته سینما در آلمان و شرایط تحصیل رشته سینما در آلمان پرداخته شده است.

بهترین دانشگاه های سینما آلمان

دانشگاه فیلم و تلویزیون مونیخ

دانشگاه فیلم و تلویزیون مونیخ یکی از معتبرترین دانشگاه های دولتی فیلمسازی در آلمان است که در سال ۱۹۶۶ تاسیس گردید.

از فارغ التحصیلان مهم و به نام رشته های هنر و سینمای این دانشگاه میتوان ویم وندرس نامزد ۳ بار اسکار بهترین فیلم مستند ، فلورانس هنکل که با اولین فیلم خود برنده جایزه اسکار شد و تونی اردوان تهیه کننده و کارگردان و دریافتک ننده اسکار بهترین فیلم خارجی زبان را نام برد.

این دانشکده سینمایی به عنوان یکی از پانزده دانشگاه فیلم برتر در سرتاسر جهان در سالهای 2014 ، 2017 و 2018 شناخته شد ، یکی از مزیت ها و امکانات این دانشگاه برای دانشجویان این رشته در این دانشگاه را میتوان داشتن استودیوهای فیلم و تلویزیون در خود دانشگاه نام برد.

علاوه براین در این دانشگاه ۷ دوره مختلف ازجمله دوره های روزنامه نگاری ، مستند و فیلمسازی ، مونتاژ ، تولید و مدیریت رسانه ، فیلمنامه نویسی، طراحی تصویر سینما و فیلم تلویزیونی و هنر فیلمبرداری را نام برد.

دوره های ارائه شده توسط گروه مطالعات رسانه و فناوری برای همه دانشجویان اجباری است و همه دانشجویان باید این دوره ها را بگذرانند.

تعداد پذیرش دانشجویان در این دانشگاه بسیار محدود است و دانشجویان بین المللی اگر میخواهند از امکانات و شرایط خوب این دانشگاه بهرهمند شوند باید حتما خود را برای آزمونهای عملی و ورودی این دانشگاه آماده کنند.

زبان تحصیل در این دانشگاه زبان آلمانی است و همچنین در این دانشگاه در رشته های نویسندگی ، رسانه و فیلم ، سینما و تلویزیون دیپلم دانشگاهی به علاقه مندان اعطا میشود ، همچنین در رشته مطالعات رسانه مقطع دکترا نیز ارائه می شود.

شرایط پذیرش

برای پذیرش و تحصیل رشته سینما در آلمان چه دارای مدرک دیپلم باشید و چه با مدرک کارشناسی یا ارشد باید حتما در آزمونهای ورودی آن شرکت کنید و بعد از قبولی در آزمون نیز باید در دوره یکساله ورودی این دانشگاه جهت آمادگی بیشتر برای این رشته نیز شرکت کنید.

دانشجویانی که مدرک کارشناسی شان در رشته های فیلم و سینما و زیرشاخه های آن است میتوانند در مقطع ارشد ادامه تحصیل دهند که باز هم برای ادامه تحصیل در این دانشگاه باید حتما در آزمون های ورودی شرکت کرده و قبول شوند و ازآنجاییکه تعداد پذیرش دانشجویان بسیار اندک میباشد بنابراین این آزمون میتواند بسیار رقابتی و سخت باشد.

دانشگاه مت فیلم برلین ( met film)

دانشگاه یا موسسه فیلمسازی مت فیلم در شهر برلین واقع شده است که دانشگاهی مشابه همین نام نیز در شهر لندن در کشور انگلستان واقع گردیده است و هر دو دانشگاه از شهرت جهانی برخوردارند.

این دانشگاه خصوصی در سال 2003 تاسیس گردید و بیشترین تعداد دانشجویان بین المللی در کشور آلمان را به خود اختصاص داده است که میتوان آن را یکی از بهترین دانشگاه های رشته سینما و فیلمسازی برای دانشجویان بین المللی نام برد.

در این دانشگاه همچنین بورسیه های تحصیلی برای دانشجویان بین المللی و همچنین دانشجویان داخلی وجود دارد.

علاوه بر شهریه در هر سال مبلغ 21500 یورو برای درخواست برای دوره فیلمسازی عملی از دانشجویان گرفته میشود ، در این دانشگاه برای هر مقطع تحصیلی آزمونهایی گرفته میشود.

برنامه کارشناسی فیلمسازی در این دانشگاه دوساله است و تدریس آن به زبان انگلیسی انجام میشود ، برنامه کارشناسی ارشد آن یکسال یا بیشتر میتواند زمان ببرد ، برخی از برنامه های پیشنهادی این دانشگاه عبارتند از فیلمسازی کاربردی و کسب گواهینامه هشتماه ، کسب مدرک دیپلم ۱۴ ماه ، کسب مدرک کارشناسی بازیگری روی صحنه ، کسب مدرک کارشناسی کارگردانی در دوسال ، کسب مدرک کارشناسی ارشد تصویربرداری فیلم ، کسب مدرک کارشناسی ارشد نمایشنامه نویسی، کسب مدرک کارشناسی ارشد مستند سازی و حقیقت سازی.

همچنین در این رشته ها کلاسهای کوتاهی از قبیل کارگردانی ، ویراستاری و فیلمسازی تجربی و عملی به مدت ۲ روز الی ۳ ماه ارائه می شود.

ازآنجایی که این دانشگاه دانشجویان بین المللی فراوانی را تحت پوشش قرار می دهد زبان تحصیل در مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد آن به زبان انگلیسی ارائه می شود.

شرایط پذیرش

برای درخواست در مقطع کارشناسی این دانشگاه باید حداقل ۱۸ سال یا بیشتر سن داشته باشید و در شروع دوره اگر زیر ۲۱ سال سن دارید باید مدارک حداقل ۶۴ امتیاز تعرفه ی UCAS را ارائه دهید و دارای ۲ سطح A یا معادل آن مانند دیپلم عملی یا مدرک کارشناسی را داشته باشید.

چنانچه بالای بیست و یک سال سن دارید ، درخواست شما به مهارت ها و تجربه های مربوطه بستگی دارد تا در مدرک تحصیلی مورد نظر پذیرش شوید و دارندگان مدرک خارجی باید مدارک تحصیلی خود را ارزشیابی نمایند.

دانشگاه هنر برلین

این دانشگاه را میتوان یکی از بزرگترین و قدیمی ترین دانشگاهه ای هنر در جهان نام برد که مؤسسه ای برای ترویج هنر میباشد و در سال ۱۶۹۶ در برلین تأسیس گردید.

در میان دانشگاه های آلمان این دانشگاه رتبه شصت و نهم و در بین دانشگاههای دنیا رتبه ای بین ۵۰ تا ۱۰۰ را کسب نموده است

در این دانشکده کلاسهای دوره کارشناسی شامل ۸ درس است که شامل دروسی از قبیل آموزش صوتی ، نمایش تئوریهای دراماتیک ، شیوهه ای سخنوری ، آموزش زبان آلمانی ، روانشناسی حرکات صدا ،پ یانو و نظریهه ا و تاریخ موسیقی میباشد و برنامه کارشناسی ارشد آن شامل ۴ ترم است که این چهار ترم شامل تمرین و کارهای عملی هستند و حتی در این ترمها دانشجو باید به ساخت فیلمهای کوتاه نیز بپردازد .

شرایط پذیرش

اگر مدرک دبیرستان یا مدرک تحصیلی قبلی شما به زبان آلمانی است ، باید قبل از پذیرش در این دانشگاه گواهی تصدیق شده و شناسایی شده را ارائه دهید تا توسط کارمندان در بخش مربوطه مورد ارزیابی قرار گیرند .

این برنامه پذیرش برای هر ۲ مقطع کارشناسی و کارشناسیارشد مورد نیاز است و همچنین اطلاعات مورد نیاز و مدارک شناسایی تان باید حتما در صفحه درخواست مقطع و رشته موردنظر ضمیمه شود.

اما چنانچه با مدرک غیر از مدارک کشورهای آلمانی زبان میخواهید وارد این کشور شوید باید حتما در آزمون های ورودی این دانشگاه شرکت کرده و نمره قبولی مورد نظر را کسب کنید در غیر این صورت نمیتوانید در این دانشگاه پذیرش شوید.

هزینه تحصیل سینما در آلمان

در دانشگاه های دولتی برای تحصیل رشته سینما در آلمان به زبان آلمانی همه دانشجویان فقط باید در هر ترم هزینه معادل ۳۲۰ یورو پرداخت کنند که این پول به عنوان اعانه ، پول بلیط و معرفینامه گرفته میشود و مبلغ ۳۰ یورو نیز به عنوان شارژ شرکت در روند پذیرش گرفته می شود.

هزینه تحصیل سینما در آلمان

در دانشگاه های خصوصی نیز شهریه تحصیل به قرار زیر است :

 • هزینه دوره های کوتاه بین ۳۰۰ تا ۵۰۰ ۵ یورو
 • شهریه برنامه های کارشناسی بین ۱۵۵۰۰ تا ۴۰ هزار یورو
 • شهریه برنامه کارشناسی ارشد بین 19500 الی 16500 یورو

هزینه های تحصیل در فرانسه در دانشگاه های دولتی بسیار ارزان است و اخذ پذیرش در فرانسه نسبتا راحت تر از سایر کشورهاست ، مقاله تحصیل در فرانسه را بخوانید.

بازیگران معروف در آلمان

سینمای آلمان دارای بازیگران شناخته شده فراوانی است که در این زمینه محبوبیت و شهرت و اعتبار بالایی دارند.

از جمله بازیگران معروف و محبوب سینمای آلمان میتوان ماسک ریملت که بهترین بازیگر نقش اول مرد جوان و نقش اول مرد فیلم را نام برد که جوایز متعددی نیز دریافت کرده است.

تام شلینگ که در نقش هیتلر بازی کرد و نامزد دریافت جوایز بسیار زیادی نیز میباشد.

از دیگر بازیگران موفق میتوان الکساندر فلینگ را نام برد که در سطح بینالمللی نیز جوایزی را کسب کردهاست.

یورگن فوگل نیز نامزد دریافت جوایز بینالمللی فراوانی میباشد.

چارت درسی سینما در دانشگاه های آلمان

دوره های آموزشی گروه مطالعات سینما به چهار سطح تقسیم می شود ، در طول تحصیل در این گروه برای تکمیل الزامات رشته ی خود باید ترکیبی از دوره ها از هر ردیف را نیز بگذرانید.

چارت درسی سینما در دانشگاه های آلمان

سطح اول

برنامه درسی اصلی برای رشته های مطالعات سینما شامل پنج دوره است که به ترتیب دنبال می شوند : معرفی مطالعات سینما ، تاریخ فیلم ، تئوری فیلم ، تلویزیون ، تاریخ و فرهنگ و یک سمینار پیشرفته.

سطح دوم

دوره های این سطح به شما این فرصت را می دهد تا در موضوعات خاصی در زمینه نویسندگان فیلم ، ژانرها ، جنبش ها ، سینماهای ملی ، مطالعات تلویزیونی و موضوعات خاص تحقیق کنید ، موضوعات دوره در هر ترم تغییر می کند ، بنابراین همیشه چیز جدیدی برای یادگیری وجود دارد ، موضوعات اخیر شامل فیلم آمریکایی دهه 1960 و 70 ، رقص و تصویر متحرک ، هیچکاک ، سینمای کره ، کمدی و جلوه های ویژه است.

سطح سوم

دوره های این سطح به شما امکان می دهد تاریخ فیلم آمریکایی و بین المللی را بررسی کنید و هر پاییز ، دوره ها تا سال 1960 بر روی سینما تمرکز می کنند و هر بهار ، دوره ها بر روی سینما از 1960 تا به امروز متمرکز می شوند.

سطح چهارم

دوره های کوچک تئوری و عملی به شما امکان می دهد دانش نظری خود را در زمینه فیلمنامه نویسی ، نقد فیلم و اشکال فیلمسازی و سایر شیوه های تولید تصویر متحرک مانند رسانه های جدید به کار بگیرید.

زبان تحصیل رشته سینما در آلمان

زبان تحصیل رشته سینما در آلمان در رشته های کارشناسی معمولا به زبان آلمانی است و همچنین دانشگاههای معدودی وجود دارند که با توجه به پذیرش دانشجویان بین المللی مانند دانشگاه هنر برلین زبان تدریس را به زبان انگلیسی تغییر دادهاند اما در مقاطع بالاتر یعنی کارشناسی ارشد و مقطع دکترا معمولا زبان تحصیل به زبان انگلیسی ارائه میشود ، در زیر به معرفی برخی از دانشگاه ها که رشته سینما در آنها به زبان های مختلف تدریس میشود را معرفی کرده ایم :

 • کارشناسی تولید فیلمهای دیجیتال در برلین به زبان انگلیسی
 • کارشناسی طراحی فیلم دیجیتال در برلین به زبان انگلیسی
 • کارشناسی فیلم و انیمیشن در برلین و تدریس به هر ۲ زبان انگلیسی و آلمانی
 • کارشناسی کارگردانی فیلم در برلین به زبان انگلیسی

در مالزی و سنگاپور هم می توانید به زبان انگلیسی تحصیل کنید ، همین امر باعث شده در دهه اخیر ، دانشجویان ایرانی استقبال زیادی از دانشگاه های این کشور ها داشته باشند ؛ مقاله تحصیل در سنگاپور را بخوانید.

هزینه اجاره یا تاسیس استودیو سینمایی در آلمان

معمولاً هزینه تاسیس یک استودیو در یک کشور خارجی میتواند بسیار سنگین باشد و برای دانشجویان تازه فارغ التحصیل به صرفهتر است که برای تولید فیلم و محتواهای خود استودیوها را اجاره کنند ، هزینه اجاره نیز با توجه به هر شکل و موقعیت استودیو و اندازه آن میتواند متفاوت باشد ، همچنین امکانات استودیو نیز میتواند بر روی هزینه اجاره تاثیر بگذارد.

استودیوی برلین یکی از بهترین استودیوها برای کارهای تولید فیلم و عکاسی ، جلسات ، جشنها و کارهای تیمی است و در حد میانگین هزینه های اجاره استودیو در برلین در هر ساعت ۵۰ یورو است با این حال استودیوهایی ارزان تر و حتی تا ۴ یورو در هر ساعت نیز ممکن است پیدا کنید.

این استودیوها در هرروز به مدت ۱۰ ساهت از ۶ یا ۹ صبح تا ۷ بعدازظهر در اختیارتان قرار داده میشوند و مدت زمان روزانه برخی استودیوها نیز ممکن است ۸ ساعت در روز باشد که معمولا هزینه ماهانه اجاره استودیو در هر ماه ممکن است بین ۲۰۰ تا ۷۰۰ یورو باشد.

مزایا و معایب تحصیل سینما در آلمان

از مزیتهای تحصیل رشته سینما در آلمان میتوان موارد زیر را نام برد :

مزایا و معایب تحصیل سینما در آلمان
 • متنوع بودن گرایشهای این رشته در آلمان
 • هزینه های تحصیل بسیار پایین و بعضا رایگان دانشگاه های دولتی در این کشور
 • اقتصاد بسیار قوی و کیفیت بالای زندگی و آموزشی در آلمان
 • وجود داشتن مقاطع مختلف این رشته حتی مقطع دکترا در دانشگاه های این کشور
 • معتبر بودن و شناخته شده بودن مدارک دانشگاه های آلمان در سرتاسر دنیا
 • داشتن فرصت های کاری مناسب بعد از فارغ التحصیلی از دانشگاه های آلمان
 • وجود بورسیه های تحصیلی مختلف برای دانشجویان بینالمللی

بازار کار پس از تحصیل سینما در آلمان

برلین پایتخت آلمان با بیشاز چهار هزار شرکت تلویزیونی و فیلم سازی حدود ۱٫۹۰۰۰۰۰۰ یورو در هر سال در این راه درآمد دارد ، در این شهر تنها بیش از ۳۰۰ فیلم در هر سال تولید میشود و شرایط برای تولید بسیار مناسب است و هزینه های کمی نیز برای تولید در این کشور و در این شهر وجود دارد.

با وجود موسسات تولید فیلم و سریال فراوان در این کشور هزینه های تولید نیز بسیار مناسب میباشد بنابراین بازار کار و درآمد این رشته برای دانشجویان تازه فارغ التحصیل میتواند بسیار مناسب باشد و کارهای تولیدی آن ها با روی گشاده در این کشور مورد قبول قرار می گیرد وهمچنین افراد تازه کار را به تشویق برای ادامه این کار دعوت میکنند.

برای آشنایی با بازار کار کشور آلمان و مشاغل مورد نیاز این کشور ، مقاله کار در آلمان را بخوانید.

سوالات پر تکرار تحصیل رشته سینما در آلمان

کارشناسان ما در شرکت مهاجرتی رجبی به شماره ثبت ۵۶۲۰۵۱ ( موسسه حقوقی رجبی ثبت ۴۰۴۵۱ ) در این محتوا تلاش کردند علاقه مندان تحصیل رشته سینما را با شرایط تحصیل رشته سینما در آلمان آشنا کنند ، مشاوران ما منتظر پرسش های درج شده شما در بخش دیدگاه هستند تا به آن ها پاسخ کامل داده و شما را در مسیر صحیح مهاجرت قرار دهند.

بهترین دانشگاه برای تحصیل رشته سینما در آلمان کدام است؟

دانشگاه فیلم و تلویزیون مونیخ یکی از معتبرترین دانشگاه های دولتی فیلمسازی در آلمان است.

شرایط پذیرش در دانشگاه های سینمای آلمان چیست؟

برای پذیرش و درخواست دادن در این دانشگاه ها چه دارای مدرک دیپلم باشید و چه با مدرک کارشناسی یا ارشد باید حتما در آزمونهای ورودی آن شرکت کنید و بعد از قبولی در آزمون نیز باید در دوره یکساله ورودی این دانشگاه جهت آمادگی بیشتر برای این رشته نیز شرکت کنید.

هزینه تحصیل رشته سینما در آلمان چقدر است؟

در دانشگاه های دولتی برای تحصیل به زبان آلمانی همه دانشجویان فقط باید در هر ترم هزینه معادل ۳۲۰ یورو پرداخت کنند که این پول به عنوان اعانه ، پول بلیط و معرفینامه گرفته میشود و مبلغ ۳۰ یورو نیز به عنوان شارژ شرکت در روند پذیرش گرفته می شود. در دانشگاه های خصوصی نیز شهریه تحصیل به قرار زیر است : هزینه دوره های کوتاه بین ۳۰۰ تا ۵۰۰ ۵ یورو شهریه برنامه های کارشناسی بین ۱۵۵۰۰ تا ۴۰ هزار یورو شهریه برنامه کارشناسی ارشد بین 19500 الی 16500 یورو

زبان تحصیل رشته سینما در آلمان چیست؟

زبان تحصیل در رشته های کارشناسی در دانشگاه های این کشور معمولا به زبان آلمانی است و همچنین دانشگاههای معدودی وجود دارند که با توجه به پذیرش دانشجویان بین المللی مانند دانشگاه هنر برلین زبان تدریس را به زبان انگلیسی تغییر دادهاند اما در مقاطع بالاتر یعنی کارشناسی ارشد و مقطع دکترا معمولا زبان تحصیل به زبان انگلیسی ارائه میشود .

هزینه اجاره استودیو فیلم سازی در آلمان چقدر است؟

میانگین هزینه های اجاره استودیو در برلین در هر ساعت ۵۰ یورو است با این حال استودیوهایی ارزان تر و حتی تا ۴ یورو در هر ساعت نیز ممکن است پیدا کنید.

در پایان چنانچه علاقه به کسب اطلاعات بیشتر و ادامه تحصیل رشته سینما در آلمان دارید ، هر چه زودتر با ما در موسسه مهاجرتی رجبی از طریق دفاتر تهران و شیراز در ارتباط باشید تا اطلاعات لازم در اختیارتان قرار داده شود ، همچنین می توانید برای آشنایی بیشتر با برترین دانشگاه های جهان و شناخت بهترین کشورها برای تحصیل در رشته مورد علاقه خود ، به مقاله تحصیل در خارج از کشور مراجعه نمایید.

Rate this post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *