تحصیل رشته مهندسی عمران در ایتالیا

تحصیل رشته مهندسی عمران در ایتالیا
مشاور مهاجرتی

تحصیل رشته مهندسی عمران در ایتالیا یکی از مقاصد جذاب برای دانشجویان بین المللی است که در کنار تحصیل تجربه ای منحصر به فرد از زندگی در ایتالیا به ارمغان خواهد داشت ، از این رو در ادامه این مطلب از وب سایت شرکت مهاجرتی رجبی به شماره ثبت ۵۶۲۰۵۱ ( موسسه حقوقی رجبی ثبت ۴۰۴۵۱ ) تمام انچه در خصوص تحصیل رشته مهندسی عمران در ایتالیا را باید بدانید ، تا حد ممکن بیان شده است.

پیش تر نیز در همین سایت ، در خصوص مهاجرت تحصیلی به ایتالیا مطالب مفید و به روزی ارائه شده که خوب است در کنار این مطلب ، مطالعه نمایید ، مقاله تحصیل در ایتالیا را بخوانید.

در دانشگاه های ایتالیا مهندسی عمران رشته‌ای است که با برنامه‌ریزی ، طراحی ، ساخت ، ارزیابی ، نظارت ، نگهداری و مدیریت سازه‌ها و زیرساخت‌ها از جمله ساختمان‌ها ، پل‌ها ، تونل‌ها ، سدها ، سیستم‌های فاضلاب ، خطوط لوله ، جاده‌ها ، راه‌آهن ، بنادر ، فرودگاه و سایر کارهای مهندسی که نقش اساسی در رشد اقتصادی و توسعه پایدار جامعه مدرن نقش دارد ، سر و کار دار خواهید داشت.

هدف برنامه لیسانس دوره سه ساله (BSc ) در مهندسی عمران ارائه اصول نظری صحیح ریاضیات ، فیزیک ، شیمی و علوم کامپیوتر به متخصصان آینده همراه با مبانی موضوعات اصلی مهندسی عمران ( از جمله نقشه برداری ، مکانیک سیالات ، جامدات ، خاک و سازه ها ، کارهای مهندسی هیدرولیک ، زیرساخت های حمل و نقل ) است.

در مقطع ارشد نیز گرایشات متعددی برای تحصیل رشته مهندسی عمران در ایتالیا وجود دارد که در ادامه به آن ها پرداخته شده است.

تحصیل رشته مهندسی عمران در ایتالیا

مدارک پذیرش رشته مهندسی عمران در ایتالیا

برای تحصیل رشته مهندسی عمران در ایتالیا داشتن دیپلم نظری متوسطه ( ریاضی و یا تجربی ) برای تحصیل در مقطع کارشناسی و داشتن مدرک کارشناسی مهندسی عمران برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد و داشتن مدرک فوق لیسانس برای تحصیل در مقطع دکترا لازم است.

همچنین متقاضیان بسته به زبان برنامه خود باید مدرک زبان ایتالیایی و یا انگلیسی ارائه دهند که در غیر این صورت می توانند در آزمون زبان مهارت زبانی خود را ثابت کنند.

بهترین دانشگاه های مهندسی عمران ایتالیا

QS Quacquarelli Symonds یک شرکت بریتانیایی است که امروزه به دلیل داشتن یکی از مهم‌ترین و معتبرترین منابع اطلاعاتی در مورد آموزش عالی ( دانشگاه‌ها ) و به طور کلی ، مشاوره برای مشاغل آکادمیک و حرفه‌ای شناخته می‌شود.

بهترین دانشگاه های مهندسی عمران ایتالیا

QS هر ساله رتبه بندی های متعددی از دانشگاه ها را در سراسر جهان ، در سطح ملی و بین المللی ایجاد می کند و تمام رتبه بندی ها با در نظر گرفتن موارد زیر انجام می شود :

 • تدریس
 • تحقیق
 • اشتغال پذیری
 • بین المللی شدن

اما بهترین دانشگاه های مهندسی عمران ایتالیا بر اساس این سیستم به شرح زیر است :

 • دانشگاه پلی تکنیک میلان
 • دانشگاه پلی تکنیک تورین
 • دانشگاه ساپینزا رم
 • دانشگاه ناپل ” فدریکو دوم “
 • دانشگاه بولونیا “آلما ماتر”
 • دانشگاه پادوآ
 • دانشگاه پاویا
 • دانشگاه ترنتو

تحصیل مهندسی عمران در دانشگاه پلی تکنیک میلان

دانشگاه پلی تکنیک میلان ( Politecnico di Milano ) بزرگترین دانشگاه فنی ایتالیا است که حدود 42000 دانشجو دارد ، این دانشگاه در سال 1863 تأسیس شد و قدیمی ترین دانشگاه میلان است.

بر اساس رتبه بندی دانشگاه های جهان در سال های پیش این دانشگاه در حوزه موضوعی مهندسی عمران و سازه رتبه 9 را اخذ کرده است و فارغ التحصیلان یا اساتید برجسته آن عبارتند از جولیو ناتا برنده جایزه نوبل ، کارلو امیلیو گادا رمان نویس و رنزو پیانو و آلدو روسی از معماران نامداردر سطح جهانی.

دانشگاه پلی تکنیک میلان یک دانشگاه علمی – تکنولوژیکی است که مهندسان ، معماران و طراحان صنعتی را آموزش می دهد.

این دانشگاه همواره بر کیفیت و نوآوری تدریس و تحقیق خود متمرکز بوده و با استفاده از تحقیقات تجربی و انتقال فناوری ، رابطه ای پربار با تجارت و دنیای مولد ایجاد می کند.

شرایط پذیرش در مقطع کارشناسی

برای اینکه واجد شرایط درخواست برای برنامه لیسانس مهندسی عمران باشید ، باید مدرک دبیرستانی داشته باشید که پس از حداقل 12 سال تحصیل در مدرسه ( کلا ) اعطا شده است و علاوه بر این، شما باید مدرک خود را پس از حداقل 2 سال حضور در همان سیستم آموزشی به دست آورده باشید.

برای قبولی در لیسانس مهندسی عمران داوطلبان باید در آزمون پذیرش به زبان ایتالیایی به نام TOL شرکت کنند که شامل 65 سوال چند گزینه ای است و به دو بخش تقسیم می شود:

یک قسمت برای آزمایش دانش داوطلب در منطق، ریاضیات ، آمار، فیزیک و توانایی های درک کلامی و قسمت دیگر شامل تست زبان انگلیسی برای تأیید دانش داوطلب در زبان انگلیسیاست.

TOL با استفاده از رایانه‌های شخصی در سالن‌های سخنرانی مجهز به فناوری اطلاعات پردیس‌های مختلف دانشگاه پلی تکنیک میلان ، به‌جز مانتوا برگزار می‌شود.

حداقل سطح دانش زبان انگلیسی مورد نیاز تأیید شده در آزمون ، سطح متوسط (B1) CEF چارچوب مشترک اروپایی مطابقت دارد و حتما باید بخش انگلیسی TOL را بگذرانید ، حتی اگر قبلا دارای گواهینامه خارجی هستید که دانش انگلیسی شما را تأیید می کند.

داوطلبانی که علاقه مند به پذیرش در رشته مهندسی عمران به زبان انگلیسی هستند ، در آزمون پذیرش شرکت نخواهند کرد اما باید یکی از آزمون های جایگزین پذیرفته شده توسط پلی تکنیک را ارائه دهند.

لازم به ذکر است ظرفیت کل پذیرش لیسانس مهندسی عمران در دانشگاه پلی تکنیک میلان 45 نفر است که 40 نفر در برنامه انگلیسی زبان و تنها 5 نفر در برنامه ایتالیایی زبان پذیرش خواهند شد.

شرایط پذیرش مقطع کارشناسی ارشد

متقاضیان برنامه های کارشناسی ارشد باید مدرک لیسانس داشته باشند یا در مرحله تکمیل مدرک لیسانس باشند و متقاضیان پذیرفته شده باید قبل از ثبت نام فارغ التحصیل شوند و رشته مقطع کارشناسی باید مهندسی عمران یا شامل موضوعاتی باشد که نزدیک به برنامه کارشناسی ارشد مهندسی عمران باشد.

حداقل معدل مورد نیاز مقطع کارشناسی دانشجویان ایرای برای درخواست 14.5 از 20 است و برای دارندگان کارشناسی ناپایوسته فقط معدل کسب شده در کارشناسی در نظر گرفته می شود و دانشگاه معدل کاردانی را در نظر نمی گیرد و در مورد حداقل معدل هیچ استثنایی وجود نخواهد داشت.

زبان تحصیل در برخی از گرایش های مهندسی عمران در این دانشگاه انگلیسی ( مهندسی زلزله ، ژئوتکنیک و سازه ) و در برخی دیگر ایتالیایی ( هیدرولیک ، حمل و نقل ) می باشد.

تحصیل مهندسی عمران در دانشگاه پلی تکنیک تورین

دانشگاه پلی تکنیک تورین ( به ایتالیایی : Politecnico di Torino ) یک دانشگاه دولتی مستقر در تورین ، ایتالیا است ، این دانشگاه که در سال 1859 تأسیس شد ، قدیمی‌ترین دانشگاه فنی ایتالیا است و دوره های دانشگاهی متعددی را در زمینه های مهندسی ، معماری و طراحی صنعتی ارائه می دهد.

بر اساس رتبه بندی دانشگاه های جهانی QS، دانشگاه پلی تکنیک تورین یکی از بهترین و معتبرترین دانشگاه های فنی در رده موضوعی ” مهندسی عمران و سازه است که در سال های پیش با رتبه 24 در رتبه بندی جهانی و رتبه 9 در رتبه بندی اروپا تایید شده است.

شرایط تحصیل در مقطع کارشناسی

برای قبولی در این مقطع متقاضیان باید دارای مدرک پایان دوره 12 ساله ( دیپلم متوسطه ) باشند و در رشته مهندسی عمران در دانشگاه های ایران قبول شوند و در آخر در آزمونی به نام TIL-A test که در سال 2022 به صورت آنلاین برگزار می شود ، قبول شوند ( هزینه شرکت در این آزمون 50 یورو می باشد ).

محتوای آزمون به صورت زیر است :

 • 18 سوال ریاضی – 40 دقیقه
 • 6 سوال درک کلامی – 12 دقیقه
 • 12 سوال فیزیک – 26 دقیقه
 • 6 سوال استدلال منطقی شرایط تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد
  در مقطع ارشد 5 گرایش رشته مهندسی عمران در دانشگاه پلی تکنیک تورین ارائه می شود که 4 مورد آن به شرح زیر کامل به زبان انگلیسی است و گرایش ” مدیریت و توسعه مجدد ساختمان ها و زیرساخت ها ” کاملا به زبان ایتالیایی است.
 • سازه های
 • مهندسی آب
 • ژئوتکنیک
 • زیرساخت و سیستم های حمل و نقل

برای تحصیل رشته مهندسی عمران در ایتالیا در این مقطع داوطلبان باید دارای مدرک لیسانس یا مدرک دانشگاهی سه ساله یا سایر مدارک تحصیلی مورد تایید در خارج از ایتالیا باشند.

تحصیل مهندسی عمران در دانشگاه پلی تکنیک ساپینزا رم

دانشگاه ساپینزا رم که دانشگاه رم نیز نامیده می شود، یک دانشگاه تحقیقاتی است که در رم ایتالیا قرار دارد ، این دانشگاه یکی از بزرگ‌ترین دانشگاه‌های اروپایی و یکی از قدیمی‌ترین دانشگاه‌های تاریخ است که در سال 1303 تأسیس شد.

این دانشگاه یکی از معتبرترین دانشگاه‌های ایتالیا و در جهان است که معمولا رتبه اول را در رتبه‌بندی ملی و در جنوب اروپا دارد.

ساپینزا فارغ التحصیلان برجسته متعددی از جمله بسیاری از برندگان جایزه نوبل ، روسای پارلمان اروپا و کمیسیونرهای اروپایی ، سران چندین کشور ، شخصیت های مذهبی برجسته ، دانشمندان و فضانوردان را آموزش داده است.

شرایط تحصیل

برای ورود به مقطع کارشناسی داشتن دیپلم متوسطه دبیرستان لازم است و قبل از ثبت نام در دانشکده مهندسی عمران و صنایع ، یعنی ثبت نام و احراز وضعیت دانشجویی ، شرکت در آزمون TOLC-I ضروری است.

تست های TOLC فردی هستند و به صورت آنلاین انجام می شوند و ابزاری برای جهت دهی و ارزیابی دانش مورد نیاز برای دسترسی به دوره های آزاد و محدود دانشگاه هستند.

دانشجویانی که نیاز به تکمیل مهارت زبانی و یا دانش مورد نظر برای شرکت در این آزمون دارند ، می توانند در دوره های پیش نیاز این دانشگاه به صورت آنلاین و به زبان انگلیسی شزکت کنند ، شرکت کنندگانی که 75 درصد در کلاس ها حضور داشته باشند و این دوره را با موفقیت پشت سر بگذرانند نیازی به شرکت در آزمون زبان ایتالیایی ندارند.

برای شرکت در این کلاس ها حداقل سطح B2 زبان انگلیسی یا معادل آن از طریق ارزیابی در مصاحبه آنلاین نیاز است.

برنامه تحصیلات تکمیلی پس از اخذ مدرک سه ساله ، کارشناسی ارشد یا کارشناسی ارشد تک دوره ای قابل دسترسی است.

هزینه تحصیل مهندسی عمران در ایتالیا

در ایتالیا هزینه های تحصیل برای دانشجویان اتحادیه اروپا و غیر اتحادیه اروپا به درآمد خانواده دانشجویان ( تأیید شده توسط اعلامیه ISEE و تعداد واحدهای درسی ( CFU / ECTS ) که در طرح مطالعه گنجانده شده است ، بستگی دارد.

هزینه تحصیل مهندسی عمران در ایتالیا

برای مثال در دانشگاه پلی تکنیک میلان هزینه های تحصیل به شرح زیر است.

هزینه های تحصیل مقطع کارشناسی

 • حق تمبر 16 یورو
 • مالیات منطقه ای برای حق تحصیل ( 140 یورو )
 • پوشش بیمه ای در برابر حوادث ( 3.94 یورو ) و سرقت ( 5.65 یورو )
 • به اصطلاح ” سهم سالانه فراگیر ” برای پوشش خدمات آموزشی ، علمی و اداری به مبلغ 3726 یورو که باید در دو قسط پرداخت شود و بنا به درخواست دانشجو امکان کاهش آن وجود دارد.
 • هزینه های تحصیل مقطع کارشناسی ارشد : 3898.20 در سال

حداکثر هزینه تحصیل کارشناسی و کارشناسی ارشد در دانشگاه پلی تکنیک تورین 2.601 یورو در سال می باشد که با توجه به وضعیت درآمد خانواده دانشجو امکان کاهش آن نیز وجود دارد.

هزینه تحصیل در دانشگاه ساپینزا روم: 1000 یورو در هر ترم

زبان تحصیل مهندسی عمران در ایتالیا

زبان تحصیل رشته مهندسی عمران در ایتالیا معمولا هم به زبان ایتالیایی و هم به زبان انگلیسی امکان دارد و همه متقاضیان باید مدرکی ارائه دهند که دانش زبان انگلیسی آنها را تأیید کند و این یک الزام برای برنامه های آموزش زبان انگلیسی و ایتالیایی است.

مدارک مورد قبول معمولا به صورت زیر است :

 • تافل : CBT -210 / IBT – 78 / PBT- 547 و در برخی از دانشگاه ها مثل دانشگاه پلی تکنیک میلان گواهینامه جدید تافل iBT® Special Home Edition انگلیسی را به طور استثنایی پذیرفته می شود.
 • TOEIC ( فقط گوش دادن و خواندن ) – 720
 • آیلتس 6 ( آکادمیک ) – لطفا توجه داشته باشید اگر هنوز گزارش رسمی آیلتس آکادمیک را دریافت نکرده اید ، به شما اطلاع داده می شود که می توان نتایج را به صورت آنلاین بررسی کرد و باید از طریق سامانه پیام موجود در نمایه درخواست خود ، با ذکر تاریخ آزمون و شماره فرم گزارش آزمون ( TRF ) برای دانشگاه پیام ارسال کنید.
 • کمبریج : مهارت – قبولی در درجه C پیشرفته – قبولی در درجه C اول – قبولی در درجه B
 • کالج ترینیتی : ISE II

زبان ایتالیایی

دانشجویانی که برای برنامه‌ های آموزشی ایتالیایی درخواست می‌کنند باید مدرک زبان ایتالیایی سطح B1 ( چارچوب مشترک اروپایی ) را نیز ارائه دهند.

دانشجویانی که می توانند تابعیت ایتالیایی را داشته باشند از ارائه هر گونه گواهی زبان ایتالیایی معاف هستند.

گواهی ( های ) زبان برای تکمیل فرآیند درخواست آنلاین اجباری نیست ، اما برای دریافت نامه پذیرش ، برای در نظر گرفتن بورسیه تحصیلی مبتنی بر شایستگی ، و برای اخذ ویزا و برای ثبت نام در دانشگاه اجباری است ، با این حال معمولا گواهی زبان بر نتیجه ارزیابی شما تأثیری ندارد.

چارت درسی مهندسی عمران در دانشگاه های ایتالیا

در دانشگاه های ایتالیا چارت درسی مهندسی عمران در دانشگاه های ایتالیابه صورت زیر است :

سال اول

 • تجزیه و تحلیل ریاضی I
 • هندسه
 • نقشه فنی
 • تجزیه و تحلیل ریاضی II
 • علم شیمی
 • احتمال و آمار

سال دوم

 • فیزیک II
 • فیزیک ریاضی
 • مکانیک جامدات
 • هیدرولیک
 • فیزیک فنی
 • هیدرولیک
 • مکانیک سازه
 • سمینارهای آموزشی برای مهندسی عمران

سال سوم

 • مکانیک زمین
 • توپوگرافی
 • تکنیک های مدل سازی برای مهندسی عمران
 • تحلیل و طراحی سازه
 • زیرساخت های هیدرولوژی و آب
 • تحلیل و طراحی سازه ایتالیایی
 • زیرساخت های جاده ای

ساختار برنامه کارشناسی ارشد علوم

برنامه کارشناسی ارشد علوم در پنج برنامه درسی مختلف، با چهار برنامه به زبان های ترکیبی (ایتالیایی و انگلیسی) و یک برنامه فقط به زبان ایتالیایی تشکیل شده است. این برنامه درسی عمدتاً برای دانش آموزان خارجی است که در حال حاضر 25٪ از کل دانش آموزان ثبت نام شده در این برنامه را تشکیل می دهند.

سال اول

سال اول با هدف تکمیل آماده سازی دانشجویان در زمینه مهندسی عمران، با تأکید ویژه بر طراحی سازه ها و زیرساخت ها با در نظر گرفتن تعامل آنها با قلمرو است.

سال دوم

سال دوم با هدف تکمیل مجموعه دانش دانشجویان به منظور آماده سازی آنها برای حرفه آینده به عنوان متخصص در شاخه های مختلف مهندسی عمران از جمله طراحی و ساخت سازه ها، تاسیسات حمل و نقل و سیستم ها برگزار می شود. نگرش ها و علایق

پایان نامه کارشناسی ارشد

پایان نامه کارشناسی ارشد نشان دهنده آخرین مرحله از مسیر آموزشی و تربیتی مهندسین عمران است. در کار پایان نامه، دانشجویان ملزم به انجام یک پروژه طراحی یا یک پروژه تحقیقاتی با ارائه مشارکت شخصی خود از نظر اصالت و نوآوری هستند.

دوره های آموزشی

دوره های مشترک در همه برنامه های درسی طیف گسترده ای از موضوعات را پوشش می دهد که مهندسی عمران را در مورد مبانی، تئوری ها و فناوری مصالح ساختمانی، ژئوماتیک، بتن و سازه های بتنی پیش تنیده، فونداسیون ها، هیدرولوژی، مهندسی زلزله و ساخت زیرساخت های حمل و نقل آگاه می کند.

دوره های تخصصی به مهندسان این امکان را می دهد که در مورد موضوعات تخصصی در شاخه های مختلف مهندسی عمران با تاکید ویژه بر مهندسی سازه و برنامه ریزی، طراحی و ساخت تاسیسات حمل و نقل آگاه شوند.

برای تحصیل رشته های مهندسی ، می توانید به روسیه بروید ، روسیه از نظر رشته های مهندسی در جهان نامی است ، مقاله تحصیل در روسیه را بخوانید.

تحصیل دکترا عمران در ایتالیا

پذیرش در برنامه های دکترا به افرادی اعطا می شود که یک روش انتخاب رقابتی را پشت سر بگذارند و انتخاب بر اساس ارزیابی صلاحیت داوطلبان و مصاحبه انجام می شود و صلاحیت های آنها هم از طریق تایید رزومه علمی و علمی و هم از طریق مصاحبه اجباری ارزیابی می شود.

تحصیل دکترا عمران در ایتالیا

به منظور شرکت در فرآیند انتخاب ، Politecnico معمولا از متقاضیان خواسته میشود که مدرک کارشناسی ارشد همراه با گواهینامه بین المللی شناخته شده دانش زبان انگلیسی خود را ارائه دهند.

در صورتی که مدرک از ایتالیا اخذ شده باشد متقاضی باید حداقل نمره فارغ التحصیلی یا معدل ( GPA ) را کسب کند و در صورتی که مدرک در یک دانشگاه دیگر در خارج از ایتالیا اخذ شود متقاضی باید گزارش نمره GRE را ارائه دهد.

مراحل انتخاب پذیرش در مقطع دکترا به دو جلسه مجزا بهاره و تابستانی تقسیم می شود و بسته به دانشگاه سومین فرآیند انتخاب ممکن است برای سپتامبر برنامه ریزی شود.

فرآیند پذیرش به این مراحل تقسیم می شود :

 • ارسال درخواست
 • ارزیابی رسمی اسناد
 • ارزیابی برنامه درسی و تعریف رتبه برای مصاحبه
 • مصاحبه
 • تعریف رتبه نهایی برای دسترسی به دوره دکترا
 • کاندیداهای پذیرفته شده برای حفظ موقعیت خود

ثبت نام دوره دکترا

تاریخ ، زمان و نحوه مصاحبه برای هر متقاضی حداقل 5 روز قبل از مصاحبه در وب سایت دانشکده دکترا منتشر خواهد شد و عدم حضور در مصاحبه حضوری یا از راه دور به منزله حذف متقاضی از مراحل گزینش می باشد.

دانشجویان بین المللی برای موقعیت ها و بورسیه های تحصیلی با روش های مشابه متقاضیان ایتالیایی رقابت می کنند و آن دسته از داوطلبانی که مدرک خود را در خارج از ایتالیا اخذ کرده اند ، تنها در صورت داشتن مدرک کارشناسی ارشد ، در مقطع دکترا پذیرفته می شوند.

برای درخواست اعلام انطباق صلاحیت های داوطلب که اعتبار آن محدود به هدف فراخوان دوره دکترا صادر شده ، ضمیمه فرم درخواست الزامی است :

گواهی ( یا خود گواهی ، در صورت وجود ) کارشناسی ارشد مهندسی عمران با نمره / معدل ؛

رونوشت سوابق ( یا خود گواهی، در صورت وجود ) امتحانات داده شده در طول دوره کارشناسی ارشد با نمرات یا معدل.

هر مدرک دیگری که به منظور اعلام انطباق صلاحیت داوطلبان مفید باشد ( به عنوان مثال : ضمیمه دیپلم ، اعلام ارزش ).

مدارک باید توسط دانشگاه به یکی از زبان های زیر صادر شود : ایتالیایی ، انگلیسی ، فرانسوی ، پرتغالی یا اسپانیایی.

اگر قبلاً یک اظهارنامه معادل صادر شده توسط یک دانشگاه ایتالیایی دریافت شده باشد ، کافی است گواهینامه خود در مورد آن عنوان را به فرم درخواست پیوست کنید.

گرایش های رشته مهندسی عمران در ایتالیا

برای تحصیل رشته مهندسی عمران در دانشگاه های ایتالیا 5 گرایش مختلف به شرح زیر وجود دارد :

 • مهندسی عمران در گرایش زلزله ( طراحی لرزه ای ، ارزیابی و مقاوم سازی ، کاربری اراضی ، سیاست های مدیریت و کاهش خطر لرزه ای )
 • مهندسی عمران در گرایش ژئوتکنیک ( مشکلات مهندسی شامل خاک و سنگ ، پی ، تونل ، دیوارهای حائل )
 • مهندسی عمران در گرایش هیدرولیک ( ذخیره آب ، حمل و نقل و کنترل ، خطوط لوله ، فاضلاب ، کنترل فرسایش رودخانه و ساحل ، مخازن )
 • مهندسی عمران در گرایش سازه ها ( تحلیل و طراحی سازه های عمرانی و صنعتی از جمله ساختمان های فولادی و بتنی ، پل ها و سایر تاسیسات سازه ای )
  ‌س مهندسی عمران در گرایش زیرساخت‌های حمل ‌و نقل ( طراحی راه‌ها ، راه‌آهن ، فرودگاه‌ها و بنادر ، مدل‌سازی جریان‌های حمل ‌و نقل )

مزایا و معایب تحصیل مهندسی عمران در ایتالیا

مزایا :

 • امکان تحصیل به زبان انگلیسی
 • امکان شرکت در دوره های پیش نیاز برای بالا بردن سطح زبان و آمادگی برای آزمون ورودی
 • امکان اخذ بورسیه تحصیلی
 • امکان پرداخت شهریه با توجه به درآمد خانواده
 • فرصت های کاری زیاد پس از فارغ التحصیلی در ایتالیا
مزایا و معایب تحصیل مهندسی عمران در ایتالیا

معایب :

نیاز به شرکت در آزمون ورودی برای تحصیل در رشته مهندسی عمران

بازار کار ایتالیا پس از تحصیل رشته مهندسی عمران

به طور کلی در ایتالیا فارغ التحصیلان مهندسی همچنان از نظر اشتغال و دستمزد در صدر رتبه بندی هستند و رشته مهندسی عمران نیز از این امر مستثنی نیست.

در ایتالیا فارغ التحصیلان لیسانس رشته مهندسی عمران معمولا در استودیوها ، شرکت های طراحی ، شرکت های ساخت و ساز و نگهداری ، دفاتر عمومی و نهادهایی که با طراحی ، برنامه ریزی ، مدیریت و کنترل کارهای عمرانی ، سیستم های شهری ، نقشه برداری و کنترل سروکار دارند ، استخدام می شوند.

مهندسانی که مدرک Laurea Magistrale ( معادل کارشناسی ارشد ) را کسب کنند می توانند فرصت های شغلی در شرکت هایی که در طراحی و نگهداری سازه های عمرانی ، نیروگاه ها و زیرساخت ها دخیل هستند ، دانشگاه ها و مؤسسات تحقیقاتی آموزش عالی ؛ دفاتر عمومی مسئول طراحی ، برنامه ریزی ، مدیریت و کنترل سیستم های شهری و زمینی و سازمان ها ، کنسرسیوم ها و آژانس های مسئول مدیریت و نظارت بر کارهای عمرانی و خدمات ؛ شرکت های خدماتی برای مطالعه تاثیرات شهری و زمینی زیرساخت ها پیدا کنند ، آنها همچنین می توانند به عنوان افراد حرفه ای خوداشتغال کار کنند.

برای دریافت آگاهی بیشتر در زمینه شرایط کاری در ایتالیا ، به مقاله کار در ایتالیا مراجعه کرده و با مشاغل پر درآمد در این کشور آشنا شوید.

سوالات پر تکرار تحصیل مهندسی عمران در ایتالیا

کارشناسان ما در شرکت مهاجرتی رجبی به شماره ثبت ۵۶۲۰۵۱ ( موسسه حقوقی رجبی ثبت ۴۰۴۵۱ ) در این محتوا مطالب مفیدی در خصوص تحصیل رشته مهندسی عمران در ایتالیا را ارائه کردیم ، برای دریافت اطلاعات بیشتر از باکس دیدگاه در پایان هر مقاله استفاده کنید.

برترین دانشگاه برای تحصیل رشته مهندسی عمران در ایتالیا کدام است؟

دانشگاه پلی تکنیک میلان ( Politecnico di Milano ) بزرگترین دانشگاه فنی ایتالیا است که حدود 42000 دانشجو دارد ، این دانشگاه در سال 1863 تأسیس شد و قدیمی ترین دانشگاه میلان است. بر اساس رتبه بندی دانشگاه های جهان در سال های پیش این دانشگاه در حوزه موضوعی مهندسی عمران و سازه رتبه 9 را اخذ کرده است و فارغ التحصیلان یا اساتید برجسته آن عبارتند از جولیو ناتا برنده جایزه نوبل ، کارلو امیلیو گادا رمان نویس و رنزو پیانو و آلدو روسی از معماران نامداردر سطح جهانی.

هزینه تحصیل رشته مهندسی عمران در ایتالیا چقدر است؟

حداکثر هزینه تحصیل کارشناسی و کارشناسی ارشد در دانشگاه پلی تکنیک تورین 2.601 یورو در سال می باشد که با توجه به وضعیت درآمد خانواده دانشجو امکان کاهش آن نیز وجود دارد. هزینه تحصیل در دانشگاه ساپینزا روم: 1000 یورو در هر ترم

گرایش های رشته مهندسی عمران در ایتالیا را می خواهم بدانم.

1. مهندسی عمران در گرایش زلزله 2. مهندسی عمران در گرایش ژئوتکنیک 3. مهندسی عمران در گرایش هیدرولیک 4. مهندسی عمران در گرایش سازه ها 5. مهندسی عمران در گرایش زیرساخت‌های حمل ‌و نقل

مدارک پذیرش برای تحصیل رشته مهندسی عمران در ایتالیا شامل چه مواردی هستند ؟

برای تحصیل رشته مهندسی عمران داشتن دیپلم نظری متوسطه ( ریاضی و یا تجربی ) برای تحصیل در مقطع کارشناسی و داشتن مدرک کارشناسی مهندسی عمران برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد و داشتن مدرک فوق لیسانس برای تحصیل در مقطع دکترا لازم است.

برترین دانشگاه های ایتالیا برای تحصیل مهندسی عمران کدامند؟

1. دانشگاه پلی تکنیک میلان 2. دانشگاه پلی تکنیک تورین 3. دانشگاه ساپینزا رم 4. دانشگاه ناپل

با توجه به بازار کاری خوب رشته مهندسی عمران ، اگر شما نیز علاقه مند به دنبال کردن این حرفه و تحصیل رشته مهندسی عمران در ایتالیا هستید ، می توانید از مشاوره تخصصی موسسه مهاجرتی رجبی در راستا انتخاب دانشگاه متناسب با پیش نیاز های خود بهره ببرید ، کافی است با دفاتر ما در شهر های تهران و شیراز در ارتباط باشید ، همچنین می توانید مقاله بهترین کشورها برای تحصیل رشته مهندسی برق را هم در همین سایت را بخوانید.

Rate this post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *