تحصیل رشته کامپیوتر در ایتالیا

تحصیل رشته کامپیوتر در ایتالیا
مشاور مهاجرتی

تحصیل رشته کامپیوتر در ایتالیا با هدف تربیت متخصصانی است که بتوانند با موفقیت با چالش های ناشی از نیازهای رو به رشد جامعه اطلاعاتی روبرو شوند ، علاقمندان تحصیل در این رشته می توانند با شرکت مهاجرتی رجبی به شماره ثبت ۵۶۲۰۵۱ ( موسسه حقوقی رجبی ثبت ۴۰۴۵۱ ) تماس گرفته و از مشاوره رایگان در زمینه تحصیل در خارج از کشور بهره مند شود.

همچنین شما می توانید با مطالعه مقاله تحصیل در ایتالیا ، اطلاعات جامعی در خصوص برترین دانشگاه ها و رشته های ارائه دهنده هرکدام و همچنین هزینه ها و بورسیه های تحصیل در آن ها آشنا شوید.

فارغ التحصیلان رشته علوم کامپیوتر از دانشگاه های این کشور به یک پیشینه فرهنگی پایه و مستحکم مجهز خواهند شد که به آنها امکان می دهد همگام با پیشرفت فناوری ها و آمادگی فنی که به آنها امکان ادغام حرفه ای سریع در بخش فناوری اطلاعات و ارتباطات را می دهد ، همگام شوند.

مدرک کارشناسی در رشته کامپیوتر یک مدرک بعد از متوسطه است که پس از تکمیل 180 واحد درسی اعطا می شود ، برای پذیرش در مقطع کارشناسی علوم کامپیوتر پایان دوره دبیرستان و پیش دانشگاهی و نمره متوسط به بالا در درس ریاضی مورد نیاز است.

معمولا دوره تحصیل رشته کامپیوتر در ایتالیا برای مقطع کارشناسی 3 سال طول می کشد ، در حین اتمام دوره کارشناسی ، داوطلبان باید دروس عمومی را مطالعه کنند و یک رشته خاص را انتخاب کنند ؛ دومین مقطع تحصیل در رشته کامپیوتر مقطع کارشناسی ارشد است که 2 سال طول می کشد و در زمینه های مختلف مانند نرم افزار ، سخت افزار یا IT ارائه می شود.

مدارک پذیرش رشته کامپیوتر در ایتالیا

 • دیپلم دبیرستان و پیش دانشگاهی ( پذیرش در مقطع کارشناسی )
 • مدرک کارشناسی ( پذیرش در مقطع کارشناسی ارشد )
 • گواهی قبولی در آزمون SAT یا TOLC-I
 • گواهی تسلط به زبان انگلیسی ( تمایل به تحصیل به زبان انگلیسی )
 • گواهی تسلط به زبان ایتالیایی ( تمایل به تحصیل به ایتالیایی )
 • تمکن مالی
 • پاسپورت معتبر
 • عکس پاسپورتی
تحصیل رشته کامپیوتر در ایتالیا

بهترین دانشگاه های کامپیوتر ایتالیا

در کنار چالش تحصیلی ، یکی از دلایل اصلی تحصیل در خارج از کشور فرصت سفر به کشوری جدید است ، به همین دلیل انتخاب یک مقصد ایده آل برای تحصیل می تواند یک تصمیم عالی باشد ، ایتالیا جایگاه برخی از قدیمی ترین و برترین دانشگاه های جهان است که مدرک علوم کامپیوتر را ارائه می دهند.

بهترین دانشگاه های کامپیوتر ایتالیا

این بدان معناست که با تحصیل در این کشور به تحقق آرزو های تحصیلی و شغلی خود نزدیک تر خواهید بود ، از آنجایی که مدت زمان تحصیل نسبتا زیاد است باید مطمئن شد که بهترین دانشگاه ها را برای تحصیل رشته کامپیوتر در ایتالیا انتخاب کرده اید.

دانشگاه ساپینزا رم

دانشگاه ساپینزا رم در سال 1303 افتتاح شد و آن را به یکی از قدیمی ترین دانشگاه های اروپا و به معنای واقعی کلمه قدیمی ترین دانشگاه رم تبدیل کرد ، با بیش از 700 سال سابقه ، این دانشگاه برتر علوم کامپیوتر در ایتالیا نیز به بزرگترین دانشگاه در این قاره تبدیل شد ؛ بیش از 110000 دانشجو ، 3000 استاد و 3800 کارمند دارد.

این دانشگاه بر اساس رتبه بندی دانشگاه جهانی QS در سال 2021 در بین 200 دانشگاه برتر جهان قرار گرفت ، همچنین یکی از مقاصد برتر برای مدارک علوم کامپیوتر در ایتالیا است زیرا در رتبه‌بندی QS Computer Science در جایگاه ۸۴ قرار گرفت.

این دانشگاه سه برنامه تحصیلی در رشته کامپیوتر را ارائه می دهد که دوره لیسانس در درجه اول به زبان ایتالیایی تدریس می شود ، اگر به دنبال تحصیل رشته کامپیوتر در ایتالیا در مقطع کارشناسی به زبان انگلیسی هستید، می توانید در برنامه لیسانس در علوم کامپیوتر کاربردی و هوش مصنوعی شرکت کنید ؛ هر دو دوره کارشناسی ارشد و دکتری به زبان انگلیسی تدریس می شود.

دانشگاه پیزا

دانشگاه پیزا یکی از بهترین دانشگاه‌های علوم کامپیوتر ایتالیا است که قدمت آن به سال 1343 برمی‌گردد ، یکی از فارغ‌التحصیلان برجسته این دانشگاه ، ریاضی‌دان و ستاره‌شناس گالیله است ، با انتخاب دانشگاه پیزا برای رشته علوم کامپیوتر خود ، در دانشگاه فیزیکدانان و برندگان جایزه نوبل انریکو فرمی و کارلو روبیا ثبت نام خواهید کرد.

دانشگاه پیزا علاوه بر تاریخچه برتر خود، تحصیلات با کیفیت بالایی را ارائه می دهد ، همانطور که رتبه بندی دانشگاه جهانی QS در علوم کامپیوتر در سال 2021 ثابت شده است ؛ این دانشگاه در بین 120 دانشگاه برتر قرار گرفت و آن را به یکی از بهترین انتخاب ها برای تحصیل رشته کامپیوتر در ایتالیا تبدیل کرد.

این دانشگاه یک برنامه کارشناسی در رشته علوم کامپیوتر ارائه می دهد که به زبان ایتالیایی تدریس می شود ، در همین حال، برنامه کارشناسی ارشد آن به زبان انگلیسی به شما امکان می دهد یک تخصص مانند هوش مصنوعی ، فناوری های کلان داده ، برنامه نویسی نرم افزار، اصول و فناوری ها ، معمار راه حل های ICT را انتخاب کنید.

با وجود اینکه این دانشگاه مدرک دکتری در رشته کامپیوتر ارائه نمی دهد ، دارای یک برنامه کارشناسی ارشد در رشته طراحی بازی است که یکی از کاربرد های این رشته می باشد.

دانشگاه میلان

دانشگاه میلان در میان دانشگاه های برتر برای مدرک علوم کامپیوتر در ایتالیا قرار دارد ، این دانشگاه که در سال 1924 تأسیس شد در مقایسه با سایر مؤسسات آموزش عالی در کشور نسبتا جوان است ؛ با این حال یکی از بهترین خدمات دانشگاهی و امکانات تحقیقاتی گسترده در این دانشگاه ارائه می شود.

به عنوان یکی از بزرگترین دانشگاه های اروپا ، دانشگاه میلان دارای حدود 60000 دانشجو و بیش از 2000 متخصص در زمینه تدریس و تحقیق است ؛پردیس میلان آن ساختمان‌ های تاریخی ، ساختمان‌ های گیاه ‌شناسی و رصدخانه نجوم بررا را به نمایش می‌گذارد ، به طور کلی این دانشگاه دارای بیش از 500000 متر مربع زمین با بیش از 350 کلاس درس و 200 آزمایشگاه آموزشی و کامپیوتر است.

این دانشگاه به عنوان یکی از 200 دانشگاه برتر در سراسر جهان در آخرین رتبه بندی دانشگاه های جهانی QS در علوم کامپیوتر فهرست شده است ؛ دوره کارشناسی آن در رشته مذکور به زبان ایتالیایی تدریس می شود و نیازمند گذراندن دوره های برنامه نویسی کامپیوتر ، ریاضیات گسسته و ریاضیات پیوسته است ؛ در همین حال، دوره کارشناسی ارشد به زبان انگلیسی و برخی از دوره ها به زبان ایتالیایی تدریس می شود.

دانشگاه های برتر اتریش هم می توانند گزینه های بسیار مناسبی برای تحصیل کامپیوتر باشند چراکه اتریش از پیشگامان آی تی جهان است ؛ مقاله تحصیل رشته کامپیوتر در اتریش را بخوانید.

هزینه تحصیل کامپیوتر در ایتالیا

شهریه دانشجویان ثبت نام شده در مقاطع کارشناسی ، کارشناسی ارشد و دوره های تک دوره ای در دانشگاه های ایتالیا به دو قسط با روش های محاسبه و زمان بندی پرداخت متفاوت تقسیم می شود.

هزینه تحصیل کامپیوتر در ایتالیا

هزینه تحصیل رشته کامپیوتر در ایتالیا برای دانشجویان بین المللی بین 1000 تا 3000 یورو در هر سال تحصیلی است ، هزینه زندگی در این کشور که شامل هزینه خوابگاه ، غذا ، رفت و آمد ، تفریح و سرگرمی می شود به طور متوسط بین 700 تا 1000 یورو در ماه است.

تحصیل کامپیوتر در کشور پرتغال هم بسیار مقرون به صرفه و عالی است ، برای آشنایی بیشتر با هزینه ها و سایر شرایط ، مقاله تحصیل رشته کامپیوتر در پرتغال را بخوانید.

زبان تحصیل کامپیوتر در ایتالیا

رشته کامپیوتر در دانشگاه های ایتالیا به دو زبان انگلیسی و ایتالیایی ارائه می شود ، لازم به ذکر است که اغلب مقاطع کارشناسی به زبان ایتالیایی تدریس می شوند ، بنابراین تسلط به این زبان در سطح b2 برای پذیرش در این مقطع مورد نیاز است ، در صورت تمایل به تحصیل به زبان انگلیسی در دانشگاه ایتالیا مدرک آیلتس6.5 به بالا مورد نیاز است.

چارت درسی کامپیوتر در دانشگاه های ایتالیا

دانشجویان محصل در رشته کامپیوتر در ایتالیا برای دریافت مدرک کارشناسی خود بایستی 180 واحد درسی را در طول 3 سال تحصیل خود بگذرانند ، این 180 واحد درسی دروس تخصصی ، اجباری و اختیاری را پوشش می دهد ، چارت درسی برای تحصیل رشته کامپیوتر در ایتالیا شامل موارد زیر است :

بهترین دانشگاه های کامپیوتر ایتالیا

سال اول

حساب دیفرانسیل و انتگرال ، برنامه نويسي ، برنامه نویسی 2 ، معماری کامپیوتر ، الگوریتم ها ، فیزیک ، جبر خطی

سال دوم

سیستم ها و شبکه ، مدیریت و تجزیه و تحلیل داده ها ، احتمال ، آمار ، هوش مصنوعی و یادگیری ماشینی ، آزمایشگاه هوش مصنوعی: بینایی کامپیوتر و NLP ، حساب دیفرانسیل و انتگرال 2

سال سوم

مبانی علوم کامپیوتر ، یادگیری عمیق ، امنیت سایبری ، بهینه سازی ، معماری وب و نرم افزار ، تعامل انسان و کامپیوتر ، کسب و کار و علوم کامپیوتر ، حقوق و علوم کامپیوتر ، مجموعه سمینارهای کاربردی CS و AI ، کارآموزی

گرایش های رشته کامپیوتر در ایتالیا

زمینه های اصلی تحصیل در علوم کامپیوتر شامل هوش مصنوعی ، سیستم ها و شبکه های کامپیوتری ، امنیت ، سیستم های پایگاه داده ، تعامل کامپیوتری انسانی ، بینایی و گرافیک ، تحلیل عددی ، زبان های برنامه نویسی ، مهندسی نرم افزار ، بیوانفورماتیک و تئوری محاسبات است ؛ این رشته تحصیلی دارای گرایش های سخت افزار ، نرم افزا و IT هست که هر یک ویژگی خاص خود را داراست و بخشی از علوم کامپیوتر را پوشش می دهد.

تحصیل دکترا کامپیوتر در ایتالیا

تحصیل رشته کامپیوتر در ایتالیا در مقطع دکترا یک برنامه تحصیلات تکمیلی را با بالاترین استاندارد های بین المللی در مهمترین زمینه های تحقیقاتی علوم کامپیوتر مدرن ارائه می دهد ، مدت زمان تحصیل در این مقطع 3 تا 4 سال می باشد ، هزینه تحصیل در این مقطع یا به وسیله بورسیه یا خود دانشجو تامین می شود.

دانشکده های کامپیوتر ایتالیا شامل اساتید درجه یک با سابقه قوی از دستاورد های علمی هستند که به عنوان استاد راهنما در امر پژوهش ، نگارش و ارائه پایان نامه به راهنمایی دانشجویان مقطع دکتری می پردازند.

دانشجویان دکترا می توانند یکی از سه موضوع تحقیقاتی ارائه شده توسط دانشکده را به عنوان موضوع پایان نامه خود انتخاب کنند ، بایستی این پروژه های تحقیقاتی نه تنها در موضوعات اصلی بررسی شده بلکه در روش تحقیق کاربردی نیز متفاوت باشند ، پایان نامه دکتری مهمترین بخش تحصیل در این مقطع است و حاوی بیش از 100 هزار کلمه می باشد.

پس از تکمیل برنامه دکترا دانشجویان تحصیلات تکمیلی و آماده کار و رقابت در سراسر جهان در بهترین دانشگاه ها و مراکز تحقیقاتی بین المللی خواهند بود ، علاوه بر این آموزش متمرکز بر جنبه کاربردی علوم کامپیوتر دانش لازم را برای رویارویی با مشکلات پیچیده همچنین ماهیت صنعتی و مدیریت و توسعه پروژه های نوآورانه سیستم ها در سطح صنعتی در اختیار دانشجو قرار می دهد.

از دیگر کشور هایی که برای دکترای کامپیوتر می توانید انتخاب کنید ، روسیه است ، مقاله تحصیل رشته کامپیوتر در روسیه را بخوانید.

مزایا و معایب تحصیل کامپیوتر در ایتالیا

علاوه بر دلایل واضح مانند غذا های لذیذ ، خیابان های جذاب ، مناظر طبیعی متنوع و تاریخ ؛ تحصیل رشته کامپیوتر در ایتالیا بیش از آنچه که تصور می کنید برای هر دانشجو با مزایایی همراه است ، با انتخاب این رشته دانشجویان بین المللی در ایتالیا می توانند از تمام امکانات این کشور بهره ببرند ؛ در حالی که در رشته مورد علاقه خود به دنبال اعتبار هستند.

فردی که به عنوان یک مختصص کامپیوتر در ایتالیا کار می کند معمولا حدود 6360 یورو در ماه درآمد دارد ، دستمزد ها از 3310 یورو تا 9730 یورو متغیر است.

مزایا

 • سیستم آموزش عالی معتبر در سطح جهان
 • دسترسی به آخرین سیستم های آموزشی و ابزارت آزمایشگاهی
 • هزینه تحصیل مقرون به صرفه
 • امکان تحصیل به زبان انگلیسی
 • دریافت کمک هزینه تحصیلی در مقطع کارشناسی ارشد و دکتری

معایب

 • دشواری فراگیری زبان ایتالیایی برای جامعه
 • نیاز به شرکت و قبولی در آزمون ورودی برای لیسانس در برخی دانشگاه ها
 • بالا بودن هزینه تحصیل در دانشگاه های خصوصی ایتالیا

بازار کار ایتالیا پس از تحصیل کامپیوتر

نیمی از فارغ التحصیلان علوم کامپیوتر در چند ماه پس از فارغ التحصیلی از دانشگاه های ایتالیا به عنوان برنامه نویس و متخصص توسعه نرم افزار مشغول به کار می شوند و برخی دیگر از فارغ التحصیلان این این رشته به عنوان متخصص فناوری اطلاعات و ارتباطات از راه دور مشغول به کار خواهند شد ، پنج شغل برتر فارغ التحصیلان مربوط به علوم کامپیوتر است و شامل متخصصان امنیت سایبری ، تحلیلگران کسب و کار فناوری اطلاعات ، معماران و طراحان سیستم می باشد.

فردی که به عنوان یک مختصص کامپیوتر در ایتالیا کار می کند معمولا حدود 6360 یورو در ماه درآمد دارد ، دستمزد ها از 3310 یورو تا 9730 یورو متغیر است.

بیشتر دانشجویان ، پس از تحصیل در ایتالیا می مانند و کار می کنند ، برای آشنایی با شرایط شغلی در این کشور ، مقاله کار در ایتالیا را بخوانید.

سوالات پر تکرار تحصیل کامپیوتر در ایتالیا

بهترین دانشگاه برای تحصیل رشته کامپیوتر در ایتالیا کدام است؟

دانشگاه ساپینزا رم در سال 1303 افتتاح شد و آن را به یکی از قدیمی ترین دانشگاه های اروپا و به معنای واقعی کلمه قدیمی ترین دانشگاه رم تبدیل کرد ، با بیش از 700 سال سابقه ، این دانشگاه برتر علوم کامپیوتر در ایتالیا نیز به بزرگترین دانشگاه در این قاره تبدیل شد.

هزینه تحصیل رشته کامیپوتر در ایتالیا چقدر است؟

هزینه تحصیل رشته کامپیوتر در ایتالیا برای دانشجویان بین المللی بین 1000 تا 3000 یورو در هر سال تحصیلی است.

هزینه زندگی دانشجویی در ایتالیا چقدر است؟

هزینه زندگی در این کشور که شامل هزینه خوابگاه ، غذا ، رفت و آمد ، تفریح و سرگرمی می شود به طور متوسط بین 700 تا 1000 یورو در ماه است.

زبان تحصیل رشته کامیپوتر در ایتالیا چیست؟

رشته کامپیوتر در دانشگاه های ایتالیا به دو زبان انگلیسی و ایتالیایی ارائه می شود ، لازم به ذکر است که اغلب مقاطع کارشناسی به زبان ایتالیایی تدریس می شوند ، بنابراین تسلط به این زبان در سطح b2 برای پذیرش در این مقطع مورد نیاز است ، در صورت تمایل به تحصیل به زبان انگلیسی در دانشگاه ایتالیا مدرک آیلتس6.5 به بالا مورد نیاز است.

یک مهندس کامپیوتر در ایتالیا چقدر درآمد دارد؟

فردی که به عنوان یک مختصص کامپیوتر در ایتالیا کار می کند معمولا حدود 6360 یورو در ماه درآمد دارد ، دستمزد ها از 3310 یورو تا 9730 یورو متغیر است.

مشاوران موسسه مهاجرتی رجبی در این مقاله اطلاعات کلی پیرامون تحصیل رشته کامپیوتر در ایتالیا را بیان کردند ، هر دانشگاه این کشور شرایط و الزامات خاص خود برای پذیرش را داراست پس بهتر است پیش از هر گونه اقدام با دفاتر موسسه در شهر های تهران و شیراز تماس گرفته و از جزئیات تحصیل در این کشور مطلع شوید ، همچنین می توانید با مطالعه مقاله مهاجرت به ایتالیا ، با روش های متنوع مهاجرت به این کشور آشنا شوید.

Rate this post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *