تحصیل رشته محیط زیست در روسیه

تحصیل رشته محیط زیست در روسیه

تحصیل رشته محیط زیست در روسیه توسط دانشکده علوم و علوم زیست شناسی در دانشگاه های بزرگ این کشور ارائه می شود ، این رشته تحصیلی برای متقاضیان بین المللی که مایل به تحصیل در خارج از کشور در زمینه اکولوژی و محیط زیست هستند بسیار توصیه می شود ، این رشته تحصیلی در دانشگاه های روسیه در مقاطع کارشناسی ( ۳ تا ۴ سال ) ، کارشناسی ارشد ( ۱ تا ۲ سال ) و دکتری ( ۳ تا ۵ سال) ارائه می شود.

علم محیط زیست در دوران روشنگری از زمینه های تاریخ طبیعی و پزشکی ظهور کرد ، به علاقمندان تحصیل در این رشته پیشنهاد می کنیم تحصیل رشته محیط زیست در روسیه را بررسی کرده و برای کسب اطلاعات بیشتر با شرکت مهاجرتی رجبی به شماره ثبت ۵۶۲۰۵۱ ( موسسه حقوقی رجبی ثبت ۴۰۴۵۱ ) تماس گرفته و از جزئیات تحصیل در این رشته مطلع شوید.

برای آشنایی بیشتر با چگونگی اخذ ویزای تحصیلی روسیه ، بورسیه ها ، بیمه دانشجویی و نحوه گرفتن خوابگاه ، مقاله تحصیل در روسیه را حتما مرور کنید.

علوم محیط زیست یک رشته دانشگاهی میان رشته ای است که علوم فیزیکی ، بیولوژیکی و اطلاعاتی از جمله بوم شناسی ، زیست شناسی ، فیزیک ، شیمی ، علوم گیاهی ، جانورشناسی ، کانی شناسی ، اقیانوس شناسی ، لیمونولوژی ، علوم خاک ، زمین شناسی و جغرافیای فیزیکی و علوم جوی ، مطالعه محیط زیست و حل مشکلات زیست محیطی را با هم ادغام می کند.

مطالعات محیط زیست شامل علوم اجتماعی بیشتری برای درک روابط انسانی ، ادراکات و سیاست های مربوط به محیط زیست است ، مهندسی محیط زیست از هر نظر بر روی طراحی و فناوری برای بهبود کیفیت محیط تمرکز دارد ، دانشجویان محصل در این رشته در دانشگاه های روسیه باید موضوعاتی مانند درک فرآیندهای زمین ، ارزیابی سیستم های انرژی جایگزین ، کنترل و کاهش آلودگی ، مدیریت منابع طبیعی و اثرات تغییرات آب و هوایی جهانی را مطالعه کنند.

دانشگاه های روسیه برنامه های تحصیل در رشته محیط زیست را به زبان روسی و انگلیسی ارائه می دهند ، برنامه های کارشناسی ، کارشناسی ارشد و تحصیلات تکمیلی شامل هیدروژئولوژی ، شیمی ، زیست شناسی ، بهداشت انسان ، مطالعات دریایی و هوا فضا ، تحقیقات و مدیریت محیط زیست و سایر زمینه ها است.

تحصیل رشته محیط زیست در روسیه

مدارک پذیرش رشته محیط زیست در روسیه

همانطور که در مورد همه رشته های تحصیلی صادق است ، شرایط ورود بین موسسات مختلف متفاوت خواهد بود ، با این حال متقاضیان دریافت مدرک کارشناسی در علوم محیط زیست بایستی دوره دبیرستان خود را به پایان رسانده و مدرک دیپلم تحصیلات متوسطه خود را ارائه دهند که شامل نمرات خوب حداقل در یکی از موضوعات مرتبط زیست شناسی ، شیمی ، اقتصاد ، جغرافیا ، زمین شناسی ، ریاضیات یا فیزیک باشد.

برای پذیرش در سطح کارشناسی ارشد متقاضیان باید یک مدرک لیسانس مربوطه را یا در علوم محیط زیست یا در یکی از موضوعات ذکر شده در بالا گذرانده باشند ، بعضی از دانشگاه ها ممکن است متقاضیان را ملزم به شرکت در مصاحبه حضوری و یا شرکت در یک آزمون ورودی در دروس زیست شناسی و جغرافیا کنند ، علاوه بر این متقاضیان بایستی مدارک زیر را برای پذیرش در دانشگاه های روسیه ارائه دهند.

 • فرم تکمیل شده درخواست یک برنامه آموزشی
 • آخرین مدرک تحصیلی همراه با ترجمه رسمی
 • ریز نمرات همراه با ترجمه رسمی
 • کپی شناسنامه
 • پاسپورت معتبر
 • چهار قطعه عکس ۳ در ۴
 • گواهی تسلط به زبان روسی یا انگلیسی بسته به زبان مورد نظر برای تحصیل
 • گواهی پذیرش در آزمون ورود در صورت وجود
 • گواهی تمکن مالی برای تامین هزینه تحصیل و زندگی در روسیه
 • گواهی سلامت
 • گواهی عدم سوپیشینه کیفری

بهترین دانشگاه های محیط زیست روسیه

روسیه دارای تعداد زیادی دانشگاه در سراسر کشور است که رشته های تحصیلی مختلفی را در مقاطع تحصیلی مختلف ارائه می دهند ، دانشگاه های این کشور در بین برترین دانشگاه های جهان قرار دارند و پذیرای دانشجویان بین المللی از سراسر جهان می باشند ، از میان دانشگاه های روسیه تعدادی از آن ها در زمینه محیط زیست ، اکولوژی ، زمین شناسی و رشته های مرتبط دانشجو می پذیرند ، در ادامه با بهترین دانشگاه های محیط زیست روسیه آشنا خواهیم شد.

بهترین دانشگاه های محیط زیست روسیه

دانشگاه دولتی مهندسی محیط زیست مسکو

دانشگاه دولتی مهندسی محیط زیست مسکو در سال 1930 تاسیس شد ، یک موسسه آموزش عالی عمومی غیرانتفاعی است که در کلان شهر بزرگ مسکو واقع شده است ، به طور رسمی توسط وزارت علوم و آموزش عالی فدراسیون روسیه به رسمیت شناخته شده است ، دانشگاه دولتی مهندسی محیط زیست مسکو (MSUEE) دوره ها و برنامه هایی را ارائه می دهد که منجر به مدارک آموزش عالی رسمی مانند مقاطع کارشناسی در چندین زمینه تحصیل می شود ، این موسسه آموزش عالی روسی 90 ساله دارای یک سیاست پذیرش انتخابی بر اساس آزمون های ورودی است ، MSUEE همچنین چندین امکان و خدمات دانشگاهی و غیر دانشگاهی از جمله کتابخانه ، امکانات ورزشی ، تحصیل در خارج از کشور و برنامه های تبادل و همچنین خدمات اداری به دانشجویان ارائه می دهد.

در MSUEE یک سیستم چند سطحی آموزش حرفه ای معرفی شده است که شامل مهندسی ( مقطع کارشناسی ) ساخت و ساز ، اقتصاد ، ماشین آلات و تجهیزات فنی می باشد همچنین مطالعات مربوط به دوره کارشناسی ارشد (2 سال پس از اخذ مدرک لیسانس) در مهندسی محیط و ساخت و ساز در دسترس است.

در چهار دانشکده گروه تمام وقت دانشگاه MSUEE حدود 3200 دانشجو وجود دارد که 100 نفر از آنها از کشورهای اتحاد جماهیر شوروی سابق و 120 نفر از کشور های دیگر هستند ، 150 مدرک دکترا در این دانشگاه وجود دارد.

دانشکده توسعه حرفه ای 30 برنامه برای آموزش مجدد پرسنل علمی ، دانشگاهی و مهندسی در محیط زیست ، اقتصاد و مدیریت دارد ، 350 استاد در 37 کرسی MSUEE وجود دارد.

دانشگاه فنی تحقیقات ملی ایرکوتسک

دانشگاه فنی ملی تحقیقات ایرکوتسک (INRTU) یک دانشگاه تحقیقاتی پیشرو در سیبری شرقی است و در بین ابتکاری ترین و چشم انداز ترین دانشگاه ها قرار دارد ، این یک طیف گسترده ای از دوره های آموزش عالی و آموزش حرفه ای را برای یک جامعه قوی و متنوع از فراگیران فراهم می کند ، این دانشگاه نهمین موسسه ای است که به سال 1930 برمی گردد ، تغییر نام و وضعیت چالش تبدیل شدن به یک موسسه تحقیق و توسعه در کلاس جهانی را با پشتیبانی 2.56 میلیارد روبل به همراه داشت ، تقریبا 70 درصد این سرمایه گذاری از طریق دولت روسیه طی 10 سال انجام شده است.

این دانشگاه به عنوان “شتاب دهنده نوسازی تمام حوزه های زندگی در شرق سیبری و خاور دور” انتخاب شده است و این منطقه وسیع را از وابستگی بیش از حد به مواد اولیه خام دور می کند.

برای این دانشگاه توسعه روش های پیچیده تر استخراج ، همچنان در اولویت است ، اما همراه با ایجاد فناوری نانو ، تکنسین ها ، دانشمندان و مهندسان با کیفیت بالا از صنایع پیشرفته ماشین آلات و تجهیزات پشتیبانی می کند.

دانشگاه سن پترزبورگ

دانشگاه سن پترزبورگ اولین دانشگاه در روسیه و یک مرکز برجسته علم و آموزش در جهان است ، این دانشگاه با سابقه ای به سال 1724 قدمت دارد ، قدیمی ترین موسسه آموزش عالی در روسیه است ؛ امروزه ، SPbU با موفقیت ترکیبی از سنت و نوآوری است که یکی از مراکز بین المللی آموزش ، علم و فرهنگ است.

این دانشگاه در رتبه بندی 300 دانشگاه برتر جهان و در رتبه دوم در اروپای شرقی و آسیای میانه بر اساس رتبه بندی QS قرار دارد ، این دانشگاه همچنین در رتبه بندی QS Graduate Employability Ranking در مقام دوم روسیه قرار دارد ؛ این بهترین در روسیه برای ارتباطات کارفرما و دانشجو است ، به عنوان یک نهاد پویا ، برنامه های دانشگاهی چند رشته ای را طراحی می کند که مشکلات اساسی نظری را با کاربرد های عملی و واقعی ترکیب می کند.

اکتشافات و دستاورد های استادان و فارغ التحصیلان دانشگاه تاریخ علم و فناوری بین المللی و روسی را شکل داده است ، این دانشگاه مفتخر است که میزبان 9 برنده جایزه نوبل – در فیزیولوژی ، پزشکی ، شیمی ، فیزیک ، اقتصاد ، ادبیات – و همچنین مدال فیلدز (ریاضیات) و برندگان جایزه شاو است ؛ علاوه بر این ، دو رئیس جمهور فدراسیون روسیه و شش رهبر دولت از دانشگاه فارغ التحصیل شدند.

این دانشگاه در مقاطع تحصیلی مختلف کارشناسی ، کارشناسی ارشد و دکتری دانشجو می پذیرد ، رشته محیط زیست و مدیریت طبیعت در این دانشگاه در مقطع کارشناسی ارائه می شود.

هزینه تحصیل محیط زیست در روسیه

هزینه تحصیل در روسیه بسته به رشته و مقطع تحصیلی ، دولتی و خصوصی بودن دانشگاه محل تحصیل و زبان تحصیل متفاوت است ، هزینه تحصیل در رشته محیط زیست در مقطع کارشناسی در دانشگاه های روسیه ۲۷۰۰ تا ۳۰۰۰ دلار برای هر سال تحصیلی می باشد ، البته در صورت تحصیل در دانشگاه های خصوصی هزینه تحصیل تا ۱۴۰۰۰ دلار در سال می باشد.

هزینه تحصیل محیط زیست در روسیه

برای تامین هزینه زندگی در روسیه دانشجویان به ۳۰۰ تا ۶۰۰ دلار در سال نیاز دارند که شامل محل اقامت ، مواد غذایی ، حمل و نقل و فعالیت های اجتماعی است.

در بیشتر رشته های مورد علاقه شما در آلمان دانشگاه های معتبری وجود دارد که می توانید در آن ها به رایگان هم تحصیل کنید به شرطی که به زبان آلمانی مسلط باشید ، در مقاله تحصیل در آلمان راه های تحصیل رایگان و یا بسیار ارزان را برشمردیم ؛ مقاله را بخوانید.

چارت درسی محیط زیست در دانشگاه های روسیه

علوم محیط زیست برای درک مسائل زیست محیطی به بررسی موضوعاتی مانند بوم شناسی ، زمین شناسی و زیست شناسی می پردازد ، این رشته همچنین نحوه تأثیر انسان بر محیط زیست را بررسی می کند ، افراد متخصص در این زمینه اغلب دانشمند یا محقق می شوند و برخی دیگر شغل های علوم محیطی را در زمینه آموزش ، قانون و دولت دنبال می کنند.

دوره تحصیل در مقطع کارشناسی در رشته محیط زیست چهار ساله است ، دانشجویان ملزم به گذراندن ۱۸۰ واحد درسی به صورت تئوری ، عملی و آزمایشگاهی هستند ، دوره های اصلی آموزشی شامل بوم شناسی عمومی ، قانون محیط زیست ، پایش ژئواکولوژیک ، علوم محیطی اجتماعی ، ژئوکولوژی ، بوم شناسی انسانی ، ارزیابی آسیب های زیست محیطی ، شاخص های توسعه پایدار ، منابع طبیعی و خدمات اکوسیستم و فرآیند های طبیعی خطرناک است.

زبان تحصیل محیط زیست در روسیه

از آن جا که زبان رسمی کشور روسیه زبان روسی است دروس در دانشگاه های این کشور به زبان روسی ارائه می شوند که رشته محیط زیست نیز به همین زبان ارائه می شود البته باید توجه داشت که امکان تحصیل به زبان انگلیسی نیز در این کشور وجود دارد.

برای تحصیل به زبان روسی تسلط به زبان روسی در سطح b2 و برای تحصیل به زبان انگلیسی تسلط به زبان انگلیسی و ارائه مدرک آیلتس ۶ مورد نیاز است.

مراکز دولتی محیط زیست در روسیه

روسیه دارای دیوان سالاری گسترده ای است که به حفاظت از محیط زیست و مدیریت منابع طبیعی اختصاص دارد، در این کشور مراکز و موسسات محفاظت از محیط زیست فعالیت دارند که در ادامه با تعدادی از آن ها آشنا می شویم.

مراکز دولتی محیط زیست در روسیه

وزارت منابع طبیعی (Minresursov)

وزارت منابع طبیعی واحد اصلی دولت است که مسئولیت مدیریت منابع طبیعی را بر عهده دارد ، دولت یلتسین در سال ۱۹۹۷ مینرسورسف را برای نظارت بر مسائل مربوط به آب ، زمین شناسی ، جنگلداری ، حیات وحش و ماهیگیری فدرال تشکیل داد.

با این حال ، وزارت انگیزه کمی برای پیشبرد حفاظت از محیط زیست ندارد زیرا مقامات این وزارتخانه با صنایعی که وظیفه تنظیم آنها را دارند ارتباط دارند و همچنین این وزارتخانه با ارتقا توسعه منابع از طریق دریافت هزینه های مختلف و فروش از مزایای مادی برخوردار می شود ، به عنوان مثال خدمات جنگلداری نیمی از بودجه سالانه ۵۰۰ میلیون دلاری خود را از فروش چوب بدست می آورد.

کمیته دولتی حفاظت از محیط زیست (Goskompriroda)

کمیته دولتی حفاظت از محیط زیست آلودگی هوا و آب و حفظ تنوع زیستی را کنترل می کند ، این آژانس که قبلا وزارتخانه ای با اختیارات گسترده تر بود و اکنون در اختیار مینرسورسف است ، تمرکز خود را بر ایجاد سیستم “بودجه زیست محیطی خارج از بودجه” می گذارد.

دستاورد های Goskompriroda به دلیل کمبود پرسنل و بودجه ، درگیری ها با آژانس های منابع طبیعی فدرال و سازماندهی مجدد بسیار ناچیز بوده است ، اقدامات “آلوده كننده” آن نتيجه اندكي را نشان داده است زيرا بسياري از شركت ها يا ورشكسته هستند يا از تلاش براي جمع آوري طفره مي روند.

کمیسیون امنیت محیط زیست

کمیسیون امنیت محیط زیست که توسط رئیس جمهور یلتسین در سال ۱۹۹۴ تشکیل شد یکی از ۱۰ دفتر شورای امنیت ملی است.

کمیسیون بوم شناسی تا سال گذشته توسط پروفسور الکسی یابلوکوف ، زیست شناس محترم ، فعال محیط زیست و مشاور شخصی رئیس جمهور رئیس جمهور اداره می شد. یابلوکوف از موقعیت خود در شورای امنیت برای آشکار کردن بسیاری از موضوعات حساس از جمله فعالیت های غیر قانونی نهنگ شکار نهنگ دولت شوروی ، ریختن غیرقانونی مواد زائد هسته ای در اقیانوس ها و مشکلات زیست محیطی مربوط به مدیریت ضعیف سلاح های شیمیایی استفاده کرد.

در پاسخ ، یابلوکوف در سال ۱۹۹۷ از وظایف دولتی خود برکنار شد و بعید به نظر می رسد که مسائل زیست محیطی به زودی جایگاه برجسته ای را در شورای امنیت ملی بدست آورند.

مزایا و معایب تحصیل محیط زیست در روسیه

به طور قطع روسیه اولین کشوری نیست که هنگام تصمیم گیری در مورد تحصیل در خارج از کشور به ذهن شما می آید البته این کشور می تواند گزینه مناسبی برای تحصیل باشد چرا که با وجود دانشگاه های معتبر در بین رتبه بندی های مختلف میزبان دانشجویان بین المللی بسیاری از سراسر جهان است ، شما می توانید با آگاهی از مزایا و معایب تحصیل در این کشور بهترین انتخاب را داشته باشید.

مزایا و معایب تحصیل محیط زیست در روسیه

مزایای تحصیل محیط زیست در روسیه

 • وجود دانشگاه های معتبر در سراسر جهان : دانشگاه های ارائه دهنده رشته محیط زیست در روسیه در بین دانشگاه های مطرح در این رشته قرار دارند و امکانات عالی برای تحصیل و پژوهش در این زمینه را برای دانشجویان خود فراهم می کنند.
 • هزینه تحصیل در دانشگاه های روسیه مقرون به صرفه است و کمتر از دانشگاه های هم رتبه در کشور های اروپایی و آمریکایی است.
 • فضای طبیعی و محیط مناسب برای تحصیل در رشته محیط زیست : از آن جا که روسیه پهناورترین کشور جهان است زیستگاه های متنوع و متعددی دارد که می تواند بستر مناسبی برای کار و پژوهش در این زمینه فراهم کند.
 • فراگیری زبان روسی : با تحصیل در کشور روسیه حتی به زبان انگلیسی شما نیازمند فراگیری زبان روسی خواهید بود چرا که ملزم به برقراری ارتباط با اساتید و سایر دانشجویان هستید پس با قرار گرفتن در محیط این کشور می توانید زبان روسی را فرا گیرید.

معایب تحصیل محیط زیست در روسیه

 • شرایط آب و هوایی : زمستان ها در روسیه حدود ۳ تا ۴ ماه به زیر ۰ درجه می رسد ، کنار آمدن با این شرایط برای دانشجویان ایرانی به ویژه دانشجویان رشته محیط زیست که دروس عملی در محیط آزاد دارند ممکن است دشوار باشد.
 • برخورد سرد شهروندان روسی : علاوه بر سرد بودن هوا در روسیه شهروندان این کشور خون گرم نیستند و در ارتباط با دانشجویان به سردی برخورد می کنند که می تواند سبب افزایش دلتنگی و دشواری زندگی در روسیه برای دانشجویان شود.
 • دشواری فراگیری زبان روسی : این زبان یکی از دشوار ترین زبان ها برای یادگیری است و فراگیری این زبان نیازمند زمان و تلاش بسیار است.

بازار کار روسیه پس از تحصیل رشته محیط زیست

چشم انداز شغلی برای فارغ التحصیلان رشته محیط زیست بسته به تحصیلات ، تجربه و موقعیت کارگر متفاوت است ، البته بایستی روند کار در شهر یا ایالت مورد نظر خود را بررسی کنید ، بیشتر مشاغل تحصیل در رشته علوم محیط زیست نیاز به مدرک دانشگاهی دارند ، برنامه های کارشناسی و کارشناسی ارشد مهارت ها و آموزش های ارزشمندی را برای استخدام در سطح ابتدایی در نقش هایی مانند دانشمند محیط زیست و متخصص محیط زیست ارائه می دهند.

فرصت های شغلی در رشته محیط زیست در بازار کار روسیه شامل وزارت منابع طبیعی و محیط زیست ، موسسات آکادمی علوم روسیه ، بخش های منطقه ای و مدیریت محیط زیست ، بخش های علمی مناطق طبیعی ، بخش های محیطی اشیا صنعت ، سازمان بین المللی محیط زیست ، موسسات آموزش عالی و متوسطه مرتبط با آموزش جغرافیایی و زیست محیطی می باشد.

میزان دستمزد شاغلین در رشته محیط زیست در روسیه بر اساس مشاغل مختلف متفاوت است و بین ۸۳۰۰۰ تا ۱۵۰۰۰۰ دلار می باشد.

برای آگاهی از فرصت های شغلی در روسیه و میزان حقوق و دستمزد هر حرفه ، مقاله کار در روسیه را حتما مرور کنید.

سوالات پر تکرار تحصیل رشته محیط زیست در روسیه

مشاوران شرکت مهاجرتی رجبی به شماره ثبت ۵۶۲۰۵۱ ( موسسه حقوقی رجبی ثبت ۴۰۴۵۱ ) در این مقاله تلاش کردند شما را با چگونگی تحصیل رشته محیط زیست در روسیه آشنا کنند ، برای ارتباط با کارشناسان ما می توانید از بخش دیدگاه استفاده نمایید ، سوالات خود را درج کنید تا پاسخ خود را در اسرع وقت دریافت کنید.

برای تحصیل رشته محیط زیست در روسیه چه مدارک زبانی مورد قبول است؟

برای تحصیل به زبان روسی تسلط به زبان روسی در سطح b2 و برای تحصیل به زبان انگلیسی تسلط به زبان انگلیسی و ارائه مدرک آیلتس 6 مورد نیاز است.

هزینه تحصیل رشته محیط زیست در روسیه چقدر است؟

هزینه تحصیل در رشته محیط زیست در مقطع کارشناسی در دانشگاه های روسیه 2700 تا 3000 دلار برای هر سال تحصیلی می باشد ، البته در صورت تحصیل در دانشگاه های خصوصی هزینه تحصیل تا 14000 دلار در سال می باشد. برای تامین هزینه زندگی در روسیه دانشجویان به 300 تا 600 دلار در سال نیاز دارند که شامل محل اقامت ، مواد غذایی ، حمل و نقل و فعالیت های اجتماعی است.

میزان حقوق و دستمزد فردی که رشته محیط زیست خوانده در روسیه چقدر است؟

میزان دستمزد شاغلین در رشته محیط زیست در روسیه بر اساس مشاغل مختلف متفاوت است و بین 83000 تا 150000 دلار می باشد.

چه فرصت های شغلی در روسیه برای رشته محیط زیست وجود دارد؟

فرصت های شغلی در رشته محیط زیست در بازار کار روسیه شامل وزارت منابع طبیعی و محیط زیست ، موسسات آکادمی علوم روسیه ، بخش های منطقه ای و مدیریت محیط زیست ، بخش های علمی مناطق طبیعی ، بخش های محیطی اشیا صنعت ، سازمان بین المللی محیط زیست ، موسسات آموزش عالی و متوسطه مرتبط با آموزش جغرافیایی و زیست محیطی می باشد.

زبان تحصیل رشته محیط زیست در روسیه چیست؟

از آن جا که زبان رسمی کشور روسیه زبان روسی است دروس در دانشگاه های این کشور به زبان روسی ارائه می شوند که رشته محیط زیست نیز به همین زبان ارائه می شود البته باید توجه داشت که امکان تحصیل به زبان انگلیسی نیز در این کشور وجود دارد.

مشاوران موسسه مهاجرتی رجبی در این مقاله تحصیل رشته محیط زیست در روسیه را بررسی کردند ، در صورت تمایل به کسب اطلاعات بیشتر با دفاتر موسسه در شیراز و تهران تماس بگیرید ، همچنین اگر به دنبال مهاجرت تحصیلی هستید اما هنوز دقیق نمیدانید چه رشته و کشوری را باید انتخاب کنید ، سری به مقاله تحصیل در خارج از کشور بزنید تا با بهترین ، امن ترین و ارزان ترین دانشگاه های جهان آشنا شوید.

4.9/5 - (11 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

فهرست مطالب
خانه