تحصیل رشته محیط زیست در روسیه

تحصیل رشته محیط زیست در روسیه یکی از فرصت های تحصیلی خاصی است که می تواند شما را به حوزه هایی خاص و مشاغلی جذاب و متفاوت متصل نماید.

البته باید دقت داشته باشید که یکی از مهم ترین عوامل کسب موفقیت در این رشته علاقه و اشتیاق افراد در یادگیری و فعالیت در این حوزه می باشد که نباید آن را فراموش کرد.

تحصیل رشته محیط زیست در روسیه توسط دانشکده علوم و علوم زیست شناسی در دانشگاه های بزرگ این کشور ارائه می شود. این رشته تحصیلی برای متقاضیان بین المللی که مایل به تحصیل در خارج از کشور در زمینه اکولوژی و محیط زیست هستند، بسیار توصیه می شود و می تواند شما را از مدارکی معتبر برخوردار سازد.

کسانی که علاقه مند به تحصیل این رشته هستند که امروزه بزرگ ترین چالش های جهان متاثر از آن است، رشته علوم محیط زیست نقطه شروع خوبی می باشد. این رشته ترکیبی از فرآیندهای فیزیکی، شیمیایی و بیولوژیکی است که اتفاق می افتد و همچنین فرآیندهای فرهنگی، سیاسی و اجتماعی که بر روی زمین تاثیر می گذارند.

در ادامه این مطلب با مشاورین شرکت مهاجرتی رجبی به شماره ثبت ۵۶۲۰۵۱ ( موسسه حقوقی رجبی ثبت ۴۰۴۵۱ ) همراه شوید تا تحصیل رشته محیط زیست در روسیه را بشناسید. همچنین مقاله تحصیل در روسیه نیز شما را با اخذ ویزای تحصیلی روسیه، بورسیه ها، بیمه دانشجویی و نحوه گرفتن خوابگاه آشنا می سازد، مطالعه آن را از دست ندهید.

فهرست مطالب
تحصیل رشته محیط زیست در روسیه

شرایط پذیرش محیط زیست در روسیه

علوم محیط زیست یک رشته دانشگاهی میان رشته ای است که علوم فیزیکی، بیولوژیکی و اطلاعاتی از جمله بوم شناسی، زیست شناسی، فیزیک، شیمی، علوم گیاهی، جانورشناسی، کانی شناسی، اقیانوس شناسی، لیمونولوژی، علوم خاک، زمین شناسی و جغرافیای فیزیکی و علوم جوی، مطالعه محیط زیست و حل مشکلات زیست محیطی را با هم ادغام می کند.

تحصیل رشته محیط زیست در روسیه شامل علوم اجتماعی بیشتری برای درک روابط انسانی، ادراکات و سیاست های مربوط به محیط زیست است. مهندسی محیط زیست از هر نظر بر روی طراحی و فناوری برای بهبود کیفیت محیط تمرکز دارد و دانشجویان محصل در این رشته در دانشگاه های روسیه باید موضوعاتی مانند درک فرآیندهای زمین، ارزیابی سیستم های انرژی جایگزین، کنترل و کاهش آلودگی، مدیریت منابع طبیعی و اثرات تغییرات آب و هوایی جهانی را مطالعه کنند.

شرایط پذیرش محیط زیست در روسیه را باید باتوجه به دانشگاه مقصدی که انتخاب می کنید مورد بررسی قرار دهید، زیرا دانشگاه ها باتوجه شرایط، ضوابط و هیئت علمی خود دارای چارت درسی مخصوص و همچنین شرایط و مدارک پذیرش مختص به خود می باشند. البته نباید فراموش کرد که بسیاری از شرایط نیز میان آن ها مشترک است.

تحصیل رشته محیط زیست در روسیه در دوره های کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا امکان پذیر است و پذیرش در هر دوره نیازمند ارائه مدرک مقطع پیشین می باشد. همچنین ممکن است برخی مراکز خاص و پر متقاضی از متقاضیان آزمون ورودی یا مصاحبه نیز به عمل آورند.

منتظر شما هستیم!

مشاوره رایگان

تحصیل رشته مورد علاقه شما در بهترین دانشگاه های جهان ، مشاوره رایگان بگیرید.

کارشناسان مهاجرتی رجبی

سوالی دارید؟

مشاوره دقیق و رایگان ما را از دست ندهید.

کارشناسی محیط زیست در روسیه

تحصیل رشته محیط زیست در روسیه در مقطع کارشناسی ورود به این حوزه می باشد که می تواند شما را به یک مختصص و کارشناس مبدل سازد. در حال حاضر دانشگاه های معتبری در روسیه به ارائه این رشته در مقطع لیسانس می پردازند که اولین شرط پذیرش در آن ارائه مدرک دیپلم پایان دوره دبیرستان است.

همچنین باید نمرات مناسب و بالایی را در دروسی نظیر فیزیک، شیمی، زیست شناسی و زمین شناسی اخذ نموده باشید. به طور کلی پذیرش در دوره کارشناسی محیط زیست در روسیه طبق رزومه و سوابق تحصیلی دانشجویان انجام می پذیرد. اما ممکن است که مرکزی نیز آزمون ورودی یا مصاحبه ای علاوه بر این از متقاضیان دریافت کند.

به همین خاطر باید حتما شرایط لازم را از دانشگاهی که قصد تحصیل در آن را دارید استعلام نمایید. ضمنا این رشته نیازمند 3 تا 4 سال تحصیل در دانشگاه های این کشور دارد و به زبان های انگلیسی و روسی ارائه می شود که دوره لیسانس در اکثر مراکز به زبان روسی ارائه می شود.

لازم به ذکر است که دانشجویان خارجی پیش از ورود به دانشگاه باید حتما در دوره های پادفک یا همان پیش دانشگاهی این کشور شرکت کرده و آمادگی لازم جهت تحصیل این رشته را به دست آورده، سیستم آموزشی روسیه را شناخته و زبان روسی را نیز فرا بگیرند. گذراندن دوره پادفک تاثیر بسیاری در پذیرش متقاضیان دارد و برخی مراکز نیز آن را اجباری کرده اند.

کارشناسی محیط زیست در روسیه

کارشناسی ارشد محیط زیست در روسیه

تحصیل رشته محیط زیست در روسیه در دوره های تحصیلات تکمیلی از جمله دوره فوق لیسانس نیز امکان پذیر می باشد که مهم ترین شرط آن ارائه مدرک کارشناسی این رشته از دانشگاه های معتبر روسیه می باشد. همچنین اگر شما مدرک لیسانس از خارج روسیه را به دست آورده اید، باید حتما از دانشگاه مقصد استعلام و بررسی کرده که ایا مدرک شما معتبر و قابل قبول می باشد؟!

تحصیل در دوره کارشناسی ارشد محیط زیست در روسیه باتوجه به دانشگاه های مختلف دارای شرایط پذیرشی متفاوتی می باشد. اما این رشته به صورت آموزش محور ارائه می شود و در انتها دانشجویان باید یک مقاله یا تحقیق و پروژه را به انجام رسانده و ارائه نمایند تا موفق به کسب این مدرک شوند.

همچنین با ورود به دوره کارشناسی ارشد محیط زیست در روسیه شما به نوعی از حوزه عمومی این رشته وارد حوزه های تخصصی می شوید و باید یکی از گرایش ها و شاخه های تخصصی این رشته را برگزیده و در آن شروع به تحصیل نمایید. دقت داشته باشید که در پذیرش این مقطع رزومه و سوابق تحصیلی تاثیر بیش تری خواهند داشت.

ضمنا دانشجویان می توانند به زبان های روسی یا انگلیسی به تحصیل مشغول شوند که برخلاف دوره لیسانس تعداد بیش تری از دوره ها به زبان انگلیسی ارائه و تدریش می شوند. تحصیل رشته محیط زیست در روسیه در مقطع فوق لیسانس می تواند 1 تا 2 سال به طول بیانجامد.

مقطع دکترا محیط زیست در روسیه

مقطع دکترا محیط زیست در روسیه

مقطع دکترا محیط زیست در روسیه را باید آخرین و بالاترین مقطع تحصیلی این رشته در نظر گرفت که پذیرش در آن متفاوت از مقاطع تحصیلی پیشین است. تحصیل رشته محیط زیست در روسیه در دوره دکتری کاملا شما را به متخصص در شاخه و حوزه تحصیلی خود مبدل ساخته و حتی شما می توانید یک صاحب نظر نیز در این حوزه شناخته شوید.

اگر مایل به مقطع دکترا محیط زیست در روسیه هستید، باید به جستجو کرده و اساتید راهنمای مرتبط با رشته خود را که آماده همراهی و پذیرش دانشجویان دکترا هستند را در دانشگاه های مختلف پیدا کنید. سپس رزومه و سوابق تحصیلی خود را برای آنان ارسال نموده و به هر نحوی بتوانید یکی از آن ها را مجاب به پذیرش و همراهی خود نمایید.

در صورتی که یکی از این اساتید قبول به همراهی شما جهت استاد راهنمایی نماید، قادر خواهید بود تا این پذیرش را به دانشگاه مربوطه ارسال نموده و در آن جا ثبت نام کرده و در نهایت جهت اخذ ویزای تحصیلی خود اقدام کنید. دوره دکتری محیط زیست می تواند 3 تا 5 سال به طول بیانجامد که با شرایط مختلف متفاوت است.

دانشگاه های محیط زیست روسیه

روسیه دارای تعداد زیادی دانشگاه در سراسر کشور است که رشته های تحصیلی مختلفی را در مقاطع تحصیلی مختلف ارائه می دهند. دانشگاه های این کشور در بین برترین دانشگاه های جهان قرار دارند و پذیرای دانشجویان بین المللی از سراسر جهان می باشند. از میان دانشگاه های روسیه تعدادی از آن ها در زمینه محیط زیست، اکولوژی، زمین شناسی و رشته های مرتبط دانشجو می پذیرند.

تحصیل رشته محیط زیست در روسیه اعتبار بالایی دارد، اما اینکه شما از کدام مرکز مدرک خود را دریافت کنید قطعا با یکدیگر متفاوت است. هرچه مدرک شما از دانشگاه معتبرتری اخذ شود، قطعا شانس یافتن شغل و کسب درآمد شما نیز بالاتر می رود. پس حتما پیش از اقدام نسبت به شناخت و بررسی دانشگاه های محیط زیست روسیه اقدام کنید.

علاوه بر این مراکز مختلف از لحاظ هزینه های تحصیل، امکانات و خوابگاه، تجهیزات و امکانات تحصیل و موارد مختلف دیگری نیز با یکدیگر متفاوت هستند. تیم مشاورین هلدینگ حقوقی مهاجرتی رجبی می توانند باتوجه به شرایط و مدارک شما بهترین دانشگاه ممکن را برایتان فراهم آورند. ر حال حاضر برترین دانشگاه های محیط زیست روسیه بدین شرح می باشند:

هزینه تحصیل محیط زیست در روسیه

یکی از پارامترهای بسیار مهم و تعیین کننده ه می توان آن را به عنوان یکی از بزرگ ترین مزایای تحصیل رشته محیط زیست در روسیه نیز در نظر گرفت، مربوط به هزینه های تحصیل این رشته می باشد. به طور کلی روسیه یکی از مقاصد ارزان و مقرون به صرفه برای تحصیل در اروپا و یا حتی در جهان شناخته می شود.

علاوه بر این رشته محیط زیست در بین رشته های گران قیمت نیز قرار نمی گیرد، که این باعث می شود شهریه دانشگاه های روسیه برای تحصیل این رشته بسیار مناسب باشد. البته فراموش نکنید که بخضی از هزینه های پیش روی شما مربوط به هزینه های اقامت و زندگی می شود که مقدار آن برای افراد مختلف متفاوت است.

همچنین باید بدانید که تحصیل به زبان انگلیسی این رشته می تواند شهریه بالاتری را در پی داشته باشد و دانشگاه های مختلف نیز شهریه های مختلفی را در نظر می گیرند که همواره مراکز خصوصی گران تر از مراکز دولتی هستند. به طور کلی هزینه تحصیل محیط زیست در روسیه برای مقطع کارشناسی در مراکز دولتی 2 هزار تا 3500 دلار و در مقاطع تحصیلات تکمیلی از 2500 دلار تا7 هزار دلار می رسد.

اگر علاقمند به تحصیل در دانشگاه های خصوصی نیز هستید، باید شهریه های تحصیل در آن ها را برای رشته محیط زیست سالانه تا 15 هزار دلار در نظر بگیرید.

اگر قصدتان تحصیل در دانشگاه های روسیه است مقالات زیر تقدیم به شما.

چارت درسی محیط زیست در روسیه

علوم محیط زیست برای درک مسائل زیست محیطی به بررسی موضوعاتی مانند بوم شناسی، زمین شناسی و زیست شناسی می پردازد. تحصیل رشته محیط زیست در روسیه همچنین نحوه تأثیر انسان بر محیط زیست را بررسی می کند. افراد متخصص در این زمینه اغلب دانشمند یا محقق می شوند و برخی دیگر شغل های علوم محیطی را در زمینه آموزش، قانون و دولت دنبال می کنند.

دانشجویان ملزم به گذراندن 180 واحد درسی به صورت تئوری، عملی و آزمایشگاهی در دوره کارشناسی هستند. چارت درسی محیط زیست در روسیه می تواند در هر دانشگاه متفاوت باشد، اما مراجع و کلیات آموزش این رشته از برترین کتب و دانشگاه های انگلستان و آمریکا الگو برداری شده است که به آن اعتبار بخشیده است.

در دوره کارشناسی دروس عمومی این حوزه به دانشجویان تدریس می شود و با ادامه تحصیل و انتخاب گرایش به صورت تخصصی تر دنبال می شود. از جمله مهم ترین دروسی که در دوره کارشناسی محیط زیست در دانشگاه های روسیه به مطالعه آن خواهید پرداخت، به موارد زیر می توان اشاره کرد:

چارت درسی محیط زیست در روسیه
 • بوم شناسی عمومی
 • قانون محیط زیست
 • پایش ژئواکولوژیک
 • علوم محیطی اجتماعی
 • ژئوکولوژی
 • بوم شناسی انسانی
 • ارزیابی آسیب های زیست محیطی
 • شاخص های توسعه پایدار
 • منابع طبیعی و خدمات اکوسیستم
 • فرآیند های طبیعی خطرناک

درآمد رشته محیط زیست در کشور روسیه

برای بسیاری از افراد علاقمند به این حوزه ممکن است این سوال وجود داشته باشد که درآمد رشته محیط زیست در کشور روسیه چقدر است و افراد چه میزان مزدی بابت فعالیت در این حوزه کسب می کنند؟!باید دقت داشته باشید که حوزه فعالیت و محل کار افراد تاثیر زیادی بر میزان درآمد آن ها دارد و بعضا باعث تفاوت های قابل توجهی نیز می شود.

علاوه بر این قطعا مقدار تحصیلات افراد نیز بر درآمد آنان موثر است. افراد می توانند در حوزه هایی نظیر شیمیدان محیط زیست، زیست شناس دریایی، زیست شناس حیات وحش، تکنسین محیط زیست، متخصص محیط زیست، مشاور محیط زیست، مشاور محیط زیست و غیره مشغول به کار شوند.

اما در نهایت اگر علاقمند به تحصیل رشته محیط زیست در روسیه هستید، باید بدانید که این افراد در روسیه می توانند ماهانه حداقل 50 هزار روبل و حداکثر 170 هزار روبل درآمد به دست آورند. اما طبق آمار به طور متوسط درآمدی که برای اکثر فعالین حوزه می توان متصور شد ماهانه 104 هزار روبل می باشد.

البته نباید از تاثیر تجربه و سابقه کاری نیز چشم پوشی کرد، چون تاثیر بسیاری بر میزان راندمان و همچنین درآمد افراد در این حوزه دارد. این رشته یکی از رشته هایی است که مقدار زیادی از علم و دانش به وسیله انجام کار و تجربه در محیط زیست به دست می آید. نمودار زیر تاثیر تجربه و سابقه کار بر میزان درآمد این افراد را نشان می دهد:

همیشه در تلاشیم بهترین گزینه مهاجرت را با توجه به شرایط افراد به آن ها پیشنهاد دهیم، دلیل آن حرفه ای بودن تیم مشاوره هلدینگ حقوقی مهاجرتی رجبی است.

اگر می خواهید تصاویر ویزاهای کشور روسیه را ببینید ویدئوی ارائه شده در این بخش را از دست ندهید.

این ویزاها در بازه زمانی کوتاهی برای مراجعین ما اخذ شده است.

پخش ویدیو
منتظر شما هستیم!

مشاوره رایگان

اهداف و شرایط خود را به ما بگویید تا بهترین شیوه مهاجرت را بدانید!

کارشناسان مهاجرتی رجبی

سوالی دارید؟

مشاوره دقیق و رایگان ما را از دست ندهید.

گرایش های محیط زیست در مقاطع مختلف روسیه

همانطور که در بخش های بالا به آن اشاره کردیم، تحصیل رشته محیط زیست در روسیه می تواند در شاخه ها و گرایش های مختلفی انجام پذیر باشد که این به علاقه شخص متقاضی وابسته است. البته دقت داشته باشید که تمامی گرایش های محیط زیست در مقاطع مختلف روسیه در یک دانشگاه ارائه نمی شود و هر مرکز برخی از آن ها را باتوجه به هیئت علمی خود ارائه می نماید.

البته هر ساله ممکن است که برخی از این گرایش ها حذف و یا به آن ها اضافه شود. به همین خاطر باید به صورت کاملا به روز همواره پیش از ارسال درخواست خود از این امر اطلاعات کافی را به دست آورید.

اما در حال حاضر دانشجویان علاقمند می توانند گرایش ها و شاخه های زیر را در حوزه محیط زیست در دانشگاه های این کشور تحصیل نمایند:

 • زیستگاه های آبی
 • زیباشناختی و طراحی محیط زیست
 • پایش محیط زیست
 • آلودگی آب و خاک
 • آلودگی هوا و جو
 • بیماری های حیات وحش

بهترین دانشگاه های روسیه را بشناسید.

سوالات پر تکرار تحصیل رشته محیط زیست در روسیه

بله، تحصیل رشته محیط زیست در روسیه برای شهروندان ایرانی کاملا در دسترس و مهیا بوده و یک مقصد تحصیلی بسیار خوب می باشد.

بله، دانشجویان خارجی به خصوص ایرانیان که مدرک دیپلم شان قابل معادل سازی دقیق با سیستم آموزش روسیه نمی باشد باید پیش از شروع تحصیل رشته محیط زیست در روسیه در دوره پادفک که همان پیش دانشگاهی کشورمان است شرکت کنند.

علاقمندان جهت تحصیل رشته محیط زیست در روسیه می توانند زبان روسی یا انگلیسی را انتخاب کنند.

 میزان دستمزد شاغلین در رشته محیط زیست در روسیه بر اساس مشاغل مختلف متفاوت است و بین 50 هزار روبل تا 170 هزار روبل می باشد.

 در حال حاضر طبق آمار موسسات معتبر جهان دانشگاه دولتی لومونوسوف مسکو برترین و با کیفیت ترین مرکز جهت تحصیل رشته محیط زیست در روسیه شناخته می شود.

تیم کارشناسان شرکت مهاجرتی رجبی همه روزه در دفاتر مرکزی و غرب تهران و همچنین دفتر شیراز آماده ارائه راهنمایی در رابطه با تحصیل رشته محیط زیست در روسیهبه شما عزیزان هستند. ضمنا حتما مقاله مهاجرت به روسیه را نیز در سایت ما مطالعه کرده و تمامی مدارک، قوانین و شرایط مهاجرتی این کشور را بشناسید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4.9/5 - (12 امتیاز)