تحصیل رشته حقوق در پرتغال

تحصیل رشته حقوق در پرتغال
مشاور مهاجرتی

تحصیل رشته حقوق در پرتغال یکی از فرصت های نه چندان پیچیده و سختی است که علاقمندان به تحصیل این رشته در اروپا می توانند از آن بهره مند شوند و به راحتی مدرکی معتبر را برای خود فراهم آورند. 

کشور پرتغال طی سالیان گذشته رشد بسیار زیادی را برای خود به ارمغان آورده که حوزه تحصیلات نیز یکی از این بخش ها بوده و موفقیت های زیادی را نیز برای آنان به ارمغان آورده است.

رشته حقوق در اکثر دانشگاه های معتبر کشور پرتغال ارائه و تدریس می شوند که این توانسته نظر دانشجویان خارجی بسیاری را به خود جلب نماید و همه ساله از کشورهای مختلفی برای تحصیل در این رشته دانشجویان بسیاری متقاضی شوند. 

رشته حقوق یکی از حوزه های پر درآمد در این کشور نیز می باشد، که اگر با دریافت مجوز وکالت همراه شود، می تواند آینده شغلی بسیار خوبی را برای افراد به ارمغان آورد.

در این مقاله تیم مشاورین شرکت مهاجرتی رجبی به شماره ثبت ۵۶۲۰۵۱ ( موسسه حقوقی رجبی ثبت ۴۰۴۵۱ ) شما عزیزان را با شرایط تحصیل رشته حقوق در پرتغال و همچنین مدارک لازم و مراحل آن آشنا خواهند ساخت تا سریع و ارزان بتوانید به این هدف دست پیدا کنید. 

ضمنا عنوان تحصیل در پرتغال را نیز در سایت ما مطالعه نموده تا قوانین تحصیلی این کشور بهتر و کامل تر آشنا شوید.

فهرست مطالب

پذیرش رشته  حقوق در پرتغال

مهم ترین قدم برای رسیدن به پذیرش رشته حقوق در پرتغال اخذ پذیرش و قبولی و در دانشگاه های این کشور می باشد که باتوجه به نوع دانشگاه و مقطع تعیین می شود. به همین خاطر باید حتما مدارک و شرایط لازم را طبق دانشگاه انتخابی خود استعلام نموده و تهیه کنید، چون ممکن است مقاطع و دانشگاهی مختلف تفائت هایی با یکدیگر داشته باشند.

همچنین دانشگاه های پرتغال نیاز به ارائه یک مدرک زبان معتبر خواهند داشت که باتوجه به زبان انتخابی دانشجویان می تواند زبان انگلیسی یا پرتغالی باشد. به همین خاطر توصیه می کنیم که پیش از ارسال مدارک خود حتما دوره های آموزشی زبان را پشت سر گذاشته و مدرکی متناسب با شرایط و خواسته های دانشگاه مدنظرتان را به دست آورید.

همچنین ممکن است دانشجویان خارجی به خصوص دانشجویان غیر اتحادیه اروپا پیش از ورود به دانشگاه نیازمند گذراندن یک دوره پیش از دانشگاه و کالج را داشته باشند تا برای ورود به این رشته و دانشگاه های این کشور آماده شده و نظام آموزشی و سیستم تدریس این کشور را بشناسند. این دوره ها معادل دوره پیش دانشگاهی در کشورمان می باشد.

به طور کلی نیاز به ذکر است که تحصیل رشته حقوق در پرتغال می تواند در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا به علاقمندان ارائه شود. هر مقطع با توجه به شرایط و ضوابط لازم نیازمند مدارک خاصی می باشد که می توانید از کارشناسان هلدینگ حقوقی مهاجرتی رجبی آن ها را استعلام نمایید.

کارشناسی رشته حقوق در پرتغال

علاقمندان به تحصیل رشته حقوق در پرتغال می تاونند این رشته را در مقاطع مختلفی دنبال کنند که اولین مقطع آن در دوره آموزش عالی، مقطع کارشناسی حقوق می باشد. این مقطع همه ساله دانشجویان بسیاری را از خارج کشور به خود جذب می کند که برای دریافتت مدرک در آن باید 4 سال زمان اختصاص داد و به تحصیل دروس مربوطه پرداخت.

همچنین لازم به ذکر است که ارائه مدرک دیپلم جهت پذیرش دوره کارشناسی رشته حقوق در پرتغال الزامی بوده و دانشجویان خارجی باید دوره یک ساله کالج پیش از دانشگاه را نیز پشت سر گذاشته و موفق به کسب نمره قبولی در آزمون نهایی این دوره شوند. در این دوره دروس اصلی و پایه این رشته به همراه زبان خارجی به دانشجویان ارائه می شود.

همچنین تحصیل رشته حقوق در پرتغال به زبان های پرتغالی، اسپانیایی و انگلیسی امکان پذیر است، که اکثر دانشگاه های این کشور مقطع کارشناسی این رشته را به زبان پرتغالی ارائه می کنند. جای نگرانی نیست، اگر تسلطی به این زبان ندارید، پیش از پذیرش و شروع تحصیل در دانشگاه می توانید در دوره های زبان پرتغالی در این کشور شرکت کرده و مدرک معتبری نیز جهت ارائه به دانشگاه اخذ نمایید.

دانشجویان پس از دریافت مدرک لیسانس حقوق در پرتغال می توانند برای ادامه تحصیل در مقاطع بالاتر اقدام کرده و یا وارد بازار کار شوند. در این کشور نیز وکلا می توانند درآمدهای خوب و بالایی را در مقابل سایر مشاغل به دست آورند.

کارشناسی رشته حقوق در پرتغال

تحصیل ارشد حقوق در پرتغال

تحصیل رشته حقوق در پرتغال در مقطع فوق لیسانس در دانشگاه های معتبر و شناخته ای در این کشور به داشجویان علاقمند ارائه می شود که جهت ورود به آن داشتن مدرک کارشناسی حقوق از دانشگاهی معتبر الزامی باشد. در این جا لازم به تذکر است که با داشتن لیسانس حقوق در پرتغال می توان برای پروانه وکالت قدام نمود، اما مهم است بدانید که اگر مدرک حقوق از کشوری دیگر داشته باشید قادر به امر وکالت در این کشور نخواهید بود.

تحصیل ارشد حقوق در پرتغال نیازمند یک دوره تحصیلی 2 ساله بوده که به زبان های پرتغالی و انگلیسی در دسترس دانشجویان قرار می گیرد. البته در مقایسه با دوره لیسانس در این مقطع فرصت های بیش تری برای تحصیل به زبان انگلیسی این رشته وجود دارد. پس اگر قصد تحصیل به زبان انگلیسی در این دوره را دارید باید مدارک معتبری نظیر آیلتس یا تافل را به دانشگاه خود ارائه کنید.

دانشجویان در این دوره به صورت تخصصی تری در شاخه های مختلف رشته حقوق وارد شده و آن ها را فرا می گیرند و به عنوان یک متخصص حرفه ای در حوزه ای خاص فارغ التحصیل می شوند که قدرت فعالیت آنان در آن حوزه را بسیار بالاتر می برد. در این مقطع علاوه بر شرکت در کلاس های دروس تئوری، دانشجویان باید بر روی موضوع پایان نامه خود نیز فعالیت کرده و در آخر از آن دفاع کنند.

دکترا رشته حقوق در پرتغال

دکترا رشته حقوق در پرتغال

دوره دکترا رشته حقوق در پرتغال از کیفیت بسیار بالایی برخوردار بوده و آخرین مرحله تحصیلات رشته حقوق در این کشور می باشد، که اگر بخواهیم مقایسه ای انجام دهیم، از لحاظ ظرفیت و پذیرش دانشجو تعداد بسیار کمتر و محدودتری را در مقایسه با مقاطع پیشین در بر می گیرد. پذیرش و تحصیل رشته حقوق در پرتغال  برای دوره دکترا در اولین قدم نیازمند یافتن استاد راهنما و سوپروایزر مناسب دارد که در طول انجام پروژه تحقیقاتی شما را همراهی و راهنمایی نماید. به همین خاطر شما باید ابتدا مدارک و رزومه خود را به اساتید در دسترس در دانشگاه های مختلف این کشور ارسال نموده و موفق به کسب نظر مساعد یکی از آن ها شوید.

پس از دریافت نظر مساعد و پذیرش از استاد مربوطه شما می توانید مراحل پذیرش و نهایی کردن ثبت نام در دانشگاه را انجام داده و با دریافت نامه پذیرش برای ویزای تحصیلی این کشور اقدام نمایید. دقت داشته باشید که رزومه و سوابق تحصیلی در پذیرش دوره دکترا رشته حقوق در پرتغال بسیار موثر است، به خصوص داشتن پروژه و مقالات بین المللی و موضوع پروپوزال جذاب و نو.

همچنین لازم به ذکر است که بیش ترین فرصت های بورسیه و کمک هزینه های تحصیل در این رشته نیز برای دوره های تحصیلات تکمیلی به خصوص دوره دکترا در نظر گرفته می شود. که این یکی از مزیت های بسیار خوب این دوره در کشور پرتغال است

برترین دانشگاه های حقوق پرتغال

تحصیل رشته حقوق در پرتغال از اعتبار بالا و قابل قبولی در کل اروپا و جهان برخوردار است و با دریافت مدرک از دانشگاه های آن می توانید در اکثر کشورهای جهان به ادامه تحصیل مشغول شده و یا در شغل مناسبی استخدام و مشغول به کار شوید. باید بگوییم که پذیرش و قبولی در دانشگاه های این کشور نیز تاحدودی ساده تر از کشورهای دیگر تراز اول اروپا می باشد که این مزیت بسیار بزرگی است.

باید توجه داشته باشید که دانشگاه های ارائه دهنده این رشته در پرتغال با اینکه همگی معتبر و سر شناس هستند، اما از جهات مختلفی با یکدیگر تفاوت می باشند که این تفاوت های می تواند در انتخاب دانشجویان نیز تاثیر بسزایی داشته باشد. مثلا رتبه و جایگاه آنان که نشان از اعتبار و کیفیت آموز در آن ها دارد.

یا از لحاظ هزینه و شهریه تحصیلی، امکانات و خدمات دانشجوی، اساتید و هیئت علمی و موارد دیگری که باید حتما آن ها را بررسی کرده و مناسب ترین را با توجه به شرایط خود برگزینید. برای آشنایی بیش تر در ادامه برترین دانشگاه های حقوق پرتغال را مشاهده خواهید کرد:

نام دانشگاهرتبه رشته حقوق در جهان
دانشگاه کاتولیک پرتغال400 – 351
دانشگاه پورتو500 – 401
دانشگاه لیسبون600 – 501
دانشگاه کویمبرا800 – 601
دانشگاه نوا لیسبون800 – 601
دانشگاه مینهو1000 – 801

هزینه تحصیل رشته حقوق در پرتغال

پارامترهای مختلفی در انتخاب یک مقصد برای تحصیل در خارج از کشور نقش خواهند داشت، که یکی از اصلی ترین آن ها هزینه های تحصیل در کشور مقصد هستند. همانطور که می دانید هزینه های تحصیل به دو بخش شهریه های دانشگاه و هزینه های اقامت و زندگی تقسیم بندی می شوند.

خوبختانه کشور پرتغال یکی از کشورهای ارزان و بسیار مناسب اروپا شناخته می شود که هم شهریه دانشگاه و هم هزینه های زندگی در آن ارزان و بسیار مناسب برای دانشجویان خارجی و مهاجران است. در رابطه با تحصیل رشته حقوق در پرتغال باید بدانید شهریه دانشگاه های دولتی ارازن تر از دانشگاه های خصوصی می باشد.

حتی در برخی ازموارد این میزان تفاوت بسیار قابل لمس و زیاد خواهد بود. به خصوص اگر قصد تحصیل به زبان انگلیسی این رشته را داشته باشید باید بدانید که معمولا شهریه تحصیل به انگلیسی از پرتغال گران تر می باشد.  ضمنا شهریه تحصیلی باتوجه به مقطع نیز تغییر می نماید. در ادامه شهریه تحصیل رشته حقوق در پرتغال را در چند دانشگاه مطرح این کشور مشاهده می نمایید:

دانشگاهشهریه سالانه
دانشگاه کویمبراکارشناسی حقوق 7 هزار یورو دانشگاه آویرو کارشناسی و کارشناسی ارشد 3500 تا 5 هزار یورو دانشگاه لیسبون کارشناسی و کارشناسی ارشد 3 هزار یورو دانشگاه پورتو کارشناسی و کارشناسی ارشد 1925 یورو
کارشناسی حقوق 7 هزار یورودانشگاه آویرو کارشناسی و کارشناسی ارشد 3500 تا 5 هزار یورو دانشگاه لیسبون کارشناسی و کارشناسی ارشد 3 هزار یورو دانشگاه پورتو کارشناسی و کارشناسی ارشد 1925 یورو
دانشگاه آویروکارشناسی و کارشناسی ارشد 3500 تا 5 هزار یورو
دانشگاه لیسبونکارشناسی و کارشناسی ارشد 3 هزار یورو
دانشگاه پورتوکارشناسی و کارشناسی ارشد 1925 یورو

چارت درسی تحصیل حقوق در پرتغال

تحصیل رشته حقوق در پرتغال در دوره کارشناسی در اکثر مراکز دانشگاهی این کشور نیازمند 4 سال زمان می باشد. در طول تحصیل این رشته در مدت 8 ترم، هدف دانشگاه ها ارائه یک آموزش جامع در زمینه حقوق و ترکیب دانش اساسی از همه زمینه های مرتبط با این رشته تحصیلی و اشتغال در این زمینه است.

آموزش در این رشته در دانشگاه های پرتغال با تمرکز بر متخصصان حقوقی واجد شرایط، دانشجویان را به دانش اساسی در زمینه های مختلف سیستم حقوقی ازجمله حقوق خصوصی، سیاست قضایی، تاریخ، اقتصاد حقوقی، علوم جنایی، مدیریت قضایی و حقوق اتحادیه اروپا مجهز می کند.

شما همچنین ماژول های انتخابی را انتخاب خواهید کرد تا تحصیلات خود را با شغل آینده خود تنظیم کنید.در ادامه بخشی از چارت درسی تحصیل حقوق در پرتغال را مشاهده خواهید کرد:

 • قانون اساسی
 • اقتصاد سیاسی
 • علوم سیاسی
 • حقوق بین الملل عمومی
 • اقتصاد سیاسی
 • قانون اداری
 • حقوق جزا
 • قانون اتحادیه اروپا
 • قانون مالیات
 • حقوق اساسی
 • حقوق جزا
 • قانون کار
 • قانون اقتصادی

درآمد وکلا در کشور پرتغال

یکی از مهم ترین جنبه های انتخاب هر رشته برای تحصیل در دانشگاه، آینده شغلی و درآمد از طریق آن رشته می باشد که باید بگوییم به طور کل وکلا و قضات که به عنوان حقوق دانان خبره متخصص شناخته می شوند در اکثر کشورهای جهان در میان بالاترین درآمدها قرار می گیرند.

درباره درآمد وکلا در کشور پرتغال نیز باید بدانید که وکلا جز اقشار پر درآمد این کشور هستند و میزان تحصیلات، سابقه کار و کارنامه کاری نیز تاثیر بسیار زیادی بر میزان درآمد این افراد خواهد داشت. طبق آخرین آمار از شاغلین این حوزه حداقل درآمد ثبت شده وکلا در پرتغال ماهانه 2420 یورو و حداکثر 8370 یورو بوده است. با اینکه به طور میانگین باید ماهانه درآمدی حدود 5260 یورو را برای اکثر وکلا در این کشور در نظر گرفت.

پس اگر قصد تحصیل رشته حقوق در پرتغال را دارید، باید توجه داشته باشید که از همان ابتدا نمی توانی توقع درآمد بالایی را داشته باشید، اما میزان درآمدتان پائین نیز نخواهد بود. ضمن اینکه با گذر زمان و کسب تجربه و سابقه کاری بیش تر و کارنامه کاری مفق قطعا به درآمدهای مالی بالاتری نیز خواهید رسید. در ادامه تاثیر سابقه کار بر میزان درآمد وکلا در کشور پرتغال را مشاهده خواهید نمود:

بازار کار پرتغال پس از تحصیل رشته حقوق

در رابطه با بازار کار پرتغال پس از تحصیل رشته حقوق باید بدانید که نرخ بیکاری این کشور کمی بالا بوده و در برخی از موارد و حوزه ها کمبود شغل حس می شود. اما باید بدانید که افراد تحصیل کرده و دارای مدرک دانشگاهی کمتر با معضل بیکاری در این کشور مواجه هستند. به خصوص در حوزه حقوق هنوز فرصت های شغلی اشباع نشده و باتوجه به نیاز کشور در برخی مناطق نیاز به حقوق دانان و وکلا نیز حس می شود. به همین خاطر در مقایسه با افراد بدون تحصیلات و بسیاری از متخصصین دیگر، باید بگوییم فرصت های کاری بیش تری در انتظار افراد دارای مدرک حقوق می باشد.

اگر قصد تحصیل رشته حقوق در پرتغال را دارید، پس از اتمام آن بسیار مهم است که در کدام شهر این کشور قصد اقامت و اشتغال را داشته باشید، چون قطعا شهرهای مختلف پرتغال از لحاظ فرصت های شغلی با یکدیگر متفاوت هستند و این الزام می کند که در اینباره اطلاعات درستی به دست آورید.

از آ جایی که امروزه اکثر امور و بیزنس ها نیاز به گذراندن مراحل قانونی بسیار و همچنین عقد قراردادهای مختلف دارند، به جز بخش های دولتی بسیاری از شرکت های خصوصی نیز نیازمند به استفاده از خدمات حداقل یک حقوقدان می باشند. به نوعی امروزه اکثر حقوق دانان در تمامی مشاغل و حوزه ها مورد نیاز هستند. توصیه می کنیم مقاله کار در پرتغال را برای کسب اطلاعات بسیار مهم و ضروری در این مورد بخوانید.

بازار کار پرتغال پس از تحصیل رشته حقوق

گرایش های حقوق در مقاطع مختلف پرتغال

همانطور که گفتیم تحصیل رشته حقوق در پرتغال در مقاطع کارشناسی تا دکترای تخصصی این رشته در دسترس دانشجویان می باشد. باید دقت داشته باشید که دوره کارشناسی این رشته معمولا در دانشگاه های این کشور دارای گرایش یا شاخه خاصی نیست و تمامی دانشجویان با کلیات و اصول رشته حقوق و قانون آشنایی پیدا می کنند.

کسب تخصص را باید از دوره های تحصیلات تکمیلی توقع داشت که با شروع دوره کارشناسی ارشد، دانشجویان می توانند در گرایش های مختلف این رشته وارد شده و صرفا به صورت کاملا تخصصی همان شاخه را تحصیل نمایند تا به متخصصی در آن مبدل شوند. دقت داشته باشید که در یک دانشگاه همه شاخه ها و رشته ها ارائه نمی شوند و اگر به دنبال گرایش خاصی هستید باید آن را بیابید.

گرایش های حقوق در مقاطع مختلف پرتغال که در دسترس دانشجویان خواهد بود بدین شرح هستند:

 • حقوق تجارت بین الملل
 • حقوق در اقتصاد دیجیتال
 • حقوق و انفورماتیک
 • حقوق بشر
 • حقوق اتحادیه اروپا
 • حقوق مالیاتی و مالی
 • حقوق کودک، خانواده و وراثت

سوالات پر تکرار تحصیل رشته حقوق در پرتغال

 بله، شهروندان کشورمان به راحتی می توانند برای پذیرش و تحصیل رشته حقوق در پرتغال بدون هیچ محدودیتی اقدام نمایند.

خیر جهت تحصیل رشته حقوق در پرتغالباید شهریه تحصیل این رشته را بپردازید، مگر اینکه بتوانید بورسیه ای جهت پوشش آن دریافت نمایید.

 دانشجویان خارجی می توانند برای تحصیل رشته حقوق در پرتغال به زبان های پرتغالی و انگلیسی اقدام کنند.

 درآمد وکلا و حقوقدانان باتوجه به میزان تحصیلات، سابقه و تجربه متفاوت خواهد بود که حداقل 2420 یورو تا حداکثر 8370 یورو و به طور متوسط 5260 یورو در بر می گیرد.

بله باتوجه به زبان انتخابی باید مدارک معتبری برای اثبات تسلط به زبان پرتغالی یا انگلیسی را به دانشگاه ارائه کنید.

جهت کسب اطلاع بیش تر در رابطه با تحصیل رشته حقوق در پرتغال با مشاورین شرکت مهاجرتی رجبی در دفاتر غرب و مرکزی تهران و یا دفتر شیراز در تماس باشید. ضمنا مقاله مهاجرت به پرتغال را نیز مطالعه نموده تا انواع روش های قانونی و مزایا و ویژگی های آنان را دقیق و با اطلاعاتی به روز بشناسید.

5/5 - (1 امتیاز)

2 دیدگاه در “تحصیل رشته حقوق در پرتغال

 1. محمد صالحی پور گفت:

  درود.
  در خصوص معادلسازی مدرک دانشگاه حقوق ایران در پرتغال توضیحی داده نشده. واینکه آیا یک ایرانی تنهاباگرفتن مدرک دکترای حقوق در پرتغال میتواند در ازمون کانون وکلای پرتغال شرکت کند ووکیل شودنیز مطلبی گفته نشده

  1. مشاور روش های مهاجرتی گفت:

   با سلام

   بعد از تکمیل دکتری در این کشور باید درازمونهای مربوطه شرکت کنید و مشغول بکار شوید.

   با تشکر از سوال شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *