بهترین دانشگاه های آلمان

بهترین دانشگاه های آلمان

بهترین دانشگاه های آلمان راه را  برای تحصیل در برترین دانشگاه های دنیا و ساختن آینده ای درخشان باز می کنند ، چراکه مدارک معتبر دانشگاه های آلمان در رزومه شما خواهد درخشید.

قرار گرفتن در رتبه چهارم پذیرش دانشجویان خارجی پس از کشورهایی همچون آمریکا ، انگلیس و استرالیا نشان از رتبه و جایگاه علمی کشور آلمان دارد که با استفاده از به روزترین متدهای آموزشی بهترین امکانات تحصیلی را در اختیار دانشجویان قرار می دهد.

اولین گام تحصیل در کشورهای خارجی همچون آلمان انتخاب دانشگاه و شناخت مراکز آموزشی این کشور است از این رو در این مقاله کارشناسان شرکت مهاجرتی رجبی به شماره ثبت ۵۶۲۰۵۱ ( موسسه حقوقی رجبی ثبت ۴۰۴۵۱ ) به بررسی بهترین دانشگاه های آلمان پرداخته اند تا شما عزیزان بتوانید به بهترین انتخاب ممکن در رشته تحصیلی تان دست یابید.

کشور آلمان بیش از 370 مرکز آموزشی را در خود جای داده که در 165 منطقه این کشور واقع شده اند و در آنها بیش از ۱۳۵۰۰ رشته در زمینه های علمی و پژوهشی به دانشجویان تدریس می شود.

مراکز آموزش عالی این کشور هر یک در حیطه ای مشخص فعالیت دارند و برخی از رشته ها تنها به دانشجویان بومی این کشور اختصاص دارد.

فرصت تحصیل در بهترین دانشگاه های آلمان

تحصیل در بهترین دانشگاه های آلمان به دو صورت تحصیل رایگان و پرداخت شهریه در دانشگاه های دولتی و خصوصی صورت میگیرد.

کیفیت آموزش ، هزینه های مناسب زندگی و امکان استخدام پس از پایان تحصیلات و زندگی با سطح رفاه مناسب همه از جمله شرایط تحصیل در آلمان است ، تحصیل به زبان آلمانی در این کشور بسیار آسانتر صورت می گیرد اگرچه فرصت تحصیل به زبان انگلیسی نیز وجود دارد.

از عمده ترین دلایل انتخاب آلمان به عنوان مقصد تحصیلی امکان تحصیل با هزینه بسیار پایین یا به صورت رایگان است این مورد در خصوص تحصیل در فرانسه هم صادق است که جزییات آن را در مقاله ای در همین وب سایت می توانید مطالعه کنید.

دانشگاه ها این شانس را به دانشجویان خارجی می دهند تا بتوانند با پرداخت حداقل شهریه و یا دریافت بورسیه در رشته و مقطع دلخواه خود به پذیرش برسند البته در دانشگاه هایی که دانشجویان نیاز به پرداخت شهریه دارند هزینه ای برابر با دانشجویان آلمانی را پرداخت می کنند.

به طور کلی تحصیلات دانشگاهی در دانشگاه های آلمان برای دانشجویان بین المللی را می توان به سه دسته تقسیم نمود که در ادامه به آنها می پردازیم.

بهترین دانشگاه های آلمان

انواع دانشگاه ها در آلمان

دسته اول که همان نام دانشگاه را برای آن ها بر می گزینیم ، روش های علمی و دانش تئوری را به دانشجویان خود آموزش می دهند و رشته هایی در شاخه های پزشکی و سلامت ، علوم طبیعی ، مدیریت و علوم اجتماعی مانند فیزیک ، ریاضیات ، شیمی ، حقوق ، پزشکی و … را در مقاطع لیسانس ، فوق لیسانس و دکترا برای متقاضیان تحصیل در کشور آلمان در نظر می گیرند.

دسته دوم که به دانشگاه های آموزش عالی حرفه ای ( Fachhochschule ) معروف هستند ، برای آن دسته از دانشجویانی مناسب است که در کنار تحصیل نظری ، به دنبال کسب تجربه به طور کار عملی نیز هستند.

ورود به بازار کار برای این دسته از دانشجویان بسیار راحت تر از دانشجویان دانشگاه های نظری ست هرچند تفاوتی در مدارک صادره این دانشگاه ها با سایر دانشگاه های کشور آلمان نیست.

دسته سوم از دانشگاه های آلمان را دانشگاه های هنر ، فیلم و موسیقی می نامند که تمامی رشته های مختلف هنرهای تجسمی ، فیلم ، طراحی صنعتی ، کارگردانی ، گرافیک ، مرمت آثار تاریخی ، مد ، فشن ، موسیقی ، آواز ، ساخت قطعات موسیقی و غیره را به علاقمندان تحصیل در آلمان ارائه می دهند.

آشنایی با بهترین دانشگاه های آلمان

در حدود ۴۴ دانشگاه آلمان در لیست بهترین دانشگاه های دنیا قرار دارند که در ادامه به اختصار نگاهی به برترین آنها خواهیم داشت ، هر یک از این دانشگاه ها شرایط متفاوتی را در جذب دانشجو دارند ، اما به طور کلی استعداد ، توانایی هنری بالا ، نمونه کارهای انجام شده و شرکت در مصاحبه های ورودی از شرایط ورود است ، در مقاله تحصیل در آلمان به طور کامل این گونه موارد را شرح داده ایم ، مطالعه آن مقاله را نیز اکیداً به شما توصیه می کنیم.

آشنایی با بهترین دانشگاه های آلمان

دانشگاه فریه برلین آلمان

دانشگاه فریه یکی از بهترین دانشگاه ها برای تحصیل در آلمان و بزرگترین مرکز تحقیقاتی در برلین آلمان است که به صورت شگفت انگیزی نزدیک به یک سوم دانشجویان خود را از میان دانشجویان بین المللی انتخاب می کند و هر ساله در فهرست QS جزو صد دانشگاه برتر جهان قرار می گیرد.

رشته های هنر ، علوم انسانی و علوم اجتماعی در این دانشگاه شهرت جهانی داشته و در آمریکا ، بلژیک ، روسیه ، مصر ، چین و هندوستان با داشتن شعبه هایی فعالیت می کند و دانشجویان مستعد در این کشورها را جذب می نماید.

ده پژوهشکده فعال بخش های اصلی دانشگاه مرکزی در آلمان را تشکیل می دهند و از سال 2007 تاکنون به عنوان دانشگاه نخبه آلمان لقب گرفته است.

دانشگاه فریه یک دانشگاه دولتی بوده و با داشتن بهترین امکانات رشته های علوم پزشکی و مهندسی را به دانشجویان علاقه مند ارائه می دهد.

دانشگاه لودویگ ماکسیمیلیان مونیخ (LMU مونیخ )

این دانشگاه در سال ۱۴۷۲ تاسیس شده و برنده جایزه های نوبل زیادی در زمینه های مختلف تحصیلی شده است.
چنانچه به رزومه دانشگاه نگاهی داشته باشید متوجه خواهید شد که اشخاص بزرگی در این دانشگاه به تحصیل و تدریس مشغول بوده و هستند ، این دانشگاه که در قلب مونیخ قرار گرفته برای برخی از رشته ها آزمون ورودی برگزار می کند.

تقریبا تمام رشته ها در این دانشگاه به زبان آلمانی ارائه می گردد البته فرصت تحصیل به زبان انگلیسی در برخی از رشته ها به صورت محدود وجود دارد و داشتن مدرک زبان آلمانی برای ورود به این دانشگاه را فراموش نکنید.

این دانشگاه دو بار در سال دانشجویان متقاضی ورود به رشته های مختلف را می پذیرد و در اغلب رشته ها داوطلبان از طریق یک مصاحبه حضوری محک زده می شوند.

دانشگاه فنی مونیخ ( TUM )

این دانشگاه یکی از بهترین دانشگاه های آلمان است که رتبه ۵۳ را در میان دانشگاه های دنیا دارد و در حدود ۲۰% دانشجویان آن بین المللی هستند ، جایزه نوبل در زمینه های مختلف علمی نشان از اعتبار علمی این دانشگاه دارد.

دانشگاه فنی مونیخ

رشته های فنی و مهندسی در دانشگاه فنی مونیخ به بهترین نحو ارائه می شوند و در ابتدا تنها در این رشته ها فعالیت می کرد و به مرور زمان رشته های دیگر را نیز اضافه کرد و در حال حاضر بیش از ۱۲ دانشکده متفاوت دارد.

این دانشگاه با بهترین دانشگاه های دنیا در ارتباط است و تمام متدهای آموزشی خود را مطابق با آنها پیش می برد ، از زمان تاسیس خود در سال 1868 در صدر نوآوری قرار داشته و بسیاری از دانشمندان ، معماران ، مهندسان و کارآفرینان مهم اروپا در این دانشگاه تحصیل کرده اند.

دانشگاه هومبولت برلین آلمان

دانشگاه هومبلت به دلیل روش های تحصیلی و متدهای آموزشی خود به عنوان دانشگاهی منحصر به فرد شناخته می شود و تحقیقات و آموزش در این دانشگاه توسط اساتید و پژوهشگران بومی صورت می پذیرد.

در حدود 10 درصد دانشجویان این دانشگاه را متقاضیان بین المللی تشکیل می دهند و همچنین این دانشگاه یکی از بهترین های اروپا در زمینه هنر و علوم انسانی است.

کتابخانه این دانشگاه یکی از بهترین و قدیمی ترین کتابخانه ها در کل کشور است و هر ساله بالغ بر 30 هزار دانشجو در آن تحصیل می کنند.

دانشگاه هومبولت که طبق آخرین رتبه بندی توانسته در میان صد دانشگاه برتر جهان قرار گیرد برای افراد علاقه مند به تحقیقات علمی مناسب ترین گزینه است.

دانشگاه هایدلبرگ آلمان

دانشگاه هایدلبرگ قدیمی ترین دانشگاه در کشور آلمان است که بیش از ۱۰۰ رشته تحصیلی در تمامی مقاطع را ارائه می دهد ، بیش از ۲۰% دانشجویان این دانشگاه از نقاط مختلف دنیا هستند.

این دانشگاه به نوآوری در زمینه های مختلف شهرت دارد ، یک دانشگاه دولتی بوده و فلسفه ، الهیات ، حقوق و پزشکی از اولین رشته های این دانشگاه بوده اند.

دانشگاه هایدلبرگ که همیشه در بین 50 دانشگاه برتر قرار می گیرد می کوشد تا دانشجویان دوره دکترای خود را با بهترین امکانات و رفاه تحصیلی پذیرش نماید البته بخاطر داشته باشید که اکثر دوره های تحصیلی در این دانشگاه به زبان آلمانی ارائه می شود و دانشجویان علاقه مند به این دانشگاه باید مدرک زبان آلمانی خود را دریافت کرده و به این زبان تسلط کافی داشته باشند.

دانشگاه آخن آلمان

این دانشگاه که در سال ۱۸۷۰ تاسیس شده ، در شهر آخن غربی ترین شهر آلمان قرار گرفته و در شاخه علوم طبیعی و مهندسی مشهور است.

دانشگاه آخن آلمان

دانشگاه آخن موفق به اخذ ۵ جایزه نوبل در علوم مختلف شده و ارتباط زیاد با صنعت موجب گشته تا سرمایه های زیادی به سمت این دانشگاه برای پژوهش های علمی روانه شود.

دانشگاه آخن که در میان ده دانشگاه برتر آلمان قرار دارد ، بیش از ۱۴۴ رشته تحصیلی را به دانشجویان داخلی و خارجی ارائه می دهد . تحصیل به دو زبان آلمانی و انگلیسی در این دانشگاه امکان پذیر است.

دانشگاه بین‌المللی شیلر آلمان

دانشگاه شیلر با داشتن پردیس های متعدد در اروپا و آمریکا یک دانشگاه بین المللی به معنای واقعی ست که قدیمی ترین پردیس خود را در هایدلبرگ آلمان دارد و در ابتدا هدف آن فراهم نمودن دانشگاهی برای دانشجویان آمریکایی در آلمان بود.

از این رو سیستم تحصیلی آن کاملا مطابق با ایالات متحده آمریکا بوده و مدرک آن نیز در این کشور پذیرفته شده می باشد.

یکی از ویژگی های مثبت پذیرش در دانشگاه بین المللی شیلر فرصت تحصیل به زبان انگلیسی در اکثر رشته ها و دوره های آموزشی ست.

دانشگاه فرانکفورت آلمان

این دانشگاه که با الهام از شاعر بزرگ آلمانی گوته نامگذاری شده بودجه قابل توجهی را برای جذب دانشجویان خارجی در نظر گرفته است.

رشته های پزشکی ، فیزیک ، اقتصاد و تجارت این دانشگاه شهرت جهانی دارد و اساتید زیادی در این رشته ها موفق به اخذ جایزه نوبل شده اند . دانشجویان از بیش از 125 کشور در این دانشگاه به تحصیل مشغول هستند.

دانشگاه کلن آلمان

ششمین دانشگاهی که در اروپای مرکزی تاسیس شده دانشگاه کلن آلمان است ، تاسیس این دانشگاه به سال 1388 میلادی باز می گردد و اکنون یکی از بزرگترین مراکز آموزش عالی در آلمان به شمار می رود.

امروز امکان تحصیل در بیش از 200 رشته تحصیلی در این دانشگاه وجود دارد ، رتبه جهانی این دانشگاه همواره در حدود 300 تا 350 بوده است.

دانشگاه های دولتی آلمان

دانشگاه های دولتی آلمان گزینه اول شانس تحصیل به صورت رایگان هستند که امکان دسترسی به آموزش عالی را برای دانشجویان از تمامی نقاط دنیا فراهم می سازند.

دانشگاه های دولتی آلمان

آلمان می خواهد تمامی افراد با استعداد و باهوش در حوزه های مختلف را به سکونت و کار در خود تشویق کند از این رو می کوشد تا شرایط لازم را برای آنها فراهم سازد که امکان تحصیل به صورت رایگان یکی از آنهاست.

دانشگاه های دولتی بدون هزینه هستند و تنها شرط ورود داشتن مدرک زبان آلمانی و در برخی موارد قبولی در آزمون ورودی ست . از جمله برخی از دانشگاه های رایگان در آلمان به شرح زیر است:

 • دانشگاه دولتی برلین
 • دانشگاه فرانکفورت
 • دانشگاه هومبولت برلین
 • دانشگاه بین الملللی برمن
 • دانشگاه یوهانس گوتنبرگ
 • دانشگاه آگسبورگ
 • دانشگاه بامبرگ
 • دانشگاه بایروت
 • دانشگاه دورتموند
 • ئانشگاه کاسل
 • دانشگاه کلن
 • دانشگاه روستوک
 • دانشگاه اشتوتگارت
 • دانشگاه ماربورگ
 • دانشگاه اولدنبورگ
 • دانشگاه کنستانس

اسامی نام برده برخی از دانشگاه های دولتی آلمان هستند که دانشجویان بای انتخاب آگاهانه و اقدام به روش های صحیح می توانند با پرداخت حداقل شهریه به پذیرش برسند.

دانشگاه های خصوصی آلمان

در هر سه دسته اشاره شده در انواع دانشگاه های آلمان ، دانشگاه های خصوصی نیز وجود دارند که با شهریه ای بین ۳۵۰۰ تا ۱۰۰۰۰ یورو در سال ، هدف تحصیلی دانشجویان زیادی از دیگر کشورها می باشند.

دانشگاه هایی که با ساختارهای بین المللی و بالا بودن کیفیت آموزشی سعی در برقراری ارتباط بین فارغ التحصیلان و کارفرمایان بازار کار هستند تا دانشجویان بعد از فارغ التحصیلی راحت تر وارد بازار کار شوند.

در همین راستا این دانشگاه ها علاوه بر بررسی معلومات علمی متقاضی ، توجه بسیاری به قابلیت های فردی و تعهد کاری دانشجو دارند لذا شرایط ورود به این مدارس عالی در ایالات های مختلف ، متفاوت است و به متقاضیان توصیه می شود حتماً قبل از هرگونه اقدامی ، از شرایط دانشگاه ها اطلاعات کافی را کسب نمایند.

آنچه که در مورد دانشگاه های خصوصی آلمان اهمیت دارد ، توجه به مورد تائید بودن این دانشگاه ها توسط دولت آلمان است.

موسسه های آموزش عالی خصوصی آلمان باید در فهرست کنفرانس رئیسان دانشگاهی وجود داشته باشد در غیر این صورت مورد تائید نظام آموزش عالی آلمان نیستند.

نظام آموزشی رایگان در آلمان

نظام آموزشی دانشگاه های رایگان در آلمان به نحوی ست که دولت با اختصاص بودجه های کلان به دنبال قوی ساختن هرچه بیشتر دانشگاه ها و مراکز آموزشی ست.

تحصیل در این کشور علاوه بر رایگان بودن امکان اقامت دائم و زندگی در یکی از بهترین کشورهای اروپا را برای شما فراهم می سازد ، دانشجویان می توانند پس از اتمام تحصیلات خود می توانند در بازار کار شغلی مناسب بیابند.

از جمله دانشگاه های دولتی که می توانید شانس خود را برای تحصیل با پرداخت حداقل شهریه امتحان کنید دانشگاه های لودویگ ماکسلمینز مونیخ ، دانشگاه هامبورگ . مدرسه رسانه هامبورگ است.

شهر هامبورگ از مهم ترین شهرهای اروپا و کشور آلمان است که بهترین دانشگاه های اروپا در آن قرار گرفته اند ، دانشگاه هامبورگ شامل دانشکده های مهمی همچون حقوق ، پزشکی ، مدیریت ، کسب و کار و روانشناسی است که پذیرای دانشجویان بین المللی از سایر کشورهاست.

در رابطه با کسب اطلاعات در رابطه مکان این مراکز می توانید به سایت موسسه تبادلات دانشگاهی کشور آلمان موسوم به DAAD مراجعه نمائید و بررسی دقیق تری داشته باشید.

نقش زبان آلمانی در شهریه دانشگاه ها

همانگونه که در مطالب مرتبط با هر دانشگاه خواندید ، زبان تحصیل در دانشگاه های آلمان دو زبان آلمانی و انگلیسی ست که با توجه به شرایط دانشجو امکان انتخاب هر کدام از آنها وجود دارد.

اما زبان انتخابی در هنگام تحصیل از مهم ترین عوامل موثر در پرداخت شهریه دانشگاه نیز است و دانشجویانی که به دنبال تحصیل به صورت رایگان هستند باید زبان آلمانی را انتخاب کنند.

البته عوامل دیگری مانند مقطع تحصیلی نیز می تواند معافیت از پرداخت شهریه را به همراه داشته باشد به عنوان مثال دانشجویان دوره دکترا با دریافت بورس تحصیلی از شهریه معاف خواهند بود حتی اگر به زبان انگلیسی در دانشگاه پذیرفته شوند.

سوالات بهترین دانشگاه های آلمان

کارشناسان شرکت مهاجرتی رجبی به شماره ثبت ۵۶۲۰۵۱ ( موسسه حقوقی رجبی ثبت ۴۰۴۵۱ ) بر اساس پرسش هایی که بیشتر پاسخ داده اند لیست سوال و جواب های زیر را آماده کرده اند ، در صورتیکه پرسش یا ابهامی در خصوص تحصیل در آلمان دارید می توانید از قسمت دیدگاه ها استفاده نموده و سوال خود را بپرسید.

آیا در دانشگاه های آلمان هزینه تحصیل برای دانشجویان بین المللی و بومی یکسان است ؟

بله ، دانشگاه آلمان در صورتی که از شما شهریه بگیرند ، هزینه ای برابر با دانشجویان بومی کشور خودشان را از شما دریافت خواهد نمود.

برای ورود به دانشگاه های آلمان چه شرایطی باید داشت ؟

به طور کلی استعداد ، توانایی علمی یا هنری بالا ، نمونه کارهای انجام شده و شرکت در مصاحبه های ورودی از شرایط ورود به دانشگاه های آلمان است.

می خواهم در رشته های مهندسی در آلمان تحصیل کنم ، چه دانشگاهی را پیشنهاد می دهید ؟

رشته های فنی و مهندسی در دانشگاه مونیبه بهترین نحو ارائه می شود ، این دانشگاه بارها جایزه نوبل در زمینه های مهندسی را دریافت کرده است.

برای تحصیل مقطع دکترا کدام یک از دانشگاه های آلمان را انتخاب کنم ؟

دانشگاه هایدلبرگ که همیشه در بین 50 دانشگاه برتر قرار دارد برای دانشجویان دوره دکترای بهترین امکانات و رفاه تحصیلی پرا فراهم کرده است ، البته تحصیل دکترا در این دانشگاه به زبان آلمانی ارائه می شود.

آیا امکان تحصیل رایگان در آلمان وجود دارد ؟

بله ، دانشگاه های دولتی بدون هزینه هستند و تنها شرط ورود داشتن مدرک زبان آلمانی و در برخی موارد قبولی در آزمون ورودی ست.

موسسه مهاجرتی رجبی با داشتن تجربه و سابقه منحصر بفرد در انجام کلیه امور مرتبط با دانشجویان بین المللی در کلیه کشورهای جهان آماده پاسخگویی به سوالات و راهنمایی شما عزیزان در رابطه با بهترین دانشگاه های آلمان می باشد می توانید در این خصوص با کارشناسان ما در دفاتر تهران و شیراز در ارتباط باشید همچنین می توانید مقالات به روز سایت را مطالعه و مقایسه کنید ، برای شروع ، مقاله جامع و کامل تحصیل در خارج از کشور را بخوانید.

Rate this post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

فهرست مطالب
خانه