تحصیل آلمان بهتر است یا اتریش

تحصیل آلمان بهتر است یا اتریش

دو کشور آلمان و اتریش ، دارای شرایط بسیار مشابهی برای تحصیل در خارج از کشور می باشند . بسیاری از دانشجویان از ما می خواهند که بین این دو کشور یکی را برای تحصیل به آنها پیشنهاد بدهیم . بر همین اساس تصمیم گرفتیم با ارائه مقاله ای با عنوان تحصیل آلمان بهتر است یا اتریش این دو کشور را از برخی جهات مقایسه نموده و تفاوت های آنها را برای شما بیان کنیم . برای کسب اطلاعات بیشتر با همکاران موسسه حقوقی وکلای مهر آفرین رجبی ، تماس بگیرید .

کشورهای آلمان و اتریش در همسایگی هم در اروپای مرکزی قرار گرفته اند . پایتخت آلمان برلین و پایتخت کشور اتریش وین است . اینها هر دو از شهرهای بزرگ و مطرح اروپا و جهان هستند . جمعیت آلمان در حدود 80 میلیون نفر است در حالیکه جمعیت اتریش فقط 8 میلیون نفر است . زبان رسمی هر دو کشور زبان آلمانی می باشد .

شرایط تحصیل آلمان بهتر است یا اتریش

شرایط نظام آموزشی هر دو کشور تقریبا یکسان می باشد ، اما آنچه این دو را از هم متمایز می کند ، بحث جمعیت دانشجویان و تعداد دانشگاه ها می باشد . جمعیت اتریش یک دهم آلمان و تعداد دانشگاه های آن نیز بسیار کمتر از آلمان است .

با این حساب ، دانشجویانی که مایل به تحصیل در اروپا به زبان انگلیسی هستند ، در کشور آلمان نسبت به اتریش ، گزینه های بیشتری برای انتخاب خواهند داشت .

بحث محدودیت سنی که خصوصا برای متقاضیان مهاجرت تحصیلی اهمیت ویژه دارد ، در کشور اتریش برای متقاضیان بین المللی مطرح نمی باشد ، در صورتیکه در آلمان متقاضیان نمی توانند با هر سنی وارد دانشگاه شوند .

دانشگاه های آلمان اغلب مدارک تمامی دانشگاه های ایران را می پذیرند در حالیکه در اتریش معمولا مدارک دانشگاه آزاد اسلامی ایران به سختی پذیرفته می شود .

البته تعدادی از دانشگاه های آلمان هم ممکن است برخی از مدارک ایران را نپذیرند . بنابراین مدرک متقاضی از عواملی است که تعیین می کند تحصیل آلمان بهتر است یا اتریش .

مقایسه رنکینگ دانشگاه های آلمان و اتریش

اتریش دارای دانشگاه های خیلی کمتری است اما تقریبا میشود گفت که همگی از رتبه جهانی خوبی برخوردار هستند . در حالیکه در آلمان تعداد دانشگاه ها خیلی زیاد است و جستجوی یک دانشگاه با رتبه بالا که با شرایط متقاضی مطابقت داشته باشد ، دشوارتر از جستجو در مورد دانشگاه های اتریش است .

دانشگاه های آلمان بهترین گزینه ها برای تحصیل مهندسی در اروپا هستند . زیرا آلمان صنعتی ترین کشور اروپاست و شرایط مهاجرت تحصیلی به آلمان برای دانشجویان فنی مهندسی نسبت به کشور اتریش به مراتب ایده آل تر می باشد .

شرایط پذیرش دانشگاه های دارای رتبه جهانی بالا در آلمان به مراتب سخت تر از دانشگاه های اتریش می باشد . در آلمان متقاضی باید نمره آیلتس نزدیک به 6.5 و یا زبان آلمانی در سطح B2 را برای پذیرش ارائه کنند در صورتی که در اتریش اغلب دانشگاه ها شرایط راحت تری برای پذیرش اعمال می کنند .

مقایسه رنکینگ دانشگاه های آلمان و اتریش

بنابراین در پاسخ سوال تحصیل آلمان بهتر است یا اتریش باید بگوییم به نظر میرسد برای افرادی که به دلایل مختلف نمی توانند این مدارک را تهیه کنند ، کشور اتریش برای تحصیل مناسب تر خواهد بود .

مقایسه سطح زندگی و اقتصاد در دو کشور آلمان و اتریش

به طور کلی ، کشور آلمان به خاطر سرمایه گذاری های حساب شده ای که در بخش نیروی کار متخصص انجام داده است ، از شرایط اقتصادی خوبی برخوردار است .

کشور اتریش هم از رفاه اجتماعی خوبی برخوردار است اما ، اتریش کشوری کوچک است که تمامی مدرنیته و امکانات آن در پایتخت متمرکز شده است .

در حالیکه آلمان علاوه بر برلین ( پایتخت ) دارای چندین شهر بزرگ است که همگی از امکانات علمی صنعتی بالا برخوردار بوده و دارای اقتصاد پویایی هستند .

کشور اتریش کمترین نرخ بیکاری در کل قاره اروپا را به خود اختصاص داده است . در پاسخ به این سوال تحصیل آلمان بهتر است یا اتریش و بررسی دو کشور از نقطه نظر اقتصاد و رفاه اجتماعی باید بگوییم هر دو تقریبا در یک سطح هستند . این دو کشور در کنار هم نسبت به کشورهای حوزه اسکاندیناوی مانند نروژ ، از اقتصاد قوی و آب و هوای بهتری برخوردار هستند .

گرایش دانشجویان آلمانی به تحصیل در اتریش

برخی از دانشکده های دانشگاه مرزی اتریش ، اعلام کرده است که جمعیتی از دانشجویان آلمانی ( 12 درصد ) ، برای موضوعاتی مانند پزشکی و روانشناسی در این دانشگاه ثبت نام کرده اند .

به گفته آژانس مطبوعاتی اتریش ، این میزان برآوردی از تعداد دانشجویان آلمانی است که در حال حاضر در دانشگاه های اتریش ثبت نام کرده اند .

این رقم در سالهای اخیر افزایش یافته است و اتریش دومین کشور پرطرفدار دانشجویان آلمانی است که تحصیلات خود را در تمام سطوح و یا حداقل بخشی از آن در خارج از کشور مطالعه می کنند .

آلمانی ها 5٪ از کل دانشجویان اتریش را تشکیل می دهند ، این افزایش در 12٪ در شهر هایی مانند سالزبورگ که نزدیک مرز آلمان هستند بیشتر است .

این پدیده مهاجرت چیز جدیدی نیست و می توان از آن به عنوان مدرکی ارزیابی اینکه تحصیل آلمان بهتر است یا اتریش ، استفاده کرد . سالهاست که اتریش از دانشجویان آلمانی که از « مقررات مختلف » موجود در نظام دانشگاهی کشورشان فرار می کنند ، استقبال می کند . رشته هایی مانند پزشکی و روانشناسی ، که نیازی به امتحان ورودی در اتریش ندارند ، محبوب ترین انتخاب دانشجویان آلمانی است .

مقایسه اتریش و آلمان از زبان دانشجویان

یکی از دانشجویان مهاجر آلمانی که در دانشگاه اتریش مشغول به تحصیل پزشکی است بیان می کند که : ” در اتریش، شما می توانید هر چیزی که می خواهید مطالعه کنید ، در صورتیکه در آلمان ، تنها دانشجویان با بالاترین نمرات می توانند دوره های محبوب تر را انتخاب کنند .”

مقایسه اتریش و آلمان از زبان دانشجویان

این فقط موضوعاتی مانند پزشکی و روانشناسی نیست که دانشجویان خارجی را جذب کنند ؛ مطالعات ارتباطی ، علوم سیاسی ، آموزش و پرورش و حقوق نیز محبوب هستند .

دانشجوی دیگری با رضایت از تحصیل رشته حقوق در اتریش می گوید : ” در آلمان ، شما باید برای تبدیل شدن به یک وکیل دو مرحله امتحانات دولتی را پشت سر بگذارید ، اولین بار پس از اتمام تحصیلات و دوم هنگامی که شما دوره دوساله خود را به اتمام رسانده اید .

در حالی که در اتریش ، پس از مطالعه هر موضوع ، شما یک بار ارزیابی می شوید و این به نظر من کاربردی تر است » ، پس با وجود امتحانات زیاد به راحتی می توان تصمیم گرفت که تحصیل آلمان بهتر است یا اتریش .

صدور ویزای تحصیلی آلمان و اتریش برای ایرانیان

با توجه به اینکه آلمان در سال 2019 هم پس از کشور کانادا مهاجر پذیرترین کشور جهان شناخته شده است ، بنابراین طبیعی به نظر می رسد که به دلیل شلوغی و ازدحام بیش از حد شرایط صدور ویزای دانشجویی آلمان نسبت به ویزای تحصیلی اتریش ، سخت تر باشد .

نوبت دهی های سفارت اتریش در تهران به مراتب قابل دسترس تر از سفارت آلمان است . اخیرا تقاضای دانشجویان برای درخواست صدور ویزای دوره زبان در آلمان هم از دیگر دلایل شلوغی سفارت آلمان می باشد .

این کشورها از لحاظ شرایط تحصیل شباهت زیادی با هم دارند ، هر دو سیستم آموزشی اروپا را به بهترین نحو در آموزش و پرورش خود عملی کرده اند و هر دو از شرایط تحصیل رایگان برخوردار هستند .

در ادامه این مقاله با مطالعه و بررسی نکات مهم ، درباره اینکه ، تحصیل آلمان بهتر است یا اتریش یک نتیجه گیری کلی به دست می آوریم .

تحصیل رایگان در اتریش و آلمان

اگر چه نزدیکی جغرافیایی و اشتراک زبان بین دو کشور ، ورود دانشجویان آلمانی به کشور آلپ کوچک را تسهیل کرده است ، از آغاز سال تحصیلی 2009 تا 2010 ، لغو هزینه های تحصیل ، در ماه مارس به قانون اعمال شد و بر اساس آن تحصیل برای شهروندان اتریش و اتحادیه اروپا 363 یورو (3326 پوند) در هر ترم به دست آمد . در ماه سپتامبر این مبلغ به مبلغ 16 یورو در سال کاهش یافت .

تحصیل رایگان در اتریش و آلمان

در حقیقت دانشگاه های اتریش از این که از علاقه زیادی برخوردار باشند ، هراس دارند زیرا می ترسند که فضای کافی برای پذیرش تمام متقاضیان وجود نداشته باشد .

مالیات دهندگان اتریش نیز انتقاد سریعی می کنند و از پرداخت هزینه تحصیل دانشجویان خارجی شکایت دارند . این مشکلات در آلمان هم وجود دارد اما به اندازه اتریش به چشم نمی آید .

هزینه تحصیل در آلمان

یکی از سخت ترین شرایط اخذ ویزای تحصیلی آلمان ، باز کردن حساب بانکی در آلمان و بلوکه شدن این حساب می باشد . بدین معنا که دانشجویان در حدود 8 تا 10 هزار یورو را در بانک آلمانی سپرده گذاری می کنند و این حساب تا پایان تحصیلات مسدود است و دانشجو قادر به برداشت آن نیست . فقط هزینه های هر ترم تحصیلی دانشگاه به طور خودکار از آن کم می شود . کشور اتریش این شرایط را ندارد .

در این مقاله تلاش ما بر ارائه مطالب مفیدی درباره شرایط تحصیل در آلمان و اتریش بوده است . امیدواریم که توانسته باشیم نکات کلیدی را به خوبی خدمت شما توضیح بدهیم . برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص اینکه که تحصیل آلمان بهتر است یا اتریش با کارشناسان مجرب و برجسته ما در موسسه مهر آفرین رجبی تماس بگیرید . مشاورین ما در دفاتر تهران و شیراز در تایم کاری پاسخگوی شما عزیزان خواهند بود . از اینکه موسسه ما را به عنوان موسسه حقوقی معتمد خودتان انتخاب می کنید ، از شما سپاسگزاریم .

Rate this post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

فهرست مطالب
خانه