مقایسه تحصیل فوق لیسانس در آلمان و انگلیس

مقایسه تحصیل فوق لیسانس در آلمان و انگلیس

انتخاب میان کشورهای اروپایی برای بسیاری از دانشجویان علاقه مند به تحصیل در این قاره یک چالش بزرگ و مهم است . وجود دانشگاه های ایده آل در اکثر کشورهای این قاره از اصلی ترین دلایل تردید دانشجو در انتخاب مقصد است . اگر به دنبال تحصیل در دوره فوق لیسانس هستید و می خواهید شرایط تحصیل در آلمان و انگلستان را بدانید در مقاله زیر با ما همراه باشید . موسسه حقوقی وکلای مهر آفرین رجبی با مقایسه تحصیل فوق لیسانس در آلمان و انگلیس در انتخاب بهترین مقصد شما را یاری خواهد نمود .

مقایسه تحصیل فوق لیسانس در آلمان و انگلیس به دلیل سطح بالای آموزش در هر دو کشور دانشجو را به سیستم تحصیلی بین المللی وارد نموده و ضمن بهره مندی از تمامی امکانات دوران فراموش نشدنی را برای وی رقم خواهد زد .

اما هر دو کشور انگلیس یا آلمان دارای تفاوت ها ، مزیت ها و شاید معایبی نسبت به یکدیگر هستند که نسبت به شرایط فرد متغیر بوده و هر دانشجو باید با علم کامل بر تمامی آنها اقدام به پذیرش در دانشگاه نماید . در ادامه تحصیل فوق لیسانس در هر دو کشور را به طور جداگانه بررسی می کنیم تا تصمیم گیری برای شما آسانتر گردد .

تحصیل فوق لیسانس در انگلیس

دانشگاه های کشور انگلیس همواره جزو ده دانشگاه برتر دنیا شمرده شده و فارغ التحصیلی از آنها آرزوی هر دانشجویی در اقصی نقاط جهان است . تدریس در تمامی دانشگاه های انگلیس به زبان انگلیسی بوده و دانشجویان موظف به تسلط کافی به این زبان در هنگام پذیرش هستند .

دانشجویان باید قبل از هرگونه اقدام ابتدا مدرک بین المللی زبان را ( آیلتس با حداقل نمره 6.5 ) اخذ نموده و سپس در هنگام ارسال درخواست آن را به سایر مدارک الصاق کنند . تسلط به زبان انگلیسی در زمان مصاحبه یکی از فاکتورهای مهم جلب نظر اساتید نسبت به دریافت پذیرش است .

تحصیل در انگلستان در مقطع فوق لیسانس به مدت 12 ماه یا یک سال است که گاها تا دو سال نیز به طول می انجامد و با توجه به شرایط دانشجو به صورت فول تایم یا پاره وقت قابل سپری خواهد بود . تحصیل در برخی از رشته ها در دانشگاه های انگلستان همراه با آزمون ورودی بوده و دانشجویان باید منابع آزمون را به خوبی مطالعه کنند ، این یکی از نکاتی است که در بررسی مقایسه تحصیل فوق لیسانس در آلمان و انگلیس مشخص شده است .

تحصیل فوق لیسانس در انگلیس

هزینه تحصیل فوق لیسانس در انگلیس

دانشگاه های انگلستان یکی از گرانترین دانشگاه ها در سطح اروپا و جهان شناخته می شوند و تحصیل در آنها نیاز به تمکن مالی کافی دارد . تحصیل در دوره فوق لیسانس در صورتی که دانشجو موظف به پرداخت شهریه باشد به طور میانگین 15000 پوند در سال خواهد بود .

این مقدار برای شهروندان این کشور کمتر بوده و البته با توجه به دانشگاه نیز تغییر می یابد . اعتبار دانشگاه و رشته تحصیلی انتخابی مهم ترین عامل در تعیین میزان شهریه هستند . دانشجویان اجازه کار در هفته به مدت 30 ساعت را نیز دارند که تنها پاسخگوی بخش کوچکی از هزینه های تحصیل در انگلستان است .

بورس تحصیلی در انگلیس

مقایسه تحصیل فوق لیسانس در آلمان و انگلیس را بررسی می کنیم . دانشگاه های کشور انگلیس به دانشجویانی که دارای رزومه تحصیلی قوی در رشته خود هستند اما توانایی پرداخت شهریه دانشگاه را ندارند بورس تحصیلی اعطا می کند . این بورس ها انواع مختلفی دارد که برای اطلاع دقیق از آنها باید شرایط دانشگاه مورد نظر را بررسی نمود . البته بورس های تحصیلی بیشتر به مقطع دکترا اختصاص دارد اما با تلاش می توان به یکی از بهترین شان دست یافت .

دوره فوق لیسانس در دانشگاه های انگلستان در مدت زمان کمتر اما با هزینه بیشتر همراه است و دانشجویان تقریبا کل دوره را به تحقیق در رابطه با موضوع انتخابی خود پرداخته و در نهایت با دفاع از پایان نامه خود فارغ التحصیل خواهند شد .

در صورتی که دانشجویان قصد تغییر رشته در مقطع فوق لیسانس را دارند باید یک دوره پری مستر ( Pre-Master ) را سپری کرده و سپس وارد رشته تحصیلی شوند . مدارک دانشگاه های انگلستان به عنوان MA یا MSc ارزیابی می شوند .

تحصیل فوق لیسانس در آلمان

آلمان به عنوان یکی از ابر قدرت های اقتصادی و سیاسی در اروپا یکی از مقاصد اصلی دانشجویان در جهان است و با داشتن بیشترین جمعیت در میان کشورهای اروپایی در حوزه آموزش و تحصیل در میان برترین های جهان خود را به اثبات رسانده است .

تحصیل فوق لیسانس در آلمان نیازمند داشتن مدرک زبان آلمانی و یا انگلیسی برای دانشجویان خارجی است . دانشجویان در هنگام ثبت نام باید مدرک زبان انتخابی خود را ارائه دهند . یکی از برتری های دانشگاه های آلمان نسبت به انگلیس وجود یک زبان بیشتر در سیستم آموزشی این کشور است که راه را برای افراد آشنا با زبان آلمانی هموارتر می سازد .

پذیرش در بهترین دانشگاه های آلمان دو بار در سال انجام شده و دانشجو به مدت دو سال تحصیلی مورد آموزش قرار می گیرد . دوره فوق لیسانس در آلمان ترکیبی از کلاس درس و تحقیق و پژوهش خواهد بود . بیش از 160 رشته در دانشگاه های خصوصی و دولتی آلمان به دانشجویان داخلی و بین المللی ارائه می گردد و متقاضیان با ارائه مدرک لیسانس خود می توانند نسبت به دوره فوق لیسانس اقدام کنند .

تحصیل فوق لیسانس در آلمان

هزینه دوره فوق لیسانس در آلمان

دانشگاه های آلمان با توجه به خصوصی و دولتی بودن هزینه متفاوتی را از دانشجو دریافت می کنند اما به طور میانگین از 700 یورو در دانشگاه های دولتی تا 30000 یورو در دانشگاه های خصوصی متغیر است .

این مبلغ در مقایسه با دانشگاه های انگلستان کمتر است اما دانشجویان مدت زمان بیشتری به تحصیل مشغول هستند . در مقایسه با انگلیس دانشجویان محصل در آلمان باید مخارج تحصیل و زندگی در آلمان را یک سال بیشتر عهده دار شوند که تقریبا برابر با هزینه تحصیل در انگلستان خواهد بود .

طی بررسی مقایسه تحصیل فوق لیسانس در آلمان و انگلیس مشخص شد که شانس دریافت بورسیه تحصیلی در آلمان در دانشگاه های دولتی بیشتر از دانشگاه های خصوصی است و زبان انتخابی نیز در شهریه موثر است . تحصیل در دانشگاه های دولتی به زبان آلمانی کمترین شهریه تحصیلی را برای دانشجو به همراه دارد . مهم ترین عامل در پذیرش دانشگاه های آلمان داشتن مدرک لیسانس با معدل مناسب است .

بهترین مقصد تحصیل فوق لیسانس

با مقایسه دانشگاه های آلمان و انگلیس می توان گفت که هر کدامیک از کشورها گزینه ای برتر برای تحصیل در اروپا و جهان است و با توجه به شرایط فردی انتخاب هر کدام می تواند درست ترین گزینه ممکن باشد . کمتر دانشگاهی در جهان قادر به رقابت با دانشگاه های انگلستان است اما به دلیل وجود امکانات هزینه تحصیل نیز در آنها به مراتب بالاتر است . در مقابل نیز دانشگاه های آلمان با هزینه کمتر در بسیاری از موارد جذب بالاتری در دانشجویان بین المللی داشته اند .

با توجه به رشته تحصیلی کارشناسان موسسه مهر آفرین رجبی به شما کمک می کنند تا به صورت دقیق تر از مقایسه تحصیل فوق لیسانس در آلمان و انگلیس به نتیجه دلخواه خود رسیده و زمینه اخذ پذیرش خود را به راحتی فراهم سازید . برای کسب آگاهی بیشتر در خصوص دانشگاه های قابل تحصیل در همه کشورها با دفاتر همکار موسسه در شهرهای تهران و شیراز تماس حاصل فرمایید .

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

فهرست مطالب
خانه