تحصیل دکترا در مجارستان

تحصیل دکترا در مجارستان یکی از بهترین گزینه ها برای ادامه تحصیل در یکی از بهترین کشور های اروپایی است ، دانشگاه های مختلف با سطح علمی بالا در کنار هزینه های زندگی پایین ، مجارستان را به یکی از بهترین مقاصد برای دانشجویان تبدیل کرده است.

اگر شما نیز قصد تحصیل در مجارستان را دارید با کارشناسان شرکت مهاجرتی رجبی به شماره ثبت ۵۶۲۰۵۱ ( موسسه حقوقی رجبی ثبت ۴۰۴۵۱ ) همراه باشید.

کشور مجارستان که در مرکز اروپا قرار دارد ، همیشه مرکز تبادلات فرهنگی و فکری بوده است ، دانشگاه‌ های این کشور نیز این سنت را ادامه می‌دهند و از 650 سال تاریخ آکادمیک استفاده می‌کنند تا رویکردی مدرن و بین ‌المللی به آموزش دکترا را پایه‌گذاری کنند.

تحصیل دکترا در مجارستان زیر نظر برخی از بهترین اساتید اروپایی و با بهترین متد تدریس می شود ، همه اینها مجارستان را به مکانی عالی برای انجام تحقیقات تکمیلی تبدیل می کند.

برای تحصیل در این مقطع باید حتما در ابتدا مدارک خود را برای دانشگاه های مختلف ارسال کنید و در صورت قبولی می توانید ویزای تحصیلی مجارستان را به دست آورید ؛ همچنین در طول تحصیل دکترا در مجارستان باید استاد راهنما داشته باشید ؛ برای کسب اطلاعات بیشتر با شرکت مهاجرتی رجبی همراه باشید  و یا با مطالعه مقاله جامع تحصیل در مجارستان اطلاعات بسیار کامل و به روزی در این زمینه کسب کنید ، روش تحصیل در این کشور به زبان انگلیسی را هم در آن مقاله توضیح داده ایم.

فهرست مطالب
تحصیل دکترا در مجارستان

توصیه می کنیم در ابتدا محتوای ویدئویی مقابل که روناک ، از همکاران ما در موسسه رجبی برای شما تهیه کرده را ببینید ، در این ویدئو شما با مهمترین موضوعات این مقاله آشنا می شوید ، همچنین میتوانید پادکست ارائه شده را ذخیر کرده و بعدا گوش کنید ، مدت زمان ویدئو و پادکست 2:33 است.

پادکست تحصیل دکترا در مجارستان

نمایش ویدیو درباره تحصیل دکترا در مجارستان

شرایط تحصیل مقطع دکترا مجارستان

تحصیل دکترا در مجارستان بین 3 تا 5 سال به طول می انجامد ، همانطور که پیش از این نیز اشاره کردیم مهم ترین شرایط تحصیل مقطع دکترا مجارستان داشتن مدرک کارشناسی ارشد است ، حتما برای تحصیل در این مقطع باید حتما مدرک کارشناسی ارشد را گرفته باشید ؛ همچنین کمتر از 40 سال سن داشته باشید.

برای ورود به دانشگاه مجارستان و تحصیل دکترا در مجارستان باید آزمون ورودی بدهید که به صورت مصاحبه و بر اساس طرح پژوهشی متقاضی می باشد.

هدف از مصاحبه این است که ببینند آیا موضوع تحقیق داوطلب با مشخصات برنامه دکترا مطابقت دارد یا خیر ، آزمون تقریباً یک گفتگوی 30 دقیقه ای با رئیس دوره دکتری و سایر اساتید در مورد طرح پژوهشی ، امکان سنجی آن و مسیر تحصیلی قبلی داوطلب (انتشارات ، نتایج، تحقیقات) است ، در آزمون ورودی می توان به صورت حضوری و یا مجازی شرکت کرد.

خوب است تعداد دانشجویان بین المللی تمام وقت در دانشگاه های مجارستان از سال 2015 تا 2021 را بدانید :  

مدارک لازم تحصیل دکترا مجارستان

در اینجا اسنادی وجود دارد که ممکن است لازم باشد در طول درخواست دانشگاه خود ارسال کنید:

 •  اسکن دیپلم شما (دبیرستان ، لیسانس و فوق لیسانس)
 •  کارنامه / سوابق دوره های قبلی شما
 •  اسکن پاسپورت و/یا شناسنامه شما
 •  CV شما
 •  نمرات تست
 •  مدرک تحصیلی یا کمک مالی
 •  توصیه نامه (2 یا 3)
 •  نمونه کارها و/یا نمونه های نوشتاری
مدارک لازم تحصیل دکترا مجارستان

آزمون های زبان انگلیسی

برای تحصیل دکترا در مجارستان ، باید مدرکی دال بر مهارت زبان انگلیسی خود ارائه دهید. مدارک مورد قبول عموماً توسط دانشگاه های مجارستان عبارتند از:

 • PTE آکادمیک
 • تافل iBT
 • آیلتس آکادمیک
 • C1 Advanced یا C2 Proficiency
روش های تحصیل دکتری در مجارستان ​

PhD / Hungary

روش های تحصیل دکتری در مجارستان

باید گفت که روش های تحصیل دکتری در مجارستان به دو روش عمده تقسیم می شود:

1. PhD و DLA
2. دکتری در رشته های هنری

به جز نام و رشته های ارائه دهنده ، این دو مدرک دکترا دارای شباهت بسیار زیادی از نظر ساختاری و عملکردی هستند.

همچنین بر خلاف برخی دیگر از سیستم‌های دکترا (که صرفاً بر تحقیقات مستقل تمرکز می‌کنند) ، برنامه‌های دکتری مجارستان به دو مرحله تقسیم می‌شوند:

 1.  مرحله اول 1-2 سال طول می کشد و شامل یک برنامه درسی از واحدهای تدریس شده ، جلسات آزمایشگاهی ، سمینارها و سایر آموزش ها به ارزش 120 واحد ECTS است ؛ این طراحی شده است تا دانش دقیق موضوعی دانشگاهی را به عنوان پایه ای برای تحقیقات مستقل شما ارائه دهد.
 2.  مرحله دوم 2 تا 3 سال طول می کشد ، که در طی آن شما به عنوان یک کاندیدای دکتری کامل شناخته می شوید و یک پروژه اصلی را تحقیق می کنید ؛ اکثر برنامه ها همچنین یک سال اضافی اختیاری برای نوشتن پایان نامه شما در اختیارتان قرار می دهند.

در مجموع ، این دو بخش به این معنی است که طول دوره دکتری تمام وقت مجارستان معمولاً 3-6 سال است ، این مدت طولانی تر از دکترای استانداردی است که در برخی از کشورها اعطا می شود.
با این حال ، زمان اضافی که در برنامه دکترای مجارستان صرف می کنید می تواند ارزش قابل توجهی به مدرک شما بیافزاید.

مرحله اولیه مطالعه آموزش داده شده، تخصص بیشتری را در اختیار شما قرار می دهد – و انتقال به تحقیقات مستقل را آسانتر از آنچه در غیر این صورت ممکن است انجام می دهد.

منتظر شما هستیم!

مشاوره رایگان

مجارستان برای چه رشته هایی بورسیه دکترا می دهد ؟ مشاوران ما پرسش های شما را پاسخ خواهند داد.

کارشناسان مهاجرتی رجبی

سوالی دارید؟

مشاوره دقیق و رایگان ما را از دست ندهید.

شروع ترم تحصیلی دکترا مجارستان

شروع ترم تحصیلی دکترا مجارستان در سپتامبر آغاز می شود و تا ژوئینه ادامه دارد ، سال تحصیلی در این کشور به دو ترم آموزشی با تعطیلات و پس از آن دوره های امتحانی تقسیم می شود ، دانشگاه های مختلف جدول زمانی خود را مشخص می کنند ، اما موارد زیر یک راهنمای خوب است:

 •  ترم پاییز – سپتامبر-دسامبر
 •  دوره امتحان پاییز – دسامبر- فوریه
 •  ترم بهار – فوریه-مه
 •  دوره امتحانات بهار – می-ژوئیه

به یاد داشته باشید که این تقویم دانشگاهی برای دانشجویان هنگام تحصیل دکترا در مجارستان بیش از سایر نقاط اهمیت دارد ، در طول بخش اول برنامه خود ، واحدهای تدریس شده را تکمیل کرده و امتحانات را طبق جدول زمانی تعیین شده توسط دانشگاه خود انجام خواهید داد.

استاد راهنما برای دکتری مجارستان

استاد راهنما برای دکتری مجارستان فردی از اعضای هیئت علمی دانشگاه مورد نظر متقاضی است که در طول دوره تحصیل متقاضی بر امور آموزشی و تحقیقاتی او نظارت ویژه ای دارد.

باید گفت هیچ مکان خاصی برای پیدا کردن استاد راهنما وجود ندارد و دانشجو باید به اساتید مختلف از دانشگاه در خواست دهد تا در نهایت بتواند استاد راهنما مناسب خود را پیدا کند.

مدارک که ممکن است استاد راهنما جهت تحصیل دکترا در مجارستان از شما بخواهد به شرح زیر است:

 • مدرک زبان معتبر
 • بیانیه شخصی که در آن دلایل علاقه شما به رشته و ادامه تحصیل در مقطع دکترا مشخص شده باشد.
 •  توصیه نام از استاد پیشین
 •  جزئیات مدرک فوق لیسانس
استاد راهنما برای دکتری مجارستان

برای تحصیل در مقطع دکترا کشور های زیر را هم پیشنهاد می کنیم.

شرایط ویزای همراه دانشجو دکترا

شرایط ویزای همراه دانشجو دکترا به چه صورت است؟ اگر قصد تحصیل دکترا در مجارستان را دارید و نگران خانواده و دیگر اعضای خانواده خود هستید می توانید آنها را نیز همراه خود داشته باشید ، منظور از همراه همسر ، والدین وابسته ،کودکان زیر سن قانونی و خواهر برادرانی که از نظر جسمانی ناتوان هستند است.

بهترین گزینه این است که اول خودتان به مجارستان بروید و پس از مستقر شدن در این می توانید از سفارت مجارستان در تهران برای اعضای خانوادتان وقت مصاحبه بگیرید.

مهم ترین شرایط ویزای همراه دانشجو دکترا را در ادامه توضیح می دهیم.

 1.  فرم درخواست
 2. اظهارنامه بانکی جهت تمکن مالی
 3.  کپی مجوز اقامت متقاضی
 4.  پرداخت مبلغ 4 فورینت
 5.  اصل پاسپورت
 6.  3 قطعه عکس 3 در 4
 7.  اثبات فراهم بودن محل اسکان و زندگی در مجارستان
 8.  گواهی نشان دهنده رابطه خانوادگی با متقاضی

جالب است بدانید با ویزای همراه اجازه استخدام و کار در مجارستان را ندارید.

میزان حقوق و درآمد مقطع دکترا مجارستان

میزان حقوق و درآمد مقطع دکترا مجارستان

هنگام تحصیل دکترا در مجارستان می توانید به عنوان دستیار دستیار آموزش و یا دستار پژوهش مشغول به کار شوید ، اما این دو مورد چه مشاغلی هستند؟

 1. دستیار آموزش یا teaching assistant (TA)

دستیار آموزش به نوعی کار دانشجویی گفته می شود که در آن دانشجو باید در زمینه هایی همچون سازماندهی رویداد های مختلف و مربوط به آموزش ، برگزاری جلسه های امتحانی ، ارزیابی عملکرد دانشجویان ، تصحیح برگه های امتحانی و... به استاد دانشگاه در ازای دریافت مبلغ معینی کمک کند.

      2. دستیار پژوهش یا research assistant (RA)

دستیار پژوهش کاری دانشجویی است که در آن دانشجو باید به استاد در کارها و پروژه های تحقیقاتی کمک کند ؛ توانایی های مانند صحبت به زبان مجارستانی ، داشتن شبکه ارتباطی قوی به شما در این شغل کمک می کند.

از دیگر وظایف دستیار پژوهش می توان به کمک به دانشجویان مقطع کارشناسی ، سازماندهی رویداد های آموزشی جمع آوری و تجزیه داده های مختلف و…. اشاره کرد.

به صورت کلی کل دستمزد برآورد شده برای یک دانشجوی دکترا در یکی از دو شغل بالا HUF 441,785 در سال در منطقه بوداپست ، با میانگین حقوق HUF 185،179 در سال است.

کار و اقامت بعد از دکتری مجارستان

پس از فارغ التحصیلی ، تحصیل دکترا در مجارستان ، کار یا راه اندازی یک کسب و کار بسیار دشوار است ، برای کمک به دانشجویان خارجی برای پر کردن شکاف بین فارغ التحصیلی از دانشگاه مجارستان و شروع یک فعالیت سودمند ، نوع جدیدی از اجازه اقامت برای فارغ التحصیلان تازه وارد در دسترس است.

این مجوز “تحصیل به کار” به متقاضیان اجازه می دهد تا 9 ماه دیگر پس از فارغ التحصیلی در مجارستان بمانند ، که زمان زیادی برای یافتن شغل یا راه اندازی یک کسب و کار است.

هر دانشجوی خارجی که مدرکی از دانشگاه یا کالج مجارستان (یا هر موسسه آموزش عالی دیگر) دریافت می کند ، واجد شرایط ویزای تحصیل به کار است ، اما شما باید حداکثر 15 روز قبل از انقضای مجوز اقامت دانشجویی ، درخواست خود را تحویل دهید.

برای کار و اقامت بعد از دکتری مجارستان ، باید تأیید کنید که:

 1. شما یا به دنبال کار هستید یا یک شرکت راه اندازی می کنید.
 2.  شما بودجه لازم برای اقامت در مجارستان را دارید ، به عنوان مثال با یک صورت حساب بانکی که نشان می دهد یا پول کافی دارید یا به طور منظم از خارج از کشور پول دریافت می کنید.
 3. شما یک بیمه درمانی معتبر دارید.
 4.  شما محل اقامت دارید.

مقامات ممکن است مدارک بیشتری را درخواست کنند. اگر اجازه اقامت «تحصیل به کار» شما رد شود ، پس از فارغ التحصیلی نمی توانید در مجارستان بمانید و پس از انقضای ویزای دانشجویی باید کشور را ترک کنید.

کار و اقامت بعد از دکتری مجارستان

تبدیل ویزای دانشجویی به اقامت کاری

بنابراین ، اگر شما در مشغول به تحصیل دکترا در مجارستان و می خواهید پس از فارغ التحصیلی در مجارستان بمانید ، باید:

 • برای مجوز اقامت «تحصیل به کار» اقدام کنی
 • شغلی پیدا کنید یا برای شروع یک کسب و کار آماده شوید – که برای آن 9 ماه فرصت دارید.
 • درخواست اجازه اقامت بر اساس فعالیت های سودآور (که شغل جدید شما یا فعالیت شرکتی است که راه اندازی کرده اید).

مزایای اخذ مدرک دکترا از مجارستان

مجارستان یکی از مکان های شگفت انگیز برای تحصیل است ، زیرا این کشور عضو اتحادیه اروپا و همچنین یک کشور شینگن است ، هزینه تحصیل در مجارستان در مقایسه با سایر نقاط اروپا نسبتاً مقرون به صرفه است.

مجارستان ممکن است یکی از پرطرفدارترین مقاصد تحصیلی در خارج از کشور برای دانشجویان دانشگاه نباشد ، اما غنای فرهنگی و فرصت های بین المللی آن بسیار ناچیز است /ف دوره ها 100٪ به زبان انگلیسی برگزار می شود ، اما دانش آموزان همچنان باید زبان مجارستانی را برای برقراری ارتباط آسان در داخل کشور یاد بگیرند ، از این رو ، دانش آموزان می توانند به راحتی با فرهنگ های دیگر کشورهای جهان کنار بیایند همچنین شما می توانید بدون آیلتس یا تافل در مجارستان تحصیل کنید.

در نتیجه مدرک شما در همه جای اتحادیه اروپا پذیرفته می شود ، مجارستان کشور امنی برای اقامت است ، رویدادها و جشنواره های متعددی در این کشور اتفاق می افتد که تجربه ای باورنکردنی را به دانش آموزان ارائه می دهد.

در ادامه به مهم ترین مزایای اخذ اقامت دکترا از مجارستان می پردازیم.

در حین تحصیل کار کنید

در حین تحصیل کار کنید

هر دانش آموزی که بیش از شانزده سال سن داشته باشد می تواند با حداقل دستمزد و قوانین حداقل دستمزد مطمئن به عنوان کارگر دانشجو کار کند ، مدت انجام کار غیر رسمی در قانون ذکر شده و بر اساس سال یا ماه یا روز تقویمی است ، مجموع روزهای کاری نباید بیش از نود روز در یک سال و پانزده روز در یک ماه باشد.

می توانید قبل از جستجوی کار ، یک دوره کارآموزی یا یک دوره تحصیل در مجارستان را در نظر بگیرید. در مجارستان ، کارفرمایان پیشینه تحصیلی خوب و مهارت های کامپیوتری را به عنوان جنبه های مهم در یک شغل در نظر می گیرند ، مصاحبه محوری ترین جنبه در فرآیند انتخاب است.

زبان انگلیسی برای پست های مدیریتی مورد نیاز است ، بسیاری از مصاحبه ها با نامزدهای بین المللی به زبان انگلیسی انجام می شود ؛ اکثر شرکت‌ها شرکت‌های چندملیتی هستند و تست‌های روان‌شناختی انجام می‌دهند و مراکز ارزیابی نیز وجود دارد ؛ مجارستان دارای اقتصاد معتدلی است که پس از گسست از کمونیسم در اوایل دهه 1990 هنوز در تلاش است هویت خود را بسازد.

بخش خصوصی شامل صنایع معدنی ، متالورژی ، ساخت و ساز ، نساجی و خودروسازی است.

دانشگاه‌های بسیار تخصصی

سیستم آموزش عالی مجارستان ، علاوه بر دانشگاه‌های جامع ، شامل تعدادی مؤسسات با تمرکز بر رشته‌های خاص مانند کشاورزی ، هنر ، اقتصاد و مهندسی می‌شود – که برای تحقیقات پیشرفته دکترا عالی است.

فرصت‌های دکترا با بودجه دولتی

دولت مجارستان هزینه تحصیل و هزینه زندگی را برای تعداد معینی از دانشگاه‌ها از جمله دانشجویان اتحادیه اروپا ، منطقه اقتصادی اروپا و سوئیس در برنامه‌های دکترا ارائه می‌کند.

برنامه های تحصیلی مقرون به صرفه

به عنوان یک دانشجوی بین المللی ، برای اکثر برنامه های تحصیلی در دانشگاه های دولتی بین 1200 تا 5000 یورو در سال پرداخت خواهید کرد ، فقط مدرک پزشکی و دندانپزشکی می تواند تا 16000 یورو در سال هزینه داشته باشد.

بورسیه تحصیلی مختلف

شما می توانید با درخواست برای یکی از بورسیه های موجود در مجارستان هزینه های خود را کاهش دهید.

منتظر شما هستیم!

مشاوره رایگان

بهترین مشاغل دانشجویی مجارستان کدامند؟ با ثبت شماره تماس خود با کارشناسان ما رایگان مشاوره کنید.

کارشناسان مهاجرتی رجبی

سوالی دارید؟

مشاوره دقیق و رایگان ما را از دست ندهید.

High Quality Education

آموزش با کیفیت بالا

در زمانی که تعداد زیادی از دانشجویان به مطالعه متمرکز در خارج از کشور فکر می کنند ، کالج های مجارستان تلاش می کنند تا شما را برای آینده ای موثر آماده کنند ، شرط عمومی برای دانشگاه ، فوق لیسانس است ؛ سیستم آموزش عالی مجارستان شامل دانشگاه ها و سایر مؤسسات آموزش عالی است که هم برنامه های آموزشی و هم مدارک مرتبط را تا مقطع دکترا ارائه می دهند و همچنین به فعالیت های تحقیقاتی کمک می کنند.

آموزش با کیفیت بالا​

بیمه درمانی برای دانشجویان در پایان تحصیل کم هزینه است ، زبان انگلیسی و آلمانی در آموزش عالی مجارستان مهم است ، تعدادی برنامه تحصیلی وجود دارد که به این زبان ها تدریس می شود که هر ساله هزاران دانشجوی تبادلی را جذب می کند ، آموزش عالی و آموزش مجارستان در گزارش رقابت جهانی 2014 رتبه برتر را کسب کرده است.

در حال حاضر 67 موسسه آموزش عالی در مجارستان وجود دارد که از کالج های کوچک گرفته تا دانشگاه های برتر را شامل می شود.

فضای بین المللی

مجارستان دانشجویان خارجی را از کشورهای اتحادیه اروپا و غیر اتحادیه اروپا جذب می کند ، آلمان ، ایران ، نروژ ، اسراییل و سوئد از جمله کشورهایی هستند که تعداد دانشجوی زیادی در مجارستان دارند.

مجارستان به بهترین سنت های مطالعه در جهان پایبند است ، بنابراین ، مدارک تحصیلی شما در همه جای دنیا پذیرفته می شود ، بسیاری از شرکت های داخلی و بین المللی پس از اتمام تحصیل ، موقعیت های کارآموزی را به دانشجویان ارائه می دهند ؛ می توانید از آنها برای راه اندازی شبکه حرفه ای خود در سراسر جهان استفاده کنید.

سوالات پر تکرار تحصیل دکترا در مجارستان

برای تحصیل دکترا در مجارستان باید ابتدا مقطع کارشناسی ارشد را با موفقیت و در دانشگاهی معتبر به پایان گذرانده باشید ، همچنین باید از دانش زبان انگلیسی خوبی برخوردار باشید.

آزمون تقریباً یک گفتگوی 30 دقیقه ای با رئیس دوره دکتری و سایر اساتید در مورد طرح پژوهشی ، امکان سنجی آن و مسیر تحصیلی قبلی داوطلب (انتشارات ، نتایج، تحقیقات) است ، در آزمون ورودی می توان به صورت حضوری و یا مجازی شرکت کرد.

برای تحصیل دکترا در مجارستان ، باید مدرکی دال بر مهارت زبان انگلیسی خود ارائه دهید. مدارک مورد قبول عموماً توسط دانشگاه های مجارستان عبارتند از:
• PTE آکادمیک
• تافل iBT
• آیلتس آکادمیک
• C1 Advanced یا C2 Proficiency

مدارک که ممکن است استاد راهنما جهت تحصیل دکترا در مجارستان از شما بخواهد به شرح زیر است:
• مدرک زبان معتبر
• بیانیه شخصی که در آن دلایل علاقه شما به رشته و ادامه تحصیل در مقطع دکترا مشخص شده باشد.
• توصیه نام از استاد پیشین
• جزئیات مدرک فوق لیسانس

به صورت کلی کل دستمزد برآورد شده برای یک دانشجوی دکترا HUF 441,785 در سال در منطقه بوداپست ، با میانگین حقوق HUF 185،179 در سال است.

مشاوران شرکت مهاجرتی رجبی بهترین گزینه هنگام مهاجرت به مجارستان هستند اگر شما می خواهید رویاهای خود را با تحصیل دکترا در مجارستان دنبال کنید با این افراد در تماس باشید و یا از طریق دو شعبه تهران و شیراز به صورت حضوری مراجعه کنید ، همچنین مقاله مهاجرت به مجارستان را با دقت بخوانید تا با راه هایی که برای مهاجرت به این کشور را نمیشناختید آشنا شوید.

با برخی از برترین رشته های ارائه شده در دانشگاه های مجارستان آشنا شوید.

در انتها تجربه چند نفر از کلاینت ها را مشاهده کرده و برای دیدن باقی فیلم ها به بخش "ما تا حالا چیکار کردیم؟" بروید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Rate this post