تحصیل در عراق

تحصیل در عراق
مشاور مهاجرتی

تحصیل در عراق یکی از گزینه های پیش رو برای افراد علاقه مند به تحصیل در کشور های همسایه ایران است ، این کشور دارای یکی از بهترین سیستم های آموزشی در منطقه است که به دلیل شرایط سیاسی ، جنگ ها و ناپایداری ها متحمل آسیب های متعددی شده اند ، اگر قصد تحصیل در عراق را دارید بایستی با سیستم آموزشی این کشور ، دانشگاه های برتر ، رشته های تحصیلی ارائه شده ، هزینه تحصیل و زندگی در این کشور آشنا شوید.

آموزش عالی در عراق توسط دانشگاه های دولتی و خصوصی ، کالج های خصوصی و موسسه های فنی ارائه می شود ، این کشور دارای حدود 50 دانشگاه و موسسه آموزش عالی است که هر ساله در رشته های تحصیلی مختلف از داخل و خارج از کشور دانشجو می پذیرند ؛ دانشگاه ها نهاد های حقوقی هستند و توسط وزارت آموزش عالی و تحقیقات علمی کنترل می شوند ، برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه تحصیل در این کشور می توانید با شرکت مهاجرتی رجبی به شماره ثبت ۵۶۲۰۵۱ ( موسسه حقوقی رجبی ثبت ۴۰۴۵۱ ) تماس گرفته و از ویژگی های تحصیل در این کشور مطلع شوید.

دوره تحصیل در دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی عراق با دوره کارشناسی آغاز می شود که برای ورود به این دوره پایان دوره دبیرستان و مدرک دیپلم دبیرستان الزامی است ؛ پس از دوره کارشناسی فارغ التحصیلان مجاز به ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد و پس از دکترا هستند.

اکثر مدارک کارشناسی پس از چهار سال تحصیل اعطا می شود ، در حالی که در معماری ، دندانپزشکی و داروسازی مدرک کارشناسی پس از پنج سال به دست می آید ؛ در پزشکی مدت تحصیل شش سال است ، مدرک کارشناسی ارشد نیاز به یک سال تحصیلات تکمیلی و یک سال تحقیق دارد ؛ دکترا پس از سه سال تحصیل بعد از مقطع کارشناسی ارشد اعطا می شود. دیپلم های عالی عمدتا در زمینه های پزشکی اعطا می شود و پذیرش بر اساس مدرک کارشناسی در همان زمینه است ، حداقل 65 درصد معدل مورد نیاز است ؛ برخی از موسسات تخصصی دیپلم عالی دو ساله و کارشناسی ارشد ارائه می دهند.

اگر می خواهید تحصیل در عراق را با کشورهای دیگر آسیایی مقایسه کنید ، می توانید مقالات سایت را مطالعه کنید ؛ یکی از برترین کشور ها برای مهاجرت تحصیلی کشور عمان است ، مقاله تحصیل در عمان را بخوانید.

تحصیل در عراق

تحصیل به زبان انگلیسی در عراق

از آن جا که زبان رسمی کشور عراق زبان عربی است ، دروس در دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی این کشور به زبان عربی برگزار می شود ، البته در برخی از دانشگاه های این کشور امکان تحصیل به زبان انگلیسی برای دانشجویان فراهم شده است ، برای تحصیل به زبان عربی در این کشور تسلط به زبان عربی و برای تحصیل به زبان انگلیسی ارائه مدرک آیلتس و تافل مورد نیاز است.

تحصیل رشته های مهندسی در عراق

آموزش مهندسی در مقطع کارشناسی در دانشگاه های عراق مبتنی بر مبانی قوی است ، در این دانشگاه ها دانشجویان ابزار های مورد نیاز برای آماده سازی برای مشاغل و ادامه رشد و سازگاری با دنیای فنی را فرا می گیرند ، آن ها فرصت های زیادی برای مهندسی از طریق تحقیقات کارشناسی ، مسابقات طراحی ، باشگاه های دانشجویی ، کارآموزی و البته پروژه های کلاسی دارند.

رشته مهندسی در دانشگاه های عراق در دوره کارشناسی ، کارشناسی ارشد و دکتری ارائه می شود ؛ رشته های مهندسی محبوب در دانشگاه های این کشور شامل مهندسی عمران ، مکانیک ، برق ، معماری ، الکترومکانیک ، متالوژی ، کنترل و سیستم ، فناوری نفت ، کامپیوتر ، مهندسی شیمی و غیره است.

شرط ورود در دانشگاه های مهندسی مدرک دبیرستان یا مدرک کارشناسی حرفه ای است ، برنامه مطالعه شامل 34-40 ساعت مطالعه در هفته است که تقریبا به 30٪ نظریه و 70٪ کار عملی تقسیم می شود.

دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم در عراق

مشاوران وزارت علوم و فناوری ایران هر ساله با بررسی دانشگاه های برتر جهان بر اساس رتبه بندی های مختلف فهرستی از دانشگاه های مورد تایید این وزارت را منتشر می کنند که این فهرست از سه بخش الف ( ممتاز ) ، ب ( خوب ) و ج ( متوسط ) تشکیل شده است ، باید توجه داشت که امکان حذف و افزوده شدن یک یا چند دانشگاه به این فهرست وجود دارد ، برای کسب اطلاع از آخرین فهرست با دفاتر موسسه رجبی تماس بگیرید.

دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم در عراق

گروه ب ( خوب )

 • University of Babylon (جامعة بابل )
 • University of Baghdad (جامعة بغداد )
 • University of Technology

گروه ج ( متوسط )

 • Kufa University / University of Kufa
 • Mustansiriyah University
 • University of Basrah
 • University of Mosul

خوب است بدانید بسیاری از دانشگاه های سناپور هم مورد تایید وزارت علوم ایران هستند که می توانید در آن ها به طبان انگلیسی هم تحصیل کنید ، مقاله تحصیل در سنگاپور را بخوانید.

تحصیل مقطع دکترا در عراق

پس از اتمام دوره کارشناسی ارشد ، دانشجویان می توانند در مقطع دکترا ادامه تحصیل دهند ، پذیرش در مقطع دکترا بسیار گزینشی است و تحصیل به 3 سال دیگر (حداقل 60 واحد) نیاز دارد.

این برنامه شامل 1 سال کار درسی (حداقل 20 واحد) و 2 سال (حداقل 40 واحد) تحقیق و نگارش پایان نامه دکترا می باشد ؛ پایان نامه دکتری باید بر اساس تحقیقات اصلی باشد که آماده چاپ است ، برای دکتری 60 درصد یا بیشتر برای هر درس رضایت بخش تلقی می شود و حداقل میانگین 70 درصد در همه موضوعات مورد نیاز است ؛ دوره دکتری با ارائه و دفاع از پایان نامه به پایان می رسد و فارغ التحصیلان می توانند به عنوان اساتید در دانشگاه ها مشغول به تدریس شوند.

بورسیه های تحصیلی در عراق

یکی از ویژگی های تحصیل در دانشگاه های عراق اعطای کمک هزینه تحصیلی به دانشجویان است ، این بورسیه ها از سوی دولت و دانشگاه محل تحصیل مانند دانشگاه بغداد ، دانشگاه بابل، دانشگاه موصل و غیره ارائه می شوند و خاص دانشجویان برتر هستند البته تعداد این بورسیه ها محدود هستند ؛ بورسیه های تحصیلی کامل یا جزئی هستند که کل هزینه تحصیل یا بخشی از آن را در یک سال تحصیلی پوشش می دهند.

اغلب بورسیه های تحصیلی ارائه شده در دانشگاه های عراق برای دانشجویان دکتری طراحی شده و در بخش پژوهش و تحقیق به صورت کمک هزینه اعطا می شوند.

اگر به تحصیل در رشته های علوم پزشکی هم علاقه مندید ، می توانید از بورسیه های ارئه شده در این رشته ها در کشور عراق استفاده کنید ؛ برای شناخت کامل این بورسیه ها به مقاله تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در عراق مراجعه کنید.

خوابگاه های دانشجویی کشور عراق

گزینه های مختلفی برای محل اسکان دانشجویان در دانشگاه های عراق وجود دارد که هر دانشجو با توجه به شرایط مالی و ویژگی های فردی خود می تواند بهترین گزینه را انتخاب کند.

خوابگاه های دانشجویی کشور عراق

خوابگاه های دانشگاهی

خوابگاه های دانشگاهی ارزان ترین گزینه برای اقامت دانشجویان در عراق است ، دانشگاه های عراق خوابگاه ها و سالن های اقامت مختلفی را برای دانشجویان خود تهیه کرده اند که این ساختمان در نزدیکی و یا در محوطه خود دانشگاه قرار دارد و از اتاق های یک یا چند تخته تشکیل شده و دارای امکانات مشترک مانند سالن غذاخوری ، اتاق های مطالعه ، اتاق نشیمن و حمام و دستشویی مشترک برخوردار هستند ، ظرفیت این خوابگاه ها محدود است و بایستی در زمان مقرر با دفاتر دانشجویی دانشگاه مورد نظر خود تماس گرفته و برای اجاره خوابگاه اقدام کرد.

اجاره آپارتمان به صورت جداگانه یا مشترک

دانشجویانی که موفق به دریافت اتاق در خوابگاه های دانشگاه نشده اند و یا تمایل دارند دبه طور مستقل زندگی کنند می توانند برای اجاره آپارتمان اقدام کنند ، آن ها می توانند به صورت مجزا و یا همراه با دانشجویان دیگر یک آپارتمان اجاره کنند ، هزینه اجاره یک آپارتمان در عراق بسته به متراژ ساختمان ، محل ، شهر و امکانات آن متفاوت است ، معمولا مبلغ اجاره یک آپارتمان در مرکز شهر حدود 371 دلار است و خارج از مرکز نیز کمتر از آن است.

بهترین دانشگاه های عراق

عراق دارای بیش از 50 دانشگاه و موسسه آموزش عالی دولتی و خصوصی است که هر ساله پذیرای دانشجویان داخلی و خارجی می باشند ؛ در ادامه با بهترین دانشگاه های عراق آشنا خواهیم شد.

بهترین دانشگاه های عراق

دانشگاه بابل

دانشگاه بابل دانشگاهی است که در بابل عراق واقع شده است و شامل 20 دانشکده در سه محوطه است که در هفت کیلومتری جنوب شهر حله ، در استان بابل واقع شده است ، این دانشگاه در سال 1991 تاسیس شد و در حال حاضر دانشگاه انواع مختلفی از موضوعات را تدریس می کند.

دانشگاه بابل از بیست کالج تقسیم شده که شامل دانشکده کشاورزی ، هنر ، آموزش پایه ، فناوری کامپیوتر ، دندانپزشکی ، تعلیم و تربیت ، دانشکده آموزش و پرورش ، مهندسی ، دانشکده هنرهای زیبا ، حقوق ، مدیریت و اقتصاد ، مهندسی مواد ، پزشکی ، پزشکی حمورابی ، پرستاری ، داروسازی ، تربیت بدنی ، مطالعات قرآنی ، علوم ، علوم دخترانه و دامپزشکی می باشد.

دانشگاه بغداد

دانشگاه بغداد بزرگترین دانشگاه عراق ، دهمین دانشگاه جهان عرب و بزرگترین دانشگاه جهان عرب در خارج از مصر است ، این دانشگاه در 1957 تاسیس شد.

در حال حاضر این دانشگاه دارای 4 پردیس یعنی پردیس الجادریه ، پردیس باب المعدم ، پردیس الوزیریه و گذرگاه ناهدا می باشد که هر یک دارای دانشکده های مختلفی مانند دانشکده مهندسی ، علوم ، علوم سیاسی ، آموزش فیزیک ، مهندسی ژنتیک ، کشاورزی ، پزشکی ، دندانپزشکی ، داروسازی ، پرستاری ، آموزش ، هنر ، زبان انفورماتیک ، حقوق و غیره می باشد.

دانشگاه موصل

دانشگاه موصل یک دانشگاه دولتی واقع در موصل است ، این مرکز یکی از بزرگترین مراکز آموزشی و تحقیقاتی در خاورمیانه و دومین مرکز بزرگ عراق پس از دانشگاه بغداد است.

دانشگاه موصل در سال 2014 توسط گروه داعش بسته شد اما درست پس از چند ماه با ساختمان ها و دوره های جدید بازگشایی شد ، این دانشگاه به عنوان مرکز دانشگاهی آموزش عالی در شهر موصل و عراق تاسیس شد. امروزه این دانشگاه دارای مدرک کارشناسی ، کارشناسی ارشد و دکترا در بیش از 100 تخصص علمی است و بیش از 80،000 دانشجو از زمان تاسیس دانشگاه فارغ التحصیل شده اند.

دانشگاه موصل یک دانشگاه چند پردیسی است که شامل سه پردیس واقع در شمال شهر و کالج پزشکی است که در مجتمع پزشکی شهر واقع شده است ، این دانشگاه دارای 19 دانشکده از جمله پزشکی ، دندانپزشکی ، داروسازی ، مهندسی ، علوم ، هنر ، کشاورزی ، آموزش ، دامپزشکی ، حقوق ، پرستاری ، هنر های زیبا ، مهندسی الکترونیک و غیره می باشد.

بهترین شهر های عراق برای تحصیل

عراق کشوری با وسعت بیش از 430 هزار کیلومتر مربع است که دارای بیش از 300 شهر و شهرستان است که هر یک دارای موقعیت ویژگی های خاص خود برای زندگی است ، در ادامه با بهترین شهر های عراق برای تحصیل آشنا می شویم.

بهترین شهر های عراق برای تحصیل

بغداد

پایتخت عراق و دومین شهر بزرگ جهان عرب پس از قاهره است ، این شهر در امتداد دجله ، در نزدیکی ویرانه های شهر باستانی بابل اکدی و پایتخت باستانی پارس ساسانی در تیسفون واقع شده است که در قرن هشتم تأسیس شد و به پایتخت خلافت عباسی و برجسته ترین پروژه توسعه خلافت تبدیل شد ؛ در مدت کوتاهی ، بغداد به مرکز فرهنگی ، تجاری و فکری مهم جهان اسلام تبدیل شد.

بغداد دارای آب و هوای بیابانی گرم است که دارای تابستان های بسیار گرم ، طولانی و خشک و زمستان های معتدل تا سرد ، کمی مرطوب و کوتاه است ؛ این شهر یکی از قطب های آموزشی عراق است و دانشگاه بغداد ، دانشگاه مستنصریه ، دانشگاه عراق ، دانشگاه ناهرین ، دانشگاه آلبایان ، دانشگاه صنعتی عراق ، دانشگاه آمریکایی عراق بغداد ، کالج دانشگاه آل تورات ، کالج دانشگاه السلام و کالج دانشگاه دیژله در این شهر قرار دارند.

موصل

یک شهر بزرگ در شمال عراق است و به عنوان مرکز استان نینوا عمل می کند ، موصل تقریبا در فاصله 400 کیلومتری شمال بغداد قرار دارد ، ناحیه کلان شهر موصل از شهر قدیمی در ضلع غربی رشد کرده است ، موصل یکی از شهر های بزرگتر و مهمتر از نظر تاریخی و فرهنگی جهان عرب محسوب می شود ، با توجه به موقعیت استراتژیک موصل ، این شهر به طور سنتی به عنوان مرکز تجارت و سفر بین المللی عمل می کند.

موصل چندین دانشگاه و کالج دارد ، اینها شامل دانشگاه موصل که بزرگترین دانشگاه در موصل است ، دانشگاه نینوا ، کالج دانشگاه الحدباء و دانشگاه فنی شمالی است.

این شهر همچنین دارای دبیرستان های متعدد است که برخی از آنها آموزش مختلط و برخی دیگر تفکیک جنسیتی هستند.

اربیل

اربیل در تاریخ باستان به عنوان Arbela شناخته می شود ، پایتخت و پرجمعیت ترین شهر در منطقه کردستان عراق است ، این شهر 1.5 میلیون نفر جمعیت دارد ، اربیل دارای جمعیت متنوع قومی از کرد ها ، ترکمن ها ،آشوری ها ، عرب ها و ارمنیان است و به همین دلیل از از نظر مذهبی متنوع است و معتقد به اسلام سنی ، اسلام شیعه ، مسیحیت ، یارسانیسم و یزیدیسم است.

اربیل دارای آب و هوای مدیترانه ای با تابستان های طولانی و بسیار گرم و زمستان های معتدل است ؛ این شهر دارای دانشگاه های مختلفی از جمله دانشگاه صلاح الدین-اربیل ، دانشگاه کردستان اربیل ، دانشگاه پزشکی هالر ، دانشگاه پلی تکنیک اربیل ، دانشگاه جهان ، دانشگاه کاتولیک در اربیل و غیره می باشد.

هزینه های تحصیل در عراق

هزینه تحصیل در دانشگاه های عراق مانند سایر نقاط این کشور بسته به رشته تحصیلی ، مقطع تحصیلی ، دولتی و خصوصی بودن دانشگاه محل تحصیل و ملیت دانشجو متفاوت است ، هزینه تحصیل در دانشگاه های دولتی برای دانشجویان بین المللی در مقطع کارشناسی 1000 دلار و در مقطع کارشناسی ارشد 3000 دلار در سال می باشد و هزینه تحصیل در دانشگاه های خصوصی از 4000 دلار تا 10000 دلار در هر سال تحصیلی است.

به طور متوسط هر دانشجو برای تامین هزینه های خود در عراق به ماهانه 110 دلار نیاز دارد البته این هزینه بسته به سبک زندگی و محل اقامت دانشجو متغیر است.

مزایا و معایب تحصیل در عراق

عراق به عنوان یکی از کشور هایی آسیایی می تواند به عنوان گزینه ای برای تحصیل دانشجویان به شمار آید ، تحصیل در این کشور با مزایایی همراه است البته دانشجویان محصل در دانشگاه های این کشور با چالش هایی رو به رو خواهند بود که عدم آگاهی از آن ها می تواند شیرینی مهاجرت را به تلخی تبدیل کند ، در ادامه مزایا و معایب تحصیل در این کشور بیان می شود تا با آگاهی از آن ها قدرت تصمیم گیری شما بیشتر شود.

مزایا و معایب تحصیل در عراق

مزایای تحصیل در عراق

 • چندین دانشگاه عراق در فهرست دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم ایران قرار دارند.
 • هزینه تحصیل در دانشگاه های دولتی عراق پایین است.
 • امکان تحصیل به زبان انگلیسی در برخی رشته های تحصیلی وجود دارد.
 • از نظر فرهنگی تشابهات زیادی با ایران وجود دارد.
 • رفت و آمد به این کشور آسان و کم هزینه است.

معایب تحصیل در عراق

 • لزوم فراگیری زبان عربی برای تحصیل و برقراری ارتباط با دیگران
 • پایین بودن سطح کیفیت دانشگاه ها در مقایسه با کشور های اروپایی
 • بالا بودن هزینه تحصیل در دانشگاه های خصوصی این کشور

ویزای تحصیلی عراق

یکی از الزامات تحصیل در عراق دریافت ویزای دانشجویی این کشور است ، علاقمندان تحصیل در این کشور بایستی پس از دریافت نامه پذیرش از دانشگاه مورد نظر خود به سفارت عراق در تهران مراجعه کرده و مدارک مورد نیاز برای صدور ویزا را تحویل دهند.

مدارک مورد نیاز جهت صدور ویزا

 • اصل پاسپورت با امضاء، با حداقل ۶ ماه اعتبار
 • عکس پرسنلی تمام رخ با زمینه سفید
 • اصل و کپی شناسنامه و کارت ملی
 • رضایتنامه‌ی برای مجوز خروج
 • نامه پذیرش از دانشگاه مورد نظر
 • گواهی و بیمه‌ی سلامت پزشکی
 • پرداخت هزینه برای اخذ ویزا، ۴۰ دلار
 • تکمیل فرم درخواست ویزا

سوالات پر تکرار تحصیل در عراق

کارشناسان ما در شرکت مهاجرتی رجبی به شماره ثبت ۵۶۲۰۵۱ ( موسسه حقوقی رجبی ثبت ۴۰۴۵۱ ) در این محتوا مطالب جامعی در خصوص تحصیل در عراق را ارائه دادند ، برای دریافت اطلاعات دقیقتر با ما از طریق بخش دیدگاه سایت در تماس باشید.

زبان تحصیل در عراق چیست؟

از آن جا که زبان رسمی کشور عراق زبان عربی است ، دروس در دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی این کشور به زبان عربی برگزار می شود ، البته در برخی از دانشگاه های این کشور امکان تحصیل به زبان انگلیسی برای دانشجویان فراهم شده است ، برای تحصیل به زبان عربی در این کشور تسلط به زبان عربی و برای تحصیل به زبان انگلیسی ارائه مدرک آیلتس و تافل مورد نیاز است.

آیا دانشگاه های عراق مورد تایید وزارت علوم ایران هستند؟

گروه ب ( خوب ) 1. University of Babylon (جامعة بابل ) 2. University of Baghdad (جامعة بغداد ) 3. University of Technology

اجاره آپارتمان برای تحصیل در عراق چقدر است ؟

معمولا مبلغ اجاره یک آپارتمان در مرکز شهر حدود 371 دلار است و خارج از مرکز نیز کمتر از آن است.

بهترین دانشگاه برای تحصیل در عراق کدام است؟

دانشگاه بابل دانشگاهی است که در بابل عراق واقع شده است و شامل 20 دانشکده در سه محوطه است که در هفت کیلومتری جنوب شهر حله ، در استان بابل واقع شده است ، این دانشگاه در سال 1991 تاسیس شد و در حال حاضر دانشگاه انواع مختلفی از موضوعات را تدریس می کند.

در این مقاله ، مشاوران موسسه مهاجرتی رجبی شرایط تحصیل در عراق را بررسی کردند ، شما می توانید با دفاتر موسسه در شهر های تهران و شیراز تماس گرفته و از گزینه های بهتر برای تحصیل خارج از کشور آشنا شده و از مشاوره رایگان بهره مند شوید ، همچنین می توانید با مطالعه سایر مقالات سایت ، بهترین تصمیم برای مهاجرت تحصیلی را اتخاذ کنید ؛ پیشنهاد ما مطالعه مقاله تحصیل در خارج از کشور است که بسته به رشته مورد علاقه شما ، برترین کشور ها را معرفی می کند.

5/5 - (4 امتیاز)

4 دیدگاه در “تحصیل در عراق

 1. زینب گفت:

  سلام من در عراق تحصیل میکنم میتونم انتقالی بگیرم بیام ایران ؟

  1. مشاور مهاجرت تحصیلی گفت:

   با سلام و درود خیر قانون انتقالی لغو شده است .
   با تشکر از سوال شما

 2. هیمن گفت:

  سلام من دیپلم گرفتم با معدل ۱۵ و برای رشته موسیقی (هنر) میتونم در عراق برم دانشکاه

  1. مشاور مهاجرت تحصیلی گفت:

   با سلام و درود
   بله میتوانید اپلای کنید البته برای ورود به برخی از دانشگاه ها ممکن است نیاز به نمونه کار مرتبط باشد .
   با تشکر از سوال شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *