تحصیل در مدارس مالزی

تحصیل در مدارس مالزی

آگاهی از شرایط تحصیل در مدارس بخش مهمی از دغدغه های مهاجرت به کشورهای مختلف از جمله مالزی است و به خصوص والدینی که قصد مهاجرت دارند می خواهند قبل از هرگونه اقدام ابتدا از شرایط تحصیل فرزندانشان در کشور مقصد به خوبی آگاه شوند . چنانچه تمایل دارید در رابطه با تحصیل در مدارس مالزی بدانید مطالب زیر را که توسط موسسه حقوقی وکلای مهر آفرین رجبی تهیه شده است مطالعه نموده و برای هرگونه اقدام برای تحصیل در خارج از کشور به گروه کارشناس و مشاور موسسه مراجعه فرمایید .

اگر نگاهی به کشور مالزی داشته باشید متوجه خواهید شد که سطح پیشرفت این کشور در تمامی زمینه ها از جمله تحصیلی در چند سال اخیر بسیار قابل توجه بوده و مدارس و دانشگاه ها بین المللی زیادی در آن تاسیس گردیده است . مدارس مالزی به دلیل چند زبانه بودن و وجود امکانات تحصیلی مناسب یکی از مقصدهای تحصیلی برای مهاجرین ایرانی در تمامی مقاطع از جمله مدارس است .

بررسی تحصیل در مدارس مالزی

نظام آموزشی در کشور مالزی از سه مقطع دبستان ، ابتدایی و دبیرستان ( متوسطه ) تشکیل شده است . تحصیل در مدارس از سن 4 یا 5 سالگی در مهدکودک آغاز و تا 7 سالگی قبل از ورود به دبستان ادامه می یابد . دوران مهدکودک اجباری نبوده و والدین به دلخواه خود می توانند فرزندشان را در این دوره دو ساله ثبت نام کنند .

تحصیل اجباری از سن 7 سالگی در سن ابتدایی آغاز و به مدت شش سال ادامه می یابد . مدارس ابتدایی به صورت خصوصی ، بین المللی و دولتی در تمامی شهرهای مالزی وجود داشته و با توجه به توانایی در پرداخت شهریه می توان در یکی از آنها ثبت نام نمود .

البته اکثر دانش آموزان مهاجر در مدارس خصوصی و یا بین المللی پذیرفته می شوند و قبولی در مدارس دولتی کمی دشوار است . در دوره ابتدایی تاکید آموزش بر خواندن ، نوشتن و یادگیری علوم پایه می باشد و پس از ان دانش اموزان وارد دوره متوسطه دبیرستان می شوند . تحصیل در مالزی به زبان انگلیسی هم امکان پذیر است که این موضوع به جذابیتهای تحصیل در این کشور می افزاید .

تحصیل در دوره متوسطه مالزی

این دوره از تحصیل در مدارس مالزی که پایه ورود به مقاطع آموزش عالی و کالج های مختلف است از دو بخش اصلی تشکیل شده است . در سه سال اول که سنین 13 تا 15 را در بر می گیرد ، آموزش های مقدماتی دروس ریاضی ، فیزیک و غیره کلاس های درس را فرا میگیرند . در سه سال دوم که تا سن 18 سالگی به طول می انجامد آموزش های تخصصی و پیشرفته که لازمه ورود به دانشگاه است تدریس می شود .

در پایان سه سال اول آزمون نهایی به نام ( PMR ) برگزار می گردد که قبولی در آن لازمه ورود به دوره دوم است . در واقع سه سال دوم دبیرستان دانش آموزان رشته مورد نظر خود را به صورت تخصصی تر دنبال نموده و و با شرکت در آزمون SPM مدرک نهایی خود را دریافت کنند .

ورود به دانشگاه های مالزی

ورود به دانشگاه های مالزی

تحصیل در مدارس مالزی را بررسی می کنیم . کسانی که به دنبال ورود به دانشگاه های مالزی هستند باید پس از طی نمودن شش سال متوسطه یک سال دیگر را که برابر با پیش دانشگاهی ایران است سپری نموده و مدرک STPM یا دیپلم خود را دریافت کنند .

این مدرک با مدرک A LEVEL در نظام آموزشی انگلستان برابر است و به منزله گواهی ورود به دانشگاه تلقی می گردد . کسانی که قصد تحصیل در دانشگاه را ندارند و می خواهند دوره هایی فنی را در کالج ها سپری کنند نیازی به پشت سر گذاشتن آخرین سال تحصیلی نداشته و با مدرک SPM می توانند در کالج مورد نظر خود ثبت نام کنند .

تفاوت مدارس مالزی

همانگونه که در بالا گفته شد تحصیل در مدارس مالزی به سه دسته خصوصی ، دولتی و بین المللی تقسیم می شوند که شرایط آموزش و تحصیل در هر یک متفاوت است . البته مدارس شبانه روزی نیز در برخی از شهرهای این کشور وجود دارند که اصولا جزو مدارس خصوصی و یا بین المللی دسته بندی می شوند . زبان رسمی مردم این کشور مالزیایی است اما عموم مردم با زبان انگلیسی آشنایی داشته و در مدارس و مراکز آموزشی بسیار مورد استفاده قرار می گیرد .

در میان تمام مدارس موجود در مالزی مدارس بین المللی زبان انگلیسی را به عنوان زبان تحصیل در سیستم آموزشی خود به کار گرفته اند . در برخی از مدارس خصوصی زبان اصلی می تواند چینی ، آلمانی و یا هر زبان دیگری باشد .

البته قوانین تحصیلی موجود در این مدارس تماما یکسان بوده و همگی از قوانین آموزش و پرورش مالزی پیروی می کنند اما امکانات و خدمات جانبی در هر یک متفاوت است . اکثر مدارس بین المللی در شهر کوالالامپور مستقر هستند و معلمان به خوبی نحوه برخورد با دانش آموزان خارجی را فراگرفته اند .

هزینه تحصیل در مدارس مالزی

هزینه تحصیل در مدارس مالزی با توجه به فاکتورهای مختلفی تعیین می شود اما می توان گفت که به طور میانگین باید سالانه 7000 تا 20000 دلار را در نظر گرفت . این هزینه در مقایسه با سایر کشورهای اروپایی بسیار مقرون به صرفه بوده و دانش آموزان را از امکانات یکسان با مدارس کشورهای اروپا و آمریکا بهره مند می سازد . بورس تحصیلی در مالزی هم در مقاطع بالاتر به دانشجویان تعلق می گیرد که میتوانید شرایط دریافت آن را از کارشناسان موسسه جویا شوید .

دلیل انتخاب مدارس مالزی

دانش آموزان پس از تحصیل در مدارس مالزی می توانند هدف های مختلفی داشته باشند اما در یک نگاه کلی می توان گفت که تحصیل در این کشور از سنین پایین امکان تسلط به زبان انگلیسی را فراهم ساخته و این شانس را به شخص می دهد تا برای مقاطع بالاتر به کشورهای برتر دنیا مهاجرت کند .

دلیل انتخاب مدارس مالزی

علاوه بر وجود امکانات مناسب تحصیلی هزینه زندگی و اقامت در شهرهای مالزی پایین بوده و دانش آموزان می توانند همراه با والدین خود در این کشور اقامت داشته باشند . بسیاری از این مدارس خوابگاه و شرایط اقامتی خوبی را برای دانش آموزان فراهم می سازند و با پرداخت هزینه اندک می توان اسکان خوبی را تجربه نمود .

مدارس بین المللی معروف مالزی

 • مدرسه سان وی Sunway
 • مدرسه اس پی آی اس A.P.I.S
 • مدرسه نکسوس Nexus
 • مدرسه گاردن Garden
 • مدرسه فیرویو Fairview
 • مدرسه سی فل Sayfol
 • مدرسه بین المللی مونت کیارا Mont Kiara
 • مدرسه هلپ Help
 • مدرسه هرایزون Horizon school

هر یک از این مدارس امکانات متفاوتی را به دانش آموزان ارائه داده و هزینه تحصیل در هرکدام نیز متفاوت است . در صورت نداشتن خوابگاه والدین باید برآوردی از هزینه زندگی در مالزی را نیز داشته باشند .

چنانچه تمایل دارید تا در رابطه با هزینه زندگی و یا شرایط پذیرش در مدارس مالزی و یا شرایط پذیرش دانشگاه های پزشکی مالزی اطلاعات لازم را به دست آورید به کارشناسان موسسه مهر آفرین رجبی مراجعه کنید . همچنین مالزی پذیرای سه مدرسه ایرانی نیز می باشد که علاقه مندان می توانند در یکی از آنها به تحصیل مشغول شوند . با مراجعه به سایت و یا تماس تلفنی به دفاتر تهران و یا شیراز از مشاوره جهت اخذ ویزا و تحصیل در مدارس مالزی مطلع شوید .

Rate this post

2 دیدگاه در “تحصیل در مدارس مالزی

 1. نیلوفر عاشری گفت:

  راهنمایی تحصیلی درمالزی میخاستم برای دخترم مقطع۴ ابتدایی هست ممنونم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

فهرست مطالب
خانه