نروژ

تحصیل در نروژ

تحصیل در نروژ

تحصیل در نروژ در دهه های اخیر ، افزایش چشمگیری داشته ، به طوریکه این کشور به یکی از بهترین مکان های تحصیل در اروپا تبدیل شده است و اکنون کارشناسان شرکت مهاجرتی رجبی به شماره ثبت ۵۶۲۰۵۱ ( موسسه حقوقی رجبی ثبت ۴۰۴۵۱ ) در این مقاله با جمع آوری به روزترین اطلاعات در زمینه تحصیل در نروژ تلاش نموده اند تا شما عزیزان را در رسیدن به هدفتان یاری نمایند.

تحصیل در کشور نروژ شاید در ابتدا بسیار گران به نظر برسد ، اما برخلاف آنچه انتظار می رود هزینه تحصیل در این کشور در مقایسه با هزینه زندگی ، بسیار پایین است و شما بابت شهریه دانشگاه متحمل هزینه بالا نخواهید شد.

تحصیل در کشور نروژ بدین صورت است که میزان شهریه ثابتی برای دانشجویان داخلی و خارجی وجود داشته به طوری که تحصیل در نروژ جزو تحصیل رایگان در کشورهای اروپایی به حساب می آید.

نروژ یکی از امضا گنندگان پروسه بولونیا است و از همین رو تمام دانشجویانی که از دانشگاه های این کشور فارغ التحصیل شوند ، می توانند در هر کشور جهان به کار و یا ادامه تحصیل بپردازند و بابت تایید مدرک خود هیچ گونه نگرانی نداشته باشند.

با انتخاب نروژ به عنوان مقصد تحصیل علاوه بر آنکه شما در یکی دانشگاه هایی با رتبه جهانی تحصیل خواهید نمود ، بلکه این فرصت را دارید تا بالاترین استانداردهای زندگی را نیز تجربه کنید ؛ سیستم آموزش نروژ از دوره ابتدایی به صورت رسمی آغاز شده و تا مقاطع مختلف دانشگاه به صورت دلخواه در اختیار علاقه مندان به تحصیل قرار دارد.

مهاجرت تحصیلی به نروژ گامی به سوی موفقیت

از آنجا که کشور نروژ آموزش و تحصیل را پایه و اساس جامعه موفق می داند ، به تمامی شهروندان خود و حتی افراد با استعداد از سایر کشورها کمک می نماید تا بتوانند با استفاده از امکانات به سطح تحصیلات عالیه رسیده و بخشی از پیشرفت جامعه باشند.

طبق قوانین این کشور شهروندان باید بتوانند فارغ از دغدغه میزان شهریه و هزینه ها آموزش عالی خود را کامل نموده و به سطح موردنظر خود برسند ، از این رو تمامی کسانی که به مراکز آموزشی نروژ وارد می شوند گام اصلی به سمت موفقیت شغلی و تحصیلی خود را برداشته اند.

پادشاهی نروژ یکی از اعضای بنیانگذار سازمان ملل متحد ، ناتو ، شورای اروپا ، منطقه اقتصادی اروپا ، سازمان تجارت جهانی ، سازمان همکاری اقتصادی و توسعه و همچنین بخشی از منطقه شنگن می ‌باشد که خود نشان دهنده جایگاه این کشور در تمامی حوزه ها از جمله تحصیل بوده و تجربه آموزشی منحصر به فردی را برای تمام متقاضیان بین المللی فراهم می سازد.

چنانچه بتوانید در یکی از مراکز آموزش نروژ به پذیرش برسید ، فرصتی برای شرکت در فعالیت ها در فضای باز ، پویا و سرگرم کننده ، مراسم فرهنگی در شهرهای دانشجویی خواهید داشت و آینده خود را برای همیشه تضمین نموده اید.

البته فراموش نکنید که نروژ یکی از گرانترین کشورهای جهان است و باید توانایی مالی خوبی جهت تامین مخارج زندگی دانشجویی خود داشته باشید ؛ و البته اگر به دنبال هزینه کم برای زندگی هستید می توانید تحصیل در لهستان را انتخاب کنید ، مقاله کاملی در این باره در سایت قرار دارد که می توانید آن را مطالعه کنید.

تحصیل در نروژ

تحصیل رایگان در نروژ

افرادی که به دنبال تحصیل در کشور نروژ هستند می توانند به دو صورت پرداخت هزینه تحصیل و یا دریافت بورسیه و به صورت رایگان در دانشگاه های این کشور به تحصیل مشغول شوند.

تحصیل رایگان در نروژ

تحصیل در دانشگاه های دولتی نروژ رایگان است و مطابق با قوانین از هیچ کدام از دانشجویان داخلی یا خارجی شهریه تحصیلی دریافت نمی کنند و حتی در برخی از دانشگاه ها نیز برای افراد برتر و نخبه کمک هزینه هایی برای رفاه بیشتر اعطا می گردد.

این قانون شامل تمام مقاطع و رشته های تحصیلی می باشد که البته دانشجویان در هر ترم موظف به پرداخت مبلغ جزئی برای استفاده از امکانات دانشگاه هستند ، دقت داشته باشید که برخی از دانشگاه ها و کالج ها ممکن است برای برخی از برنامه های آموزشی که به صورت جداگانه برگزار می شود شهریه دریافت کنند که در مقایسه با کشورهای دیگر کمتر بوده و دانشجویان بین المللی نیز نیازی به پرداخت شهریه بیشتر از دانشجویان بومی ندارند.

اما این قوانین در رابطه با دانشگاه های خصوصی وجود نداشته و دانشجویان باید میزان شهریه مشخص شده از سوی دانشگاه به صورت کامل پرداخت کنند .

البته تسهیلاتی جهت رفاه دانشجویان وجود دارد و آنها در مکان های دانشجویی جهت استفاده از حمل و نقل عمومی و فعالیت های اوقات فراغت خود از تخفیف های ویژه بهره مند می شوند.

چنانچه به دنبال شرایطی برای تحصیل رایگان در خارج از کشور هستید ، کشور آلمان را نیز جزو گزینه های خود بررسی نمایید ، در مقاله تحصیل درآلمان ، این موضوع را کاملا شرح داده ایم.

سیستم آموزشی نروژ

سیستم آموزشی نروژ یکی از بهترین و محبوب ترین ها در اروپا است ، هزاران دانشجو و دانش آموز خارجی هر ساله برای تحصیل در مراکز آموزشی این کشور به نروژ مهاجرت می کنند تا دانش و مهارت های کلاسیک را در دوره های تحصیل خود یاد بگیرند.

سیستم آموزشی نروژ

در نروژ ، تمام کودکان بین سنین ۶ تا ۱۶ ساله باید در مدرسه حضور یابند و دوره اجباری تحصیل را پشت سر بگذارند ، سیستم مدارس نروژ شامل دوره های ابتدایی ( Barneskole ) ، راهنمایی ( Ungdomsskole ) و دبیرستان ( Videregående skole ) است که تماما به صورت رایگان ارائه شده و شرکت های مختلف شهری مسئول عملکرد مدارس عمومی هستند.

در کلاس اول ، معمولا انواع مختلفی از بازی های آموزشی به همراه مهارت های اساسی اجتماعی تدریس می شوند ، از کلاس دوم تا هفتم نیز ، دانش آموزان موضوعات متعددی را در زبان انگلیسی و ریاضیات می آموزند.

هر چند زبان اصلی آموزش در مدارس نروژی است اماکلاس های ویژه زبان های خارجی نیز در مدارس وجود دارد البته گفتنی ست که بچه ها در این مرحله نمرات رسمی دریافت نمی کنند و به جای آن ، معلمان از نوشتن نظرات کوتاه و یا نمرات غیر رسمی برای نشان دادن پیشرفت ، استفاده می کنند.

در دوره دبیرستان نیز با توجه به اصلاحات جدید ، بسیاری از شهرداری ها ، به دانش آموزانی که در مدارس متوسطه ، آی تی می خوانند ، لپ تاپ های رایگان برای نیازهای آن ها ارائه می دهند.

سیستم آموزشی نروژ در مقطع راهنمایی و دبیرستان

معمولا دانش آموزان در سن ۱۳ سالگی وارد دوره راهنمایی می شوند و برای سه سال تحصیل می کنند و در طول این دوره باید نمرات عالی را برای ورود به دبیرستان بگیرند ، در کلاس هشتم ، دانش آموزان می توانند آموزش یک زبان دیگر را نیز انتخاب کنند.

آموزش متوسطه یا دبیرستان نیز به طور معمول شامل ۳ سال تحصیل عمومی یا چهار سال آموزش فنی حرفه ای پس از مقطع راهنمایی است ، قاعده آموزش کارآموزی ، دو سال آموزش حرفه ای در آموزش متوسطه و پس از آن یک یا دو سال تمرین عملی در صنعت است.

پس از سپری نمودن دوره مدارس دانش آموزانی که موفق به دریافت مدرک دیپلم می شوند می توانند به آموزش عالی و رشته دلخواه خود وارد شوند.

آموزش عالی در نروژ ترکیبی از دانشگاه های دولتی و خصوصی است که برخی از این دانشگاه ها تخصصی و برخی به صورت جامع به عنوان دانشکده یا کالج ها فعالیت می کنند ، پایه دانشگاه دوره کارشناسی است که تا مقطع دکترا ادامه می یابد ، در ادامه با ما همراه باشید تا هر یک از این دوره ها را به صورت دقیق بشناسیم.

تحصیل در نروژ با مدرک دیپلم

همانگونه که گفتیم اگر می خواهید تحصیل در دانشگاه را با مراکز کشور نروژ آغاز کنید به مدرک دیپلم نیاز خواهید داشت ، با داشتن مدرک دیپلم شما به مقطع لیسانس و یا کارشناسی وارد می شوید که البته پیش نیازهای دیگری را نیز می طلبد.

تحصیل در نروژ با مدرک دیپلم

از جمله اینکه مدرک دیپلمی که ارائه می دهید از نظر آموزشی باید هم ردیف دیپلم آن کشور باشد یعنی علاوه بر دوران مدرسه باید یک سال نیز در دانشگاه تحصیل کرده باشید ، بدین معنی که از شرایط پذیرش دانشگاه های نروژ این است که دانشجویان باید در دانشگا های خارج از کشور نروژ در حدود سی واحد را در رشته ای که قصد تقاضای تحصیل در آن را دارند سپری کرده و سپس با ارائه آن پذیرش تحصیلی دریافت کنند.

هم چنین باید مدرک تافل و آیلتس زبان انگلیسی با نمره ۵ به بالا را داشته باشید و به زبان نروژی مسلط باشید زیرا دانشگاه ها از شما مدرک زبان مورد نظر را درخواست می کند.

جهت یادگیری زبان نروژی دانشگاه محل تحصیل یک سال به صورت رایگان دوره های لازم را برگزار نموده و شما در طول این مدت به یادگیری این زبان می پردازید ؛ ارزیابی نمرات در این کشور با نمره a تا f انجام می شود که a درجه عالی است و f درجه مردودی را نشان می دهد.

تحصیل کارشناسی و کارشناسی ارشد در نروژ

نخستین دوره دانشگاه در نروژ با چهار سال مقطع کارشناسی آغاز می شود که دانشجویان باید در زمان مشخص شده از سوی دانشگاه درخواست خود را به همراه تمامی مدارک لازم ارسال نمایند.

دوره کارشناسی را می توان جامع ترین مقطع تحصیلی در دانشگاه دانست که دانشجو تمامی علوم پایه و اساسی رشته خود را فرا می گیرد ، پس از پشت سر گذاشتن این مقطع که در اکثر رشته ها با ارائه یک پایان نامه به اتمام می رسد ، دانشجویان به مقطع کارشناسی ارشد وارد می شوند.

متقاضیان برنامه های کارشناسی ارشد باید دارای مدرک کارشناسی / لیسانس یا معادل آن حداقل در ۳ سال باشند ، این مدرک باید شامل دوره هایی با حداقل ۱ الی ۲ سال تحصیل تمام وقت در یک موضوع مربوط به برنامه مورد درخواست باشد.

در موارد خاص ، سال اول ( و گاهی اوقات سال دوم ) سال تحصیلی در موسسه آموزش عالی کشور متقاضی به عنوان آموزش عالی در نروژ شناخته نخواهد شد.

دقت داشته باشید که تحصیل در دوره فوق لیسانس تنها در رشته مرتبط با لیسانس شما امکان پذیر است و اگر بخواهید در این دوره تغییر رشته دهید باید حداقل ۶۰ واحد مربوط به رشته درخواستی خود را در دوره لیسانس سپری کنید ، داشتن معدل بالا در دوره کارشناسی می تواند شانس پذیرش در دوره فوق لیسانس را بسیار بالا ببرد.

تحصیل در این دوره نیز با دریافت بورسیه امکان پذیر است و دانشجویان باید حتما مدرک زبان انگلیسی را جهت درخواست ارائه دهند.

تحصیل مقطع دکترا در نروژ

تحصیل این مقطع مانند دو دوره قبل در دانشگاه های نروژ رایگان است و دانشجویان با ارائه مدارک مشخص شده از سوی دانشگاه می توانند به پذیرش رسیده و از بهترین امکانات بهره مند شوند البته تحصیل در دوره دکترا از طریق پرداخت شهریه نیز امکان پذیر است اما به دلیل هزینه های بالا ، به شما توصیه می کنیم تا نهایت تلاش خود را برای رسیدن به بورسیه تحصیلی نمایید.

تحصیل مقطع دکترا در نروژ

افرادی که به قبولی در این دوره می رسند می توانند همسر و فزندان خود را نیز به نروژ برده و امکان تحصیل به صورت رایگان را برای آنها نیز فراهم سازند.

برنامه دکترا در دانشگاه های نروژ بر پایه انجام تحقیق و ارائه یک پایان نامه طراحی شده و دانشجویان قبل از شروع تحقیق و نوشتن پایان نامه باید چند واحد آموزشی را سر کلاس های درس سپری نمایند.

می توان گفت در اغلب رشته ها این دوره 3 تا 5 سال تحصیلی زمان برده و در نهایت پایان نامه ارائه شده توسط کمیته ای متشکل از اعضای هیئت علمی دانشگاه به همراه یک داور مورد سنجش قرار گرفته و نمره فرد برای فارغ التحصیلی مشخص می گردد.

تمامی دانشجویان باید در طول تحصیل خود از مشاوره و راهنمایی یک استاد راهنما بهره مند بوده و با نظارت دقیق و کامل وی پایان نامه خود را تدوین نمایند ، این استاد راهنما باید در تمامی مراحل دوره دکترا با دانشجو همراه بوده و تمامی گام های لازم با راهنمایی وی پیموده شود.

اخذ پذیرش دوره دکترا در نروژ

برای رسیدن به پذیرش دوره دکترا در نروژ متقاضیان باید بر خلاف دو مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد که با دانشگاه موردنظر خود مکاتبه می نمایند.

از طریق یک مشاور و استاد راهنما به پذیرش رسیده و بورسیه را نیز دریافت کنند ، بدین شیوه که شما رزومه تحصیلی خود را به یک استاد راهنما مرتبط با تز انتخابی تان ارسال کرده و او را متقاعد به پذیرش و حمایت از خود می کنید.

اساتید راهنما علاوه بر تایید یا رد پذیرش فرد متقاصی میزان بورسیه و کمک هزینه ای را که به وی تعلق میگیرد ، مشخص می کنند.

بورسیه های تحصیلی با توجه به بودجه ای که دانشگاه در اختیار استاد راهنما قرار می دهد ، به دانشجویان اختصاص می یابد و شما می توانید با ارائه رزومه قوی حتی هزینه های زندگی در این کشور را نیز دریافت کنید البته طرح پژوهشی شما باید به نحوی قوی باشد که استاد مربوطه با پرداخت حقوق ماهیانه به شما مشتاق به انجام رساندن طرح مورد نظرتان باشد.

اغلب افرادی که دوره دکترای خود را در نروژ به پایان می رسانند درهمین کشور ماندگار شده و به کار تمام وقت در حوزه تخصصی رشته شان می پردازند ، این اقامت تحصیلی می تواند در نهایت به اقامت دائم و شهروندی منجر شود که از بهترین مسیرها برای دریافت تابعیت یکی از بهترین کشورهای جهان است.

اگر برای تحصیل مقطع دکترا به دنبال دریافت بورسیه تحصیلی هستید ، کشور ایتالیا هم می تواند جزو گزینه های شما قرار گیرد ، مقاله تحصیل در ایتالیا می تواند به شما در این زمینه کمک کند.

تحصیل مهندسی در نروژ

رشته های مهندسی در میان برترین رشته های فنی و دانشگاهی در سراسر جهان قرار دارند و با پیشرفت و توسعه های صنعتی ، نیاز به این مهارت های این رشته ها همواره در حال افزایش است.

تحصیل مهندسی در نروژ

دوره های مهندسی در دانشگاه های نروژ طیف گسترده ای از موضوعات را پوشش می دهد و شامل بسیاری از رشته های مختلف مانند مهندسی برق و الکترونیک ، کامپیوتر ، مکانیک ، عمران و غیره می باشد ، دانشگاه های این کشور برای رشته هایی همچون مهندسی محیط زیست ، مهندسی برق ، مهندسی شیمی و مهندسی دریایی بسیار پرطرفدار است که البته نمی شود جز این از کشوری که دهه ها در خط مقدم توسعه فن آوری و تحقیق قرار داشته انتظار داشت،

دوره تحصیل رشته های مهندسی در نروژ مانند سایر رشته های دانشگاهی با مقطع سه تا چهار ساله کارشناسی آغاز شده و با تحصیلات تکمیلی یعنی دوره یک تا دو ساله کارشناسی ارشد و سه تا چهار ساله دکتری تخصصی ادامه می یابد.

به عنوان مثال در رشته برق دانشجویان زمان زیادی را در کارگاه ها به کسب تجربه های عملی صرف می نمایند و همراه با دروس تئوری به خوبی آمادگی لازم جهت ورود به بازار کار را به دست می آوردند ، رشته های مهندسی هم در دانشگاه های دولتی و هم خصوصی نروژ ارائه شده و دانشجویان بین المللی از سراسر جهان می توانند در دانشگاه های مهندسی این کشور تحصیل کنند.

شرایط پذیرش دانشگاه های نروژ

هر دانشگاه و رشته تحصیلی تاریخ و شرایط پذیرش مخصوص به خود را دارد اما معمولا در نروژ ، دوره ها از اوت آغاز می شود و دانشگاه ها دوره های کاربردی خود را بین ۱ دسامبر ( سال قبل ) و ۱۵ مارس تعیین می کنند.

همچنین در نظر داشته باشید که تکمیل تحصیلات دوره متوسطه در سطح پیشرفته ، معادل گذراندن امتحان در پایان دوره متوسطه در نروژ ، الزام کلی شرایط پذیرش در تمامی مقاطع دانشگاه های نروژ است.

دانشگاه ها و کالج های دانشگاه نروژ فهرستی تحت عنوان GSU دارند که از آن جهت ارزیابی شرایط آموزش دانشجویان بین المللی برای ثبت نام در یک دوره استفاده می کنند ، توصیه می شود این لیست را برای شرایط ورود به نروژ از کشور خود بررسی کنید.

البته برخی از برنامه های تحصیلی دارای الزامات تخصصی هستند که مرتبط با رشته درخواستی درنظر گرفته می شوند که برای اطلاع در مورد این مدارک ویژه لطفا با موسسه تماس بگیرید ، کلی ترین مدارکی که از تمامی دانشجویان درخواست می شود به شرح زیر است:

 • فرم درخواست تکمیل شده
 • رسید پرداخت هزینه درخواست ( ۳۲۰۰ کرون )
 • پاسپورت معتبر
 • دو قطعه عکس پاسپورتی
 • رزومه تحصیلی
 • مدرک دیپلم و پیش دانشگاهی با ریز نمرات
 • رزرو خوابگاه ، اجاره خانه یا آپارتمان
 • حداقل نمره آیلتس شش ، تا فل70 و یا مدرک زبان نروژی

تحصیل به زبان انگلیسی در نروژ

همانگونه که می دانید در دنیای امروز زبان انگلیسی به عنوان زبان اول خارجی در تمامی کشورهای دنیا به دانش آموزان و دانشجویان آموزش داده می شود ، این زبان که فرصت های بیشتری را در آینده حرفه ای تان پیش روی شما قرار می دهد ، اولویت انتخاب تمامی دانشجویان بین المللی از اقصی نقاط جهان است.

تحصیل به زبان انگلیسی در نروژ

کشورهایی همچون نروژ که زبان رسمی جز انگلیسی ندارند ، همواره تلاش می کنند تا با افزودن زبان انگلیسی به برنامه درسی خود دانشجویان از تمامی کشورها را به خود جذب نموده و در سطح جهانی مطرح شوند.

هم چنین این زبان یکی از عوامل مهم تعیین کننده میزان شهریه در دانشگاه است و ارائه مدرک آن یکی از شروط دانشگاه ها به شمار می رود.

البته دانشجویان محصل در نروژ در اکثر دوره های کارشناسی باید مدرک زبان نروژی خود را ارائه داده و به این زبان تحصیل کنند و سپس برای مقاطع بالاتر درخواست تحصیل به زبان انگلیسی را داشته باشند.

البته در برخی از رشته ها در دوره کارشناسی امکان تحصیل به زبان انگلیسی وجود دارد اما دانشجویان باید به خوبی دانشگاه ها و شرایط لازم را در رابطه با رشته مورد نظرشان بررسی کنند ، از جمله دانشگاه هایی که تحصیل در نروژ به زبان انگلیسی را در مقطع لیسانس ارائه می کنند می توان به دانشگاه اسلو اشاره کرد.

برخی از رشته های کارشناسی به زبان انگلیسی در نروژ

خوب است که در زمینه یادگیری زبان انگلیسی این نکته را به شما یادآور شویم که امکان سپری کردن دوره های زبان در نروژ وجود ندارد و بهتر است که قبل از اقدام به دریافت ویزای تحصیلی نروژ ، دوره های لازم را پشت سر بگذارید.

همچنین داشتن مدرک زبان علاوه بر پذیرش در دانشگاه در هنگام اخذ ویزا نیز اهمیت ویژه ای داشته و سفارت مدرک زبان مورد نظر را از شما درخواست می کند.

فهرست برخی از دانشگاه ها و رشته هایی که می توانید در آنها به زبان انگلیسی تحصیل کنید به شرح زیر است:

 • لیسانس علوم زیست شناسی ، دانشگاه نورد
 • لیسانس مطالعات متقاطع ، دانشگاه نورد
 • لیسانس زبان انگلیسی ، دانشگاه نورد
 • لیسانس هنر ، انیمیشن و VFX ، دانشگاه نورد
 • لیسانس تولید فیلم و تلویزیون ، دانشگاه نورد
 • لیسانس تکنولوژی بازی و سرگرمی ، دانشگاه نورد
 • لیسانس مطالعات بین المللی و توسعه ، دانشگاه علوم انسانی نروژ ( NMBU)
 • آموزش بین المللی معلمان برای مدارس ابتدایی (ITEPS ) ، کالج دانشگاه جنوب شرقی نروژ

تحصیل به زبان انگلیسی در دوره کارشناسی ارشد و دکترا نروژ

داشتن مدرک زبان انگلیسی حتی برای دانشجویانی که تحصیل به زبان نروژی را انتخاب می کنند ، یک امتیاز مثبت بوده و حتی می تواند بورس تحصیلی را نیز به همراه داشته باشد.

در دوره کارشناسی ارشد و دکترا این امکان وجود دارد که در بیش از ۲۰۰ رشته تحصیلی مانند علوم انسانی ، علوم اجتماعی ، حقوق ، فناوری ، ریاضیات ، علوم طبیعی و غیره زبان انگلیسی را برای تحصیل انتخاب کنید.

همانگونه که گفته شد در صورتی که دانشجویان علاقه مند به زبان نروژی در هنگام ثبت نام به این زبان تسلط نداشته باشند ، در دوره های رایگان دانشگاه به مهارت کافی می رسند ، اما در رابطه با زبان انگلیسی این گونه نبوده و باید در هنگام ثبت نام مدرک مشخص شده از سوی دانشگاه را ارائه دهید.

معمولا مدرک آیلتس 6،5 و تافل 70 به بالا در اغلب دانشگاه ها در دوره کارشناسی مورد پذیرش بوده و با بالا رفتن دوره نمره مدرک زبان باید بالاتر باشد.

فراموش نکنید که حتی اگر در دوره های کارشناسی ارشد و دکترا زبان انگلیسی را به عنوان زبان تحصیل انتخاب کنید ، شاید نیازی به زبان نروژی را احساس نکنید اما همچنان برای زندگی در میان مردمی که کاملا به این زبان صحبت می کنند ، حتما به آن احتیاج پیدا خواهید کرد ، پس از یادگیری آن غافل نشوید ، چرا که به شما امکان برقراری ارتباط با بسیاری از مردم نروژ را نیز خواهد داد.

اگر آموختن زبانی جز انگلیسی برای شما یک چالش جدی است می توانید کشورهایی را انتخاب کنید که زبان تحصیل و زبان روزمره شان انگلیسی است ، مقاله تحصیل در انگلستان را بخوانید.

بهترین دانشگاه های نروژ

هنگامی که در رابطه با شرایط تحصیل در نروژ تحقیق می کنید خوب است که دانشگاه های مهم و تخصصی این کشور را نیز مورد بررسی قرار دهید تا بتوانید انتخابی هرچه بهتر داشته باشید ، دانشگاه های نروژی یکی از بهترین سیستم های آموزشی در جهان را با رعایت تمامی استانداردهای عالی تحصیلاتی ارائه می دهند ، در ادامه به برخی از آنها می پردازیم:

بهترین دانشگاه های نروژ

دانشگاه اسلو

دانشگاه اسلو به عنوان قدیمی ترین ، بزرگ ترین و پر افتخار ترین دانشگاه نروژ یک مرکز تحصیلی دولتی ست که از اولین مقصدهای تحصیلی در این کشور به شمار می رود.

این دانشگاه در سال ۱۸۱۱ با نام دانشگاه شاهنشاهی فردریک تاسیس شد و نام دانشگاه در سال ۱۹۳۹ به دانشگاه اسلو تغییر یافت ، دانشکده های الهیات ، حقوق ، پزشکی ، علوم انسانی ، ریاضیات ، علوم طبیعی ، علوم اجتماعی ، آموزش و دندان پزشکی بخش های اصلی این دانشگاه هستند که رشته های متعدد را در تمامی مقاطع به دانشجویان داخلی و خارجی ارائه می دهند.

این دانشگاه به قرار گرفتن در شهر اسلو یکی از مهم ترین مراکز دریایی اروپا موقعیت و امکانات عالی را برای دانشجویان فراهم می سازد ، جالب است بدانید که در شهر اسلو بیش از 40 جزیره وجود داشته و سومین کلان شهر اروپا بعد از استکهلم و کوپنهاگ به شمار می رود.

دانشکده پزشکی دانشگاه اسلو در چند بخش بیمارستان اسلو پراکنده بوده و دانشجویان با دسترسی به تمامی امکانات از تحصیلات حوزه پزشکی بهره مند خواهند شد.

دانشگاه استاوانگر

این دانشگاه در سال ۲۰۰۵ میلادی در شهر استاوانگر یکی از جذاب ترین نقاط کشور نروژ تاسیس شد و شامل دانشکده های هنر و آموزش ، علوم اجتماعی و علوم و فناوری می باشد.

این دانشگاه فعالیت های تحقیقاتی را به صورت بین المللی در بسیاری از حوزه ها ارائه داده و یک نیروی محرک در توسعه دانش در نروژ به شمار می رود ، این دانشگاه دارای دانشکده های هنر و آموزش ، علوم اجتماعی ، علوم و فناوری ، هنر و علوم سلامت می باشد.

دانشگاه برگن

یکی از دانشگاه های دولتی نروژ در شهر برگن است که به طور رسمی در سال ۱۹۴۶ تاسیس شد اما فعالیت های علمی خود را از سال 1825 در رشته های مختلف انجام می داد ، دانشگاه برگن که در میان هشت دانشگاه برتر نروژ قرار می گیرد در تمامی مقاطع تحصیلی دانشجویان بین المللی را می پذیرد ، شش دانشکده علوم انسانی ، حقوق ، ریاضی و علوم طبیعی ، پزشکی و دندانپزشکی ، روانشناسی ، علوم اجتماعی در دانشگاه برگن وجود دارد.

دانشگاه ترومسو ( دانشگاه آرکتیک )

دانشگاه ترومسو به عنوان یک مرکز تحصیلی در نروژ به عنوان شمالی ترین دانشگاه جهان شناخته می شود که در سال ۱۹۶۸ تاسیس و در سال ۱۹۷۲ افتتاح گردید ، در این دانشگاه شش دانشکده علوم پزشکی ، علوم و فناوری ، علوم انسانی ، محیط زیست ، هنر و حقوق وجود دارد و به دلیل مجاورت نزدیک با قطب شمال پروژه های گسترده ای را اجرا می کند.

در رابطه با تحصیل در این دانشگاه در نظر داشته باشید که شهر ترومسو به بارش زیاد برف مشهور است و زمستان های طولانی با تابستان هایی کوتاه و ملایم دارد ، همچنین در حدود سه ماه در این شهر خورشید ساعات محدودی به صورت گرگ و میش دیده شده و تماما تاریک و شب است.

دانشگاه علم و صنعت نروژ

این دانشگاه تحقیقاتی دولتی در شهر تروندهیم در سال ۱۹۹۶ تاسیس شد و یکی از بزرگترین دانشگاه های نروژ به شمار می آید ، این دانشگاه به رشد شهر کمک شایان توجهی نموده و و دو تن از محققان آن به جایزه نوبل دست یافته اند.

سالانه بیش از چهل هزار دانشجو در دانشکده های مختلف این دانشگاه به تحصیل مشغولند که در حدود هزار نفر از انها بین المللی و از کشورهای مختلف جهان هستند.

دانشگاه علم و صنعت نروژ بهترین مقصد برای تحصیل رشته های مهندسی ست که علاوه بر آموزش ، محصولات و راه حل های نوینی را نیز ارائه می دهد ، علاوه بر دانشکده مهندسی این دانشگاه دارای دانشکده های مهندسی فناوری اطلاعات و مهندسی برق ، علوم طبیعی ، معماری و طراحی ، اقتصاد و مدیریت ، پزشکی و علوم بهداشت ، علوم اجتماعی ، علوم انسانی می باشد.

اگر به تحصیل رشته های مهندسی علاقه مندید می توانید دانشگاه های کشور روسیه را نیز در این مورد بررسی نمایید چراکه برخی برترین دانشگاه های مهندسی جهان در روسیه جای دارند ؛ مقاله تحصیل در روسیه را بخوانید.

دانشگاه آگدر نروژ

دانشگاه آگدر یک مرکز آموزشی دولتی بسیار بزرگ است که دارای دو پردیس در شهرهای کریستیان ساند و گریمساد است ، این دانشگاه فعالیت خود را در ابتدا به صورت کالج در سال 1994 میلادی آغاز نمودو با اضافه نمودن کالج های مختلف به دانشگاه مبدل گردید.

امتیازاتی که این دانشگاه به دانشجویان خود اعطا می نماید بسیار قابل توجه بوده و در موعد مشخصی پرونده دانشجویان خارجی را بررسی می نماید.

همچنین دانشگاه های معتبر دیگری نیز وجود دارند که در رتبه عالی قرار گرفته اند ، نام برخی از دانشگاه های خوب این کشور نیز عبارتند از : دانشگاه دیاکنجمیت ، دانشگاه آکرشوز ، دانشگاه فینمارک و غیره.

دانشگاه های مورد تائید وزارت علوم در نروژ

فهرست دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم یکی از معتبرترین منابع موجود جهت اطلاع از رتبه و جایگاه دانشگاه های مختلف در سطح جهان است ، این وزارت خانه هر سال فهرستی را از دانشگاه های مورد تایید خود منتشر می کند که برای دانشجویان علاقه مند به دانشگاه های خارج از کشور از اهمیت ویژه ای برخوردار می باشد.

دانشگاه های مورد تائید وزارت علوم در نروژ

شما با انتخاب یک دانشگاه و یا موسسه آموزش عالی که مورد تایید این وزرات خانه است ، برای کار و یا ادامه تحصیل هیچ گونه مشکلی نداشته و نیازی به معادل سازی و یا سپری نمودن مجدد واحدهای درسی نداشته باشید.

دانشگاه های نروژ نیز که از برترین های جهان هستند در فهرست دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم در هر چهار گروه ممتاز ، خوب ، متوسط و ضعیف وجود دارند که البته مدارک تحصیلی موسسات گروه ضعیف در مقاطع کارشناسی‌ارشد و دکتری به‌ هیچ عنوان قابل بررسی و تایید نیستند ، در ادامه نام چند دانشگاه برتر و ممتاز این کشور که مورد تایید وزارت علوم در ایران نیز هستند و شما با خیال راحت در آن جا می توانید تحصیل کنید را معرفی می کنیم ، شما می توانید برای اطلاع از فهرست کامل این دانشگاه ها به کارشناسان موسسه مراجعه کنید.

 • دانشگاه علوم زیستی نروژ
 • دانشگاه علم و صنعت NTNU
 • دانشگاه اسلو
 • دانشگاه آگدر
 • دانشگاه استاوانگر

بورسیه های تحصیلی در نروژ

سیستم آموزشی نروژ متشکل از موسساتی معتبری ست که اکثر آن ها با حمایت دولت اداره می شوند ، همین امر موجب می شود تا در بسیاری از رشته ها و مقاطع آموزش عالی دانشجویان ازپرداخت شهریه معاف شده و بتوانند به صورت رایگان به تحصیل بپردازند.

بورسیه های تحصیلی در نروژ

در میان تمامی افراد متقاضی بورسیه تحصیلی دانشجویان از کشورهای در حال توسعه دارای شانس بالاتری بوده و می توانند یکی از برندگان خوش شانس حمایت های تحصیلی دانشگاه های نروژ باشند.

البته رتبه و جایگاه علمی دانشگاه نیز تاثیر بسیاری در بورسیه های تحصیلی که اعطا می نماید دارد و مسلما در دانشگاه های برتر نروژ شما بورسیه های جامع و متنوع تری را خواهید یافت ، همچنین برخی از این بورسیه ها تنها به شهروندان و دانشجویان از کشورهای خاص مانند آمریکا تعلق می گیرد که گاها دانشجویان از ایران نیز می توانند به این نوع بورسیه ها دست یابند به شرطی که یکی از موارد زیر را دارا باشند:

 • ازدواج با یکی از شهروندان نروژی
 • داشتن مجوز اقامت با عنوان یکی از اعضای خانواده شهروندان اروپا
 • کار به صورت تمام وقت در نروژ در طول دو سال گذشته
 • تحصیل تمام وقت در سه سال گذشته در نروژ
 • پناهنده بودن در نروژ

با توجه به شرایط سختی که دانشگاه های نروژ در جذب دانشجویان خود لحاظ نموده اند می توان گفت که در صورت رسیدن به قبولی می توان تحصیل در تمامی مقاطع حتی کارشناسی را در دانشگاه های نروژ به صورت رایگان تجربه نمود.

شرایط اخذ بورسیه تحصیلی در نروژ

در رابطه با بورسیه های عمومی که برای دانشجویان بین المللی درنظر گرفته شده می توان گفت که دانشگاه های نروژ بر خلاف سایر کشورها برای دانشجویان از سراسر جهان و دانشجویان اتحادیه اروپا شرایط یکسانی را لحاظ می نمایند و تفاوتی در میزان پرداخت و یا استفاده از فرصت ها وجود ندارد.

باید توجه داشته باشید از آنجا که رسیدن به بورسیه تحصیلی در نروژ شهریه دانشگاه را می تواند به صفر برساند رسیدن به آن آسان نبوده و کمک و راهنمایی یک مشاور و متخصص را می طلبد.

هر مقطع و دانشگاه نیازمند شرایط مخصوص به خود است اما فاکتورهایی همچون معدل بالا ، مدرک زبان نروژی و انگلیسی ، مقالات و طرح های پژوهشی از مواردی هستند که در هر پگرونده تحصیلی وجودشان ضروری ست ، برخی از بورسیه های تحصیلی مناسب در دانشگاه های نروژ عبارتند از :

 • بورسیه EEA / Norway Grants
 • بورسیه Schem Quota
 • بورسیه اراسموس موندوس
 • بورسیه Nordplus Higher Education
 • The Anglo-Norse Society in London
 • The Norwegian State Educational Loan Fund

البته دانشگاه های خصوصی نروژ که شرایط پذیرش آسانتری دارند شهریه تحصیل را به صورت کامل از دانشجویان دریافت می کنند که در ادامه به آن می پردازیم.

هزینه های تحصیل در نروژ

یکی از مهمترین مواردی که دانشجویان خواهان تحصیل در دانشگاه های انگلیسی زبان نروژ باید به آن توجه داشته باشند پرداخت شهریه دانشگاه است.

هزینه های تحصیل در نروژ

در دانشگاه های دولتی که اغلب هزینه ای از دانشجو دریافت نمی شود تحصیل به زبان نروژی صورت می پذیرد اما در دانشگاه های خصوصی فرصت انتخاب زبان انگلیسی به صورت گسترده وجود دارد که می تواند یکی از دلایل اصلی دانشجویان به سمت این دانشگاه ها باشد.

اگرچه دوره دکترا در اکثر دانشگاه ها حتی دانشگاه های خصوصی رایگان است و دانشجو همراه با تحصیل حقوق دریافت می کند که از بهترین مزایای دانشگاه های نروژ است.

البته در دانشگاه های دولتی نیز دانشجویان حدود ۳۲ تا ۶۴ یورو را در هر ترم برای اتحادیه دانشجویی و خدماتی همچون خدمات فرهنگی ، رفاهی ، ورزشی ، بهداشتی و غیره به دانشگاه پرداخت می کنند ، این خدمات از طریق یک کارت که دانشگاه به شما می دهد قابل استفاده خواهد بود.

در دانشگاه های خصوصی هزینه تحصیل کاملا متفاوت بوده و دانشجویان باید ازتمکن مالی خوبی برخودار باشند چرا که نروژ از گزینه های گران در اروپا است ، به عنوان مثال هزینه تحصیل رشته های مهندسی در نروژ در حدود 14000 کرون در هر سال تحصیلی می باشد و هزینه تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در نروژ ، به صورت قابل توجهی افزایش می یابد.

هزینه زندگی دانشجویی در نروژ

دانشجویانی که از سایر کشورهای دنیا به جز اتحادیه اروپا برای تحصیل در نروژ اقدام می کنند باید در نظر داشته باشند که هزینه زندگی در این کشور به دلیل ارائه امکانات مناسب از برخی دیگر از کشورهای اروپا بیشتر است و به همین دلیل باید در هنگام دریافت ویزا مدرک تمکن مالی که نشان دهد شما از پس هزینه زندگی در نروژ بر خواهید آمد را ارائه دهید ، این قانون برای تمام افراد خارج از اتحادیه اروپا صدق می کند و کشور مبدا در نظر گرفته نمی شود.

هزینه زندگی دانشجویی در نروژ نیازمند فاکتورهای مختلفی از جمله هزینه محل اقامت ، خوراک ، حمل و نقل ، کتاب ، نوشت افزار و غیره است که البته بر اساس شهر انتخابی و سبک زندگی متغیر و بدون درنظر گرفتن هزینه مسکن به صورت زیر است:

 • اسلو : ۱۱۰۰ تا ۱۳۰۰ یورو برای هر ماه
 • برگن : ۹۵۰ تا ۱۰۵۰ یورو برای هر ماه
 • ترومسو و تروندهایم : ۱۱۰۰ یورو برای هرماه
 • شهر های کوچکتر ۷۰۰ تا ۸۰۰ یورو برای هرماه

هزینه مکان زندگی بسته به نوع خانه و محل قرار گرفتن آن متفاوت است و دانشجویان می توانند با درخواست خوابگاه هزینه ها را نیز کاهش دهند.

خوابگاه های دانشجویی نروژ

همانگونه که در قسمت بالا گفته شد خوابگاه و یا محل سکونت دانشجویان از اهمیت بالایی برخودار است و می تواند تاثیر مستقیمی بر میزان هزینه های زندگی و تحصیل در این کشور داشته باشد.

خوابگاه های دانشجویی نروژ

خوابگاه های دانشجویی در نروژ در هر دانشگاه به جهت رفاه حال هر چه بیشتر دانشجویان به آنها اعطا می شود ، در واقع سکونت در خوابگاه گزینه بسیار مقرون به صرفه ای ست و به تمامی دانشجویانی که به دنبال کاهش هزینه های خود هستند به شدت توصیه می شود.

البته باید این نکته را مدنظر داشته باشید که هزینه سکونت در هر خوابگاه با توجه به امکاناتی که در اختیارتان قرار می دهد ، متفاوت است و حتی برخی از خوابگاه شرایط مطلوبی نداشته و دانشجویان اجاره آپارتمان و یا سوئیت را ترجیح می دهند ، توصیه ما به شما عزیزان این است که ابتدا از شرایط سکونت در دانشگاه موردنظرتان به خوبی مطلع شده و سپس تصمیم گیری کنید.

در میان شانس دریافت خوابگاه های دانشجویی نیز می توان گفت که دانشجویان دوره دکترا و سپس کارشناسی ارشد بیشترین ظرفیت را داشته و سپس دانشجویان کارشناسی قرار دارند ، از این رو دانشجویانی که به دنبال تحصیل در مقطع کارشناسی هستند بهتر است در هنگام اقدام شرایط پذیرش ، شرایط اجازه منزل را بررسی کنند که شانس کمی در دریافت خوابگاه دارند.

گزینه های سکونت در نروژ

تقریبا حدود ۳۶ درصد کل هزینه زندگی دانشجویان به خوابگاه یا مسکن اختصاص می یابد که در حدود ۵۰۰ یورو برای یک ماه است.

زمان اقدام خوابگاه بسیار مهم است و به دلیل تقاضا و تعداد محدود باید زود اقدام کرد ، چنانچه از تمکن مالی خوبی برخوردار هستید و تمایل به سکونت در خوابگاه ندارید می توانید در سایر گزینه های موجود در این کشور اقامت داشته باشید ، آپارتمان ، سوئیت ، زندگی با خانواده های نروژی تماما از گزینه های سکونتی پیش روی شما می باشند.

اجاره آپارتمان اگرچه به امکانات و تجهیزات آن بستگی دارد ، اما در مجموع اجاره بهای بیشتری را نسبت به خوابگاه داشته و برخی با داشتن هم خانه هزینه های خود را تقسیم می کنند ، سوئیت ها نیز از دیگر گزینه ها هستند که البته کمتر یافت شده و در داشتن استقلال و آرامش به صورت انفرادی بسیار خاص و ایده آل شناخته می شوند.

یکی دیگر از مواردی که در اغلب کشورهای اروپایی برای دانشجویان بین المللی یک تجربه تازه و البته شیرین به شمار می رود زندگی با یک خانواده نروژی در بخشی از منزل آنهاست.

برخی از خانواده ها با اجاره یک اتاق از منزل خود درآمدی به صورت ماهانه داشته و فرصت دلپذیری را نیز برای جوانان خارجی فراهم می سازند ، میزان اجاره بهای هر یک از این گزینه ها به فاکتورهای متعددی وابسته است و کارشناسان موسسه می توانند شما را در این زمینه یاری کنند.

ویزای تحصیلی نروژ

همانگونه که مطلع هستید مهاجرت و تحصیل در خارج از کشور از جمله نروژ مراحل مختلفی را شامل می شود که هر یک از حساسیت های خاص خود برخودار هستند و جهت رسیدن به هدف باید تمامی این مراحل را به صورت دقیق و صحیح پشت سر گذاشت ، پس از اخذ پذیرش از دانشگاه و یا موسسه موردنظرتان باید نسبت به دریافت ویزای تحصیلی نروژ اقدام نمایید ، الزامات و رویه های لازم برای اخذ اجازه اقامت دانشجویی بستگی به کشور مبدا شما دارد.

ویزای تحصیلی نروژ

اگر قصد تحصیل در نروژ برای مدت بیش از سه ماه دارید ، باید مجوز اقامت دانشجویی کوتاه مدت را درخواست کنید ، اگر قصد دارید بیش از شش ماه در نروژ تحصیل کنید ، باید به اداره مالیاتی نروژ برای بررسی هویت گزارش دهید و سپس درخواست ویزای تحصیلی بلند مدت بدهید.

دانشجویان سوئد ، فنلاند ، دانمارک نیازی به دریافت ویزای تحصیلی نروژ را ندارند و ویزای دانشجویی تنها برای تحصیل بوده و قابل استفاده برای کار و یا سایر فعالیت ها را ندارد ، بنابراین قبل از هر اقدامی به شما توصیه میکنیم که با مشاورین موسسه مهاجرتی رجبی و دفاتر همکار مشاوره رایگان داشته باشید.

مراحل اخذ ویزای دانشجویی نروژ

این فرایند بسیار ساده است بدین صورت که ابتدا باید در اداره مهاجرت نروژی به صورت آنلاین ثبت نام می کنید و جزئیات مربوط به آدرس مکاتبات خود را به نروژ می فرستید ، سپس با نزدیکترین سفارت یا کنسولگری نروژ در کشور خود تماس گرفته و اطلاعات در مورد پرونده درخواست ویزای تحصیلی نروژ را دریافت می کنید البته بهتر است قبل از همه ی این اقدامات با افراد خبره در این زمینه مشورت نمایید.

یکی از مهم ترین عوامل دریافت ویزای تحصیلی نروژ اثبات تمکن مالی در این کشور است ، به عنوان یک قاعده کلی شما باید برای درخواست ویزای تحصیلی مبلغ ۱۰۰,۰۰۰ کرون را در یکی از بانک ها واریز کنید که البته پس از دریافت ویزا به حساب شما برگردانده خواهد شد ، این میزان نشان می دهد که شما قدرت تامین مخارج یک سال خود در نروژ را دارید.

اگر دانشجویی مایل به استفاده از تسهیلات وام های دانشجویی باشد ، باید از زمان اقدام به دریافت ویزای تحصیلی ، مدارک لازم جهت اخذ وام دانشجویی را برای ارائه به سفارت نروژ آماده کرده باشد ، ارائه ی مدارک لازم که در ادامه به آنها اشاره خواهیم نمود به سفارت نروژ و گرفتن تایید از آنان ، برای متقاضیانی که خارج از کشور های حوزه ی شینگن هستند ، الزامی است.

مدارک مورد نیاز جهت اخذ ویزای تحصیلی نروژ

این مدارک با توجه به ملیت و شرایط دانشجو می توانند قابل تغییر هستند و به یاد داشته باشید که یک موسسه مهاجرتی به نروژ خوب قادر خواهد بود تمامی نکات مهم را در این فرایند به شما توصیه نماید ، مدارک مورد نیاز ویزای تحصیلی نروژ به شرح زیر است:

 • نامه تایید پذیرش در یک موسسه آموزشی معتبر ( شامل نام دانشگاه ، رشته ، مقطع و کلیه اطلاعات مهم )
 • مدرک بیمه خصوصی یا کارت بیمه بهداشت اروپا ( EHIC )
 • رسید پرداخت هزینه درخواست ( ۳۲۰۰ کرون، معادل۳۷۰ دلار آمریکا )
 • گذرنامه
 • کپی شناسنامه و کارت ملی به همراه ترجمه
 • دو عکس جدید با اندازه گذرنامه با پس زمینه سفید
 • نامه اثبات تمکن مالی
 • اسناد نشان دهنده ی بازگشت دانشجو به کشور مبدا ( مانند بلیط هواپیما )
 • چک لیست UDI تکمیل و امضا شده ،
 • اصل و کپی آخرین مدرک تحصیلی همراه ترجمه
 • نامه سابقه کار ( باید فرم مربوط به سابقه کار و تحصیل پر شود )
 • انگیزه نامه مربوط به دانشگاه
 • مدارک محل اقامت ( خوابگاه یا مسکن )

پس از پایان تحصیلات و اتمام اعتبار ویزای تحصیلی نروژ ، دانشجویان یا باید به کشور مبدا برگردند و یا مجوز اقامت نروژ را دریافت نمایند ، برای دریافت اقامت نروژ می توانند از روش های دیگری مانند اخذ ویزای کار نروژ ، اقدام به دریافت ویزای دائم نروژ و اقدام برای تمدید ویزای تحصیلی در مقاطع بالاتر ، اقدام نمایند.

خدمات بیمه دانشجویی در نروژ

دانشجویانی که به نروژ سفر می کنند ، برای کسب اقامت به بیمه درمانی نیاز دارند و در برخی موارد می توانند به عضویت در طرح بیمه ملی نروژ نیز درآیند ، لطفا توجه داشته باشید که دانشجویان باید در هنگام دریافت عضویت در طرح ملی بیمه نروژی ، بیمه معتبر از کشور خود را داشته باشند.

خدمات بیمه دانشجویی در نروژ

خدمات بيمه به دانشجويان در نروژ دارای استانداردهای بالا هستند و شما به عنوان یک دانشجو در این کشور از نظر پزشکی ، بدون توجه به اینکه در چه بخشی زندگی می کنید ، قانوناً تحت بیمه درمانی قرار می گیرید ، در بسیاری از موارد با فراهم نمودن شرایط مشخص شده توسط سازمان بیمه می توانید به صورت رایگان از خدمات درمانی بهره مند شوید.

این شرایط با توجه به ملیت فعلی شما و مدت اقامت در نروژ متفاوت است و در حدود 75% هزینه های درمانی فرد را که شامل موارد درمانی زیر است دربر می گیرد:

 • اقامت و درمان در بیمارستان
 • کمک های پزشکی
 • معاینه رادیولوژیک و آزمایش های درمان و آزمایشات توسط آزمایشگاه های پزشکی
 • کمک روانی
 • درمان فیزیوتراپی
 • کمک های دندانی برای بیماری ، به جز برای درمان ارتودنسی

سایر بیمه های موجود برای دانشجويان در نروژ

همراه با بیمه درمانی ماهانه که برای دانشجویان الزامی ست ما به شدت توصیه می کنیم تمام دانشجویان سایر بیمه ها را برای اطمینان خاطر بیشتر داشته باشند از جمله:

 • بیمه مسافرت در ارتباط با سفرهای زمینی یا تعطیلات
 • بیمه عمر ( غیر زندگی ) ، برای پوشش دادن صدمات یا آسیب رساندن به اموال شما
 • بیمه مسئولیت ، برای پوشش دادن جراحت یا خسارتی که ممکن است شما به دیگر افراد یا اموال وارد آورید
 • بیمه در برابر مرگ اتفاقی ، به خصوص اگر فرزند یا سایر وابستگان را داشته باشید

خدمات بیمه نروژ برای دانشجویان شمال اروپا

این دسته از دانشجویان اگر در ثبت ملی جمعیت در نروژ ثبت نام کرده باشند عضو طرح ملی بیمه نروژی می شوند و حتی اگر عضو هم نباشند ، حق بیمه خدمات درمانی تحت قانون بیمه ملی را داشته و مجبور نیستند آن را با یک کارت بیمه درمانی اروپایی تأیید کنند البته طبق قاعده کلی این دسته از دانشجویان عضو شرکت بیمه ملی نروژ نیستند و اگر در هنگام تحصیل در این کشور تحت پوشش بیمه تامین اجتماعی کشور خود باشند و کارت بیمه درمانی اروپا را داشته باشند ، طبق قوانین نروژی تحت شرایط اضطراری و لازم قرار می گیرند.

توجه داشته باشید که این فقط برای شهروندان کشورهای اتحادیه اروپا و سوئیس و اعمال می شود و سایر کشورهای اروپایی که در این منطقه زندگی می کنند را شامل نمی شود ، این دانشجویان اگر به کارت بیمه بهداشتی اروپا در کشور خود دسترسی ندارند ، باید بیمه ای دیگر برای پوشش هزینه های پزشکی در نروژ داشته باشند.

بیمه دانشجویی نروژ برای دانشجویان غیر از اتحادیه اروپا

حق شما در مورد خدمات بهداشتی در نروژ بستگی به وضعیت شما به عنوان ساکن نروژ دارد ، زمانی که به عنوان یک دانشجو با ویزای تحصیلی نروژ در موسسه آموزش عالی نروژی ثبت نام کرده و اجازه اقامت دانشجویی در نروژ را دریافت می کنید و مدت اقامت شما در نروژ بیش از یک سال باشد ، شما مستقیما تحت طرح بیمه ملی بیمه می شوید ، سایر دانشجویان باید بیمه دیگری برای پوشش هزینه های پزشکی که ممکن است در نروژ اتفاق بیافتد داشته باشند.

برخی از موسسات ، خدمات بيمه به دانشجويان را در محوطه دانشگاه ارائه می دهند و شما با کارت دانشجویی که هنگام ثبت نام دریافت می کنید می توانید به درمان پزشکی رایگان در بخش خدمات بهداشتی دانشجویان دسترسی داشته باشید.

این درمان معمولا برای داروها یا آزمایشات پزشکی خارج از محوطه دانشگاه اعمال نمی شود ، هزینه دارو نیز تنها در صورتی پوشش داده می شود که شما در بیمارستان بستری و یا از یک بیماری جدی رنج می برید و عضو بیمه ملی نروژ هستید یا کارت بیمه بهداشتی اروپا یا یکی دیگر از خدمات اجتماعی که این هزینه ها را پوشش می دهد را دارا هستید.

بهترین شهرهای نروژ برای تحصیل

در سال های اخیر ، نروژ به طور مکرر به عنوان ” بهترین کشور برای زندگی ” توسط گزارش توسعه انسانی سازمان ملل رتبه بندی شده است ، این رتبه بندی سالانه به طور عمده بر اساس سطوح متوسط تحصیلات و درآمد همراه با امید به زندگی و همچنین عواملی مانند حقوق بشر و آزادی فرهنگی است.

بهترین شهرهای نروژ برای تحصیل

نروژ همچنین دارای امتیاز بالای سواد ، سطح تحصیلات و ثروت مادی است ، سیستم آموزشی نروژ یکی از بهترین ها در اروپاست ، با این توصیفات آیا می دانید بهترین شهر نروژ برای تحصیل کدام است ؟

مرکز اقتصادی و دولتی نروژ ، اسلو ، یک مرکز تجارت پر رونق است که شامل صنایع بانکی و دریایی می باشد ، اسلو بار ها و بار ها به عنوان یکی از گران ترین شهر های دنیا و بهترین شهر نروژ برای تحصیل شناخته شده که دارای کیفیت زندگی بسیار عالی است ، در میان دانشگاه های اسلو ، دانشکده بازرگانی BI Norwegian ، کالج دانشگاه اسلو ( که دوره های زیادی را به زبان انگلیسی برگزار می کند ) ، دانشکده علوم ورزشی نروژ ، دانشکده معماری اسلو ، آکادمی موسیقی نروژ و دانشگاه علوم نروژ برجسته هستند.

برگن دومین شهر بزرگ نروژ

برگن ، دومین و بهترین شهر نروژ برای تحصیل ، در سواحل غرب واقع شده که مکان محبوبی برای توریست ها و بازدیدکنندگان است ، این شهر به دلیل آنکه با کوه احاطه شده ، نام مستعار شهر هفت کوه را بدست آورده است ، که این امر برای پیاده روی در تابستان و اسکی و سورتمه سواری در زمستان مناسب است.

برگن یک شهر ساحلی جذاب است و منطقه بندری تاریخی آن در لیست میراث جهانی یونسکو ثبت شده است ، تعطیلات در ساحل یک فعالیت تابستانی محبوب در این شهر است که آب های تمیز ، تازه و نسبتا گرم و سواحل شنی زیاد دلپذیری آن را دو چندان می کند.

این شهر همچنین یک مرکز بین المللی برای آبزی پروری ، حمل و نقل ، فن آوری زیردریایی ، گردشگری ، امور مالی و تحصیلات عالی نیز می باشد ، علاوه بر دانشگاه برگن دانشگاه های دیگر این شهر شامل کالج دانشگاه برگن ، موسسه تحقیقات دریایی نروژ و دانشکده اقتصاد ، یکی از دانشکده های پیشرو در کسب و کار نروژ است.

شهر ترومسو نروژ

اگر شما واقعا به دنبال بهترین شهر نروژ برای تحصیل متمایز در نروژ هستید ، شهر ترومسو می تواند برای شما مناسب باشد ، این شهر نسبتا کوچک به طور عمده در جزیره ترومسویا در نزدیکی شمال نروژ و در دایره قطب شمال قرار گرفته است.

شهر ترومسو اگرچه کوچک است اما شهری شلوغ و میزبان دانشگاه معروف ترومسو است که در میان 400 دانشگاه برتر جهان قرار دارد ، در حالی که دانشگاه های زیادی در ترومسو وجود ندارد ، در آن تعداد زیادی موسسات تحقیقاتی و جمعیت بسیار متخصص ساکن هستند و این شهر جایی ست که جمعیت و فرهنگ بومی بیشتر در آن دیده می شود.

شهر تروندهایم نروژ

تروندهایم قدیمی ترین شهر نروژ با میراث فرهنگی بسیار غنی است که به خاطر تاریخ تجاری و داشتن عنوان مرکز قرون وسطی در شمال اروپا شناخته شده می باشد.

از لحاظ دانشگاهی ، تروندهایم تحت تأثیر دانشگاه علم و صنعت نروژ قرار دارد و در رتبه بندی جهانی QS همواره زیر 300 قرار می گیرد ، حدود ۳۹،۷۰۰ دانشجو برابر با ۲۱٪ جمعیت این شهر محصل هستند و شهر به شدت تحت تأثیر فرهنگ دانشجویی قرار دارد.

شهر کریستین سند نروژ

شهر کریستین سند که در ساحل جنوبی نروژ قرار دارد ، مقصد تابستانی مورد علاقه نروژی ها می باشد ، این شهر قبلا به عنوان یک قلعه نظامی شناخته می شد ، اما در حال حاظر مرکز تجاری جنوب نروژ و دارای کارخانه های متعدد و تاسیسات کشتی سازی است.

بهترین دانشگاه این شهر دانشگاه آگدر است که در مرکز شهر کریستین سند واقع شده اما رشته های کمی در آن به زبان انگلیسی تدریس می شود ، اگرچه مردم این شهر به خوبی به زبان انگلیسی صحبت می کنند ، در سال ۲۰۰۱ محوطه قدیمی این دانشگاه به ساختمان جدید خود انتقال یافت.

كار پاره وقت دانشجويی در نروژ

اکثر دانشجویانی که برای تحصیل به نروژ وارد می شوند به دلیل شرایط مطلوبی که در اختیارشان قرار می گیرد تصمیم می گیرند که در این کشور ماندگار شوند ، یکی از شیوه هایی که شما به وسیله آن می توانید برای همیشه در نروژ ماندگار شوید داشتن اجازه کار است ، مجوز کاری که به صورت قانونی به شما داده شود زمینه ساز گرفتن اقامت و شهروندی نروژ خواهد بود و امکانات زیادی را برایتان به همراه خواهد داشت.

كار پاره وقت دانشجويی در نروژ

بر اساس قانون اداره کار نروژ ، دانشجویان مجاز به اخذ مجوز کار نیمه وقت تا ۲۰ ساعت برای هر هفته و کار تمام وقت در هنگام تعطیلات دانشگاه هستند البته دانشجویان از کار پاره وقت در کشور نروژ می توانند انگیزه های دیگری نیز داشته باشند.

برخی از دانشجویان می خواهند تا با کار در کنار تحصیل درآمد مختصری داشته و بخشی از هزینه های خود را تامین کنند ، اگرچه درآمد دانشجویی در نروژ می تواند تنها بخش اندکی از هزینه ها را تامین کند و هزینه زندگی در این کشور بسیار بیشتر از درآمد شما است و شما باید قادر به تامین کلی هزینه جدا از کار دانشجویی باشید ، برای برخی دیگر هدف از کار دانشجویی کسب تجربه همراه با تحصیل است.

دانشجویانی که می خواهند در رشته تحصیلی و یا حرفه خود مهارت کسب کنند می کوشند تا با یافتن کاری مرتبط با رشته تحصیلی شان تجربه کاری شان را افزایش دهند که در آینده با فرصت های شغلی بهتری روبه رو باشند.

اخذ مجوز کار پاره وقت دانشجویی در نروژ

هرکدام از موارد گفته شده در بالا که انگیزه ای برای کار در این کشور باشد قوانین مشخصی را شامل می شود که تمامی دانشجویان بین المللی موظف به رعایت آن هستند.

برای داشتن شرایط کار همزمان با تحصیل در نروژ باید مجوز کار داشته باشیم ، درخواست برای اخذ مجوز کار باید توسط بیانیه ای از موسسه ارائه شود تا تأیید کند که کار بر پیشرفت تحصیلی دانشجو تاثیر نخواهد گذاشت ، برای دریافت مجوز کار دانشجویان باید درخواست خود را به ایستگاه پلیس محلی ارائه دهند.

لازم به ذکر است که دانشجویان اتحادیه اروپا نیازی به دریافت مجوز کار ندارند و تنها باید نسبت به ثبت نام در اداره پلیس اقدام کنند ، اعضای خانواده این دانشجویان نیز به عنوان همراه اجازه کار تمام وقت در نروژ را خواهند داشت ، شما تا هفت روز پس از ورود به نروژ ، باید به اداره پلیس مراجعه و ظرف مدت ۱۰ روز کاری ، اثر انگشت و عکس خود را پست خود را از طریق پست ارسال کنید.

قوانین کار پاره وقت دانشجویی در نروژ

به این نکته باید توجه داشت که با تمدید هر ساله مجوز اقامت تحصیلی دانشجو بین المللی محصل در نروژ ، مجوز کار او به صورت خودکار تمدید نخواهد شد و دانشجو باید در صورت تمایل به ادامه شرایط کار همزمان با تحصیل در نروژ بصورت پاره وقت گواهی پیشرفت تحصیلی خود را به اداره پلیس محلی تحویل داده و برای تمدید مجوز کار خود اقدام نماید.

از شرایط مهاجرت تحصیلی به نروژ این است که اشتغال در این کشور خدشه ای در تحصیل دانشجو وارد ننماید ، برای تمدید مجوز کار دانشجویی میتوانید سه ماه قبل از اتمام ویزا از طریق نرم افزار آنلاین پورتال نروژ ، پیشرفت رضایت بخش تحصیل در نروژ را اعلام و درخواست تجدید نظر نمایید ، در اینصورت دوباره مجوز کار برای شما صادر خواهد شد.

دانشجویان باید کار خود را در ساعاتی که در دانشگاه کلاس ندارند انتخاب کرده و نشان دهند که کار پاره وقت هیچ گونه تداخلی با دانشگاه آنها نخواهد داشت ، در قرارداد کاری که با دانشجویان بسته می شود عموما نوع کار و میزان دستمزد ذکر نمی شود به همین دلیل می توانند در هر شغلی که بخواهند به کار مشغول شده و یا در صورت راضی نبودن کارفرمای خود را تغییر دهند.

برخی کارفرمایان ممکن است در هنگام استخدام از شما توصیه نامه درخواست کنند ، در صورت درخواست برای کار در نروژ ، به طور معمول رزومه کاری و معرفی نامه الزامی است.

نحوه یافتن کار دانشجویی در نروژ

دانشجویان برای یافتن اجازه کار پاره وقت دانشجویی در نروژ می توانند از سایت های معتبر فعال در این کشور مانندFINN،no ، BI Career Portal، NAV،no ، اداره کار و رفاه ، شرکت در سمینارهای کاریابی و یا دانشگاه محل تحصیل خود به دنبال کار باشند تا بتوانند کاری مناسب با علاقه و حرفه شان بیابند.

محوطه های دانشگاه یکی از چند مکانی است که دانشجویان می توانند به صورت پاره وقت در آن جا مشغول به کار شوند ، این مکان یکی از مکان هایی است که فرد می تواند به زبان انگلیسی صحبت کند.

یکی از دیگر گزینه های مناسب برای اشتغال به صورت پاره وقت در نروژ کار کردن به عنوان مربی ورزش در باشگاه های این کشور است.

در این شغل برای ارتباط برقرار کردن با دیگران تسلط به زبان نروژی نیاز است ، کافه ها و رستوران ها نیز از پر استقبال ترین مکان ها برای اشتغال دانشجویی است و اغلب دانشجویان به صورت پاره وقت در رستوران ها ، هتل ها و کافه ها مشغول به کار می شوند که نیاز به تسلط به زبان انگلیسی دارد.

کاریابی در کشور نروژ از مواردی است که نیاز به پشتکار و انگیزه فراوان دارد و دانشجویانی که واقعا تمایل به داشتن کار پاره وقت دارند باید تمام راه های ممکن را امتحان کرده و دلسرد نشوند ، مهارت های شخصی ، تجارب کاری ، مسئولیت پذیری ، و موفقیت های قبلی فرد در اشتغال او نقش به سزایی دارد.

اهمیت زبان نروژی در کار دانشجویی

یک اصل بسیار مهم که به نوعی تضمین کننده اجازه کار پاره وقت دانشجویی در نروژ است یادگیری و تسلط به زبان اصلی مردم این کشور است ، دانستن زبان نروژی مهم ترین فاکتور در کاریابی شماست و تنها در صورتی که بتوانید به زبان نروژی ارتباط برقرار کنید در یافتن کار موفق خواهید بود.

کارفرما زمانی که نتواند به شما به عنوان یک نیروی موثر و کارآمد نگاه کند تمایلی به جذب و استخدام شما نخواهد داشت البته در صورت اشتغال در مشاغلی مکان هایی مانند هتل ها و رستوران ها تسلط و آگاهی به زبان انگلیسی نیز مورد نیاز است.

هر چه فرد توانایی بیشتری در زبان های پایه و اصلی داشته باشد فرصت های بهتری برای اشتغال برای او فراهم خواهد شد و شانس بیشتری نسبت به دیگر دانشجویان بین المللی خواهد داشت ، افرادی که خواهان اشتغال در نروژ هستند بهتر است خلاق باشند و ایده های ابتکاری برای کارفرمای خود داشته باشند.

مزایا و معایب تحصیل در نروژ

تحصیل در نروژ مانند هر کشوری دارای مزایا و معایب خاص خود است که هر فرد متقاضی تحصیل در این کشور باید قبل از انتخاب مکان تحصیل و تصمیم گیری در این مورد به این مسائل توجه نماید تا بتواند انتخابی آگاهانه و صحیح داشته باشد.

مزایا و معایب تحصیل در نروژ

در این دوره بحران مالی ، هزینه تمام نیازهای اساسی در حال افزایش یافتن است ، به خصوص در دهه گذشته ، سطح تورم در سراسر جهان افزایش یافته و این تورم بر آموزش و تعلیم نیز تأثیر می گذارد و هزینه های تحصیلات ، گران تر می شود ، اما در نروژ کاملا متفاوت است ، تکمیل تحصیلات در دانشگاه حق اساسی هر انسان است و دولت نروژ کاملا بر آن اعتقاد دارد.

سیستم آموزشی نروژ بر تعامل دانشجویان ، پروژه و تفکر مستقل متمرکز است و دانشگاه های این کشور مجهز به امکانات و آخرین تکنولوژی ها هستند ، تجربه عملی زیاد در این کشور ، راه را برای بسیاری از فرصت های شغلی باز می کند.

با تحصیل در کشور نروژ می توانید لحظات بسیار زیبا و خیره کننده ای از طلوع و غروب آفتاب را در زندگیتان تجربه کنید ، یا از ورزش اسکی نهایت لذت را ببرید ، اما نروژ فقط یک کشور متفاوت و خیره کننده نیست ، بلکه نروژ یکی از کشورهای پیشرفته ی جهان است که دستورالعمل های قرارداد بولونیا را به صورت تمام و کمال برای آماده سازی دانشجویان برای زندگی حرفه ای در آینده و پرورش شهروندان فعال در جوامع دموکراتیک اجرا می کند.

رسیدن به اقامت از مزایای تحصیل در نروژ

بعد از اتمام تحصیل در نروژ دانشجویان می توانند به مدت شش ماه در نروژ مانده و به عنوان یک نیروی ماهر به دنبال کار باشند ، فرصت های شغلی بسیاری برای فارغ التحصیلان وجود دارد تا بعد از اتمام دوره تحصیل در این کشور مشغول به کار شده و برای اخذ اقامت دائم اقدام نمایند.

برای اخذ اقامت دائم نروژ شما با دو حالت مواجه هستید : یا باید بتوانید در طول دوران تحصیل خود ثابت کنید که به عنوان یک کارگر ماهر واجد شرایط کار در نروژ هستید ، یا اینکه ثابت نمایید که قبل از ورود به نروژ و درخواست اقامت دائم این کشور در یک زمینه تحصیلی تخصص داشته اید و اکنون میخواهید در همان زمینه ادامه تحصیل دهید ، شما همچنین باید بتوانید پشتیبانی خود را برای ارائه خدمات مالی خود و خانواده تان را به دولت نروژ ثابت نمایید.

علاوه بر زیبایی های طبیعی نروژ مردم تحصیل کرده هستند و نروژ یکی از آرام ترین کشورهای جهان است ، دولت نروژ به خوبی از اهمیت آموزش و پرورش باخبر است و به همین دلیل دولت تحصیل در دانشگاه های دولتی این کشور را نه تنها برای دانشجویان نروژی بلکه برای دانشجویان بین المللی رایگان کرده است.

اکثر دانشجویان فقط چیزهای خوب در مورد مسئولین آموزش و خدمات ارائه شده توسط دانشگاه به دانشجویان بین المللی محصل در نروژ می گویند.

شرایط بازار کار نروژ

کشور نروژ برای مشاغل مهندسی ، پزشکی و فنی و حرفه ای مکان بسیار خوبی است و به دلیل وجود منابع نفتی زیاد برای مهندسی نفت و گاز و مشاغل مربوط در این زمینه بسیار مناسب است و فارغ التحصیلان در این رشته می توانند با فرصت های شغلی زیادی روبه رو شوند.

نروژ جزو ده کشور پر طرفدار مهاجرت تحصیلی به اروپا قرار دارد و تحصیل در این کشور یک تجربه چالش برانگیز اما متقاعد کننده است که به یک مدرک علمی معتبر برای افزودن به رزومه تحصیلی برای یافتن شغلی مناسب ختم خواهد شد.

معایب تحصیل در نروژ

البته از معایب تحصیل در این کشور نمی توان گذشت ، به عنوان مثال تحصیل به صورت رایگان در نروژ از مزایای آن محسوب می شود ، اما این مزیت موجب هجوم تعداد زیادی به سمت دانشگاه های این کشور شده و شرایط پذیرش را دشوار نموده است.

همچنین از نظر سیاسی تحصیل دانشجویان ایرانی در این کشور تقریبا امکان پذیر نیست زیرا دولت آن به دلیل فشارهای موجود از سوی سایر کشورها نمی تواند به جذب دانشجویان ایرانی بپردازد ، علاوه بر این شرایط پذیرش در دانشگاه ها نیز بسیار سخت و پیچیده است و حتی اگر درآمد کافی برای زندگی در آنجا را نداشته باشید درخواست شما مطمئنا رد خواهد شد.

از دیگر مشکلات ، گرانی بیش از حد این کشور است ، نروژ کشوری کاملا مرفه است و هزینه های زندگی در آن برای دانشجویان می تواند کمی سخت باشد ، اسلو پایتخت آن نیز یکی از گران ترین شهرهای جهان است و با وجود نداشتن شهریه در دانشگاه ، هزینه های شخصی برای افراد بسیار بالا است.

نروژ کشور بسیار بزرگی نیست ، از این رو تعداد دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی این کشور نیز بالا نیست و تنها ۴۰ دانشگاه دولتی در این کشور وجود دارد ، همچنین ، این کشور یک کشور انگلیسی زبان نیست و دروس در دانشگاه های این کشور به زبان نروژی ارائه می شوند و تنها تعداد محدودی از رشته های تحصیلی در مقطع کارشناسی در دانشگاه های این کشور به زبان انگلیسی تدریس می شوند.

مشکلات زندگی در نروژ

امکان اشتغال به زبان انگلیسی وجود ندارد ، اگر فردی قصد اشتغال در حین تحصیل و یا بعد از اتمام تحصیل در نروژ را دارد ، باید بداند که برای اشتغال در این کشور تسلط به زبان نروژی الزامی است و بدون تسلط به نروژی اشتغال در این کشور بسیار دشوار است و تنها مشاغلی مانند بعضی کار ها در رستوران ها و یا هتل ها به او پیشنهاد می شود.

نروژ به دلیل موقعیت جغرافیایی خود دارای زمستان های بسیار سردی است به گونه ای که گاهی اوقات دانشجویان بین المللی از انجام فعالیت های خارج از خانه در زمستان بیزار می شوند ، از دیگر معایب تحصیل در نروژ نیز می توان به می توان به روابط سرد نروژی با همکلاسی خود اشاره کرد.

مهاجرت به نروژ ، تغییری اساسی در زندگی

فراموش نکنید که شما به عنوان یک مهاجر تازه وارد در حال ساختن زندگی تازه ای در نروژ هستید پس از هیچ گونه تلاشی غافل نشوید ، داشتن آینده شغلی روشن در کشور نروژ نیازمند تلاش و کوشش مضاعف است که شاید در توان تمامی متقاضیان تحصیل در این کشور دیده نشود.

همانگونه که مطلع هستید مهاجرت مهم ترین در زندگی دانشجویان است که کل زندگی آنها را تحت تاثیر قرار می دهد ، پس در هنگام انتخاب دانشگاه و کشور محل تحصیل به بررسی دقیق بپردازید و تنها در صورتی که شرایط دلخواه شما در آن فراهم است اقدام به مهاجرت کنید.

هرگز به امید اینکه بتوانید شرایط را تغییر دهید و یا مواردی را که برخلاف میلتان است را بپذیرید اقدام به سرمایه گذاری زمان و هزینه خود نکنید ، مهاجرت به طور طبیعی و با فراهم بودن کلیه امکانات امری حساس و ریسک پذیر است که مشاوره با افراد متخصص و آگاه در این زمینه را می طلبد.

موسسات اعزام دانشجو به نروژ

در سالیان اخیر دانشجویان ایرانی زیادی برای تحصیل در این کشور اقدام نموده اند که متاسفانه برخی از آنها به دلیل مراجعه به افراد غیر قابل اعتماد به بن بست رسیده اند ، شما عزیزان قبل از آنکه هرگونه اقدامی را جهت پذیرش تحصیلی در دانشگاه های خارجی نمایید باید افراد متخصص و البته معتبر را یافته و مشاوره و راهنمایی های درست را تنها از آنها دریافت نمایید.

موسسات اعزام دانشجو به نروژ

این روزها موسسات زیادی تحت عنوان موسسات اعزام دانشجو اقدام به جذب علاقه مندان به تحصیل در خارج کشور می نمایند که تنها با هدف سودجویی برخی از آسانترین مراحل را که توسط خود دانشجو قابل پیمودن است طی نموده و سایر امور را به فرد واگذار می کنند.

در بسیاری موارد نیز با بهانه های مختلف پروسه پذیرش را ناتمام گذاشته و خسارت های قابل توجهی را به فرد وارد می کنند.

توصیه ما به شما عزیزان این است که فقط با مراجعه به موسسات مهاجرتی که به صورت تخصصی در این زمینه فعال هستند ، پذیرش و ویزای تحصیلی خود را دریافت نمایید که نه تنها هیچ گونه استرس و یا ضرر را متحمل نشده بلکه با آسودگی خاطر تمامی مراحل را پشت سر خواهید گذاشت.

سوالات پر تکرار تحصیل در نروژ

در مقاله ای که خواندید تلاش شد مهمترین موضوعاتی که هر دانشجو برای تصمیم گیری در خصوص تحصیل در نروژ باید بداند را مطرح کنیم ؛ چنانچه سوالی در این زمینه دارید می توانید با کارشناسان ما در ارتباط باشید.

یکی از راه های ارتباط با مشاوران شرکت مهاجرتی رجبی به شماره ثبت ۵۶۲۰۵۱ ( موسسه حقوقی رجبی ثبت ۴۰۴۵۱ ) قسمت دیدگاه ها در پایین همین صفحه است ، سوال خود را مطرح کنید و در سریع ترین زمان ممکن به جواب صحیح خود برسید.

آیا تنها با داشتن مدرک دیپلم ایران می توان در نروژ تحصیل کرد؟

مدرک دیپلمی که ارائه می دهید از نظر آموزشی باید هم ردیف دیپلم آن کشور باشد یعنی علاوه بر دوران مدرسه باید یک سال نیز در دانشگاه تحصیل کرده باشید ، بدین معنی که از شرایط پذیرش دانشگاه های نروژ این است که دانشجویان باید در دانشگا های خارج از کشور نروژ در حدود سی واحد را در رشته ای که قصد تقاضای تحصیل در آن را دارند سپری کرده و سپس با ارائه آن پذیرش تحصیلی دریافت کنند.

چه مدارک زبانی را باید به دانشگاه های نروژ ارائه دهیم؟

باید مدرک تافل و آیلتس زبان انگلیسی با نمره ۵ به بالا را داشته باشید و به زبان نروژی مسلط باشید زیرا دانشگاه ها از شما مدرک زبان مورد نظر را درخواست می کند.

آیا برای تحصیل در نروژ در مقطع کارشناسی ارشد می توانم نسبت به کارشناسیم تغییر رشته دهم؟

تحصیل در دوره فوق لیسانس تنها در رشته مرتبط با لیسانس شما امکان پذیر است و اگر بخواهید در این دوره تغییر رشته دهید باید حداقل ۶۰ واحد مربوط به رشته درخواستی خود را در دوره لیسانس سپری کنید.

من شنیده ام که در مقطع کارشناسی نروژ نمی توان به زبان انگلیسی تحصیل کرد ، آیا این مورد صحت دارد؟

تحصیل در مقطع کارشناسی در بیشتر کشورهای اروپایی به زبان همان کشور برگزار میشود اما یکی از دانشگاه هایی که تحصیل در نروژ به زبان انگلیسی را در مقطع لیسانس ارائه می کنند می توان به دانشگاه اسلو اشاره کرد.

آیا تحصیل دکترا در نروژ ، هزینه ای دارد؟

دوره دکترا در اکثر دانشگاه ها حتی دانشگاه های خصوصی رایگان است و دانشجو همراه با تحصیل حقوق دریافت می کند که از بهترین مزایای دانشگاه های نروژ است.

هزینه خوابگاه در نروژ چقدر است؟

تقریبا حدود ۳۶ درصد کل هزینه زندگی دانشجویان به خوابگاه یا مسکن اختصاص می یابد که در حدود ۵۰۰ یورو برای یک ماه است.

می خواهم بدانم برای گذراندن دوره های مختلف در نروژ چه نوع اقامت و ویزایی لازم است؟

اگر قصد تحصیل در نروژ برای مدت بیش از سه ماه دارید ، باید مجوز اقامت دانشجویی کوتاه مدت را درخواست کنید ، اگر قصد دارید بیش از شش ماه در نروژ تحصیل کنید ، باید به اداره مالیاتی نروژ برای بررسی هویت گزارش دهید و سپس درخواست ویزای تحصیلی بلند مدت بدهید.

در مقاله خواندم که برای دریافت ویزا ، باید تمکن مالی ام را اثبات کنم ؛ این کار از چه طریق امکان پذیر است؟

شما باید برای درخواست ویزای تحصیلی مبلغ ۱۰۰,۰۰۰ کرون را در یکی از بانک ها واریز کنید که البته پس از دریافت ویزا به حساب شما برگردانده خواهد شد ، این میزان نشان می دهد که شما قدرت تامین مخارج یک سال خود در نروژ را دارید.

با توجه به گران بودن هزینه زندگی در نروژ کدام شهر از این کشور ، ارزان تر است ؟

شهر ترومسو می تواند برای شما مناسب باشد ، این شهر نسبتا کوچک به طور عمده در جزیره ترومسویا در نزدیکی شمال نروژ و در دایره قطب شمال قرار گرفته است.

برای گرفتن خوابگاه دانشجویی نروژ ، آیا مقطع تحصیلی اهمیت دارد؟

بله ، مقاطع بالاتر مانند دکترا و کارشناسی ارشد در اولویت هستند و معمولا دانشجویان کارشناسی در سالهای اول باید خانه اجاره کنند.

کارشناسان موسسه مهاجرتی رجبی آماده پاسخگویی و راهنمایی شما عزیزان در خصوص تحصیل در نروژ هستند و شما را در رسیدن به هدف موردنظرتان یاری خواهند کرد ، کافی است با دفاتر موسسه در دو شهر تهران و شیراز تماس گرفته و از مشاوره رایگان تلفنی بهره مند شوید ؛ ضمناً برای تصمیم گیری بهتر می توانید تحصیل در اتریش ، فرانسه و سایر کشور های اروپایی را هم بررسی کنید تا بتوانید بهترین تصمیم را بگیرید.

Rate this post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *