خوابگاه های دانشجویی در روسیه

خوابگاه های دانشجویی در روسیه

خوابگاه های دانشجویی در روسیه محل اقامت اکثر دانشجویان در حال تحصیل در کشور روسیه است ، این خوابگاه ها نزدیک به پردیس های آموزشی هستند و هزینه های اقامت در آن ها بسیار پایین تر از نرخ اجاره آپارتمان و یا هتل است.

در هر دانشگاه برای دانشجویان بین المللی گزینه های مختلفی وجود دارد و دانشجو می تواند بر اساس ترجیح خود به صورت انفرادی یا به صورت جمعی در خوابگاه زندگی کند.

در صورتی که قصد دریافت پذیرش ، تحصیل در روسیه و سکونت در خوابگاه های این کشور دارید ضمن مطالعه مقاله زیر به کارشناسان شرکت مهاجرتی رجبی به شماره ثبت ۵۶۲۰۵۱ ( موسسه حقوقی رجبی ثبت ۴۰۴۵۱ ) مراجعه فرمایید و تمامی ابهامات خود در این زمینه را برطرف سازید؛ همچنین مطالعه مقاله تحصیل در روسیه ، کمک شایانی به شما در این زمینه خواهد کرد.

مفهوم خوابگاه دانشجویی در روسیه

خوابگاه های دانشجویی معمولا زیر نظر دانشگاه و به صورت زندگی مشترک با تعدادی دانشجو در اختیار فرد قرار می گیرد ، این سبک زندگی نیازمند روحیه بالا و به اشتراک گذاری بسیاری از امکانات با دیگران است ؛ از مهم ترین دلایل انتخاب خوابگاه توسط دانشجویان هزینه مقرون به صرفه اقامت است.

علاوه بر آن دانشجویان با زندگی در خوابگاه روحیه جمعی خود را بالا برده و با دانشجویان از ملیت ها و فرهنگ های مختلف آشنا می شوند ، همین امر موجب تقویت ارتباطات فرهنگی میان آنها شده و سنت های دیگر کشورها را می آموزند.

همانطور که می دانید پخت و پز غذاهای ملی یک شکل محبوب از “تبادل فرهنگی” است ، در آشپزخانه اکثر خوابگاه های دانش آموزان غذاهای سنتی کشور خود را طبخ می کنند و به همسایگان خود معرفی می کنند.

علاوه بر آن زندگی در خوابگاه دسترسی دانشجو به دانشگاه را آسانتر نموده و آنها تمامی امکانات موردنیاز خود را به صورت یکجا در محیط خوابگاه در دسترس خواهند داشت و نیازی به رفتن به خارج از پردیس ندارند.

ظرفیت و شرایط خوابگاه ها در هر دانشگاه متفاوت است ، دانشجویان در هنگام ثبت نام باید به خوبی از هزینه ها و شرایط سکونت اطلاع یابند ، در ادامه به اصلی ترین شرایط زندگی در خوابگاه های روسیه می پردازیم.

خوابگاه های دانشجویی در روسیه

انواع خوابگاه ها در روسیه

سه نوع خوابگاه های دانشجویی خوابگاه های مدل راهرویی ، خوابگاه های بلوکی و خوابگاه های آپارتمانی در روسیه وجود دارند ، در خوابگاههای مدل راهرویی ، حمام ها ، توالتها و آشپزخانه به صورت مشترک استفاده می شوند ، در حالی که در خوابگاه های بلوکی ، در هر بخش ، اتاقهای خواب راحت موجود است ، در خوابگاه های آپارتمانی ، تمام محوطه های زندگی با حمام و آشپزخانه مجهز شده اند.

انواع خوابگاه ها در روسیه

بسیاری از دانشگاه های روسیه از جمله : دانشگاه فدرال اورال و دانشگاه فدرال سیبری تمامی این سه نوع خوابگاه را ارائه می دهند و دانشگاه Tyumenonly نیز دانشجویان بین المللی را در خوابگاه های آپارتمان جای می دهد.

دانشگاه ایالتی اوورال جنوبی خوابگاه های بلوکی را برای دانش آموزان بین المللی فراهم می کند ، در حالی که دانشگاه تحقیقات ملی ایالتی لژاچوفسکی در شهر نیژنی نووگورود دارای خوابگاه راهرویی است.

البته برخی از خوابگاه های دانشجویی روسیه مانند دانشگاه فالز کازان با کیفیتی در حد هتل هستند ، در دانشگاه فدرال خاور دور ، دانشجویان از شرایط زندگی هتل چهار ستاره و سرویس تمیز کاری اتاق های روزانه برخوردار هستند.

برخی از خوابگاه های دانشگاه ها ساختمان های تاریخی هستند ، دانشگاه ملی علوم و فناوری ( MISIS ) دارای یک ساختمان با معماری منحصر به فرد مدرن متعلق به اواخر قرن بیستم می باشد ، این بدان معنا نیست که دانش آموزان رفاه کافی ندارند ، بلکه این خوابگاه به تازگی بازسازی و ارتقا یافته است.

شرایط زندگی در خوابگاه های روسیه

اتاق های خوابگاه های روسیه بر اساس ظرفیت دارای انواع مختلفی هستند و معمولا یک تا شش نفر در هر اتاق زندگی می کنند ، اتاق های دو تا شش نفره معمولا به دانشجویان کارشناسی اختصاص داده می شوند ( اتاق های چهار نفره کمتر هستند ).

شرایط زندگی در خوابگاه های روسیه

اتاق های دو نفره برای دانشجویان کارشناسی ارشد هستند و به دانشجو های دکتری اتاق های یک نفره اختصاص داده می شود ، دانشجویان بین المللی می توانند با هم دانشگاهیان روسی خود و یا با دیگر دانشجویان بین المللی در خوابگاه ها هم اتاق شوند.

به عنوان مثال دانشگاه تحقیقات ملی پلی تکنیک توکیس ، برای دانشجویان تازه وارد مسکن های خاصی را اختصاص داده است و متخصصین دانشگاه به آنها کمک می کنند تا با زندگی دانشگاهی سازگار شوند ، اما دانشگاه فدرال بالتیک ایمانوئل کانت ، دانشجویان بین المللی را با دانشجویان داخلی روسیه روبرو می کند تا مهارت زبان و فرهنگ روسی را سریع در بینشان ارتقا دهند.

اکثر خوابگاه های دانشگاهی روسیه به محوطه دانشگاه نزدیک هستند و دانشجویان می توانند پیاده به دانشگاه بروند ، البته در برخی نیز دانشجویان باید از حمل و نقل عمومی برای حضور در کلاسهای درس استفاده کنند ، در این صورت دانشجویان نهایتا در عرض ۲۵ دقیقه ( به وسیله ی مترو زیرزمینی ) یا در عرض ۴۰ دقیقه ( با اتوبوس ) به دانشگاه می رسند.

به عنوان مثال دانش آموزان و دانشجویان دانشگاه فدرال شرقی از اتوبوس های شاتل رایگان استفاده می کنند تا در اطراف پردیس دانشگاه جابجا شوند.

امکانات رفاهی خوابگاه های روسیه

اتاق های خوابگاه های دانشجویی در روسیه معمولا دارای مجموعه ای از مبلمان استاندارد هستند ( تخت ، کمد لباس ، میز ، صندلی ، کابینت ، تخت و غیره ) ، برخی از خوابگاه ها چوب لباسی ، پرده ، روپوش و لوازم خانگی برای دانشجویان را خریداری می کنند.

تخته اتو و جاروبرقی برای استفاده رایگان در هر طبقه ی خوابگاه وجود دارد ، ماشین لباسشویی در آشپزخانه در برخی از دانشگاه ها برای استفاده رایگان در هر زمان نصب شده است دسترسی به اینترنت در همه دانشگاه های روسیه امکانپذیر است.

به عنوان مثال دانشجویان ساکن در دانشگاه فدرال بالتیک امانوئل کانت و دانشگاه ملی علوم و فناوری ( MISIS ) امکان دسترسی به اینترنت در محوطه دانشگاه را به صورت رایگان دارند اما برای اتصال به اینترنت در خوابگاه یا برای اتصال از طریق خط اختصاصی در اتاق هزینه پرداخت می کنند ؛ دانشگاه دوستی ملل روسیه دارای چندین کافه و رستوران ملی است که وعده های غذایی ارزان را ارائه می دهد.

همه دانشگاه ها دارای جوامع ورزشی فراوان یا گروه های خلاق هستند ، دانشگاه فدرال شرقی دارای استخر شنا ، اتاق تناسب اندام و مراکز ورزشی و تفریحی است ، همچنین دانشجویان می توانند فعالیت های اوقات فراغت خود را با رفتن به استودیو هنرهای زیبای ، باشگاه سینما و غیره به خوبی بگذرانند ، برخی دانشگاه ها نیز کلاس های رقص ، یوگا یا بوکس و غیره را برگزار می کنند.

سیستم ایمنی خوابگاه های دانشجویی روسیه

دانشگاه های روسیه به ایمنی دانشجویان توجه زیادی دارند ، بسیاری از خوابگاه های دانشجویی در روسیه دوربین های CCTV نصب شده و دارای نظارت و نگهبان در طول شبانه روز هستند.

دانشجویان معمولا مجبور می شوند کارت عبور و مرور خود را برای تردد به خوابگاه ها نشان دهند ، در برخی از خوابگاه حتی اسکنر اثر انگشت در ورودی نیز مستقر شده است ، هر ساختمان یک سیستم ایمنی آتش نشانی دارد ، اداره خوابگاه همه تلاش خود را برای اطمینان از زندگی راحت و آرام دانشجویان بین المللی می کند.

تعدادی از دانشگاه ها کارکنان خوابگاه خود را با حضور در دوره های زبان انگلیسی برای برقراری ارتباط آسان با دانشجویان بین المللی برگزار می کنند.

هزینه خوابگاه ها در روسیه

اجاره بهای خوابگاه های روسیه به مکان دانشگاه ، نوع خوابگاه ، تعداد دانشجویان در یک اتاق و غیره بستگی دارد و در تاریخ پذیرش شما تعیین خواهد شد ، در دانشگاه های روسیه اجاره بها برای خوابگاه های معمولی از 5۰ تا 3۰۰ دلار آمریکا متغیر است و در مجتمع های نوساز می تواند تا6۰۰-4۰۰ دلار برسد.

هزینه خوابگاه ها در روسیه

البته این هزینه در مقایسه با اجاره آپارتمان ارزان تر و مجموع هزینه های سکونت در خوابگاه می باشد و دانشجو باید بابت استفاده از هر بخش هزینه را به صورت جداگانه پرداخت نماید.

برای نمونه در دانشگاه تحقیقات ملی ITMO هزینه استفاده از لباسشویی ۱۵۰ روبل ( ۲٫۵ دلار ) و در دانشگاه ایالتی Tomsk هزینه ۵۰ روبل ( حدود ۱ دلار ) است ، هزینه اینترنت در دانشگاه نووسیبیرسک ۴۰۰ روبل ( ۷ دلار ) در هر ماه است ، خوابگاه های دانشگاه فدرال سیبری چند نوع اینترنت با سرعت های متفاوت را با قیمت ۲۵۰ روبل ( ۴ دلار ) در هر ماه ارائه می دهند.

هزینه امکانات خوابگاه دانشگاه پلی تکنیک سنت پترزبورگ بر اساس نوع تحصیل متفاوت و دانشجویانی که بورس تحصیلی دریافت کرده اند ۹۶۰ روبل ( حدود ۱۶ دلار ) در ماه پرداخت می کنند ، در حالیکه هزینه اجاره دیگر دانشجویان ۳۰۰۰ روبل (۵۰ دلار) به بالا است ، پرداخت ها می تواند به صورت ماهانه یا ترمی و یا سالانه به صورت دلخواه انجام شود و در برخی از خوابگاه ها میتوانید گزینه Spartan را برای پرداخت هزینه مسکن انتخاب کنید.

اجاره خوابگاه مسکو و سن پترزبورگ

هزینه تحصیل در روسیه نسبت به دیگر کشورهای اروپایی همسایه خود مقرون به صرفه تر است ، البته این هزینه بر اساس شیوه زندگی و شهر محل اقامت متفاوت است ، به عنوان مثال شهر مسکو به عنوان پایتخت این کشور میزبان بهترین دانشگاه ها است و طبیعتا تمامی هزینه ها از جمله کونت در خوابگاه نیز از سایر شهرهای این کشور بالاتر می باشد.

اجاره خوابگاه مسکو و سن پترزبورگ

البته فراموش نکنید که در مقابل امکانات بیشتری دریافت خواهید کرد و حتی سکونت در بهترین خوابگاه های مسکو همچنان مقرون به صرفه تر از سایر گزینه های پیش روی شماست.

در سایر شهرها نیز امکانات دانشگاهی تاثیر مستقیم در تعیین میزان شهریه دارند ، به عنوان مثال هزینه تحصیلات دانشگاه پلی تکنیک سن پیترزبورگ بر اساس نوع مطالعه ، برنامه آموزشی و سطح راحتی متفاوت است ، دانشجویان با بورسیه تحصیلی ۹۶۰ روبل (حدود ۱۶ دلار) در ماه می پردازند در حالیکه هزینه برای دانشجویان بدون بورسیه طبق قرارداد از ۳۰۰۰ روبل (۵۰ دلار) در هر ماه شروع می شود.

خوابگاه دانشجویی شهر کازان

معروف ترین خوابگاه دانشجویی در شهر کازان مربوط به خابگاه دانشگاه فدارل کازان است که با داشتن 4 ساختمان اصلی بیش از 1560 دانشجو را اسکان می دهد ، دانشجویان با زندگی در خوابگاه های این دانشگاه درخواهند یافت که چگونه زندگی در کنار دیگر دانشجویان از کشورهای مختلف می تواند همراه با بهداشت ، سازماندهی همه جانبه و با صمیمیت همراه باشد.

در فضای خوابگاه نیز نحیطی وجود دارد که بر رفتار دانشجو نظارت داشته و تلاش می کند تا ارتباات اجتماعی هر فرد را افزایش دهد.

گزینه های اقامتی در نووسیبیرسک

در این شهر سه گزینه مختلف سکونت در خوابگاه ، همراه با یک خانواده روسی و یا اجاره آپارتمان پیش روی دانشجو قرار دارد ، خوابگاه دانشگاه نووسیبیرسک تنها سه دقیقه با خود دانشگاه فاصله دارد و تمامی امکانات در هر طبقه برای دانشجو فراهم شده است ، هزینه هر ماه سکونت در این خوابگاه در حدود 1000 روبل است که باید توسط دانشجو پرداخت گردد.

در صورت انتخاب زندگی با یک خانواده روسی دانشگاه کاملا شما را در این زمینه راهنمایی نموده و میزان اجاره بها نیز توسط صاحبخانه مشخص می گردد ، گزینه اجاره آپارتمان نیز گزینه های متعددی را پیش رویتان قرار می دهد.

سکونت دانشجویی در سوچی و یکاترینبورگ

دو شهر سوچی و یکاترینبورگ از جمله گزینه های مناسب برای سکونت دانشجویان هستند چرا که خوابگاه های زیادی را در سطح شهر خود مستقر دارند.

به عنوان مثال در شهر سوچی 12 خوابگاه و در شهر یکاترینبورگ 15 خوابگاه دانشجویی وجود دارند که برخی از آنها جدا از نظارت دانشگاه و به صورت خصوصی فعالیت نموده و تنها با میزان بالاتری شهریه امکانات بهتری را به دانشجویان ارائه می دهند ، کارشناسان موسسه آماده اند تا آدرس و شرایط هر خوابگاه را در اختیارتان قرار دهند.

خوابگاه دانشجویی در نیژنیی نووگورود

بهترین گزینه برای سکونت دانشجویان بین المللی در این شهر خوابگاه دانشگاه لوباچفسکی ست که در داخل پردیس دانشگاه و نزدیک مرکز شهر واقع شده است.

امکانات فراهم شده در این خوابگاه مطابق با آنچه که در بالا گفتیم به بهترین شکل ممکن وجود داشته و دانشجویان به راحتی قادر به رفع نیازهای اصلی خود هستند.

امکانات ورزشی این دانشگاه منحصربفرد بوده و دانشجویان در طول سال از برنامه های تفریحی متعددی که هر یک مروبط به سنت و فرهنگ یک کشور است بهره مند می شوند ، هزینه سکونت در این خوابگاه ماهانه در حدود 200 دلار در هر ماه است.

اجاره آپارتمان در روسیه

در مقابل سکونت در خوابگاه گروهی دیگر از دانشجویان ترجیح می دهند که با پرداخت هزینه اجاره آپارتمان دانشجویی در روسیه به طور مستقل و یا شریک شدن با یک یا دو نفر زندگی راحت تری را نسبت به خوابگاه تجربه کنند.

اجاره آپارتمان در روسیه

اجاره آپارتمان و یا هر منزل مسکونی جهت اقامت دانشجویان به وجود یک مشاور زبده نیاز دارد زیرا افراد به دلیل آشنا نبودن با قوانین و شرایط اجاره آپارتمان در این کشور ممکن است دچار مشکل شده و زمان و یا سرمایه خود را از دست بدهند.

در قدم اول باید به جستجوی خانه در شهر محل دانشگاه خود بپردازید و از هزینه اجاره آپارتمان دانشجویی در روسیه مطلع شوید ، خانواده هایی نیز وجود دارند که با اجاره اتاقی از خانه شان میزبان خوبی برای دانشجویان به شمار می روند ، دقت داشته باشید که محل سکونت شاید امری مهم و حیاتی به شمار نرود اما تاثیری مستقیمی در مسیر موفقیت تحصیلی شما خواهد داشت.

در برخی موارد دانشگاه ها به دانشجویان گزینه هایی را برای اجاره آپارتمان و یا سکونت همراه با خانواده ای روسی پیشنهاد می کنند که می توانید آن ها را به دقت مورد بررسی قرار دهید.

نکات مهم انتخاب آپارتمان در روسیه

در اولین قدم شما باید بدانید که می خواهید خانه را به چه مدت از صاحب خانه اجاره کنید ، اگر قصد ماندن در روسیه را به مدت زمان اندک و تنها برای سپری کردن دوره های آموزشی کوتاه مدت دارید سکونت در آپارتمان ها و یا منازلی همراه با خانواده گزینه خوبی خواهند بود ، اجاره بلند مدت مناسب دانشجویانی است که بیشتر از شش ماه در روسیه اقامت خواهند داشت.

دومین مورد مهم در رابطه با اجاره آپارتمان محل قرار گرفتن منزل و موقعیت آن نسبت به دانشگاه است ، به این مورد توجه داشته باشید که اجاره آپارتمان در محلی دور از دانشگاه نیاز به پرداخت هزینه رفت و آمد دارد و مخارج ماهیانه تان را افزایش خواهد داد.

البته با قرار گرفتن دانشگاه در محیط های خوب شهری اجاره آپارتمان می تواند گران باشد اما تلاش کنید تا آپارتمان سکونت تان در فاصله بسیار دوری از دانشگاه قرار نداشته باشد.

هزینه اجاره ماهانه آپارتمان در روسیه

میزان اجاره بها از مهم ترین عوامل انتخاب آپارتمان مسکونی توسط دانشجو است ، برخی از دانشجویان که به هر دلیل در خوابگاه سکونت ندارند می توانند اجاره یک اتاق را نیز مد نظر داشته باشند که هزینه ای کمتر از آپارتمان دارد ، اما چنانچه به دنبال اجاره آپارتمان هستید بدانید که مسکو و سنت پترزبورگ به داشتن گرانترین هزینه اجاره آپارتمان دانشجویی در روسیه معروف هستند ، هرچه شهر کوچک تر و از شهرهای بزرگ دورتر باشد کرایه ارزان تر خواهد بود.

در نظر داشته باشید که اجاره آپارتمان نیازمند مبلغی به عنوان سپرده و پرداخت اجاره ماهانه ، شارژ و پرداخت قبوض دارد ، با توجه به قرارداد با صاحب خانه اجاره می تواند در آخر هر ماه و یا دوره ای پرداخت شود ، واحد پول رایج کشور روسیه روبل است و تمامی هزینه ها با این واحد پولی پرداخت می گردد.

اجاره آپارتمان با توجه به تمامی موارد تاثیرگذار می تواند از 300 دلار ( 20 هزار روبل ) آغاز شده و تا هفتصد دلار ( 45 هزار روبل ) نیز برسد ، البته این میزان اجاره بها با توجه به زندگی دانشجویی در نظر گرفته می شود و دانشجویان به دنبال آپارتمان های بالاتر از این مبالغ نیستند ، گرچه آپارتمان های مرکز شهر میزان اجاره بهای بالاتری دارند و افراد با توانایی مالی بالا می توانند منزل بهتری اجاره کنند.

زندگی در روسیه

اقامت در کشور روسیه تنها محدود به اجاره زندگی در این کشور نبوده و مخارج جانبی دیگری نیز به همراه دارد ، دانشجویان به طور میانگین باید مبلغ 400 دلار را بابت سایر هزینه های زندگی مدنظر قرار دهند ، البته در طول تحصیل امکان جابه جایی محل سکونت نیز برای دانشجو وجود دارد که معمولا از دوره پادفک به ورود به دانشگاه اتفاق می افتد.

تعیین محل اقامت یکی از مهم ترین نکاتی ست که هر دانشجو قبل از ترک کشور خود و مهاجرت به کشور مقصد باید در رابطه با آن تصمیم گرفته باشد ، اما نامه های پذیرش از دانشگاه ها ، ارائه محل اقامت در خوابگاه دانشگاه را برای تمام دانشجویان بین المللی تضمین می کنند و شما از این بابت نگرانی نخواهید داشت.

سوالات خوابگاه های روسیه

در این مقاله اطلاعات مفیدی در خصوص خوابگاه های دانشجویی در روسیه به همراه امکانات و هزینه های آن را بررسی کردیم ، چنانچه سوالی در این زمینه دارید ، می توانید از قسمت دیدگاه های سایت استفاده کرده و پرسش خود را با کارشناسان شرکت مهاجرتی رجبی به شماره ثبت ۵۶۲۰۵۱ ( موسسه حقوقی رجبی ثبت ۴۰۴۵۱ ) مطرح نمایید تا در اسرع وقت به پاسخ خود برسید.

هزینه زندگی دانشجویی در روسیه چقدر است؟

دانشجویان به طور میانگین باید مبلغ 400 دلار را بابت هزینه های زندگی مدنظر قرار دهند.

هزینه اجاره خوابگاه های دانشجویی در روسیه چه میزان است؟

در دانشگاه های روسیه اجاره بها برای خوابگاه های معمولی از 5۰ تا 3۰۰ دلار آمریکا متغیر است و در مجتمع های نوساز می تواند تا6۰۰-4۰۰ دلار برسد.

اتاق های خوابگاه های دانشجویی در روسیه چند نفره است؟

اتاق های خوابگاه های روسیه بر اساس ظرفیت بین یک تا شش نفره است ، اتاق های شلوغ تر برای دانشجویان کارشناسی ، اتاق های دو نفره برای دانشجویان کارشناسی ارشد است و به دانشجوهای دکتری اتاق های یک نفره اختصاص داده می شود.

هزینه اجاره آپارتمان دانشجویی در روسیه چقدر است؟

اجاره آپارتمان در روسیه از 300 دلار ( 20 هزار روبل ) آغاز شده و تا هفتصد دلار ( 45 هزار روبل ) نیز می رسد.

چند نوع خوابگاه در روسیه وجود دارد؟

سه نوع راهرویی و بلوکی و آپارتمانی که به ترتیب بر امکانات آن ها اضافه می شود. مثلا خوابگاه های راهرویی دستشویی و حمام مشترک دارد اما آپارتمانی در هر واحد سرویس بهداشتی مستقل در نظر گرفته شده است.

مقاله خوابگاه های دانشجویی در روسیه به کوشش متخصصان مشاوره امور مهاجرت در موسسه مهاجرتی رجبی به نگارش در آمده است و امیدواریم که مورد استفاده شما عزیزان قرار بگیرد ، در صورت نیاز به اطلاعات بیشتر در رابطه با شرایط پذیرش دانشگاه های روسیه ، تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در روسیه و سایر موارد ، با دفاتر همکار ما در تهران و شیراز تماس گرفته و مشاوره رایگان تلفنی دریافت نمایید.

Rate this post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

فهرست مطالب
خانه