روسیه

دانشگاه های مهندسی برق روسیه

دانشگاه های مهندسی برق روسیه

هزینه های تحصیل در روسیه مقرون به صرفه است و نزدیکی آن به ایران هم بی تاثیر در انتخاب این کشور برای ایرانیان نیست . در این مقاله مشاورین ارشد موسسه حقوقی وکلای مهر آفرین رجبی دانشگاه های مهندسی برق روسیه را به علاقمندان تحصیل در این رشته تحصیلی در خارج از کشور معرفی خواهند کرد .

از میان رشته های فنی و مهندسی ، رشته مهندسی برق یکی از رشته های پرطرفدار و پرکاربرد در سطح جهان است که هر ساله تعداد زیادی از علاقمندان تحصیل در این رشته تحصیلی در دانشگاه های جهان مشغول به تحصیل می شوند . روسیه یکی از کشور های ایده آل برای تحصیل است ، چرا که بهترین دانشگاه های روسیه در میان دانشگاه های برتر جهان قرار دارند ،

معرفی دانشگاه های مهندسی برق روسیه

دانشگاه های روسیه به طور سنتی برای سطح عالی تدریس دروس فنی مشهور هستند . دانشگاه های مهندسی برق روسیه جزو برترین دانشگاه های این کشور هستند که شامل زمینه های مختلف درسی از جمله – مطالعه الکترونیک ، مهندسی رادیو ، سیستم های ارتباطی ، میکرو و نانو الکترونیک می باشند .

دانشجویان بین المللی می توانند در هر رشته تحصیلی برق تحصیل و تحصیلات فنی در دانشگاه های مسکو و یا دیگر شهر این کشور در مقاطع تحصیلی کارشناسی سه ساله ، کارشناسی ارشد یک تا دو ساله و یا دکتری تخصصی سه تا چهار ساله مشغول به تحصیل شوند .

بسته به رشته تحصیلی انتخابی ، فارغ التحصیلان بخش های فنی مدرک رسانه های رادیویی الکترونیکی ، سیستم ها و شبکه ها و غیره دریافت می کنند . تحصیل در روسیه بیشتر به زبان روسی است ، البته در بعضی از دانشگاه ها امکان تحصیل به زبان انگلیسی نیز وجود دارد .

معرفی دانشگاه های برتر مهندسی برق در روسیه

دانشگاه دولتی مسکو : یکی از مهم ترین دانشگاه های روسیه است که در سال 1775 تاسیس شد و جزو بهترین دانشگاه های مهندسی برق روسیه است .

در حال حاضر حدود 40 هزار دانشجو در مقاطع کارشناسی و تحصیلات تکمیلی در این دانشگاه در حال تحصیل هستند . هر ساله حدود 4000 دانشجوی در این دانشگاه ثبت نام می کنند .

دارای دانشکده های مکانیک و ریاضیات ، فیزیک ، شیمی ، علوم مواد ، زیست شناسی ، خاک شناسی ، جغرافیا ، تاریخ ، اقتصاد ، روانشناسی ، علوم سیاسی ، مهندسی برق و غیره می باشد .

دانشگاه ITMO

بزرگ ترین دانشگاه دولتی در شهر سن پترزبورگ و یکی از دانشگاه های تحقیقاتی دولتی است . این دانشگاه دارای 18 دپارتمان ، کار موسسه تحقیقاتی و یک آکادمی است .

حدود 13890 دانشجو دارد که از این تعداد 900 نفر دانشجویان بین المللی هستند . این دانشگاه دارای دانشکده های سیستم کنترل و روباتیک ، مهندسی نرم افزار ، امنیت اطلاعات ، فوتونیک ، مهندسی برق و غیره می باشد .

دانشگاه پلی تکنیک پتر کبیر سن پترزبورگ

یکی از مهم ترین دانشگاه های مهندسی برق روسیه است که در سال 1899 تاسیس شد و مقصد بسیاری از کسانی است که ویزای تحصیلی روسیه را دریافت می کنند .

یکی از نهاد های برتر پژوهشی و آموزشی روسیه در زمینه فیزیک و ریاضیات کاربردی ، مهندسی صنایع ، مهندسی شیمی و غیره می باشد .

دانشگاه دولتی تومسک

در سال 1878 در شهر تومسک تاسیس شد . دانشگاه دولتی تومسک به عنوان یکی از بهترین دانشگاه های روسیه شناخته می شود و دارای دانشکده های ریاضیات و مکانیک ، فیزیک ، مهندسی ، مهندسی برق ، شیمی ، تاریخ ، حقوق و غیره می باشد .

هزینه تحصیل و زندگی دانشجویان

هزینه تحصیل در دانشگاه های روسیه بسته به مقطع تحصیلی و دولتی یا غیر دولتی بودن دانشگاه محل تحصیل متفاوت است .

هزینه تحصیل در دانشگاه های مهندسی برق روسیه به صورت متوسط حدود 3000 تا 3340 دلار برای هر سال تحصیلی می باشد .

هزینه تحصیل و زندگی دانشجویان

البته در بعضی دانشگاه ها این هزینه کمتر است و حدود 2000 دلار می باشد . روسیه کشوری با هزینه زندگی مقرون به صرفه است . البته باید توجه داشت که هزینه هر فرد بر اساس شیوه و عادات زندگی و شهر محل اقامت و تحصیل دانشجو متفاوت است .

هنگام مهاجرت تحصیلی به روسیه ، هر دانشجو برای پوشش هزینه های زندگی خود حدود 300 تا 400 دلار برای هر ماه نیاز دارد .

این هزینه زندگی شامل هزینه خوراک ، پوشاک ، حمل و نقل ، بهداشت ، تفریح و سرگرمی و غیره است که بیست و هفت درصد بیشتر از ایران است ، هزینه مسکن در روسیه که جداگانه بررسی شده حدود 5 درصد بیشتر از ایران می باشد . البته اگر دانشجویی در خوابگاه های دانشگاه اقامت داشته باشد اجاره بهای خوابگاه 50 دلار برای هر ماه می باشد .

مدارک ویزای تحصیلی و پذیرش دانشگاه

پیش از اقدام عملی برای اخذ ویزای تحصیلی روسیه یا بررسی چگونگی پذیرش دانشگاه های این کشور ، مدارک لازم را مطالعه فرمایید تا بدانید آیا آنها را در اختیار دارید یا خیر .

مدارک مورد نیاز جهت اخذ ویزای تحصیلی روسیه :

 • گواهی سلامت و آزمایش ایدز
 • مدرک دیپلم و پیش دانشگاهی
 • کپی شناسنامه
 • گواهی تمکن مالی
 • گواهی پذیرش از یکی از دانشگاه ها یا موسسات آموزش عالی روسیه
 • 6 قطعه عکس پاسپورتی
 • پرداخت هزینه ویزا

شرایط پذیرش دانشگاه های روسیه :

 • تکمیل فرم درخواست
 • ارائه آخرین مدرک تحصیلی
 • ارائه کپی شناسنامه
 • ارائه عکس پاسپورتی
 • ارائه ترجمه رسمی ریز نمرات دبیرستان و پیش دانشگاهی به زبان انگلیسی یا روسی
 • ارائه گواهی سلامت پزشکی
 • ارائه پاسپورت معتبر
 • پرداخت هزینه پذیرش

کار دانشجویان در روسیه

یکی از مزایای تحصیل در روسیه امکان اشتغال دانشجویان بین المللی است . البته مجوز کار همزمان با تحصیل در روسیه تنها برای دانشجویان تمام وقت صادر می شود .

آن ها مجاز هستند به صورت پاره وقت تا بیست ساعت در هفته در ایام تحصیل و به صورت تمام وقت در ایام تعطیل مشغول به کار شوند .

از آنجا که زبان رسمی مردم روسیه زبان روسی است ، دروس در دانشگاه های این کشور به زبان روسی تدریس و ارائه می شوند . البته در بعضی از دانشگاه های این کشور در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری تخصصی دروس به زبان انگلیسی نیز ارائه می شوند . دانشجویانی که به زبان روسی تسلط ندارند می توانند در دوره آموزشی یک ساله زبان روسی شرکت کنند .

کار دانشجویان در روسیه

شرایط کشور روسیه

روسیه کشوری واقع در شمال اوراسیاست که با اقیانوس آرام شمالی ، اقیانوس منجمد شمالی ، دریای خزر ، دریای سیاه و دریای بالتیک مرز آبی مشترک دارد .

این کشور با مساحت بیش از هفده میلیون کیلومتر مربع ، پهناورترین کشور جهان است . جمعیت ساکنین این کشور بالغ بر 144 میلیون نفر است که اکثر آن ها مسیحی هستند . زبان رسمی این کشور ، زبان روسی و واحد پول آن روبل نام دارد .

روسیه عضو شورای امنیت سازمان ملل ، عضو گروه هشت ، شورای اروپا ، سازمان تجارت جهانی ، سازمان همکاری شانگهای و کشور های مستقل همسود است .

پایتخت و بزرگ ترین شهر این کشور مسکو نام دارد ، دیگر شهر های مهم این کشور سن پترزبورگ ، نووسیبرسک ، یکاترینبورگ ، نیژنی نووگورود ، سامارا ، قازان ، امسک ، چلیابینسک می باشد .

هدف از نگارش این مقاله ، معرفی یکی از رشته های تحصیلی پر کاربرد در دنیای امروز ، معرفی دانشگاه های مهندسی برق روسیه ، بررسی هزینه های تحصیل و زندگی در این کشور و بیان مدارک لازم برای اخذ ویزای تحصیلی و پذیرش از دانشگاه های این کشور است . در صورت نیاز به کسب اطلاعات بیشتر با دفاتر موسسه مهر آفرین رجبی در دو شهر تهران و شیراز تماس حاصل نمایید و پاسخ سوالات خود در خصوص مهاجرت به روسیه را دریافت کنید .

Rate this post
بازگشت به لیست

2 دیدگاه در “دانشگاه های مهندسی برق روسیه

 1. رضا گفت:

  سلام دانشجو کارشناسی برق دانشگاه دولتی هستم
  ۲۶ سال سنم هستش
  ایلتس ۶.۵دارم
  برای کدام دانشگاه می‌توانم بورس برای ارشد بگیرم؟؟؟

  1. Hamid گفت:

   با سلام

   دانشگاههای ایتمو و پلی تکنیک مسکو و …

   با تشکر از سوال شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.